linger) ui ongeloof en ongerechtigheden en tegen het einde der 4de «-enw had de zonde zoo schrikbarend de overhand, dat een groote oor log uitbarstte, waardoor de Nephiten vernietigd werden. Onder de overgeblevenen bevond zich de profeet Mormon en zijn zoon, die de overle veringen van 't volk te boek stelden en in den heuvel Cumorah verborgen. Zij loopen tot het jaar 424. Op grond dezer schrifturen verwachten de Mormonen een spoedige wederkomst des Heeren in Nieuw-Jeruzalem. Buitenland. De Duitsch-vrijzinnige bladen melden, dat de Keizer het plan had aan verscheiden voorname leiders der liberale partij decoration te schenken, doch dat hij daarvan heeft moeten afzien, omdat Bismarck gedreigd heeft met een verzoek om ont slag, zoowel van hem zei ven als van het geheele staats-ministerie. De »Nordd. Allg. Zeit.« antwoordt zeer scherp op het betoog van de Parijsche »Pays,« die, naar aanleiding van de bedreiging van von Bismarck's orgaan, om de belemmering van het grensverkeer door de Fransche grensbeambten met dergelijke maatregelen van Duitscblands zijde te beantwoorden, de opmerking maakt, dat Elzas en Lotharingen eigenlijk nog niet tot Duitschland behooren. Duitschland,* zegt de »Norddeutsche,< zal te zijner tijd toonen, dat Elzas en Lotharingen werkelijk volkomen en voor goed met Duitschland vereenigd zijn.« Men schrijft uit Straatsburg d.d. 23 Mei: Heden is een ministerieel bevel verschenen, met voorschrift, dat na 31 Mei niemand over de Fransche grenzen in het rijbsland word toe gelaten dan voorzien van een paspoort, gevi seerd door het Duitsch gezantschap te Parijs. Uit Parijs wordt bericht, dat de valsche bankbiljetten van 500 frs. waarschijnlijk in Holland werden gemaakt door twee Engelschen. De >Gaulois« zpgt, dat een poging zal wor den gedaan tot verzoening van de leden der fa milie Bonaparte. Victor zou daartoe slechts matig lust hebben. J.l. Vrijdag nacht brak te Virac, in het Fran sche departement Tarn, brand uit ten huize van een bakker. Dezen, die met zijn gezin op de tweede verdieping sliep, stond geen andere uit weg open dan buiten uit. Hij greep zijn kind van 8 maanden, nam het tusschen de tanden en slaagde er. met schier bovennatuurlijke krachts inspanning in langs de waterafvoer-buizen om laag te klimmen. Zijne vrouw, die met een zes jarig dochtertje nog in huis was, wist geen uit weg te vinden en ook de buren konden haar niet bereiken, zoodat beide in de vlammen om kwamen. Kort daarna stortte het gebouw ineen en werden de beide slachtoffers onder het bran dend puin bedolven. Een verschrikkelijk onheil trof een boer en zijn knecht te Berchem (bij Antwerpen). Laatst genoemde, die in een beerput was afgedaald, ge raakte in verstikkende bedwelming tengevolge van de opstijgende dampen. De boer, die het gevaar, dat zijn knecht liep, zag, volgde hem op zijn beurt en onderging hetzelfde lot. Groot was de ontstel tenis der toeschouwers van dit vreeselijk tooneel. Men verleende hulp, maar toen men de ongeluk- kigen uit den put haalde, gaven zij geen teeken van leven meer. Bij den knecht kon een inmiddels ontboden geneesheer slechts den dood constatee- renbij den boer werden, na inspanning van alle krachten, de levensgeesten weer opgewekt. De toestand van den Keizer van Brazilië is beter. De toestand van den Koning van Portugal is weer verergerd. Men verwacht spoedig het einde. De czaar heeft aan generaal Gourko bevel gezonden, om vóór 1 November de fortificatie- werken van Nové-Georgewski en van Ivangorod »Zeker, maar ook daartoe heb ik haar moeten overhalen, »Je commandant wenkt je; hij wil je zeker iets meedeelen. Ik zal intusschen je vrouw eens goeden avond zeggen. De vrienden scheidden; eer Martens evenwel mevrouw von Pleiszenbach opzocht, bleef hij bij de jongste der dames von Hainfeld staan. Sinds dat diner bij Pleiszenbach, waar hij aan tafel naast haar had gezeten, had