IM: I I Men schrijft uit Berlijn, d.d. den 16 April: De »Reichsanzeiger« heeft het volgende, door Mackenzie, Wegner, Krause en Ho veil onder teek ende bulletin, gegeven te Charlottenburg hedenDe Keizer heeft na de gisteren geconsta teerde bronchitis met veel koorts en snelle adem haling geen goeden nacht gehad. o Dinsdag kwam te Lobit van Pruisen binnen, een houtvlot van kolosale afmetingen, het had een breedte van 170 en een lengte van 700 roet. Het was bemand met 95 koppen en samen gesteld uit 2215 ongezaagde eiken- en dennen- balken, benedens 4700 stuks planken met een inhoud van 5091,93 kub. meter. Nadat 24 zware ankers waren uitgebracht, dreef het vlot nog door tot ankerplaats. 20 minuten beneden de gewone begin De Czaar heeft Kozakken voortaan Men zal doen zegt dat de van den Te Oedenburg en omstreken (Hongarije) heeft een hevige aardbeving plaats gehad, waarbij verscheidene huizen zjjn ingestort. De beroemde kastanjeboom van de Parijsche Tuilleriën, die anders reeds in Maart in blad stond, heeft eerst thans daarmede een gemaakt. o Een zelfmoord in de kerk heeft Zondag jl. groote ontsteltenis onder de bevolking van een klein Fransch dorpje veroorzaakt. De H. Mis der eerste communie werd gezongen en de plechtigheid was in vollen gang, toen eensklaps een revolverschot knalt. De vader van twee der aanwezigen communie-meisjes had zich van het leven beroofd o bepaald, dat een deel der te voet zal vechten. -o Keizer van Brazilië afstand troon ten gunste van zijn dochter, en dat hij zich te Florence zal vestigen. o De orkaan te Daccah duurde slechts drie mi nuten, maar in dien tijd werden de sterkste steenen gebouwen vernield, dikke ijzeren spijlen van hekken werden verwrongen, als waren ze van papier, en dikke boomen werden ontwor teld. 69 personen werden gedood, 100 zijn zwaar gewond. o Om jaloersch op te worden! Wij hebben hier zoo schrijft men uit Bar celona aan de Amst. Ct. een zonnige en schoone lente. Ik schrijf voor het geopende raam en de vogels zingen mij onophoudelijk hun schoon ste liederen voor. Het is thans het beste jaar getijde, daar het des middags ook nog niet te warm is en men leeft hier inderdaad in een Paradijs. o Tusschen soldaten van twee regimenten te Portsmouth, die in den laalsten lijd herhaaldelijk twist hadden, kwam het tot dadelijkheden. Er hadden vechtpartijen plaatsde winkeliers sloten hun winkels, maar niettemin werden vele ruiten ingeslagenvele soldaten en burgers werden ge wond. De gewapende macht moest de orde her stellen. o De 10-jarige Jone Wineland, in een kleine stad van Illinois woonachtig, schoot onlangs op straat een volwassen man met een revolver dood. Voor den rechter verklaarde hij, dat zijn slacht offer drie maanden geleden zijn pleegvader ver moord en de justitie hem niet vervolgd had. Dat kon hij niet verdragen. Plaatselijk Nieuws- HE USDEN, 16 April. De kermis is gearriveerd, doch niet zoo uitge breid als zich vooraf liet aanzien. Zelfs de carous- sel is achterwege gebleven. De bekende koek- en galanteriekramen, benevens ballen- en messen tent, ziet daar de kermis op de Botermarkt. Nabij de Waterpoort de comedie van de Wed Bakker en op de Vischmarkt het theatre Wery, zie ach- »Toch niet. Hij heeft me juist gezegd, dat ik ze u mocht overbrengen. Hij hoopt dat uwe levenswijsheid en uw verstand hem een goeden raad zal kunnen geven. »Heel vleiend voor me. Ik hoop in staat te zijn hem van dienst te wezen. Tot welk rubriek behoort Virzowki's kommer? Als hij 't niet was, zou ik denken tot de rubriek liefde. Maar Virzowski en verliefd dat rijmt niet.