Buitenland- De socialistische afgevaardigde in den Duit- schen Rijksdag Kayser is te Breslau overleden, tengevolge van het wegnemen van den larynx. o In verschillende deelen van het Ebro-dal heeft de rivier alles onder water gezet. Het spoor wegverkeer is gestremd; sneeuwstormen blijven aan de orde in het grootste deel van Spanje en in vele N. W. provincies ligt de sneeuw sedert Januaride bergen ten N. van Madrid zijn met een 2 voet dikke laag bedekt. Bij een zwaren storm te Brest men her innert zich er geen zoo hevig sedert 1864 terwijl de zee buitengewoon hoog stond, wer den de kaden overstroomd. Door talrijke lawines is de Gothard-lijn on bruikbaar voor het verkeer. De pas voor overstrooming gespaard gebleven stad Csaba in Hongarije staat in brand. Reeds is een vierde deel der stad in de asch gelegd en daar er een hevige storm woedt, vreest men dat het daarbij niet zal blijven. Nieuw-Zeeland is geteisterd door een hevigen storm, gepaard met vloeden. De schade is zeer aanzienlijkde spoorweg langs de kust is voor een deel vernietigd. o Donderdag had, zooals jaarlijks op Witten Donderdag, in de groote zaal van den Weener Hof burg de plechtigheid der voetwassching plaats. De Keizer wiesch twaalf grijsaards met het ge bruikelijke ceremonieel de voeten en hij gaf de daaraan verbonden geschenken in kleedingstuk- ken, bekers met zilveren munten, enz. Yan de 12, die ditmaal gewasschen werden, is de oudste 92 en de jongste 87 jaar oud. De Keizerin verricht, als zij te Weenen is, dezelfde plechtigheid aan 12 oude vrouwen, doch zij is thans, zooals men weet, met haar dochter te Londen. De vrouwtjes, waarvan de oudste 94 en de jongste 87 jaar telt, zullen zich ditmaal dus alleen met bovengenoemde geschenken moeten tevreden stellen. o Men schrijft uit ParijsFloquet heeft de op dracht om een Ministerie te vormen aangeno men, o Uit Warschau wordt gemeld, dat het testa ment van Vorst Wittgenstein, waarbij de Vor stin Hohenlohe als zijn erfgename is aangewe zen, nietig is verklaard en dat de goederen van den Vorst in 't gouvernement Minsk, 700.000 dessjatinen bedragende, tot afdoening van zijn nagelaten schuld van 5 millioen roebels bij Rus sische banken zullen worden verkocht. o Aan 500 landverhuizers, die door het stoom schip »Britannia« van de Middellandsche zee havens werden aangebracht, werd te New-York verboden aan wal te gaan, op grond dat een geval van pokken aan boord van het schip was geconstateerd. o Van een Amerikaansch zendeling te Yunnau (China) is thans een schrijven ontvangen met nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving, waarbij meer dan 15,000 menschen om het le ven kwamen en verscheidene steden vernield werden. De grootste verwoesting werd stand nog erger, daar geheele landstreken ver dwenen en de oppervlakte in een reusachtig meer veranderde, waarbij 10,000 menschenlevens verloren gingen. o In eene kolenmijn te Richhill (Missouri) heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor honderd mijnwerkers bedolven werden. Reeds zjjn 40 lijken gevonden. o Met groote staatsie is het lijk van Prins Hassan te Alexandriè' begraven. Al de consuls waren bij de plechtigheid tegenwoordig. o De keizerlijke commissaris, die belast was met het onderzoek naar de verwoestingen door de overstroomingen der Gele Rivier aangericht, heeft in zijne officieel rapport aan den keizer gecon stateerd, dat het getal der slachtoffers, die ver dronken, meer dan 100,000 bedroeg, terwijl dat der noodlijdenden op 1,800,000 moet geschat worden. tlit Maassluis bericlit men: De Gemeenteraad alhier heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van hoogstens f 100.000 voor het stichten eener drinkwaterlei ding. Als men bedenkt dat het plaatsje plus min. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 2 April. Het water blijft hier nog steeds wassende. 