FEUILLETON. 709. ZATERDAG- 18 AUGUSTUS. 1888. Uitgever: L. J. YEERM.AH, Heusden. Buitenland. KARL MAY. 8) /o VOOR de Dit, biacl verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prijsverhooging. Agent voor Gorcum en Omstreken: Bosch Broes van Doet. Advertentiën 16 regels 00 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor Frankrijk: Wester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. IffcM&XSW WBmXMm aBMBWMPMWeWM Keizer Wilhelm heeft dezer dagen opnieuw het bewijs geleverd van zijne groote belangstel ling in alles wat het leger betreft. Zaterdag j.l. woonde hij de manoeuvres in de omstreken der hoofdstad bij en gaf zelf herhaaldelijk be velen, terwijl hij voortdurend aanteekeningen maakte. Onder een groep dennen gezeten ge bruikte de Keizer met zijn staf het ontbijt. De bewegingen der artillerie schijnen Z. M. weinig stof tot tevredenheid te hebben gegeven, althans herhaaldelijk maakte hij opmerkingen, welke in een uitvoerig rapport aan de krjjgs-academie zijn medegedeeld. Prins Joseph van Saksen-Coburg, kleinzoon van den Keizer van Brazilië, is te Weenen aan een longontsteking gestorven. De berichten uit Bulgarije zijn in de laatste dagen zeer talrijk en loopen meer uiteen dan ooit. Zoo wordt thans verteld, dat vorst Ferdinand weldra Bulgarije verlaten zal en dat het minis terie het bewind in handen zal geven van twee voorloopige regenten, een Russischen en een Turkschen. De beide regenten zullen de Sobranja ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven. De nieuwe Sobranja zal prins Wall- demar van Denemarken tot vorst verkiezen. Terwijl bovenstaande ernstige berichten de ronde doen, herdacht men door een plechtigen dienst in de katheraal den verjaardag van do eedsaf legging door vorst Ferdinand, waarbij alle mi nisters tegenwoordig waren. Na een défilé der troepen, werd in het paleis een dejeuner ge bruikt. Des avonds had aan het hof een groot banket plaats en de minister van oorlog, die den vorigen dag in de stad gekomen was, moest er ook aan deelnemen. De Oostenrijksche aartshertogin Valeria zal in den echt treden met Don Alfonso, den tweeden zoon van den Koning van Portugal. De »Neue Freie Presse« meldt, dat de wilde ganzen verleden week reeds naar het zuiden vlogen. Het Oostenrijksche landvolk noemt deze ganzen »wintervogels« en in den regel trekken zij dan ook eerst tegen Allerheiligen over die streken heen. Weerkundige jagers voorspellen nu een buitengewoon vroegen winter. In de Hongaarsche stad Hiradisch werd Za terdag een vrouw ter dood veroordeeld, die achtereenvolgens haar beiden mannen, haar oudste 18-jarige dochter en haar eenigen 14- jarigen zoon had vermoord en jaren lang die misdaden verborgen had weten te houden. Het monster, Francisca Kowalda genaamd, hoorde het doodvonnis met een onverschilligen grijns aan. In Griekenland en op de eilanden van den Archipel heeft in de laatste dagen eene buiten gewone hitte geheerscht, die tot 104 graden F. in de schaduw steeg. Ongeveer een vierde van den wijnoogst is vernield, mensehen en dieren stierven aan zonnesteek, en eene boos aardige koorts, die vele slachtoffers maakte noopte velen der meergegoeden 't land te ver laten. Te Brussel is zekere Perceval gearresteerd hij was in het bezit van gestolen fondsen, tot een bedrag van 100,000 frs. door tot de plek, waar eens Babyion gelegen was. Mevrouw Le Ray is op hare reizen verge zeld van een sterk gewapend gevolg, wat wel noodig is daar zij reeds eens door roovers ge