*t)e berichten omtrent regen, sneeuw en over stroomingen uit Silezië, Oost-Pruisen, Saksen, Oostenrijk en Zwitserland blijven zeer droevig. Overal vernielde oogst, verdronken vee, verwoeste huizen, bruggen, beschadigde wegenhier en daar ook verlies van menschenlevens. Het schijnt echter, dat het ergste thans voorbij, is althans wat den waterstand aangaatde gevolgen echter zullen zich nog lang doen gevoelen. De wijngaarden van Oostenrijk en Hongarije hebben door regen en hagelsteenen veel geleden. Langs den Donau hebben op verscheidene plaat sen overstroomingen plaats gehad. De overstroomingen in Silezië nemen toe. De vlakte van Hirschberg is in een groot meer ver anderd. Te Hirschdorf en Connendorf moesten de mensehen op de daken vluchten. Bij Weenen was Maandag 1.1. de Donau 280 centimeter boven den normalen stand gewassen, zoodat o. a. de stoombootverbinding met Nuss- dorff moest worden gestaakt. Op de wereldtentoonstelling te Parijs zal te zien zijn een aardbol op een millioenste van de werkelijke grootte (dus van 40 meter in middel lijn.) Parijs zal daarop worden voorgesteld door een cirkeltje van ruim 12 millimeter middelljjn. De aardbol zal op een gegoten ijzeren toren van 5 meter hoogte in 24 uren een wenteling volbrengen. Een Duitsch graankoopersknecht bjj Parijs heeft van een notaris aldaar kennis gekregen, dat eene in 1859 overleden tante hem 8,000,000 francs had nagelaten. Tot nu toe had men hem vruchteloos gezocht. Koningin Nathalie heeft aan den Metropoli- taan van Servië doen weten, dat zij in persoon zal verschijnen voor het gerechtshof, dat in de echtscheidingskwestie uitspraak zal doen. De Koning gaf als reden voor de echtscheiding op: onoverwinnelijken afkeer, maar dat wordt niet als voldoende beschouwd, tenzij die afkeer wederkeerig is. Na voor het Consistorie te zijn verschenen, kunnen de partijen de zaak nog brengen voor een Consistorie van appèl. De Synode bemoeit zich niet met dergelijke zaken. In de omgeving van Koning Milan wordt echter verzekerd, dat de aanvraag om echtschei ding zal worden ingetrokken, maar dat de Ko ningin in geen geval naar Servië zal kunnen terugkeeren. Volgens een der Katholieke bladen van Ita lië bedraagt het aantal pelgrims, dat sinds Ja nuari dezes jaars Rome heeft bezocht, 200,000. De waarde der geschenken, den Paus, hetzij in geld, hetzij in den vorm van kostbaarheden, aangeboden, beloopt meer dan f53,000,000. Men schrijft uit Algiers: De schade door de sprinkhanen aangebracht, alléén in het arron dissement Sedrata, kan uit het volgende nagegaan worden. 50,000 inboorlingen hebben gedurende 40 dagen gewerkt, om de sprinkhanen te dooden en er werden ongeveer 2 millioen dubbele deka liters dier insekten afgemaakt; van de 731,000 hectaren, welke met koren en gerst in dit arron dissement bebouwd waren, werden 207,000 hek- taren kaalgevreten. Een jong inboorling te Constantine heeft in de nabijheid van die stad, verborgen in een rotsspleet, 25000 gouden 20-francsstukken ge vonden. Zij droegen de beeltenis van Napo leon III. Generaal Sheridan, bekend uit den oorlog tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Noord-Amerika, is Zondag in 57 jarigen ouderdom te New-York overleden. De Amerikaansche rabbi dr. Merton Sivertha van Chicago, die een plan tot herstel van een rijk in Palestina op touw heeft gezet, is nu naar En geland gegaan, om daar voor zijn plan te werken. Hij is geen opgewonden dweper, maar een be daard, practisch man, die ernstige studiën over dit onderwerp heeft gemaakt. Volgens zijn be rekening, zouden de Israëlieten uit alle landen in het nieuwe Palestina voorloopig slechts 1/6 der bevolking kunnen vormen. Zoodra de grond voor het rijk gelegd is en er een genoegzaam aantal kolonisten zijn, hoopt dr. Sivertha dat