1 April, vm. 8 uur, 4.40 M. A.P. 2 8 4.58 2 nm. 4 4.62 Ook de binnen gelegen polders krijgen veel last van kwelwater. Naar wij vernemen zullen bij den Minister van Waterstaat pogingen worden in het werk gesteld, om met de kade, die op 15 April door den overlaat moet worden gelegd, nu reeds te doen aanvangen. Zoodra toch die kade gelegd is, loozen de polders, om Heusden gelegen, hun overtollig water. HEESBEEN, 1 April. Heden middag waren twee meisjes van 3 en 5 jaar in de nabjjheid van een sloot aan het spelen, toen eensklaps de jongste der twee in het water viel. Het andere kind riep hare ouders spoedig tot hulp, doch voor die bij de plaats aanwezig waren, had zij haar speelmakkertje reeds zelve gered. aange richt in het departement Ching-Chan, waar de aardschokken vier dagen aanhielden. De steden Lamon en Yamen werden in puinhoopen ver anderd en meer dan 4000 personen vonden daarbij den dood. Te Solkan, in Chuen, was de toe- niet voor u verbergen, 't Zijn graaf Zeek, baron Krall, von Walsing, von Pleiszenbach en von Carolin. »Voornaam gezelschap, overeenkomstig deze dure inrichtingik dacht het reeds na de som men, die ge op ons getrokken hebt. 't Is te hopen dat de uitslag aan de kosten zal beant woorden. Hoe ver zijt ge met de bewuste aan gelegenheden Zooals de zaak meebrengt, heb ik tot heden nog slechts voorbereidende maatregelen kunnen nemen. »Dus nog niet verder? En daartoe hebt ge reeds acht duizend daalders gebruikt? Ik wil ten minste hopen, dat deze inrichting betaald is?« Martens trok de schouders op. »Dus dat niet eensGing de kleine doctor voort. »Dan hebt ge weer gespeeld. »In den kring, waarin ik me beweeg, kan ik dat niet vermijden. Wat ik met goed gevolg uitgeeft, in zekeren zin weggeworpen is. Dus tegen de Virzowski's optreden, dan moet ik eerst in de gezelschappen hier vasten voet heb ben. >Daartoe was zulk een verkwisting niet noo- dig.« »Toen gij me voor dit avontuur zocht te win nen, hebt ge zelf me gezegd, dat het bij de uit voering van het plan niet op een paar duizend daalders aankwam. »En thans ben ik gekomen, om u de grenzen van die paar duizend op te geven. We zijn vast besloten niet boven de tien duizend te gaan.« »Dan moet ik me drommels haasten om klaar te komen,lachte Martens. »Integendeeldaar ge nog niet zijt begonnen, wensch ik, dat ge thans het begin uwer opera ties nog een weinig uitstelt.* Martens zag verrast op. »Er is iets tusschen beide gekomen, dat eerst beslist moet worden. Er is namelijk twijfel op gekomen of de persoon in quaestie de eenige, ja zelfs of ze de naaste erfgenaam is.« »Duivels, dat zou een mooie geschiedenis zjjn!« riep Martens opspringend. »'tls een geluk, dat die twijfel nog tijdig genoeg optreedt, an- wees zuinig »Zoolang ik hier ben moet ik op dezelfde wijze voortleven.* »Ge kunt nog over twee duizend daalders be schikken, genoeg voor het overige van den win ter, als ge geen dwaasheden begaat. En nu over iets anders! Onder de kennissen, die ge van avond verwacht, is de heer von Virzowski niet?* Martens ging met gefronste wenkbrauwen in de kamer op en neer. Op de vraag des doctors had hij slechts een kort: »neen!« Waarom niet? Uw last betrof vooral zijn kennismaking te zoeken. »Dat is ook gebeurd. Maar in 't gezelschap van heden avond past hij niet.« »'k Moet weer vragen: waarom niet?