doos geven en stak haar een diamanten broche op de borst, terwijl hij op een stukje papier schreef: Deze broche moet ge dagelyks dragen alsof het uw gelukster was.« Men zegt dat Mackensie voor de behandeling van Keizer Friedrich 250.000 Mk. kreeg1. Volgens de »National Zeitung« zal de kroning van het Keizerlijk paar als Koning en Koningin van Pruisen in den herfst te Koningsbergen plaats hebben. Men verwacht half Aug. de bevalling der nieuwe Keizerin van Duitschland. Aan de Standardwordt uit Berlijn gemeld, dat Bismark, overeenkomstig de bedoeling van Keizer Wilhelm, aan Oostenrijk, Italië, Erankrijk en Rusland het oprechte voornemen tot hand having der gunstige betrekkingen heeft te ken nen gegeven. De correspondent voegt er bij, dat het drievoudig verbond in zijn tegenwoordigen vorm zal worden gehandhaafd. Omtrent de laatste levensdagen van Prinses Marie van Saksen-Altenburg meldt men dat de lijderes reeds Maandag haar einde voelde nade ren. Zij nam toen een hartroerend afscheid van haar omgeving. Daarna werd haar 't Heilig Avondmaal toegediend en zij sliep in. Des nachts nam de koorts sterk toe en reeds Dinsdag was de toestand hopeloos. Koningin Carola van Saksen verwijlde den ganschen dag aan het ziekbed, totdat Prins Frederik Leopold was aan gekomen. De Erfgroothertog van Oldenburg en zijn echtgenoote kwamen eerst op Albrechtsberg, toen de lijderes was overleden. De Prins van Saksen-Altenburg moet ontroostbaar zijn; zijn huwelijk met de ontslapene was zeer gelukkig. "Vrijdag heeft een lijkdienst plaats gehad en te vens de doop van het voor 14 dagen geboren dochtertje der Prinses. Het lijk is te Altenburg in de Vorstelijke grafkelder bijgezet. Leopold van België heeft het plan Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. namiddag HEIJSDEN, 25 Juni. ontlastte zich een hevig Koning eerlang den nieuwen Duitschen Keizer te Berlijn een bezoek te gaan brengen. De begrooting van Frankrijk voor 1889 is gereed. De uitgaven beloopen 50 millioen meer dan het vorige jaar, doch de regeering verwacht dat dit bedrag gedekt zal worden door de ont vangsten op de tentoonstelling, door de toene ming der belastingen enz. Twee handelsreizigers uit Weenen, broeders, zijn gearresteerd onder beschuldiging valsche bankbiljetten in omloop te hebben gebracht. By een der beiden is een lias valsche bankbil jetten in beslag genomen van minstens 70,000 stuks. Men ziet in de beide personen agenten van een groote bende valsche munters. Een bekend toonkunstenaar, Olivier Metra, heeft het ongeluk gehad, in een huurrijtuig zit tende, op de Boulevard Mont Martre te Parijs door een ander rijtuig te worden aangereden, waardoor het zijne omviel. Hij heeft een kake been gebroken, en een der wielen is hem over het gezicht gegaan, zoodat zijn toestand zeer gevaarlijk is. Te New-York is de hitte ondragelijk; een aantal gevallen van zonnesteek kwamen voor. In het Noorden van China hebben aardbevin gen plaats gehad. - De stad Sokolka, aan de spoorweglijn WarschouPetersburg, is gedeel telijkdoor brand vernield. 80 woonhuizen en 100 gebouwen, werkplaatsen en magazijnen, het post en telegraafkantoor brandden af. Vele menschen kwamen in de vlammen ommeer dan 2000 zijn zonder dak. Het volk schrijft den ramp aan Duitsche agenten toe! - Nadere berichten uit Mexico luiden dat in de Silao het water nog wast, dat 300 huizen reeds zijn vernield en dat 20 menschen verdronken. De Mexicaansche spoor weg bij Silao is voor een groot deel onbruikbaar. Bij Queretaro is de rivier Toliman buiten haar oevers getreden; de treinen kunnen niet verder gaan dan tot Lagos. Te Leon rijst de rivier nog. - Op den toren van de Katholieke kerk te Siegen zou na den dood van Keizer Frederik de rouwvlag gezet worden. Twee leidekkers zouden het werk doen. Terwijl zij op den toren bezig waren, begon het te onweren en werden zij beiden