vangen genomen werd. Met haar eskorte en haar drogman heeft zij gekampeerd voor de plek waar eens de toren van Babel zich verhief. tegen 3 frs. per kubieke meter voor de bemes ting moeten verkoopen. Prinses Waldemar van Denemarken is beval len van een zoon. Naar de »T)aily News« uit Madrid verneemt, heeft de Spaansche regeering ongunstige berich ten ontvangen uit Cuba, waar de autonomisten in kracht toenemen. Er is eene beweging ont staan om de inlijving van Cuba bij Amerika te bevorderen. Succi zal te Barcelona een vastkuur van 45 dagen ondernemen. Te St. Leu-Taverney (Frankrijk) heeft een armoedig gezin onverwachts 4 millioen frs. geërfd van een in Pruisen overleden tante. Er hebben zich nu reeds voor de Parijsche tentoonstelling 1.026 inzenders uit Zwitserland aangemeld. De door hen in te zenden voorwer pen zijn verzekerd voor 3.400.000 frs. De onvermoeide reizigster mevrouw Le Ray is te Parijs aangekomen. Verleden jaar heeft deze dame Palmyre en Ninivé bezocht en dit jaar bracht zij een bezoek aan Bagdad en drong In verscheidene vertrekken van het paleis des Sultans zijn brochures gevonden in het Turksch en in het Fransch, waarin in heftige bewoor dingen het herstel der grondwet in Turkije wordt geëischt. Men heeft noch den schrijver noch den verspreider van dit pamflet kunnen ontdekken. Paus heeft aan al de grootwaardigheids- De bekleeders van den H. Stoel gelast, zich den 15 October te Rome te bevinden voor de plech tige ontvangst van den Keizer van Duitschland. De Paus zal ter herinnering aan zijn jubilé aan de heeren en dames, die ter eere daarvan manifestaties op touw zetten, een achthoekige medaille uitreiken, te dragen aan rood zijden lint. De versterkingen van de eilanden Caprera en Maddalena zijn bijna geheel voltooid3500 werk lieden waren daarmede geruimen tijd bezig, on der leiding van Italiaansche officieren. Reeds zijn 5 forten gemaakt. van Bretagne is de sardinen- Aan de kust vangst zoo overvloedig, dat de visschers die Niet ver van Palaeskaskor (bij het oude De- kelea) is het familiegraf van Sophocles gevon den. De grafheuvel bevat drie graven met drie urnen. In een dezer schijnt een vrouw te zijn bijgezet, te oordeelen naar een spiegel dien men er vond. Inschriften vond men niet. Het uitbreken der gele koorts te Jacksonville heeft aldaar eene ware paniek veroorzaakt. Alle wegen naar het noorden zijn vol vluchtelingen, die door het sanitair cordon worden verhinderd te passeeren. Het groote houtvlot uit Nieuw Schotland, waarover reeds meermalen is gesproken, is be houden te New-York aangekomen. Nu het mo gelijk blijkt zoo groote hoeveelheden hout op zoo goedkoope wijze uit Canada naar New-York te brengen, zal de houtmarkt daarvan zeker de gevolgen ondervinden. Het vlot was 592 voet lang, 55 voet breed en had een diepgang van 23 voet. Het was za- mengesteld uit 24,000, met kettingen verbonden balken, elk 30 duim dik en 39 voet lang, en bevatte 5 millioen voet hout. Het vlot had den vorm van een sigaar en werd door twee sleep- booten getrokken. Deze booten kosten 4500 dol lars, terwijl het vervoer langs den gewonen weg 30,000 dollars zou gekost hebben. In dat geval zouden er 45 schoeners voor noodig geweest zijn. Uit Pietermaritzburg wordt bericht dat eene afdeeling Engelsche soldaten, 400 man sterk, op 10 dezer eenen troep Zoeloe's nabij Jouma aan tastte. De Zoeloe's bekwamen twaalf dooden en zestien gewonden, terwijl hun 400 stuks vee ontnomen werden. Het verlies der Engelschen is onbekend. ti vu een weinig bekende ei'isode uit het leven van den »Ouden-Dessauer.