Lager Onderwijs. Openbare Verhuring JSfaweide. Verhuren: MMaiMe Maatschappij vaïLaiÊoiii. EXAMEN 8 October e.k. HET COLLEGE van Regenten over de Godshuizen te Heusden, de Naweide van ongeveer 35 hectaren in partijen. Algemeene Yergadering Baron Van Asbeck te Amersfoort is onder zijn Burgerlijke Stand. Landbouw. lijkende proeven met het uitzaaien van korrels Marktberichten. Advertentiën. Groot schitterend Vuurwerk. Staan aangeschreven, wordt uit Groenloo aan de »Arnh. Ct.« gemeld, dat op verzoek van de directie, beiast met de uitvoering van het, kolossale werk »liet graven van liet Noord-Oosizi-ekanaal, waarvan de kosten voor liet geh begroot zijn op circa 15 millioen mark, de aannemers B. A. Wiegerink en de firma li. T. Wiegerink zich naar Kiel hebben begeven, om zich op de hoogte der zaak te stellen en zoo mogelijk mede te dingen naar de aanneming. Sedert Woensdag 15 tot Vrijdag 17 Aug. zijn aan de visckmarkt te Goriuchem afgeslagen 15 zalmen van 3 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,92 tot f 1,16. 0 steur ad f 00. Van 15 tot en met 17 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1022 zalmen, groote zalm gold f 1,00 a f 1,15, kleine f 0,90 a f 1,00, St. Jakobzalm f 0,70 a f 0,90 per 5 ons. Op Tesselstroom bewegen zich sedert eenige dagen groote troepen bruinvisschen. Soms ziet juien meer dan honderd van die dieren bijeen. De vraatzuchtige zeebewoners, die millioenen kleine visschen verslinden, maken vermoedelijk jacht op makreel. Deze vischsoort komt meer malen bij groote scholen de zeegaten binnen en wordt dan gewoonlijk door tal van bruinvisschen achtervolgd. Te Purmer is een der laatste veteranen van 1813, J. de Vries, die echter behalve bij Water loo, ook op de Citadel van Antwerpen streed, in 95-jarigen ouderdom overleden. De kerk en de pastorie van de Doopsgezinde gemeente te Arnhem zijn door de firma Van Gend en Loos aangekocht, om daar haar kan toren te vestigen. Ook van gebouwen kan men dus als van de menschen zeggen: dat ze niet te voren weten waarvoor ze nog eens bestemd zijn. Te Zwijndrecht is een kind gelogeerd, hetwelk, slechts 6 jaren oud, niet minder dan 54 kilo weegt. De heer L. H. Weetjen, een bekend finan cier, lid der firma Chernet en Weetjen te Am sterdam en jaren lang voorzitter van het Am- sterdamsche beurscomité, is bij het nemen van een bad noodlottig omgekomen. Hij bereikte den leeftijd van 73 jaren. Te Kralingen is eene dienstbode zoodanig ge schrikt van hare meesteres, die haar omstreeks middernacht nog kwam mededeelen hoe laat zij 's morgens wenschte gewekt te worden, dat het meisje hare spraak verloor. Hoezeer dadelijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen, moet de toe stand der dienstbode niet gunstig zijn. In de Jan van der Heydenstraat te Amster dam is een jong kindje uit het venster eener 2e verdieping gevallen. De ongelukkige kleine was onmiddellijk dood. - Te Lienden (Betuwe) is de timmei man en molenmaker J. Verweij te water geraakt en verdronken. - Een machinist der Holl. stoomboot-reederij op den Rijn bij Lobith geraakte, terwijl hij de machine smeerde, met den arm daartussehende arm werd onder den elleboog totaal afgesneden. - Te Lagemierde (N.-B.) zijn twee groote boerderijen, toebehoo- rende aan B. v. H. en L. P., totaal afgebrand. Bij eerstgenoemde verbrandden 1 koe, 1 kalf, 1 schaap en 1 varken. Laatstgenoemde redde zijn vee. Bijna alles was verzekerd, ook de in boedels die grootendeels zijn vernield. - Op den Hoogensteenweg te Weerd (L.), is zekere A. ernstig verwond geworden. Hij kreeg 6 wonden. De dader is nog onbekendeen onderzoek is ingesteld. - Het huis van den landbouwer Kwa- kel te Hattem is geheel afgebrand; het was met riet bedekt. Van den inboedel is zeer wei nig gered. - Te Geldersch-Veenendaal is het 5-jarig zoontje van J. v. d. S. verdronken. - Te Honselersdijk is een jongetje van 2 jaar van zekeren A. V. spelende