door den blik sem getroffen, met het gevolg, dat zij voortaan lam zullen zijn. >Van dien snaak is alles te wachten,meende Martens. Opdat hij echter, wat het duël betreft, niet weer verandert, moeten wij de ontmoeting niet te lang uitstellen. »Ik ben dadelijk bereid. »Eh bien,« knikte Martens, »het blijft er dus bij dat wij den raad van eer overslaan en bui ten den dokter nog slechts een uwer vrienden als secondant meenemen. Wat denkt ge van Walsing »Hij of een ander. Dat is mij 't zelfde. »Hij was reeds getuige van uw opgewonden heid, en hij zal dus het spoedigst begrijpen, hoe de zaak is.« >Goed, neem dan hem.« »Denk je dat ik hem thans thuis zal treffen Dan zal ik dadelijk gaan.« »Is hij niet meer thuis, dan vindt je hem op het regiments-bureau.* (Wordt vervolgd.) Heden onweder boven deze gemeente, gepaard met hagelslag, waarvan de korrels een omtrek had den van een 25 centstuk. Zoowel in moestuinen als in bloementuinen werd veel schade aangericht, het eiland Nederheinert sloeg de bliksem Op in een booiu, staande nabij het veerhuis. Twee in de nabijheid staande personen werden ter neder geslagen, doch bekwamen geen beletsel. In het naburige Aalburg werd het gedeelte van het dorp langs den dijk door hagel geteisterd, terwijl in het biunengedeelte geen enkele hagel korrel neerviel. Heden namiddag, ten circa 2 uur, ver nam men op het meest onverwacht een rate lenden donderslag, die later bleek te Ondheus- den ingeslagen te zijn in een boom, staande in de Leegstraat aldaar. Hoewel het onweer den geheelen namiddag aanhield, vernamen wij toch geen ongelukken, daardoor veroorzaakt. Met het oog op de aanstaande vruchten verzending, zullen van af 27 dezer tot nader te bepalen tijdstip, de telegraafkantoren te Heusden en te Wijk gedurende langeren tijd geopend zijn en wel dat van Heusden voorin. 7| tot 12 en nam. 29 ure; te Wijk voorin. 1\8, 912 en nam. 25 en 6a9 uur. De oudste bewoonster dezer gemeente, mejuffrouw de wed. Konings, overleed gisteren op ruim 97jarigen leeftijd. Tot vóór enkele da gen was zij nog in het volle bezit barer zin tuigen en ging zij hare vele goede bekenden nu en dan bezoeken, bij wien zij, om hare vele goede hoedanigheden, steeds een welkome gast was. WAALWIJK, 25 Juni. Mejuffrouw van Hemert, eerste sopraanzangeres te Dordrecht, is door onze liedertafel geëngageerd voor de matinee bij gelegenheid van de a.s. kermis. De duivenwedstrijd, die gisteren gehou den zou zijn, zal Zondag a.s. plaats hebben. De Minister van oorlog heeft aan de postduivenver- eeniging daarvoor eene medaille geschonken. WIJK. De collecte voor den ge wapenden dienst alhier, heeft opgebracht f I 1.97. GENDEREN, 23 Juni. Een kind van Ph. van B. alhier, dat in een tobbe met kokend water was gevallen en zich deerlijk gebrand had, is aan de gevolgen overleden. NEDERHEMERT. Onze predikant, dr. Bal- jon, staat no. 1 op het tweetal, waaruit eene keus tot predikant te Almelo zal gedaan worden. BAARDWIJK. Het R. K. armbestuur krijgt uit de gemeentekas een bijdrage van f 8000 in de kosten van het bouwen eener bewaarschool en een verpleeghuis voor oude mannen. VELDDRIEL, 22 Juni. Een paar bloeddor stige honden hebben dezen nacht nog eens wreed aardig huisgehouden onder de kudden schapen van meerdere veehouders. Van de Wed. M. Van Eeuwijk werden een viertal verscheurd, van den heer G. v. d. Horst uit Kerkdriel drie, terwijl de overige overal heen verspreid, zelfs in Bru- chem moesten terug gezocht en gevonden wer den. Het ware zeer te wenschen, dat de honden konden worden afgemaakt, en dat tegen de eigenaars kon worden geverbaliseerd. GORINCHEM. De tijdelijke adjunct-ingenieur bij den Waterstaat J. C. Yan der Muelen, dienst doende bij de Merwedekanaalwerken, is overge plaatst van Vianen naar alhier. Alhier is men voornemens een afdeeling op te richten van de Alliance Universelle Israelite* (Algemeen Israëlitisch Verbond), een vereeniging die over de geheele wereld vertakkingen heeft. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren: D. van Gigcïi, L. de Hartog en A. Hij mans. Binnenland. Z. M. de Koning heeft het beroep van het Kamerlid Okrna ongegrond verklaard, en gehand haafd het besluit van de Provinciale Staten van Friesland, waarbij hij, wegens ongeoorloofde le veringen aan de gemeente, van het lidmaatschap van den Raad van Wymbritseradeel is vervallen verklaard. Zal de heer Okrna nu lid van de Tweede Ka mer kunnen blijven? vraagt het »Handels- blad.« j>Ons Noorden« meldt dat de heer O. T. Bosgra, afgevaardigde der Tweede Kamer voor het dis trict Bergum, vrij ernstig ongesteld is. De »Standaard« zegt evenwel, dat de toestand van den heer O. Bosgra thans redelijk wel is. Men verneemt dat het Ministerie bij de her vatting der werkzaamheden in de Tweede Ka mer van de zijde van dr. Schaepman een inter pellatie wacht, over de keuze der regeering voor de benoemingen tot gewichtige of voordeelige landsbetrekkingen. Het trekt de aandacht der tegenwoordige meerderheid in de Kamer, dat de keuze o. a. nu weer hij die van den nieuwen gouverneur-generaal van Nederl. Indië bijna voortdurend op liberale personen valt. Door den Minister van Waterstaat zijn o. a. de navolgende studenten der polytechnische school tot hunne practische vorming gedurende de zo- I mermaanden als buitengewoon opzichter aan- I gesteld: W. S. G. T. Post, bij het uitvoeren der wer ken van het kanaal AmsterdamMerwede. J. de Jong, bij de normaliseeringswerken op de Nieuwe Merwede. W. H. Kloppenburg, bij de werken van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. N. C. Kist, A. A. H. W. König en II. O. J. Strengnaerts, bij de werken van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. J. L. Huyzinga, bij de werken binnen de Mer- wededijk te Gorinchem. J. J. Braam, bij de werken te Gorinchem. P. C. Swemer, bij den aanleg van een ge deelte kanaal nabij de algemeene begraafplaats te Gorinchem. Tot adjunct-stationchef aangesteld de heer klerk te 's Bosch. te Rotterdam D.P. is L. P. PI. Muller, goederen- Op de uitnoodiging der verveners in Schoter- land, om hun duidelijk te maken, hoe een ver vener in dezen ty'cf, met 60 man werkende, per dag f 98,40 kan verdienen, heeft Domela Nieu- wenhuis o. a. geantwoord: »Ik verklaar mij bereid mijne gegevens aan een onderzoek te onderwerpen en dit kan dunkt mij het beste op deze wijze: gy, onderteekena ren, legt uwe boeken over de laatste jaren over aan eene commissie van 5 personen, waarvan er twee door ulieden en twee door mij worden aan gewezen, terwijl deze vier gezamenlijk een vijfden zullen kiezen. Aan het oordeel dier commissie, die verslag van hare bevinding zal doen, verklaar ik mij te zullen onderwerpen. Mij dunkt dat dit de eenige en beste waar borg is om achter de werkelijke waarheid te komen. Uit onderstaande tabel blijkt, wat door de weesinrichting te Neerbosch gedurende 25 jaren is ontvangen aan giften enlegaten 1863 f 1,058.04a 1877 1864 5,402.70 1878 1865 8,742.25a 1879 1866 13,974.30 1880 1867 21,267.721 1881 1868 24,487.83 1882 1869 29,429.94 1883 1870 30.926.661 1884 1871 36,385.69 1885 1872 35,670.14 1886 1873 41.732.09 1887 1874 51,512.13 1875 51,314.30 1876 54,732.52 Meermalen, merkt de directeur, de heer Yan 't Lindenhout, op, kwam 't water aan de lippen, maar nooit er over. f 63,552.33^ 75,733.66a 79,260.30 82,917.11^ 123,909.78! 110,095.46 89,380.14! 112,382.83 89,349.25 112,931.22! 