400 menschen werken, brand ontstaan, en 35 mannen waren er bezig met pogingen om he vuur te stuiten, toen een hevige knal, een ge weldige schok en dikke rookwolken, welke uit de mijn opstegen, den bovenzjjnden eene ge weldige ontploffing verkondigden. Men stelde onverwijld pogingen in het werk, om de mannen beneden te redden. Maar van de 35 mannen waren 28 dood en 4 zwaar ge wond. Yan de laatstgenoemden stierven twee, kort nadat men hen boven had gebracht. Drie anderen waren licht gekwetst. Negentien paar den kwamen om het leven. o Het bulletin van Donderdagmorgen 9 uur omtrent de toestand van den Duitschen Keizer luid: De koorts is zeer gering. De algemeene toestand begint te verbeteren. o Een 80-jarig echtpaar te Schwansen (Slees- wijk), dat bij den hotelhouder Below, hun zoon, inwoonde, maar onder de gebreken van den ouden dag gebukt ging (de man was lam en de vrouw bijna blind), hebben te samen den dood gezocht. Men vond de oudjes, die 's nachts hun woning hadden verlaten, met een omslagdoek aan elkander verbonden, verdronken in een beek. o Den 5n Mei wordt te Parijs met het weer opbouwen van de Bastille een begin gemaakt. Bij die gelegenheid zal een weldadigheidsfeest worden gegeven. o Omtrent de Brusselsche tentoonstelling wordt ons thans nader gemeld, dat het Park met de daarin geplaatste talrijke paviljoenen reeds den 5n Mei voor publiek zullen worden opengesteld, maar de gebouwen voor de industrie eerst den 19n Mei, den vooravond van het Pinksterfeest. Op dien dag zal ook de plechtige inwijding met grooten luister en in tegenwoordigheid van Koning Leopold plaats hebben. Door al de tegenspoeden, vooral door 't ongunstig weder, is een kort uitstel van de opening der expositie onvermijdelijk ge worden; doch thans worden alle zeilen bijgezet, om op 19 Mei werkelijk gereed te komen. De Duitsche, Engelsche en Oostenrijksche afdeelingen zullen zelfs op 5 Mei reeds voltooid zijn. o Het Militair Blade van 15 Februari j.l. geeft eenige optimistische beschouwingen over den toestand en den gang van zaken te Atjeh gedurende het afgeloopen jaar «n eindigt met het volgende résumé: »üe vijand is over het algemeen meer las tig en onaangenaam dan gevaarlijk. »De zaken op Atjeh gaan vooruit, de bevol king wenscht den vrede, altijd onder voor waarde, dat wij blijven waar wij zijn en niet vooruitrukken. »We moeten dus blijven voortgaan met het aannemen van eene krachtige, afwachtende houding, geen gevechten buiten ons gebied le veren, doch streven den vijand steeds even krachtig en bloedig daaruit te verdrijven. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 27 April. De onteigening ten behoeve van den nieuwen Maasmond is voor 't oogenblik gestaakt. Het uitgetrokken crediet was met ongeveer 1 millioen overschreden en de afgetreden minister had geene gelden meer aangevraagd. (E. v. h. Z.) In het begin van September a. s. zullen in het land van Heusden en Altena militaire oefeningen op uitgebreide schaal worden gehou den. De majoor F. R. Froger, van den gene- ralen staf, is in verschillende gemeenten bezig met het nemen van voorbereidende maatregelen. DE WERKEN, 23 April. Heden middag om half drie ure werd het huisgezin van H. Ippel Pzn. plotseling in diepen rouw gedom peld. Het twee en een half jarig zoontje was achter de woning al spelende in de sloot, die kortelings uitgediept was, geraakt. Toen men het knaapje vond, bleek het, niettegenstaande oogenblikkelijk geneeskundige hulp ingeroepen jaargeld te kunnen betalen, verzoek ik u het adres dier dame.< »'t Is beter, dat dit door mijn hand gaat,« antwoordde Martens droog. »Ik ben met haar overeengekomen dat ze zich elk half jaar bij inij zou vervoegen. De doctor hoestte en wierp een scherpen, uit- vorschenden blik op Martens. Toen zei hij >'t Is mij goed! Mij kan het 't zelfde zijn, wien ik 't geld betaal, en 'lc zal u dus elk half jaar honderd daalders zenden. Nu over de hoofdzaak. Waar is de erfgenaam?* »Voor 't oogenblik te Berlijn. Als 't u schikt, reizen we samen naar de residentie en brengen daar de zaak geheel in orde. Ik lever u den knaap uit met de papieren in quaestie en krijg daarvoor mijn wissel, enz. Zijt ge daarmee tevreden?