Tot den Keizer van Oostenrijk is een eigen aardig verzoek gericht door zekeren Rafael, een ouden Zigeuner. Deze zegt dat hij kan bewij- dat hjj rechtstreeks afstamt van lvoning Pharao en wenscht den titel van Zigeunerkoning. Hij belooft te zullen zorgen, dat de Zigeuners hun dolend leven opgeven en zich als gewone men- schen vestigen. Een sneeuwtunnel van 20 meter lengte, 5 meter breedte en 3 meter hoogte, was dit voor jaar in het dal der Sau bij Katschach in Oos tenrijk te zien. Hij was gevormd door het wel water, dat bij terugkeer van 't warme weder een sneeuwdam, opgeworpen door eene reusach tige lawine, doorboorde en een ganggewelf vormde, waar men in warme zomerdagen eene heerlijke koelte geniet. De koude, in een wijden omtrek door de la wine veroorzaakt, was zoo groot dat de plan tengroei in ontwikkelen. het dal zich eerst in Augustus kon Volgens de te Weenen verschijnende Corres- pondance de l'Elst* zou de jonge Koning van Spanje aan een organische ziekte lijden en zou er sprake zijn van een huwelijk tusschen den zoon van Don Carlos, Don Jaime, met de Prinses der Asturiën, nadat Don Carlos plechtig afstand zou hebben gedaan van zijn rechten op den Spaanschen troon. Te Essen is overleden de weduwe van den vóór een jaar overleden kanonnen-koning Krupp. Mevrouw Krupp leefde vau haar man ge scheiden te Leipzig en werd voor eenige maan den van daar naar Essen vervoerd. Om de zieke zooveel mogelijk voor vermoeienis te bewa ren, werd zij per extra-trein van Leipzig naar Essen overgebracht en een eind rails werd expres gelegd tot voor de woning, waar zij nu den laatsten adem heeft uitgeblazen. Zooals men weet, dankt de familie Krupp haar rjjkdommen aan het geheim tot het gieten van staal, door den ouden Krupp, vader van den kanonnen-koning, op zijn sterfbed aan zijn zoon medegedeeld. De Skouptchina zal uitspraak moeten doen in het echtscheidingsproces tusschen koning Milan en zijn vrouw. De koning zegt dat de echtschei ding wordt gevorderd voor het heil van den Staat en in het belang van de dynastie. Volgens de Matin* zjjn te Belgrado 2000 portretten van de koningin in beslag genomen Ter gelegenheid van hare verjaardag werden pogingen tot manifestaties gedaan. Zij werden onderdrukt en er hadden verscheiden arrestaties plaats. Volgens den Londenschen correspondent van de »N. R. Ct.« lijdt de vermaarde schrijfster Harriet Beecher Stowe aan hersenontsteking en verkeert zij in hopeloozen toestand. Zij is ruim 76 jaren oud. Het beroemde werk de Negerhut* Uncle Tom's Cabin*), brengt haar aan berdruk-hono- raria jaarljjks nog 1500 dollars op. Binnen eenige weken volgen de moorden elk ander te Londen op. Thans is in de binnen plaats van een huis van Whitechapel het lijk gevonden van een vrouw, die men den hals had afgesneden; de buik was geopend en de inge wanden waren er uitgehaaldHet slachtoffer was een vrouw van slechte zeden. Evenals bij de drie vroeger gepleegde moorden zyn de daders aan de waakzaamheid der politie ontsnapt. Men is te Londen natuurlijk hierover alles behalve ge sticht en de »Pall Mall« stelt tegenover deze onmacht der politie haar succes bij het weren van politieke meetings in Trafalgar Square. Zou de politie moorden haar aandacht minder waardig keuren? Er is sprake van een kanaal, dat Bristol met het Kanaal zal verbinden. Het zou den weg voor de schepen 280 Eng. mijl bekorten. Te Grindelwald is 13 centimeters sneeuw ge vallen; de ltigi ziet zoo wit als in deu winter. Te Bern daalde de thermometer Zondag tot 5 graden beneden het vriespunt. Dr. Cooper te Pittsberg stelt voor, lijken niet te verbranden, maar door hydraulische druk king te condenseren; volgens deze methode zou het lijk van een volwassen man kunnen worden zamengeperst tot een blok van 12 kub. duim, dat niet aan bederf onderhevig is; de kosten zouden een vijfde van die der crematie bedragen. De »New