Men zegt dat Keizer Friederich in Juni te Koningsbergen zal worden gekroond als Koning ran Pruisen. o De titels van den nieuwen Duitschen keizer zijn de volgende: Frederik III, keizer van Duitsch- land en kondig van Pruisen, markgraaf van Nürnberg, graaf van Hohenzollern, souverein en groot-hertog van Silezië, alsmede van het graaf schap Glatz, groot-hertog van Niederrheim en Posen, hertog van Saksen, Westfalen en Engern, ven Pommeren, Hólstein, Luneburg en Slees- wijk, van Maagdenburg, Bremen, Geldern, Kleef, Gulik en Berg, alsook der Wenden en Kassu- ben, van Krossen, Lunenburg, Mecklenburg, landgraaf van Hessen en Thuringen, markgraaf van opper- en neder-Laustz, pr>ns van Oranje, vorst van Rugen, Oost-Friesland, Paderborn en Pyrmont, van Halberstad, Munster, Minden Osa- bruck, Hildesheim en Verden, van Kammin, Fulde, Nassau en Mors, graaf met den titel van vorst van Henneberg, graaf en markies van Ravensberg tot Hohenstein, Tecklenbarg en Lin- gen, van Mansfeit, Sigmaringen en Veringen, en heer van Frankfort. Uit Weenen wordt gemeld dat prins Gustaaf van Saksen-Weiruar bij de begrafenis van kei zer Wilhelm kou gevat heeft en thans zwaar ziek ligt aan eene longontsteking. o Billroth moet zich zeer warm over Morel Mackenzie's behandeling van den Duitschen Kei zer hebben uitgelaten. Hij noemde die bewon derenswaardig. Mackenzie offert tijdelijk zijn reputatie, zijn levenswijze op, omdat hij alleen daardoor het aan zijn zorg toevertrouwd leven kan redden. Ik zal steeds den diepsten eerbied hebben voor zijn kennis en zijn karakter.* o Omtrent de overstroomingen in Hongarije wordt bericht, dat Csaba en Bekes buiten ge> vaar zijn. Het district Bodrog Köz staat onder water; meer dan 20 dorpen werden weggespoeld. De stad Fehergyrmat staat midden in het wa ter. 50 dorpen zijn door het buiten de oevers treden van de Szamos verwoest. De streek tus- schen Szegedin en Temesvar wordt thans ernstig bedreigd. De Ebro blijft onrustbarend wassen. Behalve van de Elbe, Wemhei en Nogat, ko men nu ook van War the en Oder allertreurig ste berichten over de rampen, die de overstroo mingen veroorzaken. In Noord-Duitscbland zijn 80 plaatsen geïnundeerd. De stad Posen wordt, evenals Elbing en Mariënburg, zwaar geteisterd Dantzig verkeert in groot gevaar; in sommige districten zijn de dorpen bij 15 en 80-tallen overstroomd, zoodat boven de onafzienbare zeeën slechts kerktorens zich op eenigen afstand van elkander verheffen. Duizenden en duizenden men- schen zijn zonder dakde nood is ontzettend en voortdurend wast 't water nog door nieuwe dijkbreuken en stortregens. dat er blijdschap heerscht, nu eene zachtere weersgesleldlieid gelegenheid biedt tot den veld arbeid. Overal is men dus bezig met dat werk en beijvert men zich om spoedig de aardappe len in den grond te krijgen en de suikerbieten te zaaien, voor welk laatste gewas veel meer land bestemd is dan in vorige jaren. Ook de werkzaamheden aan het kanaal geven aan velen thans brood. geheel geïnundeerd door een 500 voet breede dijk- langdurigen winter veel geleden. Geen wonder, breuk aan de Nogat; 8 vierkante mijlen zijn daa' met door 30.000 zielen bewoonde 77 steden en dorpen geheel onder water gezetook het weste lijk deel van de stad Elbing met de daar geves tigde fabrieken deelen in den nood, die nog altijd toeneemt, ondanks de hulp van een 400-tal pio niers uit Dantzig, Koningsbergen enz. Men raamt de materiëele schade, die in deze streek wordt ge leden voor zoover een raming mogelijk is op meer dan 50 millioen mark. In de provincie Posen ziet