üuiteniana. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- Binnenland. Van den gegoeden burgerstand in Duitschland, schrijft de »Deutsche Ztg.«, heeft zich, naar men beweert, slechts een gedeelte zijn Russische effec ten verkocht en het is te vreezen, dat zij, die het niet hebben gedaan, een groot gedeelte van hun kapitaal zullen verliezen, als Rusland weder zich tot een oosterschen oorlog opmaakt. De ervaring heeft geleerd, dat wie hooge intrest trekt, zonder het te weten van zijn kapitaal teert. Bismarck heeft intusschen zijn voornaamste doel bereiktsedert een jaar vloeit geen Duitseh goud meer naar Rusland, dat zijne regimenten westwaarts laat trekken en zijnen geknevelden courantenschrijvers de vrijheid laat het volk te gen Duitschland op te ruien om het tot een panslavistischen kruistocht tegen de Germaansche wereld aan te vuren. De gegoede stand in En geland was verstandig en nationaal genoeg om tijdens het Afghaansch geschil den ontmasker den erfvijand van Engeland het krediet op te zeggen en zoo snel mogelijk zich van de Russi sche schuldbrieven te ontdoen. Misschien zullen de Duitschers even verstandig en patriottisch handelen. Een schuldeischer, die zijn schulde naar haat en gaarne afbreuk zou doen, bevindt zich in geen aangename positie. Er zijn nu reeds politici, die een staatsbankroet aanbeve len als wraak op Duitschland. De bepaling van het huwelijk van Prins Hein- rich van Pruisen met Prinses Irene van Hessen op 24 dezer kan als bewijs gelden, dat de artsen gelooven aan een betrekkelijken stilstand in de ziekte van Keizer Friedrich. Men weet, dat het voornemen was de huwelijksvoltrekking te doen plaats hebben in het paleis te Potsdam; de toe stand des Keizers noodzaakte daarin verandering te brengen; de plechtigheid zal te Charlotten- burg geschieden. Het zal, zooals de zaken nu staan, een geluk zijn wat is geluk toch be trekkelijk wanneer de vader de plechtigheid kan bijwonen. Vrijdag was hij reeds even over 10 uur op desophain zijn studeerkamer, waar hij nu en dan beproefde te loopen; tweemaal kon hij de kamer op en neer gaan zonder stok en zonder groote vermoeidheid. Als 't weer maar zachter wordt, zeggen de doctoren, want men moet wat zeggen. De stemming van den patient is met het bijna geheel verdwijnen der koorts ook beter en verschillende leden der familie wer den reeds ontvangen. De emigratie over Hamburg heeft in de jong ste dagen zulk eene hoogte bereikt, dat thans meer dan 2000 landverhuizers zich aldaar be vinden. De voor dezen bestaande logementen zijn zoo vol, dat het zeer moeielijk valt de nieuw aangekomen te herbergen. De meeste verkiezen de directe reis van Hamburg boven die over Engeland en zijn gewoonlijk van passagebiljet ten voorzien. Binnen eene week zullen vier stoombooten een groot gedeelte dezer landver huizers naar Amerika vervoeren. werking en beproefde haar, onder toestemming van prof. Billroth en den lijder, met het geluk kige gevolg, dat prof. Fleischl volkomen bevrijd werd van zijne pijnen. Yan de groote gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk is nu wat meer bekend geworden, ten minste genoeg om te kunnen zeggen dat de republikeinen verreweg de meerderheid hebben behaaldhet republikeinsche beginsel heeft ge zegevierd over alle woelingen van reactionaire zijde. De uitslag van 305 hoofdplaatsen van de partementen en arrondissementen is bekend van het geheele aantal, dat 361 bedraagt dus een zeer groot gedeelte, 103 raden zijn volkomen republikeinse!), 11 conservatief; in 102 is de meerderheid republikeinsch en in 5 is zij conser vatief. Yan de overige raden is nog niets beslist te zeggen, maar in ieder geval is de uitslag voor de vrienden van recht en orde hoogst ver blijdend. Frankrijk legt den dienstplicht op aan hen, die Fransch geboren zijn, maar zich in Amerika lieten naturaliseeren. De Amerikaansche Regee ring heeft door tusschenkomst van den gezant te Parijs voor dergelijke personen vrijstelling van den dienst verzocht. laatste dagen in Hindoustan hebben gewoed en aldaar groote