te water geraakt en ver dronken. - Te Ürk is aangebracht het lijk van den bij Marken overboord geslagen schippers knecht B. E. - Een zware brand heeft de boer derij van P. L. te Haarlemmermeer, tusschen Sloten en Lijnden vernield. Door broeiing van hooi ontstaan heeft de brand woning, hooihuis en 2 bergen met ongeveer 100.000 ponden hooi in de asch doen vergaan. Bijna niets werd gered, doch alles was verzekerd. - Te Lienden is de gemeente-architect, de heer J. v. W., levenloos uit het water opgehaald, waarin hij vermoede- delijk door een ongeluk was terechtgekomen. - De woning met aangrenzende stalling en schuur, meubels, een aanzienlijke hoeveelheid hooi en alles toebehoorende aan den landbouwer P. Baet- sen te Maarbree, is door brand verwoest. Oor zaak onkekend; alles verzekerd. - Een onge veer 20-jarig jongeling uit Nieuweroord is bij het graven van een kanaal in de zoogenaamde >Pikkerij« (Pruisen), te water geraakt en ver dronken. - Aan het zeestrand onder Almenum (Barradeel) is 't lijk gevonden van een mans persoon van middelbare lengte, oud naar gis sing p. m. 70 jaar, met grijs haar, het gelaat zeer beschadigd en daardoor geheel onkenbaar. - Een schildersknecht, werkzaam op een dak in de Frans Halsstraat te Amsterdam viel uit de goot dood op staat. Maandag stapte de heer H. L. te Delft van den stoomtram te Delft, viel en brak 't rech terbeen. - De boerenwoning van zekeren Jansen te Laag Soeren is met den niet geassureerden inboedel verbrand. Het vee is gered. - Te Didam is een kind in een mestkuil gevallen en gestikt en te Ubaeh onder Worms (Limburg) is een 5-jarig kind in een poel omgekomen. - De vrouw van schipper P. M. is in de Ringvaart bij de Nieuwe Meer te water geraakt en verdronken. - Te Bingenrade is een gehuwd leidekker van een dak gevallen; hij was terstond een lijk. - paard terecht gekomen. Ofschoon ernstig ver wond is zijn toestand niet levensgevaarlijk. - Maandagmiddag omstreeks 2 nur heeft een man zich te Scheveningen door een pistoolschot van het leven beroofd. Zijn lijk werd op 200 meter noordwaarts van het Oranje hotel aan het strand ge ronden. Zijn gelaat was door verminking ge heel misvormd; zijn kleeding doet vermoeden, dat het eeu werkman is. Op het lijk werd alleen een spoorwegkaartje Leiden—Den Haag gevonden. Dussen. Gehuwd: Hendrik de Bie, wedr. van Alida van der Leij, met Wilhelmina Donkersloot, wed. van Gerrit Adriaan Sprenger. Geboren: Wouterina Teuntje, d. v. Roe land Middelkoop en Lucia Hagoort; Adriana, d. v. Adrianus van Suntenmaartensdijk en Maria van Tilborg; Simon, z. v. Laurens Pennings en Adriana van Dinteren; Johanna Antonia d. v. Gerrit van Wijngaarden en Alida Verschoor; Johannes Engelbertus, z. v. Peter van der Pluijm en Theodora van Dinteren; Pieter Johannes, z. v. Antonie van Mechelen en Cornelia Petronella Selders; Antonie Peter, z. v. Peter Stael en Martha Maria van SleeswijkLeonardos Alphon- sus, z. v. Leonardus Rjjken en Agatha van der PluijmPaulina Christina, d. v. Gerrit Lensvelt en Cornelia van der Veeken; Adriana Huber- dina, d. v. Laurentius Aloijsius Schoenmakers en Johanna Maria Schalken; Hendrikn, d. v. Johannes Donkersloot en Klazina van der Nat Cornelia Johanna, d. v. Johannes Simons en Neeltje den Hartog. O v e r 1 e d enMaria van Ger wen, echtgen. v. Peter van Tilborg, 52 j.Adriana Engelina van Dijk, huisvr. v. Hendrikus van Itooij, 67 j.Jan Vos, echtgen. v. Aagje Roubos, 59 j. Johanna van Drunen, echtgen. v. Bastiaan de Rooij, 69 j.Jan van Dortmont, 15 j.Neeltje Bouman, 8 m.Johannes Engelbertus van der Pluijm, 19 dagen; Goverdina Norbert, huisvr. v. Jan van der Pluijm, 53 j.Cornelia Netkens, wed. v. Mijnard Zijlmans, 59 j. HE IJSDEN. Bij het uitbreken der besmette lijke vlekziekte onder de varkens binnen den veekring Heusden geeft de heer Michels, vee arts alhier, aan de veehouders den raad: geen dure z.g. voorbehoedmiddelen tegen