* »'t Is goed. Ik ben gereed om met den nacht trein op reis te gaan.* »En ik zal me aan 't station bevinden. A re voir, waarde doctor.* >Tot wederziens, mijnheer von Martens.* XIII. Wie is de rechte? Zooals we reeds vroeger zeiden, voerde van de groote, open ruimte, Vrijmarkt genoemd, waarop het cirkus stond, de zoogenaamde Brug straat naar de rivier. In een van die huizen, en wel in een oud, onaanzienlijk huis, bevond zich de woning van mejuffrouw Wanda Sumiroff, eerste schoolrijderes van het cirkus Fürst. Het huis had drie verdiepingen. In de derde woonde een eerzaam kleermaker, en van hem had mejuffrouw Wanda, ook wij zijn genood zaakt miss Robinson nog zoo te noemen twee kleine kamertjes gehuurd, waarvan het eene op straat, het andere op de plaats uitzag. Beide kamers waren zeer eenvoudig ingericht, maar verrieden toch een zorgvuldige vrouwenhand. Eenige bloemen, eenige met smaak uitgezochte kleinigheden, vlecht- en borduurwerken, eenige (roede platen aan den wand, het rangschikken en verleend werd, dat de levensgeesten reeds geweken waren. HER WIJNEN, 21 April. De hooi- en wei landen, toebehoorende aan den dorpspolder van Herwjjnen hebben nu bij publieke verpachting pl. m. f1200 meer opgebracht dan verleden jaar. WOUDRICHEM, 27 April. Aan de markt alhier werden verkocht vanaf 16 April toten met 21 April 14 zalmen, tegen f 0.90 a f 1.10 per half KG. 70 elften, van af f 1.25 a f 1.70 per stuk. Yan 21 tot op 23 April 2 zalmen, tegen 84 ct. per half IvG. en 796 elften, voor 85 a 95 ct. per stuk. De waterstand is ongunstig voor zegen- en drijfnetten, van daar de schrale elftvangst. Tot magazijnmeester der artillerie is benoemd de le luitenant Horsman, ter vervan ging van den majoor Hübner. UITWIJK. De veldarbeid is onder niet zeer gunstige omstandigheden begonnen. De herhaalde regenbuien hebben den grond doorweekt en zjjn oorzaak, dat de landbouwer zijne begonnen werkzaamheden niet geregeld kan voortzetten, en naar den tjjd van het jaar met alles zeel ten achter is. Zelfs is het spitwerk nog niet geheel volein digd. De weiden hebben evenwel in den tijd van enkele dagen een geheel ander aanzien gekre gen en de hoop mag gekoesterd worden, dat bij eenige warmte, deze weldra aan de groote behoefte van voedsel voor het vee zullen kun nen voldoen. Beroepen bjj de herv. gemeente van Uitwjjk en Waardhuizen, J. A. van Wijk, pre dikant te Oosterwijk b|j Gorinchem. ALMKERK, 23 April. De houder van het telephoonkantoor P. Kazander, heeft zich bereid verklaard z|jn kantoor 4 uren langer per dag open te houden dan waartoe hij verplicht is, dus gelijk met de uren van het telegraafkantoor te Woudrichem, dat geopend is op Zon- en feest dagen van 84 uur, en op werkdagen van 812, 1--3 en van 57 uur. In 1887 zijn alhier aangekomen 384 bestelde telegrammen en verzonden 460 telegrammen. Als een bewjjs dat het telephoonkantoor voor uitgaat, diene, dat gedurende de eerste drie maan den dezes jaars zjjn verzonden 170 telegrammen tegen 95 op hetzelfde tijdstip in 1887. Gedurende het eerste driemaandelijksch tijd vak dezes jaars zijn aangekomen 134 telegram men tegen 110 in het gelijk tijdvak van 1887. Als eene groote bij zonderheid kan wor den medegedeeld, dat eene ooi, toebehoorende aan den landbouwer H. van Genderen, vijf lammeren heeft geworpen. Binnenland- Door Z. M. den Koning is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid dier Kamer voor Gelderland. o De ministers van justitie, waterstaat, handel en nijverheid, en koloniën, zullen respectievelijk op eiken Dinsdag, Donderdag en Vrijdag ten een uur audiëntiën verleenen. De minister van justitie vangt daarmede aan op 8 Mei a.s., ter wijl de ministers van waterstaat en koloniën, daarmede reeds jl. Donderdag en Vrijdag z|jn begonnen. o Omtrent den nieuwen Minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid, den heer Havelaar, die van de acht nieuwe raadsleden des Konings wel de minst bekende is, verheugt 't ons in de Asser Ct.