s nachts goec weinig te \ippenhokken en volières soms heel wat ver moordt, maar als wij de hokken sluiten, zullen onze kippen en vogels vreezen hebben. De bloeddorst van het hermelijn is groot. Zelfs 's winters vervolgt hij de muizen onder de sneeuw en dit is vooral niet van be lang ontbloot als men bedenkt, dat voor he dooden der oude muizen eene ontzettende ver menigvuldiging dezer dieren wordt tegengegaan daar elk paar muizen van 100 tot 150 familiele den voortbrengt in één, enkel jaar. Menigvuldiger nog dan het hermelijn komt de kleine wezel voor. Dit gezwinde roovertje is nog grooter vijand van de muizen. Zijn slank lichaam stelt hem in staat de muizen tot in hunne schuil hoeken te vervolgen. Zoo bloeddorstig is dit dier tje, dat het, hoewel verzadigd van het ingezogen bloed, toch met onverminderde kracht en ijver voortgaat de muizen te vervolgen en te dooden. Een natuurvorscher heeft waargenomen, dat de kleine wezel binnen één uur 20 muizen naar zijn hol droeg. Hebben de wezeltjes jongen, dan moet het aantal muizen, dat door hen gevangen wordt, wel groot zijn. Heerscht in eene of andere streek eene muizenplaag, dan neemt het aantal wezels ook zeer toe, hetgeen alleen hieruit is te verklaren, dat bjj overvloed van voedsel, de wezels twee ma len jongen werpen, betgeen in gewone omstandig heden slechts eenmaal plaats heeft. Evenals de groote wezel werpt zich de kleine ook op hazen en konijnen, hoenders en broedende vogels. Voor al voor de vogels is dit anders zoo nuttige diertje schadelijk. De bunsing staat in geen best blaadje en om den walgelijken reuk, dien hij van zich geeft, is hij zelfs spreekwoordelijk geworden. Dit dier heeft een prachtige bruinzwarte vacht, welke in den winter soms wel met f 5 betaald wordt. Dat hij in ons land nog al menigvuldig voor komt bewijst de statistiek, waaruit blijkt, dat jaarlijks gemiddeld 4000 bunsings gevangen wor den. Hij houdt zich gewoonlijk in de nabijheid van woningen en schuren op en wordt zelfs wel op zolders aangetroffen. Wat hij daar zoekt? Wel, muizen en ratten, maar ook hoenders en wel liefst de laatste soort van dieren.Wel doodt de bunsing muizen en ratten, maar juist omdat hij zich bij voorkeur ophoudt rondom de boerenwoningen, kan hjj menigmaal zeer schadelijk zijn en dus het vangen van dit roofdier niet worden afgekeurd. De boommarter is jong licht bruin, soms wit van kleur, welke later tot het donkerbruine overgaat. Voor de borst heeft dit dier een roodgele vlek. De voetzool is geheel behaard. Dit dier houdt zich bij voorkeur op in uitgestrekte bosschen, waaruit het zich slechts zelden begeeft en wel alleen in den paartijd, als het mannetje zijn wijfje zoekt en ver volgt. Over dag houdt de boommarter zich gewoon- ljjk schuil in een hollen boomstam of in een verla ten nest van een kraai of ekster. Ongelooflijk vlug kan dit dier klauteren, zoodat zelfs het vlugge eek hoorntje hem niet kan ontkomen. De marter maakt op de eekhoorntjes jacht en daardoor ver richt hij een goed werk, want de eekhoorntjes kunnen in de bosschen zeer veel schade aanrich ten door het vernielen der jonge spruiten en knop pen. Men heeft zelfs waargenomen, dat de eek hoorntjes in een bosch bijna geheel verdwijnen, door dat slechts één marter er zich ophoudt. Even wel is de marter in een ander opzicht schadelijk. Onnoemelijk veel jonge vogels haalt hij uit de nesten, die zelfs in de hoogste toppen zich bevin den, en daar het meerendeel dezer boschbewoners tot de zoo nuttige zangvogels behoort, wordt hij in dit opzicht zeer schadelijk. De boommarter komt in ons land echter niet zoo menigvuldig voor, vooral ook door het verdwijnen der bos schen. Bij gebrek aan levende zoogdieren en vo gels verslindt hij ook insecten en neemt ook we eieren, honing, ooft en bessen. Wij laten de ove rige door ons genoemde roofdieren ten na het hier behandelde aan elks oordeel over of men deze dieren zóó moet vervolgen als dit wel plaats heeft. Goudriaan, Juni '88. A. Kaus. Buitenland. De »Nordd. Allg. Ztg.