Het plan bestaat om verschillende voorste den van Berlijn door een kabelspoorweg met de hoofdstad te verbinden en de machines, voor dien spoorweg noodig, tevens dienstbaar te ma ken aan. de eleetrische verlichting der groote wegen tusschen de voorsteden en Berlijn. ïn de Moniteur des Intéréts Industrie!*,or gaan voor de tentoonstelling te Brussel, leest men aangaande de »IIollandsehe afdeeling* het volgende »Voor een groot deel geschiedt de inrichting te midden van een stof en een ophooping, waar door de voorwerpen groot gevaar loopen schade te lijden. Men had moeten wachten tot het grove werk. voor de machinengalerij afgeloopen was, ten einde het schrikkelijke stof te vermijden, dat overal, zelfs door gesloten vitrines, binnendringt. an den anderen kant was het moeielijk, na de inzenders te hebben aangespoord om hun uitstalling in orde te brengen, hun te zeggen het afloopen mn het werk in de galerij af te wachten, en zulks te meer omdat dit nog lang duren kon. Kortom, de kortzichtigheid en na latigheid der organisateurs springt hier ten volle in het oog, en dit is waarlijk jammer voor de vreemdelingen, die de tentoonstelling van een nabuurstaat met hun tegenwoordigheid komen vereeren. Er zal een Congo-orde worden ingesteld door den Koning van België, als Souverein van den Vrijstraut. De orde zal uit een militaire en een burgerlijke klasse bestaan en 5 graden hebben. De zaak-Peltzer komt weer aan de orde. Vol gens de »Peuple« heeft zekere mevr. Van Hum beek een regeeringsambtenaar aangeklaagd als den moordenaar van den advocaat Bern ays. Zij zou een verklaring voor getuigen hebben getee- kend. De detectives der Parijsche politie zijn de vervaardigers der valsche bankbiljetten op 't spoor en deden reeds aanvraag tot arrestatie bij de Londensche politie. Onder het te Lorient, Z.-Frankrijk, in garni zoen liggende marine artillerie regiment woedt een hevige zenuwkoorts. In ééne maand stierven er 107 man, officieren en soldaten. Men beweert, dat onder de ïuarinetroepen te Lorient, zoowel als te Toulon, de sterfte, tengevolge van den slechten toestand waarin zich de kazernes be vinden, grooter is dan in de koloniën. Binnen veertien dagen zullen de joodsche kooplieden Moskou moeten verlatenalleen die van de »eerste gilde* mogen blijven. In Zuid-Rusland is veel regen gevallen, zoo- dat eene rijke oogst verzekerd is. In de kleedingfabriek van Polen wordt ijve rig gewerkt en de nieuwe vestingwerken van Warschau zijn van dergelijk belang, dat een speciale commissie is benoemd ter beraming van middelen om de magazijnen te voorzien voor de garnizoenen, die de 13 forten rond de stad zul len bezetten. Zaterdag-morgen waren vijf' personen, Michaël Lynek, zijn zoon en zijne dochter, Michael O'Dea en zijn zoon, met een bootje tusschen Ivilkee en Carigholt, nabij de baai van Goleen, toen op eens eene zware golf het vaartuig deed kantelen. Niemand kon de ongelukkigen ter hulp komen en allen verdwenen in de golven. De lijken zijn nog niet teruggevonden. De »Stoa,« of zuilengang, waar de beroemde wijsgeer Plato zijne leer verkondigde te Athene, is thans gedeeltelijk weder te voorschijn gebracht. De weg daarheen wordt geheel ontgraven. Veel van wat langs dien weg stondopschriften, beeldhouwwerk enz. werd geheel onbeschadigd gevonden. Men gaat nog steeds ijverig voort met het herstellen van dit gedeelte van het oude Athene. Een nieuwe moordenaarspartij is in Amerika gevormd, onder den naam »Iersche vrijwilligers*, Deze partij bestaat uit oudleden van de Glan- Na-Gael en het doel is een hevige campague in Engeland op touw te zetten, om dit land aan de voeten van Ieriand te brengen. Nog steeds is