sticht, waarin de herstellende zieken van de hos pitalen zullen worden opgenomen. Een schikking tusschen den koning en de koningin van Servië wordt meer en meer waar schijnlijk geacht. De koning zou zijn verklaring omtrent zijn afkeer v&n de koningin intrekken; de bepaling, dat de koningin niet op Servisch grondgebied mag komen, zou worden opgeheven, maar de koningin zou zich verbinden, niet in het land te komen, zonder vergunning van haar Te Londen is een 40-jarig Duitscher, Lud- wig Hetzel een liederlijke dronkaard, gearres teerd, die verdacht wordt niet vreemd te zijn aan de opzienbarende moorden in Whitechapel. Een nog tjjdig verijdelde moordaanslag op eene vrouw in een afgelegen hoek der City moet zijn spoor hebben aangeduid. Te Brixham zullen den 5 November feesten plaats hebben, ter herinnering aan de landing van Prins Wilhelm van Oranje in 1688. Een comité is bezig gelden te verzamelen, ten einde te Brixham een gedenkteeken op te richten. Volgens Engelsche bladen is een koffer van Sigrid Arnoldson op reis opengebroken en zijn daaruit gestolen; een bracelet van 20,000 frs., geschenk van de barones Rothschildeen diaman ten kruis, geschenk van den koning van Zweden; twee diamanten sterren, geschenk van de prinses van Wales. gevoerde afbeeldingen van dieren. Deze Voor werpen werpen een helder licht op de beschaving van een duizend jaren voor Chr. Uit nadere berichten omtrent den vermoorden majoor Barttelot, den bevelhebber der achterhoede van Stanley's expeditie, blijkt, dat de majoor zich zooveel vijanden had gemaakt, dat men aan den Congo over zijne vermoording sprak als eene quaestie van tijd. Hij had zich vooral bij zijne manschappen gehaat gemaakt door overdreven strengheid en wreedheid. Een deserteur b. v. liet hjj 300 zweepslagen geven, aan de gevolgen waarvan de ongelukkige bezweek. Onder zulke omstandigheden is het geen wonder, dat de ge- breklijdende manschappen meer dan eens dreigden hun bevelhebber, als hij zich op inarsch begaf, te zullen doodschieten. uitgereikt van wege de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw. Voor li jarige paarden, le prijs C. De Wit, te Capelle, 2e pr. B. Verhoeven, te Sprang. koeien, le pr. M. Rijken, Ca- worden hoewel het een zaak geldt, die niet in direct verband staat tot hun betrekking deze Maatschappij te willen steunen, door vette Het doordringen in het binnenste van Groen land, een der belangrijkste vraagstukken van het Poolonderzoek, is in den jongsten zomer onder nomen door den custos van het natuur-historisch museum te Bergen, Nansen. Hij ging nu van de Oostkust uit. De Noorweegsche zeehonden vanger Jason, die Nansen c. s. in de nabijheid der Oostkust heeft gebracht, is teruggekomen en rapporteert, dat de reiziger de kust heeft bereikt en alzoo eene groote zwarigheid is overwonnen. De expeditie had nu eene streek van 425 mijlen in doorsnede door te trekken, om aan de West kust te komen. Dat zal op sneeuwschoenen moe ten geschieden. Men heeft proviand voor drie Een Engelschman moet een stelsel van elec- I maanden medegenomen. Men ziet nu met belang- trische verlichting van spoortreinen uitgevonden stelling nadere berichten van West-Groenland te hebben, waarbij elk rijtuig zelf de noodige elec- gemoet met de schepen der Deensche Groenland- trische kracht voortbrengt. Het moet zeer een- Compagnie, of met Amerikaanschekryolietschepen. voudig zjjn en weinig kosten. De Czaar is een man van buitengewone lichaamskracht. Hij gaf daarvan onlangs een bewijs, toen hjj bij het bezoek aan een kanon gieterij, in den omtrek van Peterhof, een blok staal oplichtte van 300 kilogram. Te Gergal (Spanje) waren twee jongelieden verloofd met twee zusters. Zij kregen twist met elkander en besloten te duelleeren, op de vol gende voorwaardenDe