« te lezen »W|j meenen te kunnen verzekeren, dat de heer Havelaar, in de betrekking van Provinciaal hoofdingenieur te Assen, heeft getoond een hoogst bekwaam en werkzaam ambtenaar te zijn, wiens degel|jke, heldere adviezen, door ons gewestelijk bestuur steeds zeer werden op prijs gesteld. Uit »De Standaard* blijkt dat de Ministers Mackay, De Beaufort en Keuchenius zich in hun van de op zichzelve onaanzienlijke meubelen en een vlekkelooze zindelijkheid, dat alles maakte de eenvoudige vertrekken tot een zeer behaag- O O ljjke verblijfplaats. De bewoonster er van liep met gevouwen han den in de kamer op en neer. De slanke ge stalte was omsloten door een eenvoudig huiskleed van donkere stofhet hoofd met het edele profil, droeg ze een weinig gebogen en hare lippen be wogen zich murmelend als in een alleenspraak. Soms trad ze naar het venster en wierp een blik naar de straat, waar reeds het gele licht der straatlantaarns met de schaduwen van den avond streed. Dan zag ze naar de klok en fluis terde: »Waar blijft hij nu zoo lang? Het af gesproken uur is toch reeds voorbij. Nu ging ze naar de tafel en stak de daarop staande lamp aan en liet de gordijnen neer. Nauwljjks echter had ze dat gedaan, of een zware stap met spoorgekletter liet zich op de trap hooren. Ze perste de rechterhand tegen den fel bewogen boezem en fluisterde: »dat is hij Toch droeg haar gelaat een rustige, vastbe raden uitdrukking, toen op haar binnen!* de dejir werd geopend en de breede, gezette gestalte van den heer von Virzowski binnentrad. Hij wierp zijn muts op den eersten stoei den besten en op de dame toeijlend zei hijmijn dierbare Wanda, hoe oneindig gelukkig maakt me dit verlof.* Midden in den zin hield hij op, zoo streng en koud ontmoette hem Wanda's oog. Toen begon hij op nieuw, maar verlegen en stotterend: »Zou ik me bedrogen hebben? Zou ik dit verlof om u te bezoeken niet gunstig mogen uitleggen? Neen, dat kan niet zijn; het zou gruweljjk van u zijn, Wanda, als ge me deze bijeenkomst slechts hadt toegestaan om me te zeggen, dat ik geen hoop mag hebben. »'t Is uw eigen schuld, mijnheer von Virzowski, dat daartoe deze bijeenkomst noodig is,ant woordde de jonge dame koud. »Het verwijt van wreedheid moet ik du» van ine afwerpen; u echter moet ik wreed noemen, omdat ge, trots kiesdistricten niet verkiesbaar zullen stellen voor de Tweede Kamer. Al is dit volgens ons staats recht mogelijk, het strijdt, naar »De Standaard beweert, met de antirevolutionaire beginselen, dat de Ministers des Konings lid zijn van het lichaam, dat controle uitoefent over de Regee ring. Over den heer Ruys spreekt het blad niet. Het Katholieke staatsrecht moet hieromtrent minder beslist spreken, maar de heer Ruys zal zich voegen naar den wensch zijner ambtge- nooten. o De Minister van oorlog heeft bepaald, dat aan alle korporaals, die met gunstig gevolg het examen voor den graad van sergeant hebben afgelegd, de titulaire rang van sergeant (indien zij dit verlangen) zal worden toegekend. Zij zullen de soldij van soldaat genieten, maar dezelfde diensten verrichten als de onderofficie ren in de effectieven graad, en zullen voor aan stelling tot sergeant effectief in aanmerking moe ten komen, zoodra bij hun regiment korporaals tot dien graad moeten worden bevorderd. o Z. M. de Koning heeft besloten, dat de zit ting van de nieuwe Kamers door een commissie van Ministers van zijnentwege zal geopend wor den. Een door drank opgewonden persoon wilde het koninkljjk paleis te 'sGravenhage binnen dringen om Z. M. den Koning te spreken. Hij werd echter door de politie in dit voornemen gestuit. o Ds. J. J. van Noort zal te Werkendam op Pinkster-Maandag zijne afscheidsrede houden, om op 27 Mei daaraanvolgende des avonds in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bevestigd te wor den door ds. B. J. Adriani. Op Woensdagavond 30 Mei zal hij eveneens in de Nieuwe Kerk zijne intreerede houden. o De werkzaamheden aan de Keulsche Vaart nabij Gorinchem zijn thans allerwege in vollen gang. o— De aannemer van het nieuwe Centraal Station te Amsterdam heeft het uitzicht een niet onaar dig