ï)e verkiezing van Bonlanger in ilrie Depar- I moeder hielp haar daarbij. Beiden zijn gear- tementen is zeker. resteerd. gevaardigde voor het district Bergum, is over- j echter niet meenen, dat elk Nederlander die De heer Bisson-Billault, een der laatste mi nisters van Napoleon III (hij kreeg den 10 Augustus 1870 plaats in bet Kabimet) is in den ouderdom van G5 jaren overleden* De »Guulois« verneemt van zijnen correspon dent te Rome, dat gedurende de zes maanden, dat de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Frankrijk verbroken zijn, de exportatie 32 mil joen frank en de invoer 127 miljoen frank heeft afgenomen. Ook zijn er 24 miljoen minder aan inkomende rechten ontvangen dan gedurende hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. De gebroeders Orlando te Livorno, eigenaars van de grootste werf in Italië, waar reeds een aantal van de grootste pantserschepen zijn ge bouwd, hebben bij de regeering een voorstel ingediend, om Rome tot een zeehaven te maken, met dien verstande dat de oude Trajanus-haven weder zou worden hersteld en een groot scheeps- kanaal zou worden aangelegd. De regeering heeft besloten, het gewichtig ontwerp in over- weging te nemen. Te Cannes waren twee jonge meisjes van goeden huize verliefd op denzelfden jongen man. Zij besloten om hem te duelleeren en voerden dat plan 's morgens te 5 uren uit. Het geko zen wapen was het pistool. De jongste der meisjes, 18 jaren oud, kreeg een kogel in den Door het stoomschip »Wieland« is het bericht aangebracht, dat er den 14 dezer in de nabij heid van het eiland Sable eene aanvaring tusschen twee stoomschepen heeft plaats gehad, waarvan een, de Geyser,is gezonken. Daarbij kwamen 72 passagiers en 33 man der equipage om het leven. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. ZEVENHUIZEN, 17 Aug. De karwijoogst is bijna afgeloopen. De opbrengst is middelma tig, wat te wijten is aan een koud voorjaar en een natten zomer. Algemeen werd geklaagd, dat ze zoo uioeielijk dorschtte. Het koolzaad is slecht, ook is er weinig uitgezaaid en in het voorjaar nog veel omgeploegd. De dorschers behoefden, evenals bij de karwij, zich niet in te spannen om het zaad uit de hauwen te dorschen. Met de vroege aardappelen is het bedroevend. De ziekte heeft er 75 a 80 pCt. van aangetast. De prijs is hoog. Gisteren raakte een paard voor een wagen op hol. De voerman wilde er afspringen, doch het wiel ging hem over de beenen. Hij werd in een nabij zijnde woning gedragen. Zijn beenen zjjn gekneusd. DUSSEN. Een uitstapje naar de werken tot verlegging van den Maasmond tusschen leden. Een bij de Regeering ontvangen telegram meldtOp aanwijzing uit Solo, zijn aldaar, zoo mede in de residentiën Kediri, Pasoeroean cn Madioen etteljjke geestdrijvers met hunne aan hangers opgevat, als verdacht van onruststoken. Het bestuur is overal waakzaam. Rustverstoring onwaar sc -k. m Amerika is gevestigd of genaturaliseerd, lid van de Holland Societykan worden. Om tot die vereeniging te kunnen toetreden moet uren eerst kunnen bewijzen, dat. zijn voorouders van vaders zijde reeds vóór 1674, toen ten tweede male Nieuw-Amsterdam (New-York) in Engelsche han den overging van Nederlandschen oorsprong en op Amerikaanschen bodem gevestigd waren. Met groote belangstelling trachtten de thans hier aanwezige leden, personen op te sporen die den zelfden naam als zij dragen, en wanneer zij er een vinden, doen zij hun best de genealogie van hun geslacht vast te stellen. Te Scheveningen zouden nog eenige naamge- De Locomotief vermeldde in een harer vo rige nummers, dat bij de Tweede Kamer een geheimzinnig stuk betreflende Atjeh was inge komen. Thans deelt het blad daaromtrent de volgende bijzonderheden mede: »De gepensioneerde en gedecoreerde kapitein I nooten van Duyn en Suydaui gevestigd zijn, Schultz (de steller der memorie), die met een uaar