Buitenland- Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- 26 26 Binnenland. heer J. T. Cremer, die nog in Indië vertoeft. Iharis vooral op 't oog liet tvphusgift lean ook dikwijls door drinkwater ons bereiken dr. Wolfsteiner noemt zelfs de verontreiniging van bet drinkwater de hoofdbron van bet ont staan van typhushij beweert, dat, zoo men een stad van zuiver drinkwater voorziet, er dan slechts enkele op zich zelve staande geval van typhus zullen voorkomen, en zij dus nooit epideni'sch of heerschende zal worden; en hij heeft daarbij het meerendeel der deskundigen op zijne zijde. Professor Ranke zegt. zoolang de rollings laag iu den bodem, die door het grondwater wordt blootgelegd, toeneemt, stijgt het aantal dooden aan typhusen wanneer die laag meer en meer door het grondwater wordt bedekt, neemt de typhus af. Professor Biermur deelt meer dan 1300 ge vallen mee, waar telkens het ontstaan van typhus door het drinken van onzuiver water was te verklaren. Te Lausen, een dorpje van 90 woonhuizen bleven in 1872 slechts 6 huizen vrij van typhus; juist die 6 huizen, die van pompen met goed drinkwater voorzien waren. Te Leiden stierven van 1853 1860 en van 18621869 alleen aan typhus 805 personen, en nadat men er beter drinkwater had gekregen stierven er van 18731883 aan dezelfde ziekte slechts 62 personen. We zouden deze voorbeelden met menig ander kunnen vermeerderen, b.v. in Dordt stierven van 1872 —1882 jaarlijks t/j van 't getal per sonen van vroegere jaren van typhus; in den Haag t/g; in Rotterdam !/sin Delft 1/2in Gorinchem i'1 Leerdam 1/2in Leiden 1/9. In al die plaatsen had men veel gedaan voor de verbetering van het di'nkwater, in Leiden mis schien wel 't meest. Deze voorbeelden zijn dunkt ons voldoende om, even als we dat boven van de cholera zei den, thans ook met volkomen zekerheid te kun nen zeggenbij het ontstaan van typhus-epide- miën is het drinkwater een der voornaamste middelen, waardoor het typhus-gift zich ver spreidt 1). Wat nu hier van cholera en typhus gezegd is, geldt voor alle miasmatische ziektendaarmee bedoelt men ziekten, die niet in 't lichaam van den zieke ontstaan (contagieuse), maar die buiten het hchaam zich ontwikkelen. Bij al deze ziekten speelt het water een groote rol om ze v-an den een op den ander over te brengen. Van daar dat niet recht gezegd mag worden, dat zuiver water Men berekent, dat de stad Berlijn tnsschen de 4 a 500.000 Mark aan de decoratie van den weg bij de begrafenis dts Keizers heeft, ten koste gelegd. De kosten der rouwversiering in den Dom zijn hieronder niet begrepen. 0 Het gerucht, als zou de generaal-veldmaar- schalk von Moltke in het burgerlijk leven terug- keeren eu vervangen worden door generaal Blu- menthal wordt beslist tegengesproken. Keizer Frederik zou den grijzen von Moltke zelf ver zocht hebben, aan het hoofd des legers te blij ven. 0 Het Weener »Freindenblatt< verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft, de Ferdinands regee- onweiti";verklaring van voor ons een dringende levensbehoefte is. I11 ons volgend nummer water is. willen we nagaan, wat zuiver 1) Bij deze opgaven maakten we gebruik van het academisch proefschrift van dr. C. M. Veenen- bos, geboren te Sliedrecht. Men schrijft uit Parijs dd. 26 Maart. liet Hof van appèl heeft, met vernietiging van het vonnis van den eersten rechter, Wilson en con sorten vrijgesproken. 