winkel gelegen heeft, en koopt tot hooge prijzen. Vermoedelijk hangt hierbij veel af van den takt waarmee de reclame aan 't werk gezet wordt. Want is de mode een godin, de reclame is haar wapenheraut. Tn de reclame is de Parijzenaar een specialiteit. Alsof ze van Barnum afstam men, kennen zij al hare geheimen, elk middel wordt door het doel geheiligd, iedere weg is recht, wanneer hij maar voert tot het doelbe kend worden. In haren dienst staan de couran ten, de gevels der huizen, de tooueelverslagen, trams, omnibussen enz. Wat de reclame doet in Frankrijk, daarvan is Boulanger een gevaar lijk voorbeeld. Dit nu kan men van de mode niet zeggen, tenzij dat zij gevaarlijk is voor de beurs. Doch ieder dient te weten in hoever het hem of haar past de gevierde godin langs hare wegen te volgen. Buitenland. Omtrent den toestand des Duitschen Keizers wordt uit Berlijn d.d. 9 Mei meegedeeld, dat de toestand vrij goed wasgeen koorts. De af scheiding is minder, de krachten zijn iets toe genomen. De Keizer mocht het bed eenigen tijd verwisselen met de sopha. De »Nordd. Allg. Ztg.« bevat een scherp ar tikel over de mishandelingen, welke Duitsche studenten onlangs bij een bezoek te Belfort hebben te verduren gehad en eindigt met de opmerking, dat men in Frankrijk in geen geval verwachten moet, dat Duitschers deel zullen nemen aan tentoonstellingen in Frankrijk, waar hun eigendom aan dezelfde behandeling bloot staat als er door personen ondervonden wordt. In de beide voorsteden van Zwichau (Duitsch- land) Schedewitz en Niederplanitz zijn de vorige week ongeveer 100 gevallen van trichine-ziekte voorgekomen. Half gerookte worst en rauw spek zijn ook hier weder de oorzaak. Op het feestmaal der Koninklijke Academie van Schoone Kunsten te Londen, hield lord Salisbury eene rede, waarin hij den tegenwoor- digen vrede toeschrijft aan het feit, dat geheel Europa zwijgend om het ziekbed van zijn maeh- tigsten, bewonderenswaardigsten en geachtsten heerscher, van keizer Frederik staat. De prins van Wales zeide: »Ik wenschte wel, dat het mij mogelijk ware bij deze gelegenheid meer hoop te geven op het behoud van een man, die mij zoo nauw aan het harte ligt, en wiens leven niet alleen voor zijn eigen land, maar ook, naar ik gerust geloof te mogen zeggen, voor de gansche wereld van zoo groote waarde is. De jongste berichten, die wij ontvangen hebben, luiden iets gunstiger. God geve, dat dit zoo moge voortgaan In November zal te Londen een internatio naal werkliedencongres worden gehouden. Het Engelsche oorlogschip »Garnet« heeft aan de Oostkust van Afrika een gevecht gehad met een gewapenden slavenhaler. Na een langdu rige vervolging werd het vaartuig door den Engelschman geënterd. De bemanning sprong overboord, maar werd voor het grootste gedeelte opgevischt en gevangen genomen. Aan boord van het schip waren 40 slaven, van welke sommige gedurende het gevecht ko- gelwonden ontvingen. De ongelukkige hadden een onleschbaren dorst en schreeuwden om water. Een ander slavenschip sloeg bij de vervol ging om, met het ongelukkig gevolg, dat van de 108 slaven, die aan boord waren, 100 ver dronken. Een luitenant buiten dienst te Gernowitz (Oos tenrijk) heeft zich van het leven beroofd door middel van een pistool van groot kaliber, dat bij had geladen met water in plaats van met een kogel. De ongelukkige had een ziekte aan het strot tenhoofd en droeg reeds vijftien jaar een adem halingsbuis. In een brief verklaarde hij een einde te maken aan zijn leven, omdat hij het lijden niet langer kon verduren. Het dagblad Paris bevat een hoofdartikel in de aderen telkens, als ik dat mensch zie. En als ik uit huis ben, als de dienst me ge vangen houdt lange, lange uren, die Carolin nauwkeurig weet, dan roept mijn verbeelding beelden op, dat het hart me bijna breekt van toorn en kwellende zorg.