♦Dus u zoudt denken dat de gezondheid be paalt vordert den baard te doen groeien? Ongetwijfeld! De gezondheid vordert dat, en wat zij eischt, doet ze met meer recht dan een ingekankerde gewoonte, die zich op niets be roepen kan dan vooroordeel. Wat God den mensch geschonken heeft, hetzij tot sieraad, hetzij tot bevordering van zijn welzijn, mag door den be- weldadigde zoo maar niet met één messtreek vernietigd worden Buitenland. Waarschijnlijk zal de geheele oefeuingsvloot in de Oostzee Keizer Wilhelm op reis naar Rusland begeleiden. Het bezoek zal niet plaats hebben te St. Petersburg, maar in het beter bewaakte Peterhof of Gatschina. Graaf Herbert von Bismarck zal een of twee diplomatieke hulpbeambten medenemen. Ofschoon verdere be schikkingen streng worden geheim gehouden, hoort men toch, dat de eerste ontmoeting tus- schen de beide vorsten ingeval van gunstig we der op zee zal plaats hebben. Een Duitsch maconiek blad, de Bauhütte, vestigt er de aandacht op, dat Keizer Wilhelm niet, evenals zijn vader en grootvader, tot de orde der vrijmetselaren behoort. Volgens dat blad heeft de Vorst een onoverwinnelijken afkeer van de vrijmetselarij. Omtrent de papieren van wijlen Keizer Fre- derik, welke door Koningin Victoria naar Lon den zouden medegenomen zijn, wordt bericht, dat Keizer Wilhelm er krachtig op blijft aan dringen, dat zij terug gegeven worden. Volgens de ♦Universal Zeitung« zijn de krach ten van Prins Bismarck gedurende de laatste maanden zeer achteruit gegaan. Hij moet zóó vermagerd zijn, dat zijn hoofd merkbaar klei ner is geworden. Heden, Maandag, is door het openbaar Minis terie te Leipzig vonnis gewezen in de zaak van Dietz en anderen, beschuldigd zich te hebben laten omkoopen om aan Frankrijk inlichtiugen te ver schaffen omtrent de Duitsche legermacht, in ver band met spoorwegcontracten. Dietz is tot 10 jaren tuchthuisstraf, benevens 10 jaren verlies van zijn burgerschapsrechten veroordeeld, zijn vrouw tot 4 jaren tuchthuisstraf en 5 jaren ont zetting van haar rechten, Appell tot 9 jaren ves tingstraf en één jaar gevangenisstraf. Van Emil Fischer, den ook hier te lande vroe ger zoo gewaardeerden bas, wordt bericht, in Amerika op één avond met spelen 68,000 dol lars, zjjn geheel vermogen, verloor. De aankomst te Wiesbaden van een geeste lijke en een wereldlijke gevolmachtigde van koning Milan van Servië heeft ten doel, bij de aldaar verblijf houdende koningin Natalie de wettelijke formaliteit te volbrengen, die nog vereischt worden tot eene volledige echtschei ding tusschen haar en koning Milan. Gelijk men waarschijnlijk weten zal, verlangt hij daar naar, maar is het mogelijk dat zij zich tegen eene formeele scheiding zal verzetten. Bij Halle a/d S. is men dieper dan elders ter wereld het middelpunt van onzen aardbol gena derd; men heeft de boring in de aardschots ai res als mijn opvolger aanbevelen Hugo's oogen schoten vlammen. ♦Neem u in acht en terg me niet; anders bij mijn eer! zit ge van middag in plaats van in den snel trein, in de gevangenis Aan de deur, die naar het salon voerde, liet zich een hevig kloppen hooren. ♦Haast u, mijn heer von Martensklonk Walsing's stem, ♦binnen een paar minuten heb ik dienst. Dadelijk, dadeljjkantwoordde Martens en wendde zich toen met de vraag tot Hugo: »hebt ge het geld bij u?« ♦Ja.« ♦Daar ge zoo zeer wenscht mijn vertrek te bespoedigen, zult ge ook wel bereid zijn met mijn bediende af te rekenen en mijn paard over te nemen, ♦Hoeveel verlangt ge er voor?* ♦Het heeft me te Berlijn vijftienhonderd daal ders gekost, daarbij het vervoer ♦Met 1500 daalders is het dier rijk betaald. Daarvoor wil ik het overnemen, opdat we van elkander komen. Neemt ge overigens mijn voor waarden aan?