en met de electrische lamp komt men liet dag licht zeer nabij. Zie daar 't een en ander van de wonderen der tooneelwereld. We voegen er nog bij dat de brandweer deze gevaarlijke afdeeling van den schouwburg onder hare voortdurende hoede houdt en dat het geheele tooneel van de overige ruimte afgeschoten is door een ijzeren scherm. Buitenland- In een Donderdag te Breslau door 1500 per- sonenbijgewoonde volkvergadering is besloten een verzoekschrift aan den Keizer te richten, om den wensch uit te spreken, dat hij, evenmin als Keizer Wilhelm zou hebben gedaan, ooit moge besluiten Bismarck uit zijn dienst te ontslaan. o Keizer Wilhelm heeft bij testament aan ieder invalide uit den oorlog van 1870/71 30 mark toegedeeld. Het cijfer van hen, die daarvoor in aanmerking komen is belangrijk. De correspondent, die van 't feit melding maakt en 't nieuwtje heeft van een postbeambte, zegt, dat de circulaire van den betrokkene het cjjfer 2995 droeg. o— Met het vallen van het water in de over stroomde streken komen steeds meer verwoestin gen aan het licht. Gansche steden liggen in puin en zien er uit als hadden zij pas een bombar dement ondergaan groote uitgestrektheden, kort geleden nog vruchtbare landerijen, zijn in zand woestijnen herschapen en niet dan met groote kosten en eerst na verloop van jaren tot haren vorigen toestand terug te brengen. Ontzagge lijk is het aantal noodlijdenden. In de prov. Hanover alleen bedraagt dat 20,000in de stad Posen lijden 8000 menschen aan alles gebrek. Daarbij komt nog dat, door de voortdurende storing van het verkeer, de levensmiddelen in de groote steden voortdurend in prijs stijgen, hetgeen vooral de mingegoeden drukt. Er zal dus heel wat geld en geduld noodig zijn eer alles tot het oude kan terugkoeren. Het buitengewone krediet, dat de Pruisische regeering tengevolge der overstroomingen zal aanvragen, moet ongeveer dertig millioen Mark bedragen. Het Berlijnsche hoofdcomité tot ondersteuning der slachtoffers van den watersnood heeft reeds ruim 300.000 M. ontvangen, waarvan alleen ld2.000 Mark op de Berlijnsche beurs was ge collecteerd. o In ie »Vossische Zeitung« schrijft een vakman over de tegenwoordige groote overstroomingen: De Duitsche waterbouwkundigen zullen voortaan naar Holland moeten gaan, om te leeren hoe men dijken bouwen moet, die hoog water en aandrang van ijs weerstaan en aldus het aan grenzende land beschermen. Terwijl wij aan den Duitschen midden- en boven-Rijn in de laatste 20 jaren veel van overstroomingen te lijden hadden, is in Holland, waaraan wij dan toch wel ons hoogwater nog vermeerderd toezenden, nauwelijks een enkele dijk gebroken, noch een polder overstroomd geworden Wel hebben onze naburen veel geld te betalen gehad, maar daar voor dan ook hunne veiligheid verkregen. o Volgens bij onze Regeering ingekomen be richt, zal door de Tuinbouwvereeniging Flora te Keulen, ter gelegenheid van haar vijfentwin tig-jarig bestaan, in de maanden Augustus en September van dit jaar aldaar een internatio nale tuinbouwtentoonstelling worden gehouden. Nadere inlichtingen omtrent de tentoonstel ling worden op franco aanvrage verstrekt door het bestuur der Vereeniging. o- Bij den tornado te Daccah kwamen 40 per sonen om, 500 a 600 werden gewond. Een aantal huizen werden vernield. In het dep. Vosges ligt de sneeuw hier en daar ter hoogte van 1.33 meter. verkeerde, maar bij de meeste schudde hij het hoofd. Daar was een voorzichtige vader, die eerst nauwkeurig naar zijn positie onderzoek zou doen; daar een zorgzame moeder, die nooit het huwe lijk met een man zou goedkeuren, die zoo slecht stond aangeschreven als Martensdit huis was te voornaam voor een eenvoudig man als