Plaatselijk Nieuws. Binnenland. van het tentoonstellingsgebouw te Brussel, heb» In de Regeeringskringen te Wecnen gelooft men ernstig, dat Bulgaarsche emigranten en 01 O O andere individuen zich voorbereiden om weldra een inval in Bulgarije te doen, van den kant der Don au en van 't Rhodope-gebergte. Men vreest ook ernstige onlusten te Simla. Vier nieuwe com- paguiën hebben bevel ontvangen om naar Sikkim op ie rukken, wijl de Thibitanen in het Jelapla- g'ebied een dreigende houding aannemen. In den nacht van 9 dezer werd in den trein tusschen Christiania en Frederikshald aan een Duitseh handelsreiziger eene portefeuille met f 00,000 ontstolen. Men denkt dat de dieven te Frederikstad den trein verlaten hebben. - De schade, veroorzaakt te Valparaiso door het barsten van een groot waterreservoir, wordt op 2\ mil- lioen gld. geschat; 100 huizen werden vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet met zeker heid bekend. - Twee Engelschen zijn bij het afdalen van de Dent du Midi (bij het meer van Genève) gevallende een werd zwaar gewond, de ander is nog niet gevonden. - Naar uit New- York bericht wordt, zijn te Chattanooga een aantal groote kantoren in de asch gelegd. Tien personen kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op 400,000 dollars. - Op het meer van Genève is een boot met 5 menschen omge slagen; 3 meisjes verdronken. - De Erfgroot- hertog van Oldenburg zag te Helgoland een boot omslaan, waarin 5 personen waren gezeten. Geheel gekleed wierp hij zich in het water en slaagde er in allen te redden. - Naar men uit Fenestrelle (Piemont) meldt, zijn dezer dagen vier Italiaan- sche soldaten, die met anderen in het gebergte dienst deden, te midden van de sneeuw door de koude bevangen gevonden. Naar Fenestrelle ver voerd, zijn twee hunner overleden. - Op de Erie- ljjn ontspoorde een goederentrein, doordien brok ken rots, door regen en storm afgespoeld, op den spoorweg waren gevallen. Een goederentrein, waarvan de machinist niet gewaarschuwd was, liep eenige minuten later op den ontspoorden en werd 80 voet omlaag geworpen langs den spoorwegdijk. De wagens ontvlamden en verbrand den, doch de meeste passagiers werden er uitge haald. De eerste wagen bevatte 14 renpaarden met 6 grooms. De grooms werden allen gekwetst en 12 van de paarden verbrandden. Over het geheel werd een veertigtal passagiers gekwetst, sommigen zeer ernstig. HEUSDEN, 17 Aug. Met het oog op het aan te brengen carillon, moet het uurwerk van het stadhuis lager ge steld worden, zooals wij reeds meldden. Als ge volg daarvan is het tijdelijk buiten werking ge steld en staat de wijzer sints enkele dagen op 20 minuten vóór 11 uur, zich niet storende of de zon hoog of laag aan den hemel staat. In- tusschen al weder goed voor de horlogiemakers, daar nu een ieder zich met een zakuurwerk wapent en menig opgeborgen horloge thans ook behoefte toont, om eerst nog eens in handen van den vakman voor zijn doel te worden ge schikt gemaakt. Dinsdag 1.1. viel een kind van A. Kui pers in de Demer en was reeds in drij venden toestand geraakt, toen het werd opgemerkt door vrouw de Ronde, die geen oogenblik aarzelde maar direct te water sprong en het genoegen smaakte, de kleine behouden aan wal te brengen. LAND YAN HEUSDEN. Dat men zonder overdrijving kan spreken over de goede kwali teit van vee, die onze streek oplevert, werd weder Woensdag 1.1. bewezen, toen voor reke ning van Italiaansche veehouders te Eethen bij den heer Boll, en te Baby Ion iënbroek bij den heer A. Straver, de stallen werden bezocht en bij ieder een jeugdigen stier werd aangekocht tegen vrij hoogen prijs. LANGSTRAAT. Klaagde men ook steen en been over de veelvuldige regens, de uitkomst heeft bewezen dat onze zandgronden veel water kunnen verzwelgen. Heeft de rogge, het hoofdproduct van den landbouw in onze provincie, al wat minder stroo dan het vorige jaar, de aren zijn niettemin be hoorlijk gevuld met goed bezette en blanke kor rels, zoodat dit gewas een gewenschte opbrengst oplevert. Ook haver, gerst, boekweit en erwten is niet tegen gevallen. Vroege aardappelen vol- »Hru,« bromde hij zacht voor zich heen, »die hengst is niet slecht. Ik zal hem probeeren.