iSToch 't een, noch 't ander deed echter iets te kort aan de goede stemming. Den heelen nacht door weergalmden in alle wijken der stad de vaderlandsche liederen en de politie heeft trots de verbazende drukte een gemakkelijke taak gehad. Voor hen, die vrees koesterden voor verflau wing der stemming na zooveel drukte, moet 't verrassend geweest zijn daarvan geen spoor op te merken op den laatsten dag, den dag voor den optocht bestemd. Ook thans was de heele stad op de been en de treinen hadden duizen den vreemdelingen aangebracht. De optocht stelde voor het geslacht der Nas sau's in de Nederlanden; van 't jaar 1300 tot '78, verdeeld in acht groepen: Otto II en Alida van Vianden, Engelbert van Nassau en Johanna van Polanen, Engelbert II, Willem de Rijke, Willem van Oranje, Maurits, Frederik Hendrik en Prins Willem V, allen omringd door edel lieden en vermaarde tijdgenooten. De eer der rangschikking kwam toe aan den grijzen, nog steeds onvermoeiden P. H. Witkamp, die met de commissie in een rijtuig gezeten den tocht ineê maakte. De stoet heeft een verba zend lange route afgelegd, werd overal met gejuich begroet en kan zich met het welslagen van dit schitterend slot gelukwenschen. Dat den heelen Zaterdag de stad in feeste lijke stemming bleef, het voorbeeld door den optocht gegeven tot navolging aanspoorde en 's avonds kleine optochtjes de stad doorkruisten, de muziekuitvoeringen op een paar plaatsen gegeven een overgroot publiek hadden en tot diep in den nacht de straten weergalmden van 't vroolijke gezang der menigten, dat Kras zjjn deuren slechts van tjjd tot tjjd kon openen om enkelen binnen te laten van de honderden die hunkerden naar een frisschen dronk en dat be halve Kras, al wat bier en nog wat verkoopt goede zaken maakten, behoeven we ten slotte niet te verzekeren, dat spreekt van zelf. Buitenland. De >Reichsanzeiger« bevat een keizerlijk be sluit van den volgenden inhoud»De aanteeke- ningen van Keizer Wilhelm I leggen een kost bare getuigenis af van den afgestorvene. De ken nisneming daarvan mag het volk niet onthou den worden. Derhalve heb ik op dezen voor mijn Huis zoo gewichtigen dag besloten, een uittreksel daarvan openbaar te maken, als een gedenkteeken ter eere van Wilhelm 1, en als voorbeeld voor mijn Huis en mjjn volk.« Het blad geeft daarop vier uittreksels, gedag- teekend 11 April 1857, 31 Dec. 1886, 31 Dec. 1871 en 31 Dec. 1878. Te Tarijn wordt liet gemeentebestuur letterlijk overstelpt door de aanvragen van jonge paartjes, welke allen den elfden September, den huwelijks dag van den hertog van Aosta, in 't huwelijk wenschen te treden, nu zich de mare heeft ver spreid, dat aan alle jonge paren, welke zich dien dag in den echt verbinden, een gescheuk in geld zal worden uitgereikt. Het aantal aan vragen is thans reeds tot 184 geklommen. O] is en die een terrein, aan het einde der gemeente, et groote doel van al die drukte vereenigd wijst alles op de landbouwtentoonstelling, wel voor de eerste maal hier plaats vindt, Koningin Victoria moet zeer verouderd zijn, zegt iemand die haar te Glasgow zag. Zij loopt met moeite, steunend op een stok en om in en uit een waggon te stappen, moet zij op de schou ders van twee bedienden leunen. Zweden is het rijkste houtland van Europa: 39.7 pCt. Dan volgen Rusland, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland (met 25.7 pCt.) enz. Engeland komt achteraan met 4 percent. In Nederland is 7 pCt. van het bodemopper vlak boscligrond. Het te Liverpool verschijnende «Journal of Commercezegt op gezag van de meest be voegde beoordeelaars te kunnen mededeelen, dat de uitzichten voor den tarwe-oogst in geheel westelijk Europa allertreurigst zijn. Vooral moet dit het geval zijn in Engeland. Men verwacht dat daar de opbrengst eene der slechtste van deze geheele eeuw zal blijken. Een treurig ongeluk had plaats in de Zie- genorterhaven bij Stettin. Daar is eene boot, waarin een 10-jarige knaap met vijf jongere broertjes en zusjes en twee