het er niet beter uit; men vaart in de hoofdstad met schuitjes door de straten. Het verkeer is door het in storten van bruggen en door den ijsgang geheel gestremd. Bij Boitzenburg is een polder met 15 gemeen ten overstroomd. Daar de stroom over de dijken is heengeslagen, valt er aan koeren van het water bijna niet te denken. Men kan zel's bij benadering niet nagaan hoeveel personen reeds bij de rarnp zijn omge komendoch zeker is 't dat reeds meer dan 100 ljjken op verschillende punten zijn aangespoeld. Bij Kotbuss is door 't inundeeren van den spoorweg nog een trein verongelukt, waarbij een groot aantal personen omgekomen of ge kwetst zijn. Yan alle zijden stroomt hulp toe. Witten berge is als 't ware het centrum vanwaar voor de Elbe-districten bijstand wordt georga- Binnenland- Te Amersfoort is gekozen tot Lid der Tweede Kamer de heer Mackaij, a.-r., met 1443 van de 2335 stemmende heer van Boetzelaar, 1., had 890 stemmen. Te Rotterdam de heer Hintzen, 1., met 3261 van de 5155 stemmen; de heer Voorhoeve, a.-r., had 924 stemmen. Te Sneek de heer Brantsen van de Zijpe, a.-r., met 2047 van de 3306 stemmenRen- gers, 1., had 1245. o Uit den Haag wordt het volgende geschreven, dat velen niet gelooven, dat het aftreden van den minister Heemskerk ernstig gemeend is. Men ver moedt dat de premier niet ongaarne weder zou worden belast met de zamenstelling van een nieuw kabinet, waarin dan anti-revolutionaire en ka tholieke ambtgenooten naast hem zouden zitting nemen. Dit plan zou geopperd zijn door leden der rech- niseerd. Overal zijn hulpcomités gevormd en I terzijde, die niet ongeneigd zijn als ministers op niet alleen particulieren, maar ook de overhe den strekken ombekrompen de hand uit tot le niging van den nood. De Provinciale Staten in Liineburg hebben 150.000 Mark beschikbaar gesteld. o Het bevestigt zich dat de Grieksche Kroon prins (geb. in 1868), met de derde dochter van Keizer Friederich, de 18-jarige Prinses Sophie, zal trouwen. De verloving zou weldra bekend worden gemaakt. o Uit de officiëele statistiek blijkt, dat de be volking van Elsas-Lotharingen van 1 Dec. 1871 tot 1 Dec. 1885 met 168.000 zielen vermin derde» o Een ontzaglijke aanvoer van gekleurde eieren in de Parijsche Halles Centraleskondigde deze week (beter dan het weder!) het naderende Paasch- feest aan. Reeds sedert de dertiende eeuw wordt deze traditie iu Frankrijk, evenals ten onzent en zelfs in Rusland, gehandhaafd. Yroeger heerschte er in dit opzicht in Frankrijk zelfs groote weelde, —o Op de Fransche kust, tussehen Saint-Malo en Saint-Enogat, heeft een oeverafschuiving van 3 a 4 M. dikte plaats gehaddaardoor zijn overblijf selen van wouden zichtbaar geworden van acht te treden, doch gaarne met Heemskerk's ervaring en kundigheden hun voordeel zouden doen, vooral in het tijdperk van overgang, nu de Eerste Kamer nog niet is omgezet. Beide fraetiën der rechter zijde zouden dan haar zin krijgen, zoowel die Heemskerk willen behouden, als die zelve willen regeeren. Is dit inderdaad de toeleg, dan zal vermoedelijk geen lid der rechterzijde de opdracht erlangen, maar terstond de minister Heemskerk met de za menstelling van een kabinet worden belast. Toch blijven wij betwijfelen, dat de minister zich tot zulk eene weinig eervolle zwenking naar rechts zal leenen. -o o Omtrent den verschrikkelijken watersnood in Duitschland wordt nog het volgende medege deeld Terwijl het water aan den rechter Elbe-oever begint te vallen, neemt het gevaar aan den lin keroever steeds dreigender proportiën aau. Tot in Hannover strekt zich