« Hij wieip zich op den luitenant, die op zulk een plotselingen aanval niet verdacht was, slin gerde hem op den grond en sprong de deur uit. Buiten klonken eenige snelle vragen, dan luid geschreeuw. De officier sprong op en ijlde hem na. Hij kwam juist nog bij tijds om een der zijnen van 't paard te trekken, dat zelf te bestij gen en den koenen vluchteling na te rennen, die ventre a terre voortvloog, zonder naar zijn vervol ger om te zien. De soldaat, die van zijn paard beroofd was, ging naar de gasten, welke op den straatweg ge ijld waren en onder levendig geschreeuw, gevloek en geschimp de dolle jacht nakeken, tot een bui ging van den weg hem aan 't oog onttrok. »Weet ge, wie dat was? Geen ander dan de Dessauer, die bij ons wilde spioneeren. Hooge laarzen, blauwe kiel, zware zweep, zoo is hij ons aangeduid en we kwamen juist hier om u bevel te brengen elk, die in deze kleeding hier langs komt, gevangen te nemen en naar 't slot Gartow te transporteeren. Dit bericht vermeerderde de opwinding,in plaats van ze te dempen. Men ging in 't vertrek terug, om het ongehoorde nieuwtje door een nieuwe teug nat te houden en het duurde lang, eer de stem men wat gematigder door 't venster klonken. (Wordt vervolgd). doen aan billijke verwachting. Het bederf be paalt zich slechts tot het loof; de knol toch is onaangetast. De hooge prijzen, die voor het hooi besteed worden, maken dat de toe maat, die intusschen ook uitmuntend staat, op verschillende plaatsen tegen denzelfden prijs als de voorsneê verpacht wordt. BOMMEL ER WAARD. Tengevolge der uit breidende aardappelziekte zijn de prijzen nage noeg tot het dubbele gestegen. Ook de winter aardappelen worden hierdoor in de groei ge stoord. Al de te veld staande aardappelen laten zich nu reeds aanzien als uitgegroeid, doch zijn in werkelijkheid gestorven.Vreest men voor hooge prijzen, de qualiteit zal ook veel te wenschen over laten, n.l. die voor provisie. WIJK. De heer A. Schouten, onderwijzer, die zijne opleiding verkreeg aan de gemeente school alhier en aan de normaalschool te Ileusden en het vorige jaar tot onderwijzer te Rossum werd benoemd, is gunstig geslaagd voor zijne acte in de Fransche taal. NEDERHEMERT, 15 Aug. Gisteren kwam een kompagnie der varende trein ponteniers de rivier de Maas opvaren en liet nabij deze ge meente het anker vallen. In korten tijd was een brug gelegd, die de beide deelen der gemeente verbond. Heden zakte zij weder de rivier af, met het doel nabij Wijk of Veen nogmaals een brug te leggen, waarna de reis weder naar Dordrecht wordt ondernomen. Naar wij vernemen was het hoofddoel om te zien in hoeverre het materieel geschikt is, om bij hoogere waterstand de oevers der rivieren te bereiken. *ELSHOUT, 15 Aug. Onze handboogschutterij »Victoria« nam Zondag 1.1. deel aan een uitge schreven concours door de schutterjj »Eendracht en Ons Genoegente St. Michielsgestel, en be haalde daarbij de 2e prijs, een verguld zilveren medaille met 95 punten in 7 schoten. De eerste prijs werd met 96 punten, eveneens in 7 schoten, behaald door »Landmans Unie« te Schijndel. WERKENDAM. Het bericht van den ver hoogden prijs van brood in onze gemeente, (zie het vorig nummer) was in zooverre onjuist, dat die niet was 1 cent per kilo maar wel 1 cent per 2 kilo. Tevens vernemen wij, dat den prijs van het graan in de laatste dagen dalende is, zoodat ver moedelijk de verhooging niet van langen duur zal zijn. DALEM, 15 Aug. Op Zondag 2 Sept. a.s. zal ds. Kuipéri van Cillaarshoek, te fiaaften zijne intrede doen, na bevorens door ds. Ter neden te Maasdam bevestigd te zijn. GORINCHEM. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor hoofdonderwijzer zijn o.a. geslaagd de heeren W. Jansen en J. Verwey, beiden alhier. De Limburger Koerierverneemt uit zekere bron, dat de heer Bahlmann het aangekondigde wetsvoorstel, regelende de invoerrechten op gra nen, eerstdaags bij de Tweede Kamer zal in dienen. Naar de »Ingenieur« uit goede bron verneemt, zal binnen kort worden teruggekomen van de op 1 Januari 1886 ingevoerde organisatie van den waterstaat in Nederl.-Indië en zal het korps ingenieurs op de sterkte van 60 personen wor den gebracht. Reeds onder den afgetreden Mi nister van Koloniën zou deze maatregel in be ginsel aaugenomen zijn. 153 onderofficieren bij de Nederlandsche zee macht hebben aan den Minister van Marine een adres gezondeu, waarin zij verzoeken verbetering te brengen in hun geldelijke positie. Adressan ten wijzen er op, dat hunne finaneiëele positie, voornamelijk die van de gehuwden, niet in over eenstemming is met die der onderofficieren van den marine-torpedodienst, van het korps mari niers en van het leger. Zij vragen verhooging van soldij, na een bepaald aantal jaren in eene zelfde qualiteit gediend te hebben, vergoeding van huishuur aan alle of een bepaald aantal gehuwden, en vrijen overtocht voor hun huis gezin en inboedel, bij overplaatsing in het be lang van den dienst. Te rekenen van 1 September a.s. zal ook aanbrenggeld kunnen worden toegekend voor personen, die wegens lichte lichaamsgebreken voor den kolonialen militairen dienst ongeschikt zijn en met machtiging van het departement van oorlog voor dien dienst worden aange nomen. Overeenkomstig het voorstel van Burgemees ter en Wethouders heeft de Haagsche gemeen teraad aan den aannemer der waterververschings- werken, den heer G. Keij, te Rotterdam, kwijt schelding verleend van de hem wegens te late oplevering opgelegde boeten tot een bedrag van f24,935, na een schriftelijk betoog van den hoofdingenieur Van der Vegt, dat de vertraging was ontstaan door omstandigheden, onafhanke lijk van den wil des aannemers. De jacht op grof en klein wild wordt dit jaar geopend op Maandag 10 September, met uit zondering van die op fazanten, waarvan de ope ning op 1 October plaats heeft. Naar de »Amst. Kerkbode« verneemt, zal er spoedig uitvoering gegeven worden aan het be sluit, ten vorigen jare op eene diaconale confe rentie genomen, om in de provincie Gelderland eene inrichting te openen voor idioten. De heer Jurr. St.roink, electro-technisch en civiel-ingenieur te Zwolle, heeft in zijne machine kamer een nieuw systeem van verlichting aan gebracht. Het licht valt niet van boven naar beneden, maar wordt door de lamp tegen de witte zoldering geworpen en valt zoo naar omlaag. Alle schaduwen zijn aldus verdwenen, terwijl het licht eenigzins getemperd was en men de lichtbron zelf niet kon zien. Door wijlen jonkvr. M. J. Mom Yiscb, on langs overleden, is aan de weesinriebting van den heer J. van 't Lindenhout te Neerbosch f 8000 vermaakt, vrij van successierechten. Bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft schonk graaf Van Rechteren Limpurg te Ambt Almeloo aan zijne pachters 10 percent van de pacht van dit jaar en 5 percent van de achter- s lallige. Na de afsluiting van de verschillende killen onder de gemeente Werkendam, is het gevaar van overstrooming te dezer plaatse van dien kant geweken, waardoor dan ook besloten is een gedeelte der waterkeerenue hoofdstraat al daar aanzienlijk te verlagen en met het overige gedeelte dezer straat onder gelijk niveau te bren gen. Yan gemeentewege zal de aanbesteding spoe dig plaats hebben. Sedert Zaterdag 11 tot Dinsdag 14 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 19 zalmen van 3 tot 18 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,76 tot f 1,06. 