« meldt: De Keizer heeft v. Puttkamer op zijn verzoek zijn ontslag en tegeljjk het grootkruis der Hohenzollern-orde verleend. In een groot boekdeel samengevat, zijn al de levensbeschrijvingen van wijlen Keizer Wilhelm, die bij zijn dood in de groote bladen van de gansche wereld verschenen (het zijn meer dan 1000, in 25 talen), door den Keizer aan de Staatsbi bliotheek geschonken. Te Lobith passeerden dezer dagen de eerste bezendingen kersen voor Engeland. Den 1 Oden Juni, den verjaardag van het over lijden van Bodewijk II van Beieren, zal men op de plaats aan het meer Berg, waar hij in 1886 op zoo geheimzinnige wijzen het leven liet, een gebroken kroon plaatsen, door een hek omringd. Koning Christiaan van Denemarken heeft, met het oog op de minder gunstige tijdsom standigheden, bedankt voor het geschenk, dat de Denen hem (in den vorm van een landgoed in. Jutland), ter gelegenheid van zijn regeerings- jubilé op 15 Nov. e.k., wilden aanbieden. De geopende inschrijving is nu gestaakt. Overeenkomstig een besluit van den Gemeen teraad van Weenen, zal het stoffelijk overblijf sel van Beethoven, dat de Wahring (bij Wee nen) rast, den 20 dezer worden opgegraven. blokken huizen. De schade wordt geschat op 800.000 ds. - Een brand verwoestte gedeelte lijk de beruchte Tammany-hall te New-York. - Het dep. Gironde werd door een geweldigen hagelstorm geteisterd. De oogst, ook die van den wijn (o. a. te St. Emilion), heeft veel ge leden. - Door het springen van een bom in de artillerie-werkplaats te Novgeorgewsk zijn drie mannen gestorven, 3 zwaar, veel licht gewond. - In Zuid-Beieren hebben Donderdag hevige storm en hagelbuien groote schade aan den oogst toe gebracht. Binnenland- Naar men uit Leeuwarden aan het »N. v. d. D.« meldt, wenscht Z. M. de Koning voor dit jaar af te wijken van de tot nu toe gevolgde gewoonte, om prijzen (een gouden zweep en een gouden oorijzer) beschikbaar te stellen voor eene hard draverij te Leeuwarden op 18 Juni, den gedenk dag van den veldslag bij Waterloo. ten einde te worden bijgezet in een op de cen trale begraafplaats voor den grafkelder. groote mannen bestem- De vooruitzichten van zijn den oogst in Hongerije ongunstig. Maarschalk Leboeuf is ven er in Frankrijk overmaarschalk Canrobert en maarschalk Mac Mahon. overleden. Thans blij- nog twee maarschalken van volgt zoon smaak en veel kunstbeschaving, wiens goede raad niet te verachten was. En daar Martens zijn meening volstrekt niet aan Hiinsius opdrong, maar, zooals we reeds opmerkten, slechts bij de keus der beelden zijn invloed liet gelden en later nog slechts éénmaal bij de eindrepetitie verscheen, waar hij alles voortreffelijk en onberispelijk noemde, was de professor in 't geheel niet van oordeel, dat de levende beelden eigenlijk van Martens waren uitgegaan. Zoo kwam eindelijk de 29e Januari onder alle voorbereidingen voor de medewerkers nog vroeg genoeg. Pleiszenbach was zoo druk bezig, dat hij van de kazerne de boodschap zond, dat zyn vrouw niet met eten op hem moest wachten, daar het hem onmogelijk was vóór de voorstel ling nog naar huis te komen. Georgine was daar niet verwonderd over, dewijl haar man haar reeds vroeger had gezegd, dat hij met zijn kame raden in de kazerne zijn costume zou aandoen men had daar een geheele kleedkamer ingericht. Maar deze tijding kwam haar zeer goed te pas, want nu had ze voor haar eigen voorbereiding de handen geheel vrij. Dadelijk na haar eenzamen maaltijd ging ze met haar kamenier naar mevrouw Hiinsius, liet zich daar kappen en kleedde zich in het toilet, dat noodig was voor het eerste der levende beelden. Toen ging ze met Mr. en Mw. Hiin sius te zamen naar de kazerne, waar Carolin aan den daartoe bestemden ingang haar wachtte en, door Martens vooraf goed onderricht, over steile trappen en door lange gangen achter op het kleine tooneel bracht, dat de schouwplaats van haar triomf zou worden. Ze had hier tevens met haar gezelschap de beste gelegenheid, om door de kijkgaten van het gordijn de door haar zoo verachte »cavalleristiscke oefeningen en kunst rijdersvoortbrengselen te beschouwen. Wagen na wagen was intusschen op de plaats van de kazerne gereden, waar de curassiers met blinkende helmen en harnassen, met fakkels in de rechterhand, een wijden kring vormden en den aanrollenden equipages den weg wezen. De in gang naar