Er zijn ruim 50,000 medailles met de beeld- tenis van den overleden Duitschen Keizer en van Friedrich III te Berlijn verkocht. Wilson is te Brusselmen zegt dat hij van plan I gespaard gebleven. De Theiss heeft een aantal o- Men leest in de »Norddeutsche« aangaande den toestand des Duitschen Keizers Door het opgeven, waarin echter bijna geen sporen van bloed meer voorkomen,wordt de slaap meer dan anders gestoord. Overigens is de toe stand des Keizers betrekkelijk bevredigend. Ten gevolge van het ongunstige weer hebben de wan delingen plaats in de oranjerie, zelden in het park Nu en dan neemt de Keizer over dag rust. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij geen der zes godsdienstoefeningen, die sedert de aan komst des Keizers in het slot van Charlotten burg hebben plaats gehad, hofprediker Stöcker is voorgegaan. o Prins Bismarck heeft Zondag zijn 73sten verjaardag gevierd onder vele bljjken van be langstelling. Opnieuw wordt gesproken van de verloving van Prinses Victoria van Pruisen met Alexander van Battenberg. De Prinses moet alle andere huwelijksvoorstellen hebben verworpen en Bis marck, die tot hiertoe tegen het huwelijk was, zou zich thans niet langer daartegen verzetten. o Prins Frederik, erfprins van Waldeck-Pyr- mont, broeder van onze Koningin, is te Bent- heim door roodvonk aangetast. o Als een bewijs, hoe de langdurige winter en het hooge water veel invloed op de scheepvaart hebben gehad, meldt men uit Lobith, dat aldaar in het eerste kwartaal 358 vaartuigen minder in- en 363 minder uitgeklaard zijn dan in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. o Het jacht, waarmede de Oostenrijksche Kroon prins, zijn echtgenoote en twee Aartshertogen, een tochtje op de Adriatische zee maakten, stiet op een zandbank en leed bij het eiland Pago schipbreuk. Het weer was fraai en dank zij tijdige hulp uit Fiume werd alle gevaar bezworen. o Het nieuwe Fransche Ministerie is het 23e sedert 1871 en Floquet is de 16e »premier«, sedert de constitutie van 1875 in werking werd gesteld. Het Kabinet, dat het langst aanbleef, was dat van Ferry (Febr. 1883Maart 1885). Freycinet was driemaal premier. Er wordt te Parijs een groot hotel gebouwd voor Engelschen, die de tentoonstelling komen bezoeken; het zal 1100 kamers bevatten met 1 of 2 bedden en eetzaal voor 1200 menschen. o Een belangrijke vangst heeft de Parijsche po litie gedaan in den persoon van een zekere Raf- topulos, die verdacht wordt dertig millioen aan medailles, munten en andere kostbare voorwerpen uit het museum van Athene gestolen te hebben. Bij hem werd gevonden een kostbare collectie oude munten, die onlangs te Parijs bij een groot handelaar zijn ontvreemd. De arrestatie had plaats op verzoek van den Griekschen consul te Parijs. o In de tournure van een der oude japonnen van Marie Regnault vond een uitdraagster waar den, tot een bedrag van 10.000 frs.Zij bracht die aan de politie. Toch scheen het den goeden luim van den boschwachter bedorven te hebben. Hij vouwde de krant ineen en stond op. Daarbij viel zijn oog op het couvert, dat naast Erich lag. »Kjjk eens, je vriend schrijft eene mooie handdaar kan je een voorbeeld aan nemenje hanepooten zijn soms niet te ontcijferen.Daarbij greep de bosch wachter naar het couvert om het genoemde handschrift nauwkeuriger op te nemen, maar voegde er dadelijk verbaasd bij»is je vriend op een wisselkantoor »Op een wisselkantoor herhaalde Erich slechts met moeite zijn verlegenheid verbergende. »Zeker, de stempel hier op 't adres luidt: «Arthur Levyson, wisselkantoor.» Wat heeft die Arthur Levyson te maken met het duel, waarvan je spraakt?