andere kinderen was gaan varen, omgeslagen, en zeven der kinde ren zjjn verdronken. Slechts een der knapen, die zich aan de omgeslagen boot had vastge klemd, werd gered door mannen, die in ver schillende vaartuigen den kleinen te hulp kwamen. Te In Pruisen schikt men zich met militaire za ken naar den landbouw. Aangezien de oogst door de aanhoudende regens niet tot rijpheid is gekomen en in de eerste dagen niet binnen gehaald kan worden, zijn de groote herfstma- noeuvres gedeeltelik uitgesteld. Er is, volgens Sarcey, een scheuring in het kamp der Volapukisten. Schleyer heeft in zijn nieuwe uitgave van het Volapuksch woorden boek nieuwe woorden opgenomen, die volgens anderen, onlogisch werden gevormd en dezen komen nu tegen Schleyer in verzet. Bij het jubelé van de troonsbeklimming van Keizer Frans Jozef (2 Dec.), wil men op het hoogste punt van Oostenrijk-Hongarije een obelisk van 5 meter van graniet oprichten, met een medaillon-buste van den Keizer. Reinerz in Silezië heeft zekere Trogiseh zijn 5 kinderen, oud 5 tot 12 jaren, geworgd en zich daarna laten doodbloeden. Trogiseh had een diefstal gepleegd en moest daarvoor terecht staan. - Een hevige brand heeft te Taruwbreg in Galicië 150 huizen vernield en 1 rnillioen fl. schade veroorzaakt200 gezinnen zjjn zonder dakvele menschen werden gewond. - Te Altona is de stoommeelfabriek van Lange afgebrand; de voorraad meel bleef behouden; twee spuit gasten werden gewond. De schade bedraagt circa f 100.000. Bjj een ontploffing in de groote brouwerij van Guinness te Dublin in een der gebou wen waar met behulp van ether jjs werd ge maakt werden 9 werklieden gewond, 6 ern stig. - In de kruitfabriek te Scafati (Napels) kwamen twee menschen om en werden drie ge wond, tengevolge van een ontploffing. - Eenige magazjjnen te Baltimore, in Sharpstreet, tus- schen Lombard- en Platt-street, een der fraai ste gedeelten van de stad, zjjn door brand vernield. Het magazjjn van drogerjjen van Winkelman stortte plotseling in; zeven brandweermannen werden gedood. De schade wordt op 1.500.000 dollars begroot. - Aan de kust van Zuid-Afrika hebben hevige stormen gewoed. Negen van de elf schepen in Algoa-baai vergingen. Van zeven maar die bewijst, dat men aldaar geheel op alles is ingericht. Een enirée in gotbischen stijl opgericht, waar bij aan de eene zijde het hoofd van een paard, aan de andere zijde de kop van een koe, nieuws gierig naar buiten tuurt, ontspant zich eene ruimte over eene uitgestrektheid van 3 hectare, waarop goed geordend alle mogelijke veldpro ducten, landbouwgereedschappen en zaken van vlijt zijn geëxposeerd. Te elf ure had de algemeene vergadering plaats en nadat de verschillende onderwerpen van de agenda op gebruikelijke wijze waren afgehan deld, kwam punt 4 en 5 aan de orde, waarbij zich een geanimeerde discussie ontspon tusschen de afgevaardigden Gooien en Veerman, de eer ste voor het landbouvv-comité optredende, met een ontwerp landbouw-courant, de laatste voor de provinciale maatschappij een nieuwsblad voor de landbouw verdedigende. Het slot was, dat beide onderwerpen werden aangehouden tot de ten volgenden jare te houden algemeene vergadering. Tot leden van het dageljjksch bestuur wer den bij acclamatie herbenoemd de heeren Moll, Boll, Gooien en Van Seeters. De jougelieden, die in het voorjaar de lessen volgden bjj de Kon. Akademie te Breda, tot aan leering van het hoefbeslag, de heeren Spieren- burgh te Heusden, Kruissente Tilburg en Bakens te Asten, werden met een woord van opwekking de diploma's verstrekt als veearts, hetgeen door den heer Spierenburgh in gepaste woorden werd beantwoord. De vergadering wordt inmiddels gesloten en de menigte van opgekomenen verspreidt zich over het terrein, om te genieten van de muziek der schutterjj te 's Bosch. Ten vjjf ure zal de gemeenschappelijke maal tijd plaats vinden, nadat vooraf de leden, door een daartoe overgekomen phothograaf, voor de feesttent zullen worden gephothographeerd. Dat