Plaatselijk Nieuws- 'l egen I 2 ure zette de stoet, wier samenstel ling reeds in ons vorig no. is opgenomen, zich in beweging, en ging, begeleid door de vroo- lijke toonen van het muziekgezelschap »Een- dracht«, naar de grens der gemeente, om den nieuwen burgemeester af te wachten. Binnenland Gehoon er thans geen oogenblikkelijk levens gevaar meer is, is toch de toestand van den Duitscheri Keizer steeds zeer zorgvol en zal dat vermoedelijk blijven tot de dood het einde brengt van het vreesdij k lijden. De kanker heelt in de luchtpijp te veel om zich gegrepen, om nog een periode van beterschap, zooals die tot heden in de ziekte voorkwamen, te kunnen hopen. De toe stand is van dien aard, dat men bijna geen langer leven mag wensehen; immers, blijft het leven behouden, dan heeft men steeds erger lij den te wachtende kanker kan zich straks ver- toonen onder de afzichtelijkste vormen; men meent in de nabijheid van de luchtpijp en ook lager zwellingen te ontdekken, die straks wellicht naar buiten zullen werken en doorbrekende verwoestingen van de ziekte worden nu steeds heviger. De koorts houdt steeds aan en de ver heffing wordt tegen gehouden door antipyrine. o Er bevinden zich te Batavia een paar Eran- scheu en een Rus, met het doel een gouddel- vings-concessie in Atjeh ten behoeve eener Eran- sche maatschappij te verkrijgen. HEUSDEN, 20 April. De aangelegde kastanjelaan, op de Noordwal alhier, is tevens met mastboompjes bezet gewor den, waardoor het geheel een vroolijker aan zien krijgt. NEDÈRHEMERT, 18 April. Reeds vroeg in den morgen had onze gemeente een feestelijk aanzien. Van alle gebouwen wapperde de drie kleur. Oud en jong was op de been, kortom alles toonde aan, dat er voor onze gemeente iets grootsch op handen was. Heden toch zou de plechtige intocht van onzen nieuwen burge meester. baron van Hardenbroek, plaats hebben, van wien onze gemeente met de beste verwach tingen voor de toekomst is bezield. Niet lang duurde het, of het teeken werd gegeven dat Z.E.A. in aantocht was en enkele oogenblikken later stapte hij aan de grens der gemeente af en werd daar door den heer De Ren in zijn nieuwe waardigheid welkom ge- heeten Nadat hij en zijn gemalin in het voor hen bestemde rijtuig hadden plaats genomen, bood het dochtertje van den wethouder Van der Kolk, geheel in het wit gekleed en een krans van palm om het hoofd, mevrouw Van Hardenbroek uit naam der schoolkinderen een prachtigen ruiker aan. Alsnu trok de stoet, nog vermeer derd met eenige rijtuigen, onder de opwekkende toonen der muziek het dorp door, onder weg van alle zijden met gejuich begroet. Aan het veer gekomen, waar een prachtig ver sierde eereboog stond, moest er halt gehouden worden en werd de stoet in verschillende ge deelten naar de Zuidzijde gevoerd. Nu werd Z.E.A. in optocht naar het net ver sierde Rechthuis gebracht. In de raadzaal ge komen, werd hij in een korte toespraak hartelijk verwelkomd door den oudsten wethouder, den heer H. J. v. d. Kolk. Thans richtte Z.E.A. het woord tot den gemeenteraad. Hij beloofde steeds werkzaam te zullen zijn in het belang der ge meente en hij hoopte daarvoor op den onmis- baren steun van zijn gemeenteraad. Daarna hing de waarnemende burgemeester den nieuwen voor zitter den ambtspenning om en werd hem en zijn gemalin door Johanna Van der Kolk en Maria Vos, dochters der beide wethouders, de eerewijn aangeboden, waarna de plechtigheid af- geloop'n was. De burgemeester zette zich weer in het rijtuig en de stoet bracht hem vóór het kasteel van mevrouw de douairière baronesse van Nagell van Nederhemert, alwaar Z.E.A. tijdelijk verblijf houdt. Hier gekomen, betuigde Z.E.A. zijn dank aan de leden der feestcommissie en de gemeente voor zich en toch waren hem die breede wangbeen deren, die platte neus, de onmatig groote mond, het geheele gelaat door brandewijn gebruik ge kleurd, en de smal gespleten, roodgerande grijze oogen niet onbekend. »De genadige heer baron neme niet kwalijk, zei de vrouw met een knik en een grijns, »ik wou graag den heer baron spreken.