* Erich, wien de noodlottige stempel ontgaan was, en die niet vermoed had, dat het couvert hem verraden kon, was zoo verrast, dat hij het antwoord schuldig bleef; en toen zijn vader thans met een kort: »geef op dien brief« de hand uitstrekte, gaf hjj hem met neergeslagen oogen den brief over. De boschwachter las hardop den inhoud: »Uw hoogwelgeboren zal niet kwalijk dui den, dat ik u met deze regels lastig val. Gij hebt mij echter voor zes weken beloofd, dat ik de twee honderd vijftig daalders, welke gij mij schuldig zijt, nog voor het eind van het vierendeeljaars ontvangen zou; en nu zijt gij vertrokken, zonder de zaak in orde ge bracht te hebben. Ik kan echter niet langer wachten, en moet u daarom diingend ver zoeken mij omgaande mijn geld te zenden, daar ik anders tot andere middelen mijn toe vlucht moet nemen. Gij moet niet vergeten, dat ik een verzegeld bewijs met uw naam- teekening voorzien van u in handen heb. Hoogachtend Uw onderdanige Arthur Levyson. »Dat is dus die duelgeschiedenis vroeg de opperbosehwachter met gefronsd voorhoofd. »Vergeving vader* begon Erich, maar de is, daar een groot dagblad op te richten. o De ongunstige berichten omtrent den Paus worden tegengesproken. Hij is opgewekt, ver richt zijn bezigheden en ontving een aantal kard:nalen. o Sucei, de bekende hongerlijder, heeft Zondag 1.1. zijne nieuwe vast-kuur van 30 dagen vol bracht. Hij was in de laatste dagen onrustbarend mager geworden, en zag er zeer slecht uit. o Uit Lucern wordt gemeld, dat 21 jongelieden, die zich Maandag op het meer der vier kantons vermaakten met varen, verdronken zijn. o Zaterdag heeft zich het 49e slachtoffer van de roulette te Monte Carlo sedert 1 Jan. j.l. van het leven beroofd, n.l. een Engelsche dame, Martha Wenn, die, na 250.000 frs. te hebben verspeeld, zich een kogel door het hoofd joeg. o Op den zelfden dag waarop graaf Victor Ka- rolyi zich doodschoot, maakte ook zijn zwager, baron Orczy, door zelfmoord een eind aan zijn leven. Baron Orczy was eerst 36 jaren oud en pas getrouwd. o Het Brighton Beach-Hötel op Coney Island (New-York), dat 92,000 vierkante voet beslaat en 5000 tonnen weegt, is honderd voet land waarts verplaatst, daar de zee het bedreigde. Honderd-en-twintig spoorwegwagens werden on der het gebouw geschoven en daarop door een aantal locomotieven langs evenwijdige spoorsta ven tegelijkertijd voortbewogen. Uit de stad New-York waren velen naar Coney Island ge komen, om van deze zeldzame gebeurtenis ge tuigen te zjjn. o De berichten omtrent de overstroomingen blijven zeer treurig. Wel is de Elbe gevallen, maar nog steeds staan alleen langs deze rivier een zestigtal dorpen onder water. Daarentegen wast nu liet water ook in de andere rivieren op onrustbarende wijze en treden kleinere rivieren buiten hare oevers. Zoo is de Panke, in den regel een beekje, dat te Berlijn in de Spree valt, nu zoo gezwollen, dat vele huizen op den oever moesten ontruimd worden en eenige zelfs geheel werden weggespoeld. De overstroomingen strekken zich in het Elbe-gebied over ongeveer 10, in het Warthe- gebied over 12, in het Weichsel-gebied over. ruim 14, d. i. dus te zamen over meer dan 30 vierkante mijlen uit, voor het meerendeel dicht bevolkte en rijke streken met omstreeks 300 steden en dorpen. In Schneidemühl staan onge veer 300 huizen onder water, meer dan 20 zijn ingestort, 2000 personen zijn in allerijl gevlucht met achterlating van have en goed. Te Posen zijn ongeveer 8000 van de armste inwoners zonder dakte Christburg zijn 25 huizen inge stort en 300 menschen van alles beroofd. De stad Elbing, in een vallei gelegen, is van alle gemeenschap afgesneden. Te Marienburg is men aan den laatsten Nogat-dijk, die dreigt te be zwijken, dag en nacht aan het werk om 't ge duchte kwaad, een onafzienbare ramp, te voor komen. De mijlenlange, bloeiende streek van den