de rijbaan was smaakvol met hooge Busland gaat voort met groote militaire toe bereidselen te maken, in het bijzonder te War schau. Opnieuw zijn 5 a 6 honderd joden uit Odessa verdreven, en vele anderen zullen moeten vol gen. Voor het meerendeel behooren zij tot de arme klassen, en de ellende, die door deze gelukkigen op hun weg naar de grenzen wordt uitgestaan, is bijzonder groot, daar de hitte op dit oogenblik schier ondragelijk is. Uit Bombay wordt bericht, dat de Sultan Muscate is gestorven. Zijn tweede hem op. Er is wellicht geen streek in de men zooveel vruchtboomen heeft Michigan, een staat in Amerika, geeft aan, dat daar niet minder dan 900,000 per- sikeboomen zijn, 140,000 pereboomen, 170,000 appelboomen, 27,000 kerseboomen, 180,000 wijn stokken en ongeveer 630 bunders beplant met aardbeziën600 bunders beplant met zwarte bes sen en 900 bunders beplant met frambozen. Bij een brand te Peking zijn 40 afgebrand, 200 werden zwaar beschadigd, dens den brand sloegen de dieven hun slag gingen op den loop met een rijken buit. - De stad Hull, in Canada, tegenover Ottawa, is voor wereld, waar als in West- De statistiek Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 12 Juni. Donderdagavond werd per stoomboot eene partij zeevisch aangevoerd, om te worden afge slagen. Hij bleek echter van eene dusdanige goede kwaliteit te zijn, dat de keurmeester der gemeente den afslag verbood en alles liet be graven. Eene nieuwe politieverordening is voor onze gemeente in werking getreden. Wij hebben haar vluchtig ingezien en opgemerkt, dat er verschil lende wijzigingen op de vorige verordening zijn aangebracht; zoodat wij de gemeentenaren wel aanbevelen van de verschillende verbodsbepalin gen nota te nemen, ten einde niet onwetend te zondigen; hetgeen toch strafbaar zou zijn. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat deze politieverordening nauwkeurig is bewerkt ge worden en daarbij rekening gehouden is met de omtrent de plaatselijke strafwetgeving bestaande litteratuur en jurisprudentie, zoodat wij ons vleien, dat de verschillende gen]eentebesturen hiermede gaarne kennis zullen maken, alvorens zij zelf eene politieverordening vaststellen. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Waalwijk is benoemd de heer J. A. van Bok hoven, thans volontair ter secretarie alhier. GOBINCHEM. Z. M. heeft den heer mr. M. F. Boonzajer jr., alhier, met ingang van 16 Juni e.k., benoemd tot schoolopziener in dit arrondissement. WERKENDAM, 8 Juni. Omstreeks dezen tijd van het jaar hebben de jaarlijksche open bare verhuringen van hooiland onder deze ge meente, Dewerken, Almkerk, Dussen en Slie- drecht alhier plaats. De verwachting omtrent deze verhuringen is, dat hooger zullen zijn dan in de opbrengst, vergeleken voorafgaande jaren reeds meer bedroeg. Bij de op gisteren gehouden verhuring van 114 Hectaren hooiland, gelegen onder Dussen, Dewerken, Werkendam en Almkerk is die ver wachting niet beschaamd geworden, daar voor sommige pereeelen de prijzen zeer hoog waren. LAND VAN ALTENA. De tarwe, rogge en garst staan zeer dun, de boonen, erwten en ha ver staan redelijk, de late aardappelen en voor namelijk de suikerbieten komen zeer slecht voor den dag. zoodat, dagelijks nog overzaaien plaats heeeft. Het koolzaad, dat hier zeer weinig wordt gezaaid heeft opgehouden te bloeien en belooft vrij goed te zullen zijn. Het vlas staat over het emeen zeer slecht en heeft veel door de koude geleden. - Tot terschap W. de Jong en DUSSEN. 9 dat de Zuid-Hollandsche de op te de Bij de regeering bestaat, naar men aan N. R. Ct.