de groote mogendheden den staat voor neutraal en onafhankelijk zullen ver klaren, evenals België en Zwitserland. Hij brengt een aantal plannen betreffende landontginning, bevolking, den wederopbouw van steden, o. a. van Jeruzalem mede, en hoopt reeds in het na jaar krachtigen steun voor zijn onderneming te zullen vinden. Het nieuwe Palestina zal, zoo beweert dr. S., met een uitgestrektheid als Groot-Brittannië en een zoo groote verscheiden heid van klimaat, bij goede behandeling van zaken, kunnen wedijveren met Zuid-Italië, en »het dal van den Euphraat, de wieg der mensch- heid, zal eens opnieuw van opgewekt leven en werken, van vreedzaam geluk getuigen. Larry Donovan, bekend door zijn sprongen van een groote hoogte (hij sprong o. a. van de hooge brug by de Niagara-watervallen en van de brug te Brooklyn) heeft den dood gevonden bij een sprong van de brug over de Theems bij Charing-Cross. De rivier was zeer laag, Dono van sprong er in, na alleen zijn jas te hebben uitgetrokkenhij kwam weer boven, maar zonk na een klein eindje te hebben gezwommen. Donovan was omstreeks 26 jaar oud. In Amerika houden zich 300,000 personen bezig met de bijenteelt. De opbrengst aan honig beloopt jaarlijks tien millioen ponden, ter waarde van 38 millioen dollars. De Japansche Regeering zal in 5 jaren 50 millioen dollars besteden voor 15 oorlogschepen en 30 torpedobooten. Particuliere berichten uit Atjeh bevestigen, dat de berri-berri tot stilstand gekomen is. De elee- triciteitsproef, waaraan thans de van berri-berri verdachten worden onderworpen, schijnt gun stig te werken. Sedert zij wordt aangewend worden betrekkelijk velen als gezond uit het hospitaal naar de kazerne teruggezonden, die zich als berri-berri-lijder hadden laten opnemen. Een geheimzinnig stuk, Atjeh betreffende, is, naar uit particuliere bron wordt gemeld, bij de regeering in Nederland ingekomen. Het is eene memorie van den gepensioneerden kapitein Schultz, een Duitscher, die het Indische leger heeft verlaten met een buitengewoon eervollen staat van dienst, gedécoreerd en een zeer kun dig en bekwaam officier. In die memorie wor den verschillende verongelijkingen, aan officie ren en minderen te Atjeh gepleegd, aan het licht gebracht en aan hooggeplaatste militaire autoriteiten verweten. De Minister van Koloniën moet het stuk hebben opgezonden naar het legerbestuur te Batavia, waar men thans druk bezig is, de daarin genoemde feiten te onder zoeken. Door een botsing van twee treinen te Hampton- Wick bij Londen zijn 5 inenschen gedood, velen zwaar gewond. - Te Bordeaux heeft een hevige brand in de rue Belleville eenige huizen vernield. De schade wordt op 500,000 frs. geschat. Een spuitgast werd gewond. - Te Tallende (dep. Puy de Dóme) heeft de 27-jarige Marie Chanet, die in onmin met haar man leefde, haar drie kin deren, oud 5 en 3 jaren en 8 maanden, ver dronken. - Op Yulcano (een der Liparische eilanden) heerscht, tengevolge van vulcanische uitbarstingen, groote ellende. Het geheele eiland is met asch bedekt. Alle huizen, plantages en wijndepots zijn vernield. Vooral een Engelsche firma lijdt zware verliezen. Aan de kust zijn verscheidene schepen vergaan. - De brand te New-York heeft aan 20 mensehen het leven ge kost en nog een aantal worden gemist. In het gebouw woonden 150 menschen, meest armePool- sche Joden. Tot de slachtoffers behooren een vrouw, die pas bevallen was en drie kinderen. - Bij de schipbreuk van het Engelsche schip »The Star of Greece,bij Adelaide, zijn 17 personen, o. a. de kapitein, verdronken. Bij een storm te Valparaiso kwamen een Engelsch en een Fransch schip met elkander in botsing. Beiden zonken. De Engelsche beman ning (17) en 7 man van de Fransche kwamen om5 schepen leden schipbreuk. Tegelijkertijd viel er een zoo