Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Binnenland liet bezoek van den Keizer van Duitschland te Home, zal met veel luister geschieden. Het gevolg van Z. M. zal uit een 40tal generaals of hoofd officieren bestaan. Na Home zal Keizer Wilhelm ook Napels bezoeken. Aan de Daily News« wordt uit Konstantino- pel geseind, dat de drie Duitsebe generaals in Turkschen dienst hun ontslag hebben genomen wegens niet-betaling van hun bezoldiging sedert Maart. Dit een schip zijn te Hamburg 13 anderhalve meter lange krokodillen in de Elbe gekomen. De politie heeft baders en zwemmers gewaarschuwd. Aan de Daily News* wordt uit Weenen be richt, dat Koning Otto van Beieren achteruit gaat en zijn aanvallen van krankzinnigheid toe nemen, zoodat het einde nabij schijnt te zijn. Men zegt dat aan den hertog van Cumberland voorstellen zijn gedaan betreffende den froon van Bulgarije, maar de hertog zou weinig lust hebben zijn rechten op Hannover en Brunswjjk te laten varen. Het Spaansche hof zal vooreerst nog niet naar Madrid terugkeeren, wegens de vooral onder kinderen toenemende epidemie van diphtheritis aldaar. Er zijn dagelijks 10 gevallen, de meeste niet noodlottigen afloop. De »Daily Newsc meent, dat de verkiezing van Boulanger in zekeren zin, misschien een weldaad voor Frankrijk zal zijn. De andere bla den zien in de verkiezing een aanleiding tot de omwenteling, welke zoo dikwijls den oorlog na zich sleept; het groot gevaar ligt daarin, dat Boulanger wellicht over den vrede of den oorlog zal te beschikken hebben, terwijl de groote meer derheid van het Fransehe volk bijna tot eiken prijs den vrede wil. De proeven te Parijs genomen met het inenten tegen de cholera zijn goed geslaagd. Een duif en een slang werden niet het vergift ingespo ten, doch bieden het hoofd aan de besmetting. Men is te Antwerpen ongerust over een lucht ballon, die den 20n dezer des avonds opsteeg, eenigen tjjd boven de stad bleef drijven en, nadat ballast was uitgeworpen, bij Z.windhoogerging; sedert dien had men geen bericht en men vreest, dat de ballon zeewaarts is afgedreven. Een later bericht meldt dat de vermiste ballon in zee viel; de reizigers, drie officieren, werden te Duinkerken door een Engelsch schip opge nomen. De ballon zelf kon men niet pakken en steeg op in de richting van Schotland. De jaarlijksche uitvoer van kaviaar uit Zuid- Rusland wordt op 1 ii mill. pd. geschat. Het meeste komt uit Taganrog en gaat naar Grie kenland, Italië en Duitschland. De reusachtige steuren van de Caspiscbe zee en de Woiga wor den niet alleen gedood om hun hom, waarvan kaviaar wordt bereidvan de zwemblaas wordt viscblijm gemaakt; het vet dient als surrogaat van boterde huid wordt tot leder gebruikt en sommige doorschijnende vliezen doen zelfs hier en daar in Rusland en Tartarije dienst in plaats van vensterglas. Volgens officiëele berichten van den 16n is de wintergraanoogst in Europeesch Rusland bijna overal bevredigend, of althens middelmatig. De stand van het zomergraan is goed. In de gouver nementen Moskou, Smolensk, Kaluga, Penzsa, Orel en Nischni-Novgorod beschadigden kevers het lijnzaad, de hennep en de erwten, maar zij verdwenen, toen het weer koeler werd. De schade door den hagel in Juli veroorzaakt in de gouver nementen Poltowa, Kursk en Kielge, wordt op 3 milliocn roebel geschat. De boer Levotchko, die in de provincie Tscher- nikoff den schat van 17 millioen roebels vond (in den grond, waarop vroeger prins Ostersky's ka steel stond, dat door de Tartaren werd vernield), zal dien schat aan den Staat moeten afstaan, maar krachtens de wet heeft hij recht op een derde der vondst, dus circa (3 millioen roebels. Volgens bericht uit Weenen, heeft