* »Mij?« vroeg Martens verwonderd. »Hoe komt ge daarop? Van waar kent ge me?« »Ach, is de genadige heer me geheel vergeten? Ik had ook maar een enkele keer en voor korten tijd de eer »Yoor den drommel! Wat wilt ge dan eigen lijk toch?* riep Martens boos; dit onderhoud op den publieken weg was hem te hindelij ker, daar de voorbijgangers hem en zijn schoone dame met lachende blikken aanstaarden. »Wat ik wil, kan ik zoo gauw niet zeggen,* grijnsde het wijf. Wil mijnheer de baron me niet binnenlaten Of als de genadige heer thans geen tjjd heeft, dan kan ik wel eens terugkomen. Misschien van middag? IJ hebt het maar voor 't zeggen. »Wie zijt ge dan? Hoe heet ge?« »Marie Mirski. De genadige heer zal zich herinneren, de dochter van den vroegeren grens wachter Mirski. Het is wegens den jongen Eduard, dat ik met mijnheer den baron wilde spreken. »Kom mee naar binnen. Martens keerde zich kort om en ging lang zaam de trap op. Marie volgde hem. »Nu, wat hebt ge me over Eduard te zeggen,* vroeg Martens, terwijl hij in 't salon zich in een fauteuil liet vallen. »'k Heb hem van nacht aan 't station gespro ken,* antwoordde de mooie Marie, terwijl ze, zonder een uitnoodiging al' te wachten, tegen over Martens plaats nam. »Het was heel toe vallig! ik was juist aangekomen en hij wou vertrekkenveel konden we dus niet praten. Maar hij zei me toch, dat lip bjj u in dienst was, en waar u woonde, en dat was me heel prettig, want anders had ik u zoo gauw niet gevonden, 'k Heb u toch maar eens gezien en de feestelijke ontvangst, die hem bereid was ge worden. De stoet ontbond zich en ieder ging heen om feest te vieren tot laat in den avond. VEEN, 10 April. Wegens het heerschen der mazelen ten huize van het Hoofd der school eu in een aantal andere gezinnen, is de gemeente school alhier voorloopig gesloten. WERKENDAM, 17 April. De visscherij met schutnetten heeft thans een aanvang genomen, doch levert, wegens de koude, nog weinig op. De visscherij aan den zuiderwal over de Otter- sluis iu de Nieuwe Merwede is, wegens hoog water, geheel verloopon, zoodat men slechts aan de noordzijde kan visschen. Elft wordt er zeer weinig gevangen. Met zalmvangst gaat het iets beter dan de vorige week. Men is thans aan den zuiderwal bezig die visscherij weer in orde te maken. Veel haft wordt er uitgehaald. SLEEIJWIJK, I 7 April. Naar men ons mede deelt zullen dezen zomer, te beginnen met 12 Augustus, militaire oefeningen in deze environs plaats hebben. Voor de inkwartiering van het paardenvolk wordt reeds gezorgd, terwijl aanvrage gedaan is om de weide van den heer Sprenger tot kampement en eene kamer van do woning, waarin de gemeente-secretarie is, tot telegraaf kantoor in te richten. DALEM, 18 April. In de gemeente Vuren zijn met 1 Mei a.s. 14 vergunningen tot den verkoop van sterkendrank in het klein verstrekt. Het door ieder te betalen recht varieert tusschen f25 en f50, terwijl 8 herbergiers in de termen vallen van alinea 4, art. 6 der drankwet, en alzoo slechts gedeelte van de bepaalde som verschuldigd zijn. Het gras groeit als met den dag, het welk den