VERKOOPEN: Openbare Verkooping VERPACHTEN: L. G.lT.vanDullemeii, Notaris LANDRl te Vlijmen, Het HOOIGBAS van ver schillende perceelen, in 96 partijen. De Koeweide, de Boonekamp en de Breede Kamp. Aanvangende 2 JULI aanstaande. De kersen verpachtingen zijn in de Betuwe in vollen gang. Er wordt een tot twee centen per half kilo aan den boom besteed. Bij gunstig weer verwacht men dat de pachters goede zaken zullen maken. De klaververpachten gingen zeer duur en be dragen wel een derde meer dan het vorige jaar. Men schrijft uit Etten-Leur In deze streken is een insect verschenen, dat zijne vernielzucht bij voorkeur bot viert aan da jonge beetwortelplantjes en geen geringe schade veroorzaakt. Sommige velden zijn letterlijk met deze diertjes bezaaid. Een exemplaar is ter on derzoeking aan de landbouwschool te Wagenin- gen gezonden. Dit inmiddels ontvangen beschrij vingen en afbeeldingen blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met de beruchte sylpha opaca, welke in den laatsten tijd op de beetwortelvel- den der Fransche noordelijke departementen zulke schrikbarende verwoestingen aanricht. Het is te hopen, dat wij spoedig voor goed van de zen ongenooden gast mogen bevrijd worden, daar bij uitbreiding dezer plaag de beetwortel suikercultuur een werkelijk gevaar zou tegemoet- gaan. Bij Jan Janssen te Heel zijn door één blik semstraal 17 eenden getroffen, aarvan 15 ge dood werden. Vrijdagmorgen vertrok zekere A. L. uit Oolt- gensplaat naar Rotterdam om zich daar naar Amerika in te schepen. Hij geraakte er echter in verkeerd gezelschap, verloor al zijn geld be nevens het reisbiljet en dwaalt nu, van alles beroofd, door Rotterdam rond. Door de politie te Leiden is ter beschikking van de Haagsche justitie gesteld de conducteur le kl. van de Holl. Spoorwegmaatschappij v. L., die zich aan verduistering ten nadeele dier maat schappij had schuldig gemaakt. Het was een publiek geheim, dat er sedert ja ren handel gedreven werd in spoorwegkaarten buiten de stations om. Dit geschiedde door re- tourkaarten, waarvan de houders ook voor de terugreis reeds gebruik gemaakt hadden, doch waarvan de tijd van duur nog niet verstreken was, opnieuw te verkoopen, natuurlijk tegen een zeer verminderden prijs. De verkoop geschiedde in den regel in eene tapperij, in verschillende ge meenten daartoe aangewezen, en zelfs door tus- schenkomst van den tapper. Natuurlijk moesten conducteurs daarin de eerste hand hebben. Dit bleek dan ook dezer dagen uit een aan de maatschappij gericht schrijven van twee te Leiden wonende personen, van welk schrijven de politie in kennis werd gesteld. De conducteurs, waar onder v. L., werden bij aankomst van den trein te 12.20 uur 's nachts gefouilleerd. Daarbij bleek, dat alleen v. L. een 8-tal kaarten in zijn bezit had, welke hij bij aankomst in de daarvoor be stemde bus had moeten werpen. Al heel spoe dig tot bekentenis gebracht, deelde v. L. nog mede, dat de door hem achtergehouden kaarten werden verkocht aan den spoorlooper v. O., door tusschenkomst van den zetbaas van den koffie huishouder de H., aan den stationsweg onder Oestgeest, nabij Leiden. Ook tegen v. O. werd proces-verbaal opgemaakt wegens heling. De luchtreiziger F. L'Hoste, die 1.1. Donder dag in gezelschap van de heeren Julhes en Wolff met den ballon »Kopenhagen« in de Zuiderzee terecht kwam, verloor bij die schipbreuk zijne jas, inhoudende eene portefeuille met f 200 aan geld. De wakkere luchtschipper werd aan het hoofd verwond. De vuurstoker le kl. der Marine V. te Helle- voetsluis werd op een boerenwagen zwaar gewond naar het hospitaal aldaar verveerd. Volgens de door hem afgelegde verklaring wa3 hij met den matroos le kl. S. te Oudenhoorn, waar het ker mis was, in twist