* »En toch is 't zoo.« »Ha, dat is uitmuntend. »Virzowski noemt het anders. Zijn liefde wordt niet beantwoord, en hoe hartstochtelijker hij lief heeft des te dieper gevoelt hij de smart over de standvastige afwijzing. >Dus een zelfde geval als 't uwe, arme vriend.* Corolin's oogen schitterden met dwepend vuur. »Neen,« antwoordde hij vurig, »noem mij niet zoo, zei ik ik ben niet arm en beklagenswaard. Ik u reeds eens, dat ge reeds dwaalt in 't geen voor mevrouw von Pleiszenbach gevoel. Wel was er een tijd, toen ik geloofde van onlesch- baar verlangen te zullen bezwijken, maar dat is voorbij. Had Georgine mij haar band gereikt, ware zij de mijne geworden, de spraak is te arm om het geluk te schilderen, dat ik in haar bezit zou gevonden hebbenMaar 't is anders uitgeloopen, onze levenswegen hebben alkander gekruisd, toen ze reeds een ander toebehoorde, mij rest de ontbering.* »Nu 'k me alles moet ontzeggen, Al wat ooit mijn hart verrukte, Wil ik op de plaats me leggen, Die uw lieflijk voetje drukte,* bromde Martens zacht voor zich heen en in de hoeken van zijn mond speelde daarbij een bijna sarcatisch lachie. Carolin knikte nadenkend. »Het is zoo als het lied zegt, waarbij ge 't eerst een blik sloegt in mjjn hart. Ik heb moeten ontzeggen, maar ik heb ontzegdhet was een zware strijd, maar toch heb ik overwonnen. Mevrouw von Pleis- zenbach is thans voor me alleen de voorname, meesteres, mijn beminde is terstaande advertentie. Yan het theatre Wery, dat voor het eerst hier opgesteld is,wordt groote verwachting gekoesterd. Wij vernamen, en wij gelooven uit goede bron, dat dit theatre op andere plaatsen een groot suc ces heeft gehad. De voorstellingen, waarbij de apen de hoofdrol vervullen, zijn allervermakelijkst. We twijfelen dan ook niet, of het theatre Wery zal ook hier groot succès hebben, hetgeen we eveneens aan de verschillende ondernemers toe- wenschen. Dat dronken personen meermalen het geluk aan hunne zijde hebben, waar wij en andere personen, onder dezelfde omstandigheden, veel tijds de grootste ongelukken bekomen, bleek weder Zaterdag 1.1. In den namiddag ten circa 2 uur, kwam een voertuig, waarop twee dronken personen geze ten, in woeste vaart de Oudheusdensche poort inrennen om door de Herptsche poort de stad worden ontvangen om, verzeld door een garde van 30 a 40 ruiters, de reis door het noordelijk gedeelte te doen en vervolgens ten circa half twee uren aan het rechthuis van het eiland (zuidelijk gedeelte) af te stappen. De stoet zal zijn saamgesteld als volgt: voorop rijdt een heraut. Deze wordt gevolgd door een muziekkorps, waarachter een rijtuig met vier paarden bespannen, in 't welk Z.E.A. gezeten za zijn. Achter het rijtuig een eerewacht te paard, vervolgens een aantal jongens en meisjes, terwij de stoet besloten wordt door de schoolkinderen van beide zijden. Druk is men in de weer om ons dorp dien dag een feestelijk aanzien te geven en we hopen nu maar op goed weer, om ons feest goed te doen slagen. In ons volgend nummer hopen wij hierop na der terug te komen. DRONGELEN. Bij de op 13 April gehouden te verlaten. De voerman was echter de teugels aanbesteding voor het leveren van nieuwe en het zoo weinig meester, dat hij in de Herptsche poort op een paal liep, met het gevolg dat de wagen omviel en de beide dronken personen en het kind onder het voertuig terecht kwamen. Door toegeschoten hulp uit hun benarden toe stand verlost, kwamen de beide boerkens er on gedeerd