zoogenaamden »Grossen Werder« met hare talrijke dorpen, ja de geheele vlakte tusschen Nogat en Weichsel, eene uitgestrektheid van dorpen verwoest en duizenden zijn van alles beroofd. In Spanje en Italië is door sneeuwstormen weer veel onheil veroorzaakt. De oogst heeft veel geleden en men vreest voor overstrooming van de Guadalquivir. Huizen zijn bedolven onder de sneeuw en wegen zijn geblokkeerd. Te Collesse (Italië) werden zes kinderen, die naar school gingen, onder een lawine bedolven. Zij werden echter gelukkig gered. o Te Skome (Galicië) zijn 200 huizen afge brand. Ook Sereth (Bukowina) is door brand zwaar geteisterd. Te Hethrarus werden 120 huizen in de asch gelegd700 menschen zijn zonder dak, 2 kwamen om. De stad Mezöbe- reny en het dorp Hundsdorf zijn afgebrand. - Uit Zante wordt gemeld, dat den 29n Maart het kruitmagazijn op het fort van het eiland Santa-Maria ontploft is, waardoor vele men- schenlevens verloren gingen. De stad is verla ten. Men vreest dat nog twee magazijnen in de lucht zullen vliegen, daar de brand, welke door de eerste ontploffing werd veroorzaakt, nog niet is gebluscht en in het fort voort- woedt. - Het Engelsche schip British Prin cess* is bij Kaap Vincent vergaan. Van de 24 man aan boord bleef slechts één in leven. Bij Liebenwerda is een briquettenfabriek, van Domsdorf, afgebrand. De schade is zeer aanzien lijk. - Bij het beklimmen van een berg in Oos tenrijk viel een jong ingineur, de eenige zoon van een bejaarde weduwe, in een afgrond. Zijn lijk is gevonden. - Te Berlijn heeft een 81-jarig bedelaar zich uit het venster zijner op een derde verdieping gelegen woning in de Möckernstraat geworpen. Hij was terstond een lijk. Keijzer ongelukkig om 't leven gekomen; met het scheppen van water is hij voorover in een put gevallen en daaruit eenigen tijd daarna le venloos opgehaald. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden, gelet op art. 230 der gemeentewet, in verband met de aanschrijving van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van 13 October 1857 (provinciaal blad no. 18), brengen ter openbare kennis, dat het voornemen bestaat, een perceel gemeente-grond, liggende onder de gemeente Eethen, kadastraal bekend sectie E, no. 130 dienende tot algemeene begraafplaats met daarop staand lijkenhuis, aan de openbare dienst te onttrekken, als zijnde de onteigening daarvan uitgesproken wegens de verlegging van de uit monding der Maas. Noodigen een ieder, die vermeenen mocht daardoor in zijne rechten verkort te zijn, uit, zijne bezwaren daar tegen binnen 14 dagen ter gemeente-secretarie in te dienen. Heusden, den 3 April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. van Eggelen. Honcoop. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 6 April. Gedurende de maand Maart beliep aan het postkantoor alhier het bedrag der inlagen aan de Rijkspostspaarbank f 25 28,25a en der terug betalingen f 1266,49, zoodat aan dat kantoor f 1261,761 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het laatste, door bedoeld kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 587. uren gaans, zou bij 't bezwijken van den be doelden dijk overstroomen. In Oost- en West- Pruisen is het spoorwegverkeer nog geheel ge stremd door de verzakking der spoorwegdijken; met Danzig en Koningsbergen is er nog ver binding, maar langs een zeer grooten omweg. In Carniola, Tyrol, Carinthië hebben een aantal plaatsen door overstroomingen en lawines veel geleden. De stad Osongrad wordt door bedreigd, Tokay is gedeeltelijk overstrooming boschwachter viel hem in de redeJe hebt me belogen, je hebt mijn vertrouwen bedrogen dat doet me zeer. Wist je, hoe diep me dat wondt, dan liad je 't misschien niet gedaan. Dat je schulden hebt gemaakt, niettegenstaande mijn vermaning en het dringend verzoek van je zalige moeder, dat kan ik je vergeven, hoeveel leed het me ook doet; maar deze leugen, deze met opzet en slimheid volbrachte leugen zal ik in langen tijd niet vergeten kunnen. Met den man daar de boschwachter wees op de ondertee- kening Levyson zal ik zelf in briefwisseling treden. Heb je nog meer schulden? Nu echter waarheid »Ja,« antwoordde Erich stamelend. Hoe veel?