Mar tens, een ander weer te ordinair, bij een derde meende hij niet genoeg geld te vinden. Eindelijk bleef hij bij een familie staan, die hem in elk op zicht geschikt scheen om daar zijn netten uit te werpen. Het hoofd er van di-oeg den trotschen naam sir James Robinson-Coldridge of Kortright en was de oudste zoon uit een oud adellijk En- gelsch huis. Als zoodanig trok sir James een flink jaargeld, en had bovendien, zooals Erich uit een goede bron wist, een groot vermogen van zijn overleden vrouw geërfd, dat na zijn dood op zijn twee dochters overging, ingeval ze niet eerder huwden, want dan moest het haar toekomend deel bij het huwelijk uitbetaald wor den. Gunstiger kon de toestand voor Martens niet zijn: een vermogen, dat hij dadelijk in han den kon krijgen, geen schoonmoeder en een schoonvader met wien men in elk geval goed voor den dag kon komen, want sir James was nog altijd een levenslustig man, die graag in de krin gen der jeunesse dorée verkeerde en steeds aan Martens genegenheid had getoond. Meer dan eens had hij hem gezegd, terwijl hij hem ver trouwelijk op den schouder klopte»Gij zijt een fameuse knaap, mijn waarde heer von Martens Eerst nadat Martens dat alles overdacht en in orde bevonden had, hielden zijne gedachten zich met de persoon bezig, die toch voor het huwe lijk ook noodig was; namelijk met de jonge dame, die hij meende te veroveren. Sir James had twee dochters, maar alleen van de oudste kon hier sprake zijn, de jongste, miss Alma, was nog maar een bakvischje. De oudste miss Ethelreda Robinson, was een bloeiende schoon heid, maar evenwel niet erg gevierd. Ze goldt ;er excentriek en luimig en had een eigen- W—koude en kwetsende manier om de haar Citjden inilde af te wijzen. Toch wist Erich, I De reizigers met een luchtballon, (lie den 8n April te la Yillette opging, zagen op een hoogte van 2200 meter nog vrij dik sneeuw vallen. De thermometer daalde tot 8 gr. onder nul. o Een monster-pad is dezer dagen gevonden in Juillac (Frankrijk). Yan heinde en ver kwamen belangstellenden om het dier te zien, dat 29 ki logram 375 gram woog. De lengte van de staart tot den kop bedroeg 67 centimeter en de omvang 92 centimeter. Het monster is voor 1725 franks aan een industrieel te Saint-Etienne verkocht. o Niet minder dan 76 huwelijken zullen wor den gesloten tusschen winkelbedienden en win keljuffrouwen van de »Bon Marché« te Parijs. Het gevolg van het voorjaar, zegt een der bladen; van de legaten van mme. Boucicaut, zegt een ander. o Te Rijsel is een huwelijk gesloten tusschen een paar menschenkinderen, wier gezamelijk ja- ï'ental honderd vijf-en-zestig bedraagt, De man is twee-en-zeventig, de beschroomde echtgenoote drie-en-negentig jaar. o Blijkens het »Hdbl. v. Antw.« is de zoo gun stig bekende Vlaamsche novellist Dr. J. Reinier Snieders, te Turnhout, gevaarlijk ziek en bestaat er weinig hoop op herstel. Uit Odessa wordt aan de Daily News« gemeld, dat 10.000 Joodsche gezinnen, voorna melijk van Oostenrijksche en Rumeensche natio naliteit, eerlang uit Zuid-Rusland gebannen zul len worden. In het eerste kwartaal van 1888 kwamen on geveer 54.000 landverhuizers in Amerika, dat is 3000 meer dan in het eerste kwartaal van 1887. Yele Franschen en Italianen gaan naar Califor- niè', om zich met den wijnbouw bezig te houden de Russische joden blijven in groote steden, de meeste Oostenrijkers worden mijnwerkers, de Zwitsers pachters, evenals de Duitschers en Noor wegers, de Bohemei*s sigarenmakers. o Atjeh, dat zooveel millioenen verslonden heeft, blijkt nu een goudland te zijn. Een Russisch edelman, baron Mathieu de He- denstrom, heeft in de Atjeh-vallei goud gevon den in zoodanige hoeveelheid, dat het voorne men bestaat voor de ontginning concessie aan te vragen. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 12 April. Het water op de Maas is geregeld vallende 10 April, vm. 8 uur, 3.72 M. -f- A.P. 11 8 3.55 12 8 3.44 12 nm. 4 3.42 Indien er geen was bij komt, zullen de ver dere opgaven worden gestaakt. De passage met rijtuigen heeft weder gere geld plaats over het Bossche Veld en over den overlaat bij Baardwijk. De kastanjelaan op de Noordwal alhier is reeds een feit geworden. Flink ontwikkelde jonge boomen zijn geplant, die reeds het vol gend jaar eenige schaduw zullen afwerpen. De laan vangt aan nabij de zieken-inrichting, hoek artillerie-magazijn, voert met een brug tot het bastion »Hollandia«, en loopt tot aan den Mo len. Het wandelpad is verlegd exx loopt thans op korteren afstand van de Maas, waardoor het wandelterrein is uitgebreid en men weldra een beter uitzicht verkrijgt op de daar te stellen weiken van den nieuwen Maasmond. De Zuidwal, toebehoorende aan het kroondo mein, was in den laatsten tijd onbegaanbaar, tengevolge van de neergevelde boomen. Ook daar hebben weder jonge boomen de plaats der ouden ingenomen en we mogen verwachten, dat de volijverige opzichter ook het wandelpad wel dra zal doen begrinten, om de zoo lang ont beerde wandeling om de stad weder algemeen te doen plaats hebben. ZUILICHEM. Bij de gehouden herstem ming is tot lid van den Raad dezer gemeente gekozen den heer W. van Wijgerden. DALEM, 11 April. Maandag en Dinsdag had de Verpachting der landerijen in de pol ders Vuren en Dalem plaats. Het weiland bracht gemiddeld 7 a 8, het hooiland 16 pCt. meer op dan het vorige jaar. Wegens gebrek aan hooi hebben eenige veehouders te Dalem zich, in weerwil van het nog steeds ongunstige weder, genoodzaakt ge zien, het vee in de weiden te doen. RIJSWIJK. Door den raad dezer gemeente zou zijn besloten, ingeval van subsidie, tot den aanbouw van een nieuw schoollokaal met wo ning, en zoo de aangevraagde subsidie niet ver leend wordt, tot restauratie van het gerestau reerde schoollokaal. WOUDRICHEM. Tot Garnizoens-Komman- dant van Woudrichem en Loevestein is aange steld de 2e luitenant Papst tot vervanging van den 2n luitenant Mazel. GORINCHEM, 10 April. De werkzaamheden aan de Keulsche vaart zijn, nu de last van het liooge water weder wijkt, in vollen gang. Een groot aantal werklieden, dat steeds vermeerderd, is allerwege ten noorden der stad aan den arbeid. Nabij het station wordt over het kanaal eene hulpbrug geslagen, ter vervanging van de vaste brug aan de Kanselpoort, die spoedig door dit kolossale werk tot het verledene zal behooren. fN. R. Ct.1 chit van alle heeren, welke daar in huis ver keerden, hij nog het genadigst behandeld werd. »Zij voelt, dat ik boven haar sta,« dacht Erich, »en ze heeft iemand noodig, die imponeert. Nu, daarvoor zal ik weten te zorgen. Dat scheen Erich dan ook inderdaad te ge lukken. Nadat hij de loopgraven geopend had, maakte hij van dag tot dag vorderingen in de gunst der schoone Ethelreda. Reeds na drie weken durfde hij de bestorming wagen. Het was op de terugreis van een partij naar het dicht bij Wiesbaden gelegen slot Platte, dat hij haar zijn ge voel bekende. Hij had het zoo weten in te rich ten, dat hij alleen met Ethelreda in een door hemzelf bereden licht rijtuigje terugreed. Toen het te Wiesbaden voor de villa van Robinson stil hield, was het trotsche, schoone meisje zijn bruid. Den volgenden morgen kreeg hij de toe stemming van haar vader, die hem geroerd in zijn armen sloot, en hem verklaarde, dat hij niemand liever het geluk van zijn dochter toe vertrouwde dan hem. Maar waarom legeren zich thans bij deze herinnering zulke