« mededeelt, het voornemen, om de begrooting voor 1889 geen gelden uit trekken voor de voorbereidende klassen bij rijks normaallessen. Naar men verneemt, is Justus van Maurik ernstig ongesteld. Mevrouw de weduwe De Bourbon, de echt- genoote van hem, die als hertog van Norrnan- diè' te Delft is begraven, is te Teteringen, bij Breda, op 85-jarigen leeftijd overleden. Op 22, 23 en 24 Juni zal te 's-Hage, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, door de Ned. Vereeniging »Avicultura« eene inter nationale tentoonstelling van pluimgedierte wor den gehouden. Maassluis zal f 90,000 ter leen vragen, ten einde een waterleiding aan te leggen. de prijzen belangrijk het vorige jaar, toen bij de onmiddellijk De Rotterdamsche gemeenteraad heeft het voorstel tot het maken van een strekdam langs het Park en »de Heuvelbij acclamatie goed gekeurd. leden van het Bestuur van het Wa rden Duil,« zijn benoemd de heeren B. de Jong alhier. Juni. Algemeen is het bekend polder eene gunstige Aan de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur der »Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is door 206 departementen deel genomen, te zamen uitbrengende 978 stemmen. Gekozen werden mr. W. H. K. Mouthaan, te Amsterdam, met 679; dr. W. Pleyte, te Leiden, met 642, en dr. J. Zeeman, te Amsterdam, met 670 stemmen. Allen hebben hunne benoeming aangenomen. Sedert Woensdag 6 tot Vrijdag 8 Juni, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 27 zalmen van 7 tot 39 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,81 tot f 0,95 en 49 elften, prijs per stuk f 0,38 tot f 0,85 en 6103 vinten, prijs per stuk f 0,02 tot f 0,08. Van 6 tot en met 8 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1257 zalmen, groote zalm gold f 0,90 a f 1,00, kleine f 0,80 a f 0,95 per 5 ons. en een deel afgebrandde vlammen vernielden tien denneboomen gedécoreerd, waar tusschen in lichtende bogen bontgekleurde lampions hingen. Een op gelijke wijze versierde voorzaal, waar men aan de beide zijden de kleedkamers voor de toeschouwers aantrof, nam dan de gasten op, en op den achtergrond daarvan voerde een breede wenteltrap, waarvoor curassiers en dra gonders in parade-uniform de wacht hielden, naar de eigenlijke feestzaal. Want daarin was wezen lijk de langwerpige vierhoek van de rijbaan omgetooverd. Nadat de toeschouwers de portière waren doorgegaan, die den ingang afsloot en waar eenige heeren van het uitnoodigingscom- mitté de honneurs waarnam, kwamen ze dade lijk in de rijkversierde loges, die de arena om ringden en in zes amphitheatersgewijze boven elkander aangebrachte rijen zitplaatsen genoeg ruimte aanboden aan een zoo buitengewoon talrijk publiek. Driemaal waren de rijen zitplaatsen afgebro ken eens in de lange zijde door de muziek- tribune, waar het vereenigde muziekcorps van de beide cavallerie-regimenten geplaatst was dan daar tegenover in de andere lange zijde door een rijk versierde, vooruitstekende tribune, welker loges zitplaatsen aanboden voor de uit- genoodigde hooge personen: de commandeerende uitzondering maakt op vele waterschappen, die onder zware lasten gebukt gaan. Gewoonlijk wordt jaarlijks aan elk ingeland in dezen pol der per bunder een zekere som uitbetaald. Ver leden jaar bedroeg deze uitkeering f 17 per H.A. Over het loopende jaar wordt het op f 9 per bunder berekend. GIESEN. Voor het geven van onderricht m nuttige handwerken voor meisjes, is aan de openbare school benoemd Hijltje Hak, alhier. generaal, de gouverneur der vesting, de eerste president der provincie en andere notabiliteiten met hunne dames, en hier had ook de konink lijke prins moeten zitten als hij namelijk gekomen was; en voor de derde maal was de reeks zitplaatsen afgebroken recht tegenover den ingang door het geheimzinnige tooneel, waarvan het roode gordijn thans echter nog door een groep hooggroeiende tropische planten bijna ge heel verborgen was. De zuilen die de loges droegen en de borstweringen waren in wit en goud gevat, de draperieën in krachtig rood. De anders zoo kale wanden der rijbaan, voor zoo/er ze niet door de loges bedekt waren, waren verborgen door prachtige wapenschilden, rijk met vlaggen gedrapeerd liet leelijke plafond was met bontgestreept en tent vorm ig uitgespan nen doek bedekt, en over dat alles goot zich in verblindende volheid wit electrisch licht, in welks glans de brillante damestoiletten, hier zijde en atlas, daar doorschijnende tarlatan en bloemen en veeren, uitmuntend uitkwamen. Zoo bood reeds thans, nog voor 't begin der eigenlijke voorstelling, dit anders zoo kale en prozaïsche vertrek een prachtig schouwspel. En nu hieven de muzikanten op de tribune de fanfares van de Tannhauser-marsch aan, en toen het geheele orkest inviel, opende zich