York-Herald« beweert, dat een Britsch agent het geheim heeft ontdekt van het torpedo stelsel, waarmede de Regeering der Yereenigde Staten in geval van oorlog Amerika wil verde digen, en dat de Engelsche Regeering thans alle bijzonderheden dienaangaande in handen heeft. Uit Kaïro wordt aan de »Débats« geseind, dat volgens bericht uit Aden de Negus een groote offensieve beweging tegen de Italianen voorbereidt. Van de Keizerin-weduwe van China wordt verhaald, dat haar geliefkoosde uitspanning is krijgertje spelen met booten op den vjjver bij het paleis, des nachts en zonder licht. De roeiers der Keizerin zijn nu in asch en zak, want een ongeluk is gauw gebeurd en wanneer de Kei zerin verdrinkt, worden de roeiers met hun ge zinnen ter dood gebracht, zoo wil het de Chi- neesche wet. De jongste zomer-overstrooming der Gele ri vier in China heeft alle dijken verwoest, die sedert de groote overstrooming van September 1887 werden aangebracht, en het werk van 9 maanden is daarbij in weinige uren geheel ver nietigd. Daar deze ramp voorzien werd, is er waarschijnlijk geen verlies van menscbenlevens te betreuren, maar de vraag wat men met de Gele rivier moet doen is thans weder even ver als onmiddellijk na den grooten vloed van het vorige jaar. Volgens berichten uit Havana is het eiland Cuba geteisterd door een orkaan, waarbij eenige schepen zijn te gronde gegaan, o. a. de Spaan- sche kanonneerboot »Lealdad«, waarvan de koni- mandant en 9 man zijn omgekomen. De schade door den cycloon aangericht is grooter dan sedert vele jaren werd aangericht. Het arsenaal en bijna al de voornaamste gebouwen werden be schadigd; boomen werden ontworteld, vele men- schen gedood, terwijl de schepen in de haven zwaar leden. Booten, met tabak en suiker be laden, zonken. Het verkeer, behalve per boot, is overal gestremd; de spoorwegen werden ver nield en de treinen derailleerden. Te Sagua heeft de storm veel schade aan de huizen toe gebracht; aldaar hebben ruim 50 personen het leven verloren. Het dorp Puebla Nueva is totaal vernield. Te gelijker tijd heeft er op Porto-Rico een groote overstrooming plaats gehadte Ponce zijn 60 huizen en een brug weggeslagen en 80 huizen zwaar beschadigd; ook hier zijn vele mensehen ongekomen. Reeds zijn 27 lijken op gehaald. - In sommige steden van Mexico heb ben zware overstroomingen plaats gehadook schokken van aardbevingen zijn er waargeno men. - Te Heyst (België) speelde een kind van 4 jaren in de duinen. Plotseling werd hij door verzakking van het zand weggevoerd en bedol ven; toen men het kind vond, was het reeds een lijk. - Volgens een te Stains, bij Parijs, verschijnend blad, is de bliksem in een aard appelveld geslagen met het zeldzame gevolg, dat de aardappelen volkomen gaar gevonden zijn en geschikt om te eten. De landbouwers zjjn bij menigte zich van het ongehoorde geval ko men overtuigen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 11 Sept. Onze nachtwacht C. Bauer herdenkt morgen met zijne gade, omringd van zijne kinderen, den dag waarop hij vóór 25 jaren in het huwelijk trad. Ook zij hebben in dat tijdvak lief en leed ondervonden en geleerd dat den strijd om het bestaan niet gering te achten is, vooral dan niet, wanneer het gezin zich geregeld uitbreidt. Toch zijn zij opgewekt en dankbaar gestemd en den dag van morgen zal zeker voor hen allen een feestdag zijn, al ware het alleen daardoor, dat het geheele gezin op dien dag vereend zich in en door elkander gelukkig gevoelt. Toch zagen wij hen op dien zeldzamen dag gaarne in het bezit van datgene, wat wjj bij zoo'n feest als onmisbaar beschouwen. Gij allen die 's nachts nu en dan met sombere stem het uur des tijds hoort aangeven, als bewijs dat de veste rustig is, terwijl ge inmiddels doorsluimert, denk ook op den dag van morgen eens aan den trouwen Klepper en brengt een feestgave op dat zilveren feest. Het voorrecht