-- -5- oogenetic buiten haar en was, vooral in den laatsten tijd, niet kalm te houden, wanneer hij haar niet bij zich zag. Sommige buitenlandsche bladen verspreidden een gerucht, betreffende een aanslag op het leven van keizer Wilhelm. Naar hetgeen uit Berlijn aan de iKolmsche Zeitung* wordt geschreven, is dat alles louter verzinsel. Prins Albrecht van Pruisen, regent van Bruns- wjjk, is door den Keizer tot generaal-veldmaar- schalk benoemd. Hjj is alzoo de derde van dien rang. De beide anderen zijn graaf Moltke en graaf Blumenthal. Men verwacht dat er eene amnestie zal worden afgekondigd, waarbij de tegenwoordige Keizer de onder zijnen vader plaats gehad hebbende geiiade- verleeningen zal uitbreiden tot alle strafgevallen, welke zich hebben voorgedaan tot aan het tijdstip waarop hij zelf de regeeriug heeft aanvaard. Uit Berlijn wordt door Reuter het treurige be richt geseind, dat prinses Marie van Saksen-Al tenburg. vroeger weduwe van prins Hendrik der Nederlanden, aan eene buikvlierontsteking lij dende is, welke weinig hoop op herstel meer laat. Hare moeder, de prinses-weduwe Friedrich Karl van Pruisen, en haar broeder, prins Leopold, zijn op het slot Albrechtsberg aangekomen. Een telegram uit Dresden zegt Het zal alom in den lande met leedwezen vernomen worden, dat Donderdagnacht om 12 uur Prinses Marie van SaksenAltenburg is overleden. Prinses Marie Elisabeth Louise Frederica, dochter van Prins Frederik Karei van Pruisen, was 14 Sept. 1855 geboren en trad 24 Aug. 1878 met onzen betreurden Prins Hendrik in het huwelijk. Na 's Prinsen overlijden op 18 Jan. 1879 bleef de Prinses in 's Gravenhage geves tigd, totdat zij op 6 Mei 1885 Prins Albert van SaksenAltenburg huwde. Uit dit huwe lijk zijn twee kinderen geboren, die nu ul zeer jong de moederzorgen moeten missen. De Prinses heeft zich gedurende haar verblijf in ons land zeer bemind weten te maken. Zij beschouwde zich als een der onzen eu wij re kenden haar tot de onzen. Door de politie te Berlijn zijn twee Fransche journalisten, Bonneton Pubertuy, correspondent van den >Gaulois«, en Jeles Ramson, redacteur van den Matinuitgezet. Beide personen wer den genoodzaakt Berlijn zoo spoedig mogelijk te verlaten. Als de reden wordt opgegeven dat de eerstgenoemde in de te Londen verschijnende »World« artikelen heeft doen opnemen, in welke hij het tegenwoordige keizerlijke paar smadelijk bejegende. Ramson wordt verantwoordelijk ge steld voor vroeger in Fransche bladen verschenen artikelen. De jongste berichten omtrent den Koning van Beieren zjjn zeer ongunstig. Men denkt dat het einde nabij is. Men meldt uit Arolsen, dat de Vorst van Waldeck, de vader van H. M. onze Koningin, by een val van ziju paard een vrij ernstige kneuzing aan de knie heeft gekregen. Er is te Weenen sprake van eene toenade- »Niet meer mogelijk? Ge legt me op de pjjnbank; wat is er dun met hem gebeurd?* »Niets van beteekenis. De inspanning van 't rjjden; de gansche opwinding, ook heeft hij wel wat schielyk gedronken, misschien ook wel wat veel »Te veel, shocking!* Toch is 'tzoo,* lachte Martens, de schouders ophalend; »we hebben hem juist bij een in de kazerne wonenden vriend naar bed gebracht vóór morgenochtend vroeg zal hjj denkelijk niet thuis komen.* Georgine stond het weenen na. »üatis toch wer kelijk ergerlijk. Wat een schande voor 'tgeheele gezelschap.* >Daar hoeft ge niet bang voor te zjjn, als ge zelf uwe onbevangenheid maar bewaart, ge nadige vrouw, en zonder verder naar uw man te vragen alleen naar huis terug keert, alsof ge 't zoo met Max hebt afgesproken. Dan zal 't nie mand opvallendaaitoe is 't gezelschap te groot.* De dansmuziek zweeg, de cotillon was ten einde en daarmee ook het bal. »Er blijft me niets anders over,* morde Georgine verdrietig. »Wist ik maar of myn rijtuig voor is.