veehouders, bij gebrek aan hooi, bij zonder te pas komt. Voor het aardappelpoten is het weder echter zeer ongunstig; het wordt hoog tijd, en men kan nog weinig of niets vor deren. De eerste grasboter is aan Z. M. den Koning aangeboden door den heer P. Smeele, Heeren straat, 's-Hage. Aanstaanden Zondag is het tegenwoordige Ministerie-Heemskerk vijf achtereenvolgende ja ren aan het Bewind en nu wordt 't niet onmo gelijk geacht, dat eerst dan de benoeming van het nieuwe Kabinet zal geschieden, zoodat de heer Heemskerk alsdan het zeldzame voorrecht zou smaken volle vijf jaren aan het hoofd te hebben gestaan van een Ministerie, dat zijnen naam draagt. o Men begint thans te spreken van den 1 n Mei als openingsdag van de nieuwe Kamers. o De vice-adiniraal jhr. J. H. van Rappellen, die Z. M. den Koning bij de begrafenis van den Duitschen Keizer vertegenwoordigde, heeft de orde van den Rooden Adelaar le klasse in brillanten ontvangen. o— - Het zoogenaamde groot-directeurs-examen bij de posterijen zal, naar men meldt, na het vol gend examen in het voorjaar van 1889 afgeschaft worden. o In verband met de voorgenomen opheffing der emolumenten, zijn de brievengaarders in Zuid-Holland aangeschreven om op te geven de door hen genoten winst op geleverde nieuws bladen en geplaatste advertentiën in 188G en 1887. De voorloopige Synode der Ned. Geref. kerken (doleerende), zal Maandag 25 Juni te Utrecht plaats vinden. o Naar het »Vad.« verneemt, zal de inrichting tot het fabriceeren van schoeisel voor de gevan genen, van Leiden naar Breda worden overge bracht. o wel heel kort, en het was zoo'n vermoeden van me, dat u de heer was, die Eduard tot zich had genomen, omdat u hem toen op dien avond thuis bracht; u weet nog wel?« Tot nu toe had Martens haar bedaard laten doorpratenthans echter viel hij haar onge duldig in de rede met de vraag: waarom wildet ge me dan opzoeken? Zeg me toch eindelijk eens, wat ge van me wilt.* »0, ik wou maar eens met u over Eduard spreken, wegens zijn voornamen afkomst, weet u? Hij zei me, hij was bediende bij u, en dat past toch eigenlijk niet voor een mijnheer von Yirzowski.* »Ge bazelt! Eduard is uw neef, en heet even goed Mirski als gij.« De mooie Marie vertrok haar groote mond tot een breeden grijns. Vroeger geloofde ik dat ook. Maar toen we een poosje geleden zoo plotseling van hier gingen, merkte ik wel, dat er wat bijzonders met hem was. Ook kwam ik gauw er achter, dat vader, die vrek, meergeld had dan die tweehonderd daalders, die liij me liet zienen toen hij weer eens een Hinken roes aanhad, doorsnuffelde ik zijn goed en vond een som van verscheidene duizenden daalders. Toen ik hem later vroeg, hoe hij aan dat geld kwam, wou hij me slaanmaar met zijn krachten was 't zoo erg niet meer, en ik heb al ïuenigen kerel, die heel wat sterker was dan hij, onder den duim gekregen.* Bij deze woorden streek het meisje haar mou wen op en wees met trots op haar vuile, maar krachtige armen, op wier dikke pezen een schip persknecht trotsch zou geweest zijn. >Zoo kwam het,« ging ze voort, »dat hij een toontje lager stemde en me alles vertelde. Op uw naam kon hij echter niet meer komende drank is met zijn geheugen geheel op den loop. Sinds hij zoo veel geld heeft, is hij haast altijd beschonken; daardoor takelde hij snel af; het hoesten kwam er ook nog bij, weet u; en dan heeft hij ook wel eens een gansehen nacht op straat gelegenj ik meende al, hij was er van doorgegaan, maar j den volgenden morgen vond ik hem voor het Den 14 October viel in dezen winter in Drente de eerste sneeuw; den 14 