afdoch het vijfjarig kind scheen zich erg bezeerd te hebben en was niet meer te be wegen om met de woestelingen de reis voort te zetten; waarom een voorbijganger zich er over ontfermde en het huiswaarts droeg. Hadden de omstanders het lot in hunne hand gehad, we twijfelen niet of de blessuren zouden de boertjes geheel gekregen hebben en het kind ware on gedeerd gebleven. Bij den aanvang van den zomerdienst op de spoorwegen zal ook het gedeelte Waalwijk- Vlijmen, van den spoorweg Zwaluwe-'s Bosch, in exploitatie komen. In afwijking van het voorschrift omtrent de locaaltreinen, zullen, naar 't schijnt, in elk richting, behalve 1 goederen trein, twee personentreinen per dag op eerstge noemd gedeelte loopen, in plaats van vijf. Het materieel op de lijn zal daartoe vermeerderd worden, terwijl de treinen te Waalwijk zullen gesplitst worden. Aan al de wachthuizen zal gestopt worden, wat zeker een groot gemak zal opleveren voor de in woners der aan de Ijjn gelegen gemeenten. Nader vernemen wij nog, dat bij de hoofddirec tie te Utrecht het plan bestaat, om op het ge deelte WaalwijkVlijmen, zoowel de stations als d^ wachtposten onbezet te laten; de leiding voor het in- en uitlaten der passagiers zou dan aan de conducteurs worden opgedragen. Of de raad van toezicht hiermede genoegen heeft ge nomen is nog niet bekend. ALMKERK, 13 April. In deze gemeente en het onderhoorige Waardhuizen worden bij de paarden van zeer vele landbouwers gevallen van gewonen droes waargenomen. DRUNEN. Naar men ons mededeelt is de hoogeerw. heer van Rijskevorsel, deken van het dekenaat Heusden en pastoor van Drunen, ern stig ziek, zoodat hem reeds de laatste heilige sacramenten zijn toegediend. Zaterdag namiddag werd het Ij jarig kind van den timmerman F. L. voorover in een tobbe met regenwater gevonden. De pogingen, die de bedroefde ouders in het werk stelden, om de levensgeesten bij hun kleine weder op te wekken, waren vruchteloos; hun kind was verdronken. NEDERHEMERT. De meer dan gewone waterstand komt den visschers voor deze ge meente zeer te stade. De vorige week toch wer den op één dag niet minder dan 20 zalmen gevangen, die den prijs van f 200 opbrachten. Voor de plechtige ontvangst van onzen nieuwen burgemeester, baron Van Hardenbroek, die, na eedsaflegging, op Woensdag 18 dezer zijn intocht in deze gemeente hoopt te doen, zjjn reeds gedurende enkele dagen de noodige toebereidselen gemaakt. Naar wij vernemen zal Z.Ed.Achtb. circa half een uur aan de limiet der gemeente (Noordzijde) -waardige »Ware toch de arme Virzowski ook reeds zoo ver!« sprak Martens, terwijl hij onder een licht hoestje het lachje verborg, dat al te merkbaar dreigde te worden. »0, bij Virzowki is de zaak geheel anders. Daar is niets wat hem tot ontberen zou dwingen.* »Wie is dan de geliefde van zijn hart?« »Een dame uit het cirkus.c »Wat zegt ge Carolin? De dame?* »Wanda Sumiroff.« Wand a Sumirofl', herhaalde Martens, terwijl hij nadenkend het gelaat met de hand bedekte. »'k Was zoo langen tijd niet in 't cirkus, kom mijn herinnering te hulp, waarde Carolin. Is dat niet die mooie, vroolijke danseuse?* »Pardon, ze danst in 't geheel niet, maar is een schoolrijderes, ze is een zeer elegante, ja men kan wel zeggen voorname verschijning.* Juist, nu herinner ik me haar. En die be handelt onzen Virzowski zoo slecht?* »Ze behandelt hem, om zoo te zeggen, in 't geheel niet. En dat is 't ergste, 't Is bekend, dat ze ijskoud is, en ze let in 't geheel niet op Virzowski, 't, geen hem te meer smart, daar hij eerlijke bedoelingen heeft.