* »Misschien bij elkander nog honderd vijftig daalders,stotterde Erich. De stand van het water alhier was: 4 April, vm. 8 uur, 4.67 M. -f- A.P. 5 8 4.59 5 nm. 4 4.52 ANDEL, 3 April. Heden herdacht Ds. F. J. C. Schook onder vele belangstellende getuigen zijne veertigjarige evangeliebediening. Sedert 27 Nov. 1881 staat hij in zijne te genwoordige gemeente. Zijne eerste gemeente was Babiloniënbroek en Hil; daarna vertrok hij naar Maria Horebeke (België,) om later weer in ons land achtereenvolgens te Loon-op-Zand, Balk en Garderen, als herder en leeraar werk zaam te zijn. De heer Priester, hoofd der openbare school alhier, is als zoodanig benoemd te Drumpt. RIJSWIJK, 4 April. In de raadsvergade ring van heden is tot hoofd der openbare school alhier benoemd de heer Beversluis, van Vlaar dingen, zijnde no. 2 van de voordracht. Deze was aldus samengesteld: 1. Leendertz, te Rot terdam. 2. Beversluis, te Vlaardingen. 3. Blom- mers, te Rotterdam. ELSHOUT, 4 April. Heden werd alhier het eerste geval van mazelen aangegeven, hoewel, naar men zegt, deze ziekte in tal van huisge zinnen heerschende is, wordt door de hoofden der gezinnen daarvan geen aangifte gedaan. NEDEEÏIEMERT. Z. M. heeft J. L. W. baron van Hardenbroek benoemd tot burgemees ter dezer gemeente. WOUDEICHEM. Gedurende de maand Maart beliep aan het postkantoor alhier het bedrag der inlagen aan de Rijkspostspaarbank f 1896,23 en der terugbetalingen f 987,50, zoodat aan dat kantoor f 90S,73 meer werd ingelegd dan terug- betaald. Het laatste, door bedoeld kantoor uit gegeven boekje, draagt het nummer 460. DALEM. Het kohier van den hoofdelijken »Dus in 't geheel vierhonderd daalders,ging omslag in de gemeente Vuren, voor den dienst de boschwachter voort, dat is het derde deel van mijn jaarlijksche verdienste, voor ons een betrek kelijk groote som. Evenwel zal ik dien post be talen, schrijf me alles nauwkeurig op en wees nu verstandig genoeg niets te vergeten. Of ik je evenwel verder laat studeeren, moet ik nog overleggendat zal hiervan afhangen of je niet alleen je geld, maar ook je tijd in Göttingen verknoeid hebt. Ik zelf kan dat tot mijn spijt niet onderzoeken, maar ik zal mijn vriend, den rechter Munter, een erkend jurist, dat verzoe ken. Bereid je dus voor door hem onderzocht te worden.* Daar mee keerde de opperbosehwachter zich haastig om en ging in huis. (Wordt vervolgd.) 1888, is vastgesteld en door h.h. Gedep. Staten goedgekeurd tot een bedrag van f 1542.41. Op bedoeld kohier komen 221 namen van be lastingschuldigen voor, verdeeld in 30 klassen de hoogste aanslag bedraagt f 194.89, de laagste f 0,75. LEERDAM, 5 April. Bij het Hoogheem raadschap »de Vijfheerenlanden« is gekozen tot hoofdingeland, de heer A. Kars, te Leerdam, met 346 van de 677 uitgebrachte stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. de Hoop, te Nieuw land en P de Klerk te Kedichem, die resp. 333 en 306 stemmen verkregen. Alhier is de 12-jarige jongeling W. de Binnenland- Maandag, 2 April, zijn de eerste kievitseieren Z. M. den Koning aangeboden door den heer H. J. Lensing, te 's Hage. o Prins Bismarck heeft op zijne verjaardag 1 April uit Rotterdam twee Edammer kazen ten geschenke gekregen. o Zondag was het 70 jaar geleden, dat onder het patronaat van Prins Frederik door den ge neraal J. van den Bosch