schade hebben aangericht, zijn nadere bijzonderheden bekend Zooals wij reeds mededeelden zijn te Mora- dabad 150 personen gedood, voornamelijk door Een 20-tal Boulangisten, die zich dezer dagen bij het café »Riche< aan ongeregeldheden schul dig maakten, zijn tot 3 dagen gevangenisstraf en 15 francs boete veroordeeld. Twee jaren geleden werden aan Prinses Gort- schakoff te Parijs diamanten ontstolen ter waar de van 200,000 frs., maar die bovendien voor de Prinses een bijzondere waarde hadden, daar zij die bij haar huwelijk van den Czaar ontving. De schuldigen, haar kamenier en haar moeder, zijn thans in een Duitseh stadje ondekt, waar de vroe gere kamenier met een prachtige broche pronkte. In Rusland is op de lucifers belasting vastge steld de opbrengsten worden geraamd op 3 mil- lioen roebel. De onlangs overleden Poliakoff van Peters burg heeft 14 millioen roebels vermaakt voor liefdadige instellingen. In Rusland tracht men zich te wapenen tegen de Siberische pest onder hoornvee en schapen. Te Odessa zijn 40 schapen volgens het systeem van Pasteur ingeënt. Hoe wenschelijk het voor Zuid- Rusland is, dat een middel tegen de schrikkelijke veeziekte wordt gevonden, kan men begrijpen, wanneer men weet, dat in het vorig jaar in het district Cherson 3,000,000 schapen en 30 pCt. van het hoornvee aan de Siberische pest zijn ge storven. De daardoor veroorzaakte schade wordt op meer dan f 4,500,000 geschat. Bij de manoeuvres der Russische cavalerie te de hagelsteenen van de meeste huizen werden de daken weggeslagen en lang nadat het ouwe- der was opgehouden, bedekte nog een dikke laag hagelsteenen de straten der stad. - Te Delhi vielen zware ijsklompen van den hemel gedu rende een tweetal minuten; een der hagelkor rels, in den tuin van het ziekenhuis opgeraapt, woog li pond en een andere nabij het telegraaf kantoor, woog 2 pond en was zoo groot als een kleine meloen. - In de provincie Bengalen werden 2000 hutten van inlanders verwoest, 20 personen gedood en 200 ernstig gewond. - Te Ohudressur nabij Serampore heeft de storm op stroom liggende schepen opgelicht en een schuitje in de boomen langs den oever geworpen.- In de provincie Dacca zijn 118 personen ge dood buiten hen, die in de rivier verdronken zijn en 1200 anderen hebben zoo ernstige ver wondingen bekomen, dat hun overbrenging naar de ziekenhuizen noodig was. Een vrij hevige aardbevingsschok is gevoeld in de kantons Ebreuil, Marcillat en Pionsant in Frankrijk. Te Saint-Fargeot was de beweging zóó sterk, dat de bewoners verschrikt de vlucht namen naar het veld. Te Marcillat duurde de schudding vier seconden. Te Pionsat was de schok zóó hevig, dat tal van personen ter aarde werden geworpen, even als te Hyds. In Malaga had eene aardbeving plaats, waar bij het dorp Alborrobo werd verwoest. - Te Carlepont, dep. Oise, heeft Fleury, sedert 40 jaar notaris aldaar, zich van kant gemaakt. Hij laat een passief van 5 a 600.000 fr. na. - Te Straszfurt heeft bij de vernieuwing van de mijn put van Riebeck een afschuiving plaats gehad, waarbij 18 werklieden verongelukten. - In een tunnel bij Messina heeft een treurig onheil plaats gehad, door eene ontsnapping van gas tengevolge eener onbekende oorzaak. Al de werklieden werden bedwelmd, tengevolge waar van 6 hunner stierven, terwijl 60 in bedenke- lijken toestand verkeeren. - Te Hull is een houtzaagmolen, ter waarde van eenige duizen den ponden sterling en te Aldershot een scheeps werf met eenige belendende gebouwen, ter waarde van 5000 pond sterling, door brand vernield. - Uit Manebach, bij Erfurt wordt ge meld, dat een 14-jarige jongen aldaar heeft ge tracht zijn eigen vrder met een bijl in den slaap te vermoorden. Hij had den man reeds een houw met den bijl boven 't oog toegebracht, maar werd juist nog vóór het volbrengen van zijn snoode daad gegrepen en is aan de justitie overgeleverd. De Protestantsche kathedraal van St. Paul De aangekondigde orgelbespeling in de \r nr\ ïT/inie'lrU'iii,'orIorf lfftT) 111 Professor Fleischl, te Weenen, die sedert jaren leed aan