* »Dan is zeker goede raad duur; ik weet er maar één.* »En die is?« Volhouden. >Dat heb ik Virzowski ook gezegd, maar hij meende, dat hij reeds genoeg geduld had gehad.* Dames, zooals deze Sumiroff hebben reeds zoovele ontnuchteringen gehad, dat ze zeer ge neigd zijn aan elke eerlijke bedoeling te twijfe len. Daar kan niets helpen dan eene buiten gewone volharding om de eerlijkheid van ons gevoel te bewijzen.* Weder werd de scherpe toon van de voorzaal deur gehoord en na weinige minuten kwam luitenant von Pleiszenbach in 't salon. Hij be groette den gastheer met in 't oog loopende vriendelijkheid, voor Carolin had hij echter, en dat ontging Martens niet, slechts een koele bui ging en een zeer droog: goeden avond!* Ook de andere gasten kv mi kort achter vernieuwen der bestaande schoolbanken, waren ingekomen de volgende inschrijvingen: D. G. van Huiten, te Waalwijk, f250, Dankers, te Heusden, f219, Jac. Schermers, te Heusden, f205.10, W. Nieuwenhuizen, te Eethen, f185, J. E. Haspels, te Babyloniënbroek, f155, Corn, van Hoven, te Meeuwen, f154. Onder nadere goedkeuring van den Raad aan den minsten inschrijver gegund. Binnenland. Naar het »Vad.« verneemt, is de heer Mac- kay met de Kabinetsformatie thans geheel ge reed. Voor Buitenlandsche Zaken wordt voorge dragen de heer Hartsen, oud-lid der Eerste Ka mer, voor Koloniën de heer Keuchenius en voor Financiën de heer Godin de Beaufort. o Bij de opening der stembussen te Druten (ver kiezing Tweede Kamer) bleek de stembus uit de gemeente Kerkwijk geen enkel strembriefje te bevatten. o Tot hoofd-opzichter bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatspoorwegen is benoemd de heer H. Kersemackers te Rozendaal. o Voor de in Juli e.k. te Haarlem te houden verloting van paarden enz., zullen worden uit gegeven 25.000 loten a f 1 per stuk. o Te Gorinchem zijn, van December a. p. tot den lsten dezer, door het burgerlijk armbestuur, van wege de vereeniging tot werkverschaffing, gemiddeld dagelijks 550 rantsoenen brood met koffie aan behoeftige ingezetenen uitgereikt. o Op de stieren keuring te Gorinchem, uitgeschre ven door het Bestuur der afdeeling Vijfheeren- landen, de Alblasserwaard en het land van Arkel beneden de Zouwe, der Holl. Maatsch. van Landbouw waren heden aangevoerd 7 éénjarige Stieren, waarvan de bekrooning was als volgt: le prijs f 30, toebehoorende aan IJuibert de Baat te Goudriaan; 2e prijs f 20, toebehoorende Pieter de Klerk Isaaczoon te Kedichem. 3e prijs f 10, toebehoorende aan C. J. B. du Croo te Gorinchem en G. de Bruin te Schelluinen. Voor de bekrooning van 2-jarige stieren, waarvan 8 stuks tegenwoordig waren, werd toe gekend de le prijs, f 40, aan J. W. de Klerk te Hoornaar2e prijs, f 30, aan Klaas den Hartog te Leerdam en 3e prijs, f 20, aan Klaas Hagenaar te Peursum. o Naar de »Prov. Nbr. Ct.« verneemt, zijn te 's Bosch de 100,000 florijnen gevallen op een Oostenrijksch premielot, 1854, dat eenige heeren gezamenlijk in bezit hadden. Een telegram deelde hun zoo wij goed zijn ingelicht het heu gelijke nieuws mede, dat op het nommer in quaestie de 10,000 florijnen waren getrokken, doch een later telegram verbeterde hethet was niet 10 maar 100,000 florijnen. o Thans is door het bestuur der weezeninrich- ting te Neerboscb definitief besloten, dat het elkander binnen. De jonge Eduard begon thee te dienen, waarin de heeren een goeden scheut cognac schonken. Te gelijkertijd werd voor de liefhebbers bier rondgediend. Is 't waar, dat de commandeur Virzowski tot officier wil benoemen?