geraakt, om de nietige reden, wie van beiden aan de beurt was, om op een borrel te tracteeren. Hij werd door S. daarna op den grond geworpen, geslagen en door een paar messteken in de zijde gekwetsteen daar van schijnt zelfs de long getroffen te hebben. De gekwetste is door bloedverlies zeer verzwakt en verkeert niet buiten gevaar. Een later bericht meldt echter dat niet S. maar V. de aanvaller was en eerstgenoemde zijn mes getrokken heeft om zich te verdedigen. Bij het binnenkomen van den laatsten trein is Maandagavond aan het Rijnspoorstation te 's-Hage een conducteur, die er uit wilde springen, gevallen, overreden en gedood. De ongelukkige was 25 jaar oud. - Een passagier, die te Rotter dam de Brielscke boot wilde bereiken, liep zóó hard, dat hij bij de boot gekomen ineen zakte en dood bleef. - Te Landsmeer is de veehouder IL in een put nabij zijn woning verdronken. - Een man, die de vorige week te Arnhem van een kar met hout viel en daarbij een der nekspieren brak, is in het gasthuis aldaar aan de gevolgen overle den. - Een jongen, die met zijn vader op het IJ aan het roeien was, viel uit het schuitje en ver dronk. - Te Vlissingen viel een kind van 2 jaar uit het raam eener tweede verdieping. Daar het roerloos bleef liggen, dacht men dat het dood was. Het had integendeel bijna geen letsel bekomen. - Iu het Yondelspark te Amsterdam heeft zich een gep. adj.-onderofficier van het Ind. leger doodge schoten. - In de Teerketelsteeg aldaar viel een jongen uit de derde verdieping van een pakhuis. Zwaar verwond werd hij naar het gasthuis ge bracht. - Te Rotterdam viel een werkman bij de werken van Plan C, van een drie verdieping hooge stelling. De man bekwam zware verwon dingen. - De zoon van een schipper is te Wolf- huizen overboord gevallen en verdronken. - Te Aalsmeer is een kleine jongen in een sloot ge vallen en verdronken. - Te Deventer geraakte E. J. B. van de Spoorbrug in den 1 Jssel. Door eenige schippers werd de drenkeling gered. - In de Drentsche Noord-Willemsvaart, onder de ge meente Vries, is het lijk eener vrouw opgevischt. Op het lijk is gevonden een spaarboekje van de Nutsbank te Groningen, recht gevend op de som van f1300; verder f7,60 aan contanten, een dito oorbel, slot met koralen en twee dito vin geringen, benevens een zilveren knipje. Volgens haar spaarboekje is zij afkomstig uit Sappemeer. - Een geval van bloedvergiftiging met doodelij- ken afloop is te Haarlem voorgekomen bij eene 51-jarige vrouw. Zij kreeg de ziekte bij het be handelen van het lijk harer zuster, die geruimen tijd lijdende was geweest aan verzwering van een der handen. Aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam is achter een in aanbouw zijnd pand het lijkje van een pasgeboren jongen gevonden. Het was gewikkeld in een witten doek. - Bij Lobith viel het kind van een schipper in den Rijn. Het verdronk. - Te Amsterdam is een dienstmeisje met een zware bak mangelgoed van een trap gevallen. Zij brak een arm en een been. - Een man viel te Leiden iu het water aan den Plant soensingel. Hij werd bewusteloos opgehaald en naar het ziekenhuis overgebracht. Burgerlijke Stand. Heusden, van 7 tot 21 Juni. Getrouwd: Henricus Verhagen, wedr. van Joanna Speet, 45 j. en Petronella Schaëfer, jd. 38 j. Overleden: Albert Steenbergen, 7 m. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend- De egoïst is zelden dankbaarmet inkt schrijft hij al de grieven op die hij van een ander on dervindt, en met potlood al het goede dat hij ontvangt. De verveling is de rechte straf voor de luste- loozen, de ledige hoofden en de onverschillige harten. Het geluk en de begeerte kan niet te gelijk bestaan. Zij die altijd gelijk willen hebben, zijn bijna altijd menschen die voor weinig rede of verstand vatbaar zijn. De ware wijsheid bestaat in het niet gehoor zamen aan een enkele hartstocht. Hij die somtijds voor weinig goeds in staat is, is dikwijls zeer vlug in het kwaad doen. Zorg dat uwe kinderen nimmer iets in u kunnen opmerkendat gij zelf in hen afkeurt. Offer voor de vriendschap alles op, uitgeno men uw plicht. De luiheid is de ladder waarop onze besluiten wankelen. Raadpleeg uwe beurs, voor gij aan uwe lief hebberijen toegeeft. Gemengd Nieuws en Allerlei. Als een bijdrage, dat het zoogenaamd ver koopen van papier langs de huizen nog al winst gevend moet zijn en hoe verkeerd het is met hen, die zulks doen, medelijden te hebben, diene het volgende: Dezer dagen werd iemand met een gezond lichaam, die dat bedrijf te Wije uitoefende, en voorgaf dat hij vruchteloos in verschillende ge meenten getracht had werk te krijgen, werk aangeboden tegen behoorlijk dagloon. Hij wei gerde zulks echter, omdat hij zijn schop niet bij zich had en die eerst zou moeten gaan ha len. Toen hem daarop een schop werd aange boden, gaf hij op niet met een andere schop te kunnen werken. Men raadde hem aan het eens te probeeren, maar toen stelde hij de voorwaarde, dat men hem f 1.25 per dag belo ven moest, want voor minder deed hij 't niet. Daar hieraan niet voldaan kon worden, ging hij met zijn papierhandel verder. Den volgenden curiensen sollicitatiebrief ont ving de burgemeester van een dorp in Noord- Brabant «In een krant hef ik leezen dat jou een onder- weiser van noode binne voor 400 gulden. Nou dacht ik bij mij zelfs: jonge Bouke, dat was een mooi baantsje voor dij. Je inoete weete burgemees ter, ik hef' een vrouw en 8 kienders en 't is teu- genswoordig een schrale tied. Voor vijf guldens van smorgens vroeg tot savonds laat met de schop om te gaan, dat is voor zoon kerel als ik ben zonde en schande. Mein Jietske (nou bedoel ik mien vrouw) zeit vaak genoegBouke, Bouke, 't schriemt ten hemel dat stou dien schoon verstand niet voordeeliger bruukste. Daarom dagt ik zoo mijnheer de burgemeester dat zoon plakje bij jou mij best paste. Ik hef een stini als een Jouster klok, leeze en schrieve doen 'k teugen de beste en rekene, vraag dat aan mien vrouw; gien oogen- blik van de dag gaat er voorbij of zij zeitBou- ken reken mij dat eens even nut. Jou spreke in jou affertentie van herhalings- onderweis. Ik verstaan dat woord niet recht, maar zooveel kin 'k er wel nut wies wudde, dat anpak- ken bij Jiemes de boodschap is. Nou, 'k moet maar zegge, al komt er bij jou wat kieken voor 400 gulden, ik verdien liever 8 gulden weeks met schoolmeesteren als 5 gulden met de schop. «Jonge, jonge, man, wat sou 'k in mien schik weze, as je mij dat possie beschikten. Jietske zeit, dat er eene mooije vooi voor jou opsit as wij met ons rommeltsje naar jou gemeente ver- huuzen kunnen. «Nou burgemeester, denk dan sieveplai om nie.<r »Sneek den 20 Mei 180088. Jou vriend, (was get.) Bouke Draaier. Een huwelijksfeest met variaties werd dezer dagen te Heusden gevierd. Nadat deechtgenooteu eerst een uurtje door den zaligen huwelijksband waren vereenigd, in welk tijdsverloop het Schie dammer nat moest medewerken om de feestvreugde by het paar tje en de getuigen te verhoogen, kreeg de heer gemaal met hoogst deszelfs gemalinne verschil, dat maar direct handtastelijk werd uit gemaakt. Een oploopje in de buurt, eene daarop gevolgde wapenstilstand en het feest werd verder voortgezet. De volgende morgen vertrok de fa milie metterwoon van hier, zoodat Heusden van die komisch-tragische scène vooreerst is verlost. Een sneeuwstorm iu het midden van Juni is zeker voor lauden op onze breedte gelegen iets ongehoords. Toch werden Woensdag jl. sommige deelen van Cornwales (Engeland) met een