« >Daar zal ik naar zien. Wordt ondertusschen naar Max gevraagd, antwoordt dan, dat hij door ongesteldheid het feest vroeger heeft verlaten.* Georgine knikte, terwjjl Martens voortjjlde. Spoedig was hij weer terug. Alles is gereed,* fluisterde hjj haar toe. Vergunt ge, dat ik u naar de kleedkamer geleide, waar uw bediende op u wacht met uw goed? Het rjjtuig staat voor het groote portaal.* Met een zucht nam mevrouw von Pleiszen- bach den haar aangeboden arm. Enkele minu ten later zat zij in haar coupé en reed alleen naar haar woning. Spoedig daarop verliet ook haar gade aan Marten's arm de kazerne. De weg tot de Apos telkerk was niet ver en werd door beiden zwjj- gend afgelegd. Erich opende de zware huisdeur en liet Pleiszenbach binnen. Toen lnj de deur weer sloot lag een wilde tiiomf op zijn gelaat. Iedere verklaring tusschen de beide echtgenooten was nu afgesneden, evenals elke bemiddeling van derden. Zijn otter was in zjjn macht. vVordt vervolgd.) ring tusschen Rusland en Oostenrijk, docr de Servische aangelegenheden in het leven geroepen. Bij rondschrijven heeft de Russische regeering aan de Russische dagbladen ten strengste alle pessimistische beschouwingen omtrent de troon- verwisseling in Duitschland en den internatio nalen toestand verboden. Prins Louis van Battenberg is aan een groot gevaar ontkomen. Een boot werd opgehaald aan boord van de >Dreadnought« in de Suda-baai; een ketting bezweek en de boot kwam op het dek terecht, waarop de Prins stond. De machi nist, vlak naast hem, werd gevaarlijk gewond. De Belgische Kamer is tbaus samengesteld uit 97 Katholieken en 41 liberalen, de Senaat uit 50 Katholieken en 19 liberalen. De rechtbank te Luik heeft Donderdag j.l. haar eerste voorwaardelijk vonnis geveld. Zij heeft n.l. eene vrouw, wegens diefstal van een omslagdoek en een paar klompen veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 26 francs boete, met bepaling dat dit vonnis niet zal worden toegepast, wanneer de veroordeelde zich gedurende een jaar goed zal hebben gedragen. De Maupas, oud-minister van Napoleon III, een der voornaamste medeplichtigen aan den coup d'état van 2 December, is Maandag te Parijs in den ouderdom van 70 jaar overleden. De bekende schaakspeler Zuckertort is over leden. Niet ver van Neustad a. d. Oder is men bij 't werken aan den djjlc gestuit op de overblijf selen van een dorp, vermoedelijk het in 1450 verwoestte Rudenbach. IJit Londen wordt gemeldJ.l. Zaterdag voer op de Clyde het stoomschip Balmoral Castle* met zulk eene kracht in de zijde van de nieuw gebouwde raderstoomboot Princess of Wales,* van de Royal Mail Packet Company, dat het geheele achterschip werd afgesneden, hetwelk onmiddellijk met eenige werklieden, in de kajuit werkzaam, zonk. Deze werklieden werden op drie na, met vele der opvarenden, die eveneens te water geraakten, gered. Door het springen van den stoomketel is de Princess of Wales* in vijf vadem water gezonken. Aan boord van het stoomschip »Nord« is, kort na het verlaten der haven van Kiel brand ontstaan. De acht opvarenden wierpen de boot uit, om zich te redden, maar deze sloeg om en de ongelukkigen kwamen allen om. Alleen de kapitein, die aan boord van zijn brandend vaar- .uig was gebleven, werd door de »Stormann« jered. Het oorlogschip Badenbluschte den brand en bracht 't zwaar beschadigd vaartuig te Friedrichsort binnen. Bjj de stormen in IJsland in Mei zonken ruim 30 visschersbooten, met 3 a 400 Fransche vis- schers. In den hevigen storm, welke onlangs door ië woedde, zjjn op den Euphraat negen schepen vergaan met 1400 bedevaart gangers, die op weg waren naar Kerbela. Bijna allen zijn om het leven gekomen. Er kon on mogelijk hulp verleend worden, de oevers der rivier op de plaats waar het ongeluk gebeurde, zijn onbewoonde woestenijen. Van andere pel grims, die elders aan den oever der rivier wacht- ;en om scheep te gaan, zijn velen gedood door den hagel welke den storm vergezelde, en daarbij steenen vielen zoo groot als oranjeappelen. Uit Mexico wordt bericht, dat een hevige overstrooming van de Leon-rivier veel schade aangericht heeft te Leon en Silao, en dat vele inwoners zijn verdronken. In Pennsylvanië is de stad Dubois afgebrand. Driehonderd houten huizen werden vernield, waardoor een vierduizend menschen zonder dak zijn. De schade wordt geraamd op 500,000 dollars. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 Juni. Naar wij vernemen zullen op de eerstvolgende najaarsmarkt alhier premiën worden verstrekt, die zoowel aanvoerders als koopers van rundvee en paarden ten goede zullen komen. Wegens landlooperij is alhier door de Kon. maréchaussees aangehouden zekeren Karei Lieflunk, die op brutale wijze zijne bedelarij alhier en in naburige gemeenten uitoefende. Hij is ver volgens naar 's Bosch overgebracht en ter beschik king gesteld van tien heer officier van justitie. OUDHEUSDEN, 21 Juni. Heden zagen we twee ij inkers met kar en paard uit België arri- veeren, om hunne korven met den gewonnen honing in ontvangst te nemen. Een dezer kwam tot de wetenschap, dat al zijn bijen waren dood gegaan, vermoedelijk tengevolge van de laatste koude en van het weinig voorradige voedsel. De andere had nog wel zijne bijen, maar de vlij tige vrienden hadden niets in voorraad kunnen verkrijgen. Gelijkertijd vroegen we ons af: wat moet er al gedaan worden om aan den kost te komen?* Deze lieden toch moesten elk circa 10 uur naast hun voertuig op en neder wan delen, om dan met een zóó schralen troost huis waarts te keeren. De ijmkers zullen zich dit jaar althans ook niet in het land van belofte wanen. WIJK, 21 Juni. Ons vreedzaam dorp leverde heden middag plotseling een tooneel van groote verwarring. Men hoorde algemeen het geroep: »brand, brand!* De klokken begonnen te lui den, de geheele gemeente en het naburige Aal burg was spoedig op de been, minstens 300 personen, de brandspuiten waren gereed om uit te rukken, maar de groote vraag was: »waar- heen?« Men liep vau Wijk naar Aalburg, en van Aalburg naar Wijk, doch hoe men uitzag, er was geen brand te bespeuren. Men ging aan het onderzoeken, wie de eerste berichtgever was, en eindelijk kwam men tot de ontdekking, dat een inwoner uit Wijk de zon door de ramen van den kerktoren had zien schitteren en meende dat er brand ontstaan wasGelukkig kwam men dus met den schrik vrij, en zijn er geen verliezen van personen of bezittingen te betreu ren, maar dat de oorzaak van al die verwar ring met geen vriendelijke oogen werd aange zien, laat zich licht begrijpen. VEEN, 21 Juni. Onze predikant ds. G. J. van de Pol heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Werkendam. NEDERHEMERT, 21 Juni. Door Gedepu teerde Staten dezer provincie is baron van Har- denbroek benoemd tot poldermeester van den polder »Het eiland Nederhemert.* GIESSEN. Tot voorzitter van de Sint-Rom- boutspolder is herkozen de heer M. de Fijter alhier. AALST (Bommelerwaard), 20 Juni. Gisteren morgen ging de ruim zeventigjarige C. S., be laden met een juk met twee emmers water naar de weide, om de kalveren te drinken te geven. Hij moest daarbij een vlonder passeeren, die over een sloot lag, waarvan hij vermoedelijk is afgegleden en niet bij machte zijnde zich van 't juk te ontdoen, is hij al dieper in de sloot ge zakt, waaruit hij kort daarna levenloos werd opgehaald. DOEVEREN. In tegendeel met vele andere plaatsen, is op de jongste hooiverpachting alhier niet zooveel besteed, als op andere jaren het geval was. Men berekent, dat gemiddeld niet meer dan f 10 voor 1000 pond hooi besteed werd. DRUNEN, 19 Juni. Het opkoopen en ver zenden van fruit heeft deze week een aanvang genomen. Heden zijn flinke ladingen kruisdoorns naar Rotterdam geëxpedieerd. Men besteedt 10 cent per i kilo WAARDENBURG, 15 Juni. Het hooigras op de uiterwaarden alhier is