hij vaak van de gelegenheid gebruik gemaakt om die jonge dame het hof te maken en steeds een gunstig ont haal gevonden. Des te meer moest het hem heden bevreemden, dat hij zeer koel door haar werd ontvangen, zoo koel, dat hij de vraag, welke hij op de tong had, of hij bij de voorgenomen quadrille haar cavalier mocht zijn, liever in 't geheel niet uitsprak, om geen weigering te ontvangen. »Nu weet ik toch, aan wien ik die onaan gename tijdingen te danken heb,« dacht hij onder 't voortgaan. »De oude president von Hainfeld heeft gemeend, omdat ik zijn dochtertje zoowat het hot maakte, over den toekomstigen schoonzoon eeltige tijdingen te moeten inwinnen. Ongelukkig is hij daarbij in 't goede vischwater gekomen. De grond begint me warm te worden onder de voeten. Die dwaasheid met Alma heeft me reeds te veel tijd gekost. De duivel hale die sentimentaliteit (Wordt vervolgd.) gereed te hebben. Op H oogenblik zijn lOOt) metselaars en 10000 andere werklieden in beide forten werkzaam. Moskou was den I Dn bij zonsondergang ge- heei in een sterk purper licht gehuldde stralen van de zon waren door Wolken onderschept. Het verschijnsel duurde bijna 8 minuten. Op de lijn MessinaRome is een pakket van de Siciliaansche Bank met 200.000 lire aan billetten van de Bank van Napels uit den post zak weggenomen. Eenige dagen te voren werd op de lijn GenuaSavona een pakket met meer dan 12.000 lire in goud gestolen. In de laatste zeven maanden viel er in Tunis geen regen. De oogst heeft daardoor vreeselijk geledende Arabieren dwalen van de eene pro vincie naar de andere, om weiland en water voor hun kudden te vinden, en moeten deze dikwijls, bij gebrek aan beiden, verkoopen voor hetgeen men er voor geven wil. Een ka meel is voor 25 frs., een koe voor 20 frs., een paard voor 30 frs., een schaap voor 5 frs. te krijgen. Vleesch kost in de steden 3 stuivers het pond. Zooals reeds vroeger kortelijk gemeld, wordt een nieuw monstervlot, van nog grootere af meting dan het vorige, te Nova Scotia, aan de Fundy-baai, samengesteld. Het wordt 700 voet lang, 65 voet breed, en zal een diepgang heb ben van 35 voet. Het vorige vlot was 140 voet korter. Het wordt samengesteld uit 30,000 boom stammen van 10 tot 28 duim diameter en zal voorzien worden van zes masten. Dit mon stervlot zal geheel zeewaardig opgetuigd en bemand worden met 14 koppen. Eene stevige sleepboot zal het naar New-York slepen. Men rekent bij gunstig weder binnen zes dagen New- York te zullen bereiken. Een denkbeeld van den ontzaggelijken invoer van koelies uit Ohineesche havens in de Straits- Settlements kan het volgende geven. In den morgen van 13 dezer landden alleen te Singa pore 2347 Chineezen. Daarvan waren 768 door een Italiaansch schip, 886 door een Engelsch schip aangebracht, terwijl de Hollandsche stoo- mer »Celebes« er 693 aanvoerde. De berichten uit New-York aangaande de overstroomingen in het dal der Mississippi zijn hartverscheurend. Het water steeg er hooger dan sedert 1851 het geval is geweest. Nog steeds breken de dijken door of loopt het water over deze heen. Duizende acres land zijn over stroomd, massa's vee zijn verdronken, de oogst is verwoest, de gemeenschap per spoor staat stil, voornamelijk in den omtrek van Saint Louis en Quinev. - Hevige overstroomingen hebben in Mesopotamië plaats gehad. Men zegt dat 500 a 600 menschen verdronken. Drie districten werden zwaar geteisterd. - Bij een ontploffing in een petroleum-raffinaderij te San Sebastian zijn twee werklieden gedood, ver scheidene gewond. De schade wordt op 500,000 fr. geschat. - Het dorp Zarnikow (in Pommeren) is, op twee huisjes na, totaal afgebrand. - Bij Jenbach, in Tirol, had een hevige boschbrand plaats, die met moeite bedwongen werd. 600 bunders werden verwoest. - Te Palouse City (Washington Territory), zijn zeven blokken hui zen door brand vernield. De schade bedraagt