* ♦Ja,« antwoordde Martens, terwijl hij opstond en naar zijn schrijftafel ging. Opmerkzaam volgde Hugo zjjn bewegingen: niet te vergeefs had Marie Mirski hem verteld, van welk mid del Martens zich tegenover haar bediend had. Onverschillig en als spelend stak Hugo zijn rechterhand in zijn borstzak, waar hij, bene vens zijn portefeuille, een revolver droeg. Mar tens bemerkte die beweging in den spiegel en zich met een honend lachje omwendend, voegde hij hem toe: ♦Ge behoeft niet bang te zijn: mijn pistool kistje is in het salon hier naast.* Met overdreven onverschilligheid zette hij zich toen aan de schrjjftafel en liet de pen over 't papier vliegen. Na korten tijd reikte hij Hugo twee beschreven bladen met de woorden: ♦is u dat genoeg Hugo knikte. >Dat is 't juist, wat ik noodig heb.* Dan is 't thans uw beurt.* daar thans gebracht tot eene diepte van 1716 meter. Uit de tabellen, aanwijzende den warmte graad over eene diepte van 300 meter, namelijk van 14161716 meter, blijkt overtuigend, dat die voortdurend en regelmatig toeneemt. Tot op zulk eene diepte als de boring bij Gladbach, nabij Halle, heeft aangetoond, is het bewijs daar van eerst dezer dagen feitelijk geleverd. Er is thans sprake van een huwelijk van den kroonprins van Italië met de derde dochter van den Koning van België, prinses Clementine. Een 17-jarig meisje uit Elzas was te Avricourt in dienst. Uit Hagenan kreeg zij bericht, dat haar moeder stervende was en haar wenschte te zien. Zij ging op reis zonder paspoort en werd niet over de grens gelaten. Alle smeek beden bleven vruchtelooszij zond een telegram aan de keizerin van Duitschland en deze gaf haar vergunning om zonder paspoort door te reizen, maar toen het antwoord kwam was het te laat. Te Hagenau vond het jonge meisje haar moeder reeds dood. De commissaris van politie te Parijs heeft Vrijdag-octend bij Dufemel beslag gelegd op 900 exemplaren van een manifest van den graaf van Parijs aan de conservatieve maires, waarin ge zegd wordt: ♦Gij hebt de gemeentelijke financiën en rechten tegenover een verkwistend bestuur te beschermen. De dag nadert, waarop wij ons allen zullen moeten vereenigen om in Frankrijk een gouvernement op duurzame grondslagen te ves tigen. Alleen de monarchie kan de thans vernie tigde vrijheden teruggeven.* Bij de cholera epidemie van 1886 in Japan werden 155,514 personen aangetast, 110,086 stierven. Men schreef de epidemie toe aan onzui ver drinkwater. Eene moeder van zes kinderen te Kortrijk zag een harer kleine op de spoorbaan spelen, toen er een trein kwam aanrijden. Zij snelde toe, om het kind te redden, en het gelukte haar het weg te trekkenmaar juist op dat oogenblik werd zij zelve door den trein omver geworpen en verpletterd. - Een waaghals, zekere Black, heeft Woensdag beproefd de Niagara over te steken in een bootje van zijn eigen maaksel. Het vaartuigje werd vernield en de man is omgekomen. Zij lijk heeft men nog niet gevonden. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 Juli. Heden namiddag, bij aankomst van den stoomboot De Beer en Co., zag men een twee wielig wagentje voor 2 personen uit Waalwijk arriveeren, waarin eene moeder en dochter ge zeten waren, die nog eene tweede dochter kwa men afhalen. Aangezien deze drie dames allen vrij corpulent zijn, amuseerde men zich om te zien, hoe die allen plaats zouden vinden. Geen noodveel makke schapen gaan in één kooi, zegt het spreekwoord, en behalve de derde persoon werd ook nog een ouden man de gelegenheid ge geven ciu in te stijgen, waarna de bestuurster moedig de teugels in de hand nam en het paard in draf zette. De pret duurde echter kort, want nog geen drie huizen ver, wipte het rijtuig ach terover en zag men de drie dames met den verdere passagier in omgekeerde richting met de straat- steenen kennis maken. Het rijtuigje was zwaar gehavend, doch de passagiers kwamen