vlekziekte te koopen, die gedurig door reclame-artikelen worden opgeveizeldmaar te zorgen »dat de varkens worden gezonden in binnen hokken, dit is in hokken op den stal of in de schuur, van de buitenlucht afgesloten, die zoo veel doenlijk worden rein gehouden, en het toe dienen van zoutzuur (acid. muriatic.) door het drinken, liefst door karnemelk gemengd; welk middel wekelijks slechts eenige centen kost*. Ervaringen, bij het heerschen dezer ziekte in vroeger jaren, hebben hem duideljjk aangetoond, dat onder zoodanige behandeling, den gunstig- sten afloop te wachten is. Landbouw- tentoonstelliug te Bokstel, van wege de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw. üe werkzaamheden tot voorbereiding der van 25 September e.k. te Bokstel te houden eer ste algenteene provinciale landbouw-tentoonstel- ling vorderen goed. Op het uitgestrekte terrein, meer dan 2 hectaren groot, dat als lusttuin wordt aangelegd, prijken o. a. reeds een doel matig ingerichte ruime tent, een muziek-kiosk en een sierlijke fontein. Van ■verschillende zijden komen treffende blij ken van belangstelling. Behalve de bijdrage vau f500 van den minister van oorlog, als premie voor den best gekeurden dekhengst, geschikt tot het aanfokken van remonte-paarden, en een som van f 250 van den minister van waterstaat, handel en nijverheid voor gouden medailles, zijn tot dusver reeds meer dan 150 medailles toege zegd, waaronder 10 gouden, 70 verguld-zilveren en 40 zilveren. De inzendingen zullen buitengewoon talrijk zijn en, dank de groote werkzaamheid der bij zondere commissie v»n bijstand, uit alle oorden der provincie worden bijeengebracht, zoodat de tentoonstelling met recht zal mogen heetenal- gemeen en provinciaal. De termijn van aangifte is verlengd uiterlijk tot en met Zaterdag 25 Augustus a.s. (Slot volgt.) Men schrijft uit Drente: Daar het sinds een tiental jaren allengs dui delijker is gebleken, dat de rundveeteelt een der voornaamste en meest winstgevende facto ren van de landbouw is, heeft men zich hoofd zakelijk in het zuidoosten dezer provincie allengs meer op de veredeling daarvan toegelegd. In de omstreken van Emmen was voor eenige jaren zulk slecht vee, dat de landbouwers uit het Noorden dezer provincie de jaarmarkten aldaar niet bezochten om er vee te koopen. Met de invoering van de uit Groningen afkomstige stieren is men begonnen, en thans zijn er zulke uitnemende stieren, dat er dit jaar op de land bouwtentoonstelling van wege het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente, twee stieren uit de gemeente Emmen bekroond werden, waarvan een met den hoogsten prijs. Ook legt men er zich zeer op toe, om bij verkoop van vaarzen, die eiken herfst plaats heeft, de beste aan te houden om als fokdieren of melk koeien te worden opgekweekt. Men gaat bij deze bundeling zeer practiseh en voorbeeldig te werk. De landbouwers vereenigen zich en op ieders stal worden van de jonge vaar zen uitgezocht diegene, welke naar de meening der kenners de beste zijn. In de gehuchten Weerdingen en Westenesch, gemeente Emmen, heeft men het op deze wijze zóó ver gebracht, dat er van de zwaarste melkkoeien in oostelijk Drente worden gevonden. Naar luid van het thans verschenen programma der Rijkslaudbouwschool werden in het afgeloo- pen jaar op de proefvelden vele proeven ontwor pen en voortgezet. Als de meest belangrijke kunnen genoemd worden kruisingen met gerst en tarwe, verge uit de midden - en kantrijen van de gerst, vroeg en laat zaaien van verschillende granenaard appelen op verschillen^ wijze gepoot, teelt van aardappelen, in Engeland uit zaad gewonnen, vergelijkende proeven met tabak, lengtegroei van de verschillende granen per dag, demonstratieve bemestingsproeven met rogge. Steeds worden op aanvrage verschillende land- bouwzaden, voor zoover de voorraad strekt, ter proefneming toegezonden, zoo ook de aardappelen planten en stekken. De