123,332.71 f 1,487,482.23 Commissarissen van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam hebben besloten hun ontslag te nemen, en schijnt ook de raad van toezicht van plan dit voorbeeld te volgen. Dit staat in verband met de onlangs door de aandeelhouders genomen besluiten ten opzichte der wijziging van de statuten. Het »Handelsblad« zegt hieromtrent: De heeren H. J. de Marez Oyens, D. van Bosse, H. P. Goedkoop, J. J. van Leeuwen Boom kamp en C. Dyserinck hebben de naamlooze ven nootschap het Paleis voor Volksvlijt voor de rechtbank alhier gedagvaard, ten einde door de rechtbank te hooren uitspreken, dat nietig is en van onwaarde het besluit tot wijziging der sta tuten, in de jongste algemeene vergadering ge nomen, die door genoemde heeren als aandeel houders is bijgewoond. In September e.k. dient de zaak voor de recht bank. De te Amsterdam gevestigde Duitschers heb ben het voornemen opgevat ter herinnering aan Keizer Frederik een »Kaiser-Friedrieh-Stiftung« op te richten. Het doel dezer instelling zal zijn te Amsterdam wonende Duitschers, die buiten hun schuld in ongunstige omstandigheden ver- keeren, in de eerste plaats tegemoet te komen bij het betalen hunner huur. Het plan werd ontworpen door het Deutsche Hülfverein,« dat daarvoor reeds van gegoede Duitschers, te Amsterdam gevestigd, aanzienlijke bijdragen heeft ontvangen. Zooals aan velen bekend zal zijn, werden door den storm van 5 Maart 1883 op het eiland Urk 17 vrouwen weduwen en 56 kinderen weezen. Thans na vijf jaren, zijn van deze nog slechts behoeftig negen weduwen en negentien weezen. Twee weduwen zijn in dien tijd overleden. Een is goeden doen gekomen en vijf zijn weder gehuwd. De acht bovenbedoelde weduwen en 19 weezen krijgen ondersteuning uit het fonds, dat in 1883 bijeengebracht werd en, naar men zegt, nog f 4 2,000 bedraagt. Vrijdagavond half twaalf was te Utrecht iets lager dan het zenith een prachtige meteoor of vuurbol zichtbaar, die in noordoostelijke richting door het luchtruim vloog (richting Zuiderzee), en daarbij eene half-ellipsvormige baan aflegde. Blijk baar was hij zeer laag, want de lucht was zwaar betrokken, geen enkele ster was zichtbaar. De bol had een geelwit licht en liet eene blauwe lichtstreep achter. De Vereeniging van Nederlandsche Steenfa- brikanten,« te Nijmegen, heeft zich tot de Re geering gewend met een adres, waarin zij de aandacht vestigt op den voortdurend ongunstigen toestand der steenfabrieken. Reeds vóór jaren heeft zij zich tot de Regeering gewend en mocht het wordt dankbaar erkend veel steun vindenmaar tocb blijkt hoe langer zoo meer, dat de hulp niet afdoende is. Naar de meening der Vereeniging zou een inkomend recht moeten gelegd wordenop buitenlandschen baksteen van f 1.50, op zwem- of drijfsteen van f 1.96 en op iron-bricks van f 6 per 1000 KG. Sedert Woensdag 20 tot Vrijdag 22 Juni, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 15 zalmen van 8 tot 23 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,78 tot f 0,99 en 3 elften, prijs per stuk f 0,36 tot f0,70. Van 20 tot en met 22 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1000 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,95 per 5 ons. De heeren P. J. en J. Ikking te Hei- en Boei- cop gaan als onderwijzers naar de Transvaal. De provincie Limburg telt 3264 Protestanten tegen 252.528 Katholieken. Te Zwaluwe heeft de graandelaar De V. zijne betalingen gestaakt. Men spreekt van eene deficit van 80 mille. Uit Zwartsluis wordt gemeld Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat in de veranda van mevrouw wed. Koning alhier, waar het gezin dagelijks vertoeft, een nachtegaal zijn nestje had gebouwd in eenen bloempot die aan de falbala hing, en dat daarin vier jeugdige zangers hunne eerste aria deden hooren. Vrijdagavond werd aan het politiebureau te Delft kennis gegeven, dat zekere J. H. K., huis vrouw van A. v. B., sedert Maandagavond 1.1. niet meer was gezien. In bijzijn der familie en onder toezicht der politie is daarop de denr der door haar bewoonde bovenwoning aan de Gast huislaan, welke van binnen gesloten was, ge opend en vond men de vrouw met gebogen knieën op een stoel