buitenland. De berichten over generaal Boulanger loopen zeer uiteen. Over het algemeen zijn des gene raals vrienden gerustgesteld en zij noemen het gevoelen der geneesheeren overdreven, de eenige vrees bestond daarin, dat een of ander atoom in de wond zou zijn gedrongen, door het rusten met de punt van den degen op den grond. Dit zou op rekening van de nalatigheid der getui gen moeten worden geschreven, die voor afwrij ving der degens zouden hebben moeten zorg dragen. De geneeskundigen hebben zich nog niet be slist uitgelaten. Later evenwel meldt men, dat het met Bou- langer's wond nog alles behalve goed is. Men schijnt voor longontsteking te vreezen. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs is geen enkel bericht ontvangen, het welk doelt op eene reis van graaf Herbert von Bismarck naar Frankrijk of op voorstellen tot ontwapening. Juliette Grévy, de sedert 28 jaar krankzinnige zuster van den oud-president der Fransche Re publiek, van wier dood wij melding maakten, blijkt een sterke antipathie tegen Wilson te hebben gehad. Zij kon den man niet zien en als zij hoorde, dat Wilson zich op het Elysée bevond, werd zij wild van woede. Dat was nog zoo gek niet. Het »Journal de St. Pétersbourg« schrijft een artikel vol sympathie over de samenkomst der Keizers. Terwijl het blad de groote beteekenis daarvan in het licht stelt, zegt het, dat de samen komst niets anders kan zijn dan eene nieuwe bevestiging der vredes-politiek, naar welker con solidatie beide Keizerrijken streven. Keizer Wilhelm heeft bepaald, dat zijn moe der voortaan den titel Keizerin-Kon ingin-Fre- derik« zal voeren. Keizerin Frederik bezocht Dinsdag voor de eerste maal na den dood van haren gemaal Berlijn. mondeling inlichtingen omtrent den toestand van Bulgarije te verschaffen. Volgens den cor respondent is die toestand alles behalve bevre digend en begint men zelfs in de omgeving van Vorst Ferdinand fluisterend toe te geven, dat diens positie allengs zeer moeilijk en bijna on houdbaar wordt. Eenige dorpsmuzikanten vonden dezer dagen bij Annaberg, in Saksen, een boschwachter, die badende in zijn bloed, blijkbaar door een stroo- per was neergeschoten. In de nabijheid werd daarop in een dicht boschje bii een vetten ree bok het lijk van den strooper, uit een Boheemsch grensdorp afkomstig, ontdekt. Zijn afgeschoten geweer lag naast hem. De man was, na den boschwachter te hebben vermoord, met zijn buit gevlucht en gestruikeld en met den slaap op een afgebroken wortelstronk gevallen, zoodat hij op de plaats dood bleef. Uit de Beers-mijn te Kimberley zijn volgens laatste berichten, nu reeds 503 lijken te voor schijn gebracht. Daily News« heeft nadere berichten ontvan gen omtrent het ongeluk. Het schijnt dat Woens dag een kabel, waaraan de mand was bevestigd brak, en dat de mand met de 7 mijnwerkers die er zich in bevonden naar beneden stortte. Men gelooft, dat de lampen dezer arbeiders het hout van den put in brand staken. De vlammen stegen spoedig hoog op en sneden allen toegang af. De rook vulde de mijn en bluschte de lichten uit. Er volgde een paniek, tijdens welke inboorlingen en Europeanen, die zich in de gangen verzamelden, stikten. Er waren destijds ruim 700 mannen in de mijn. Twee putten zijn vernield, een is onbe schadigd. De mijnwerken zelve hebben weinig geleden. Te Kimberley heersclit een groote paniek. De tooneelen, die door de redders aanschouwd wer den, worden als zeer hartroerend beschreven. De mijnwerkers moesten dynamiet gebruiken, om den weg open te maken, teneinde de lijken te bereiken. De hitte is te Souakim zóó ontzettend groot, Voor de noodlijdenden door de jongste over stroomingen in Duitschland is te Londen, blijkens I dat 3 matrozen van het Ecgelsch oorlogschip de slot-opgaaf van den Lord-Mayor 5563 pd. st. bijeengebracht. Er is ernstig sprake van een aanstaand hu welijk tusschen Prinses Elisabeth, dochter van Prinses Gisela van Beieren en