met den schrik vrij en vervolgden nu hunne reis per dili gence, die beter voor soortgelijke zware vrachten geschikt scheen. DOEVEREN. Door het waterschapsbestuur den Polder van Doeveren*, is in zijne jongste vergadering besloten, voor het loopende jaar geen omslag te heffen, een maatregel, die door de in gelanden voorzeker met ingenomenheid zal wor den begroet. DOSSEN, 9 Juli. Eenige dagen geleden werd bij het erf van een landbouwer aan den Buiten dijk eene duif opgevangen, die eene postduif bleek te zijnalthans op de binnenzijde van den eenen vleugel komt behalve eeuige minder duidelijke letters, het woord ♦Queensbro'« voor. Waarschijn lijk verdwaald. Het terrein der werkzaamheden aan het te graven kanaal gelijkt wel eene marktplaats. Allerlei kooplieden komen er iederen morgen hunne provisie van vleesch, spek, boter, eieren, brood en wat niet al aanbiedenzelfs een honde- Eerst nog 't adres van mijn neef.« Martens noemde den naam van doctor Adam, met straat en huisnummer. Hugo noteerde de opgave en zei♦ik zal 't genoegen hebben u naar 't station te geleiden en u in den sneltrein de bankbiljetten te overhandigen.* Martens haalde de schouders op. ♦Ge zijt een uiterst voorzichtig man van zakenhaast te voorzichtig. Doet het u echter genoegen me naar 't station te brengen, dan kan cïat me niet anders dan aangenaam zijn.« Laat ons dan gaan. Als we vertrokken zijn, kan uw bediende dit biljet bij de heeren in 't salon brengen. Dat zal hun genoeg opheldering geven.* Weinige minuten later zat hij met Martens in het rijtuig, dat hen naar 't station reed. (Wordt vervolgd.) of ezelwagenvoerman verschijnt er geregeld met zijn voorraad onderkleederen. Men zegt, dat er velen goed door profiteeren. ZUILICHEM. De torenspits is hier thans weder hersteld, waardoor de kom der gemeente veel verfraaid is. De in Augustus 1886 door brand vernielde gebouwen zijn nu alle weer her steld. Naar men zegt, zal er binnen kort ook weder een uurwerk in den toren geplaatst wor den. Voor vele zal dit een groot gemak zijn. BRAKEL. Alhier is de aardappelbeurs thans weder geopend. De eerste aardappelen zijn ver kocht tegen f2,75 den H.L. WOUDRICHEM, 5 Juli. Naar men mede deelt zal ds. P. F. van den Nienwenhuizen te 's Gravenpolder op 2 Sept. a.s. des namiddags alhier zijne intreerede houden, na des mor gens naar alle waarschijnlijkheid door ds. C. B. Oorthuijs te Katwijk aan Zee beves tigd te zijn. DALEM. Met ingang van 15 Juli a.s. zal den postbode van Gorinchem op Her wijnen een kar en hit verstrekt worden. De vele pakketten op die route en de min dere bruikbaarheid der veloeipéde hebben tot dezen maatregel aanleiding gegeven. De afzonderlijke jacht op waterwild wordt in de provincie. Gelderland geopend op Zater dag 14 Juli, e.k., met zonsopgang. ALMKERK, 7 Juli. De reeds van wege de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw uitgeschreven wedstrijd van paarden en vee, met uitloving van premiën, zal plaats hebben te Almkerk de 28en Augus tus e.k. Na afloop van den wedstrijd zal ten huize van den logementhouder J. Jonkers een gemeen- schappeljjke maaltijd plaats hebben. Binnenland. Bij Zr. Ms. besluit is de oud-minister Heems kerk tbans benoemd tot lid van den Raad van State, Evenals de commissarissen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hebben thans ook de leden van den Raad van Toezigt hun ont slag genomen, naar aanleiding van de aanne ming door de algemeene vergadering der voor stellen van den heer Huizinga. Het »Adder«-monument, op de begraafplaats te Huisduinen, is Donderdag, den gedenkdag van het vergaan van den rammonitor, zeer druk door familie-leden der verongelukte manschappen en belangstellenden bezocht. De onderofficiers- vereeniging der zeemacht ♦Admiraal de Ruijter* vervulde haren jaarlijkschen