1 steur ad f 22. Yan 11 tot en met 14 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1625 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,11, kleine f 0,90 a f 1,00, St. Jakobzalm f 0,70 a f 0,90 per 5 ons. Zooals men weet, houdt de ingenieur De Quartel te Utrecht zich sedert 1885 bezig met de plannen tot inpoldering van de Zuiderzee. Die zaak is thans zooverre gevorderd, dat eenige Engelsche en Hollandsche bankiers genegen zijn om het benoodigde kapitaal te verschaffen. De begrooting voor het Zuiderdeel bezuiden Urk en Schotland, is f 90,900.000. Bij partiëelen verkoop van 190,000 in te polderen bunders, is de opbrengst minstens f175,000.000. Alzoo voor het Rijk der Nederlanden, of het consortium voornoemd eene bate van ongeveer f84,100.000. De zeedijken, langs de Zuiderzee, van af Kam pen, langs Elburg, Muiden, Amsterdam, Edam en Enkhuizen, zullen voortaan, na 1899 of 1901, niets meer kosten aan onderhoud, en beheer. Over werkeloosheid zal vooreerst, van 1889 tot 1901, niet meer geklaagd worden. Duizenden arbeiders, rijswerkers, steenleveranciers, timmer lieden, landbouwers, enz. zullen daar jaren lang eerlijk aan den kost kunnen komen. Volgens de officiëele lijst van prijswinners bij den wieler-wedstrijd te Scheveningen heeft de heer Ives, uit Gouda, twee gouden medailles behaald. De Goudsche ingezetenen behoeven zich echter niet te haasten met trotsch te zijn op hun be roemden stadgenoot, want bet bedoelde jong- mensch woont niet in Gouda en heet ook niet Ives De zaak is deze Hem was door zijn ouders verboden deel te nemen aan den wedstrijd, omdat hij bij de overgangs-examens van dezen zomer niet geslaagd was. In weerwil daarvan wilde hij toch meedoen en deed dit onder een aangenomen naam en woonplaats. Wij zullen den eigenlijken naam van den vluggen wielrijder niet verklappen, maar onwillekeurig levert hij een aardige illustratie op een versje in den >Speetator«, waarin er op werd gezinspeeld, dat die groote wielrijders ook op de examens wel eens 't meest reden Laat ons hopen, dat hij de volgende maal beter slaagt en dan medailles mag behalen zonder het waas van geheimzinnigheid, dat den kam pioen van Zuid-Holland* thans omgeeft! In de Vereeniging Concordia te Breda zal eerlang een groot achtdaagsch bloemenfeest met tentoonstelling gehouden worden. De hoofdinspecteur en de inspecteurs van politie der Residentie zullen van uniform wor den voorzien. Tegen den directeur der Rijkslandbouwsehool te Wageningen is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoer van van miltvuur verdacht vee, zonder de vereisehte toestemming. Op Barneveld, onder Amerongen, brachten de vruchten van één boomgaard van slechts een hectare groot, niet minder dsn f3300 op. Wel een bewijs dat de aanleg van boomgaarden niet onvoordeelig is. De afstand van Bergen-op-Zoom naar Zie- rikzee is door twee wielrijders uit eerstgenoemde plaats in lf uur afgelegd, het overzetten over de Eendracht en Zijpe hieronder niet begrepen. De diamanten, welke in de afgeloopen ker- misweek te Haarlem als verloren werden aange geven, zijn door den eigenaar, wonende te Am sterdam, in zijn eigen huis teruggevonden. l)e chocolade-fabrikanten, de lieeren van Hou ten Co., die zich het recht verzekerd hadden van aankondigingen te plaatsen op de muren ben het comité, dat toegelaten had dat op last der regeering de aankondigingen werden afge scheurd, een proces aangedaan. Aan de heeren van Houten werd circa 1000 schadevergoeding O o toegekend, en bovendien vergoeding der kosten voor het opnieuw aanplakken der billettcn. Bij gelegenheid van de Haarlemsche kermis zijn Zondagavond niet minder dan ruim 60 extra-treinen van het centraal-station te Am sterdam vertrokken en aangekomen. Alleen uit Amsterdam werden ruim 9000 personen per spoor naar Haarlem vervoerd. Men schrijft uit DrutenNiettegenstaande de krachtige maatregelen, aangewend om de kade van den Drutenschen buitenpolder te behouden, is dit niet gelukt. Tot groote schade van velen is nu de gebeele polder overstroomd. Naar men van betrouwbare zijde verneemt, hebben de heeren