April, dus juist een half jaar daarna, lag er nog sneeuw. Wat een voorbeeldige winter Als een bewijs hoe langzaam de vorst uit lagen veengrond weg dooit, wordt uit Steen- wijkerwold gemeld, dat in vele veenderijen onder die gemeente alle arbeid onmogelijk is, door de vele centimeter dikke ijskorst, die zich in dien grond zelfs onder water thans nog bevindt. -- o De langdurige winter heeft den groei der groen ten zoo tegenhouden, dat de door de afdeeling Amsterdam der Ned. Maatsch. v. tuinb. en plantk. voorgenomen tentoonstelling van versche groenten en vruchten niet kan doorgaan. »Een koude lente wordt nagenoeg altijd door een kouden zomer gevolgd,* lezen wij. Het laatste voorbeeld van dien aard bood het jaar 1879 aan, dat den sleehtsten graanoogst ople verde, waarvan men op de Britsche eilanden heugenis heeft; maar toen was het voorjaar nat zoowel als koud geweest; ditmaal is de lente wel koud, maar tot nu toe niet nat. o Een boer te Zunderdorp, die de vorige week zijn vee al in het land gejaagd had, omdat liij op stal niets meer te voeren had heeft het al bijzonder ongelukkig getroffen. Den volgenden morgen vond hij een der koeien verdronken in een sloot en twee anderen lagen dood in de wei. o Ten einde uitvoering te geven aan het besluit, genomen in de jongste zitting van den Amster- damsche Ge eenteraad, is een aanvang gemaakt O O met de w rkzaauiheden tot verfraaiing van het Gedempte Damrak. o Als gerucht wordt medegedeeld, dat wellicht later Hobein's stoffelijk overschot van Vlissingen naar Amsterdam zal worden overgebracht. o De plannen, om een deel der gemeente Char- lois bij Rotterdam te voegen, zullen binnen kort tot een begin van uitvoering komen. Zij zijn thans in voorloopig onderzoek bij hot gemeente bestuur van Charlois. Dezer dagen is eene vergadering gehouden van groote industriëelen van verschillende vak ken en uit alle deelen des lands, waarin men 't in beginsel eens is geworden omtrent een plan tot algemeene pensioenverzekcring der ar beiders. o De llijnscheepvaart-comniissie heeft den Pruisi- schen minister van handel en nijverheid verzocht, zijn invloed aan te wenden bij de Nederlandsche Regeering, om het vaarwater op de Waal en de Merwede op de diepte te brengen waarop de Rijn bij Keulen is gebracht en verder gebracht zal worden. Bij den rijks waterstaat zijn belangrijke plan nen aanbangig, om zoowel op den IJsel tus schen Katerveer en Kampen, als op het Zwar- tewater tusschen Zwolle en Hasselt, belangrijke krommingen te doen vervallen, door het maken van rechte kanalen. Deze verbeteringen zouden niet alleen zeer in het belang van stoom- en scheepvaart, maar ook van geregelder water- strooming zijn. o De ontvangsten bij het Nederlandsche Zende linggenootschap hebben over 1887 in het geheel bedragen f 76,778.35, tegen eene raming van uitgaven van f80,160. o Achter het gordijntje Werkelijk heeft de heer directeur-generaal der Staatsspoorwegen het besluit genomen om al de coupe's 8e klasse der rijtuigen van genoemde spoorwegen van gordijntjes te voorzien. Dat dit geen kleinigheid is. blijkt hieruit, dat het eerste aanbrengen op ft 6000 wordt geschat. Het moet erkend worden dat de heer Vrolik veel voor de derde klassereizigers over heeft, eerst de stoven-verwarming nu weder de afsluiting der hinderlijke zonnestralen door gordijnen. O' De Hagenaars krijgen hun kermis vooreerst niet terug, nu die jaarpret eenmaal door den gemeenteraad afgeschaft is. De verzoekschriften O o van neringdoenden aan den Raad van 's-Hage om wederinvoering van de kermis zijn allen ter afwijzing