buitenkansje te beloopen. Zaterdag werd de laatste paal van het fundeeringswerk der bekapping in den grond geslagen. Het werk is daarmede echter nog niet afge loopen. Na de aanbesteding is gebleken dat nog zes spanten verzakt zijn, zoodat nu ook deze met de penanten moeten worden afgebro ken en van nieuwe fundeeringen voorzien. Dit behoort echter tot het bijwerk. Thans berekent men, dat zonder buitengewonen tegenspoed, het werk 18 weken binnen den bij bestek vastge- stelden tijd zal gereed z|jn. Daar nu voor elke week, die het werk eerder wordt opgeleverd, een premie van f1000 is uitgeloofd, zou in dit ge val de premie de lang niet verwerpelijke som van f18.000 bedragen. o De export-varkensslachterij van de firma Thompson Co. te Assen is ingericht voor het slachten, schoonmaken en bewerken van 600 varkens per dag! o Te Zwolle is een Nederlandsche vereeniging tot inning van onbetaalde dokters- en apothekers rekeningen opgericht. o Bij de verkiezing op 24 April jl., van één lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, werd gekozen de heer Van Slijpe (lib.) met 1099 stemmen. De heer De Leeuw verkreeg 968 stemmen. o Het rapport der Landbouw-commissie omtrent het landbouwonderwijs zal weldra het licht zien. o Nu de doorbraak van den dijk langs den Berkel, nabjj Borkulo gedicht is, beginnen de weilanden vrij van water te worden. Thans wordt aldaar de vraag geopperd: Wie moet de gele- dene schade vergoeden, het waterschap of de eigenaar van den bezweken dijk Waarschijn lijk zal deze zaak tot een proces leiden. o Maandagavond heeft DomelaNieuwenhuis voor een talrijk publiek te Almeloo gesproken. Hij deelde mede, dat het comité der werkstaking f 1600 had overgehouden, waarvoor naar zijne meening een vergaderlokaal, volksbakkerij of dergelijke blijvende instelling opgericht moest worden. Om deze in stand te kunnen houden was zamenwerking en aansluiting aan zijne partij noodig. o De verhuring van hooi- en weilanden der alles wat ik u reeds heb gezegd, door uw on ophoudelijke pogingen om me te naderen me dwingt onder vier oogen u nogmaals te zeggen, dat ik niets van u wil weten. Ik sta geheel alleen op de wereld; voor mijn naam, voor mijn eer waakt niemand buiten mjj. Niemand kan u dus ook straffen als ge me voor en na een hulde bewijst, welke me niet alleen pijnlijk is, maar me ook benadeelt, daar ze me in opspraak brengt. Maar een man van eer zou juist jegens zulk een weerloos wezen dubbel voorzichtig zjjn, mjjnheer von Virzowski! Dat is 't wat ik u op het hart wilde drukken, omdat ik u voor een man van eer houd, en wat ik u niet in de manége zeggen kon, omdat ge daar om ringd waart van uwe vrienden en de andere lions van Ostburg. Tot heden was het slechts onbezonnenheid van u, dat ge, zonder op rnjjn goeden naam te letten, niet moede wordt steeds mij te naderen, niettegenstaande mijne voortdu rende koelheid; maar wanneer ge in 't vervolg, nu ik u opmerkzaam heb gemaakt op de ge volgen, die het voor me heeft, zoo voortgaat, dan handelt ge niet meer onbezonnen, neen, dan handelt ge niet rechtschapen. En dat zult ge niet willen doen, daarvan ben ik overtuigd.* (Wordt vervolgd.) gemeente Dordrecht bracht dit jaar op f 29.487, zqnde circa f 3000 meer dan het vorig jaar. Over een week of drie zal nog een verpachting plaats hebben. o Bij een landbouwer in Drente is een lam ge boren zonder kop, doch overigens geheel vol maakt. o Te Winschoten zijn in de laatste dagen een zestal kraamvrouwen overleden, naar men zegt aan bloedvergiftiging. o Voor de betrekking van veldwachter te Gouderak, op een jaarwedde van f 350, hebben zich niet minder dan 73 sollicitanten aangemeld. o Voor de henkstenkeuring, die bij gelegenheid van de tentoonstelling te Arnhem zal gehouden worden, heeft de Minister van Oorlog een prijs van f 500 toegestaan. o De aanhoudend koude Noordoostenwinden doen ons denken aan Januari, wij zouden daarom goed doen, in plaats van 27 April 117 Januari te schrijven, daar het toch de 117de dag van het jaar is. o Op het eiland Tessel leveren de vogels, en wel hoofdzakelijk de kievitten, een mooi