men beweerde, doch tot dusver is het nog linkerarm; de oudste, een 22-jarige, werd ge vaarlijk aan de borst gewond. Men kan ziek de I Keizersveer en onze gemeente is tegenwoordig sensatie voorstellen, die deze zaak heeft gemaakt. een zeer gezocht artikel de berichten om- Nevens een duizendtal arbeiders ziet men daar in werking 4 excavateurs, afkomstig van de Terwijl de »Indépendance« trent eene Engelsche of Belgische expeditie tot I Utrechtsche ijzergieterij A. F. Smulders. De boe bet opsporen van Stanley en het bevrijden van veelheid verwerkte grond hangt veel af van de te Emin Pacha ten stelligste heeft tegengesproken, deelt het blad thans uit zeer vertrouwbare bron mede, dat in de Yereenigde Staten eene expeditie tot het opsporen van Stanley wordt voorbereid. Aan bet hoofd daarvan zou staan de luitenant verwerken soortom echter eenig denkbeeld daar van te geven zij gemeld, dat wij aan eene kant een trein met 22 zandwagens in 25 minuten door een excavateur zagen laden met grond, ter zelfder tijd aan de andere zijde opgehaald. De zandtreinen worden door 12 locomotieven Schufeldt, die met dit doel reeds verlof van zijne ter P^se van bestemming gebracht, langs onge veer 30 kilometer rails, die telkens, naarmate de regeering gevraagd en verkregen zou hebben en weldra naar Zanzibar zich inschepen zou met een groot aantal Amerikaansche vrijwilligers. Als notaris van de Kroon moet de Minister- President Crispi het aanstaande huwelijk voltrek ken van den Hertog Van Aosta met Prinses Laetitia Bonaparte. Het honorarium dat hij daar voor ontvangt bedraagt f 20,000. Het bericht, dat de Prinses van Teek, nicht vau Koningin Victoria, tot het Katholieke ge loof zou overgaan, wordt tegengesproken. Carmen Sylva maakt furore onder de kinde ren te Sylt, dank zij baar talent van vertellen. De Koningin heeft aan elk kind, dat zijn naam en adres in haar album schreef een portret met een autograaf beloofd. Het album was natuur lijk in een ommezien vol bandteekeningen. In den nacht van Woensdag op Donderdag beeft liet in het oostelijk deel van het kanton Oostburtr flink gesneeuwd. De boomen waren I bericht door andere bladen reeds medegedeeld. vordering van het werk, door daarmede belaste ploegen arbeiders worden verlegd. Een gedeelte van het terrein is reeds op de aan gegeven diepte gebracht. Men kan op het terrein vrij circuleeren en alles op zijn gemak in oogen- schouw nemen. Vooral trof ons de goede orde, die overal heerschte en de uitstekende toestand, waarin zich al bet materieel bevond. EETHEN. De gemeenterekeniug over 1887 bedraagt in ontvangsten f5437,79 en in uit gaven f 5107,84; terwijl beide deze op de be grooting van 1889 zijn geraamd op f 6378,85. DRONGELEN. De rekening dezer gemeente over bet afgeloopen jaar bevat voor ontvangsten de som van f 3589,92 en voor uitgaven f3389,29 respectievelijk daaronder begrepen voor de af- deeling Doeveren c. a. f803,16 ontvang en f958,96, uitgaaf. Op de begrooting voor 1889 is uitgetrokken voor ontvangst en uitgaaf een gelijk bedrag ad. f 11986,18. UITWIJK, 18 Aug. Heden is beroepen bij de Herv. gemeente van Uitwijk c. a. H. J. Hul seher, predikant te Reeuwijk. Te voorbarig is dit zeer eervollen dienststaat het leger verliet, is een Duitscber. Gedurende zijn militaire loop baan alhier schijnt zijn diepe verontwaardiging te zijn opgewekt door de willekeurige en on rechtvaardige bejegening, die sommige officieren en minderen van hooggeplaatste officieren, voor namelijk aan de bureaux te Batavia ondervin den en waarin zij in 's hemelsnaam maar be rusten, om hun carrière niet geheel te vernie tigen. »In Europa terug gekeerd, heeft hij hiervan een belangwekkende memorie opgesteld en naar wij om verschillende redenen meenen te mogen aannemen, op aandringen van hooggeplaatste personen te Berlijn, bij de Nederlandsche Tweede Kamer ingediend. Bezwaren moeten daarbij o. a. zijn kenbaar gemaakt wij weten natuurlijk niet, of zij gegrond zijn tegen den overste C. Deijker- hof, onlangs benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw, en tegen den luit.