i millioen dollars. - Een hevig onweder heeft dezer dagen te Glasgow gewoed. Drie jongens werden op straat door den bliksem getroffen. - Bij Dumfries, in Schotland, werd een boeren knecht door den bliksem gedood met de twee paarden, die hij bij den teugel voerde. - Het krankzinnigengesticht te Cupar, in Tifeshire, werd door den bliksem getroffen en raakte in brand. De 300 patiënten werden allen gered; een, die op het dak was geklommen, weigerde zich te laten in veiligheid brengen, maar de brandspuit bracht hem tot onderwerping. - Te Gonsenheim (Hessen-Darmstadt) is eene afschu welijke misdaad gepleegd. Zekere Engel, die zonder werk was, verliet met zijne vrouw de echtelijke woning, die weldra in lichtelaaie stond. Toen men het huis binnendrong, vond men de verbrande lijkjes van vier kinderen. Het echtpaar is gevangen gezet. - Een trein, die 30 werklieden op de lijn Florence-Taenza vervoerde, derailleerde en viel van een hoogte van 25 meter in een hollen weg; 2 werklieden werden gedood, 26 gewond, 5 zeer ernstig. - Op de lijn BarcelonaEmpalme had een bot sing plaats tusschen twee treinen, die aan 5 personen het leven kostte80 werden gewond, 20 zeer ernstig. - Door het Deensche stoom schip »Laura« werden te Edinburg geland 58 Fransche visschers, behoorende tot de Duin- kerksche visschersvloot. Zij rapporteeren behoord te hebben tot de equipage van 8 schepen, welke op IJsland tijdens eenen noordwestelijken storm verongelukt zijn en waarbij 15 man het leven verloren. Nog 50 schepen worden vermist. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 25 Mei. De lust tot reizen was op den tweeden Pink sterdag aanstekelijk. Vooral van buiten werd Goriuchem druk bezocht. De stoomboot De Beer Co. verroerde ge durende den geheelen dag niet minder dan ruim 1200 passagiers. De stoombootreederij Fop Smit Co. vervoerde op de beide Pinksterdagen 18,564 reizigers. Aan het stoombotenveer te Werkendam wer den 709 passagiers op en afgeladen. Ook de trein bracht te Gorinchem een aan tal reizigers, daar toch meer dan 2600 op dien dag aldaar werden ingenomen. Voor velen in die gemeente was het alzoo een voordeelige dag. Prachtig weder begunstigde dit druk bezoek en alles is zonder ongelukken afgeloopen. Bij koninkl. besluit is aan den heer J. H. F. Zijnen de Gier, notaris alhier, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kapitein bij het 3e batailjon rustende schutterij in Noord brabant. NIEUWKUIK, 23 Mei. Nauwelijks had de post de blijde tijding gebracht, dat onze zeer- eerw. heer pastoor benoemd was tot deken van Heusden, of van alle huizen wapperde de nati onale driekleur. 's Avonds om half zeven bracht onze harmonie aan den beminden herder eene serenade en werd door den on der-directeur, den heer C. v. d. Broek, een hartelijke toespraak gehouden, waarin hij met schoone woorden te kennen gaf, dat hij hoopte, dat onze geachte herder en deken nng vele jaren in ons middeu mocht zijn. Daarna werden eenige schoone stukken ten gehoore ge bracht en vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd der school, den heer Driessen, die ook namens al de parochianen z.z.eerw. ge luk wenschte en hoopte hem nog lang die waar digheid te zien bekleeden. Na een slotnommer van de harmonie was de serenade geëindigd, waarvoor de algemeen be minde herder zeer gevoelig was en hartelijk dankte. In opgewekte stemming keerden de ge meentenaren huiswaarts. BREDA, 22 Mei. Onder voorzitting van den heer arr.-schoolopz. A. Bink werd heden de vergadering der gew. vereeniging N.