boerderij der Weesinrichting te Neerbosch, waar men in 1865 niets had dan een geit, heeft nu in bezit 8 paarden, waaronder 6 prachtige jonge en 54 stuks hoornvee, waaronder 18 melk koeien. Verder 60 kippen, 20 eenden en 19 var kens, alles door eigen fokkerij verkregen. Het grondbezit is uitgebreid tot 54 H.A. bouw- en o n en weiland; daarenboven worden nog 30 H.A. bouw- en weiland gehuurd. De boomgaard bevat 1000 vruchtboomen. In 1888 is een nieuwe melk inrichting gemaakt, waar de boterbereiding vol gens Deensche methode, door middel van een stoommachine geschiedt. Iemand te Molenaarsgraaf is in het bezit van een aardappel, wegende 315 gram en volkomen op een hond gelijkende. Volgens ontvangen mededeelingen is de eerste bezending Friesch vee, welke van Leeuwarden rechtstreeks naar Buenos-Ayres is verzonden, aldaar den 21n Dec. 1887 aangekomen en 31 Mei j.l. in openbare veiling verkocht. De geheele bezending, welke bestond uit 16 stuks stieren, koeien en kalveren, heeft opge bracht f20.096, zijnde gemiddeld f1256 per stuk. De stier »Willem III«, stamb. no. 826, afkom stig van den heer A. F. Van der Meulen, te Marsum, bracht f2835 op; de koe »Feikje«, stamb. no 4103, van L. S. Van de Burg, te Jelsum, en de koe »Harmke«, stamb. no. 379, van de wed. J. K. Terpstra, te Leeuwarden, werden elk verkocht voor f1458; terwijl het kalf »Kleiterp II«, geb. 26 Febr. 1887, waar van vader en moeder in het stamboek zijn in geschreven, f810 opbracht. In Zeeland worden de goede aardappelen al tegen 25 cents de 5 liter verkocht. Het is te hopen, dat het warme weder den laten aardap pel in deugdzaamheid zal doen toenemen, anders ziet het er voor den minderen man bedroevend uit, daar zijn hoofdvoedsel meestal uit aardappe len met een ondeelbaar klein stukje uitgebraden spek zal moeten bestaan. 328e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 20 Augustus. Prijs van f25,000: no. 3874; flOOO: nos. 19090 en 20475; f400: no. 13364; f200: nos. 16700 en 20445; f 100: nos. 6121, 6743, 9315, 12464 en 19879. HE IJSDEN, 18 Aug. Grasboter 00 a 100 cent per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 0 a 4-} cent per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 20 Aug. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 182 vette kalveren en 7 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 42 a 46 ct., 2e kw. 38 a 42 ct., 3e kw. 34 a 38 ct. per kilo. De vette var kens golden 42 a 46 ct. per kilo. Den 20 Aug. was de prijs der boter 1.00 tot 1.40 cent. DUSSEN, 16 Aug. Aangevoerd 127 kilo boter. Prijs f 1.37f 1.57. WOUDRICHEM, 19 Aug. Aan de markt alhier werden verkocht van af 12 tot en met 18 Aug., 6 zalmen, tegen fl.00 a f 1.06 per half K.G. GORINCHEM, 20 Aug. Aangevoerd 192 runderen. Zware Kalf koeien f 180 a f240. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 100 k 180. Melkkoeien f 140 a 200. Vaarkoeien f 00 a f000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 120. Guiste Vaarzen f90 af 110. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f40. 12 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 9 vette varkens, van 18 a 20 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 480 biggen, f 5 a f 10 per stuk. Boter 65 a 70 c. per half kilo. Eieren f 0.85 a f 0.95 per 26 stuks. Kippen f 0.50 a f 0.60 per stuk, ROTTERDAM, 20 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 139 runderen, 94 vette en graskalveren, 2 nuchtere kal v., 2179 schapen of lammeren, 362 varkens, 0 biggen, 0 bok, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 70 ct., 2e kw. 65 ct., 3e kw. 60 a 00 ct., kalve ren le kw. 90 ct., 2e kw. 80 a 75 ct., 3e kw. 00 ct., schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 55 ct., alles per kilovarkens le kw. 22 a 00 ct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 19 ct., licht soort 19 a 20 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren 3.20 a 3.30. Overm. dito f 3.50 a 3.70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f 9.00 a 11.00. Aange voerd 4 partijtjes. Zoetemelksche kaas 21.00 a 28 per 50 kilo. Aanvoer 56 partijtjes. WATERHOOGTE KEULEN. 