-Generaal Boumeester, o. a. naar aanleiding van diens eedsaflegging voor den krijgsraad in zake kapitein Willink Ketjen. »Een bijzondere, wellicht zeer juiste, in ieder geval treffende, lezing wordt gegeven van het uiteinde des bekenden sergeant-majoors Ranson- nette. Er wordt gezegd, dat deze jonge man, van een aanzienlijke Belgische familie, bier eerst be- bekend stond als een oppassend, kundig en be schaafd militairdat hij de eerzucht en hoop had, eens officier te wordendat hij echter bal- oorig werd door bejegening, ondervonden niet rechtstreeks van zijn toenmaligen kapitein, (een braaf en weldenkend officier), maar van de Ba- taviascbe bureaux; dat degradatie hem die hoop op bevordering ontnam, hem onverschillig deed worden, van kwaad tot erger vervallen, tot bij eindelijk als deserteur te Atjeh werd opgehangen. »Ook de beschuldiging van valsche eedsafleg ging tegen verscheidene officieren komt in de niet gelukt de personen met hen in aanraking te brengen. In het weeshuis te Brielle werden een paar verpleegden gul door hun Amerikaan sche naamgenooten bedacht. Zelfs hebben de Amerikanen in de residentie den heer Vorsterman van Oye in den arm ge nomen, om hun geslachtslijsten aan te vullen. Niet zonder belangstelling zal men vernemen, dat aan het diner te Rotterdam een der gasten in zijn toost verzekerde, dat bij een volgende Presidentskeuze in de Vereenigde Staten bepaal delijk in aanmerking zonden komen de heer Roosevelt, de tegenwoordige gezant te 'sGraven- hage, en de Hon. Chauucery Dephew, die ook als lid der Society,in Europa verblijft, maar per telegram van zijn leedwezen had doen blijken, bij de rondreizen in Nederland niet te kunnen tegenwoordig zijn. Te Ellewoudsdijk is bij de Westhavennol een overafschuiving ontstaan over een lengte van 50 a 60 M., bij een breedte van 20 a 25 M. In Maart 1.1. ontstond op genoemde plaats ook een afschuiving, die later weer aanzandde. Naar aanleiding van een bericht over een van 1434 dagteekenende klok in den toren te Pijnak ker schrijft men aan de »N. Rott. Ct.« In het midden der gemeente Idaarderadeel ligt een dorpje, dat een van de kleinste in Friesland, zoo niet in geheel Nederland is. Het telt slechts 6 boerenplaatsen en één bur gerhuis, met een 60 a 70-tal inwoners. Zjjn naam is Eagum. Te midden van die kleine huizengroep ligt een kerkhof, waarop een zeer oude, van groote Friescbe baksteen opgetrokken toren, met een gewoon huisdak versierd, vrij eenzaam prijkt. Vrij eenzaam, ja, want de kerk, die hem te voren gezelschap hield, is sedert 1839 afgebroken en niet herbouwd. Welnu, in be doelden toren hangen twee klokken, met Gotische opschriften, waarvan de een zeer duidelijk het memorie° voor. Afmaking van verdienstelijke offi- I Jaartal 1328 draagt'. en alz0° meer dan eetl eieren wegens persoonlijke rancune of andere I eeuw ouder dan d*e 'e 1 ijnakkei, zoodat van redenen, wordt aan sommige chefs ten laste gelegd. s>Wij herhalen: of dit stuk geloofwaardig is, of het in allen deele juiste bijzonderheden bevat, (kunnen wij niet beoordeelen. Zóó belangrijk haar ongetwijfeld gezegd mag worden, dat zij een der oudste bekende klokken is. Te Wieuwerd, een klein dorpje in de gemeente Baarderadeel, aan de lijn Leeuwarden—Sueek, ^bleek het echter in ieder geval, dat de Minister I vindt men in de kerk een eigenaardigen graf met sneeuw bedekt en zagen geheel wit. Den vorigen nacht had het gevroren. Bij het grenadierskorps van het Russische leger is thans een bijzondere dienst van wielrijders in gericht. In elk regiment zijn een officier en 2 soldaten met dezen dienst belast. Men heeft de veiligheidsvelocipède volgens het