« »'t Is nog maar om weinige weken te doen. Kan 't u echter rust geven, dan ben ik gaarne bereid uw vrouw gedurende dien tijd vaker te bezoeken. Een voorwendsel zal ik wel vinden om haar en anderen mijne menigvuldige bezoe ken aannemelijk te maken. Een bediende trad binnen en meldde den liee- ren, dat de soep voorgediend was. Pleiszenbach vatte Martens arm, »zoo zullen we doen«, fluis terde hij hem in. »Dat is een goede gedachte. Je bent toch mijn beste en vertrouwdste vriend. Hij leidde zijn vriend in de eetkamer, maar hij bleef gedurende het diner verstrooid en afgetrok ken. Welk een onderscheid tusschen hem en Martens, die zoo onderhoudend was, zoo geestig als ooit. Het verschil moest ieder bemerken en mevrouw Georgine bemerkte het dan ook zeer goed, en tusschen het praten en lachen gleed soms een zucht over haar lippen. (Wordt vervolgd.) met het eigenaardige voorstel, alle uitgeweken pretendenten verlof te geven terug te keeren, om ieder voor zich propaganda te maken en daarmede de populariteit van Boulanger te niet te doen. Een vreeselijk onweder heeft te Lafage in Frankrijk gewoed. Toen het losbarste, hoedde een jong herder zijn kudde schapen, die uit meer dan honderd van die dieren bestond en juist zou hij de dieren verzamelen, toen het vreeselijk noodweer losbrak. Eensklaps doorklief de een bliksemstraal de lucht en bijna de ge- heele kudde was vernietigdslechts een twaalf tal dieren bleven over, de overige bleven op de plaats dood. De herder zelf kwam er met den schrik af. Uit Bucharest komt het bericht dat de rech ters, die Popoff hebben veroordeeld, dreigbrieven ontvangen hebben. De politie he^ft in het leger een complot ontdekt tegen de regeering. Men wilde zich van den vorst en de ministers mees ter maken, laatstgenoemden dooden en de eerste uit Bulgariie jagen. Vorst Ferdinand heeft zijn moeder geschreven in welken finam iëelen nood hij zich bevindt; hij moet noodzakelijk geld hebben. Prinses Cle mentine heeft geantwoord, dat zij geen leening heeft kunnen sluiten, maar dat zij het mogelijke zal doen om een voldoende som bijeen te krij gen. De Belgische regeering heeft 600,000 frs. aangevraagd voor de deelneming aan de Pa- rijsche tentoonstelling. In het spoorweg-station te Genève had een diefstal van diamanten plaats, tot een bedrag van 70,000 fr. Zij behoorden aan de schoon dochter van Katkoff. De universiteit te Bologna, zeker wel de oudste der wereld, viert op 1118 Juni haar 800-jarig bestaan. Zij is waarschijnlijk uit de rechtsgeleerde school onder Keizer Theodosius II, 425 n. Chr., ontstaan, en Bologna heeft aan haar een wijdvermaarden naam te danken, zoo dat er dan ook dikwijls eenige duizenden stu denten waren, tot zelfs 10,000 toe. De tweede kassier van de Park-bank te New- York is met de noorderzon vertrokken, met een som van bijna f150.000. Door een brand bij New-York werd 1.200.000 gd. schade aangericht. De schoener »New-Bedford« (walvischvaarder), aan boord hebbende 45 man, is in den ochtend van 14 April bij de kust van Santos door het ijs verpletterd. Zevenentwintig man verloren daarbij het leven, de overigen werden gered en te North Head (Newfoundland) aan wal gezet. Een geweldige hagelstorm heeft te Delhi en Morahabad gewoed. Men vond hagelsteenen die 2 pond wogen, plat ovaal van vorm; 150 per sonen werden gedood, terwijl een aantal van de koude half bevroren. Berichten uit Shanghai maken wederom mel ding eencr groote overstrooming, nu der Pan ton-rivier 8000 menschen moeten er verdron