Hoe ons land geregeerd wordt, Papier en in de Werkelijkheid. I. Het boekje, waarvan wij den titel hierboven schreven, wordt in den laatsten tijd zeer veel gelezen, 't Is daarom, dat wij in eene reeks van artikelen dit geschrift zullen bespreken, en, dit kunnen wij nu reeds zeggen, zullen be strijden. Wij juichen het natuurlijk ten zeerste toe, dat er meer en betere kennis onder het volk wordt verspreid, omtrent de inrichting van on zen Staat; doch wij keuren het in de hoogste mate af, dat het mededeelen dezer kennis ge schiedt op een opruienden toon; wij keuren het in de hoogste mate af, dat alleen de schaduw zijden worden aangewezen en de lichtzijden worden verborgen. Er zijn tal van instellingen, die in onze maatschappelijke huishouding noodig zijn, en welker instandhouding eenige noodzakelijkheden medebrengt, die wij liever niet zagen, omdat zij niet goed zijn. Doch om de slechte gevol gen mag men de vele goede niet wegwerpen. Uit vrees voor de spreeuwen mag men niet nalaten kerseboomen te planten. Omdat men met lucifers brand kan stichten, is men nog niet tot afschaffing der lucifers ge rechtigd. Gerechtigd noch verantwoord. Al dadelijk kunnen wij op een zeer duidelijk voorbeeld wijzen. Het huwelijk! De huwelijken worden gesloten hoofdzakeljjk uit twee verschillende beweegredenen. Uit een geldelijk oogpunt, die wij huishoudelijke huwe lijken zullen noemen; en uit een zedelijk en geestelijk oogpunt, die wij huwelijken uit liefde heeten. Strikt genomen, behooren er dus twee ver schillende huwelijkswetten te zijn, ééne voor de huishoudelijke en ééne voor de laatste. Die wetten bestaan niet. Onze wetgeving kent alleen huishoudelijke huwelijkende laatste be staan voor de wet niet. Moeten wij nu maar brutaal weg er op aan dringen het burgerlijk huwelijk af te schaffen? Zou dat. niet onmiddellijk leiden tot regeering- loosheid tot een warboel, tot een maatschap pelijke chaos tot anarchie? Anarchie is het aangenomen woord, om een toestand van regeeringloosheid te noemen een toestand, waarin men geene wet en geene wetgevers kent. En het komt ons voor, dat de heer Domela Nieuwenhuis niet is socialist, niet sociaal-democraat, niet communist, maar anar chistd. i. dus voorstander van de partij, welke regeeringloosheid wil. Wie van zulk een toestand heil verwacht, is al zeer kortzichtig om geen erger woord te gebruiken. Wij juichen het natuurlijk ten zeerste toe, dat men het volk zijne rechten aan het ver stand brengt; doch er zijn rechten en rechten. Wel zeker niet alles is volmaakt in onze maatschappij. Integendeel, er is zeer veel on volmaakts. Zou dat nu te volmaken zijn door omverwerping van al het bestaande? Als men een huis verbeteren wil, waarvan de grondslagen goed zijn, waarin slechts deze kamer te groot is, en gindsch venster te hoog is geplaatst, werpt men het dan geheel tegen den grond en ondermijnt men zijne fonda menten Het onvolmaakte in onze maatschappij moe ten wij volmaken; volmaken langs den vreed- zamen weg der ontwikkeling. Onderwijs alleen kan afdoend heil brengen. Want onderwijs leert den mensch zijne rechten kennen maar ook zijne plichten. En deze laatste vergeet de heer Nieuwenhuis doorloopend. Hij smaalt doorloopend op de macht van het geld en vaak terecht. Ook wij weigeren het geld te erkennen als den grondslag der samen leving, als basis voor het recht en de rechten. Dit is echter een beginsel, dat wij van onze vaderen hebben geërfd. Langzamerhand is er veel verbeterd en al meer en meer zal het geld zijne macht als zoodanig verliezen. In het vervolg komen wij daarop meermalen terug. mensch heet, al is men ook nog zoo lui, nog