0 Behalve het ivoren kruis, dat de Grootherto gin van Baden op het lijk van Keizer Wilhelm had neergelegd en .lat spoorloos is verdwenen, heeft men ook van de decoratie aan de Dom kerk te Berlijn vergulde palmtakken tor waarde van 2000 Mark gestolen. waaraan hij een beteekenis toeschreef die zeker door eiken vereerder van Chopin goedgekeurd worden moest. Toen hij eindigde, sprong de jonge Pool op, ijlde in het naaste vertrek en in het volgende oogenblik klonk het werk van zijn door God begenadigden landsman, klonken de prachtige accoorden der polonaise ruischend de eetzaal binnen. Nu eens sprankelden onder zijn vin gers de tonen zoo weekzoo nevelig, en dan weder bruischten en schetterden ze als de feest- tonen van een trompet; en toen kwam het melo- dieuse slot en Carolin speelde het met een tee- derheid, met een innigheid, als wilde hij zijn eigen ziel laten wegstroomen op die zwellende tonen, als stond hij zelf op het door de maan beschenen balkon naast zijn geliefde, als ware het de bekentenis van zijn eigen hartsiocht, die met niet te bedwingen kracht opwelde uit zijn hart. Meesterlijk,* fluisterde mevrouw Georgine, toen de kunstenaar geëindigd had. Gedurende het spel had ze stil voor zich gezien, een licht rood had zich over haar gelaat verspreid. Thans sloeg ze de schoone oogen naar Martens, ter wijl ze met een vriendelijk lachje zei: »dat dan ken we u, aan uw verklaring hebben we het genot te danken. Daardoor werd het eerst een genot dat we naar waarde kunnen smaken,voegde de mooie freule von Hainfeld er bij, en mevrouw Hausius lispelde: »ik leg de wapens neer en geef me gewonnen.* Vragend zag mevrouw von Pleiszenbach haai man aan en hief toen met een lichte buiging o o tegen den regeenngspresident de tafel op. De dames begaven zich naar het aangrenzende ver trek waar Thaddeus von Carolin nog voor den vleugel zat. Walsing en Martens volgden haar, Pleiszenbach liep heen en weer, terwijl de andere heeren zich weer aan tafel zetten, waarop nu, benevens sigaren, portwijn in geslepen karaffen gezet werd, en, om te voldoen aan het bekende zwak van den escadronchef, ook oude Bourgonje- wjjn en Champagne. ■0—s Prms ring door den Sultan onbeantwoord te laten. Indien Rusland en de Su'tau verder gaan, dan verwacht men de onafhankelijkverklaring van Bulgarije. Het orgaan der regeering althans geeft dezen raad, maar dit plan viudt bij de an dere partijen kraclitigen tegenstand. Evenwel wordt verzekerd, dat de regeering reeds allerlei militaire maatregelen neemt. 0 Te Rome zijn de gebroeders MaroM, archi tecten en aannemers failliet verklaaad. Het pas sief is 55 millioen frs. 0 Door een doorbraak van deElbedijkiu Mecklen burg zijn 50 dorpen tot de hoogte der schoor- steenen overstroomd. Het verlies aan menschen en vee is niet te schatten. De door het water ingeslotenen worden door hongersnood bedreigd. Vooral het stadje Doeiuitz werd zwaar geteis terd. De nood was daar zeer hoog. Het leven van vele inwoners liep gevaar, daar ontkomen onmogelijk scheen; vele huizen stortten in. Door spoedig aangebrachte hulp werden de mwoners door eenije afdeel'ogen genietroepen gered; 15 der redders verloren hierbij echter het leven 0 Bij Bekes-Csaba in Hongarije zijn 20.000 bun ders land onder water. De overstrooming neemt toe. Men werkt dag en nacht aan de dijken. De Keizer zond 10.000 florjjnen voor de nood lijdenden. 0 Nader wordt bericht dat de schouwburg te Oporto oorspronkelijk een circus en grootendeels van hout was. Het gas ging eensklaps u't en dit verhoogde nog de paniek door den brand veroorzaakt. Men zegt dat het aantal der doo den meer dan 100 bedraagt, dat der gewonden 200. Aan de Daily News« wordt nit Odessa gemeld, dat er zware overstroomingen plaats hebben, doordien de Dnieper en Dniester buiten bun oevers zijn getreden; geheele districten zijn onder water geloopen, de spoorweg van Sebas- topol staat blank. Het water is mijlen ver over het land verspreid. 0 De Don au is aan het zakken. Pesth is voor- loopig buiten gevaar, maar Baja wordt door over strooming bedreigd. Neutra en Galgocz staan onder water. De Szamos heeft een deel van Dees overstroomd. Te Szathmar, waar 300 huizen instortten, daalt de vloed. Van Bekes-Csaba is ongeveer een vierde deel verwoest; vele men schen en vee verdronken. - I11 Spanje heeft het weer geducht gesneeuwd en gestormd met de gewone gevolgen stremming van het spoorweg verkeer en vele persoonlijke ongelukken. - In Amerika hebben cyclonen en donderbuien veel schade aangericht. Te Washington werd de koe pel van het