Engeland volgens hen de grootste vijand van Ierland en daarom zijn alle maatregelen gerechtigd. De Engelsche politie is op haar hoede. Volgens een telegram van Kaïro is uit Han- doub bericht ontvangen, dat het kamp van Os man Digna in brand is gestoken. Men zegt dat ruim 2000 opstandelingen omkwamen. De dor pen tusschen Ascouan en Haifa waren geplun derd. De bevolking van het Chineesche rijk wordt op dit oogenblik geschat op 310 millioen inwoners, tegen 412 millioen in 1846. Die achteruitgang wordt toegeschreven, behalve aan de toenemende emigratie, aan het groot aantal menschenlevens, dat de opstand der Taipings kostte en aan her haalde overstroomingen en hongersnood. De schade, veroorzaakt door de ontploffing in de gasfabriek te Montreal, wordt op 200.000 ds. geschat. Een trein van de Canadian Pacific was juist voorbijgegaan, toen de ontploffing plaats had. Tot dusver zijn vijf personen over leden, drie stervende, vijf zwaar en een aantal licht gekwetst. - Te Frederick (Maryland) had een ontploffing van gasoline plaats, met het ge volg dat 75 man werden gewond, 1 gedood. - >Onnoodige benauwdheid,* bromde Boguslaw, »ik heb waarachtig geen geduld om zoo lang te wachten. »Dat spijt me; maar ik kan je die kleine ge- duldsoefening niet sparen. Ga nu met me eten in 'tcassino; na het eten rooken we gezellig een sigaar; dan verkleed ik me, en dan Wil je me nu al meeslepen naar je officiers- cassino?« viel Boguslaw hem driftig in de rede, >je weet hoe'n hekel ik aan die stijve gezelschap pen heb.« (Wordt vervolgd). lievige stormen hebben gewoed in Pennsylvania, Ohio, Missouri. De schade aan gebouwen en oogst is zeer aanzienlijk. - In C-entraal-Azië hebben overstroomingen plaats gehad. Ashkabad stond voor een deel onder water en tusschen Ashka bad en Kizil Arvat werd een deel van een spoor weg vernield. Plaatselijk Nieuws. NEDERHEMERT. Tot groot genoegen der gemeenten uren heeft dr. Baljon, predikant, alhier, besloten voor het beroep naar Giessen-Nieuw- kerk te bedanken. HE Dl Kill IZEN, 31 Mei. Klaagt men in verschillende gemeenten dat de lust tot het hu welijk niet toeneemt met recht zou onze ge meente zich daarbij kunnen aansluiten. Op een bevolking toch van ruim 1100 zielen is sints 17 Mei 1886 slechts één huwelijk vol trokken. WERKENDAM, 28 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit een aak, liggende in de haven, eenig beddegoed, toebehoorende aan C. Hanegraaf, ontvreemd. De daders van dezen diefstal zijn tot nog toe niet bekend. ALM KERK, 29 Mei. Dezer dagen zal de broodbakker A. d. V. met een groot gezin met het stoomschip »Caland« naar Noord-Amerika vertrekken, ton einde aldaar hun geluk te be proeven. Alleen de oudste zoon zal de zaak zijns vaders voortzetten. 30 Mei. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »het Nieuwe Land van Al- tena* is besloten om bijna alle kleiwegen, daarin gelegen, te begrinden. WOUDRICHEM, 25 Mei. Heden werd al hier eene vergadering gehouden van stemge rechtigde ingelanden van het waterschap van 't Oud Land van Altena. Aan de orde was in de eerste plaats dc rekening van den secretaris- penningmeester over 1887, die werd goedge keurd met eene ontvangst van f 23,395.01i en eene uitgaaf van f 14,031.1.61, alzoo met een goed slot van f 9363.85. Vervolgens werd be handeld de begrooting voor het dienstjaar 1888, mede sluitende met een batig slot van f 4775.86 en waarbij de dijk!asten voor 5125 hectaren werden vastgesteld op f2.50 per H.A. Daarna kwaui aan de orde de voordracht voor dijk graaf en twee heemraden, waarop door stem gerechtigde ingelanden werden geplaatst de af tredende dijkgraaf, de heer A. B. van Tienho ven te