boven het district Kronenburg in Beneden-Oostenrijk eene vreeselijke wolkbreuk gewoed. Ongeveer 50 per sonen, waaronder eene geheele familie uit Wee nen, verdronkenmeer dan 50 huizen stortten in en geheele schuren met vee en granen werden weggespoeld. Het water steeg zóó ontzettend snel, dat velen geen tijd hadden de wijk te nemen en hun leven slechts konden redden, door ijlings in boomen of op daken te klimmen. - Een hevige storm heeft over Oost-Ontario en Quebec gewoed. Vele huizen en schuren wei-den vernield, honder den paarden en runderen gedoodook menschen- levens had men te betreuren, door het omvallen van boomen en het inslaan van den bliksemeen mogelijk niet in een luiden lach uit te barsten. De baron hielp hem. Het geval had trots den ernst zoo'n komische zijde, dat ze wel lachen moesten. De twee mannen werden in hun vroolijkheid verrast door de terugkomst van den eenen rit meester, wien de andere weldra volgde. Nu uam men eerst liet geleide van den waard uit »de Ster« in verhoor en besloot toen de deur met geweld te openen en de gevangenen, als hun verhoor geeu resultaat opleverde, dadelijk onder voldoende bedekking naar 't hoofdkwartier op te zenden. Reeds stond de majoor op om overeenkom stig dit besluit te handelen, toen de dochter van Hammerlein werd aangediend. Ze kon misschien iets betreffende de zaak hebben mee te deelen en werd dadelijk binnen gelaten. Mijnheer majoor,smeekte ze, vader laat dadelijk een geheim onderhoud verzoeken. Hij heeft aangaande de gevangenen een belangrijke mededeeling te doen.« »Goed, mijn kind! Is hij weer beterV »In zooverre, dat hij kan spreken. »Zeg hem, dat ik dadelijk kom. Ileeren, ik kom in elk geval dadelijk terug; wacht zoolang met hetgeen we besloten hebben.* (Slot volgt.) vrouw stierf van den schrik en in een kerk ont stond een paniek, waarbij velen zwaar gewond werden. Te Quebec alleen is dc schade 4| millioen gulden. - Hevige stormen hebben in de Zuidelijke Staten van Amerika gewoed. Te New-Orleans zonken 50 kolenschepen en werden telegraaflijnen en spoorwegen beschadigd. - Te Diano Marino, waar verleden jaar zulke hevige aardbevingen plaats hadden, zijn weer verschillende schokken waargenomen. De geheele bevolking vluchtte naar de kust. - In de bergen aan de Italiaansch-Oos- tenrjjksche grens zijn hevige boschbranden uitge broken vele dorpen werden verwoest. Men schrijft de branden toe aan smokkelaars. - Bij het be klimmen van de Monte Cristallo stortte de bekende gids van het Ampezzodal, Michael Innerkofler, met twee gymnasiasten uit Miiuchen,die met hem aan een touw waren gebonden, in de diepte. In nerkofler werd dood gevondende beide jongelie den werden licht gewond en werden gered door den gids van een ander toeristengezelschap. HEDSDEN, 24 Aug. Naar wij uit goede bron vernemen zal onze verdienstelijke post- en telegraafdirecteur, de heer G. Vos Jz., op Zondag 26 dezer den dag her denken waarop hij vóór 25 jaren bij de telegraphie als ambtenaar werd opgenomen. Dat deze dag voor zijne vele goede bekenden en vrienden niet onopgemerkt voorbij zal gaan, mag men met recht verwachten. Niet alleen als me deburger, maar ook als post- en telegraafdirecteur leerden wij hem, gedurende de reeks van jaren dat hij werkzaam was, hoogachten. Een ieder heeft het bijna ondervonden, dat bij, bij nacht en op andere bezette tijden, gaarne zjjne dien sten leende, wanneer men zijne naaste verwanten met een treurige of bigde tijding terstond in kennis wilde stellen. Dat men hem, met zjjn gezin dan ook gaarne nog lang in ons midden zal zien, om tevens van zijn persoonlijke humaniteit getuige te zijn, is voorzeker de algemeene wensch. >In de eerste dagen dezer week werden