stelsel van S. I glasblazerij te Vuren een pleizier-vaartuig, waarin WOUDRICHEM, 20 Aug. In de vorige week is de varende trein pontonniers gearriveerd, 132 onderofficieren en manschappen, onder commando van den kapitein E. de Bruijn, met zich voerende 41 pontons en 2 schroefbooten. Eenige pontons zijn ingericht voor nachtverblijf. Het doel is eene brug over de Maas te leggen. DALEM. Woensdag-avond werd beneden de van Koloniën, in wiens banden het is gesteld, het de opzending naar Batavia waardig achtte, om door het legerbestuur een onderzoek te doen instellen naar de vermelde feiten. Dat onder zoek heeft thans op de meest geheimzinnige wijze plaats. Reeds sedert eenigen tijd vergaderen daartoe dagelijks in een kamer ten huize van den legercommandant in de Hertogslaau, de kelder, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, maar geheel opdrogen. Men vindt er verscheidene zeer zware lijkkisten, waarin de lijken, zeker een paar eeuwen oud, geheel op gedroogd, maar overigens ongeschonden liggen. Vroeger meende men dat een dezer lijken het stoffelijk omhulsel was van Anna Maria Schuur man, gestorven in 1678, en beweerde dat het Swift gekozen. De proefnemingen in den loop V1®r officieren met een zelfde getal dames ge- generaal-majoors Gey van Pittius en Van Zijll linnengoed gemerkt was met de letters A. M. S. I zeten waren, door een ander schip aangevaren, lob zoodanig, dat de boegspriet door het zeil der boot stak. Eén der officieren viel te water, van dezen zomer gedaan, hebben bevredigende resultaten opgeleverd. Verschillende officieren hebben ritten van vijftig werst per dag gemaakt. Aan de Standard* wordt uit Athene be richt, dat ernstige berichten uit Epirus ontvan gen zijn, waar in vele plaatsen hongersnood heerscht, zoodat de bevolking op boomwortels en wilde kruiden teert. de Jong met kapitein Nieuwenhuizen, adjudant van den leger-commandant. Van de resultaten doch werd gelukkig nog met veel moeite door den knecht van den schipper gered. Men verwacht daling in de diamautprijzen, wegens de ruime vondsten in de Kaap, de Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat; te Lorenzo Marquez zouden diamanten zijn aangevoerd, afkomstig uit de Lebombo-bergen. Bij te groote productie zouden ten slotte de productiekosten niet meer worden gedekt. Een jonge Australiër heeft bij een ericket- wedstrjjd te Londen 20,000 pond sterling ver loren. Naar gemeld wordt, heerscht ook op Cuba en aan de grens van Texas en Mexico gele koorts. Te Jacksonville zijn weder nieuwe ge vallen voorgekomen. In het dorp Stettenhofen, bij Augsburg, heeft een weduwe haar 3-jarig stiefdochtertje in een grooten ketel met kokend water geworpen. Haar en zijn gestalte de gebogen houding van een ouden, moeden man gevend, sloop de vervolgde, wien bij herkenning zeker strijd en gevangen schap misschien den dood van een spion wachtte, tusschen de reeds gemaaide velden voort, tot de tuinheining. Langs deze sloop hij verder, tot hij een poort bereikte, waar hij, na vooraf nauw keurig te hebben rondgespied, voorzichtig door heen sloop. Een hoog opgeschoten meisje was met het drogen van de wasch bezig. OMLt vervolgd). Binnenland. Uit den Haag wordt gemeld: De berichten omtrent Z. M. den Koning mel den, dat eene vrij zware verkoudheid oorzaak is, dat Z. M. het bed moet houden. De toestand lekt echter tot heden niets uit.