laag sneeuw en hagel van een duim dikte bedekt, 's Morgens was het prachtig warm weder, maar tegen den middag bedekten donkere wolken den hemel en werden deze gevolgd door stortbuien, donder en bliksem. Plotseling werd het bitter koud, als ware 't midden in den winter, en werd de regen gevolgd door hagel- en sneeuwbuien, die wel een uur aanhielden. Gelukkig hebben die streken, waar de vruchtenteelt 't meest wordt beoefend, niet geleden. Te Gastein is den 5 Juni gedurende verschei dene uren achtereen sneeuw gevallen. Een der kinderen van de weduwe Waalput, molenaarster te Bouchaute, een jongslee van 5 jaar, was, met een koord aan de voeten, in een boom geklommen, fen einde een vogelnest uit te halen. Boven gekomen, greep het kind naar het nest, verloor zijn evenwicht en viel. Het koord, dat het aan zijne voeten had, was aan een tak blijven haken en het jongslee hing met het hoofd omlaag tusschen hemel en aarde. Op zijn hulp geschreeuw kwamen verscheidene buren toege sneld en men slaagde er in, het arme kind met een ladder uit zijn toestand te redden, maar in welken staat! Zijn hoofd was zóó dik geworden, dat hij niet zien of hooren kon, ja zelfs geen geluid kon uitbrengen. De zorgen van den ge neesheer zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Oorsprong van badreizen. - Weet je wel waar het gebruik van afkomstig is, dat moeders met hare dochters naar badplaatsen gaan? vroeg de eene dame aan de andere. Neen, dat zou ik niet kunnen zeggen. Niet? Welnu, het dagteekent uit den tijd van Abraham. Rebekka vond immers de eerste aan leiding tot haar huwelijk aan eene bron. Kleingoed. In zeker dagblad stonden eenige jaren geleden eene geboorte- en eene sterfadver- tentie onder elkaar. De zetter plaatste den on dersten regel van de laatste aan den voet der eerste, in dier voege dat hef geboortebericht al dus luidde: Voorspoedig bevalleu van een welgeschapen dochter, Anna Vreeswijk, geliefde echtgenoote van J. H. Kaapwijk. Een manufacturer, die bij ongeluk een krab over den neus had gekregen en geen pleister bij de hand had, plakte er een stukje op van zijn gegomde etiquetten. Men kon toen op den neus lezen: »350 Yards gegarandeerd.* Uit den mond van kinderen. 1. «Tante, doe uw mond eens open!« «Waarom, Toni?» »Ik wil zien of papa gelijk heeft. »Hoe meen je dat?« »Pa zegt altijd, tante Jet kan den mond niet open doen of er komt kletserij uit.« 2. »Toe oom, neem nog een paar glaasjes!» Waarom Kareltje »Wel, als u dronken bent, is u altijd zoo aardig 3. Jongen, 't is toch te erg, den heelen dag moet ik u verbieden en straffen. »Och mama, dat doet er niets toe; in tegen deel, 't is een groot geluk dat ik het niet kwalijk neem.« 4. «Geursje, ga in de keuken, de dokter komt.« «Mama, laat me maar in de kamer blijven, papa zegt dat de dokter u bij den neus heeft en dat zou ik zoo graag eens zien!« Marktberichten. DUSSEN, 21 Juni. Aangevoerd 200 kilo boter. Prijs f 0.85f 1.03. ZALTBOMMEL, 19 Juni. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen als volgt Boter f 0.55 ii 0.60 per| Kg. Rogge f 5.00 a 5.25. Tarwe f 6.50 a 7.25. Haver f 3.25 a 3 50. Garst f 4.30 a 4.80, alles per HL. Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Biggen f 2.50 a 7.00. Konijnen f 0.70 a 0.90. per stuk. Kippen f'0.40 a 0.80 Duiven f 0.00. a 0.00 alles per stuk WOUDRICHEM, 19 Juni. Aan de markt alhier werden verkocht van af 4 tot en met 17 Juni 53 zalmen, tegen f0.86 af 1.20 per half KG. En 16 elften voor f 0.49 a f0.80 en 273 vinten voor 4| a 9 cent per stuk. HARDINXVELD. Aan de vischmarkt al hier zijn van 11 Juni tot 17 Juni verkocht: 39 zomer- en 00 winterzalmen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zomerzalm f 0,76 a 0,93, winterzalm f 0,00 a f 