17 Aug. 3.86 M. boven 0. 18 Aug. 3.73 M. 19 Aug. 3.65 M. 20 Aug. 3.60 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Zuidelijke wind. O De INSPECTEUR van het LAGER ON DERWIJS in de lste INSPECTIE maakt be kend, dat het ter verkrijging van de akte, bedoeld in artikel 56a der Wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad No. 127), zal gehouden worden op en volgende dagen. Zij, die daaraan willen deelnemen, worden verzocht de stukken, in art. 59 dier Wet ge noemd, vóór 15 September e.k. toe te zenden aan den Heer Schoolopziener van hun District. De Inspecteur voornoemd J. B. VERHEI JEN. Arnhem14 Augustus 1888. van zal op Woensdag 22 Augustus 1888's voor middags 11 ure, bij de Gezusters Swaans, aan de Haven te Heusden Breeder bij biljetten omschreven. DER LEDEN MET DAARAAN VERBONDEN TENTOONSTELLING van PaardenVee, Pluimgediertenvoortbrengselen van Werktuigen voor Land- en Tuinbouw, geregeld door de afdebling BOXTE TLt. Zondag 2 September 1888, 12 uur. Samenkomst der verschillende commissiën aan het station te Boxtel. Feestelijke optocht door de versierde gemeente van 't station naar de Markt eu van daar naar bet Tentoonstellingsterreinhieraan wordt deel genomen door bet muziekkorps der d.d. schutterij van 's Hertogenbosch. Opening der Tentoonstelling van Landbouw- voortbrengselen: Tuinbouw, Bloemen, Hout, Werktuigen en Hoefbeslag, in tegenwoordigheid der leden van de bizondere commissie van bijstand, regelende de Tentoonstellingen, bedoeld in art. 14 der statuten van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw. I uur: Groot Instrumentaal-en Vocaal-Concert, onder directie van de heeren Chr. Kriens en Aug. Kors, met medewerking van bet stedelijk muziek korps der d.d. schutterij van 's Hertogenbosch en verschillende Liedertafels. Maandag 3 September, 10 uur. Tentoonstelling van Landbouwvoortbrengselen, Tuinbouw, Bloemen, Hout, Werktuigen, Hoef beslag en Pluimgedierte. 10f uur: Ontvangst van de Leden van het Hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw (ten Gemeentehuize) door 't Ge meentebestuur. II uur: Algemeene vergadering der Leden. I uurMatinee van bet muziekkorps der stede lijke schutterij van Utrecht, onder directie van den heer C. Koenen. 5 uur. Gemeenschappelijke maaltijd van de Leden der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. 8 uur. Concert op de Markt door de Fanfare* van Vucht, onder directie van den heerEd. Brolmi. Dinsdag 4 September, 8 uur. Keuring van paarden, vee, schapen, geiten enz. II uur. Officieele opening der Tentoonstelling van paarden, aangespannen paarden, paarden ge zadeld voorgereden, schapen, geiten en varkens. Wedvlucht van postduiven. 1 uur. Matinee, op het terrein der Tentoon stelling, door het stedelijk muziekkorps der d.d. schutterij van 's Hertogenbosch, onder directie van Chr. Kriens. 8 uur. Concert op de Markt door hetzelfde muziekkorps. Woensdag 5 September, 10 uur. Tentoonstelling van Landbouwvoortbrengse len, Tuinbouw, Bloemen, Hout, Werktuigen en Hoefbeslag. 12 uur. Groote Luchtvaart-wedstrijd. 1 uur. Matinee op bet terrein, door de staf- muziek van het 5e regement infanterie uit Nijme gen, onder directie van den heer G. K. G. van Aken. 8 uur. Concert op de Markt, door de Harmonie »Arti et Amicitiae* van Oirschot. Eene welingerichte Restauratiezaal met Verande is op het terrein van de Tentoonstelling geplaatst. Meer uitvoerige Programma's zijn verkrijgbaar bij den Secretaris der Regelingscommissie en bjj den Heer G. C. Bloem, te Boxtel. De Regelings-Commissie F. A. G. Baron VAN LAMSWEERDE, Eere- Voorzitter. H. G. VAN LEEUWEN, Voorzitter. J. G. ONLAND, Secretaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3