« Martens stampte driftig met den voet op den grond. »Doctor 'k moet zeggen, dat ge 't razend diep opneemt. Waarom Virzowski niet in 't ge zelschap van heden past? Wel, omdat hij niet goed staat met de officieren, die ik wacht. Overigens had ik reeds de eer u te zeggen, dat ik geenszins verzuimd hebt kennis met hem te maken. Ik ben zelfs dank zij de tusschen- komst van mijn besten vriend, een zekeren heer von Binnenland- Uit den Haag wordt gemeld: Het schijnt niet onmogelijk, dat Z. M. het tegenwoordig ministerie zal uitnoodigen het be- w'nd te blijven voeren tot na de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Een commissie, daartoe door den Koning aan gewezen en bestaande uit de Ministers, zou dan de Kamers openen met eene eenvoudige rede, welke niet met een adres beantwoord wordt, waar door een politiek debat met het demissionnaire Kabinet zou buitengesloten zijn. De Kamers zou den dan gelegenheid hebben zich te constitueeren en de voorbereidende werkzaamheden af te doen, en eerst na het reces zou de opdracht tot vor ming van een Ministerie uit de rechterzjjde ver wacht kunnen worden. -o Het ontslag, door mr. C. J. Sickesz genomen als voorzitter der Geldersche Overijselsche Maat schappij van Landbouw, wordt door hem in een brief, in de »Arnh. Ct.« tot den onder-voorzitter dier Maatschappij gericht, gemotiveerd wegens zijn niet-herkiezing tot lid der Eerste Kamer door de Staten van Gelderland. De heer Sickesz meent dat dit votum der Staten de beteekenis heeft, dat men hem, niet om zijn politieke overtuiging, maar om zijn persoon onwaardig keurt om lan ger namens Gelderland in de Eerste Kamer zitting te nemen. Daarom neemt hij, hoewel tot zijn leedwezen, afscheid van eene Maatschappij, waar mede Provinciale Staten in zoo nauwe betrek king staan. ders ware ik infaam gefopt geweest. Als ik me voorstel, dat ik die vermoedelijke erfgename tot vrouw had genomen en 't ware later uitgeko men, dat de erfenis een ander toekwam Dui vels, doctor, de gedachte reeds maakt me razend. Het viel von Martens niet moeielijk de onaan genaam verraste te spelen. Want zoo goed hij reeds vroeger had geweten, dat er inderdaad een nadere erfgenaam bestond dan het meisje dat tot zijn vrouw was bestemd, zoo onverwacht was het hem toch, deze tijding uit Adam's mond te hooren. Het paste in 't geheel niet in zijn plan, dat deze thans de zaak reeds vermoedde. »Juist daarover moet ge vooreerst niet ver der gaan«, antwoordde de doctor op Marten's laatste woorden. »Maar 't is daarom te meer noodig dat ge uwe uitgaven inkrimpt. Ge moet bedenken, dat uw hulp ons misschien geheel overbodig en daarom iederen penning, dien ge 4500 inwoners telt, en deze nuttige inrichting- dus groote bezwaren oplevert, kunnen we niet anders dan een woord van lof aan dezen ge meenteraad brengen. o Te Amsterdam in een gehouden veiling is een oud blauw Japansch porseleinen kabinet-stel van 3 potten en 2 bekers, voor f 5600 verkocht. Prof. Buys Ballot plaatst in het »U. D.« eene waarschuwing tegen nachtvorst. Wie eenige aanwijzing wil hebben of hij bij zonder voor nachtvorsten te waken zal hebben, schaffe zich een gewonen thermometer aan, orn- wikkele diens bol met een linnen lapje niet al te dik, en bevochtige dat door den thermometer in een glas met water te steken. Neemt men er nu den thermometer weder uit, dan zal het kwik of de spiritus dalen en na ongeveer vijf minuten het laagst staan. De waarschijnlijkheid van nachtvorst zal te minder zijn, naarmate die lage temperatuur hooger boven het vriespunt is, en zij zal gering zijn, zoo ten minste nog drie graden worden aangewezen. Men wende zich tot het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut om dergelijke thermometers en een nadere aanwijzing van het gebruik. Voornamelijk in de als gevaarlijk aan geduide nachten zal men zijne planten door mat ten of rook dienen te beveiligen. Prof. Buys Ballot is bereid, nu de lente ge naakt en bij de vernieuwing van den planten groei het gevaar meermalen zal dreigen en tref fen, tegen zeer geringen prijs, b. v. f 0-15, de gronden verkrijgbaar te stellen, waarop boven staande waarschuwing berust en afzonderlijk eene beknopte aanwijzing te geven tegen 5 ets., ter wijl aan de weerwacht, het abservatorium van het Met. Instituut, thermometers, geheel gereed gemaakt, zullen te verkrijgbaar zijn tegen een gulden per stuk. o- - Om goed op de hoogte te blijven van de grie ven en wenschen van het volk maakt volgens het VaderDomela Nieuwenhuis bekend, dat hij een informatiebureau zal openen, waar ieder mededeelingen kan doen. o De hulponderwijzer T. Nooitgedacht, kweeke- ling van de Rijks Normaal-School te Sneek, smaakte 26 Maart jl. 