kleindochter van den Keizer van Oostenrijk, met Prins Ruprecht, den toekomstigen Koning van Beieren. De »Pesther Zeitung,* welke artikelen ten voordeele van Koningin Nathalie had opgeno men, is op bevel der Oostenrijksche regeering in beslag genomen. »Dolphin«, tengevolge van beroerte, zijn over leden. - In de Europeesche wijk te Hongkong is de cholera uitgebroken. Zuid-Hongarije is door een allerhevigsten storm met hagelslag geteisterd30 menschen kwamen daarbij om en vele anderen werden zwaar gekwetst. De oogst en tal van huizen zijn verwoest. Het land zag er uit als een on metelijk ijsveld. - Uit de Alpenstreken komen berichten van sneeuwstormen. - Tarnobrseg en Dzikow, twee niet onaanzienlijke stadjes in Gallicië, die den 13n dezer in brand geraak ten, zijn geheel in de asch gelegd. - Nabij Toen Koningin Natalie van Servië de bruid van Vorst Milan was geworden, woonde zij in Hydej "Qp |en Manchester-Sheffield- en Lincolns- een hotel te Weenen. Op zekeren avond laat verliet de gelukkige bruidegom zijn bruid, bij wie hij op de thee was genoodigd, en toen hij den Ring had bereikt sprak hem een bejaarde vrouw aan, die hem verzocht haar eenige oogen- blikken gehoor te willen schenken. De koning luisterde nieuwsgierig en de vrouw zeide»Ik O O ben vele jaren dienstbode geweest in het huis van uw verloofde ik houd veel van uw verloofde; ik houd veel van Natalie en ik smeek u haar niet te huwengij zijt een heerscher, Natalie is een heerscherestwee onbuigzame naturen kun nen elkaar op den duur niet verdragen. Milan vertelde later dit voorval. De dienstbode werd naar Rusland teruggezonden en moet daar uit smart over haar ontslag zijn gestorven. Prins Ferdinand moet leelijk in brand zitten, zijn toestand is, naar gemeld wordt, hoogst ernstig. De zaak-Popoff heeft een groote uitbreiding aangenomen en staat gelijk met een regeerings- crisis, waardoor de keuze wordt gesteld Coburg of Stambouloff. Van meer dan één zijde wordt er gesproken van den onhoudbaren toestand van Prins Fer dinand in Bulgarije en daaraan min of meer de hoop vastgeknoopt, dat de Bulgaarsche hire-spoorweg, heeft Zaterdag na middernacht een botsing van twee treinen plaats gehad, waarbij 4 vrouwen gedood en verscheidene pas sagiers ernstig verwond werden. - J.l. Zaterdag stootte een stoomschip van Dundee met 8 a 900 toeristen aan boord, in de Tay bij New- burgh, circa 10 mijlen van Dundee, op klippen onder water en bekwam groote gaten in den bodem. Het zonk onmiddellijk, zoodat de passa giers slechts met moeite van boord gehaald en naar Dundee gebracht konden worden. Van 't beschadigde stoomschip in slechts een klein ge deelte van het achtergedeelte boven water te zien. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 20 Juli. Ten aan schouwe van een aantal belang stellenden, werd Dinsdag 1.1. den bliksemaflei der op de torenspits van het stadhuis nagezien en hersteld. Een persoon uit Amsterdam, daar toe overgekomen, had als helper een weesjon gen bij zich, kenbaar aan zijn uniform. De laatste zag men op een stelling, ter hoogte van de klokken, een ladder van circa 20 treden stellen, waaraan een dito ter halver lengte ver bonden was. Daarop liep hij iu de richting van de spits. Bovenaan gekomen, was hij half weg den bal, die daarop prijkt, toen men hem de armen om de spits zag slaan en zich, als een accrobaat, een zitplaats op den bal zag ver schaffen. Nu van allen verderen steun beroofd, quaestie toch nog zou kunnen worden opgelost. Zoo leidt de »Kreuzzeitung« uit verschillende I richtte hij zich op tegen de spits en stond op aanduidingen af, dat wel eeus spoedig de abdi- den bal. Van daar hief hij zich op het vaantje catie van Prins Ferdinand als Vorst van Bul- van den toren, waarop hij weldra gezeten was, garije zou kunnen geschieden, en dat dan wel licht een Prins uit het Deensehe Koningshuis tot den troon te Sofia zou worden geroepen, waardoor Bulgarije voor een niet