rechtervoet van den een zou op de linkervoet van den ander steunen en in deze positie zouden ze elkander met dolken stooten toebrengen, tot dat er één zou sterven. Aldus geschiedde; elk der beide heeren kreeg 7 dolkstooten; één gaf den geest op de plek zelve, de ander verkeert in levensgevaar. De berichten uit Spanje omtrent de verwoes tingen, door het onweder en de slagregens in Andaluzie aangericht, zijn ontzettend. Alleen in de provincie Almeria zijn 49 personen om het leven gekomen, en nog laat zich de geheele om vang der ramp niet bepalen, daar vele plaatsen, ten gevolge van het wegspoelen der bruggen en het vernielen der verbindingswegen, nog gansch en al van de buitenwereld afgesloten waren. Tal van huizen zijn ingestort. Na Almeria heeft de provincie Grenada het meest geleden. In Hongarije is een ergerlijk schandaal aan het licht gekomen. De dorpen Martinoz en Petrovosello waren sedert geruimen tijd het tooneel van diefstallen en oplichteryen, zonder dat men de daders kon opsporen. Nu echter is men tot de ontdekking gekomen, dat het hoofd der politie tevens het hoofd der dievenbende was. Voor pelle. Voor vaarzen, le pr. Wed. N. Dekkers, Baard wijk, 2e pr. A. Van Huiten, Waalwijk. Voor stieren, le pr. A. Sneeuw, Waspik, 2e pr. D. De Brujjn, Capelle. ALMKERK, 20 Sept. Hedeii morgen om streeks 44 uur is het huis, bewoond door den arbeider Arie Donkersloot, afgebrand. De ver moedelijke oorzaak is het aanmaken van de kachel door middel van petroleum. De inboedel is bijna geheel gered door het krachtig optre den van eenige buren, van wie inzonderheid uit muntte C. de Rade. WOUDRICHEM. In de op 22 Sept. 1.1. gehouden vergadering der afdeeling Werkendam van het N. O. G. is als voorzitter gekozen de heer Mooij te Uitwijk en herbenoemd als Sec- retares-Penningmeester de heer Varrossieau al hier. GORINCHEM, 24 Sept. Ter heden gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 1254 stuks. Er werd besteed voor luxe-paarden f300 a f700, werkpaarden f 80 a f 200, 14-jarige f 80 a f 160, veulens f 50 a f 100, hitten f 30 a f 100. Er was weinig handel, en er waren veel kooplieden aan wezig. Binnenland. Bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1889, heeft de Minister van Financiën de ge wone millioenenrede gehouden en daarbij als slotsom omtrent den financieelen toestand gecon stateerd, dat deze geenszins onbevredigend kan worden genoemd. De tekorten over de diensten 1886, 87 en 88 zjjn minder dan werd geraamd. Trekt men de buitengewone uitgaven van de gewone uitgaven af, dan is het evenwicht van de gewone uitga ven en de inkomsten bjjna hersteld. Op 1 Jan. 1890 zullen de gezamenljjke tekorten vermoedeljjk bedragen 19 millioen, waarbjj dan nog komen 6 millioen voor voltooiing van het spoorwegnet en 't Merwedekanaal. Deze 25 mil lioen vereischen nog geen leening, omdat er groote kasruimte bestaat. De Minister wil dus niet leenen en stelt ook geen verhooging van belastingen voor. Het even- Te Haddatha, vijf uren van Sassed, is onlangs een Turk overleden, die 132 jaren oud werd. Hjj was 7 maal getrouwd, had 60_zonen en 9 doch- ters, die allen overleden zjjn. zjjn 98e jaar trouwde hij voor het laatst. De man leefde ma tig en was nooit ziek geweest. Zekere Charles Percy heeft dezer dagen den stroom van den Niagara-waterval overgestoken met een kleine boot. Het scheepje zonk dade- ljjk en Percy verdween in de diepte, maar hjj kwam weer boven en slaagde er in Devils Pool te bereiken. Vóór hem heeft nog niemand I wicht zal door zuinigheid langzamerhand wor- dit waagstuk volbracht. De Wetgevende Raad van Natal heeft een voor stel om de Hollandsche taal tot een der gewone vakken van onderwjjs aan de regeeringsscholen te maken, zonder verzet aangenomen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 