« DOOK De officier volgde zijne woorden met stijgende aandacht en liep bij 't eind van 't verhaal in spanning de kamer op en neer. 't Was geen kleinigheid, wat zich daar voor hem opdeed. Hij stond op 't punt iets op zich te nemen, waarvan de mogelijke gevolgen niet te overzien waren en waardoor hij in elk geval een groote verantwoordelijkheid op zich nam. Spoedig echter was hij 't met zichzelf eens en keerde zich met een scherpen, snellen zwaai op de hielen om. »Ik doe 't! Je kunt gaan, Hümmerlein. Maar blijf bij de hand 't is mogelijk, dat ik je nog noo dig heb. En gij, baron, vergun me het gesprek later voort te zetten. Ik heb mijne maatregelen te nemen. Nauwelijks was de waard eenige minuten thuis, of hij zag verscheidene ordonnants te paard stij gen, en zich in alle richtingen naar de gren zen spoeden. Ongeveer halverwege Lenzen en krtow staat midden in 't bosch een eenzame herberg, die zich tegenwoordig wat behagelijker vertoont dan ten tijde van den Silezischen oorlog en van den zevenjarigen oorlog; het onbegaanbare van de wegen werd verhoogd door tic dikke mg over blijfselen van pijnboomen, .'Ion gron bedekten en het verkeer zeer bemc. ;b ten. De waard was een duist" -, geslote;, man, die eiken gast gaf', wat deze verlangde en zich dan, behalve bij de betaling niet verder om hem be kommerde. Hij sliep in zijn afgelegen woning niet op rozen en kon eerst sinds korten tijd van eigenlijke ontvangsten spreken, die hij ver schuldigd was aan de soldaten, welke thans van den vroegen morgen tot den laten avond in zijn eenvoudige en rookerige gelagkamer zaten, aten, dronken, rookten, speelden en niettegenstaande hun voortdurende vroolijkheid allen, die een be paalden leeftijd overschreden hadden, met rust lieten. Kwam er echter iemand, die nog vrij in 't jeugdig leven blikte, die zat, hij wist zelf niet hoe, spoedig midden onder hen en was dan eensklaps verdwenen, zonder dat iemand hem weer te zien kreeg. Maar dat ging den waard niet aan. Het ge lag werd altijd geregeld betaald en voor 't ver dere bad hij geen oogen. 't Was kort na twaalf uur, toen een man bedaard den straatweg langs kwam; zijn ge laat vroolijkte bij 't zien der herberg blijkbaar op. Zijn bovenlichaam was met een blauw lin nen kiel bedekt; de beenen staken in opgetrok ken hooge laarzen en over den rechter schou der droeg hij een zware zweep. Hij kon reeds een eind over de zestig zijn; toch stond de zwarte snor nog krijgshaftig, en zijne bewegin gen tuigden, trots hare gemakkelijkheid, van kracht en een op dezen leeftijd niet vaak voor komende vlugheid. »Hm,« bromde hij in zijn baard, »eindelijk vind ik zoo'n hondenhok, waar men het stof uit de keel kan spoelen. Ik ga naar binnen. Zijn schreden werden grooter en sneller en reeds had hij bijna het huis bereikt, toen er een gedachte bij hem scheen op te komen. »Wie drommel zou in die hut wonen, 't Ziet er me verdacht uit. Misschieu houden hier de keurvorstelijken hun verblijf en vragen me naar dit en dat, 't welk ze niet behoeven te weten. Toonlelement, daar alt me wal in! FT oman n »de blauwe ster« beeft juis; mijn gestalte, mijn ouderdom en boe dien m e. en an- r. Als die voofi ij gaat, dien lm. ze ,,i. op. Dus: ik ben Führmann uit Lenzen. Hij ging binnen. Een twaalftal krachtige ke rels zaten om een lange tafel en hielden zich deels met pijpen en kruiken, deels met vuile kaarten onledig. De waard leunde gapend in een hoek en had bij 't geschreeuw van zijn gasten den pas binnenkomende niet bemerkt. Deze ging naar een leeg tafeltje, liet zicli op een eenvoudigen stoel vallen, nam de zweep van zijn schouder en klopte met het handvat op de tafel, dat zij kraakte. »Hola, oude slaapmuts, bier »Wa-a-a-t? Sla me met die zweep de tafel niet stuk. Die zóó schreeuwen kan als jij, die zal van dorst nog niet sterven. »Brrr, niet gezeurd, maar ingeschonken, als je regenwater te drinken is.