de overstrooming nu reeds uit en men vreest dat 't einde nog lang niet nabij is. Behalve het Elbe-gebied zijn ook geheele land streken aan den Weichsel, den Oder, de Nogat en de Warthe als in zeeën herschapen. In het arron dissement Danneuberg zijn 18 dorpen, met een ge zamenlijke bevolking van 7000 zielen,van afie ver keer verstoken. Tal van menschen zijn naar de wijnbergen bij Hitzacher gevlucht en zien naar redding uit. De spoorweg tussehen Elbing en Mariënburg is een van 't midden des zolders afhangende lamp verlicht werd, terwijl de donker groene gordij nen voor de vensters waren dicht getrokken. Een tamelijk donker leeren behang bedekte de kamermuren, waarbij de vergulde spiegellijsten helder afstaken. Waarlijk, wie het geheel over zag, de schilderijen, meubels, het buffet, de zwart ebbenhouten kast, zou met den opperkellner in gestemd hebben >dat het hier heel neljes was.* Mijn heer de baron heeft me gezegd,wendde deze zich tot den jongen Eduard, dat je de sleutels hebt en voldoende inlichtingen van hem hebt ontvangen.* Zeker,* sprak Eduard en haalde uit den zak van zijne liverei twee aan elkander gebonden sleutels, waarmee hij de deuren van 't buffet en de laden er van opende, »hier vindt ge alles wat noodig is, voor zoover gij zelf 't niet hebt meegebracht. Hoeveel couverts,* vroeg de opperkellner de tafel dekkende. Graaf Zeek een; luitenant von Pleiszen bach twee;« telde Eduard, baron Krall drie; mijnheer von Carolin vier.* »Hoe komt die er bij bromde de opper kellner. »De lange Israël vijfging de kleine be diende voort. »Wie?« vroeg de opperkellner verbaasd en liet van schrik bijna den stapel borden, dien Eduard hem aangaf, vallen. »Wie? EenmijnheeiTs-ra-el?« »Och, zoo noemen ze den langen adjudant, mijnheer von Walsing,merkte de kleine be diende onverschillig op. (Wordt vervolgd.) ;ien a twintig eeuwen oud, verkeerende in den toestand van steenkool-formatie. Volgens eene oude overlevering zou het bedoelde woud tot de omstreken van de voormalige stad IJs behoord hebben. o— De oesters zijn zoo overvloedig aan de kust van Finistère dat ze, hoewel ze bij groote hoe veelheden naar Parijs, Brussel en Berlijn ver zonden worden, zeer laag in prijs zijn. o Men kan thans in 4 dagen van Londen naar Athene gaan. Eiken Dinsdag en Zaterdag te middernacht gaan stoomschepen van Brindisi rechts naar Patras en van daar duurt de reis naar Athene 7 uren. o De Sultan van Zanzibar is overleden. o De Sultan van Zanibar, Bargash-ben-Saïd, wordt opgevolgd door zijn broeder Khalifa. De overledeu Sultan was in 1835 geboren en had in 1870 den troon beklommen. Khalifa is reeds door het consulaire corps als Sultan erkend. Het is rustig te Zanibar. De Haagsche correspondent der »M. Ct.« schrijft o. a. Iets anders zou het zijn, indien waarheid be helsde het gerucht, dat de Koning zal breken met Zijn gewoonte om kostbare prijzen te geven voor de hardrijderijen in Friesland, en dat wel omdat daar Domein Nieuwenhuis gekozen is. Daaruit zou een afkeuring spreken van een volkskeuze, toch zou er verschooning voor die daad te over te vinden zijn in de omstandig heid, dat die keuze inderdaad een beleediging is voor onzen Vorst. o Van wege het departement van oorlog is een onderzoek aanhangig naar de militaire corres pondenten van dagbladen. Men brengt dit vooral in verband met be richten die de pers onlangs mededeelde aan gaande: lo. de bekende zaak van het militair hospitaal te 's Hage, waarover men den minis ter van oorlog in de Tweede Kamer interpel leerde; 2o. de overplaatsing van officieren bij