Kapitool door den bliksem getrof fende schade was niet aanzienlijk. - In de Karpathen ligt de sneeuw overal minstens 3 voet hoog. Al het wild hee't de bergen verlaten en is in de vlakten afgedaald. Dorpelingen dood den een aantal wilde beren, die door den hon ger waren uitgeput, met behulp van knuppels. - De stad Mymgyan, in Opper-Birma, is bijna geheel door brand vermeldmen denkt dat die het gevolg was van boos opzet; 15.000 men schen zijn van alles beroofd en er ging veel koren en andere voorraad verloren. Te Rangoon wer den 150 huizen door brand vernield. - In een voorstad van Brussel heeft een knaap van 11 jaren zich opgehangen, omdat hij de school niet wilde bezoeken. Terwijl zijn moeder uit was. hing hij zich in zijn slaapkamertje op- In de provincie Santander heerschen de pokken. Reeds zijn velen daaraan gestorven. Door een botsing van een goederentrein met een siyseuw-ploeg te Gravenhurst (Ontario) wer den 7 spoorwegbeambten gedood, 5 gewond. - Te Bonn is in het Minoritenklooster (kerk, pas torie en school) een hevige brand uitgebroken. De gebouwen en het achtergedeelte van het aan grenzend hotel »de gouden ster«, zijn uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. - Cy clonen hebben in Noord-Georgië en Tennessee groote schade veroorzaakt en aan vele menschen het leven gekost. In verscheidene streken is het spoorwegverkeer door de sneeuw gestremd trei nen bleven steken en men moest levensmidde len zenden, om de reizigers voor den hongerdood te bewaren. Burgemeester en Wethouders der gemeente H e li s <1 e n brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nnmmerverwisselaar verlangen op te treden, zal plaats hebben te 's Bosch, op Woensdag den 11 April 1888, des voormiddags ten 11 ure. Heusden, den 26 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden, noodigen de voor den dienst der Nationale Militie aangewezen lotelin- gen dezer gemeente uit, om, zoo zij verlangen bij de zee-militie te worden ingelijfd, daarvan voor den len April a. s. ter Secretarie der gemeente kennis te geven. Heusden, den 26 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 6 van het besluit tot heffing van het ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein in deze gemeente; Noodigen belanghebbenden nit, om, indien zij verlangen, dat de hnn verleende vergunning bij het einde van den vargun- nings-termijn zal worden geaoht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan vdór den len April a. s, ter Gemeente- Secretarie kennis te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Heusden, den 28 Maart 1888. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. HEUSDEN, 25 Maart. Door het vertrek van den voorzitter, de heer M. de Jongh, eu van den secretaris-pen ningmeester, de heer S. Oppenheimer, zijn bij de heden gehouden stemming verkozen met meerderheid van stemmen de heer H. van Gel deren en /net algemeene stemmen de heer L. de Jongh, respectievelijk tot voorz. en secreta ris-penningmeester van den kerkeraad der Isra- elietische gemeente alhier. 26 Maart. Zoo even werd hier de tij ding ontvangen, dat de zeereerwaardige heer J. C. Beijnen, kapelaan te 's Hertogenbosch, benoemd is tot pastoor bij de R. K. gemeente alhier; dat de weleerw. heer Derkinderen, assis tent alhier, tot kapelaan te 's Bosch, en dat de zeereerw. heer J. van Rijckevorsel, pastoor te Drunen, benoemd is tot deken van het deken aat Heusden. 