zenuwgezwellen, tengevolge van eene vergiftiging bij een ontleedkundig onderzoek op gedaan, is dezer dagen daarvan genezen door een merkwaardige operatie. Dr. Gersuny, assis tent van prof Billroth, heeft nl. na verwijdering van het gezwel, de zieke zenuw vervangen door eene gelijksoortige zenuw van een konijn. Hij had eens gelezen van eene dergelijke kunstbe- begin der voorstelling naar het circus en bleef ook niet lang op de plaats der toeschouwers, maar ging na een korten, onderzoekenden blik in de manege. Deze, even helder verlicht als het circus zelf, bestond uit een langwerpigen vier hoek; een breede portière van zware, bonte, wollenstof hing voor de opening; links daarvan lagen de paardenstallen, terwijl rechts een lange korridor liep waarin de kleedkamers lagen. De ruimte, die open bleef, was door een bonte menigte gevuld. Daar waren de rijders en rij deressen, die in blinkend rococo-costnme de voorstelling met een quadrille zouden beginnen, deels reeds hoog in den zadel, deels naast hun paarden staande of nog een kleinigheid aan het tuig veranderend; daartusschen zag men de be- lachlijke verschijningen der clowns, stalmeesters in elegante liverei, danseressen in korte, wijd uitstaande, van gouden en zilveren loovertjes glinsterende rokken, en habitués van het circus in uniform en burgerkleeding met de dames pratend of de paarden aan een nauwkeurige kritiek onderwerpend. Dat glansde en flikkerde in 't verblindende licht der talrijke gaslichten, dat babbelde en keef en commandeerde en lachte en koketteerde doorelkander, totdat de directeur met een luid, attention, messieurs et mesdames tot oplettendheid riep en dadelijk daarop het orkest zijn geruchtmakende muziek liet hooren, waarop de groote portière werd opengeslagen en de rijders en rjjderessen der quadrille te voorschijn sprongen. Te vergeefs had Ma) tens tot nog toe naar Wanda uitgezien. Eerst, toen het leeger en stiller in de manége geworden was, toen ook de ha bitués, evenals de meeste stalmeesters hun plaats in het circus hadden ingenomen en de groote portière zich weer gesloten had, zag hij Wanda uit haar kleedkamer treden. Op nieuw trof hem de voornaamheid harer houding en het lieftal lige, dat in haar geheele verschijning lag. Hoe ongedwongen hield haar linkerhand den sleep van 't rijdkleed, dat zoo heerlijk het bovenlijf omsloot, terwijl het in breede plooien afhing geen enkele lijn er van had Martens anders ge- J Tsarkoeselo, had een poging tot moord op den czaar plaats. Na afloop der werkzaamheden en het defileeren der troepen, vereenigden (Buffalo) is door een gasontploffing in de ge welven onder de kerk, het gevolg van te hooge drukking, een prooi dpr vlammen geworden. De schade wordt op millioen dollars geschat. - Te Liflis heeft de vrouw vnn een zeeofficier den adjudant van den gouverneur met een revolver doodgeschoten en daarna getracht zich te ver giftigen. Jaloezie was de aanleiding tot het drama. Terwijl 350 werklieden in de Peloritana-tun- nel (Spoorweg MessinaPalermo) werkzaam waren, ontwikkelde zich onverwacht een zooda nige hoeveelheid gassen, dat bijna allen bewus teloos neervielen. Het gelukte de meesten na eenige uren weder bij te brengen, maar een 60- tal kwamen tengevolge van verstikking om. Een deel van den tunnel stortte ook in het werk is tijdelijk gestaakt. - Te Pont-Euthon (dep. Eure) is een spinnerij afgebrand. De schade bedroeg 190.000 frs. Een werkman, die vluchten wilde, viel van een hoogte van 15 meter en was on- middelijk een lijk. - Ditilleux, de ongelukkige werkman die in een put was bedolven, is, vol gens de »Voltaire«, gestorven; men was tot 2 meter genaderd van de plek, waar hij zich be vond. zich de hoofdofficieren om den czaar, waarbij zich een luitenant voegde, die na eenige oogen- blikken een revolver op den vorst richtte. On middellijk, hoewel met moeite, door de officieren ontwapend, werd de luitenant gearresteerd. Men houdt hem voor krankzinnig. Koningin Isabella van Spanje zal eenige we ken in Engeland doorbrengen. Dat is de eerste keer dat