van anderen te kunnen verblij den is immers ook voor u allen een bizonder genot. Het zoontje van Antonie Kieboom, dat als matroosje op een kolenschip werkzaam is, bevond zich gisteren morgen op het dek, toen de z.g. bok uit de mast naar beneden kwam tuimelen, langs en gedeeltelijk op hem neerviel, zijn schouder bezeerde en een been deed breken. Ware dat zware ijzeren voorwerp in zijn val niet gedeeltelijk op een vooruitstekend hout be land, dan was de massa op het ventje terecht gekomen en ware hij zeer waarschijnlijk daar onder verpletterd geworden. Naar het »Dagblad« meldt wordt de opzich ter van 's ltjjks waterstaat A. D. G. Ten Doesschate, te Leeuwarden, primo October bij de werken van het kanaal langs Heusden geplaatst. 'sGREVELDUYN-CAPELLE. Dat hetkalf- vee uit deze streek niet alleen in België gezoek is, maar ook verder naar het zuiden van Europa gevraagd wordt, is dezer dagen weder bewezen Voor eenige dagen werden door een Italiaansch veeverkooper eenige kalfkoeien en stieren opge' kocht, gelijk met den aankoop in het Land van Heusden, en de vorige week werden van hier en uit Vrij hoeve door een Franschman puike kalf koeien en vaarzen aangekocht. Bij de stilstand die bij de Belgische kooplui in den laatsten tijd werd waargenomen is het een voorrecht dat Italië en Frankrijk begrijpen, dat de Langstraat, zoowel als het Land van Heusden en Altena met het kalfvee uit de beste streken kan wedijveren. In den hooihandel begint meer werking te komen. De beste kwaliteit besomt f 42 per 1000 kilo, mindere soort f 40 en f 38terwijl hooi van lage en moerasgronden f34 tot f32 bedraagt. ZALT-BOMMEL, 8 Sept. In de afgeloopen week werden alhier verladen2530 H.L. Gel- dersche kralen. De prijs was voor de levering van de vorige week Maandag f3.52|, de ove rige dagen gemiddeld f 3. NEDERHEMERT. By de verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad (vacature Van Ommeren en Leuvenstein), zijn gekozen de hee- ren G. Lam en J. v. d. Linden. SLEEUWIJK. Mejuffr. A. Maarleveld, onder wijzeres aan de openbare school alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan eene tusschenschool te Vlaardingen, op eene jaarwedde vau f 600. HERPT, 10 Sept. Bij de herdenking van het gouden huwelijksfeest van de echtelieden van Oijen alhier, bracht de Harmonie »de Eendracht* laar gisteren eene serenade. BAARDWIJK, 10 Sept. Ruim 100 deelne- uers zijn ingeschreven voor den vliegerwedstrijd. Prijzen worden uitgereikt voor de grootste en mooiste vliegers, voor het hoog en ver staan, voor het vlug inhalen en aan hen, die bij den wedloop met hindernissen het eerst aan het doel zijn. liet geheel belooft een prettigen dag aan ong en oud. ZUILICHEM. Het kind van schipper C. dat zich op de schuit met spelen vermaakte, ïad het ongeluk overboord te vallen. Ware de vader, die het ongeluk zag, niet terstond te lulp gekomen, dan zou het ongetwijfeld ver dronken zijn. DALEM, 9 Sept. In de 1.1. Vrijdag avond ehouden raadsvergadering te Gorinchem is de gemeenterekening over 1887 voorloopig goedge- feurd. Zij heeft voor ontvangst f 325,567,731, voor uitgaaf f301,885,07, en sluit alzoo met een batig saldo van f23,682,66^. In dezelfde vergadering werd de begrooting voor 1889 den aad aangeboden tot een bedrag van f 321,723,44^ in ontvangst en uitgaaf wil de bezuiniging nog wat bereiding. naar goeden De Deensehe naam te dan- hoven het Engelsche. In Engeland zelf maaB meu in den laatsten tijd, ook door den achter uitgang van den graanbouw, veel werk van de zuivelbereiding; als voorbeeld wordt daarbij ge wezen op de Deense )ot.er schijnt vooral Ken te hebben aan de bewerking in het groot; de veehouders richten onderlinge boerderijen op, waar zij de melk hunner koeien dagelijksch af- everen, de melk wordt gekeurd, en de betaling geschiedt naar het botergehalte, dat telkens nauw keurig wordt opgenomen, en waarin natuurlijk