van hier, alleen per stoomboot de Beer Co., niet minder dan 474 manden, elk van circa een mud inhoud, met snjjboonen vervoerd. Rekent men daarbij de verzending per stoomboot Stad Heusden« die vermoedelijk daaraan gelijk of meer zal zijn, dan ziet men dat deze teelt voor de ge meenten Iledikliuizen, Vlijmen en Nieuwkuik, dit jaar van vrij groote beteekenis is. Zoowel heden, Donderdag, als twee da gen te voren hoort uien dagelijks bij bekken slag een wedstrijd met ezels afkondigen. Bij alle ingezetenen zijn biljetten verspreid en op tal van plaatsen zjjn publicatiën aangeplakt, allen doelende op genoemde harddraverij. Niet temin ligt over het geheel een waas van ge heimzinnigheid, daar niemand met juistheid weet aan te geven, van welk gezelschap het plan uitgaat. Wel wordt er gezegd, dat er op tal van plaatsen ezels zijn gehuurd, om aan de oefening deel te nemen. Het laat zich dan ook aanzien, dat, bij goed weder, het niet aan nieuws gierigen zal ontbreken. Onder de vele polderwerkers, die, met en zonder gezin, koers zetten naar de werken van den nieuwen Maasmond, nabij deze gemeente, zijn er ook eenige, die om deze of gene reden niet worden geaccepteerd. Onder de laatsten be gonnen dezer dagen eenigen bij verschillende winkeliers inkoopen te doen, met belofte weke lijks een gedeelte op de koopsom te zullen be talen. Niet alleen waren een drietal bakkers de dupe van hun goed geloof, maar ook de koper slager J. v. d. P. leverde hen tot een bedrag van flÜ aan verschillende huishoudelijke arti kelen. Nauwelijks had de laatste vernomen, dat zijne nieuwe begunstigers met de noorderzon waren vertrokken, of hij wist de richting te ontdekken, waar heen zij koers gezet hadden en haalde hen te Gorinchem in, alwaar zij op het punt waren otu naar Nijmegen te vertrek ken. Geholpen door de politie aldaar, kwam hij weder in het bezit van zijne pas verkochte ar tikelen, doch anderen zullen vermoedelijk eerst door schade moeten leeren, dat het gevaarlijk is aan vreemdelingen op crediet te leveren, die zich zonder eenigen waarborg als koopers voor doen. HERPT. Bij een Maandag 1.1. gehouden concours van liandboogschutterijen te Boxtel, be haalde onze schutterij »de Eendracht«, den tweeden prijs, (een zilver-vergulden medaille) en de rozenprijs (een gouden gedenkpenning). Aan gezien volgens het vastgestelde reglement elke schutterij niet meer dan ééne medaille mocht veroveren, heeft >de Eendracht« zich met de rozenprijs tevreden gesteld eu is den tweeden prijs aan den opvolgende schutterij ten deel ge vallen. DE WERKEN, 22 Aug. Door de rijks- veldwacht van Werkendam zijn enkele proces sen-verbaal opgemaakt tegen personen, die van kleine strooperijen van fruit worden beticht. DOEVEREN, 18 Aug. Heden morgen stond een paard van H. Verhoeven alhier met gebro ken achterpoot in de weide. Het schoone dier was drie jaar oud, gedekt door Nelson, male voor den arbeid eu had een waarde van pl. m. f400. Nu werd het voor f 17 verkocht. Ver moedelijk heeft het andere paard hem den slag toegebracht. Uit Apeldoorn meldt men aan de >Haarl. Ct.,« dat het zeer moeielijk is juiste inlichtingen om trent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning te verkrijgenZaterdag ging het bericht van mond tot mond, »dat de Koning minder goed was.« Zondag verscheen H. M. de Koningin niet ter kerke, waar zij trouwens den vorigen Zondag ook nie., was geweest. Dr. Viukhuyzen kwam dien dug op Het Loo, maar keerde den eigen dag naar 's-Gravenhage terug. Maandag avond zag i ïen H. M. de Koningin weder een wandelrit doen en Dinsdagochtend werd verno men, dat 's Konings toestand wat gunstiger was. Aan de »Zw. Ct.