zoo dom, nog zoo onbekwaam, heeft men men- schen-r echten, leeraart hij. In zeker opzicht is dit ook zoo. Doch een idioot heeft geen recht gunste van Boulanger. Volgens de Central News« is het de schatrijke hertog Dino, Markies van Talleyrund-Périgord, die geld gaf voor de verkiezingsbeweging ten op een ministersbetrekking; een luiaard heeft geen recht op de verdiensten van den vlijtige, enz. enz. Domela Nieuwenhuis erkent alleen handen arbeid als bron van recht, handenarbeid en menschelijke geboorte. Zedelijke en geestelijke voorrechten, gegrond op uitmuntendheid en vruchtbare werkkracht, ontkent hij. Dit is zijne groote fout. Want niet op den handenarbeid moet of kan de toekomstige maat schappij gegrondvest zijn, maar alleen op zuiver zedelijke en geestelijke fundamenten. Daarin mag de arbeid handenarbeid niet geminacht worden, neen, dit spreekt van zelf. Maar de arbeid alleen kan niet besturen en bestuurd moet er worden, anders is er geene maatschappij, maar anarchie. Dit alles zullen wij nader toelichten en ver dedigen. Men schrijft uit Berlijn van 28 April. Heden nacht liep reeds het gerucht van het overlijden van den KJzer. Een groote menigte vertoefde in de omgeving van het paleis. Tegen de poort werd een bulletin aangeplakt, dat de Keizer hevige koorts had en zeer zwak was. Het einde werd zeer nabij beschouwd. Men vreest ernstige manifestatiën tegen de Engelsche geneesheeren en maatregelen zijn genomen om, ingeval de Keizer komt te overlijden, de Engelschen bij hun ver trek voldoende bescherming te verleenen. o Binnen 14 dagen zullen de nieuwe Duitsche muntstukken met de beeltenis van Keizer Friedrich gereed komen; men begint met het aanmunten van gouden 20-Markstukken. o Volgens de Italiakreeg de Paus van een Fransch kanunnik te Bayonne 21 millioen frs., het bedrag eener onverwachte erfenis. De erf genaam is reeds bejaard en geeft niet meer dan 300 frs. in de maand uit. Volgens de >Schlesische Ztg.« hebben er tus- schen Keizerin Victoria en Bismarck besprekin gen plaats gehad over de kosten der verpleging des Keizers. Daar deze ontzaglijk groot zijn, I S o De hongerlijder Succi vierde dezer dagen zijn zilveren jubilé. Hij had namelijk voor de 25e maal een vasten van 30 dagen volbracht, al leen terende op zijn wonderbaar kruidenlikeur, waarbij hij echter zeer mager wordt. Hij schijnt thans genoeg te hebben van zijn honger-monopolie. Althans hij wil zjjn likeur, na eerst octrooi genomen te hebben, algemeen verkrijgbaar stellen. Bij een vonnis te Quebec geveld, is het Heil- leger verklaard te zijn een plaag voor het publiek. o Er wordt melding gemaakt van bet overlij den van zekeren Meijer van Jocatra. Dertig jaar geleden ging een lijst rond te Batavia om den man te hulp te komen, die bijna van gebrek om kwam. Thans laat hij f 70,000 na, waaronder f 50,000 die hij uit een loterij getrokken heeft. o Het Engelsche stoomschip »Hyaktin Mon« is in Maart, in de zee van Japan, tot de waterlijn toe afgebrandvan de 67 passagiers verbrandden 16. Onder degenen die het leven verloren, was de opperste rechter van het hof van Neoboka. De kapitein en verscheidene stokers werden ern stig gewond en van de lading werden 2400 colli's vernield. Het wrak is te Osaka binnengesleept-. - Uit Petersburg wordt bericht, dat de Newa is los geraakt met zwaren ijsgang. - De Donau heeft verscheidene steden en dorpen in Hongarije over stroomd. - In het fort St. Maur (Griekeland), Behalve de huishoudelijke zaken komen op het programma de volgende punten ter inlei ding voor Binnenland- Vrijdag heeft de Koning de voordracht ge- teekend, waarbij het ministerie wordt samenge steld als volgtBinnenlandsche Zaken AC. ba ron Mackay; Justitie jhr. mr. G. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek; Financiën jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort; Buitenlandsche Zaken jhr. C. HartsenKoloniën mr. L. W. C. Keu- cheniusOorlog kolonel J. W. Bergansius Marine de kapitein ter zee H. Dyserinck; Wa terstaat de heer J. P. Havelaar, hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Drenthe. Zaterdagmorgen zijn de nieuw benoemde Mi nisters beëedigd. De nieuwe »premier« had daarna een lang durig onderhoud met den Minister Heemskerk. Baron Mackay is rechter in de Kechtbank te Zutfen, en sedert 1876 lid der Tweede Kamer, in het zittingjaar 1885/86 President dier Ka mer. Jhr. Hartsen, koopman te Amsterdam, was vóór 1877 gedurende vele jaren lid der Eerste Kamer, en werd in 1877 benoemd tot Staats raad in buitengewonen dienst. Door den Minis ter Heemskerk benoemd tot lid van den Iiaad van State, bedankte hij echter voor deze betrek king. Jhr. mr. Ruys van Beerenbroek is vice-pre sident van de rechtbank te Maastricht en sints 1880 lid der Tweede Kamer. Jhr. mr. Godin de Beaufort is lid van den Gemeenteraad van Utrecht, lid der Provinciale bij de Turkscbe grens, had een hevige ontplof- Staten dier provincie en sints 1883 lid der Tweede meende de Keizerin, dat 't buitengewone geval aanwezig is, waarin de Keizer voor persoonlijke doeleinden een bijdrage kan vorderen uit het Kroonfonds. In hoever de rijkskanselier die mee ning deelde, meldt het Breslauer blad niet. o In een sedert 30 jaren niet geopende lade van een least in een der vertrekken van Keizer Wil helm heeft de commissie tot regeling zijner na latenschap een dozijn zorgvuldig gesloten pak ketten gevonden met allerlei schrifturen, boekjes, brieven, aanteekeningen enz. uit 's Keizers jeugd. De Russische en Oostenrijksche uniformen van den overleden Keizer zullen, volgens testamen taire beschikking, aan de korpsen, waarvan hij eere-kommandant was, ten geschenke gegeven worden, evenals de orden van die Rijken, die de Keizer bezat. o De Duitsche >Post« ontraadt deDuitschers naar Frankrijk te gaan en beveelt hen zomeruitstapjes naar Italië aan, waar men hen met symphatie zal bejegenen. o— De emigratie neemt in Duitschland groote af metingen aan. In deze week zijn alleen uit de haven van Hamburg drie duizend emigranten naar Amerika vertrokken. o In een manufactuurwinkel te Keulen kwam dezer dagen een goed gekleed, reeds vrij bejaard heer, die blijkbaar meer keek naar de winkel dochters dan naar de goederen, die hem werden voorgelegd, Met een van die meisjes knoopte hij een gesprek aan over hare afkomst, maar hij kreeg een vrij stuursch bescheid. Hare vriendinnen echter drongen baar, iets mededeelzamer te zijn en zij vertelde toen, hoe haar vader 15 jaren geleden zijn vermogen verloren had, naar Amerika gegaan was en hare moeder kort daarna gestor ven was. Zij was toen door eene bevriende familie opgenomen, maar ook deze was haar ont vallen en nu voorzag zij zelve in haar levens onderhoud. Plotseling sloot haar de oude heer in zijne armen, zonder te letten op hare ont steltenis van het meisje of de verbazing der om standers. Hij was haar vader, die in de nieuwe wereld fortuin had gemaakt en nu na lang zoe fing plaats van kruit en bommen. Het fort werd geheel vernield. 