voorgedragen, omdat er geen redenen zijn om op het gevallen besluit terug te komen. o Uit Groningen meldt men: Het heilsleger maakt hier voortdurend ver overingen. Voornamelijk de laagste klassen der het huis liggen half in de goot, en heelemaal nat, maar vast in slaap. Dat ging hem niet in de kleeren zitten, want denzelfden dag kreeg hij de koorts en die gaf hem de rest. In zijn dronkemans waanzin heeft hij nog veel ge babbeld van den brand op 't slot, weet u, en toen hij weer bijkwam, vroeg hij om een gees telijke en wilde biechten, 't Was evenwel te laat: hij kon niet meer spreken. Slot Wolno, dat kwam er nog uit, maar den naam Yirzowski kon hij niet meer vinden en nadat hij van de sacramenten voorzien was, viel hij in een hevige razernij. Hij stelde zich heelemaal als waanzin nig aan en brulde en sloeg om zich heen en de dokter dacht dat het nu wel zou uHoopen. Eu zoo was het ook; in dien nacht stierf hij.* »Dan heeft hij niet veel aan zijn geld gehad. »Hij heeft er genoeg van opgemaakt,* riep de «schoone» Marie, »en alles hield hij voor zich alleen; mij liet hij gebrek lijden, zoo'n ont- menschte vader! En wat een domheid, om voor mij die geschiedenis geheim te willen houden Zoo goed had hij me toch moeten kennen, dat ik er toch wel achter zou komen; als hij 't me evenwel van pas verteld had, zou hij heel wat betere zaken gemaakt hebben; want dat kan ik u zeggen, mijnbeer de baron, oau waart ge er zoo goedkoop niet achter gekomen!* (Wordt vervolgd.) maatschappij voelen zich door deze wijze van godsdienstoefening aangetrokken, en van ver schillende kanten hoort men van bekeerden. Onder het gehoor merkt men echter ook per sonen uit beschaafde en deftige kringen on. Dezer dagen heeft zich ook een theologisch stu dent, zoon van een predikant zich bij het heils leger aangesloten. Men kan begrijpen, dat deze bekeering opzien verwekt. o Omtrent de aanleiding tot de nieuwe werk staking in de fabriek der lirma II. en B. Scholten verneemt de »Zw. ('rt.« liet volgende: Een der jeugdige werklieden, die niet tot de werkstakers heeft behoord, was wegens ziekte eenige dagen afwezig geweest. De aanwijzing aan haar van een paar touwen wekte bij enke hui ontevredenheid. Zij zetten hun touwen stil. De overigen volgden, velen daartoe door eenige heethoofden gedwongen. Opnieuw aan het werk getogen, werd andermaal de arbeid gestaakt. Velen liepen zingende door de fabriek. Dus eindigde de voormiddag. De patroons hadden inmiddels doen aanplakken, dat zij alleen de werkzaamheden in de fabriek wilden regelen en wie dat recht niet erkende, van het werken kon afzien, 's Namiddags hervatten slechts een dertig tal den arbeid. Bijna allen waren weder aan de fabriek, doch van de werkstakers werd niemand toegelaten, ook al verklaarden sommigen dat zij inzagen verkeerd gehandeld te hebben. De patroons ga ven te kennen, dat men des namiddags kon terugkomen om werk t,o vragen; zij zouden dan verklaren wie opnieuw aangenomen kon worden. Een later bericht meldt: Zes personen zijn op de fabrieken van de heeren TT. en B. 8. geweerd, terwijl nog 9 moesten afwachten of ze al of niet mochten terug komen. Ook deze zijn tliaus weder toegelaten. Het werk wordt nu weder geregeld voortgezet. De heer Van Marken is weer te Almeloo. Ruim f 4250 is ingekomen op de ad vertentiën, door dezen heer geplaatst. o Men meldt uit Zevenaar: Uit deze en eenige omliggende gemeenten ver trokken een 200-tal werklieden naar Duitschland, oin te Duisberg aan de steenfabrieken en te Oberhausen, Gelsenkirchen en Mulheim in de steenkolenmijnen werkzaam