« wordt uit 's-Hage geschre ven, dat, zonder dat 's Konings toestaud bepaald zorgwekkend is, men in de residentie toch niet gerust is. Voor 't oogenblik ziju er geen drei gende verschijnselen, maar hetzij een belangrijke verheffing der kwaal, hetzij een inzinking van krachten (collapsus) zou in casu een noodlottigen afloop kunnen veroorzaken. De voogdijwet, die jammer genoeg (vooral door Kappeyne's toedoen) niet tijdens de zitting tot afdoening kwam, zou als de toestand ver ergerde aanleiding geven tot onverwijlde bijeenroeping der Kamers. Vooralsnog is hierover niets bepaald, maar ongetwijfeld zal het minis terie nauwkeurig toezien, gevoelende de verant woordelijkheid, die het drukken zou, indien de natie voor een sterfgeval stond, zonder wettelijke regeling der voogdij. Bij Kon. besluit van 14 dezer, is de in- en doorvoer van buitenlandsche varkens, van versch en gezouten varkensvleescb en van on- gesmolten vet, klauwen, mest en verderen afval van varkens verboden. Wanneer bijzondere redenen eene afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, met medewerking van den Minister van Financiën, zoodanige af wijking toestaan, onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Tiel het ontwerp van een vluchthaven aldaar (voor ongeveer 150 schepen) aangeboden; de kosten zijn geraamd op f 69,000. De Minister wil aan de Staten-Generaal voor stellen den Staat voor 1 /3 te doen bijdragen tot een maximum van f 24,000, mits provincie en gemeente ook ieder 1/3 in de kosten betalen en de gemeente bovendien het onderhoud op zich neme. De gemeenteraad van Tiel heeft met alge meene stemmen het aanbod onaannemelijk ver klaard, omdat de zaak bovenal een Rijksbelang is en het voordeel der gemeente bij een vlucht haven niet geëvenredigd is aan de geëischte gel delijke offers en vooral het jaarlijksch onderhoud. De postduiven-vereeniging »de Ooievaar« te 's Hage heeft afwijzend geantwoord op het ver zoek van den Minister van Oorlog, om eenige duiven beschikbaar te stellen ten behoeve van zijn ambtgenoot voor Marine, voor de manoeu vres bij Hellevoetsluis. De grond dier weigering is de volgende: Gedurende eenige jaren reeds heeft de vereeniging ten allen tjjde duiven be schikbaar gehouden voor de verschillende ma noeuvres, zoowel te zee als te land, ja zelfs ge heel kosteloos eenige barer beste duiven naar Indië gezonden, om daar postduiven-stations te doen aanleggen, wat o. a. te Kota-Radja met het beste succes is bekroond. Nu vernam zij dezer dagen, dat ten behoeve van de forten te Utrecht duiven uit den vreemde worden opge kocht, waardoor de vereeniging zich gegriefd gevoelt, zoodat zij voornemens is in de toekomst de Regeering niet meer van dienst te zijn. Het »Hbl.« verneemt, dat tegen 1 October van wege de postadministratie zullen verkrijg baar gesteld worden gesloten briefkaarten, een soort block-notes, met daarop gedrnkten vijfcents postzegel en voorzien van gegomde, geperforeerde randen. De grootte dezer kaarten verschilt, wan neer zij gesloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuwsgierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde, met de gom aan elkander gehechte randen. Mr. S. Vissering, oud-hoogleeraar en oud minister, is te Ellecom, in den ouderdom van 70 jaren, plotsing overleden. De heer C. Moerman, hoofd der school te Tinte (gem Oostvoorne), heeft niet minder dan 1100 bewijzen van instemming, inzake »afschaf- fing der vergelijkende examens* ontvangen. De uitgaven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 18871888 hebben bedragen f29,889.75i, de ontvangsten f35.000, zoodat het batig saldo ruim f5000 bedroeg. Voor 18881889 zijn de inkomsten begroot op f35,000 en de uitgaven op f 46,177. Het vaste fonds, belegd in