een prikkel ligt voor elk veehouder, om het ge ruite van vee en voeder te verbeteren. Afge roomde melk en karnemelk krijgen de boeren erug. Voorts wordt er door een commissie toe- zicht geoefend op het bedrijf en in algemeene vergaderingen de zaken geregeld en de belangen lesproken. Van de leerhoeve voor zuivelberei ding wordt veel gebruik gemaakt. Binnenland. De Kamers der Staten-Generaal zijn in ver- eenigde zitting bijeengeroepen tegen heden (Dins dag) 's nam. 2 uren, ter behandeling van het ontwerp-voogdij wet, waarover verslag en ant woord der regeering thans gereed zijn. De toestand van Z. M. den Koning is minder gunstig, vandaar dat bepaald is dat Z. M. niet tegenwoordig zal zijn bij de opening der Kamers. De Haagsche correspondent der »Zaanl. Ct.« stelt voor, dat in blijvende herinnering aan 's Konings 40-jarig Regeeringsjubilé, dat Neder land in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werklieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hjj, door heel 't Land, uit alle partijen, reeds nu een commissie, om gelden, millioenen in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een Koning Willem-pensioenfonds voor werklieden. Het vaderland heeft opnieuw een zwaar verlies geleden, door den dood van een zijner dapperste zonen, een der fierste helden uit onze langdurige Indische oorlogen, den 81-jarigen Van Swieten, in leven gepensionneerd luitenant-generaal, adju dant des Konings, staatsraad in buitengewonen dienst. Na een vrij langdurige ongesteldheid ont viel hij aan de zijnen. Volgens »de Standaard* wil het gerucht, dat het denkbeeld om den heer Sol in de Indische Rekenkamer te benoemen, niet van Keuchenius, maar van zijn voorganger, Sprenger van Eyk, zou zijn uitgegaan, en reeds onder diens be wind in zulke uitingen belichaamd zou zijn ge weest, dat de continuïteit van het gezag Keu chenius nauwlijks vrijliet, anders dan om zeer gewichtige redenen van dit denkbeeld af te zien Het »Bataviaasck Nieuwsblad* verklaart zich voor de vermindering van het traktement van den Gouverneur-generaal. Honderdzestig duizend gulden acht het blad een voldoende jaarwedde, omdat de landvoogd toch niet meer dan vijf duizend gulden 's maands verteert en geen ander halve ton verteeren kan. Het Nieuwsblad verder uitstrekken en o. a. den Raad van Indië opheffen, welk college bij het bestaan van de stoomvaart en de telegrafische gemeenschap geen reden van bestaan meer heeft en integendee belemmerend werkt, daar het de toenadering tus schen den Gouverneur-generaal en de directeuren in den weg staat. Vooral ten platten lande gebeurt het niet zel den dat het moeielijk valt geschikte personen ;e vinden, die bereid zijn de dikwijls niet aan gename betrekking van armmeester te beklee- den, te meer omdat dergelijke betrekkingen in den regel öf laag of in 't geheel niet bezoldigd worden. Vandaar dat de benoemende colleges, hoewel bewust dat het ongewenscht is, daarvoor nog al eens de toevlucht nemen tot neringdoen den, die meestal zoodanige benoeming om gelde lijk voordeel gaarne aannemen. Dat voordeel bestaat daarin dat de bedeelden dan de wekelijksche bedeeling, in plaats van in geld, waarop zjj aanspraak hebben, in winkel waren ontvangen, waartegen zij, bevreesd als zij zijn voor vermindering of onttrekking der bedeeling, zich niet durven verzetten, zelfs al worden die waren hun hooger aangerekend of is de hoedanigheid er van minder dan in andere winkels. In zoodanige gevallen wordt alzoo een zijde- lingsche dwang uitgeoefend op de bedeelden om in bepaald aangewezen winkels hun benoodigd- heden aan te schaffen. Daar de Regeering zich thans bezig houdt met het verzamelen van gegevens omtrent de gedwongen winkelnering, is het wenschelijk dat ook boven medegedeeld misbruik haar aandacht niet ontga. De heeren H. Th. Boelen, Justus van Mau- rik Jr. en H. de Veer, te Amsterdam, vragen bijdragen voor een gedenkteeken op Hofdijk's graf. Door vijf leden van den raad der gemeente Brakel is aan den district-schoolopziener Kuij- pers te Nijmegen schriftelijk verzocht om aldaar met hem een mondeling onderhoud te hebben in zake de benoeming van een hoofd der ge meenteschool. De met den eersten prijs op de tentoonstelling te Bokstel bekroonde hengst Welkom,* van den heer Zijlmans, te Haarlemmermeer, is voor f 1100 in andere handen overgegaan. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft, gevolg gevende aan het door de Regeering uitgesproken verlangen, aan den Minister van Waterstaat voorstellen gedaan om trent een beperkten treindienst voor personen vervoer op den Zondag. Indien die voorstellen worden goedgekeurd, zal met den beperkten dienst een proef worden genomen gedurende drie maan den, aanvangende 1 December e.k. De directeur heeft gemeend met het doen dezer voorstellen te moeten wachten totdat de Regee ring uitdrukkelijk haar wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel, die op het vasteland tot dusverre ge heel onbekend was, niet kan worden doorge voerd, zonder de belangen van het reizend pu bliek en wellicht ook die van den postdienst in enkele opzichten te schaden. Hij is van oordeel dat de beperkte Zondags regeling zoodanig moet worden bepaald, dat die inderdaad aan het personeel ten goede komt met betrekking tot uitbreiding der Zondagswet. Op dat beginsel berusten dan ook de onderling samen hangende voorstellen aan de ltegeeriug, volgens welke aan meer dan 10 percent van het trein personeel hetzij een zeer verlichte dienst van slechts enkele uren op dien dag wordt verzekerd. Deze uitkomst kan natuurlijk niet zonder zeer ingrijpende maatregelen verkregen worden. Een Amerikaansch schrijver in een Engelsch blad betoogt de voortreffelijkheid van het Ne- derlandsche, bepaaldelijk van het Friesclie vee, Het graven van het kanaal bij Kiel, ter ver binding van de Noord- en Oostzee, is aangeno men door onzen landgenoot, den heer Wiegerink, te Groeuloo. De aannemingssom bedraagt in rond getal f7,000,000. Sedert Woensdag 5 tot Vrijdag 7 Sept. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 11 zalmen van 3 tot 15 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,94 tot f 1,29. Van 5 tot en met 7 Sept. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 290 zalmen, groote zalm gold f 1,40 a f 1,90, kleine f 1,10, a f 1,20, St. Jakobzalm f 0,00 a f 0,00 per 5 ons. Als een zeldzaamheid meldt men, dat in de weide van den landbouwer Jan Liefting te Bles- kensgraaf een koe graast, die de sierkroon draagt van drie horens, twee op den kop en een vlak vóór den kop juist voor tusschen de oogen. Een soort van kalkoenenslurpje bevindt zich onder den derden horen. Het beest is een goed jaar oud. Volgens een bericht zijn in den polder van Lettelbert op het land van den heer Dijkstra te Enumatil paardeboonen verbouwd, waarvan o. a. één eene lengte van twee meters heeft waaraan tusschen de 30 en 40 peulen zitten. Als eene bijzonderheid wordt uit Oud-Alblas gemeld, dat bij den rustend landbouwer L. Eijke- lenbooni aldaar door een zijner kippen een ei is gelegd ter grootte van dat van een ooievaar, waarbij zich deze merkwaardigheid voordeed, dat in het ei zich een kleiner bevond, ter grootte van een duivenei, volkomen gaaf en van schaal voorzien. Op de werf van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer zijn in aanbouw, voor rekening van de directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, twee pon ten, welke moeten dienst doen voor den over tocht van den eersten de Transvaal. Krokodil-overgang* in Boven op den pl. m. 140 voet hoogen toren van het Friesclie dorp Wijckel heeft zich in den gemetselden rand van het dak, in de kalk tus schen de steenen, een vlierboom ontwikkeld, die

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2