J. Koi teweg en M. de Kloe, diakenen der Ilerv. gemeente te Alblasserdam, voor .die betrekking bedankt, of zullen dit doen, omdat.... dominé j.l. Zondag van dan kansel niets heeft gemeld, van de deze week te houden col lecte voor de Unie. Lieb' Yaterland kannst rubig sein: de offi cieren der Amersfoortsche schutterij hebben hun verzoek om ontslag ingetrokken, nadat de bur gemeester hun schriftelijk had verzekerd, dat het niet in zijne bedoeling heeft gelegen, in zijne geheel onvoorbereide toespraak tot de deelne mers aan den schietwedstrijd aldaar te zeggen, dat een groot deel der officieren van Amers- foorts schutterjj voor hunne taak niet berekend zijn. Heden (Vrijdag) biedt de burgemeester bovendien aan burgerlijke en militaire autori teiten en de officieren der schutterjj een diner aan. In het blad van Domela Nieuwenhuis (den afgevaardigde van Schoterland) leest men »Het predikantsambt is een bedriegersbaantje*, »Ivapitalisten zijn dieven.* Wie de sociaal-de mocraten weerstaan, zijn schelmen.* Het stre ven naar Zondagsrust is huichelachtige De Volksbondmannen, die het misbruik van sterken drank pogen te strijden, zijn »halve en kwart-dronkaards.De arbrids-enquête is een ^schandelijke oogen-verblinding.»Het verstrek ken van warm voedsel, vacantie-kolonies huis- vlijtonderwijs« dat alles »is slechts apen liefde*. »Niets wat die heeren voor den werk man gelieven te doen, geschiedt met een op recht hart.« Al die dingen »zijn inderdaad niets dan middelen ter onderdrukking van den vrij heidsgeest en ter instandhouding van het door alle volks-tyrannen en valsche werkmansvrien den gehuldigde uitzuigsysteem.* De heer Domela Nieuwenhuis heeft weder aan de verveners geantwoord. Hij leidt af uit hun laatste schrijven, dat zij geen scheidsge richt willen en ziet daarin hun onmacht om de onjuistheid der gespecificeerde cijfers te leve ren, »hetzij, omdat uw boeken moeilijk getoond kunnen worden, hetzij, omdat daaruit zou blij ken hoe mijn begrooting der winsten gedu rende de laatste jaren verre beneden de werke lijkheid is gebleven. In beide gevallen, ware het voor u beter geweest te zwijgen, dan zoo in uw onmacht te worden ten toon gesteld. Welk begrip sommige ouders toch hebben van de zorg over hun kinderenDaar staat men verstomd van! Twee meisjes, een van 11 en een van 14 jaren te Amsterdam, kregen Zondag verlof van bun ouders om naar Haar lem te wandelen! 't Was daar kermis, moet men weten. Ieder ander zou juist dan zijn kin deren onder dubbel toezicht houden. Maar neen, deze ouders zagen er niets in, dat de meisjes alléén daar heen gingen. Maandagavond waren zij echter nog niet terug; niemand weet waar de sturnperds gebleven zijn, of wat er van haar is geworden. Men schrijft uit Haarlem: »Een ergerlijk tooneel werd aan den Raam- singel afgespeeldhet 3 a 4-jarig kind van een kermiswijf want een vrouw was het niet meer was te water geraakt. Een ander kind, geen jaar ouder dan het eerste, lag, bijna on gekleed, op het gras aan den kant. De moeder bekommerde zich om beiden evenveel, dat is niets, en ware het niet, dat een agent van politie met een grooten hond het eene kind uit het water en de omstanders het andere kind voor vertrap pen hadden bewaard, dan was er van beiden niets terecht gekomen. Toen de eene kleine uit het water gehaald was en aan de moeder werd teruggegeven zei ze: >had 't maar laten liggen.* Op de Prinsengracht te Amsterdam nam het publiek eene schippersvrouw hoogst kwalijk, dat zij op eene eigenaardige manier een wicht van negen maanden dat men mompelde wegens on dergane hardhandige bejegening erg schreeuwde tot- bedaren trachtte te brengen door het in eene tobbe met water te houden. De menigte die zich voor de schuit verzameld had, nam daarbij zulk een dreigende houding aan, dat de schipper en diens vrouw het geraden vonden, zich in de roef terug te trekken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2