Ned. effecten, is nog ruim f 175,000, aan renten f7600 opbren gende. Te Stavoren is door een sleepboot binnenge bracht een zonderling vaartuig, »Gipsy« genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op een ouderwetsche Hollandsche trekschuit en herbergt een Engelsche familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Fries land door te brengen. Door tnssclienkomst van den Engelschen consul te Harlingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren gericht had, is een visscherman uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en geleider zijn diensten te bewijzen. De directeur van het zendingsgesticht te Er- meloo (Gelderland), waar ook onverzorgde kin deren ter verpleging worden opgenomen, heeft van een onbekende een belangrijke gift ontvan gen voor den aankoop van een compleete druk kerij. Te Worinerveer worden plannen beraamd tot overbrugging van de Zaan. Een commissie van belanghebbende ingezetenen heeft een plan ont worpen van een basculerijbrug in het midden der gemeente, dicht bij het spoorstation, met verbindingsweg naar Wormer, waarvan de kos ten op f40.000 worden geraamd. De helft van deze som is grootendeels volteekend; de andere helft hoopt men dat de raad zal toestaan. Sedert Zaterdag 18 tot Dinsdag 2 L Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 27 zalmen van 2 tot 31 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,96 tot f 1,28. 1 steur ad f 26.56 Van 18 tot en met 21 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 321 zalmen, groote zalm gold f 1,20 a f 1,50, kleine f 1,00 a f 1,10, St. Jakobzalm f 0,00 a f 0,00 per 5 ons. Dagelijks bezoeken vreemde veehandelaren de weiden van Friesche boeren om kalfkoeien op te koopen. Vooral voor de eerste kwaliteit wor den zeer hooge sommen besteed. De veehande laar Boonstra uit Leeuwarderadeet kocht in do laatste dagen niet minder dan 283 kalfkoeien, allen bestemd voor Duitscbland. De sommen, die besteed werden, liepen tusschen f 192 en f352. Uit Renkurn meldt men: In geen jaren was van hier en andere Veluw- sche plaatsen de verzending van boschbessen zóó groot als dit jaar. Tot heden werden uit- sluitend van het landgoed Buuiulcrkamp« ruim 8000 vaatjes, elk van 5 liter, geplukt en ver zonden. Gemiddeld is door handelaars iu dit artikel, ter verzending naar Engeland, 35 cent per vaatje besteed. Het programma is verschenen van het onder wijs voor het leerjaar 1888/89 aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen. De Orang-Oetang in de Rotterdamsche dier gaarde is gestorven. Men vreest voor een werkstaking op de Ma rinewerf te Nieuwediep. Een der aannemers nl. keert aan zijn volk slechts f 1,20 per dag uit, terwijl er hem voor iederen werkman f 1,50 wordt verstrekt. Daar hij ongeveer 200 lieden in 't werk heeft geeft heui dit een buitenkansje van f 60,daags. Nu eischen de werklieden hooger loon. Vrijdag vertrok van Winschoten over Rotter dam naar Amerika een vrouw met zeven kin deren, van anderhalf tot negen jaren oud. Vier kinderen waren de hare; drie anderen nam zij mede voor reeds vroeger vertrokken vrienden. Voorzichtigheidshalve is op de kleeding dezer laatste het adres hunner ouders geschilderd. Hopen wjj dat de moedige vrouw de verre reis, naar Grand-Rapids, goed moge volbrengen. Jeanne Lorette zal in September e. k., na expiratie van haren 3-jarigen straftjjd, uit de gevangenis te Arnhem worden ontslagen. Zekere L. te Fochteloo is 3 maanden onder de wapenen geroepen, wegens het niet op tjjd laten afteekenen zijner militie-stukken. Een waarschuwend voorbeeld voor anderen, om in dezen stipt volgens instructie te handelen. Sedert 14 Mei j.l. bevindt zich te Veenhuizen een 23-jarige verpleegde, die