hevige regen, dat dijken braken, tengevolge waarvan vele huizen en straten schade leden. - De Duivelsbrug over de Reuss bij Ander- matt is ingestort. Plaatselijk Nieuws. HE IJSDEN, 9 Aug. Voor het carillon zijn reeds gedeelten ge arriveerd, die met een katrol in een der boven lokalen van het stadhuis worden geheschen. Van middag was een groote stalen trommel aan de beurt, een soortgelijke als in elke speel doos voorkomt, doch van belangrijk grootere afmeting, met een wicht van circa 1200 kilo. Deze trommel wordt een waar kunststuk gehee- ten, dat den fabrikant, de heer J. H. Addicks, stads uurwerkmaker te Amsterdam, alle eer aan doet en dat circa een jaar aan arbeid heeft ge kost en een waarde van omstreeks duizend gul den vertegenwoordigt. Nauwelijks was men met ophijschen begon nen en had de trommel de hoogte van den rand van het balcon bereikt, of een gekraak liet zich hooren in den vooruitstekenden balk, waaraan het katrol bevestigd was, en terstond kwam de kostbaren last naar beneden, geluk kig zonder ongelukken te veroorzaken en zon der in het minst beschadigd te zijn. De beide balken bleken toch voor deze zware vracht niet bestand te zijn en waren beiden op dezelfde hoogte geheel afgebroken. Een balk, van meer dan dubbele zwaarte, zal nu worden aange bracht, waarna het transport van nieuws begint. BAARDWIJK, 7 Aug. Gisteren werd hier plechtig de eerste steen gelegd van het St. An- toniusgesticht door mevrouw L. Jansen, verte genwoordigster van mevrouw de douairière A. Smits, vrouwe van Baardwijk. Voor duivenliefhebbers hebben wij te melden dat bij W. Van O. de duif van een koppel duiven drie eieren heeft gelegd en niet twee zooals gewoonlijk en dat de drie eieren zijn uitgekomen. Moeder en kroost bevinden zich zeer wel. UITWIJK. De kerkeraad der Herv. ge meente van Uitwijk c. a. heeft collatierecht de ambachtsvrouwe het volgende tweetal aange boden H. J. fïulscher predikant te Reeuwijk, R. Flieringa predikant te Babiloniënbroek. DRUNEN, 8 Aug. Gisteren had alhier de opneming plaats van den aangelegden kleiweg door deze gemeente, die vervolgens werd goed gekeurd; terwijl de aannemers alsmede de opzich ters den dank inoogsten van het gemeentebestuur voor het degelijk werk dat werd opgeleverd. BRAKEL, 7 Aug. Bij Kon. besluit is aan den heer J. Kroonstuiver eervol ontslagen hoofd der openbare school alhier, een pensioen toege kend van f617. Het bederf vertoont zich hier in de aard appelen sedert 8 dagen op schrikwekkende wijze. Niet alleen de vroege, ook de late soort wordt er door aangetast. Zelfs de Geldersche Jammen blijven niet vrij. De z. g. Geldersche Kralen, zoo wel als de Blauwtjes zijn, zoowel in liet loof als aan de knol voor drie vijfden door deze ziekte aangestoken, waarvan men, door het veld gaande, den onaangenamen geur maar al te zeer ont waart, evenals door de zwarte kleur van het loof het oog op onaangename wijze getroffen wordt. De prijs is stijgende en bedraagt thans (voor de Kralen') f 1,50 per H.L. ALMKERK, 6 Aug. De gemeente-rekening over 1887 sluit in ontvangst op f 16332,30| en in uitgaaf op f 15858,771. Onder de ontvangsten komen o.a. voor: hoofdelijke omslag f 4521,26 vergunningsrecht f 152,00; hondenbelasting f 300,00; schoolgelden f 286,90; bestelloon voor telegrammen f 700,00; opbrengst bouwland f 227,00; geldleen in g f700,00 ter voorziening in kasgeld. Onder de uitgaven komen o.a. voor: subsidie aan het waterschap de »oude Doorn voor begrinding der Achtersteeg f 110,00ren ten van geldleeningen f 766,50aflossing van schulden f 2475,00; onderwijs f6024,86; arm wezen en gezondheidspolitie f 1930,57. De raad heeft voor den op 28 dezer te houden wedstrijd van paarden en stieren aan de afd. Almkerk der N.