Werkendam, alsmede de heeren Ph. van Dusseldorp te Werkendam en S. W. Middel koop te Gorinchem, terwijl voor de aftredende heemraden werden herkozen de heeren A. Ver schoor van Sleeuwijk te Gorinchem en J. Stra- ver Wz. te Babyloniënbroek. De vergadering verleende machtiging tot het verrichten van werken in eigen beheer en door een der stem gerechtigde ingelanden werden inlichtingen ge vraagd omtrent den stand der werkzaamheden tot, verlegging van den Maasmond, en de be moeiingen der daarvoor in der tijd benoemde commissie, welke inlichtingen door het bestuur van het waterschap werden gegeven, voor zoo ver dit daarmede bekend was. 29 Mei. Ter vervanging van de 2en luitenant Palm is in zijne plaats benoemd tot garnizoens-commandant alhier en te Loevestein de 2e luitenant Bomert van bet 3e regiment vest.-artillerie. ZU1LICHEM. Tot tweede wethouder dezer gemeente is gekozen de heer J. van Vucht. De vorige week is hier eene collecte gehouden voor eene bijdrage tot de viering van het 25-jarig bestaan der weesinrichting te Neerbosch. WIJK. Wegens het heerschen der mazelen is de openbare school alhier gesloten. WAGENINGEN, 29 Mei." Maandagmorgen was een deel van de Hoogstraat bezet met vele nieuwsgierigen, blijkbaar niet bewust hoe gevaar lijk hunne nieuwsgierigheid was, doordien het voorwerp, waarnaar zij stonden te kijken, een van dolheid verdachten hond betrof. Het dier bevond zich tusschen een hekwerk, den bek met schuim bedekt en met een verwil derden blik, akelig huilende. Geen een deed iets om den hond onschadelijk te maken, tot einde lijk zekere Maas, gep. O.-I. militair, de stout moedigheid had het dier bij den nek te pakken en hem de dienstmeid van de meesteres ter hand te stellen. Ook van haar was het een kloeke daad om het beest in den arm te nemen en naar huis te brengen. Daar gekomen is de hond weer in een staat van razernij vervallen en zou een anderen gebeten hebben. De politie gewaar schuwd zijnde, beeft toen korte wetten gemaakt en beide dieren doodgeschoten. Maas toonde door zijn flink gedrag, dat hij een man is, nog be zield met moed, beleid en trouw. »In Iudië beb ik mijn leven voor het vaderland gewaagd,zoo sprak hij, »en het vaderland heeft mij beloond met een pensioen.Nu heb ik mijn leven voor de menschheid gewaagd en wordt beloond met »een dubbeltje. Den len Juni heeft de oudstrijdster E. ten Hondijk alhier, het voorrecht genoten, haar 93e jaar in te treden. Heeft zij als marketenster, in der tijd trouw haar plicht gedaan, en verkeert zij niet in te ruime omstandigheden, zoo zullen een paar heeren bij de ingezetenen de noodige pogingen aanwenden, om hare laatste levensda gen zoo aangenaam mogelijk te maken. De Wageningsche vereeniging »tot Oefe ning in den Wapenhandel,deed Donderdag 1.1. haren eersten tocht naar de nieuwe baan in de Enk. Om 5 uur trok het corps door de stad, voorafgegaan door het Fanfare-gezelschap, lustig er op los spelende, nam het met zilver bekroonde vaandel in ontvangst bij den voorzitter, trok naar de baan, van waar zij 's avonds weder met volle muziek de stad binnen togen. RENKUM, 29 Mei. Gisterennacht heeft het alhier en in deze omstreken zoo sterk gevroren, dat aardappelen en boonen geheel weg zijn. Ook aan het eiken hakhout is door de vorst aanzien lijke schade toegebracht. RHEXEN. De moppen, smousen en krozen zijn allen ten hoogste verontwaardigd voor de kwelling hun door het aanleggen van muilkor ven aangedaan. Zij beweren niet alleen daartoe geenfe de minste aanleiding gegeven te hebben, maar dat hun nu alle gelegenheid benomen is om dieven en inbrekers naar belmoren te ont halen. Redenen waarom zij beleefd maar drin gend