het regiment grenadiers en jagers, die door de dagbladen werd medegedeeld, vóór dat het des betreffende besluit het departement had verla ten, hetgeen aanleiding gaf, dat deze overplaat sing bijna 3 weken in het onzekere bleef en reeds vrij algemeen werd tegengesproken; en 3o. de mededeeling van de promoties bij keuze, welke in den laatsten tijd bij den generalen staf en de intendance hebben plaats gehad. ring zal moeten worden ingeroepen om in de predikbeurten te voorzien. o Naar men verneemt, zou de particuliere cor respondentie tussehen den grooten keizer der Franschen, Napoleon I en zijn broeder, onzen gewezen koning Lodewijk, den zoogenaamden lammen* koning, gevonden zijn in de gemeente Boksmeer. Voor de gecombineerde betrekking van plaat selijk geneesheer te Aalst, Brake], Pouderooijen en Zuilichem (Bommelerwaard), jaarwedde f 1850, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. o Te Brakel zijn de eerste aardappelen gepoot. Verleden jaar had dit plaats in 't midden van Februari. o Wegens den gunstigen toestand waarin de kas van het waterschap »de Binnenpolder* te Vrijhoeve-Kapelle verkeert, behoeft er over 1888 geen omslag over de landerijen geheven te wor den. o Niet alleen de gevederde luchtbewoners zijn er slecht afgekomen door de strenge vorst doch ook in de diepte der zee werden tal van schepselen gedood. Tussehen de ijsschollen op Tesselstroom zitten honderden haringen dood gevroren. Gretig vergasten zich de meeuwen en raaien er aan. Langs het strand haalden de visschers duizenden doode haringen op. Van levende haring werd geen spoor ontdekt. Deze is stellig in de diepte aan de slachting ont komen. o De coöperatieve broodbakkerij »de Volhar ding* te 's Hage, zendt wekelijks 2000 brooden naar de werkstakers te Almelo. De sociaal-de mocratische bond draagt de kosten. o Jacob Hobein, de welbekende held van 1830, ligt te Vlissingeu ernstig ziek. Zijn toestand wordt zorgwekkend geacfiL o De zaak van den heer Willink Ketjen zal den 13n April a.s. in appèl voor het gerechts hof te 's Hage worden behandeld. Plaatselijk Nieuws- HE US DEN, 29 Maart. Met den tegenwoordigen hoogen waterstand heeft het water in de Maas een geheel andere, meer witte kleur gekregen en gelijkt veel op het Wnalwater. Dit is vermoedelijk oorzaak, dat de zalm zijn koers kwijt raakt en nu en dan de Maas in stede van de Waal en Rhijn opzoekt. Een gelukkig buitenkansje voor de visschers die deze week een zalm alhier, te Veen vijf en te Neder- hemert vier stuks in hunne netten verschalkten. Het water is weder wassende. 28 Maart, vm. 8 uur, 3.77 M. -f- A.P. 29 8 3.85 29 nm. 4 3.87 Met het oog op den was te Keulen en Maas tricht, is het te verwachten dat ook het wassende water hier zal aanhouden. ZUILICHEM. Bij de gehouden verkiezing van een lid voor den raad dezer gemeente wer den uitgebracht 36 geldige stemmen. Hiervan verkreeg er W. v. Wijngerden 17, A. v. Brakel 9, C. Duizer 8 en G. Kuijntjes 2. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tussehen W. v. Wijngerden en A. v. Brakel. WOUDRICHEM. Bij bet stormweer in de vorige week geraakten twee visschers op de ri vier te water, doordat de boot door een rukwind werd omgeslagen. Hun tegenwoordigheid van geest en aange brachte hulp deed hen behouden blijven. DUS8EN, 28 Maart. Gelijk elders, is ook hier door den arbeidenden stand wegens den o De retourkaarten op den Ned. Rijnspoorweg, afgegeven Zaterdag a.s., zullen geldig zijn voor de terugreis tot en met Dinsdag. o Aangaande de rentelooze leening der »Zui- derzee-Vereeniging*, ten bedrage