* vroeg graaf Zeek den langen regiments-adjudant.« Waarschijnlijk binnen eenige dagen,beves tigde Walsing. Trots al de straf, die hij gehad heeft?* vroeg Krall. »Bij al zijn ellendige streken heeft hij, toch volgens den commandeur, niets gedaan dat zijn eer kwetste,antwoordde de luitenant. Uit hoogere kringen wordt om staatkundige redenen er veel gewicht aan gehecht, dat de leden van de groote Poolsche familiën in 't corps officieren worden opgenomen, al is 't slechts als reserve- officier«n.« »Men moet evenwel bekennen, dat Virzowski zich in den laatsten tijd uitmuntend gehouden heeft,meende graaf Zeek; dat is, geloof ik, door uw invloed, mijnheer von Carolin.* Bij de laatste woorden lachte Pleiszenbach spotachtig, ja bijna honend, zoodat de ritmeester een verbaasden blik op hem sloeg, terwijl Carolin rustig antwoordde: »ik moet tot mijn spijt dat compliment afslaan, heer graafde verandering in mijn vriend is me ook opgevallen, maar ze is zonder mijn toedoen. Martens sloeg voor de kaarten ter hand te nemen. Men plaatste zich om de speeltafeltjes en het toeval wilde, dat de graaf met Walsing en Krall de eene partij vormde, terwijl aan de andere tafel Martens, Pleiszenbach en de jonge musicus zaten. Eerst werd een partij whist met den blinde of lummel gespeeldde meer geani meerde spelen kwamen eerst na het soupée. Den heer Martens was in zijn partij eerst de lummel ten deel gevallen; hij had gemakkelijk spel, want zijn twee tegenspelers waren zeer verstrooid. Pleiszenbach liet dan ook niet na de fouten, die Carolin maakte, met scherpe woorden aan te duiden; de jonge musicus ver droeg dit zwijgend, zonder wraak te nemen over 25-jarig bestaan van deze slichting op 13 Juni a. s. plechtig zal worden herdacht. Ook zal dien dag de heer en mevrouw Van 't Lindenhout den dag herdenken, dat zjj gedurende dien tijd als directeur en directrice aan de inrichting zijn verbonden geweest. Door den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam is besloten, zich tot de Synode te wenden met het verzoek, dat het mogelijk gemaakt worde, ook in het mid den der week, den H. Doop toe te dienen. Aan de kerkeraden der groote gemeenten en aan de classicale vergaderingen zal hiervan bericht ge zonden worden, met verzoek om adhaesie of om zelfstandig met een dergelijk verzoek zich tot de Synode te wenden. o Het veer te Sleeuwijk is in het begin dezer week geopend. Geregeld kunnen passagiers van de booten afgehaald en aangezet worden; nu nog met de veerboot. Woensdag a. s. begint men met het daarstellen van het hoofd, dat voor de kostschool van den heer Wullings komt te liggen. Maandag j.l. is het lokaal vervoer 15 of 10 ct. in werking getreden; in het lokaalvervoer zijn begrepen Gorinchem, Werkendam en Hardinxveld. Dat het veer in eene groote behoefte voorziet, bewijst het druk verkeer gedurende de verloo- pen week. Voor het Land van Altena belooft het nieuwe veer veel goeds, vooral voor het la den van vee, daar de brug zeer gemakkelijk wordt ingericht en daarenboven eene stalling van paarden en vee in gereedheid wordt ge bracht. o— Al de arbeiders der firma's Gebr. Scholten Co. en H. en B. Scholten te Almeloo hebben den arbeid hervat. De toegang tot de fabrieken is niémand geweigerd. De werkgevers hebben alzoo aan een algemeene amnestie de voorkeur gegeven boven een uitzondering voor sommigen, welke, naar het gerucht ging, zou genomen worden. De gang naar de fabrieken geschiedde door eenigen onder