24 Sept. Met 1 October a.s. zal het postverkeer tus schen Heusden en 's Bosch eene geheele wjjzi- ging ondergaan. Alsdan zal de postkar, die tot lieden over Oudheusden, Drunen, Nieuwkuik en Vljjmen naar 's Bosch reed, over Herpt, Haar steeg en Vljjmen naar 's Bosch rijden. De ver trekuren zjjn als volgt: Van Gorinchem 5.50 v.m., te Heusden 8.25 v.m.van Heusden 8.40 v.m., te 's Bosch 10.20 v.m.; van 's Bosch 2.35 n.m., te Heusden 4.15 n.m.van Heusden 4.30 n.m., te Gorinchem 7.'n.m, De bodeloop van 's Bosch op Heusden, zoo mede het brievenvervoer per stoomboot op Go rinchem vervalt. In plaats daarvan wordt een bodeloop ingevoerd naar station Drunen, 2 maal daags en wel van Heusden 11.40 v.m., 6.10 In den nacht van 20 op 21 September heeft eene ontploffing plaats gehad in eene buskruit fabriek te Esquerdes, niet ver van Saint-Omer, in de vallei van de Aa. Te half twee werd door werklieden, die in eene naburige loods werk zaam waren, brand ontdekt in een gebouw der fabriek, waar zich op dat oogenblik niemand bevond, doch 1500 kilo meliniet geborgen lagen. De directeur en de ingenieur, onmiddelljjk ge waarschuwd, lieten alle gebouwen ontruimen. Voor het overige scheen er niets aan den brand te doen te zjjn, en te drie uur had de ontplof fing van het meliniet plaats, waarvan de knal drie uren in het rond gehoord werd. Er zjjn vjjf gebouwen vernield en zeven huizen door brand meer of minder verwoest. Behalve eenige onbe- teekenende kwetsuren zijn er geen persoonljjke ongelukken gebeurd, maar de schade voor de fabriek wordt, behalve de verwoeste woningen, op 400,000 fr. geschat. Dr. Schliemann's opgravingen te Mycene worden met groote volharding voortgezet en brengen dagelijks belangwekkende zaken aan 't licht. Het geheele terrein rondom de stad is vol graven uit den tjjd vóór Homerus, in rotssteen uitge houwen en met zorg in regelmatige afdeelingen verdeeld. In die kamers werden de dooden ge legd zonder door aarde bedekt of verbrand te worden als ten tjjde van Homerus. Onder de talrijke voorwerpen, die te Mycene ontdekt zjjn, behooren voorwerpen van glas, kristal en ivoor, kostbare steenen met fraai uit- rama weer te geven? Hoe jammer, dat het aan de oosteljjke helling opgroeiend hout te veel van dit aangrjjpend sehoone panorama bedekt! Kom Menheer Van der Vere ik daag u uit maar we zijn van ons reisgezelschap afgedwaald.* (Wordt vervolgd.) n.m., te Drunen (station) 12.45 n.m., 7.15 n.m. van Drunen (station) 12.55 n.m., 7.25 n.m., te Heusden 2.n.m., 8.30 n.m., in aansluiting op de treinen ZwaluweVljjmen. Op Zon- en feestdagen wordt alleen de eerste v.v.loop uit gevoerd. De brieven die te 8.30 n.m. hier aan komen, worden nog denzelfden avond besteld. Met gemeld tijdstip wordt de brievenbesteller A. Reatsch, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslagen, met aanspraak op pensioen. In zjjn plaats komt de vroegere postbode van Heusden op Vljjmen. De tegenwoordige bode van 's Bosch naar Heusden wordt belast met den loop van Heus den naar Elshout en station Drunen. In verband met deze ingrijpende veranderin gen zal er vermoedeljjk binnen kort eene wjj- ziging worden gebracht in de openingsuren van het post- en telegraafkantoor alhier, die het pu bliek zeker te goede zal komen. Ook zal, met het oog op de voortdurende uitbreiding der werkzaam heden, het personeel op het post- en telegraaf kantoor alhier met een beambte worden versterkt. Als zoodanig is met ingang 1 Oct. a.s. benoemd de heer W. Schermers, thans klerk te Waalwjjk. NEDERHEMERT, 24 Sept. Heden is de school weder geopend, na van 10 Sept, geslo ten te zjjn geweest, wegens het heerschen van mazelen. 