te zijn. Yoor der gelijke werkzaamheden wordt door de Duitschers in den regel de voorkeur aan Hollandsche werk lieden gegeven, die daarmede vlugger eu ijveri ger zijn dan de Duitschi rs. Gedurende een aan tal jaren is dut reeds in zwang, maar door gebrek aan werk alhier is hun getal sinds een paar jaar en ook nu buitengewoon toegenomen. Tegen den winter keeren de werklieden in den regel met een Hink sommetje terug, waarmede men landpacht en eenige andere in den zomer gemaakte schulden afdoet en nog eenig geld overhoudt, om den winter met niet zooveel zorg tegemoet te gaan als anders het geval zou zijn. o In dezen tijd van het jaar, terwijl de natuur, uitgenomen het eenvoudige sneeuwklokje en de Primula Yoris« ons geen enkele bloem aan biedt, prijkt de zoom de duinstreek van even ten noorden Haarlem tot aan Leiden in haar schoonsten tooi. Onafzienbare velden met bloeiende bolgewas sen bekooren het oog, van de zachtste tinten tot de warmste kleuren tintelen in het heldere zonlicht, terwijl de heerlijke geuren van den hyacinth de lucht vervullen. Men behoeft ze niet te zoeken, die velden met duizenden en duizenden crocussen, hyacin ten en tulpen beplant, want slechts zelden trelt men er zooveel aan, gelegen langs den weg van Haarlem naar Leiden als dit jaar; hetzij men dien weg volgt te voet, per rijtuig of per stoom tram, het is een genot, terwijl men overal elders nog te vergeefs zoekt naar de sporen van de herleving der zoo weel ierige natuur, dat men zich in het midden van den zomer deukt te zien. Bij het aanschouwen van zooveel pracht, be wondert men tevens een streek, die streek, die zeker onder de meest welvarende van ons land kan gerekend worden, en waar een uitvoerhan del zetelt, die zich niet alleen uitstrekt tot Duitsch- land en Engeland, maar ook naar Rusland, Ita lië en Amerika dit historisch vermaard, zoo echt Hollandsche product uitvoert. Tegenover die pracht in de maanden April en Mei, valt de zomertooi van de landstreek in het niet en toch kan die ook nog wedijveren met meeste zoo hoog geroemde Geldersche dre ven hoewel de bloembollencultuur zich jaar lijks uitbreidt ten koste der met hout begroeide tuinen, zijn er nog genoeg boschgronden om uren lang te kunnen dwalen iii lommerlijke la nen men denke slechts aan liet beroemde Rei gerbosch en het Keukenduin, zoodat de lief gelegen dorpen tusschen Haarlem en Leiden, zoowel in het vroege voorjaar als in het schoone jaargetijde, een bezoek ten volle waard zijn. o Met achterlating van vrouw en kinderen heeft een persoon, werkzaam, aan een kleiu week blad te Amsterdam, de wijk genomen naar Amerika. Hij wordt vergezeld door een dame van vrij goeden stand, die althans haar kinderen meenam naar het nieuwe vaderland, met uitzon dering nochtans van een blinde dochter, welke haar te lastig op reis had kunnen worden. Treurige toestanden Zondagavond poogden te Rotterdam twee man nen in te breken door den muur van het afge broken koffiehuis aan de Vlasmarkt, hoek Stei ger, om zoodoende het achterhuis van den heer Den Arend te bestelen. Nauwelijks was een hunner binnen of de huishoudster onthaalde hem op zulk een pak slaag, dat hij onder het geschreeuw van: »0 God, mijn oog! je slaat mijn hersens inhet hazenpad koos, evenals zijn makker, met achterlating van een vleesc'ihouwer.snies en een zakje peper. o- - Donderdag overleed te Meppel plotseling, na he.ige braking en diurrhee, het vierjarig zoontje van Geert Roo, dat, voren gezond, voor re kening van het burgerlijk armbestuur bij au-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2