voor deeltje op. Men heeft berekend, dat jaarlijksch van dat eiland voor f 5000 a f 5500 aan kie vitseieren worden uitgevoerd. Nooit bleef de prijs dier eieren zoo hoog als in dit voorjaar. Voor een paar dagen kostte een kievitsei 13 cents en nu gelden ze weer 15 cent per stuk. o Een visscher van Tessel had Zaterdag in de Noordzee, behalve eenige scholletjes, ook een jongen haai in zijn nethet dier was zeker ver dwaald. —o Dinsdag werden te Kralingen aangevoerd 10236 elften, die tegen f 0,85 a f 1 per stuk werden verkocht. -o Dat de internationale beweging op het ge bied van de jjssport voor den aanmaak en ver koop van Friesche schaatsen niet kwaad werkt, kan hieruit blijken, dat de smid en schaatsen- fabrikant Hoekstra te Warga in den gepasseer- den winter niet minder dan 5000 paar schaat sen heeft afgeleverd, waarvan niet alleen door geheel Nederland, maar naar alle lauden van noordeljjk Europa, onder andere verscheidene paren naar Berlijn. o Een landbouwer van Oorschot, die zjjn zus ter te Boxtel ging gelukwenschen, wjjl zij het leven aan een tweeling had geschonken, vond bij zijn tehuiskomst, dat ook zijn gezin onder- tusschen met twee kinderen vermeerderd was. Nu was het de beurt van zijn schoonbroeder om hem te komen feliciteeren. o De 24-jarige jonge dochter D. te Venloo, die voornemens was in het huwelijk te treden, moest bij aanvrage der daartoe vereisctite bescheiden ver nemen, dat zij niet in de geboorteregisters van den burgelijken stand was ingeschreven. Daardoor is het huwelijk uitgesteld. o Gevraagdeen schoenmaker bekend met Ita- liaansch (dubbel) boekhouden Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat men aan de candidaten voor baas schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda de waag had gedaan of zij bekend waren met Italiaansch (dubbel) boekhouden. Uit de voor- loopige aanstelling, die heeft plaats gehad, bleek dat het wel degelijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sollicitanten was een 9-tal opgemaakt en uit dit een 3-tal; onder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich hadden toe gelegd, was er toch een, en wel een Bredaenaar, die behalve kennis van het schoenvak ook be rend was met het gewoon (eenvoudig boelt- louden.) Maar neen, dit was nog niet genoeg voor de gevorderde administratieve bekwaamheid, slechts iet dubbel boekhouden kon in aanmerking ko men, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en voor drie maanden is aangesteld een beer, werk zaam op de gemeente secretarie te Drunen, die wel dubbel boekhouden, maar weinig van het schoenvak verstaat, reden waarom een tijdelijke lenoetning heeft plaats gehad. Zou de meeuing niet gewettigd zijn, dat iemand gezocht werd voor bet bureau vak, maar die zal moeten flgu- reeren op de beamtenliist voor baas-schoenmaker vraagt het Centrum. o Op de Merwede voor de stad Gorinchem werd eene visschersschuit door eene opvarende sleep- schroefstoomboot aangevaren en aan stukken gespleten. De schroef boot stoomde door, zonder de twee visschers, die in de rivier geraakten, te lulp te komen. Gelukkig slaagden eenige vis schers, die in den omtrek waren, er in de beide drenkelingen te redden. De netten en het visscherstuig der aangevaren schuit zijn ook verloren gegaan. o Te Vianen kregen Vrijdag twee broeders, werkzaam in de houtmakerij der firma Bennink, ongenoegen met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat de een den ander met een bos teenenhout sloeg, waarop deze met een mes zijn broeder zoo ernstig verwondde, dat hij Zaterdag over leed. o Men vond Maandag te Amsterdam b|j de in aanbouw zijnde huizen achter het Sarphati-park een man zitten. Eerst dacht men, dat bet iemand was, die daar zat te slapen, doch bij nader in zien bleek, dat hij zich door een revolverschot in de rechterslaap van het leven had beroofd. Naast hem lag een revolver, waarop nog vijf schoten zaten. Een der omstanders zei>Hoe is 't mogelijk dat iemand zoo iets doen kan, dat is toch wel 't laatste, daar je toe komt,* en eenige uren --o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2