te overziene lengte van tijd geen aanleiding tot bekomme ring van Europa meer zou geven. Genoemd blad verzekert, dat de Czaar zelf de tot dusver gevolgde staatkunde in Bulgarije betiteld heeft als mislukt. De correspondent van de Times te Sofia meldt, dat de Oostenrijksche diploma tieke agent aldaar met verlof naar AVeenen vertrokken is. Men kan echter niet gelooven, dat hij zonder gegronde reden zijn vacantie juist op een tijdstip zon genomen hebben, waarin de binnenlandsche toestand van Bulgarije verwik- kelder is dan ooit. Men meent daarom, dat hij gegaan is om bij de ontmoeting van Bismarck en Kalnoky tegenwoordig te zijn, ten einde om op zijn gemak zijn kunststuk aan den spits uit te voeren. Met dezelfde gemakkelijkheid, waarmede hij tot zijn verheven plaats was op geklommen, zag uien hem weldra ook weer af dalen, blijkbaar verwonderd, dat zulk een dage- lijksch werkje zooveel attentie ondervond. Het publiek was daarbij minder kalm. Menigeen moest zich omkeeren, om alleen op het gezicht niet duizelig te worden, terwijl anderen met ingehouden adem stonden, als vreesden zij den kunstenaar door de minste beweging te storen. Het slot van de zaak is, dat wij vooreerst we der gerust kunnen zijn, wanneer een onweder zich boven de stad ontlast en ons niet behoeven te beangstigen over den afleider, die, defect zijnde, volgens algemeene meening zeer gevaarlijk kan worden. 'v 16 Juli. Het bestuur van den Hoogen Maasdijk van stad en lande van Heusden, is in hooger beroep gekomen van een besluit van Gedeputeerd*» Staten, waarbij wijziging werd ge bracht in de voorwaarden, waaronder door dat I hoog en variëeren van 30 tot 40 ct. bestuur aan den eerstaanwezenden ingenieur bij de werken tot verlegging van den Maasmond, vergunning werd verleend om gedeelten van dijken onder beheer van 't waterschap, door andere te vervangen. Naar wij vernemen maakt den Hoogen Maas dijk bezwaar in de wijze van bewerking der nieuwe dijken, die naar zijne meening, volgens het voorgestelde plan, geen genoegzamen waar borg voor de toekomst opleveren. Onder het voorzitterschap van den heer arrondissements-schoolopziener A. Blok, verga derden Donderdag in »Concordia« de onderwijzers uit het arrondissement Heusden. De vergadering werd bijgewoond door den heer Boll, burgemeester van Eethen. Na de behandeling der huishoudelijke zaketi werden de punten ter inleiding op het programma gesteld, geregeld afgehandeld, deze goed uitge werkt zijnde gaven weinig aanleiding tot discussie. Terwijl bepaald werd de najaarsvergadering uit te stellen, werd aangenomen de voorjaarsverga dering in het volgende jaar te Woudrichem te houden. De heer Adr. Spierenburgh, die gedu rende eenige maanden zijne opleiding tot hoef smid aan de Kon. Mil. Akademie te Breda ge noot, is voornemens zich als gediplomeerd hoef smid alhier te vestigen. 's-BOSCH. Woensdag was men alhier in de gelegenheid een zeer zeldzaam natuurverschijnsel waar te nemen. In het noorden vertoonde zich een waterhoos, ongeveer 20 graden boven den horizont en verhief zich tot ongeveer 50 graden daar boven noordwestelijk. Zelfs donker gekleurd, stak zij sterk af tegen de veel lichter lucht en kronkelde als een slang naar de veel donkerder hoogere wolken, waarin zij zich verloor. Kort daarop ontlastte zich boven onze stad een onweder, met zwaren regen vergezeld. BOKHOVEN, 15 Juli. Heden avond onge veer 10 uur ontstond brand ten huize van M. van Liempt alhier. In het achterhuis ontstaan nam de brand in eenige minuten zoozeer ia he vigheid toe, dat aan blusschen niet te denken viel. De toegesnelde brandspuit begon dan ook onmiddellijk de in de nabijheid staande bedreigde panden nat te spuiten, en doofde daarna het vuur van 't brandende huis dat geheel in een puinhoop veranderd was. Van Liempt lag bij 't ontstaan van den brand reeds te bed en werd door de vrouw van den veldwachter gewekt, waarop hij met zijne vrouw en de wieg, waarin