vragen van al dit ontuig bevrijd te wor den. in overweging gevende om bet rechtstreeks naar den Haag te zenden. Binnenland Naar men van doorgaans welingelichte zijde verneemt, zou thans de aanvraag om ontslag van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, in handen zijn van Z. M. den Koning. In 1887 zijn door 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd Voor den staat 100.000 kwartjes, 1.600,000 dubbeltjes en 100.000 stuivertjes. Voor de koloniën niets en voor rekening van particu lieren 40.754 gouden tientjes. Men herinnert zich dat de afgetreden Minister van Weitzel, voor eenigen tijd een commissie be noemde, onder voorzitterschap van den secretaris generaal, belast met het onderzoek naar de militaire correspondenten van de verschillende dagbladen. Men wilde eens voor goed een einde maken aan dat klappen uit de school, aan dat aan de groote klok hangen van alles wat de Ministers liever zoolang mogelijk stilhouden of bij verrassing willen doen voor den dag komen. Niets scheen gemakkelijker. Men ging zoeken wie de indiscrete berichtgevers waren. Maar men heeft het moeten opgevende commissie heeft haar taak neergelegd, daar zij niets anders heeft kunnen ontdekken dan dat de onvindbare correspondenten vlugge en in den regel goed ingelichte personen zijn. Naar bet »Vaderland« verneemt is naar aan leiding van de opmerkingen van den Raad van Htate de onl worpen pensioenregeling voor de amb tenaren van het algemeen bestuur aan een nieuw onderzoek onderworpen De plannenmakkers, die van liet rustige Scheveningen en speelhol wilden maken, en meen den het Haagsche gemeentebestuur te kunnen vermurven met kolosale geldaanbiedingen, zijn slecht van de reis gekomen. Met algemeene stem men toch werd door den Ilaagschen gemeenteraad besloten, afwijzend op het verzoek te belisson en daarna over te gaan tot de orde van den dag. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Weesinrichting te Neerboseb, op 13 Juni a.s., zal ds. J. P. G. Westhoff, pred. bij de Herst. Evangel. Luth, Gem. te Amsterdam, de feest rede houden. Naar wij met belangstelling vernemen wenden eenige gemeentebesturen bij de betrokken auto riteiten pogingen aan, om vergunning te beko men tot bet beplanten met fraai, opgaand ge boomte van de toegangswegen en voorpleinen van de in hunne gemeente bestaande spoorweg stations. Wij twijfelen niet of deze vergunning zal zoowel door de Regeering als door de Direction onzer verschillende spoorwegmaatschappijen zon der eenig bezwaar worden verleend. Wij hopen daarom, dat het voorbeeld van de hier bedoelde gemeentebesturen spoedig ook elders navolging zal vinden. De spoorwegstations, vooral in buitengemeen ten, zouden daardoor voor het reizend publiek eu als wandeling voor de ingezetenen in aan trekkelijkheid aanmerkelijk winnen. Eene dame te Gennep verrastte haren van de reis terugkomenden man met een spruit, die tijdens de afwezigheid des vaders het levenslicht zou hebben aanschouwd. Het bleek later, dat het kind van een ander was, dat de vrouw zich bad doen afgeven en dat zij als het hare liet doorgaan. De man had aanvankelijk geen achter docht gehad, en liet het kind behoorlijk in de neten van den burgerlijken stand inschrijven. Toen later het bedrog uitkwam en bekend werd, stelde de justitie ambtshalve eene vervolging in, wegens verduistering van staat. Gerechtshof en rechtbank te 's Bosch achtten echter het O. M. niet ont vankelijk in zijne vordering. De cassatie, in 't belang der wet ingesteld, heeft evenmin tot iets geleid. De Hooge Raad heeft echter de voorziening verworpen, liet hoogste rechtscollege achtte de vereischten voor de ingestelde