0,00 per half KG. Benevens 3 elften, prijs: f 0,79 a f 0,00 per stuk en 3 steuren, van f 16,50, f 18,50 en f 30,00 per stuk. ROTTERDAM, 19 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd1386 runderen, 171 vette en graskalveren, 67 nuchtere kal v., 9 schapen of lammeren, 0 varkens, 155 biggen, 1 bokken, 8 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 70 ct., 2e kw. 60 et., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve ren le kw. 90 ct., 2e kw. 70 a 00 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 21 a 00 ct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 18 ct., licht soort 18 a 00 ct. per 5 ons. Stieren f 70 a 200, hokkelingen dito f 00 a 0 melkkoeien f 125 a 200, kalfkoeien f 150 a 270, vaarzen f 60 a 120, pinken f 00 a 00, paarden f35 a 90. Op de botermarkt werden aangevoerd 170/8 en 117716 ton en 1092 stukken van een half k.; prijs le kw. f 52, 2e kw. f 48, 3e kw. f 44, per half kilo 55 a 70 ct. 19 Juni 3.75 M. boven 0. 20 Juni 3.82 M. 21 Juni 3.85 M. WEE R B E R I C H T. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: Oostelijke wind. Advertentiën- De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan allen, van wie zij op hun zilveren huwelijksfeest blijken van belangstelling en sym pathie mochten ondervinden. D. SCHOLTEN. A. SCHOLTEN—Berman. Heusden20 Juni 1888. Mevrouw VERHAGENDu Jong te Heusden vraagt tegen 1 Augustus a.s. eene van de P. G. Notaris te 's-Bosch, zal op MAANDAG 2 JULI 1888, voormiddag 10 ure, in het openbaar Op Treur enburg onder E m p e 1. 1 groote Vischzegen, zoo goed als nieuw. 1 groote nieuwe Zalmzegen. 1 groote I3etinschu.it met toebehooren, waarin 1500 pond visch kan worden bewaard. 1 V iscliseliuit (zoo goed als nieuw) met toebehooren, om met de Zegens te visschen. En eenig XVisehtuig. De koopers moeten soliede borgen stellen of bewijzen van gegoedheid overleggen, afgegeven door den Burgemeester of Notaris hunner woon plaats. HET COLLEGE VAN REGENTEN OVER DE GODSHUIZEN TE HEUSDEN, zal op Woensdag den 27 Juni 1888, des voormiddags ten 11 ure, bij de Gezusters Swaans aan de haven te Heusden, in het OPENBAAR VERKOOPEN: Breeder bij biljetten omschreven. zal Zaterdag Ü33 Juni 1888, des voormiddags 10 uur, ten huize van II. Mourik te Heusden, voor Mevr. de douairrière Jhr. Afvarend. Maand. Dinsd. Ov. w.d. Kaatsheuvel 'sm. 12.00 'sm. 12.30 'sm. 2.15 Waalwijk (Markt) 12.45 1.30 3.15 Heusden 2.00 3.30 *5.30 Woudrichem 3.30 5.00 7.00 Gorinchem 4,00 5.30 7.30 Hardingsveld 4.20 5.50 7.50 Giesendam 4.30 6.00 8.00 Sliedrecht (Midd. v 5.00 6.20 8.20 Dordrecht 6.00 7.00 9.00 Te Rotterdam 7.30 8.10 10.15 Van Heusden, Maandags 'sm. ca. 4, Woudri- chem 6.00, aank. Gorinchem 6.30. Woensdag 11 Juli 4.45. Opvarend. Maandag Ov. werkd Van Rotterdam 'sm. 12.00 n.m. 12.40 Dordrecht 1.15 2.00 Sliedrecht (Midd. v.) 1.45 2.30 Giesendam 2.15 3.00 Hardingsveld 2.35 3.20 Gorinchem 3.15 3.45 Woudrichem 3.30 4.00 Heusden 5.30 6.00 Waalwijk (Markt) 7.00 8.00 Te Kaatsheuvel 8.00 9.00 Van Gorinchem, Maandags n.m. 1.00, Worn drichem 1.15, te Heusden 3.00. Keederij Maasstroom. Stoombootdienst tusschen 's BoschHeusden Zomerdienst, aanv. 28 Juni 1888. Alle werkdagenbehalve op Maandag en op den 2e en 4e Woensdag van iedere maand. Vertr. van Heusden 4.30 u. 's morg. id. id. 's Bosch 1.30 u. 's midd. Op de dagen der Bossche Veemarkt vertrekt de Boot 's morgens om 4.00 uur van Heusden. De affaire zal op denzelfden voet worden voortgezet. WATERHOOGTE KEULEN. Tweede Meld, van HOOIGRAS onder 5 ïcrliUmizen, Kngfelen, Vlijmen, Baardwijk, Oud- heusden, Doeveren en Veen. De La Court, Opgaaf van veranderde dienst zie 4e pagina Stoomboot «Stad Heusden". Zomerdienst 1888.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3