een slapend kind, barrevoets bijna ongekleed het huis uitvluchtte, zoodat alles verbrand is alleen werd later de hoog- en laagkar uit de aange bouwde karsehop gered. Het huis was verzekerd bij de Jong comp. te Amsterdam voor de som van f 2200, en de inboedel bij Union te Brussel voor f 1000. De oorzaak van den brand is zooals gewoon lijk ook hier weer onbekend. ELSIIOUT, 15 Juli. Toen gisteren de meid van een landbouwer diens koe uit de weide zou halen, had zij 't ongeluk te vallen; de koe, op andere tijden zeer mak, dit ziende, viel op kaar aan en begon haar met de horens te stooten op de hulpkreten der meid kwamen een paar boeren toegeschoten en ontzetten haarde meid heeft verscheidene wonden, één in 't gelaat, die zeer groot is, is ontstaan doordat de koe met haren horen in den mond der meid stak, zoo dat de punt onder het oog uitkwam. DRONGELEN, 16 Juli. Het 3-jarig doch tertje van M. v. M. had heden het ongeluk, gedurende eene korte afwezigheid barer moeder, achterover in den brandenden vuurhaard te val len, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat haar leven niet buiten gevaar is. UITWIJK. De pluk der zwarte bessen is in vollen gang, voornamelijk voor het buiten land. De prijs is 6 ct. per h. KG. Aangezien het beschot niet groot is, is de opbrengst gering. DRUNEN. Het beroep, aan den eerw. heer J. A. Binneweg, thans predikant der Ned. her vormde gemeente te Oud- en Nieuw-Gastel, door den kerkeraad alhier aangeboden, is door hem aangenomen, tot groote vreugde der ge meente, aangezien het zich liet veronderstellen, dat er voor zóó gering getal protestanten wei nig kans was zoo spoedig te slagen. E. v. h. Z. Dezer dagen werd de laatste opname ge daan der spoorweg-werken, waaronder begrepen de stationsgebouwen. Het werk heeft de volle dige goedkeuring mogen wegdragen der directie. De aannemers zijn dus van het bepaalde on derhoud ontslagen. Wenschelijk was het in het belang van het publiek dat de twee loopende treinen per dag, van Waalwijk—-Vlijmen, ten minste met twee treinen per dag vermeerderd werden, waardoor gelegenheid op 's-Boseh zoude verkregen worden. WERKENDAM, 17 Juli. Niettegenstaande we in de laatste dagen veel regen hebben ge had, is de hooibouw in den Biesbosch zoo goed als geëindigd. Vele schepen ziet men met dit product bevrachten. De prijs is dit jaar hoog, men besteedt tot f20 per 1000 kilo. Het biezensnijden is in vollen gang, de prij zen zijn per bos. GORINCHEM. Zekere S. alhier, is in het bezit van een vierkleurige kater, waarvoor hem reeds f 200 geboden is. De man heeft het bod echter onder zich gehouden, in de hoop dat men het nog wel verhoogen zal. AVoensdagmiddag omstreeks 3 ure, werd de 15-jarige zoon van Kuipers, tijdens hij op de rivier voor de stad, op »de galg« visschende was, door den bliksem getroffen, waardoor bjj voor over op het vlot viel en onmiddellijk een lijk was. Zondag voormiddag arriveerde alhier per spoor een gezelschap, bestaande uit drie liee- ren en een dame, die zich begaven naar de plaats bij de Bullekeslaan, alwaar verscheidene keeten zijn opgeslagen tot herberging van de vele pol dergasten, die alhier aan de Keulsche Vaart werk zaam zijn. Toen zij daar liederen begonnen te zingen van godsdienstigen aard, bemerkte men al spoedig dat men te doen had met een depu tatie van het Leger des Heils. Ook op andere plaatsen, zooals de Kanaaldijk, gaven zij hunne liederen aan de aldaar gekampeerde pol dergasten ten beste. Het Leger heeft alzoo ook hier zijn intocht gedaan. Van ongeregeldheden heeft men niets vernomen. Binnenland. Reuter meklt uit Parijs, dat H. M. Koningin Nathalie van Servië morgen, Zaterdag, naar Den Haag zal vertrekken. In den Haag is op 70-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde generaal-majoor Van Toll. Het kamerlid Bosgra te Bergum (Fr.) begint te herstellen. Hij komt weer dagelijks geregeld op zijn kantoor. Het aantal dergenen, die