het daarbjj niet aan alle mogeljjke en on- mogeljjke speechen zal ontbreken, laat zich wel verwachten. WAALWIJK, 3 Sept. Een gedeelte der troe pen, bestemd voor de manoeuvres in het land van Heusden en Altena, kwam hier heden morgen aan uit 's Bosch en werd van hier per exprestrein ver der vervoerd, BABYLONIENBROEK. Onze predikant, dr. P. Flieringa, ontving een beroep naar Terka- ple in Friesland. BAARDWIJK, 3 Sept. Bjj het gisteren ge- zorg, dat na een ernstig onderzoek in de zaak van den eervol ontslagen kapitein Willink Ketjen een rapport is ingekomen, luidende: >dat die officier hoogst onrechtvaardig is behandeld; dat hem wettig toekomt en minstens moet worden toegelegd het volle kapiteins-pensioen, met rappel van het bereids aangehoudene* enz. «Onze Oost« begint men zou bijna zeg gen op onrustbarende wijze de aandacht te trekken van onze Duitsche naburen. Pas heeft de «Köluische Zeit.« een uitgebreid feuilleton gewijd aan »Der Hollaudische Colonialsoldat,* waarin de schrijver, die in het Nederlandsch- Indische leger heeft gediend, eene vrij donker gekleurde schets levert van het leven van den soldaat in dat leger, of een ander bewijs van belangstelling wordt ouder de oogen der Duit- schers gebracht, dat een veel ernstiger karakter draagt. In een hoofdartikel, tot opschrift dragende: »De koloniale macht van Holland,bespreken de «Miinchener Neuesten Nachrichten« de jongste gebeurtenissen op Java en geven een overzicht van den Atjeh oorlog. Ten slotte lezen wij in het artikel»De ontruiming van Atjeh moet als het begin van het einde der Hollandsche macht in de koloniën beschouwd worden. Hol land is, met zjjn 30,000 man troepen in Indië, van welke hoogstens 20,000 man als goede sol daten te rekenen zjjn, niet in staat, zjjn gezon ken prestige weder te herstellen. Java, dat al leen zoo groot is als Zuid-Duitschland met de Rjjkslanden; Sumatra, dat een oppervlakte heeft als Frankrjjk en Spanje samenBorneo en Ce lebes, al deze bloeiende koloniën zien in het succes der Atjehneezen Holland's verval en de toekomst zal doen zien, dat ook zij reeds lang het uur verbeiden, waarop zjj het Hollandsche juk zullen afschudden. De stammen in die koloniën zjjn echter on derling te oneenig om zonder Europeesehe heer schappij te kunnen blijven; daar behoort eene macht te zijn, sterk genoeg oui werkeljjk te kunnen heerschen. Of Holland, breekt eenmaal de opstand uit, daartoe in staat zal zijn, is zeer te betwjjfelen. Wordt Holland echter van daar verdreven, houden Bondsconcours voor scherpschuttersver- I welke der Europeesehe groote Mogendheden zal werd de bemanning Prinses Clementine van Coburg wil een hu- weljjk tot stand brengen tusschen haar zoon, Ferdinand van Bulgarjje, en de 19-jarige prinses Louise van Parma, dochter van den hertog ran Parma, die de voornaamste erfgenaam was van den graaf van Chambord. De Koningin van Servië heeft besloten te Bu charest te bljjven, zoolang het proces duurt, maar het is mogeljjk, dat zjj in den loop daar van nu en dan naar Belgrado gaat. De advokaat der Koningin heeft een langdu rig bezoek gebracht aan den metropolitaan van Belgrado. Elke poging tot verzoening is opge geven. De Koning is nog altjjd met zjjn zoon te Toblach. In de memorie van haar advokaat heeft de Koningin verklaarddat zij misschien wel eens tegen den Koning in het bijzijn van vreemde lingen woorden heeft gebruikt, die zjj thans be treurt, maar dat was het gevolg van gekwetste genegenheid en van berichten die zjj had ge kregen, welke haar grieven moesten; dat zij verre van met vjjanden des Konings te heulen, juist mannen raadpleegde als Ristics en Stova- toritch, die door den Koning herhaaldelijk als raadslieden waren gekozendat haar vriendschap met den Russischen gezant Persiani niets met politieke intriges te maken had; dat de Koning zelf meermalen het plan had opgevat om te abdiceeren, maar dat zjj daarop nooit had aan gedrongen. De Koningin geeft toe dat zjj geen gelukkig leven leidde als vrouw, maar als moe der had zjj steeds haar plicht gedaan. Te Mouland bjj Visé, dicht bjj onze grens, heeft een duel plaats gehad tusschen Thuillier, correspondent te Luik van de »Indépendance« en zjjn neef Lejeune, advocaat te Luik. De 60- jarige Thuillier,vroeger redacteur van de »Meuse,« die eerst sedert een jaar gehuwd was, werd door een kogel aan het hart getroffen en viel dood neer. Men zegt dat het duel het gevolg was van een «affaire de femmes.