24 Sept. Onze geliefde predikant, Dr. Baljon, hield heden voor eene groote schare van belangstellenden zjjne afscheidsrede, naar aan leiding van Handelingen XX 32. Bjj het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den vertrekkenden Leeraar toe psalm CXXI 4. Moge het hem in zjjne nieuwe gemeente te Almelo wel gaan. den hersteld. De uitgaven voor 1889 zjjn geraamd op f 138,557.387.52s, de inkomsten op f120,602,965. Het tekort op papier bedraagt f 12,954.422.524, te dekken door een post tot uitgifte van vlot tende schuld. Het werkelijk tekort zal zjjn 5 mil lioen wegens buitengewone uitgaven van geljjk bedrag. De verschillende hoofdstukken der Staatsbe grooting, bedragen: I. Huis des Konings f 650,000 (onveranderd.) II. Hooge Colleges van Staat enz. f 647,182,25 of f 4,612,75 minder dan vorig jaar. III. Bui- tenl. Zaken f713,312,00 of f20,546,00 meer IV. Justitie f5,107,391 of f1398 minder. V. Binnenl. Zaken f10,054,129 of f 183,368,33 minder. VI. Marine f 14,290,556, off 1,633,770,10 meer. Vila. Nat. Schuld f33,509,563,78 of f 2,844,402,50 minder. VII6. Financiën f23,523,080,584 of f522,133,25 minder. VIII. Oorlog f20,668,688 of f394,297 meer IX. Waterst. Handel enNjjverheid f 23,146,214,21 of f 1,652,486,58 minder. X. Kol. f 1,197,270,50 of f 72,420,50 minder. XI. Onvoorziene uit gaven f 50,000 (onveranderd). om pogingen aan te wenden in hun gemeenten een afdeeling of een correspondentschap tot stand te brengen. De lage contributie van f2 maakt het zeer velen mogelijk tot het lidmaatschap der Maatschappjj toe te treden. Naar aan het »'Utr. Dagbl.« is medegedeeld, worden door eene Belgische maatschappjj pogin gen in het werk gesteld tot den aanleg in de voornaamste steden hier te lande van tramwe gen, met electriciteit als beweegkracht, en zjjn daarover in Amsterdam reeds onderhandelingen aangeknoopt. Do nieuwe uitgave van Multatuli's verzamelde werken, welke Elsevier voorbereid, zal in 10 deelen zjjn; deze zullen binnen éen jaar ver schijnen. Uit Amsterdam wordt bericht, dat de dichter J. A. De Bull in den ouderdom van ongeveer 65 jaar overleden is. Voor 4 vacatures als hoofd eener openbare lagere school te 's-Hage moeten zich bjjna 400 sollicitanten hebben aangemeld. De Staatscommissie voor den landbouw zal 1 en 2 October a. s. in den Haag wederom vergaderen. Met de zalmvisscherjjen op de Waal en de beneden-rivieren gaat het, naar gemeld wordt, zeer slecht. Tal van visscherjjen, vooral beneden Tiel, liggen sinds eenige weken stil, en waar nog gevischt wordt, is de opbrengst gering. Sedert Woensdag 19 tot Vrijdag 21 Sept. zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 3 zalmen van 13 tot 22 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,51 tot f 2,08. Van 18 tot en met 20 Sept. werden ter markt te Kralingen aangevoerd 244 zalmen, groote zalm gold f 1,20 a f 2,00, kleine f 0,00, a f 0,00, St. Jakobzalm f 0,00 a f 0,00 per 5 ons5 winterzalmen f2,10 a, f2,75 per 5 ons. Een schutting in de Kalverstraat te Amster dam heeft heel wat bekjjks. De negen schilders, die op uitnoodiging van den heer E. Brandsm». (in thee) zich zouden meten in het schilderen van reclameborden, zjjn met hun arbeid gereed en hebben op bedoelde schutting van hun vin dingrijkheid doen bljjken. BRAKEL. Naar men verneemt is tegen de benoeming van den heer G. J. Verwers tot hoofd der school te Brakel bjj het Prov. Bestuur pro test aangeteekend. WAALWIJK, 24 Sept. Naast de bestaande liedertafel «Oefening en Vermaak* is hier een tweede zangvereeniging opgericht onder directie van den heer Van Bladel. 