't geluk benoemd te worden tot onderwijzer te Tjerkgaast (Friesland), na 90 malen vergeefs te hebben gesolliciteerd. Toepasselijker naam kon de man niet dragen. o Onder de velen, die door den strengen winter schade hebben geleden, behooren ook de Tessel- sche visschers. Volgens een matige berekening zal het nadeel voor hen ongeveer f12,000 be dragen. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat bjj den heer de R. te Meerkerk een jonge eend, van verleden jaar, 60 achtereenvolgende dagen een ei heeft gelegd. Opmerkelijk is het, dat de eend des avonds, voor zij zich ter ruste begeeft, eerst het ei legt. Carolin, in korten tijd recht intiem met hem geworden. »Des te beter! Doe hem dan bij de eerste gelegenheid de beste de vraag, of hem een zeke ren gepensioneerde grenswachter Mirski bekend is. Wilt ge zoo goed zijn dien naam te ont houden Martens begon met één vinger op den vleu gel de melodie: »0, die lieber Augustin, Alles ist hin te spelen, terwijl hij antwoordde: »Mirski? Die naam is niet moeilijk te onthouden.* Vraag hem verder of hem iets bekend is van een zekere betrekking van dien Mirski met Vir zowski's overleden oom, den vroegeren bezitter van Wolno.« »'t Zal geschieden. »Stel het echter niet te lang uit. Ik blijf tot morgen avond hier; beproef me voor mijn afreis het antwoord te bezorgen. Ge kunt me vinden in 't hotel van Pruisen.Gelukt het u niet voor dien tijd klaar te komen, schrijf me dan onder 't bekende adres. En nu wil ik u niet langer lastig vallen, anders mocht ik uw voor name gasten hier aantreffen en dat zou u even min aangenaam zijn als mij. Daarom, goeden avond en nogmaals wees zuinig!* IX. Toen Martens doctor Adam had uitgelaten, balde hij zijn handen, kwamen er scherpe trek ken om zijn mond en van onder de gefronste wenkbrauwen schoot een onheilspellend vuur. »Dat te moeten verdragen«, knarste hij, »het bloed kookt me in de aderen ik had den ouden schurk met de vuist in 't gelaat willen slaan, toen hij me cis een schooljongen ringeloorde. Ik moet van dien man af; maar hoe? Met de zaak der Virzowski's is hij ook weer op de hoogte't is maar een groot geluk, dat Eduard toevallig afwezig was. Zoodra de sluwe vos dezen ziet, zal hij hem dadelijk aan de gelij kenis met zijn zuster herkennen. Ik moet den Uit Texel wordt gemeld, dat de zucht tot emi gratie naar Amerika op dat eiland groot blijft. In dit voorjaar zijn reeds honderd personen als land verhuizers vertrokken en nog velen zullen in den loop van het jaar volgen. o Door den hoogen stand der rivieren, ook el ders, is veel land overstroomd. o De aardappelboeren op de Zuidhollandsche ei landen zijn dit jaar niet zoo vlug met het huren van land als dit vroeger het geval was. Oorzaak daarvan is dat er hoegenaamd niet mee te verdie nen is, ja zelfs vele boeren belangrijke sommen verliezen zullen. Landdat eenige jaren geleden nog f350 aan huur opbracht, kan thans hoogstens f 220 gelden. o Te Oudeschoot (Fr.) had iemand een geit op de weekmarkt te Wolvega gekocht en deze in zijne woonplaats aan een paal vastgebonden bij het huis van een logementhouder. De geit ge raakte los en verdween, zonder dat iemand wist waar ze was gebleven. Dit geschiede op den 14 Maart op een erg sneeuwachtigen dag. Den 24 Maart kwam zij weer levend te voorschijnzoo lang was ze ingesneeuwd geweest. Zij had dus in 10 dagen geen voedsel gehad en gedurende dien tijd de felle koude getrotseerd, o— Omtrent het verdrinken van een 22-jarig meisje in de Geul te Valkenburg meldt de Maasbode* het volgende: Genoemd meisje viel in de Geul, terwijl zij een stuk linnengoed tracht te grijp en,hetwelk aan hare handen ontgleed. Het achttienjarig kindermeisje, dat met haar in denzelfden dienst was, was ge tuige van het ongeluk en riep om hulp. Een groot aantal personen waren spoedig op de »Brug« in de hoofdstraat, verzameld de verongelukte, door de snelle strooming meegevoerd, zagen ze komen aandrijven. Haar bewustzijn had zij nog niet verloren, en zij gaf voldoende teekenen door hare handen en hoofd omhoog te heffen, daarbij als 't ware smeekende haar toch Fulp te willen verleenen. Men bleef kalm dit alles aanschouwen en liet het met den dood worstelende meisje gruw zaam aan haar lot over geen enkel persoon scheen een greintje menschlievendheid of naasten liefde te bezitten allen schenen erg bevreesd voor een nat pak. Bij peiling bleek dat de rivier dien dag slechts vier voet water bevatte, zoodat geen onmiddellijk gevaar bestond om hulp te ver leenen. Geen der toeschouwers had derhalve medelijden met de drenkeling; men liet haar onder de brug doordrijven en aanschouwde kalm haar doodstrijd. Zij dreef nog ruim 10 a 15 minuten verder, tot voor de sluizen, aangelegd door de firma Dittman en Sauerliinder, waar men haar, doch toen als lijk, ophaalde. Het lichaam was nog warm, en men liep om een arts. Dr. J. F. Plet was spoedig ter plaatse, doch mocht niet het genoe gen smaken de levensgeesten weder op te wekken. o Bij het onweder dat in de vorige week boven een gedeelte van ons land woedde is onder Borssele een vrouw, die onder weg was, door den blik sem getroffen en gedood. - Onder 's Heerenberg werd een boerenwoning getroffen. Zij brandde af. - Te Groenlo werd de toren der Herv. kerk getroffen. Door eenige wakkere mannen, die er opklommen werd de brand gebluscht. - Buiten jongen wegzenden, van avond nog, anders komt hij den ouden misschien nog hier of daar onder de oogen en al mijn moeite is vergeefsch. O, kon ik me maar van die banden bevrijden, of liever ware ik nooit ach, het berouw komt te laat!* Hij wierp zich op een stoel en staarde in duistere gedachten voor zich heen. Lang ver geten gedaanten stegen voor hem op hij streek met de hand over de oogen, als wilde hij ze verdrijven, maar ze bleven, ze traden in groepen bijeen, beelden uit vervlogen tijden en van vervlogen verloren onschuld doken voor hem op. Menige zucht drong zich over de lippen van den een zamen man, toen zoo voor hem voorbij trok, wat hij eens geweest was, en wat hij was ge worden, wat hij nu was. Nevelbeelden Aan een machtigen stroom van Westelijk Duitschland, welke, uit de vereeniging van twee rivieren ontstaan, door bekoorlijk, heerlijk met bosschen begroeid bergland noordwaarts trekt, voorbij menig stil dorpje, voorbij menigen een zamen molen, voorbij menige drukke stad met grijze kerktorens en hooge bruggen, tot de vloed door een machtige rotspoort uitvloeit in de wjde Neder-Saksische laagvlakte en nu zijn steeds geweldiger zwellende golven langzaam naar de zee drijft aan dezen stroom ligt een oude stad met stille, vriendelijke straten en sier lijke puntgevelhuizen, een der oudste koloniën van Neder-Saksen, reeds vóór Karei den Groote door vrome mannen gesticht, als een veilige schuilplaats voor de nieuwe kruisbeleiders, waar voor de oude Saksische goden moesten wijken. Aan dezen tijd herinnert nog de kerk aan den apostel der Duitschers gewijd, dicht aan vloed, met hare zware, grijze muren van den nieuwen tijd spreekt juist daar naast de sierlijke bouw van een kettingbrug, van welke het oog als betooverd stroom op- en af dwaalt, om zich aan het bekoorlijke landschap te vergasten. Ronde bergkoppen, met beukenhout bedekt, zien van alle zijden op de stad neer, en op de golven van den stroom drijft, naast de nette passagiersboot, Gevelbeelden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2