duistere schaduwen op het gelaat van den eenzamen man? Hij had immers toenmaals met een stralend gelaat de villa ver laten en was met een jubelend hart door het park gewandeld. Daar had zich een klein heer met zwarte levendige oogen en een witten vollen baard bij hem gevoegd, dien hij meermalen bij de Robinson's had aangetroffen. Zijn naam was dofijor Adam. (Wordt vervolgd.) Binnenland. De heer W. H. Hubreeht, hoofd-ingenieur van den waterstaat, is 1.1. Dinsdagmiddag over leden. De tijdelijke waarneming dier betrekking is opgedragen aan den ingenieur le kl. J. W. Welcker te Alkmaar. o Te Vlissingen is na een smartelijk lijden overleden Jacob Hobein, een der laatst overge bleven helden uit den gedenkwaardigen tijd der Belgische revolutie. 8 Jan. 1810 te's Hage ge boren, trad hij jong in 's lands zeedienst en werd in 1875 als opperstuurman der marine gepensioneerd. De bekende heldendaad op 19 Maart 1831 (het met het grootste levensgevaar uit de handen der Belgen redden van de vader- landsche vlag, van een sloep, die bjj 't fort Philippine op de Schelde aan den grond was geraakt), heeft zijn naam vereeuwigd. Later werden door hem meerdere bewijzen vtin moed en dapperheid aan den dag gelegd. o Het is nu reeds 3 jaren, dat er geen gele genheid gegeven werd, om een examen af te leggen om tot ambtenaar bij de Rijkstelegrafie te worden benoemd. Naar uit goede bron wordt vernomen, zal vermoedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegrafist worden afgeno men, daar het gebrek aan personeel, vooral van klerken, zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren te Amsterdam en Rotterdam. Men schrijft uit Almelo van 10 April: Toen gisteren een deputatie uit de werksta kers zich bij de hh. H. en B. Scholten vervoegde, om hun patroons mede te deelen, dat thans alle werklieden bereid waren het werk te hervatten op de voorwaarden van 16 Maart en een be vestigend antwoord hadden ontvangen op de vraag, of zij nu weder aan den slag konden komen, lieten de firmanten de werklieden hun verklaring op een stuk papier onderteekenen. Toen dit geschied was, verhoogden de heeren uit erkentelijkheid voor dezen stap van toena dering bovenbedoeld tarief van 16 Maart, zoo dat nu gemiddeld per stuk slechts ct. minder zal worden betaald dan vroeger. De werkstakers stemden in een heden in het Leeshuis gehouden bijeenkomst allen toe, doch stelden alsnog de voorwaarde, dat ook de com missie in de fabriek toegang moest hebben, wat de fabrikanten wel zullen toestaan. De Commis saris des Konings is sedert gisteren weder in de stad en algemeen is men van oordeel, dat ZEx. tot de oplossing der quaestie heeft bijge dragen, al blijft dan ook de wijze waarop voor alsnog onbekend. ZEx. blijft tot Donderdag, tot allen het werk weder hervat hebben. Dan ver trekken ook de militairen. o Het bestuur der Deventer werklieden vereeniging »Help u zei venheeft aan het bestuur van de Bouwkundige Yereeniging aldaar verzocht, zich onderling te verbinden dit jaar niet voor min- deren prijs te laten werken dan voor vakman nen voor 14 cent en voor opperlieden enz. voor 11 cent per uur. o De uitgave van de »Haagsche Visioenenis reeds gestaakt. o Met 1 Mei a.s. zal te Gorinchem een nieuwe courant van anti-revolutionaire richting ver schijnen. -o De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft uit Amsterdam van een onbekende eene gift van f2000 voor zijne stichting ontvangen, --o Den 9n dezer hield te Haarlem Domela Nieu- wenhuis eene sociaal-democratische betooging, en den lOn opende dr. Kuyper te Amsterdam de deputaten-verga lering van het Synodaal-con- vent. Bij de eerste waren 1400, bij de tweede 6 a 700 personen opgekomen. o Te Stevensweert werd Maandag raadsverga dering gehouden. Een der raadsleden voegde den voorzitter bij deze gelegenheid o.a. toe »Nu door uwe schuld de stinkende poel in de gemeente staat, wil gij er niet van hooren. Ik herhaal hier nogmaals, dat gij de gemeente tot een hopeloozen toestand voert, gij die met uwe wethouders toch niets anders zijt dan ge fabriceerde raadsleden,(doelende op kunstmatige kiezersteelt). De voorzitter gebood toen den veldwachter den heer H. buiten de deur te zetten. Maai de veldwachter antwoordde: »<lat doe ik niet.