vervolging niet aan wezig, en ook van begin van bewijs door ge schriften was niet gebleken. Men schrijft uit Werkendam De rivier de Merwede is thans voor deze gemeente weder in den toestand van vóór 15 jaar. De aanlegplaats van stoombooten ligt dan ook weer op dezelfde plaats als in die dagen. Gedurende dien tijd moest het hoofd niet min der dan driemaal verlegd worden, daar telkens de langzaam lager zakkende zandplaat het aan leggen onmogelijk maakte. Sedert Zaterdag 26 tot Dinsdag 29 Mei, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 31 zalmen van 8 tot 25 halve kilo's, prijs per halve kilo f 1,10 tot f 1,23 en 6947 elften en vinten, prijs per stuk f 0,03 tot f 1,39. Van 26 tot en met 29 Mei, werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1188 elften, die tegen f' 0,80 a 0,95 per stuk werden verkocht838 zalmen f 1,10 a f 1,20 per 5 ons. De muur van de beroemde echo te Muider- berg, die in den afgeloopen winter gedeeltelijk omgewaaid is. is weer hersteld. De echo heeft hoegenaamd niets geleden. Trouwens, ook vóór het herstel van den muur was de echo even duidelijk. Blijkbaar schuilt dus het geheim, dat altijd even verrassend blijft, niet in den muur, althans niet in den bovenrand van dien muur. Eigenaardig is, dat men in Engeland heeft wil len beproeven, een dergelijke echo op te wek ken en daartoe niet alleen een volkomen gelij ken muur gebouwd, maar zelfs gelijksoortige boomen als te Muiderberg geplant heeft. De overeenkomst moet volkomen zijn, maar de echo bleef te Muiderberg. Zij schuilt dus ook al uiet in de boomen, zooals de Engelschen schijnen gedacht te hebben. Indien het beheer over 't krankzinnigenge sticht te Vucht in andere handen overgaat waarvan sprake moet zijn - lubben de drie ge- neesheereu geneigdheid aari den dag gelegd op hun aangevraagd ontslag terug te komen. De vereeniging het Nederlandsch Rundvee- stamboek heeft besloten pogingen te doen tot het nemen van tijdige en doeltreffende maatre gelen, opdat het llollandsche vee op eene waar dige wijze vertegenwoordigd worde op de inter nationale tentoonstelling te Parijs, te houden in 1889. Met dat oogmerk werd besloten: 1. een adres aan de hoogere regeering in de dienen tot het bekomen van een rijkssubsidie; 2. de mede werking der vereeniging ter behartiging der belangen van Nederlandsehe inzenders op die tentoonstelling, door wiens tusschenkomst de aangiften van inzending moeten geschieden, te verzoeken3. aan belanghebbenden, zoowel maatschappijen als particulieren, een rondzend brief te richten, met verzoek om financiëelen steun, zoo door het geven van bijdragen als door het nemen van aandeelen in een waarborg fonds en 4. te besluiten, dat op de begrooting dezer vereeniging voor 1889 zal worden ge bracht een post van 500, als bijdrage in die kosten, en een post van 500 voor te nemen aandeelen in het waarborgfonds. De asperge-verzending is in het Westland in vollen gang. Qualiteit en quantiteit zijn geheel naar wensch, doch de prijzen laag: witte 15 it 20 cent per bos, blauwkoppen slechts 10 cent. De vruchtboomen prijken in Hollandsch tuin in vollen lentedos, en wanneer de nachtvorst geen schade komt aanbrengen, zal er dit jaar fruit in overvloed zijn. De aardappelen staan mooi, doch groeien, als 't koren, in 't nog gure weder, slecht. Ook het gras wordt sehaarseh, zoodat de koeien niet veel gevende prijzen van boter en kaas zijn ook laag en al is de veestapel ook nog zoo gezond, al het opgesomde is reden te over, om de boeren niet vroolijk te stemmen. Eindelijk heeft het leger des heils« ook te Hoorn de plaats kunnen vinden, waar »een kamp« zal worden opgeslagen. Voor 10 gul den 's weeks, zegt