het zingen van het vrijheids lied. De orde was goed. De burgemeester was op het terrein der eene fabriek, de politie in de nabijheid van beide. o Een bericht uit Almelo meldt dat er weer ontevredenheid onder de werklieden der firma's Scholten heerscht. Een aantal hunner heeft het werk gestaakt, omdat zij oude touwen kregen. Ook over de ziekenbus wordt geklaagd. Ook te Helmomd is onder de wevers van de ïrma Boogaers een werkstaking uitgebroken en wel tengevolge van een belangrijke loonsver mindering. Ofschoon de gemoederen opgewonden zjjn, hadden geen bepaalde rustverstoringen plaats. o Nog eensDomela Nieuwenhuis in de Kamer De Kamper Courant schrijft Het feit op zich zelf, dat zulk een man waar dig gekeurd kon worden, door wie dan ook, om onder de afgevaardigden van het Nederlandsche volk plaats te nemen, moet ergernis en veront waardiging wekken. Domela Nieuwenhuis is niets anders dan een opruier en kwaadstichter. Hij zet de maatschappelijke klassen tegen elkander op en verkondigt openlijk onder het gespuis der achterbuurten, dat het geoorloofd is te rooven en te beplunderen. Herinner u, hoe hij eenmaal in het »Volks- park* te Amsterdam, de Parijsche Commune van het jaar 1871 verheerlijkende, er een grief van maakte, dat aan het Parijsche gepeupel niet door de leiders het bevel gegeven was om de Fransche Bank te plunderen! Van welken aard zijn zedelijksbegrip is, blijkt hieruit, dat hij onder de dienstboden geschriften verspreidt om haar op te ruien tegen haar mees- rers en meesteressen, onder andere met dit ar gument, dat haar niet genoeg vrijheid gegeven wordt om danspartijen en cafe's-chantants te be zoeken. Hoe hij alle vaderlandsliefde heeft uitgeschud, bewijzen zijn rustelooze pogingen om het leger te demoraliseeren. En welke plannen hij h eeft voor de toekomst, blijkt hieruit, dat overal aan de sociaal-demo cratische vereenigingen geregelde wapenoefenin gen worden verbonden, niet met het doel om weerbare mannen te vormen voor de verdedi ging van den vaderlandschen bodem maar tot voorbereiding van den burgeroorlog. de misslagen, die Pleiszenbach beging. Toen echter in de laatste partij de officier met barten- vrouw aftroefde, hoewel de slag reeds aan Carolin behoorde, kon de laatste niet nalaten met bedaarde vriendelijkheid op te merken: »dien troef had u kunnen sparen, mijnheer von Pleiszenbach. >En vooral hartenvrouw,* voegde Martens met een sarcastisch lachje er bij, »de dame van 't hart. Behandelt ge die zoo wegwerpend on verschillig? O, lieve vriend, als dat uw vrouw eens wist!« Op Pleiszenbach 's gelaat vertoonde zich bij die toespeling een donker rood. Hij wierp Carolin een nijdigen blik toe, terwijl hij hem toesnauwde: »na het eind van de partij zal ik u bewijzen, dat ge uw berisping had kunnen spareu. »Dat zal je moeilijk vallen, beste Pleiszen bach,* zei Martens rustig, terwijl hij zijn kaarten blootlei. »Nu ge uw vrouw noodeloos hebt op gespeeld, is mijn boer de hoogste troef geworden. Voila, ge kunt geen slag meer maken. Ja, ja, die hartenvrouw Boos bekeek Pleiszenbach de kaarten, terwijl hij toornig zijn kleinen blonden knevel draaide als hadde die de schuld. »Dat kon ik niet vooruit zien, dat mijn maat zoo slecht in troef was,* bromde bij. En de kaarten op tafel werpend, voegde hij er bijdaarmee is de robber hoop ik uit.* Zeker,* knikte Martens, de punten optellend. hebt een robber van vijftien verloren. Mijnheer von Carolin, nu krijgt gij den blinde.* (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 1