-B. van het N. O. G. alhier gehouden. Zij werd bijgewoot d door de heeren Van der Grenten, schoolopz. in het district Breda, Ingenliouse, schoolopz. in het arr. Bergen-op-Zoom, Snoer uit Amsterdam, lid van 't bestuur der levensverzekeringmaatschappij. Namens de afdeelingen Bergen-op-Zoom, Wer kendam en Heusden waren de heeren Barffils, Mooij en Scholten als afgevaardigden, terwijl uit de twee laatste afdeelingen nog 7 leden aanwezig waren. De punten, op het programma voorkomende, gaven aanleiding tot belangrijke bespreking, inzonderheid de levensverzekering maatschappij, uithoofde de vele toelichtingen, door den heer Snoer verstrekt. Het verslag om trent den toestand van het genootschap in deze provincie sedert 1845 door den gew. secretaris, de heer Mussert, en dat over het ondersteu ningsfonds, door den heer De Maar, waren mede niet van belangrijkheid ontbloot. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering te Amers foort, in het laatst van Juli a.s., werden be noemd de heeren Mutsert en Kelfkens. Met de overtuiging van in het algemeen belang der onderwijzers en het onderwijs in Nederland te zijn werkzaam geweest, werd de vergadering gesloten. WERKENDAM, 21 Mei. Hedennamiddag te twee uren nam de algemeen geachte en door zijne gemeenteleden zeer beminde leeraar ds. J. J. van Noort op eene hartroerende en treffende wijze voor eene overvolle kerk, naar aanleiding van Hand. 20 32 afscheid van deze gemeente. WIJK. Ook in deze gemeente hebben zich de mazelen doen gelden. Sedert een paar dagen hebben zij zich dermate verspreid, dat de school bijna zonder leerlingen is. Tot heden zijn er nog geen sterfgevallen te betreuren; ze zijn dan ook van geen kwaadaardig karakter. Binnenland- Naar men verneemt, bevindt Z. M. de Ko ning zich, sedert de aankomst van het konink lijk gezin op het Loo, in den besten welstand. Z. M. verlaat echter zijne departementen alleen om ontbijt en maaltijd te gebruiken met H. M. de Koningin, hetgeen op dezelfde étage plaats kan hebben. II. M. de Koningin en bet Prinsesje maken dagelijks rijtoeren in den omtrek. In particuliere brieven uit Indië wordt be vestigd, dat de Gouverneur-Generaal Yan Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd, omdat tusschen den Minister van Koloniën Keu- chenius en den Landvoogd over een aantal punten van bestuur zulk een groot verschil van gevoelen bestaat, dat zulks nadeelig op den gang van zaken moet werken. Onder vele zaken, noemt men Tjiomas, vooral in verband met hetgeen de heer Keucbenius in de zitting der Tweede Kamer van 22 December j.l. verklaard heeft, dat hij aan de Tweede Kamer het voor stel zou doen, zich met een adres te wenden tot den Koning, ten einde Z. M. te verzoeken, als de Minister van Koloniën voortging het on recht te handhaven tegenover de ingezetenen van Nederlandsch-Indië, met zijne souvereine macht tusschenbeide te willen komen, opdat de belangen en rechten der ingezetenen van Neder- landsch-ïndië beter bleven getvaarWgd en ver» zekerd, dan onder den toenmaligen Min ate* van Koloniën het geval was. Tot op het oogenblik echter acht men het ook in Indië waarschijnlijk, dat de gouverneur- generaal uitgenoodigd is voorloopig het bestuur te blijven roeren. De Minister van Marine is, naar men ver neemt, voornemens om een der twee opleidings schepen buiten dienst te stellen. De heer Albarda te Leeuwarden maakt er in het »N. v. d. D.« opmerkzaam op, dat het step- penhoen uit Midden-Azië, dat in 1863 Midden- Europa en ook ons land in grooten getale be zocht, weder in aantocht is. Zij zijn te Warschau en te Leipzig reeds gezien. Het is daarom waarschijnlijk, dat het spoedig hier te lande zal aankomen, omdat het eerst in de duinstreken een terrein vindt, hetwelkeenigermate met de zilte vlakten van zijn woonplaats overeen komt. Het schrijven van den heer A. houdt tevens het verzoek in, zooveel mogelijk te willen bevor deren, dat aan de vreemde gasten een meer gast vrij onthaal te beurt valle dan in 1863. Immers gelukt het, dat zij bier te lande broeden en hunne jongen grootbrengen, dan is het niet onwaarschijn lijk, dat deze hun geboortegrond niet zullen ver laten en onze wildstapel alzoo verrijkt zal wor den met een zeer fraai en