« gered. - Bjj een botsing tusschen twee stoomschepen dicht bjj Tarifa in een dikken mist, zonk een der beide en 11 mannen verdronken. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 4 Sept. De Princessedag werd Vrjjdag 1.1. alhier ge vierd door het uitsteken der vlaggen van open bare en particuliere gebouwen. Kinderen, met oranje en vlaggen versierd, trokken door de straten onder het zingen van vaderlandsche en andere liederen. Des avonds werden de leden der buiten-societeit vergast op eene uitvoering van Heusden's en Ilerpt's mannenkoor. Genoemde zangvereeniging bracht verschillende en enkele toepasseljjke liederen op verdienste!jjke wjjze ten gehoore en werd bij het einde door den eere voorzitter, den heer Honcoop, dank gezegd voor hare belanglooze medewerking om dien dag met een feestavond te besluiten. Jammer voor genoemd zanggezelschap, dat het weder niet zeer uitlokkend was, zoodat de opkomst veel geringer was dan bij de vorige uitvoering. Bij de aanwezigen liet niettemin dezen genoegljjken avond de aangenaamste her innering achter. BOXTEL, 3 Sept. De vlaggen, die van alle huizen wapperen en de tonen der muziek, die reeds van verre in de ooren klinken, wijzen op een grootsch feest, dat hier gevierd wordt. eenigingen werd de le prijs geschoten door J. Stevens, 2e prjjs door P. Theeuwes, 3e prijs door F. Theeuwes allen van Rjjen, de 4e prjjs door G. De Lejjer van Bezooien. De koe van C. Klerx door deze in de weide dood gevonden, is op bevel van den vee arts begraven. WAARDHUIZEN. Het 4-jarig zoontje van G. v. d. B. had het ongeluk, onder het rjjden van den wagen te vallen, hetwelk betrekkeljjk geluk kig afliep, daar het wiel slechts over het handje ging, dat dan ook zwaar verwond was. ZALTBOMMEL, 1 Sept. In de afgeloopen week werden alhier verladen, met bestemming naar Amsterdam, 's Hage, Rotterdam, Gouda en Schiedam, 2600 H.L. Geld. Kralen. De prij zen varieerden tusschen f3.30 en f3.92|. DUSSEN, 30 Aug. Door den heer J. Draai- sma, predikant te Wijk, is bedankt voor het beroep op hem uitgebracht naar deze gemeente. WOUDRICHEM, 2 Sept. Heden morgen werd de beroepen leeraar P. F. v. d. Nieuwenhui- zen van 's Gravenpolder, in zijne evangeliebedie ning bevestigd door den consulent J. H. Beekman van Alinkerk. Des namiddags deed Z.Eerw. zijne intreerede naar aanleiding van 2 Cor. 4 het le gedeelte van het 5e vers. GOR1NGHEM. Vrijdag a.s. zullen na afloop der manoeuvres in Noordbrabant, al de troepen die daaraan deel genomen hebben, door deze stad naar hunne garnizoenen terug keeren. Tot dat doel is de veerstoomboot dien dag verhuurd aan het Rijk. Binnenland. In bjjna alle gemeenten des lands is met groote opgewektheid de 8ste verjaardag onzer geliefde Kroonprinses gevierd, zij het ook dat op sommige plaatsen het hemelwater aan liet openbaar feest- vertoon onoverkomeljjke beletselen in den weg legde. Het groot zilveren servies, dat de Kroonprin ses van Haar Koninklijke ouders ontving, verte genwoordigt een waarde van ongeveer f 100,000. Men meldt aan de »Zw. Ct.« uit Den Haag, dat spoedige bijeenroeping der Staten-Generaal, voor de behandeling der voogdij wet waarschijn- ljjk is. De Haagsche bladen spreken deze verwach ting tegen. De invloed van de kerkelijke richting in het nieuwe Ministerie, zegt de »Loe.