sedert dien lijd nog niet gesproken heeft en zich voornam gedurende zijn verpleegtijd van óén jaar in 't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voeding, om hem daarvan af te brengen, bleken vruch teloos te zijn. Ten tweedenmale binnen zeer korten tijd heeft men getracht, den trein tusschen Arnhem en Zutfen te doen ontsporen. De trein, die Zater dagavond te 11.2 unr van Arnhem vertrok na derde het station Steeg en liep daardoor met verminderde vaart, toen de machinist (wien zeker alle lof toekomt voor zijn prijzenswaardig oplettendheid) in de schemering een paar stuk ken ijzer op de rails bemerkte en dadelijk stopte. Het bleken een paar koppelstaugcn te zijn, weggenomen uit een gesloten loods, waardoor het vermoeden gewettigd wordt, dat de dader onder het spoorwegpersoneel schuilt. Moge een streng onderzoek aan 't licht brengen wie de misdadiger is. Baron Asbeck uit Amersfoort, die in de vorige week op zoo treurige wijze gekwetst werd bij het dresseeren van een paard, is na een vreese- lijk lijden aan de gevolgen daarvan overleden. Algemeen wordt de man betreurd, die zoo on gelukkig om het leven kwam. In de Spuihaven bij de Boogjes te Dordrecht was een schipper met een roeiboot, waarin ook een zijner kinderen was gezeten, aan het varen. Eensklaps verloor de kleine het evenwicht en tuimelde achterover in het water. De vader scheen dit niet op te merken en roeide bedaurd voort. Gelukkig merkte de 16-jarige Dijkmans, wonende aan de Hellingen het op; hij sprong terstond geheel gekleed van een brug in 't water en bracht den kleinen drenkeling den vader terug. - In het Evang. Luthersch weeshuis op de Muider- gracht te Amsterdam heeft een oud man zich met een scheermes den hals afgesneden. Op zijn lijk vond men een briefje waarin hij verzocht f 800 aan zijn broeder te overhandigen. - Een leidekker die iets te doen had op het dak der Mozes en Aiironskerk te Amsterdam verloor het evenwicht en viel van die aanzienlijke hoogte op de binnenplaats van een aangrenzend huis. De arme man werd in een bedenkelijken toestand naar het Binnen-gasthuis gebracht. - In den schouwburg der heeren Van Lier in de Arnstel- straat te Amsterdam is een bezoeker van de gaan derij over de balustrade gevallen. In het parterre kwam hij met een gebroken been terecht. - ln de veenderij Rietwijkeroord, gemeente Nieuwer- Amstel waren de twee broeders De H. van Am sterdam, bezig met visschende oudste geraak te te water en zonk. De jongste, oud 14 jar< n, sprong hem na, doch te vergeefs. Op zijn gero p werd hij zelf gered, doch van den 17-jarigen jongeling werd het lijk opgehaald. - Door een onbekende oorzaak zijn onder Apeldoorn ruim 60 HA. heide, toebehoorende aan de Ugelsche Mark, een prooi der vlammen geworden. - Te Apingedam is een arbeider, Z. Tap genaamd, van den toren gevallen. De ongelukkige was terstond een lijk. - Zondagmiddag is de tram nabij Heerenveen ontspoord, waarbij een der wa gens gedeeltelijk werd verbrijzeld. De passagiers naar Joure, Sneek, enz. kwamen er gelukkig allen met den schrik af. - Te Lukaswolde (Gro ningen) viel het 9-jarig zoontje van een land bouwer in een ijzeren spit, waaraan een schaap was vastgebonden. Het kind kreeg een zoodanige wonde aan den hals, dat het binnen weinige oogenblikken was gestorven. - In de Houthaven te Amsterdam is een matroos van een Engelsch schip bij het zwemmen verdronken. - De wo ning, schuur en hooischelven van D. Tol te Zuid- Beierland zijn een prooi der vlammen geworden; het aangrenzend perceel dat ook dreigde in braud te gaaD, bleef behouden de inboedel is grooten deels gered; alles was verzekerd. - Te Ottersum

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2