men, is de kolfbaan van liet koffiehuis »de Zon« afgehuurd. Dat zou zeker niet zijn geschied, wanneer niet reeds een aantal manschappen was aangeworven. Op Vrij dag den len Juni zal de eerste »réveillo« wor den geslagen. Des Zondags is het de dag van zware diensten, van herhaalden en algemeeneu aanval. Als nu de vijand ook maar naderen wil. Nu, elke richting op godsdienstig gebied kon tot hiertoe te Hoorn geestesvoedsel vinden naar ga ding. Behalve de groote Hervormde en Room- sehe gemeenten, worden in dat stadje van 10,000 zielen aangetroffen een Hersteld-Luthersche, een Remonstrantsche, een Doopsgezinde, een Christe lijk Gereformeerde, een Vrije Hervormde (of Evangelische) en een Joodsche gemeente. Buiten dien houden de Apostolische gemeente en de Baptisten geregeld samenkomsten. En nu nog het >leger des heilsD Of het Godsrijk zóó zal komen? De oude proleet Zacharia zou wellicht, als hij de dingen zag die thans gebeuren, ojihou- den te twijfelen Een arbeider uit Gennep begaf zich in de afgeloopen week te half drie des middags naar zijn werk, hield daar een praatje met een collega tot 4 uur, ging eindelijk tot 5 uur in de bran dende zon op zijn land liggeu, bracht daarna een bezoek aan zijn broeder, keerde te 7 uur naar huis terug, bekeef zijn dochter, dat de koffie niet gereed was, en klaagde ten slotte steen en been over de slechte tijden, die hem beletten, hoe hard hij ook werkte, in de wereld vooruit te komen Onder begunstiging van prachtig weder wer den Zondagmiddag jl. door de Orefelder Bicyele- club uitgeschreven wedrennen in den Thiergarten te Crefeld gehouden. Aan toeschouwers ontbrak het zeker niet, evenmin als aan deelnemers. Vooral daar de heer De Beukelaar uit Antwer pen en de heer Iluysser uit Maastricht en nog eenige andere Hollanders zich zouden meten met de beste rijders van het Rijnland, beloofde de wedstrijd zeer intsressant te worden. Daar er bijna geen wind en de baan zeer goed was, werd er snel gereden. Dat de Hollanders op het ge bied van dien sport bij de Duitschers nog niet achterstaan, blijkt daaruit dat de heer J. Huysser vier eerste prijzen behaalde, terwijl ook den heeren Em. De Beukelaar, A. Op de Coul uit Roermond eu 0. H. Thiebout uit Zwolle nog eenige prijzen ten deel vielen. Volgens de >N. Rott. Ct.« zal de lieer Kiderlen aan den wielerwedstrijd te Scheveningen deel nemen. Bij deti grooten bondswedstrijd in Au gustus, ook ter viering van 't 5-jarig bestaan van den Alg. Ned. YVielrijdersbond te houden, zal om het meesterschap van 't vastelandworden gereden. Een misschien niet algemeen bekende bijzon derheid is, dat bij gelegenheid der algemeene vergadering van het »Nut«, de 500 afgevaardig den in de pauseering krentenbroodjes of kadetjes inet Edarner kaas eten eu dat velen hunner het oude gebruik in eere houden, om alsdan een pijp op te steken. Een polderwerker ging naar zijn werk aan het Merwede-kanaal, bij den Leidsche weg, nabij Utrecht, en zag aan een sloot een ooievaar zich krampachtig heen en weer bewegen. Hij liep naar het dier toe, pakte liet zonder moeite van den grond op, onderzocht het en merkte dat het een kogeltje in het lijf nabij den staart gekre gen bad. Onze werkman nam den gevleugelden invalide onder den arm en liep er mee den weg op, toen hem een boer tegen kwam, die den ooievaar als bet mannetje van liet paar, dat zich op zijn hofstee aan den Vleutensche weg genes teld heeft, herkende. l)e boer nam den ooievaar over en bracht hem naar de rijksveeartsenijschool, waar men hem door een operatie hoopt te be houden. Maar nu het wijfje, dat verlaten op het nest zit o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2