27 Maart. Door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is gedurende de maanden April en Mei voor deze gemeente ont- er bij brachten de gezamenlijke som op van f 12,150. In zetter der fabriek is de heer S. van Dongen, van Raamsdonksveer. AN DEL. De heer G. W. Priester, Hoofd der openb. school, komt voor als no. 1 op de voordracht voor Hoofd der openb. school te Drumpt. RIJSWIJK. De heer W. J. v. Ouwerkerk alhier, surnumerair op het postkantoor te Wou- drichem, wordt met 1 Juni a. s. als zoodanig overgeplaatst bij de posterijen te 's-Hage. WOUDRICHEM. In het laatst der vorige week had alhier een ongeval plaats, dat zeer noodlottig had kunnen zijn. De veerstoomboot liep zoodanig tegen het, van wege het hooge water, gemaakte noodhoofd, dat het instortte, waardoor een 20-tal personen, die er op ston den, te water gingen. Allen kwamen met den schrik en natuurlijk een nat pak vrij. DRUNEN, 23 Maart. Een begin van brand werd Vrijdag morgen op het raadhuis door den veldwachter ontdekt. In eene papiermand schijnt 's avonds te voren vuur gevallen te zijn, het papier zal daarop aan het smeulen zijn gegaan, waarna het ontvlamd is en een dichtbijstaande kast in vlam zette. Spoedig was het gevaar gekeerd, doch de gevolgen hadden schrikkelijk kunnen zijn, als het ongeluk niet tijdig ontdekt ware geweest, daar het raadhuis in een zeer dicht gebouwd gedeelte dezer gemeente staat. BAARDWIJK, 25 Maart. De overlaat werkt niet veel meer. Verscheidene wagens en karren hebben den weg weder gepasseerd, o. a. ook de Heusdensche en 's-Bossche wagens. De weg naar Doeveren staat nog geheel onder. Door het gemeentebestuur is een adres, aan den Minister te zenden ter verkrijging van de spoedige exploitatie van het gedeelte der lijn Waalwijk-Vlijmen en het bouwen eener halte in deze gemeente, aan de omliggende gemeenten en aan de Kamer v. K. te Waalwijk ter onder- teekening gezonden. DALEM. De Waal valt nog steedsstand aan de sluis te Dalem heden (Zondag) 3 M -f- A. P. d. i. 50 cM. Jager dan bij onze vorige opgave. De sluisdeuren van de rivieien de Merwede en Linge te Gorinchem, die sedert 13 dezer ge sloten waren, zijn thans weder geopend, zoodat de scheepvaart op de Keulsche vaart hersteld is. Vooral beneden Gorinchem wordt de behoefle aan hooi groot, en het nog aanwezige is alzoo prijzig. Verleden week werd het hooi verkocht tegen f 24 a f 25, het voederstroo te gen f 13 a f 14 per 1000 halve kilo's. WAALWIJK, 23 Maart. Slechts twee paar den waren op de gisteren gehouden paardenmarkt alhier aangevoerd. Van waar komt die mijnbeer von Martens vroeg de president aan graaf Zeek, nadat hij zijn sigaar had aangestoken. »Uit liet Hannoversche.« »Gediend?« »Ja.« Waarom is hij uit dienst gegaan?* »Mon dieu! Hij zit er goed in, wil liever zijn eigen baas zijn en heeft het plan hier in de provincie een groot grondbezit aan te koopen.* Misschien laat hij zich later een keus als afge vaardigde welgevallen, en mogelijk. »Ook later tot president of zelfs tot opper- president benoemen, meent ge, mijn waarde graaf. Waarom niet. .Juist de hoogere betrek kingen worden niet uitsluitend beklommen met de trapladder van den gewonen dienst. In elk geval is mijnheer von Martens een goede aan winst in onze gezelschappen. De laatste woorden zei de president op zeer besliste wijze, daar hij heel goed had opgemerkt, hoe belangstellend de besprokene zich met zijn dochter bad bezig gehouden". Overigens nam hij zich in stilte en ook om dezelfde oorzaak voor, bij gelegenheid nadere inlichtingen in te winnen aangaande Marten's diensttijd. (Wordt vervolgd.) heffing verleend van het verbod der vogelenwet tot het schieten van kraaien. Dat de toenemende landlooperij, in de zuidelijke grenzen dezer provincie, reden tot klachten geeft, hebben wij reeds medegedeeld. Ook het gewestelijk bestuur heeft hiervan nota genomen en bij circulaire aan de gemeentebe sturen verzocht te melden: 1. of de gemeente veel last heeft van dat bezoek. 2. of die lieden brutaal zijn, dan of zij zich eenvoudig tot aan bieding van papier, lucifers enz. bepalen. 