ken zijn. Plaatselijk Nieuws. BRAKEL. Dinsdagmorgen is alhier de wa termachine gedeeltelijk door brand vernield. De machine op zich zelve is in vrij goeden staat gebleven, zoodat zij binnen weinige weken weer zal kunnen werken, als er spoedig met de her stelling een aanvang gemaakt wordt. De oor zaak van den brand is onbekend. DALEM. Het vergunningsrecht over 1888 heeft in de gemeente Vuren opgebracht de som van f 455. HAAFTEN, 5 Mei. De kerkenwaarden zijn heden ingescheurd, waardoor veel koehouders zeer zijn gebaat, daar ze gebrek aan hooi had den. Per koe is thans de pachtsom bepaald op f 80in de laatste jaren was die f 86, zoodat er vooruitgang in den financieëlen toestand der Hervormde kerk schijnt te bestaan. De kerkenwaarden bezitten een stoommachine ter droogmaling, geleverd door de koninklijke fabriek »de Schelde* te Vlissingen, die uitste kend werkt, waaraan dan ook in hoofdzaak de spoedige inschariug toe te schrijven is, daar de waarden vóór slechts enkele dagen nog voor 't grootste gedeelte onder water stonden. HERWIJNEN, 8 Mei. De Gorinchemsche zalmvisschers, hadden gisteren hier de buiten gewone vangst van 800 elften en 7 zalmen. De besomming bedraagt minstens f 800. DE WERK EN. De landbouwer Hugo Walra ven had dezer dagen liet ongeluk, dat de lam meren, die een schaap pas geworpen had, stierven. Een paard, dat kort daarop een veulen kreeg, stierf insgelijks. Gelukkig kwam men op het denkbeeld het schaap te melken en met deze melk het veulen te verzorgen, hetwelk tot op dit oogenblik het beste gevolg heeft. Zelden zal het in de dierenwereld voorkomen, dat een ooi een veulen tot pleegkind en een veulen een schaap tot moeder heeft. ALMKERIv, 9 Mei. Eene vreemdsoortige gebeurtenis had alhier heden morgen om 9 uur plaats. Terwijl de gemeente-secretaris rustig stond te schrijven, hoorde hij op de trap (uit 14 treden bestaande) die naar de secretarie leidt, een oor- verdoovend geraas. De deur der secretarie ope nende, zag hij vóór zich staan eene koe, welke uit eene voorbijgaande koppel vee was weggeloopen. Hoewol met hare horens vóór het trapraampje staande, ging zij niet verder dan het bovenportaal. Na haar bij de staart te hebben gegrepen, gelukte het den eigenaar na veel moeite de moedige klimster op den beganen grond te brengen. Binnenland- H. M. de Koningin heeft f 1000 beschikbaar gesteld ten behoeve dergenen, die door de over stroomingen in Duitschland ongelukkig geworden zijn- Benoemd tot griffier der Tweede Kamer, op een tractement van f 4500, Mr. A. R. Arntze- nius, referendaris van binnenlandsche zaken, met 44 van de 86 stemmen. Op de heer Idsinga waren 21, op den heer Snijder 13 stemmen uit gebracht. De Minister van Justitie zal maatregelen ne men om te voorzien in het gemis van de regis ters van den burgerlijken stand, waar die in de gemeente-archieven mochten ontbreken. Van goede zijde verneemt men, dat de heer O. Van Rees zijn ontslag heeft gevraagd als Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Het optreden van den heer Keuchenius als hoofd van het departement van koloniën is zeker niet vreemd aan deze aanvraag. De heer Van Rees werd op 11 Maart 1884 tot zijn hooge betrekking benoemd en heeft deze dus ruim 4 jaren bekleed. »De Standaard« geeft in een artikel »Uit de Hofstad* een beschouwing in vogelvlucht van de nieuwe Kamer, waarbij de nieuwe leden de revue passeeren en met enkele woorden worden gekarakteriseerd. Deze verslaggever heeft vooral zijn aandacht gewijd aan haar en baard der leden, zoodat men dit verslag maar heeft te bewaren om juist te weten, hoeveel knevels, hoeveel grijskoppen, hoeveel gladgeschoren ge zichten er onder de nieuwe