sympathie betuigden voor het voorstel-Moerman tot afschaffing der vergelijkende examens, bedraagt reeds meer dan 300. Daaronder zijn er velen, die juist door zulk een examen in de voornaamste steden als hoofden van scholen zijn geplaatst. Van het comité der volkspartij in het kies district Wolvega ontvangt de Amsterdammer« de mededeeling, dat na een onderhoud met den heer Okma, dat meer dan drie uren duurde, de volgende motie aangenomen »Het comité der volkspartij in het district Wolvega, bijeengekomen den 14n Juli 1888; »gehoord den heer R. K. Okma; »rnet verwondering kennis nemende van de tegenspraak des heeren Okma, wat betreft vele der gereleveerde punten in de beslissingen van Gedeputeerde Staten van Friesland en den Raad van State; »is eenstemmig van oordeel, dat het geen vol doende gegevens heeft ontvangen om een oor deel uit te spreken in do netelige zaak-Okma; »en geeft nogmaals den wensch te kennen, dat de heer Okma in het publiek optrede.* Door Ged. Staten van Noord-Brabant is be noemd tot eersten geneesheer in het krankzin nigen-gesticht Voorburg te Vucht dr. P. A. H. Sweers te 's-Hertogenbosch. Te Dordrecht is een der meest geachte inge zetenen 'overleden, de heer J. J. B. J. Bouvy, wiens fabriek van gebogen glas enz. wereldbe kend is. Ook de Vereeniging voor Stoomvaart- belangen, waarvan de overledene president was, verliest in hem een der verdienstelijkste leden. Naar de »Dordtsche Ct.« van bevoegde zijde verneemt, zullen de leden van het ontbonden muziekkorps der dd. schutterij te Dordrecht, rond hunnen kapelmeester, den heer C. van der Linden, vereenigd blijven en van tijd tot tijd volks-concer- ten geven, waartoe de vereeniging »Musis Sacrum gastvrij hare terreinen beschikbaar zal stellen. Het eerste concert is bepaald op a. s. Zondag 22 Juli; tot bijwoning daarvan zijn onder ande ren genoodigd 400 leden van de Werkmans- vereeniging Vooruitgang der beschaving. Wij juichen dit voornemen toe, met een woord van lof aan het adres van de ondernemers en het hoofdbestuur van »Musis Sacrum*, om door het geven dier muziekuitvoeringen het hunne bij te brengen tot beschaving van den volksgeest. Wij vertrouwen, dat de genoodigden hunnerzijds een gepast gebruik er van zullen maken. Te Ilindeloopen met 1100 inwoners en Sta voren met 800 inwoners, kwam in Juni geen enkel sterfgeval voor. Als 't zoo voortgaat, verliezen beide plaatsen nog haar naam van doode steden aan de Zui derzee. Uit Wageningen wordt aan de »N. Rott. Ct.« gemeld, dat de kassier F. aldaar, die liquidatie aankondigde, met zijn zoon gevankelijk naar Arnhem is gebracht, verdacht van oneerlijke handelingen. Door den heer C. de Wilde, aan den Friso- polder (Noord-Beveland), is een zinkstuk neer gelaten. De oude zeedijk is doorgebroken, zoo dat de inlaag met sehoone vruchten geheel ver loren is. De aannemer Van den Brink, die van den zeedijk de steen weghaalt om den inlaagdijk (nu zeedijk) te verdedigen, heeft door die door braak ook veel schade, door het kostbaarder vervoer van daar naar den inlaagdijk. Sedert Zaterdag 14 tot Dinsdag 17 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen ra o 64 zalmen van 3 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,68 tot f 0,96. Van 14 tot en met 17 Juli werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1279 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 0,90 St. Jakobzalm f* 0,75 a f0,95 per 5 ons. In de wouden veroorzaken de rupsen veel schade aan de vruchtboomen. Naar men ver zekert is proefondervindelijk gebleken, dat men geen beter middel daar tegen kan aanwenden, dan de rupsennesten eenvoudig bestrijken met een weinig raapolie. De insecten sterven dan spoedig. De vondelinge, die den naam van Cornelia Boterstraatje ontving, is ten huize harer pleeg ouders overleden. Hoort men nu en dan eens van zeer oude weefgetouwen, de wever Maatsman te Idzardt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2