« Tot tweemalen toe weigerde de veldwachter te gehoorzamen. o Eene commissie uit Gedeputeerde Staten van Friesland heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin de gemeentekas te West stellingwerf verkeert. Zooals men weet, heeft de voormalige gemeente-ontvanger zich aan groote onregelmatigheden schuldig gemaakt en is des wege ontslagen. Zijn tekort bedraagt ruim f 6000. o In dezen winter werd te Terschelling in het zand aan dé kust der Noordzee een zware een hoorn gevonden, nog geheel gaaf. Men denkt, dat diei-gelijke voorwerpen nog afkomstig zijn uit de stoomboot Iceland», welke vóór een twaalf tal jaren aan de kust van Vlieland is vei-gaan, terwijl bij de berging uit die boot honderden van die horens en tanden over boord gevallen zijn. Een nieuw bewijs dus voor de werking van den stroom langs de kusten en stranden. o Als een bijzonderheid kan uit Amsterdam wor den medegedeeld, dat aldaar aan het eindexamen van het gymnasium een zeventig-jarige zal deel nemende gewone leeftijd bier voor is, zooals bekend is, ongeveer 20 jaar. o In de Lekstreken zoo meldt men uit Vrees wijk zien vele veehoudei-s hun kalfkoeien aan zoogenaamde melk- of moederziekte bezwijken. o Een 3-jarige kip te Kruiningen heeft een ei gelegd, dat overlangs gemeten een omtrek heeft van 21 c.M. en overdwars van 17 c.M. o Als een bijzonderheid wordt uit Nieuwerkerk a/d IJsel vermeld, dat bij den landbouwer II. de Bruin een kalf is geboren met drie achterpooten en met een staart midden op den rug. o Te Hilversum is eeu jongen door een omval- lenden bak getroffen en kort daarna aan de ge volgen overleden. - Onder Dorenwerth heeft een boschbrand gewoed, ontstaan door het branden van een Paaschvuur. Ongeveer een halve hectare eikenhakhout werd vernield. - Een gevangene, die door de Nederlandsche Regeering zou uitge leverd worden aan die van België, is nabij Ro- zendaal, vanwaar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee Rijksveldwachters ontvlucht. - Te Tuil, gemeente Haaften, is een boerderij door brand vernield. Zes koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. - In de Maas te Neerharen (L.) is drijvende gevon den het lijk van een onbekenden man, dat in ven-en staat van ontbinding verkeerde, en, vol gens de verklaring van een geneesheer, wel 6 weken in het water zou gelegen hebben. - Een 3-jarig kind van den daglooner H. J., te Roggel, geraakte Zondag in een waterpoel. Alhoewel spoedig daaruit gehaald, was het reeds overle den. - Als vermoedelijke dadei-s van den te En schedé op F. Yenerius gepleegden moord, zijn H. S. Siemmink en R. de Boer naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht. - Te Rot terdam is aan het Haringvliet een verversknecht uit een goot gevallen en op een plaats neerge komen. Bewusteloos is de ongelukkige naar het Ziekenhuis overgebracht. - Te Breugel is een windkoi-enmolen, toebehoorende aan de firma van Hees wijkRoeloffzen en in gebruik bij den heer J. van Stekelenburg afgebrand. Oorzaak onbe kend. De molen was verzekerd. - Op den Klo veniersburgwal te Amsterdam brak de boom van een zwaar geladen goederenwagen