leden 'zijn. Den meesten indruk schijnt de heer Van Velsen op den verslaggever te hebben gemaakt: »zijn grijzend haar en baard zijn met zorg gekapt en gescheiden, en zijn toilet is onberispelijk* van geen ander schijnt zooveel uitnemends ge zegd te kunnen worden. Van den heer Lucasse vernemen wij, dat hij door zijn geheel geschoren gezicht voor een predikant kon doorgaanniet alzoo de heer Glinderman, die baard en knevel draagtdaarin zit 'm eigenlijkOpmerkelijk is, wat van den heer Bosgra gezegd wordt: »een man van ruim veertig jaar, met bruin haar en bruinen baard zonder knevel, lichte oogenzijn uiterlijk is in overeenstemming met zijn beroep, hij is boomkweeker, maar hij teekent in niets dat hij met zijn verkiezing verlegen is, zooals de liberale pers verluiden deed. Boomkweekers schijnen er een bijzonder soort uiterlijk op na te houden! Op de inderdaad treffende gelijkenis tusschen de heeren A. en G. W. van Dedem wordt gewezen het verschil, dat de verslaggever tusschen hen bespeurde, nl. dat de kantonrechter het mirtiale mist, dat zijn broeder uit den mili tairen dienst is bijgebleven, zal niet door iedereen, die de kleine nonchalante figuur van den heer A. van Dedem kent, zoo dadelijk worden toe gegeven. Verme lden wij nog, dat volgens dezen verslag gever de heer Oppedijk de reus, de heer Travsglino de dwerg der kamer is. Dit laatste ziet een ieder terstond; of de inderdaad zeer forsch ge bouwde heer Oppedijk, een man met innemend uiterlijk, ook de langste van allen is, dunkt ons zoo zeker niet. Aan groote, althans aan lange mannen, ontbreekt het, ook onder de nieuwelingen, niet. In een brief uit de residentie aan de »Zw. Ct.« wordt de stelling geopperd, dat van alle minis ters aan die van de nationale verdediging de zwaarste taak is ten deel gevallen. Marine vindt een berooiden boedel, die alleen door millioenen scliats te herstellen is, en zijn ambtgenoot voor financiën, die bezuiniging be oogt, zal niet erg willig bevonden worden tot aanzienlijke verhooging der militaire budgetten. Maar nog neteliger is de positie voor den heer Bergansius. Hij moge eenigen tijd winnen door een staatscommissie met de voorbereiding der wet op de verdediging te belasten, het is ondenkbaar, dat zulk een commissie, waarin dan toch eenige onzer bekwaamste hoofdofficieren zullen moeten plaats nemen, niet o. m. het be ginsel van persoonlijken dienstplicht op den voorgrond stelt. En bij de kabinetsformatie heeft de minister B. zich verbonden, niet voor den persoonlijken dienst te ijveren, en zelfs eventueele voorstellen daartoe, die uit den boezem der Kamer te verwachten zijn, bepaald te bestrijden. Zoo wel uit een nationaal als uit een sociaal oog punt zal zulk een houding zeer te betreuren zijn.« De luitenant ter zee Land, gekozen lid der Tweede Kamer, is uit Oost-Indië in Den Haag aangekomen. In het Katholieke onderwijsblad »Ons Recht* wordt het denkbeeld geopperd om de drie rijks universiteiten in professionele scholen te her scheppen Leiden b. v. Katholiek, Utrecht ortho dox, Groningen en Amsterdam liberaal. In 1884 werden 16,273,711, in 1885 15,741,342 en in 1886 15,950,914 plakzegels a 5 ets uitgegeven. Het zegelrecht op effecten heeft in 1886 bedra gen f542,949.78, wat eene nominale waarde in effecten vertegenwoordigt van niet minder dan 1936 millioen gulden. Dit cijfer vertegenwoor digt alleen de nominale waarde der effecten, welke vóór 1 Juni 1886 niet ter zegeling wa ren aangeboden. Na het met l Mei j.l. verleende eervol eme ritaat aan ds. J. Moll Jbzn. te 's Hage, is thans dr. L. Proes, sedert den I2n Nov. 1837 als herder en leeraar te Leuwarden werkzaam, de oudste dienstd. predikant