«, begint zich in het onderwijs voor Indië reeds te doen ge voelen. Naar wij toch uit goede bron vernemen, zal te Batavia de eerste school op christelijkeu grondslag worden geopend, waarvoor als hoofd onderwijzer is aangesteld de heer Van G enderen uit Nederland. Naar men verneemt, zal de Minister van Oor log op de begrooting voor 1889 een som van f 2000 brengen voor aanmoedigingsprijzen bij de fokkerij van remonte-paarden. Door de regeering is thans ook bjj de Neder- landsche spoorweg-maatschappijen aangedrongen op de spoedige invoering van een beperkten Zon dagsdienst. Zjj zou 1 December moeten ingaan. dan deze rijke koloniën ten deel vallen? Het is een vraag, die in de politiek der toekomst, en wellicht der naaste toekomst, van zeer groot belang zal worden. Eene commissie, bestaande uit een luitenant ter zee en een ingenieur der marine, is op reis naar Duitschland en Rusland, met het doel omtrent marine-aangelegenheden het een en an der op te doen, waarmede de Nederlandsche marine haar voordeel zou kunnen doen. Bij de commissie van proefneming in den Haag is op dit oogenblik een Maxim-kanon in be proeving. Met dezen mitrailleur, waarmede 600 schoten per minuut worden gedaan, en die door de firma Krupp te Essen geleverd is, worden tot nu ioe uitstekende resultaten verkregen. Aan professor R. Stang, hoogleeraar aan de akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, is voor zijne gravure »het avondmaal van Leonardo da Vincy« door de kunstakademie te Weenen de gouden medaille en door den groothertog van Baden de Ziihringer-orde eerste klasse verleend. Sedert Woensdag 29 tot Vrijdag 31 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 11 zalmen van 3 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,83 tot f 1,10. Van 29 tot en niet 31 Aug. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 218 zalmen, groote zalm gold f 1,20 a f 1,75, kleine f 1,05, a f 1,25, St. Jakobzalm f 0,00 a f 0,00 per 5 ons. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrij dag de heer J. L. Beijers, directeur van de naam- looze vennootschap »de kleine Gourant« («het Nieuws van den Dag«), tot f 250 boete, subsidiair 2 maanden hechtenis en in de kosten, verhaalbaar met 14 dagen hechtenis. De heer J. van 't Lindenhout, te Neerbosch, heeft uit Grand- Rapids bericht ontvangen, dat Bartel de Jong, een der weesjongens, die naar Amerika vertrok, is verdronken, toen hij met den zoon van den landbouwer, bij wien hij woonde, was gaan baden in de rivier. De vermelding van de volgende bijzonderheid, die waarschijnlijk wel niet aan toeval te danken is, zoo zegt de «Midd. Ct.«, kan zeker zijn nut hebben. Terwijl te Yerseke, als overal elders, alle aardappelen hevig van de ziekte te lijden hebben, staat een akker met Flakkeesche jammen nog groen en is tot heden van de ziekte ver schoond gebleven. Gelijk men weet, heeft ook de jam over het algemeen de eigenschap van in het voorjaar buitengewoon lang goed van smaak te blijven. In dezelfde gemeente gebruikte tot heden een landbouwer nog steeds oude aardappels, die goed van smaak waren, beter dan de nieuwe en weinig geschoten. Hij had bijzondere zorg ge wijd aan de bewaring der aardappelen. Men schrijft aan den »Javabodo« uit Buiten- Wat een varken in korten tijd niet kan op- De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat bet le kwartaals-kohier der provineiaie belasting op paarden en andere trekdieren, dienst 1888/89 is invorderbaar verklaard en van heden af gedurende 8 dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Hiciisdkn, 3 September 1888. I)e Burgemeester voornoemd HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter algemeene kennis, dat de aan den Gemeenteraad aangeboden rekening der gemeente over 1887 van heden af gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 3 September 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELKN.HONCOOP. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het le kwartaals-kohier van het Patentrecht, dienst 1888/89 is invorderbaar verklaard en aan den outvunger ter invordering is toegezonden. Heusden, 31 Augustus 1888. De Burgeme»8ter voornoemd, HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2