zij dat land bezoekt. De toestand van den Koning van Portugal moet met den dag ernstiger worden. Naar de »Gazette« verneemt, bracht de tra- ditioneele ooievaar Maandag 1.1. aan de vrouw van den maire te OastagnoJa (Italië) zes kinde ren opeens. De schaapjes stierven echter binnen enkele uren. De moeder is gezond. De gemeenteraad van Milaan heeft H mill, frs., betaalbaar in 15 jaren, beschikbaar gesteld voor het doorboren van den Simploa, op voorwaarde, dat met de werken binnen drie jaren een begin zal worden gemaakt. Officieel is thans vastgesteld, dat Fontanar, die een schot loste op 't Koninklijk paleis te Bucharest, krankzinnig is. Yolgens een telegram uit Milaan is de Keizer van Brazilië thans door de doctoren buiten gevaar verklaard. De Senaat van Washington heeft het trac- taat bekrachtigd tusschen de Vereenigde Staten en China, waarbij de emmigratie van Chineezen wordt verboden. Aangaande de vreeselijke onweders, die in de wenschtHoe prachtig sprong het schoone goud blonde rijke haar, onder den blauwen sluier naar voren en hoe rein waren de lijnen van dat edele profiel. Maar wat meer was dan dat alles, dat was de lieftalligheid van 't geheel en Martens, de koude, berekenende, geroellooze man, zelfs hij voelde bij dezen aanblik zijn hart sneller kloppen en ondervond een inwendige aandoening, die hem wonderlijk doortrilde. Maar 't was slechts voor een oogenblik dadelijk daarop dacht hij»wist ik niet, dat het hart van dat meisje mij behoorde te drommel! dan kon ik een dommen streek doen om het te verove ren (Wordt vervolgd.) De burgemeester van Heusdeu brengt ter openbare keunis, dat bet 4e kwartaals-kobier der provinciale belasting op paar den en andere trekdieren, dienst 1887/88, is invorderbaar verklaard, en van af heden gedurende 8 dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Hkusdkn, 14 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. li EDS DEN, 15 Mei. J.l. Zaterdag heeft de gep. Kapitein vau het O. I. leger van Poll ten raadhuize alhier zit ting gehouden tot het werven van vrijwilligers voor de Oost. Noch het fraaie natuurschoon van ons Iusu- linde, waarop in de verspreide brochures de aan dacht wordt gevestigd, noch de den Kolonialen militair daarin voorgespiegelde gunstige vooruit zichten, schijnen den lust tot dienstneming in onze gemeente te hebben kunnen opwekken al thans niemand deed zich op. -Door den gemeenteraad alhier is benoemd tot Onderwijzer aau openb. lagere school alhier de heer F. P. H. Prick, te Maasbracht. Door den landbouwer J. Vos Gz. te Veen zijn reeds asperges van den koudeu grond ge stoken. Als overtuig :cigsstuk werd de redactie een proeve hiervan toegezonden, die hoogst wel kom en overheerlijk van smaak was. Ned. Hevv. Kerk. op HemelvMxrfsdajy, alle opzichten gunstig geslaagd heeten. In het orgelspel van den heer J. Boers muntte in de eerste plaats uit het duet van Mendelsohn en de fantasie van Merkel. De Pastorale hooren we altijd met het meeste genoegen. Werd reeds vooraf gefluisterd, dat het kunst genot grooter zon zijn dan het programma aangaf, met zekerheid was daarvan niets be kend en wij verklaren volgaarne, dat onze groote verwachting verre overtroffen werd. De jeugdige choraal vereeniging alhier, alsmede »Yredebest« uit Wijk, zongen ieder twee vier stemmige choralen, met begeleiding van het or gel. Deze werden zuiver en ferm uitgevoerd. Twee kerkelijke liederen, door dillettanten, slaagden uitstekend. De barriton mannen stem men konden in de solo's nauwelijks beter zijn. Eene dame-dilettante zong twee liederen op eene wifze, die onze stoutste verwachting" over trof. Zij wist het publiek in ware verrukking te brengen, dat gaarne bad willen npplaudisee- ren en bisseeren, doch de plaats liet dit natuur lijk niet toe. Wij danken allen die tot dit kunstgenot heb ben medegewerkt. Ieder ging met de voldoe ning huiswaarts, van iets goeds te hebben ge boord en in de hoop, dit dezen zomer nog eens zal worden herhaald. Aan de diaconie kon bovendien nog ruim f20 worden afgedragen, als batig saldo, zoodat