« Tot deze mededeeling moet het blad voorloopig bepalen. zich Volgens bericht in de Italiaansche couranten heeft de regeering van Rome op den 7en Augus tus 1.1. eene overeenkomst aangegaan met de stoomvaartmaatschappij Nederland,waarbij be is niet gevaarlijk, maar de leeftijd des Konings paald is, dat door deze voortaan Genua ffi plaats eischt bijzondere zorg. van Marseille op de uit- en thuisreis tusschen A1 -7 7 7 ,i. j i Nederland en Java zal worden aangedaan. Als curiositeit verdient vermelding, dat het I bezoek van hertog Adolf van Nassau op Het Thans echter zegt men dat haar lijk niet in maar onder den vloer van den grafkelder rust. Ook vindt men in den kelder een haan, die er voor 69 jaren moet opgehangen zijn en nog geheel gaaf is, zóó dat de kam nog duidelijk zichtbaar en even groot als vroeger is. Wie de eveugenoemde spoorweglijn passeert en even aan de halte Wieuwerd afstapt zal zich zeker niet beklagen een kijkje in dien eigenaardigen graf kelder genomen te hebben. Voor de vacante betrekking van hoofdopzich ter van het waterschap »De Beemster« op een Eenige moeilijkheden, die zich hadden opge- I jaarwedde van f 2000, benevens vrije woning, Loo, volgens de »Neueste Nachriehten«, ten doel had de verloving van zijn oudsten zoon, den 36-jarigen Wilhelm, aanstaand Groothertog van Luxemburg, met Prinses Wilhelmina. Op die wijze zon het gemakkelijkst de Luxemburg- sche »Erbschaftsfrage gelóst* worden, zoo beweert dit blad, dat evenals zoovele buiten- landsche bladen in den waan schijnt te verkee- ren, dat er nog een Luxemburgsche erfopvol- gings-quaestie bestaat. Naar het Vaderland* verneemt, is bij den raad van state in onderzoek een wetsontwerp tot regeling van kinder- en vrouwenarbeid, welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclu- siën, waarmede de meerderheid van de com missie voor de arbeids-enquête haar rapport heeft besloten. daan tengevolge van den inhoud der conventie van de Italiaansche regeering met de Italiaan sche stoomvaartmaatschappij »Rubattino,« wer den uit den weg geruimd, vooral tengevolge van den invloed der hoogste autoiiteiten van Genua. Men is in Italië bijzonder ingenomen met deze directe verbinding met Nederlandsch-Indië en met de Nederlandsche havens. Naar wij vernemen, had de Nederlandsche regeering reeds toegestemd in de wijziging van het postcontract met de stoomvaai tmaatschappij »Nederland«, die hiervan het gevolg zal zijn. Door den korteren afstand GenuaPort-Said en het gelijke tijdsverloop voor de overlandrei.3 tus schen AmsterdamMarseille en Amsterdan Genua wordt het traject iets verkorl*. Voor het verkeer van de passagiers en de goederen over Genua worden met spoorweg hebben zich 74 sollicitanten aangemeld. De heer J. Van Ek, hoofdonderwijzer te Dintel- oord, heeft bedankt voor de benoeming tot hoofd der school te Brakel. De synode der christelijk gereformeerde kerk heelt o. a. besloten, dat de synodale commissie een adres tot de regeering zal richten, waarin verzocht wordt de verplichte vaccinatie op te heffen. Zullen de Christelijk gereformeerden zich rer- eenigen met de doleerenden? In de te Assen gehouden vergadering der synode van de Christelijk Gereformeerde Kerk werd de zaak der vereeniging met de doleerenden uitvoerig door de provinciale afgevaardigden en de docenten der Kamper school besproken. Het resultaat dier besprekingen is, dat vele moeielijk- Van wege het departement van marine wor- maatschappijen en anderen regelingen getroffen, heden een samensmelting vooralsnog in den den onderhandelingen gevoerd over den aankoop van grond in den grooten IJpolder, voor den bouw van een schietkatoenmagazijn aldaar. De heer O. Bosgra, de antirevolutionaire af- die spoedig zullen worden hekend gemaakt. Gelijk bekend is stellen de Amerikanen, die thans Nederland bezoeken, er een groote eer in van Nederlandsche afkomst te zijn. Men moet weg staan. Als een bewijs, dat de ondernemingsgeest in Nederland nog niet geheel is uitgedoofd en hoe hoog de Hollandsche aannemers in den vreemde mmgfmm De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat bet schattings-kohier der personeele belasting, dienst 1888/89, is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 20 Augustus 1888. De Burgemeester voornoemd IIONCOOP. umi rmmtriwaf on at„ ,i„

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2