heden zoo duur verpacht, dat van de 99 perceelen, die in veiling gebracht werden, verscheidene eens zooveel opbrachten als in het vorige jaar. Men berekent, dat de 1000 kilo circa f 25 zullen kosten. ZEVENHUIZEN, 20 Juni. De vooruitzich ten van den landman zijn niet rooskleurig. Twee veldvruchten, haver en boonen, staan alleen goed te velde. Het koolzaad staat slecht en is voor een groot gedeelte omgeploegd. De tarwe staat ijl, evenals de karweihet gras staat ook slecht en veel is er ook niet. Veel landlieden hebben het hooiland moeten afmaaien tot voedsel voor de koeien. Rogge staat slechts bij sommigen goed. De aardappelen wachten op warmte. De nieuwe zullen lang op zich laten wachten. In den Prins Alexanderpolder wordt dit jaar veel kool verbouwd. Ook deze staat goed. GORINCHEM. De Heer A. M. v. d. Loo, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school voor u. 1. o., alhier. SLEEUWIJK. Daar nu en dan enkele tiend- plichtigen, zoowel van aardappelen als beetwor telen, zonder eenige reden op te geven, tiend weigeren te betalen, hebben de lieeren Boxman en van Tienhoven, eigenaren van tienden onder Sleeuwijk en Almkerk, eenige weken geleden enkele personen te Almkerk, die nalatig waren tiend te betalen, gedagvaard voor de rechtbank te 's-Bosch. Na eerst procureur te hebben ge steld, hebben zij de tiend met al de kosten be taald. Wij vermeenen dat dit een goede waarschu wing is voor andere tiendplichtigen, daar wij vernomen hebben dat vele eigenaren van tien den in dezen omtrek zich hebben vereenigd om, bij de minste weigering of nalatigheid in de betaling van tiend, voor gezamentlijke rekening dadelijk te dagvaarden. DALEM. Bij de kersenverpachtingen in de Betuwe wordt van 8 tot 12 ct. per K.G. aan den boom besteed. Binnenland. Daar ditmaal geen bijzondere afgezanten door de verschillende hoofden vau den staat naar het hof van Berlyn worden gezonden, droeg Z. M. de Koning den minister van buitenlandsche zaken oj», aan den Duitschen de gevoelens van smart en deelneming te vertolken, welke Z. M. bezielen wegens het afsterven van Z. M. keizer Frederik van Duitschland. Naar het Dagblad* verneemt, heeft Z. M. de Koning mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. Tot opvolger van den heer Van Rees als Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is door Z. M. den Koning benoemd mr. C. Pijnacker Hordijk, commissaris des Konings in de provincie Drente, vroeger achtereenvolgens hoogleeraar aan de Arusterdamsche Universiteit, hoogleeraar aan de Utrechtsclie Universiteit, Minister van Binnen landsche Zaken. Naar wordt medegedeeld, zou de minister Iveu- chenius niet voornemens zijn de betrekking van gouverneur van Suriname te vervullen, alvorens hij mr. Smidt, die aan 't eind dezer maand ver wacht wordt, daarover heeft geraadpleegd. Men verneemt dat spoedig de indiening deit- voogdijwet aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal kan worden verwacht. Het ontwerp is gereed en zal dezer dagen aan Z. M. den Koning ter goedkeuring worden aangeboden. Men verneemt dat bij de Regeerirjg het plan in overweging is, om den dienst der posterijen des Zondags aanmerkelijk in te krimpen, zoo niet geheel op te heffen. De Engelsche geneesheer, wiens naam gedu rende de ziekte van den overleden Keizer van Duitschland door geheel Europa de ronde deed, dr. Morell Mackenzie, heeft op zijn doorreis naar Noorwegen, eenigen tijd te 's-Hage en te Am sterdam vertoefd. De eerste haringjager is aangekomen. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier stichting, aan feestgaven uit het gansche land ontvangen de som van ruim f 26,000. Het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap heeft, volgens het jaarverslag over 1887, 4,206,023 bijbels, testamenten enz. gedrukt en over de geheele wereld verspreid. De ontvangsten stegen dat jaar tot een bedrag van f 3,000.000 en de uitgaven tot f2,275.000. Door ruim vijfhonderd werklieden aan 's rijks werf te Amsterdam, is een adres aan de Tweede Kamer der Stat.