1 officier, 5 soldaten, 1 priester en 1 kind werden gedoodmen telt 9 gewonden. ken zijne dochter op het spoor gekomen was en Dit staat vast, dat ook thans een arme jongen I wedergevonden had. van zeer burgerlijke afkomst langs eerlijke wegen een loopbaan vinden kan, die hem naar boven voert. Dat de heeren van het geld alzoo het alleenrecht van beschaving en macht zouden hebben, alleen omdat ze rijk zijn, is onwaar. Het valt zelfs niet moeilijk eenige dier be voorrechtten te verdringen. Menige plaats levert ons bovendien vele en velerlei bewijzen, dat een eenvoudig werkman zich zeer wel kan opwerken, mits hij daartoe de bekwaamheid bezitte. En zonder bekwaamheid zal Domela Nieuwenhuis zeker toch wel geene rechten er kennen Juist dat doet hij. Alleen omdat men ken, dat uw vader in zoo'n korten tijd zooveel heeft opgemaakt, 't Moet veel zijn, als hij dui zend daalders heeft uitgegeven. Zooveel wil ik er dan van laten vallen, de ander vierduizend eisch ik terug. Uw vader heeft van me acht biljetten van vijfhonderd daalders ontvangen. Die acht biljetten legt ge daar op tafel, anders een kleine druk van mijn vinger bedenk het wel, dat ik niet met me laat spotten.* »Dat is afzetterij, roof,* knarste de >schoone« Marie. »Volstrekt niet,« antwoordde Martens. IJw geld is niet voor u verloren. We willen 't maar voor u besturenjaarlijks krijgt ge er den intrest van, ten bedrage van tweehonderd daalders. Dat is vijf procent; meer kunt ge niet verlan gen. Dat ge echter de vrije beschikking over 't kapitaal verliest, hebt ge u zelve te wijten. Waarom zijt ge van de overeenkomst, die we met uw vader gesloten hebben, afgeweken? Talm dus niet langer, ik begin te tellen: een - twee drie (Wordt vervolgd.) De Daily News« ontvangt uit St.-Petersburg bericht, dat Oostenrijk's nieuwe krijgstoerustin gen de Russische diplomatie ernstig ongerust beginnen te maken, doch dat de Russische regee ring er desniettemin niet aan denkt om daarvoor ophelderingen te vragen. —o Van den rijken graanoogst van het vorig jaar, in Rusland voor den uitvoer beschikbaar, is tot nu toe slechts 40 percent uitgevoerd. 60 percent wacht dus nog steeds op uitvoer. In de departementen, waar Carnot verwacht wordt, zijn een millioen brochures tot verheer lijking vanBoulanger gratis verspreid. o De Daily News* zegt dat Frankrijk, ver deeld als het is, niet in staat is oorlog te voeren. o- Plaatselijk Nieuws- WAALWIJK. In een paar couranten uit den omtrek vinden wij een bericht uit de Langstraat, waarin een somber tafereel wordt opgehangen van den toestand der lederindustrie en schoenen- fabricatie, welke het lang niet voor den wind gaat. De vrees wordt uitgesproken dat, indien zij moet blijven worstelen tegen de overmachtige en on billijke concurrentie van het buitenland, onze een maal zoo welvarende nijverheid eindelijk geheel zal ten gronde gaan. De inzender van dat artikeltje matige zijne vrees; zijne bange vooruitzichten hebben geen reden van bestaan, vooral op 't oogenblikover 't algemeen hebben de degelijke schoenfabrikan ten volop commissieverschillenden zijn er zelfs, die hun werkliedenpersoneel hebben vermeerderd. De boeman der vreemde concurrentie heeft hier uitgediend en bekwame schoenmakers, die er nog I bang voor zijn, mogen gerust tot de uitzonderin gen gerekend worden. BAARDWIJK, 23 April. Het is de politie mogen gelukken de hand te slaan op eene vrouw, die er haar werk van maakte, de kippen harer buren te vangen, om er vervolgens soep van te koken. De grasvelden in den overlaat zijn weer ge heel watervrijoveral ziet het gras er malsch en frisch uiter staat echter nog niet veel op, de warmte is daarvoor nog te gering geweesthet is dan ook niet uit overdaad, dat men hier en daar al een kalf ziet grazen. Gebrek aan hooi is het, die den boeren hun vee naar de weide doet brengen. ZEVENHUIZEN, 18 April. De koude van dezen winter heeft plaats gemaakt voor een meer gematigde