« »Voor jou is 't goed genoeg. »Meen je? Hm, laat eens zien!« Hij zette de kruik aan den mond en proefde, maar trok dadelijk een gezicht, als had hij een bloedzuiger ingeslokt. »Wat is dat voor zeepziedersloog Geef gauw een borrel, anders val ik van me zelf.« »Hij schijnt ook verstand van goeden drank te hebbenEen borrel zal je nog hebben, maar meer niets. Wie mijn drank afkeurt, die kan gaan waar hij wil en voor mijn part zijn keel met wagensmeer inwrijven. »Heb je wel een mond? Wie daar bij onge luk binnenzeilt, die is voor de haaien. Zeg me eens hoe ver is 't nog van bier naar Gartow?« »Net zoo ver als van Gartow naar hier.« »Zoo, dan wil ik je een goeden raad geven. Ga naar je keurvorst en laat je door hem als opperwegwijzer aanstellen. Hij zal eer met je inleggen, oude bullenbijterHier heb je je geld, en nu Hij hield raidden in zijn rede op. Voor 't huis hield een klein detachement dragonders stil. De officier steeg af en stond, de laatste woorden hoorend en den spreker met een scher pen blik aanziend, reeds in de deur. De andere gasten waren, toen hij kwam, eerbiedig opge staan. »Wie spreekt hier zóó van Zijne Koninklijke Majesteit, onzen gestrengen en genadigen Keur vorst »Ik, als 't u belieft, heer luitenant. »En wie zijt ge?« »Wie heeft het recht, daar naar te vragen »Op 't oogenblik ik! Mag ik antwoord ver zoeken Waarom niet? De herbergier Führmann uit Lenzen staat u dat gaarne toe.« De herbergier Führmann uit Len zen vroeg de officier lachend. »En wat heeft die hier te zoeken? Voor een onderdaan van den koning van Pruisen is 't tegenwoordig ge vaarlijk de grenzen te overschrijden. Hebt ge een door den grens-commandant geteekende pas?« »'k Heb in 't geheel niet aan zoo'n ding ge dacht »Zoo! den herbergier Führmann zou zulk eeu nalatigheid niet te vergeven zijnden veldmaar schalk vorst Leopold van Anhalt-Dessau, door luchtigheid en excellentie, kan zich echter on mogelijk om zulk een kleinigheid bekommeren. Excellentie, mag ik u verzoeken mij naar Gar tow te vergezellen Drieduizend duivels, luitenant, wat betee- kent dat?« »Dat beteekent, dat alle manschap aan de grens in beweging is om den hoogen gast, wiens komst ons is gemeld, waardig te ontvangen. a Dat moet beteekenen, dat ik gevangen ben, jij negenoog klonk van onder den snor- rebaard. »IIoe kan 'tje toch invallen, den her bergier Führmann voor den den den Doorluchtigheids, antwoordde de zoo on vriendelijk aangesprokene vast, maar met een licht trekken van de mond, »een herbergier is niet gewoon een zegelring met een vorstelijke kroon en van zoo groote waarde te dragen, gelijk ik daar aan uw vinger bemerk en dat »nege;uoog« dat ik daar hoorde, is me een even zeker bewijs, dat ik niet dwaal. Bij deze woorden wees de officier op de hand van den verkleede, waaraan een ring glinsterde. De in 't nauw gebrachte wendde zich ter zijde en wierp een blik door 't, venster. Iluiten trappelde het paard van den luitenant met de hoeven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 1