21 Sept. De volgende prijzen zijn heden Naar men mededeelt, zou het nog niet indie nen bjj de Staten-Generaal van de Indische be grooting, dienst 1889, hetgeen gewoonljjk vóór het aanbieden der Staatsbegrooting placht te ge schieden, toe te schrijven zjjn aan den wenscb van den Minister van Koloniën, om de Kamer later niet te stellen voor ingrijpende nota's van wjjzingen en om een zoo volledig mogeljjk In disch budget zjjn departement te doen verlaten. Of daartoe late indiening een probaat mid del is, wagen wjj te betwjjfelen. (Vad.) Naar aanleiding van de mededeeling, in som mige bladen voorkomende, als zou van het plan, om met de maanden December, Januari en Fe bruari a. s. een beperkten Zondagsdienst op de Spoorwegen in te voeren, voorloopig niets ko men, wordt uit goede bron bericht, dat het plan volstrekt niet is opgegeven. Het bestuur der Nederlandsche Heidemaat- schappjj heeft aan alle burgemeesters in ons land een circulaire gezonden, met de statuten der Maatschappjj, met beleefd verzoek deze zaak, zoo eenigszins mogelijk, te willen steunen. Door het optreden der maatschappjj toch zal de wel vaart der plattelandsbevolking in hooge mate kunnen toenemen en zal in verschillende gewes ten van ons land voor het werkvolk de gelegen heid gevonden worden om een behoorljjk bestaan te krijgen. In hoeverre daardoor een arbeidsveld geopend zal worden voor ben, die in de steden thans geen werk kunnen vinden, moge nog on beslist wezen; zeer zeker zal de zoozeer te be treuren verhuizing der arbeidende bevolking van het platteland naar de groote steden, daardoor in hooge mate teruggehouden worden. Daarom zullen zij wellicht bereid gevonden Door de goede zorgen van den heer V. H. Huur- kamp Boeken is »Artis« te Amsterdam in het bezit gekomen van een, hoewel nog zeer jongen, levenden «Gaviaal Gavialus Schlegeli (klein soort krokodil) door hem te Palembang verkregen. Yoor zoover bekend is, is dit bet eerste exemplaar dezer merkwaardige diersoort, dat levend naar Europa is overgebracht. Over het afgeloopen boekjaar is, naar men meldt, voor de Weesinrichting te Neerbosch f26000 minder ontvangen aan giften dan over het vorige jaar. Als een bewjjs van de landerijen in de laatste jaren veel in waarde zijn verminderd diene, dat een hofstede met goede zaai- en weilanden en sparrebosch, ruim 23 hectaren, gelegen te Hoe ven nabjj Rozendaal (N.-B.) bjj openbaren ver koop niet meer heeft opgebracht dan f4750. Acht jaren geleden werd dezelfde zaak gekocht voor f15,600. Te Utrecht wordt thans als curiositeit vertoond een zesjarig meisje, Hestra Johanna Josephina Slieken gebeeten en te Kapelle aan den IJsel geboren, dat een zwaarte beeft van 55 kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. Dezer dagen werd de visscher M. de Vries, te Oudemirdum, gezegend met zjjn 18e kind; 17 kinderen zjjn in leven, waarvan 12 meisjes en 5 jongens. Veertien scharen zich met de echtelieden 's middags om den disch. Deze zoo mild gezegende vader mag waarlijk wel bjj eiken vischtocht een rijke buit te huis brengen. Een welbesteed leven heeft hjj reeds achter zich, hjj redde niet minder dan 36 schipbreukelingen van den dood. Verschillende dienstboden, meer bepaaldeljjk te Arnhem, zjjn weder de dupe's geworden van een bedrieger, die een bijbelscli plaatwerk te koop aanbood, waarvan hjj eene aflevering ver toonde, a 25 cents per aflevering, met 2 pre mieplaten. De meisjes betaalden daartoe de eer ste helft der 12 afleveringen vooruit, doch zjj zagen nimmer iets van de afleveringen of de platen. De commissaris van politie te Arnhem ver zoekt opsporing van den naar gis 40- a 50- jarigen man. Hjj is van middelbare grootte, heeft een vol aangezicht en een bruinen kne vel. Hjj gaf zich uit voor een colporteur van den uitgever van Someren te Tiel, die niet be staat, en is gekleed in donker phantasiepak met ronden hoed. In Maart 1885 werd een hulpbehoevend ge zin uit Zweins, bestaande uit vader met 5 kin deren, in het armhuis te Tzuui ter verpleging °/y

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2