temperatuur. De hoop van den landman houdt hiermede gelijken tred, hoewel op het veld alles er niet rooskleurig uitziet. Koolzaad is er weinig uitgezaaid en heeft daar enboven veel geleden. Wel leven alle plantjes nog, maar de vrees bestaat, dat insecten den verderen groei stuiten zullen. Vele landbouwers hebben daarom eenige velden koolzaad doen omploegen. Het late koren heeft door de laat ste vorst ook zeer geleden. Men verwacht daar om ook niet zoo'n ruimen oogst als verleden jaar. In plaats van den heer M. P. Enden burg, die te Rotterdam benoemd is, is tot on derwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer A. Steijl, te Rotterdam. DRUNEN. De mazelen, die reeds eenigen tijd in onze gemeente geheerscht hebben, breiden zich al meer en meer uit. Aanvankelijk waren zij niet van een kwaadaardig karakter; thans zijn zij van meer ernstigen aardtwee sterfgevallen aan die ziekte zijn voorgekomen. Alleen de school te Wolfshoek is gesloten ge weest, omdat in 't gezin van het hoofd gevallen van mazelen waren voorgekomen. De toestand van den hoogeerwaarden heer pastoor-deken is op 't oogenblik minder zorg wekkend; nochtans zal er waarschijnlijk nog ge- ruimen tijd verloopen eer hij volkomen herteld is. CAPPELLE. De verleden Zaterdag alhier ge houden verpachting van landerijen, onteigend voor de verlegging van den Maasmond, heeft op- Kamer. De heer Godin de Beaufort is eerst 38 jaren oud. Dyserinck werd 1 Jan. 1857 op 18-jarigen leeftijd luitenant ter zee 2e kl. en in 1883 ka pitein ter zee. Hij maakte in 1859 de expeditie naar Boni mede, waarvoor hjj een eervolle ver melding genoot. Van 1865 tot 1869 was hij officier-instructeur te Willemsoord. In 1874 nam hij deel aan de expeditie naar Atjeh en werd vervolgens chef der le afd. bij 't departement van Marine in Indië. Hij is thans chef van het vak van uitrusting en onder-directeur aan de directie der Marine te Willemsoord. De heer Dyserinck is ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en van de Eikenkroon en heeft het eereteeken voor Krijgsverrichtingen in Boni en Atjeh met de gesp en de Atjeh-medaille. Bergansius is op 20-jarigen leeftijd in 1856 benoemd tot 2n luitenant, in '58 tot eersten lui tenant, in '69 tot kapitein, in '80 tot majoor, in '84 tot luitenant-kolonel. De heer Bergansius is schepper en directeur geweest der artillerie- schietschool en is sints 1887 directeur der artil lerie-inrichtingen te Delft. Hij is ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon. Havelaar is sints 1884 ingenieur van den Prov. Waterstaat in Drente. Mr. Keuchenius, te Batavia geboren, is in 1843 zijn loopbaan begonnen als adv. en procu reur bij den Raad van Justitie te Soerabaja, werd in 1844 eerste commies bij den procureur- generaal van het Hooggerechtshof, ontving in 1845 het radicaal van Indisch ambtenaar, werd in 1846 hoofdcommies, in 1848 lid van den Raad van Justitie te Batavia, in 1850 advo caat-generaal bij het Hooggerechtshof, in 1851 raadsheer in dat college en kwam in 1854 met verlof in Nederland. Toen werd hij belast met de functie van secretaris-generaal bij het Depar tement van Koloniën, keerde in 1852 als raad van Indië daar terug en werd in 1864 belast met de waarneming van het vice-presidentschap van dien raad. Hij kwam in 1866 weder in het vaderland, was tot 1867 lid der Tweede Ka mer, vertrok daarna opnieuw naar Indië, waar hij als advocaat en journalist werkzaam was, kwam in 1879, tot lid der Tweede Kamer be noemd terug, en heeft sints dat jaar in dit Staatslichaam zitting. De heer Keuchenius is 66 jaar oud, is ridder van den Nederlandschen Leeuw en commandeur van de