plicht, door een nieuw nationaal lint aan den door haar op het graf gelegden krans te bevestigen, terwijl de president der vereeniging, de sergeant-majoor J. H. Schrijver, in gevoelvolle woorden de om gekomen kameraden herdacht en daarbij de plechtige gelofte aflegde, dat hunne nagedach tenis in eere zal worden gehouden, zoolang de Nederlandsche zeemacht zal bestaan. Naar men verneemt zal het hoogste pensioen voor weduwen van burgerlijke ambtenaren, vol gens de thans in wording zijnde nieuwe wet op de pensioenen, f 600 bedragen. Te hopen is het, dat de indiening dezer wet, die, tot schande voor Nederland, reeds zoovele jaren van de baan werd geschoven, niet lang meer op zich laat wachten't is het onweerleg baar goed recht der duizenden, die thans nog angstvallig de toekomst verbeiden. Het bestuur der Koninklijke Vereeniging van Neêrlandsch Indische oud-strijders onder de leus »Je Maintiendrai* te Rotterdam, deelt mede, dat het met de zusterverenigingen te Amsterdam, Den Haag en Den Helder het initiatief heeft genomen om op Zondag den 15en Juli a.s. te 's-Gravenhage eene bijeenkomst te houden, ten doel hebbende den gedenkwaardigen elfden Juli dag van het jaar 1863 feestelijk te herdenken. Op dien dag had namelijk in de straat van Simonoseki bij de geforeeerden doortocht der binnenzee, in de wateren van Japan Zr. Ms. oorlogskorvet ♦Medusa*, waarvan destijds jhr. De Casembroot, thans gepensioneerd viee-admi- raal, commandant was, een hevig vuur te door staan. Door 7 landforten, waaronder 3 kruisvuren beuevens twee sterk gewapende Japausche schepen werden de onzen op het onverwachts, met bom men en granaten bestookt, niettegenstaande de Japansche regeering zich bewust was, dat het Nederlandsche escader in last had, zoolang als de belangen van Nederland het toelieten, zich neutraal te houden. De vermoeide strijd van 20 uren kostte aan 4 brave matrozen het leven, terwijl er 7 gekwetst werden, waaronder de com mandant en een adelborst behoorden. De onzen hielden moedig stand, brachten de Japansche forten tot zwijgen, en hoewel in ontredderden toestand kon de ♦Medusa* zich bij de strijdge- nooten voegen. De voorgenomen feestviering zal plaats hebben ter eere van de nog in leven zijnde bemanning en ter nagedachtenis van de gesneuvelden en de sedert dien tijd overledenen. De nog in leven zijnde officieren en adelborsten van de »Medusa« zullen worden uitgenoodigd, benevens de buiten gewone eereleden der verschillende vereenigingen, om het feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Bij de voortdurende vermindering van liet le dental, tengevolge van overlijden, zijn de gerech tigden tot het dragen van het metalen kruis der 1ste sectie te Amsterdam, voornemens eene ïiota- riëele akte te doen opmaken, waarbij het fraaie vaandel, hun intertijd door Z. M. den Koning vereerd, bij het geheel uitsterven der sectie, aan het gemeentebestuur wordt vermaakt, om in de archieven van het stadhuis bewaard te worden. Het ledental der vereeniging telde bij haren bloei ruim 500 leden en is nu reeds tot 42 verminderd. Te Dordrecht is men weder aangevangen met de sedert ongeveer een jaar gestaakte werk zaamheden tot restauratie van den toren der Groote Kerk aldaar. Door stemgerechtigde ingelanden van het wa terschap ♦de algemeene omkading onder Vlijmen, Engelen, Bokhoven, Well en Hedikhuizen,* is besloten tot het aangaan eener leening, groot f 50,500, tegen eene rente van 3| pCt. De op brengst strekt tot aflossing van vroeger aangegane leeningen tegen 4 pCt.. De specie van het oude Westerkerkhof op Texel, waarin dank zij den drogen zandgrond, de overblijfselen van onze voorouders een veilige rustplaats vonden, zoodat nog telkens goed ge conserveerde beenderen worden aangetroffen, werd in den laatsten tijd tegen zooveel de kub. meter aan de landbouwers verkocht om als mest te dienen. In de laatste Raadsvergadering van Texel werd deze zaak behandeld en besloten aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van den Hoorn, waaraan het kerkhof toebe hoort, in overweging te geven de overblijfselen van onze voorouders niet langer voor bemesting te verkoopen, maar de beenderen te verzamelen en op een andere plaats te begraven. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordt heeft zich tot den minister van water staat gewend, met eene klacht over eene on diepte in het Hollandsch Diep, ter plaatse waar het vaarwater ter hoogte van Strijensas den zuidelijken wal van de Hoeksche Waard ver laat, om door den zoogenaamden ♦Overval* langs den Noord-Brabantschen wal in het Vol kerak of het Haringvliet te stroomen. Op den ♦Overval* wordt thans 37 a 38 d.M. gepeild, welke geringe diepte een groot gevaar voor de scheepvaart oplevert, vooral voor de talrijke schepen en booten, die hout uit de Oost zee aanvoeren en van 52 tot 55 d.M. diepgang hebben, eveneens voor de houtschepen uit Noord- Amerika, die 56 a 58 d.M. diepgang hebben. Dr. van Hamel Roos waarschuwt in zijn Maandblad tegen vervalsching van Levensmid- delentegen een Belgischen fabrikant, die met glauberzout vervalschte soda in den handel brengt, waartoe hij in ons land eene fabriek heeft op gericht. Een groote ramp voor Vlaardingen! Za terdag zijn weder 6 haringschepen binnengeko men, alle zonder vangst en met groote schade aan de netten. Volgens berichten zal het er niet bij blijven, want het weder is op de Noord zee buitengewoon ruw geweest. Over de nieuwe bankwet verneemt het ♦Dag blad*, dat, volgens het gewijzigd ontwerp, het bankoctrooi is beperkt tot een tijdvak van 20 jarenhet bedrag der buitenlandsche wissel portefeuille is gelimiteerddat de verplichte metaaldekking, in afwijking van het oorspron kelijk ontwerp, voorloopig bepaald blijft op twee-vijfde der opeischbare schulden, en dat de Staat zijn deel krijgt van de vermeerdering van het reservefonds. Door het korps pontonniers uit Dordrecht zullen tusschen den 23en en 28en Juli a.s. stoomboothoofden op de Merwede bij Gorinchem worden gebouwd. De oefeningen zullen twee da gen duren. Uit Bruinisse wordt gemeld: Nadat de bezinking en bestorting van den oever van den Onrustpolder op Noord-Beveland slechts enkele dagen voltooid is, heeft dezer dagen, tusschen het nieuwe verdedigingswerk en den ouden Camperlandschen veerdam weder eene oeverafschuiving plaats gehad en is daar mede weder eenigen oppervlakte in de zee ver dwenen. De zeedijk van den Anna Frisopolder (west kust van Noord-Beveland), is op enkele plaatsen door de stormen der laatste dagen zóó weggesla gen, dat men, op den binnenberm staande, in zee kan kijken. Het groote werk, de ontruiming van de buiten werken (steenglooiïngen) van dien dijk, kan der halve niet te krachtig worden voortgezet, om nog te redden wat te redden is niet alleen, maar ook om voldoende hoeveelheid materieel te bemachti gen voor dadelijke voorziening (verdediging) van den inlaagdijk, hetwelk daar hoog noodig wordt geoordeeld. Sedert Woensdag 4 tot Vrijdag 6 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 38 zalmen van 7 tot 22 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,83 tot f 1,07 en 1 steur ad f21. waul' keel- en longziekten veel meer voorkomen dan in de warme, over 't algemeen de baard sterker ontwikkeld is dan in de laatste, waar men geene beschutting noodig heeft De Burgemeester van H eusden, brengt ter openbare kennis, dat het primitief kohier van het Patentrecht, dienst 1888/89 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, 9 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, IIONCOOP. o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2