de Maatschappij van Weldadigheid werd gesticht, met het edele doel het pauperisme, hetwelk in die dagen zulk een onrustbarenden invloed gekregen had, te be strijden. o Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Ommen, werden 2097 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen de heer Van Alphen, r. k., met 1264 stemmen. Jhr. van der Wijck, 1., verkreeg 833 st. Men meldt uit 's-Gravenhage met zekerheid, dat de rechterzijde (anti-liberalen) gevraagd wor dende, niet slechts bereid zal zijn het bewind te aanvaarden, maar zelfs in hoofdzaak met een ministeriëele lijst gereed zou zijn. De heer Mackay zou minister van Binnenlandsche Zaken en pre sident-minister worden. De heer Beelaerts van Blokland zou een portefeuille bekomen. De overige ministers zouden niet uit de Kamerleden worden gekozen. Het »Haagsche Dagblad* verzekert, dat nog niets stelligs kan worden gemeld omtrent het beloop der ministeriëele crisis. Op het verzoek der ministers zou, als naar gewoonte, zijn ge antwoord dat Z. M. het in overweging zal nemen. o Met het oog op de in den laatsten tijd voor gekomen misbruiken en onregelmatigheden in de verzending van drukwerken, bestelkaarten enz., heeft de minister van waterstaat gelast, dat voortaan van alle overtredingen nauwkeurig aanteekening moet worden gehouden en mede- deeling gedaan. o Bij schrijven van 28 Maart is door den mi nister van financiën medegedeeld, dat winkeliers wegens het branden der voor hun winkeldebiet benoodigde koffie niet afzonderlijk in het patent zullen worden aangeslagen, doch wel, indien zij voor loon koffie branden of door hen gebrande koffie aan kooplieden of winkeliers verkoopen. o Van alle kanten daartoe dringend uitgenoo- digd en overtuigd geworden, dat zijn niet-her- kiezing als lid der Eerste Kamer geheel aan het toeval is te wijten, heeft mr. O. J. Sickensz het in ernstige overweging genomen, ja, bestaat hiertoe zeer gegronde hoop, om terug te komen op zijn schrijven, waarbij hij kennis geeft, dat hij ontslag neemt als voorzitter van Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw. —o Uit Maassluis is een adres, van een aanzien- lijk aantal handteekeningen voorzien, opgezon den aan Ged. Staten, om te protesteeren tegen het besluit van den Gemeenteraad tot het aan gaan eener gellleening, groot honderd duizend gulden, voor het maken en in eigen beheer ne men eener drinkwaterleiding. o Te Breda worden weder pogingen aangewend, om in dit jaar het 1000-jarig bestaan der stad op luisterrijke wijze te vieren. o Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar niet te Goes, zooals het plan was, maar wederom in Noord-Brabant, niet ver van het vroegere ter rein verwijderd, op Woensdag 11 Juli gehou den worden. —o Aan de firma wed. C. van Drooge, te Dord recht, is een diploma met zilveren medaille toe gekend voor het door haar op de nationale meubeltentoonstelling van het Kon. Ned. Han delsmuseum te Amsterdam ingezonden eiken houten slaapkamer-ameublement. o Door eenige landbouwers in de omstreken van Oud-Beierland worden ernstige pogingen aange wend om aldaar eene boterfubriek op te richten. o Naar wij vernemen zullen dit jaar ernstige po gingen worden gedaau tot oprichting van een Nederlandschen Zwemmersbond. o Bjj de Ned. Herv. kerk zijn thans meer dan 350 gemeenten vacant, waarvoor slechts 3 can- didaten meer beroepbaar zijn, en wel de heeren J. O. Buys, te AmsterdamH. Pos, te Utrecht en dr H. M. Van Nes, te Driebergen. o - Op 1 April is verschenen no. 1 van »Vola- pükel Nedanik«, maandblad ter verspreiding van Volapük in Nederland. o Aan het Kralingsche Veer werd de eerste elft, 2 stuks, aangevoerd en verkocht tegen f 4.05 per stuk. —0— o o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2