-Brab. maatsch. van land bouw eene bijdrage van f 25 toegekend. DALEM. De door den raad der gemeente Vuren vastgestelde rekening over 1887 bedraagt in ontvangst f 7685,42, in uitgaaf f 5827,14|, alzoo batig slot f 1857,571. Binnenland. Door de Holl. en Rbijnspoorweg-Maatschap- pijen zijn aan de Regeering voorstellen gedaan om, bij wijze van proef, gedurende de maanden December, Januari en Februari a.s. op de Zon dagen aan het personeel meer rust te verschaffen, door op die dagen sommige treinen niet te doen loopen. Te Amersfoort moeten de officieren der d.d. schutterij aan Z. M. den Koning eenparig eer vol ontslag hebben aangevraagd, naar aanlei ding eenei' toespraak, door den burgemeester dier gemeente gehouden tot het hoofdbestuur van den Nederlandschen schutterijkaderbond. Behalve de Rijks-kweekschool voor onderwij zers te 's Hertogenbosch bestaat ook plan tot opheffing van die te Haarlem. De opheffing der Rijks kweekscholen te 's Hertogenbosch en Haarlem wordt geacht een besparing voor het Rijk te zijn van jaarlijks f130.000. De onder wij zers-jaai wedden te De Bildt zijn van f 650 op f 450 gebracht. Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Nederlandsch-Indië kunnen worden geplaatst: lo. eenige onderwijzers 3e klasse, en 2o. eenige hulponderwijzeressen, beneden den leeftijd van dertig jaren, voor de voorwaarden zie »St. Ct.« no. 186. Het aantal onderwijzers, die instemmen met den heer Moerman, om aan te dringen op af schaffing der vergelijkende examens, wordt steeds grooter. De heer Moerman heeft het voornemen, op Zaterdag 18 Augustus eene vergadering te beleggen in het gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht, ten einde over dit punt te beraadslagen. De heer Jacques van der Hart, geboren te Bergen-op-Zoom, heeft den eersten prijs behaald op het Conservatoire te Brussel. Voor de betrekking van burgemeester van Vlissingen wordt, volgens de briefschrijver uit de hofstad van de sMiddelb. Ct.«, genoemd de heer Thomassen a Thusink van der Hoop, oud lid van de Tweede Kamer en officier der marine. De heer Van der Hoop is sedert November van het vorige jaar burgemeester van Doornspijk. Het gezamenlijk te goed der verschillende in leggers in de Rijkspostspaarbank bedroeg einde Juni j.l. in het geheele Rijk twaalf millioen vier honderd twee en twintig duizend twee honderd zestig gulden zes en twintig en een halve cent. Aan het postkantoor te Wijk bij Duurstede zijn in Juli niet minder dan 2372 postpakket ten met kersen verzonden. Gedurende de eerste helft van dit jaar zijn van de Duitsche havens, Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam uit het Duitsche rijk 56,732 land verhuizers vertrokken, tegen resp. 57,181, 40,597 en 66,941 over hetzelfde tijdperk in 1887, 1886 en 1885. Thans moet vast besloten zijn het uitgebreide station te Rozendaal te verlichten door middel van electriciteit. Sedert Zaterdag 4 tot Dinsdag 7 Aug. zijn aan de viscWrkt te Gormehem afgeslagen! 74 zalmen van 3 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,54 tot f 0,95. 0 steur ad f 00. Van 4 tot en met 7 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 2484 zalmen, groote zalm gold f 1,05 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 1,00, St. Jakobzalm f 0,60 a f 0,75 per 5 ons. Zaterdag is te Schiedam in 't openbaar ver kocht een branderij, die bij de oprichting, on geveer een 12-tal jaren geleden, f 24,000 heeft gekost; zij bracht nu slechts f3010 op, zonder de kosten. Voor zulk een prijs is het vroeger onder de ongunstigste omstandigheden nimmer mogelijk geweest een branderij te koopen. Dat er een aanzienlijk verschil kan bestaan tusschen werkelijke en schijnbare afmetingen van ruimten, als optisch bedrog, is weder zeer dui delijk waar te nemen aan de ruimte, die de ijzeren kapspanten vormen van hot