zeer gezocht wildsoort. Yoor hen die het steppenhoen niet kennen, zij opgemerkt, dat het de grootte heeft van een tor telduif; de kleur is grijsachtig oker- of leemgeel, met bruine dwarsbanden op den hals en rug en zwart op den buik, terwijl het mannetje bovendien een uit witte en zwarte strepen bestaanden band over de borst heeft. Het gemeentebestuur van Haaften heeft er eene aardige manier op gevonden, om zich te onttrekken aan de naleving van de wet tot regeling van het armbestuur van 12 Aug. 1854. Dezer dagen kwam een arme vragen om een briefje voor den geneesheer, dien zijne vrouw spoedig noodig zou hebben. Men gaf hem de vergunning om eene collecte te houden >ter voorziening in de behoeften van hem en zijn gezin, waartoe gerekend wordt ie behooren de aanstaande bevalling zijner vrouw, waarvoor hij de noodige kosten niet kan betalen. Volgens »the Lancet« bedroegen in het be gin der maand Mei de bijdragen, voor het Donders-fonds in Engeland bijeengebracht, reeds f3000. In de provincie Drenthe zijn in de maand April 73 personen aan besmettelijke ziekten overleden. Vijftig personen zijn zonder genees kundige behandeling overleden en zes zonder verloskundige hulp bevallen. De beide stoomschelpenzuigers zijn den 18n dezer begonnen te werken op de »Lutine« en hebben ook gedurende den nacht doorgewerkt tot twee uur 's middags, in welken tijd ze het brachten tot op eene diepte van 36 voet. Bij goed weder hoopt men binnenkort de vereischte diepte te verkrijgen. Thans zijn natuurlijk nog geen voorwerpen van waarde opgevischt. Te Nieuw-Amsterdam zullen de voornaamste verveners een vergadering houden onder leiding van den hoofdopzichter van het Oranjekanaal, den heer Johs. Lokker, om de wenschelijkheid van invoerrechten op den steenkool te bespreken- 5 ct. per H.L. zou naar berekening 7 millioen voordeel geven. Door Burgemeester en Wethouders van Rot terdam is bij den Gemeenteraad ingediend een plan tot uitvoering van een strekdam langs het park en »Den Heuvel«. De kosten worden op f124.000 begroot. Volgens de >N. R. Gt.« bestaat het voorne men, Rotterdam en Dordrecht telefonisch met elkander te verbinden. In de volgende maand zullen de onder de ge meente Zevenbergen gelegen domeingoederen, vroeger behoord hebbende tot het domein van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, door den Staat in publieke veiling worden gebracht. De toelatings-examens aau de rijkslandbouw school te Wageningen voor den cursus 1888/89, worden omstreeks half Juli gehoudende aan gifte van nieuwe leerlingen moet vóór 1 Juli ge schieden. Uit het 98e verslag van de weesinrichting te Neerbosch blijkt, dat er nu 800 weezen zijn. In het eerste kwartaal werd ontvangen aan giften enz. f27.739,52, en voor druk- en bindwerk f 23.530,05*. Bij de weduwe S. de Vries te Harderwijk is een big geboren, zeer zeker tot heden éénig in haar soort. De onderkaak is langer dan de bovenkaak, ja zelfs over deze heen gebogen. De neus heeft veel overeenkomst met dien van een mensch, terwijl het gezichtsorgaan verte genwoordigd wordt door één oog, dat zjjn plaats vindt juist midden in den neus. Sedert Zaterdag 19 tot Dinsdag 22 Mei, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethoaders der gemeente Heusden, gelet op artikel 8 der wet van den 2en Juni 1875 (Staat9bl. no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten va« inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten: dat op heden aan N. A. Frank en zijne rechtverkrijgenden vergunning ia verleend tot het oprichten van eene Zwart- en Blauwverven)in een gebouwtje staande in den tuin achter het pand wijk N, no. 16, kadaster Sectie A, no. 967, gelegen in de Wijksche straat, alhier. Heüsdejt, den 22 Mei 1888. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Butgeifleester, II. J. VAN EGGELEN. HONCOOF.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2