in de Ned. Herv. kerk. De Amsterdamsche Diergaarde heeft ter gele genheid van haar vijftigjarig gedenkfeest een blijk van milde belangstelling ontvangen van haar ondervoorzitter, den heer E. Fuld, name lijk een paar prachtige zebra's te Parijs aange kocht. Sedert Zaterdag 5 tot Dinsdag 8 Mei zjjn «aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 43 zalmen van 9 tot 26 halve kilo's, prijs per half kilo f 0.55 tot f 0,90 en 5580 elften, prijs per stuk f 0,29 tot f 1,23. Yan 5 tot en met 8 Mei werden te Kralin gen aangevoerd 1074 zalmen en 20003 elften; zalm gold f 0,80 a f 0,90 per 5 ons, elft f 0,80 a f 0,95 per stuk. In dit blad werd de vorige week melding ge maakt van het geschil tusschen de Hardinxveld- sche zegenvisschers en die van Woudrichem. Ter oorzake daarvan heeft Maandag door be voegden de meting der rivier plaats gehad. Maan dagavond is, juist op de helft van de rivier, een houten boei gelegd, die de grens van de weder- zijdscbe rechten aanwijst. Daaruit bleek, dat de Woudrichemsche visschers hun vlot in het Har- dinxveldsche vischwater hadden geankerd. Dins dagmorgen reeds hebben zij het naar behooren verplaatst, waardoor onze visschers niet langer belemmerd werden. Dien morgen heeft de Har- dinxveldsche zegen dan ook op de oude plaats de visscherij hervat, en is deze werkstaking, ofschoon van geheel anderen aard dan elders, beëindigd, zonder dat er ongeregeldheden heb ben plaats gehad, doch niet zonder groote schade. Men schrjjft uit de Betuwe: Alhier en in den omtrek van Wageningen zijn de kerseboomen goed met bloesemknoppen bezet. Spoedig zullen de boomen in vollen bloei staan. De zoogenaamde zwarte luis houd te Wage ningen thans reeds geducht huis op de suiker bietenvelden. Een gedeelte oud bietenland heeft van dit ongedierte zooveel geleden, dat het opnieuw moet worden bezaaid. De directeur der Rijks-landbouwschool zal thans maatregelen trachten te nemen tot verdelging van dit insect. Onder het gehucht Achtmaal bij Zundert heeft een hevige heidebrand gewoed, die zich uit strekte over een oppervlakte van zes hectaren. Alle krachten werden aangewend om het woe dende element meester te worden, waarin men eindelijk na veel moeite slaagde. Een jonkman van 70 jaren te Stratum, zou met een aauminnige maagd van 60 jaar aldaar in het huwelijksbootje stappen. De eerste af kondiging had reeds plaats gehad. Bedreigin gen echter, van verschillende zijden tegen den verliefden bruidegom geuit, schenen hun doel niet gemist te hebben: de man verdween ten minste spoorloos. Dit gaf aan een bende van ruim 40 personen aanleiding, om aan de ver laten bruid* een serenade met ketelmuziek te brengen, waarbij ook allerlei baldadigheden werden gepleegd. Men ging zelfs zóó ver, dat de politie tusschen beide moest komen. Zachte maatregelen bleken ijdel te zijn en men moest de bende met de sabel uiteen drijven, waarbij verscheidene personen min of meer gekwetst werden; twee personen werd een oor bijna ge heel afgehouwen. De baldadigheden duurden een geruimen tijd voort. Twee kinderen van een der lagere scholen te 's Gravenhage, werden onder de les-uren zeer ernstig ongesteld. Zij werden naar huis gebracht en het oudste der kinderen overleed spoedig daarna. Het andere verkeert in hoogst beden- kelijken toestand. Men dacht eerst aan vergif tiging door het gebruik van gekleurd snoep goed, waarin de ouders handelen. Er kan ech ter ook eene hersenschudding met de daaraan verbonden verschijnselen van misselijkheid, bra king enz. zijn ontstaan, tengevolge van den val van eene hoogte, waarop de kinderen Maan dag-middag geklommen waren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2