der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij. De wagen met goederen geraakte in het water, evenzoo de koetsier. De man werd in bewusteloozen toestand uit het wa ter gehaald en per rijtuig naar het Gasthuis ge bracht. Het paard werd intijds gegrepen. - De machinist aan de fabriek van den heer S. te Kapelle a/d IJsel, had het ongeluk, terwijl hij bezig was een reparatie aan de machine te ver richten, daarvan af te vallen, met het gevolg, dat hij een zware verwonding aan het hoofd bekwam. Per as werd hij onmiddellijk naar zijn woning te Kralingen overgebracht. - In de De- demsvaart is het lijk gevonden van den dezer dagen voor den 28sten keer uit Ommerschans ontvluchten kolo< ist P. I il HllMI I IIWIIHM —WW Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Breda. 3326 kiezers. Yacatui-e Schaepman. Candidatenmr. P. F. van Cooth (1.), mr. L. P. M. H. baron Michiels van Yerduyneu (r. k.), F. Rikkers (r. k.), I. F. de Booy (r. k.). Uitgebracht 2753 st., van onwaarde 12, gel dig 2741 stemmen. Gekozen: Michiels van Verduynen, met 1945 stemmen. Yan Cooth had 596, Rikkers 142, De Booy 53 st. Steenwijk. 2900 kiezers. Yacature Huber. Candidatenmr. W. H. de Beaufort (1.), jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (a.-r., r. k.). Uitgebracht 2598 geldige st. Gekozen: Beelaerts van Blokland, met 1.400 stemmen. De Beaufort verkreeg 1184 st. Druten. 2947 kiezers. Yacature Reekers. Candidatenmr. M. Tijdeman Jr. (1.), mr. J. A. N. Travaglino (r. k.) Uitgebracht 1863 geldige st. Gekozen: Travaglino, met 1501 stemmen. Tijdeman had 216, Dericks 49 en Beelaerts 45 st. Burgerlijke Stand. Woudrichem, vun 1 tot 31 Maart. Getrouwd: Frans Adrianus Yiveen, wedr. van Jenneke Schreuders, 45 j. met Johanna van Wij stellen onze lezers in kennis met de volgende bepalingen, die met ingang van 1 April bij de Administeratie der Posterijen zijn in werking getreden. a. Sluiting en verzegeling van aangeteekende brieven. Zooals algemeen bekend is, moeten brieven die ter aanteekening worden aangeboden, voorzien zijn van 3 of 5 zegelafdrukken, on verschillig of in de brieveu geldswaarden gesloten zijn al dan niet nu is echter de zeergunstigebepalinggemaakt.dat die brieveu, waarin geen waarden aan toonder (munt- en bankbiljetten enz.) gesloten zijn, ook zonder die iastige voorzorgsmaatregelen, ter aan teekening kunnen worden aangeboden, mits dit op den omslag door eene gewaarmerkte verklaring van den afzender vermeld wordt. b. Verlaging van het tarief der brieven voor Oost en West- Indië liet port der brieven, die tusschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-indië, anders dan langs den recht streekseken zeeweg gewisseld worden,is gebracht van 25 op 10 cent de 15 gram voor gefrankeerde en van 50 op 30 cents voor de onge- frankeerde brieven. c. Postwissels naar Oost- en West-Indië. Het maximum bedrag der postwissels in 't verkeer met de Nederl. bezittingen in Oost- en West-Indië is verhoogd van 150 tot 250 gulden. d. Misbruiken en onregelmatigheden bij drukwerken. Aangezien het gebleken is, dat nog steeds ongeoorloofde bijvoe gingen in drukwerken en couranten worden aangetroffen en dat zoowel couranten als drukwerken ontoereikend gefrankeerd zijn, is den directeuren der postkantoren aangeschreven, de ter post be zorgde couranten enz. aan een streng onderzoek te onderwerpen en daarvan rapport uit te brengen aan de Inspecteuren. Onder de veelvuldige bijvoegingen worden o. a. bedoeld het in sluiten van briefjes, schriftelijke correspondentie tusschen de re gels enz. Wij brengen in herinnering dat dergelijke verzendingen als brieven getaxeerd worden en met port belast.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2