Eikenkroon. Omtrent de cappaciteiten van de nieuwe mi nisters, zegt het Vaderlandhet volgende: De kabinetsformeerder, de heer Mackay, staat terecht aan beide zijden der Kamer hoog aange schreven, en zijn adviezen werden steeds zeer ge waardeerd, al bewogen die zich doorgaans op specifiek juridisch terrein, zoodat moeielijk valt te zeggen, of hij als politieke leider geheel op zijn plaats is en in zijn departement terstond vol komen thuis zal wezen. De heer Godin de Beaufort is zeker een der talentvolste en zaakkundigste woordvoerders der rechterzijde en gold daar steeds als de financiëele specialiteit, die ongelukkig zijn financiöele kundigheden altijd gebruikte om finan ciëele hervormingen tegen te houden. De heer Keuchenius is een man van de meest uitgebreide kennis, die met koloniale zaken vertrouwd is als geen ander, maar die tot zijn nadeel zijn depar tement binnenstapt, met een ccntenaarslast van redevoeringen en adviezen beladen, die hem zullen verpletteren, als hij het organiseerend talent mist Een der Engelsche grootste grondbezitters, Mr. gebracht f 12832, makende met de opbrengst der om ze te ordenen en de zelfopoffering om den Assheton Smith, heeft over al zijne bezittingen aan zijne pachters een half jaar pacht, vertegen woordigende eene som van 180,000 gulden,kwijt gescholden. Mackenzie laat zich door artisten, die hem over keelaandoeningen komen raadplegen, nooit betalenmaar daarentegen vraagt hij soms aan groote zangers of zangeressen als gunst hun keel te mogen onderzoeken. Door de diensten, die hij aan vele sterren in de kunstwereld reeds heeft bewezen, staat hjj bij alle kunstenaars hoog aangeschreven en dezen rekenen 't zich dus tot een eer de soirées, die lady Mackenzie eiken Donderdag geeft, door hun zang te ko men opluisteren. verpachting van den vorigen dag, te Waspik, f 21,966. Vooral Zaterdag werden zeer hooge prijzen besteedperceelen waarvoor men vroeger f 19 a 29 betaalde, golden nu f 36 a f 56. Over 't algemeen waren de prijzen te Waspik lager dan te Cappelle. UITWIJK, 21 April. In de predikant-va cature bij de Herv. gem. Uitwijk c. a is door den kerkeraad naar collatierecht der ambachts- vrouwe het volgende tweetal aangeboden: J. A. van Wijk, predikant te Oosterwijk G. J. v. d. Pol, predikant te Veen. WERKENDAM. Op den 17en Mei a.s. zal in het oude schoollocaal alhier de voorjaars vergadering gehouden worden van het onderw. gezelschap in het arrondissement Heusden. ballast overboord te gooien. De heer Dyserinck is een wetenschappelijk ontwikkeld en ambitieus zeeofficier, de stichter en leider van de vereeni- ging tot behandeling van op de zeemacht be trekking hebbende onderwerpenvan wien het echter moet bevreemden, dat hij in een antilibe raal gezelschap zich op zijn plaats gevoelt. De titularis voor oorlog, de kolonel Bergansius, die de directie der Delftsche artillerie-inrichtingen voert, heeft als artillerie-specialiteit een goeden naam, wat intusschen nog niet bewijst, dat hij de talenten bezit, om als hervormer van ons krijgswezen op te treden. Ernstige twijfel voegt voorts bij de vraag, of de heer Hartsen de aan gewezen man is, om onze buitenlandsche be trekkingen te leiden, hij die steeds meer als ko- OP DOOR F. DOMELA NIEUWEN HUIS. (Lid der 2e Kamer.) INLEIDING. a. Straffen, door den heer van Dieren, b. De Studie van vreemde talen vóór of na de hoofdacte door den heer van Woerkum. c. De cryptogamae en hunne ontwikkeling, door den heer Buisma. d. Kennis der Natuur (getallen) door den heer de Moor. e. Taalstudie voor den onderwijzer, door den heer Yarossieau.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2