staan, terwijl zij zich door middel van een zijden halsdoek aan een grooten spijker had opgehangen. Dr. J. Thomee constateerde den dood. - Een jongen, die zich had nederge zet op de koppelstang van den achtersten wa gen der stoomtram, die Vrijdagavond van Schie dam vertrok, geraakte met het been tusschen den wagen en de stang. Door zijn hulpgeschrei werd de machinist op het ongeval opmerkzaam gemaakt, die de tram onmiddellijk deed staan. De jongen kon echter niet uit zijn pijnlijken toestand worden bevrijd voor dat men met een kelderwind den wagen had gelicht. - Aan het Kralingsche Veer, op de rivier de Maas, had eene aanvaring plaats tusschen het tjalkschip, genaamd »de Drie Gezustors,« schipper Harm Meiring, en de stoomboot Quakernaat,van de reederij Fop Smit. Het tjalkschip bekwam groote averij, zoodat het de reis niet verder kon ver volgen. De schade wordt begroot op f 300. - De knecht van den voerman Wansink te Laren, die bij het op hol slaan van zijn paard ernstig gewond en in »De Drie Kreeftenbij Deventer ter verpleging werd opgenomen, is reeds aan de gevolgen overleden. - Te Hendrik-Ido-Ambacht is een knaapje van 3 jaar in het water geval len en verdronken. Te Kralingen is een 7-jarig kind in het water gevallen en verdronken. - Te Breda is brand ont staan in de luciferfabriek. Men was de vlammen spoedig meester. - Een 2-jarig kind, dat te Zalt- Bonnnel nabij de ouderlijke woning speelde, is in een sloot gevallen en daarin omgekomen. - Van de sleepstoomboot »Mark en Dintel« wordt een man der equipage, zekere L., te Kralingen wonen de, vermist. Vermoedelijk is hij verdronken. - Een ongen van 3 jaar is te Arnhem in de Johanna- steeg, bij afwezigheid der moeder, in een pot ko fend water gevallen. Het kind dat zich ernstig gebrand had, werd naar het kinderziekenhuis over gebracht. - Aan den Westzeedijk te Rotterdam viel een jonge spreeuw uit een nest neer op een leinen jongen, die daarvan zoodanig schrikte, dat lij kort daarop overleed. - Te Warmenhuizen is een 3-jarige jongen te water geraakt en verdron- cen. - Door de rijkspolitie te Zevenaar zijn drie Jnitschers aangehouden, die waren voorzien van alle mogelijke inbrekersgereedschappen, dieven- antaarns en eene menigte gouden en zilveren voor werpen, blijkbaar door inbraak en diefstal verkre gen. Juist op weg naar hun land, werden zij in arrest genomen en gevankelijk naar Arnhem over gebracht. - Onder Berg-Ambacht is een 83-jarig man, die nog op den akker gewerkt had, toen hij in een schuit wilde stappen in het water gevallen en verdronken. - Uit een der stoombooten aan de Oosterkade te Rotterdam heeft een belangrijke diefstal van jenever plaats gehad. De daders ble ven onbekend. - Op den IJsel voor Zutfen is een geladen zand-aak door aanvaring gezonken. In de Maas bij Feijenoord is het lijk van een persoon gevonden, volgens bij hem aanwezige brieven uit Den Helder afkomstig en vermoede lijk zekere M. H. - Bij het zwemmen in de Maas Burgemeester eu Wethouders vau H e u s <1 e B Gelet op de artt. 264266 der Gemeentewet; Brengen ter openbare kennis, dat het kohier der Hoofdelijke Omslag der gemeente voor het dienstjaar 1888, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van den 21 dezer, G. no. 7/69, aan den gemeente-ontvanger ter invordering is toegezonden en een afschrift daarvan van den 27 Juni a. s. af gedurende 5 maanden ter Secretarie voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na de uitreiking van zijn aanslagbiljet bezwaren tegen den aanslag op ongeze geld papier bij den gemeenteraad kan indienen, van wiens be slissing binnen 30 dagen na de mededeeling daarvan in beroep kan worden gekomen bij Heeren Gedeputeerde Staten. Heusden, den 25 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, He Secretaris, De Burgemeester, II. J. VAN EGGEIEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2