centraal-station te Amsterdam. Nu men aan die spanten een schoone zeegroene kleur heeft gegeven, schijnen de ruimte onder de kap, en de spanning en de lengte, wel een derde vergroot te zijn. VJoeger waren de spanten en gordings bruin geverfd. De heer II. Jurgens, hoofd der bekende firma Jurgens, groot-handelaar in kunst-boter te Oseh, is plotseling overleden. In dit jaar viert een der meest populaire en verspreide planten het 100-jarig jubileum van haar intrede in Europa, te weten: de zoo zeer beminde Fuchsia. In zuidoostelijk Drente neemt de bevolking door landverhuizing uit Hannover, die reeds veel jaren heeft geduurd, nog altijd zeer toe. Vooral de in Pruisen bestaande algemeene dienstplicht draagt daartoe veel bij. Zoo worden thans in de gemeente Koevorden door Hannoversche landbouwers op vroeger door hen aldaar ge kochte landerijen kleine boerderijen gesticht, waarop zy hun dienstplichtige zonen laten wonen. Men meldt uit Overijsel De verkoop van jonge ganzen in dit gewest heeft dezen zomer slechte uitkomsten opgeleverd wegens de lage prijzen. Eene zeer groote hoe veelheid is afgeleverd voor het buitenland, voor namelijk naar Londen. Wegens het vele en hooge water heeft het jonge wild ook veel te lijden de jonge patrijzen komen meerendeels om. In den omtrek van Maastricht zijn, naar men van daar meldt, de musschen dit jaar eeno ware plaag voor den landman. Bij voorkeur vallen deze vogels op de gerst, om vervolgens ook aan andere graansoorten hunne roofzucht te koelen. Er zijn perceelen bouwland, waarop de lielft en soms drie vierden van den oogst door hen wordt weggekaapt. Maar niet alleen de granen en vruchten, ook de beetwortelen worden door deze vogels beschadigd. Eerst wordt eene ope ning in den bladsteel gepikt en daarna het sap uit de plant gezogen. Deze en meer andere er varingen maken het zeer twijfelachtig, of de musch wel eigenlijk onder de nuttige vogel soorten kan worden gerangschikt. De landen aan het nieuwe Tjonger-kanaal staan te Zevenwouden zóó diep onder water, dat de nieuw gemaakte turf begint te drijven. De boeren sturen de maaiers huiswaarts, omdat de hooge waterstand het maaien onmogelijk maakt. Voor de verveeners en boeren is de toe stand allertreurigst, terwijl ook de arbeiders in die omstreken zonder werk zijn. Ouden van dagen herinneren zich niet, dat in Augustus 't boezemwater ooit zóó hoog was. De schade aan turf en hooi berokkend is nu reeds be langrijk. Door een diamantwerker uit Amsterdam zijn op de Haarlemsche kermis verloren ruim 300 ronde ruwe diamanten, 180 karaals ter waarde van drie duizend gulden. Wij vernemen, dat Jannetje Struik, de voor malige »millioenenjuffrouw,« thans te Apeldoorn in een hotel verblijf houdt. Ze woont »gestoffeerd,« in gezelschap van haar dochtertje. Jannetjes broer, die in goeden doen zit, is reeds sedert geruimen tijd eveneens te Apeldoorn metterwoon gevestigd. De notaris A. te 's-Grarenhage, houder van een jarenlang zeer gezien kantoor, heeft, naar beweerd wordt, wegens financiëele moeielijkhe- den de stad verlaten. Omtrent den binnenvader van het weeshuis der Chr. Geref. gemeente te Amsterdam, welke de vorige week met een weesmeisje heimelijk verdwenen was, meldt het »IIbl.« nog, dat hij door berouw gedreven, zich ter beschikking van regenten heeft gesteld. Om geen verdere opspraak te verwekken, had hij het 19-jarig meisje te Rotterdam achtergelaten, vanwaar zij naar Am sterdam is terug gekeerd. Hoewel het ontslag van den vader bij regenten vast staat, blijft de man op zijn kamer in het gesticht, totdat in deze zaak door de justitie zal zijn beslist. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur had even beneden de spoorwegbrug over de Oude Maas te .*3 o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2