van f 90,000, wordt gemeld dat deze nog verre van voltee- kend is. o Nederland telt ongeveer 661,000 schoolgaande kinderen. Ruim 80,000 kinderen ontvangen in het geheel geen onderwijs en 30,000 ouderlooze kinderen worden door de liefdadigheid verzorgd. o Voor het examen van onderwijzer hebben zich aangegeven in Zuid-Holland 125 vr., 150 mann.; in Overijsel 21 vr., 58 mann.; in Gelderland 65 vr., 92 mann.; in Utrecht 29 vr., 36 mann. cadidaten. o Tot hoofd der school te Drumpt is benoemd de heer G. W. Priester, te Andelde heer W. J. K. Steijnis, van Neder-IIardingsveld, stond als no. 2 op de voordracht. o Benoemd tot onderwijzeres te Ahnkerk, mej. G. de Boer te Sneek. o Mejuffrouw M. van Eek, vroeger wonende te Boven-Hardingsveld, is benoemd tot onderwijze res te Katendrecht. o Door het aannemen van het beroep naar Am sterdam door ds. J. J. van Noort, pred. te Werkendam, zullen in den ring Woudricbem van de 7 predikantsplaatsen niet minder dan 4 Dat er te Middelstum bij den laatsten sneeuw storm bergen sneeuw bij elkaar zijn vergaard, blijkt daaruit, dat uit een tuintje van ongeveer 5 are, circa 4000 kruiwagens vol zijn wegge ruimd. o Bij den landbouwer D. te Schoondijke, zijn zes krachtige werkpaarden bezweken aan de zoo gevreesde lendenziekte, terwijl men vreest, dat hij ook nog twee van de vijf overige zal moeten verliezengelukkig voor hem zijn ze alle ver zekerd. Het ijs in de kanalen van Groningen kan op vele plaatsen nog een volwassen man dragen. o Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat op de gemeente-mestvaalt, gelegen op grond, welke gedeeltelijk aan Breda en gedeeltelijk aan de gemeente Prinsenhage behoort, eene levende schildpad is gevonden. Zij is 20 cM. lang en 15 cM. breed, zoodat zij eene tamelijke grootte heeft. o Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in de doode Maas bij Heusden een zalm gevangen is, ruim 20 halve kilo wegende. o Maandag meldde zich op het wachtschip te Hellevoetsluis een zeeman aan, die 32 jaren ge leden als matroos 2e klasse op de »Pallas« diende en te Suriname achterbleef. —o In Fochteloo wordt sedert Maandag 19 Maart vermist de twaalfjarige zoon van Van Veen aldaar. Men vreest, dat hij in den sneeuwstorm onder de sneeuw is geraakt. Bij het Rijnspoor te Rotterdam is in de Maas een schip, geladen met ijzererts, gezonken. De bemanning, zes personen, werd met moeite ge red. - Onder Wolsum is een groote boerderij door brand vernield. - Te Willemstad is uit de gracht nabij het hospitaal het lijkje van een pasgeboren kindje opgehaald. - Een dienstmaagd is te Valkenburg, bij het spoelen van wascli- goed in de Geul gevallen en verdronken. - In een manufactuurwinkel aan de Korte Dam te Schiedam is gisterennacht brand uitgebroken. De bewoners konden zich door den zwaren rook met moeite redden. De schade is nog al aan zienlijk. Zondag avond omstreeks half zeven heeft te Rijssel een verschrikkelijk ouweder gewoed, ge paard met hevigen regen. Het onweder duurde een half uur en de donderslagen waren zoo ge weldig, dat de huizen op hunne grondvesten stonden te schudden. - Te Amsterdam is uit de Elandsgracht het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het kind was gewikkeld in een grauwen doek en aan het hoofdje was een steen bevestigd. - Te Lisse werd Zaterdag in de stoom-grutterij van den heer Verduin de machinist, L. De G., die bezig was de in vollen gang zijnde machine, vacant komen, zoodat de hulp van een anderen te smeren, door het wiel gegrepen, en eenige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2