gelijkertijd ook de arme hiermede gebaat werd. WIJK, 11 Mei. Door ds J. Draaisma is be dankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Stavoren. DALEM. Met het zaaien der suikerbieten heeft men hier een begin gemaakt. Volgens con tract met de fabrikanten zullen de verbouwers f 11 per 1000 K.G. genieten en f70 per H.A. in voorschot ontvangen. Ook met het teenschillen is men in deze stre ken bezig. De behoefte aan teen geeft nog al druktemen heeft al verscheidene partijtjes ver kocht en geleverd tegen f 10 a f 11 de ÏÓ0 K.G. UITWIJK. Door J. A. van Wijk, predi kant te Oosterwijk, is voor het beroep naar de Herv. Gemeente van Uitwijk c. a. bedankt. SLEEUWIJK. In eene lang gevoelde be hoefte is hier voorzien. Eene aanlegplaats voor stoombooten, waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien niet alleen door de bewoners dezer ge meente maar ook door velen in het Land van Altena is danrgesteld. Zij bestaat uit een hoofd met dubbele brug, welke aan de booten de ge legenheid biedt met alle waterstanden aan te leggen om passagiers en vee te laden. Wij ge looven, dat er aan de geheele zuidzijde van de Merwede en de Maas geene betere gelegenheid bestaat voor veelading dan aan deze aanlegplaats, waarbij eene ruime stalling voor vee en paar den, eene wachtplaats voor reizigers zijn, die met het hoofd een geheel vormen, dat eene schoone toekomst belooft en aller goedkeuring wegdraagt. Voorziet ze in eene behoefte? Het vervoer in de vorige week geeft daarop een voldoend ant woord. 270 passagiers kwamen van of gingen aan boord en 35 stuks goederen en vee werd vervoerd in eene zoo kleine tijdruimte. GORINCHEM, 11 Mei. Reeds sedert eeni- gen tijd werd bemerkt, dat de offerblokken in de R. C. Kerk alhier niet meer zooveel ople verden als men wel gewoon was en vermoedde men dus dat er een nemende in plaats van een gevende hand in het spel was. Dat vermoeden bleek maar al te waar. Heden nacht toch had zich een politieagent in de kerk verscholen, wien het dezen morgen tegen 5| uur mocht gelukken, den dader op heeterdaad te betrappen, terwijl hij bezig was bet offerblok nabij het koor van zijn inhoud te ontlasten. Hij had daarvoor een bijzonder werktuig van zink ver vaardigd, dat in den vorm van een tang in de gleuf der bus gestoken, hem gelegenheid ver schafte zonder inbraak de gelden, door de goê gemeente geofferd, in zijn zak te doen overgaan, welke dan weer aan drank als andersinds wer den zoek gemaakt. De jonge dader, die door de betrekking welke zijn vader ia de kerk be kleedt, steeds in de gelegenheid was daar bin nen te komen, is heden gevankelijk naar Dord recht overgebracht en ter beschikking der Justitie gesteld. De minister van justitie in het afgetreden bewind, mr. M. W. baron du Tour van Bel- lincbave schijnt zich, volgens den residentie briefschrijver van het »Z. D.,« tijdelijk voor 't minst, uit de staatkunde terug te trekken. Hij heeft althans het hein aangeboden presi dentschap van het bestuur der Haagsche conser vatieve kiesvereeniging Vaderland en Koning van de band gewezen. Men verneemt dat een technisch ambtenaar zich naar Londen zal begeven, ten einde de inrichting en het gebruik der stoomponten op de Teems te bestudeeren. Dit schijnt in verband te staan met het voornemen om op sommige onzer rivieren dergelijke ponten in dienst te stel len. Donderdag a.s. zal te 'silage uit den tuin van het „ebouw voor K. en W. met zijn grooten lucht ballon »le Dynamiteur des Airs« opstijgen de Frunsche luchtreiziger Frédéric 1'Hoste, broeder van den verongelukten en algemeen bekenden luchtreiziger Francois l'Hoste. Waarschijnlijk wordt de heer l'Hoste door den heer Henri Wolff, met wien hij reeds verscheidene opstijgingen deed en die onlangs met hem de Middelansche Zee overstak, vergezeld. I 'e beer l'Hoste steeg een paar dagen geleden te Parijs op en nam toen proeven, om van den ballon uit geweerschoten te lossen. Naar het Handelsbladverneemt, hebben curatoren van het gymnasium te Amsterdam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2