over de vooruitspringende eereloge de deur der arena voor den heraut en zijn gevolg. Welk een statige trein! Vooraan op een vurig ros de heraut zelf in een engsluitend bruin en blauw gestreept onderkleed, over de borst den rijkgestikten herauts- rok met de wapens der provincie, op het hoofd de met veeren getooiden boret. In de rechter hand hield hij, gesteund op het dijbeen, zijn gouden staf, op welks spitse de keizerlijke ade laar troonde. Het was de heer von Walsing, wiens vorstelijke figuur goed voor deze rol paste. Hem volgde de feestbanier met vier trawanten te voet en op dezen drie wapenkoningen in de zelfde kleeding als Walsing en gezeten op schim mels. Hieraan sloot zich het muziekcorps, ge kleed als ten tijde der reformatie. De trein werd gesloten door een afdeeling landsknechten te voet, wilde, trotsche gestalten in tweekleurige wijde, lange broeken, korte wambuizen met wijde gespleten mouwende meeste waren blootshoofds en hadden hun hoed of barret op den rug hangen, het breede zwaard op zijde en de lange piek in de vuist. Zoo trok de trein eens de arena rond en toen hield de heraut met de wapenkoningen tegenover de eereloges stand, terwijl de trompetters zich recht tegenover de muziektribune plaatsten en met hunne fanfares krachtig de muziek begeleidden. De landsknech ten echter verdeelden zich in het rond. Nu zweeg de muziek. De heraut hield met helder klinkende stem een aanspraak, waarin hij den toeschouwers het programma van het eerste gedeelte meedeelde. Daarop gaf hij het teeken voor de eerste quadrille. Deze werd ge reden in het costume van den grooten keur- De rechtbank te Maastricht heeft de 5 leden van den gemeenteraad te Hoensbroek, die aan geklaagd waren van valschheid in geschrifte, buiten vervolging gesteld. In de Tielerwaard zullen de volgende week de kersenverpachtingen een aanvang nemen. De kersen, die verbazend gebloeid hebben, hebben door de koude veel geleden, zoodat mige boomgaarden niet veel zijn Er zullen dus waarschijnlijk wel hooge prijzen besteed worden, en de eigenaars van boom gaarden, waar de kersen zoogenaamd niet zijn gaan loopen, zullen een goed jaar hebben. Volgens den »Amst.« doet zich het zeker niet alledaagsche geval voor, dat te Den Bosch be slag is gelegd op een snelpers, in de aldaar er in som- overgebleven. gevange- O O nis m gebruik. Te Rotterdam is verloren een geaccepteerde wissel, groot f2021.25, getrokken door Gebr. van Beekum te Rotterdam op D. R. van Nug- teren te Zwijndrecht, vervallende den 26 Juli 1888. De dam, In commissaris van politie, 2e afd. Rotter- verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. den van Zaterdag op Zondag is nacht wederom ingebroken in het kantoor van den rijksontvanger te Purmerend. De dief of dieven hebben zich door het inslaan van eene ruit toegang tot het kantoor weten te verschaffen. Hoewel er geene belangrijke som aanwezig was, is toch door hen eenig geld medegenomen. Als een dat te groote zeldzaamheid wordt gemeld, boomotter, ter Kortezwaag een grootte vorst, de heeren in de eigenaardige zware hooge hooge laarzen en lange sjerpen om 't midden in de Brandenburgsche kleuren, wit en rood, de aan eene zijde opgeslagen breedrandige hoed met witte en zwarte veeren op het hoofdde dames in rijkleeding met lange sleepen, waarin wigvormige tusschenzetsels van zijde en met een koket hoedje op het a la Fontange gekapte haar. Met de meeste nauwkeurigheid werden de verschillende figuren der quadrille uitgevoerd; de heeren en dames reden met een sierlijkheid, die levendigen bijval verwierf. Deze nam nog toe bij het volgende nummer, het zoogenaamde rozenspel. Hierbij moeten twee ruiters den zijden strik, die aan den schouder van een derden ruiter is vastgehecht, trachten te rooven. De drager van den strik was luite nant von Pleiszenbach in den deftigen uniform des muskettiers van koning Frederik I van Pruis- sen; zijne vervolgers waren twee dragonder- officieren in het hofcostume van dien tijd en alle drie de ruiters toonden bij dit spel zulk een be hendigheid en flinkheid, dat de toeschouwers met ingehouden adem hunne bewegingen volgden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2