-Generaal gericht, waarin adres santen door voorbeelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen en het doen ver richten van andere werkzaamheden ten dienste van 's lands zeemacht, bij particulieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aan biedt dan de arbeid op marinewerven. De daar uit afgeleide gevolgtrekking is, dat inkrimping of opheffing dier werven niet is in 's lands be lang, de hulpmiddelen en de onafhankelijkheid van den staat in tyden van gevaar doet vermin deren, en aan vele werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Adressanten verzoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's rijks werven of bij particulieren aan een nader onpartijdig en zaakkundig onder zoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij vertrouwen, de gegrondheid van hun betoog zal doen blijken. In het geheel moeten ongeveer 3000 Neder landers zich tot soldatenvan het »Leger des Heils« hebben bekeerd. Uit het wrak van de Maria Theresia* in het Goereesche gat zijn m de vorige week circa 400 blokken tin geborgen. Daar de heer F. Domela Nieuwenhuis in zijn weekblad beweerd heeft, dat door hem geener lei uitnoodiging van verveners tot het houden van eene samenkomst ontvangen is, hebben laatst genoemden die uitnoodiging thans in een aange- teekenden brief herhaald. Van een goed geschreven vlugschrift over de interpellatie van den heer Nieuwenhuis door iemand, die zich noemt »een staatsman in ruste,* is reeds een tweede druk noodig gevonden ('s-Gravenhage M. van der Beek). De schrijver keurt de houding af, die de Kamer en de Regee ring tegenover den heer Nieuwenhuis hebben aangenomen, en acht de wederlegging van de ongelukkig met te veel omwonden omhaal be handelde rede van den interpellant, weinig af doende. Hij waarschuwt de Regeering om zich haar taak, op te komen voor het volk en te voorzien in de stoffelijke nooden der lagere klas sen, niet uit handen te laten nemen. Sedert Zaterdag 16 tot Dinsdag 19 Juni, zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afgeslagen: 67 zalmen van 8 tot 31 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,73 tot f 1,00 en 9 elften, prijs per stuk f 0,45 tot f 0,75. 1 steur ad f 19,50. Van 16 tot en met 19 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1030 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,15, kleine f 0,90 a f 1,00 per 5 ons. Onder een vijftal jongelui uit Utrecht is een weddenschap aangegaan, dat een hunner in 6 uur van Amsterdam naar Utrecht zou loopen. Hij heeft den weg afgelegd in 5 uur 10 min. Drie zijner vrienden hebben hem per rijtuig ge volgd, terwijl de vierde op een tweewieler in zijn nabijheid bleef. Te Zevenbergen werd dezer dagen een bede laar gearresteerd. Toen de politie hem onder zocht, bleek het, dat hij nagenoeg f 1600 aan bankpapier bij zich droeg. De IJrkers willen de godsdienstoefeningen on der de moderne predikanten van den ring Enk huizen niet bijwonen, omdat de predikanten op Zondag per stoomboot naar het eiland komen, waarin zij Sabbatschennis zien. De landerijen onder Zevenbergen, vroeger be hoord hebbende tot het domein van wijlen Prins Frederik, thans aan den Staat, hebben deze week bij inzet ruim f 1000 per hectare opgebracht. Uit Wageniugen schrijft men, dat er veel peren zullen zijn, weinig appelen en pruimen en tamelijk veel kersen. I De Burgemeester vim Hensdea brengt ter openbare kennis, dat. het primitief kohier der personeele belasting, dienst 1888/89, is invorderbaar verklaard en. aan den Ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 19 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd S. VAN BEEST, L.-B. bm—irwiMB in ii maan»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2