3. of zij van patent voorzien zijn. 4. of zij veelal vreemdelingen zijn, of wel landgenooten uit eene bepaalde streek, in dat geval de gemeente en hunne namen te noemen. De kermis, die op Maandag 16 April invalt, zendt reeds hare voorboden in den vorm van personen, die aanvraag doen tot het op stellen van kramen en tenten. Naar wij vernemen hebben reeds eene plaats aangevraagdeene galanteriekraam (J. N. Bol werk en Co.)eene dito (I. Hermse)de be kende koekkraam (Janssenj; caroussel (Tewe) gebakkraam, alias pofferljes- en zuurkraam (Uiterwijk); vélocipèdetent (Dobbelaeij; nieuwe Amerikaansche stuomrijiurichting (D. Slicker); theatre (wed. Bakker); schouwburg (Job. de Boer; een tent met negers (A. Theuwissen); schommel en cosmorama (Vermolen)Wery's groot honden- en apen-theatre, circus in mini atuur; photographietent (Ab. Maes) en een tent zonder opgaaf van doel (Mullens Robert). Wanneer men in aanmerking neemt, dat nog 3 weken moeten verloopen, eer de kermis be gint, dan kan men vrij zeker verwachten, dat het terrein goed bezet zal zijn. Sints onze laatste opgaaf is het water steeds vallende. Zie onderstaande opgaaf. 24 Maart, vm. 8 uur, 4.08 M. -f- A.P. 3.90 3.78 nm. 4 3.75 eiland Nederhemert is weder te voet te bereiken. AALBURG, 24 Maart. Tot notabelen der herv. kerk alhier zijn door stemgerechtigde lid maten herkozen de heeren W. Lakerveld en Laur. Mans. BREDA, 23 Maart. Ten huize vau deu heer P. Jonkers alhier werd Woensdag destroo- pap fabriek de »Stroobalm«, ge'egen onder Raamsdonk, nabij het Keizersveer, in veiling gebracht. Dat er weinig kooplust bestond, blijkt uit hetgeen volgt. De fabriek met de daarbij behoorende gronden beslaan eene oppervlakte van ruim 2 hectaren beste kleigrond. De fabriek met de zich daariu bevindende machineriën en het terrein werd ingezet op f10,500, de direc teurswoning en nog eenige andere woningen 25 Het Naar het Vaderland« verneemthad het Mi nisterie, zijne taak met de invoering der Grond wet als geëindigd beschouwende, reeds vóór de verkiezingenin de eerste dagen van Maartver zoek om ontslag bij Z. M. den Koning ingediend zich echter bereid verklarende hel bestuur ie blij ven voeren tot na aftloop der verkiezingen. Thans moet dat verzoek herhaald zijn. o Ingevolge Kon. besluit is de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal, des namiddags ten 3 uren op heden Dinsdag 27 Maart gesloten. o In de vergaderingen der Stalen van de ver schillende provinciën zijn tot leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozenGronin gen 3 liberalen, Friesland 4 lib., Drente 2 lib., Overijsel 3 lib., Gelderland 3 l;b., 2 conserv., 1 anti-lib., Utrecht 1 anti-rev., 1 kathol., Noord- Holland 8 lib., 1 conserv., Zird-Holland 10 lib., Zeeland 2 lib., Noord-Brabant 6 kathol., Lim burg 3 kathol. Totaal 50. 35 liberalen, 3 conservatieven, 1 anii-liberaal, 1 aiti-revolutionair, 10 katho lieken. o Tot leden der Eerste Kamer zijn voor de provincie Noord-Brabant benoemd 6 afgevaardig den. 5 aftredende leden, de heeren: I. B. Hengst, mr. P. J. A. Smits, jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heijen, mr. J. G. De Bruyn en J. Th. Smits van Oyen (allen Katholiek). Herkozen Hengst met 55, Smits met 51, Ver- heijen met 36, De Bruyn met 56, Smits van Oyen met 57 stemmen. Gekozen: Henry Smits, bierbrouwer te Oos terhout (Katholiek) met 50 stemmen. o Naar men verneemt, kan de opening van de Kamers der Staten-Generaal in de derde week van April tegemoet gezh n worden. o Volgens artikel 87 der Grondwet moeten de leden der Tweede Kamer, bij het aanvaarden hunner betrekking, in handen van den Koning of den voorzitter dier Kamer, daartoe door Z. M. gemachtigd, den volgenden eed afleggen »lk zweer getrouwheid aan de Grondwet. Zoo waarlijk helpe God Almachtig!* Zal de ex-predikant Domein Nieuwenhuis die vóór enkele jaren in een pennestrijd met Dr. Mounier zich als ontkenner van het Godsbestaan heeft doen kennen, dien eed afleggen? of zal ons land getuige moeten zijn van een on verkwikkelijke tweede Bradlaughquaestie? o Drie nieuwgekozen leden der Kamer van Honderd zullen iu den eersten tijd geen zitting kunnen nemen. Het zijn de heeren Smidt, gou verneur van Suriname, die uit Paramaribo moet komen, de luitenant ter zee S. T. Land, die tijdens zijn verkiezing bij de zeemacht in Oost- Indië diende en dus moet repatriëeren, eu de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2