Buitenland. Men verzekert dat Keizer Wilhelm zich niet meer plechtig zal laten kroonen, wat nog altijd werd beweerd eerlang te zullen plaats hebben. Aan de Turksche ambassade te Weenen werd verzekerd, dat keizer Wilhelm nog in dit jaar een bezoek aan Konstantinopel zal brengen. Met uiterste gestrengheid waakt de overheid tegen den invoer van het jongste geschrift van dr. Mackenzie. Zelfs de internationale spoorweg- waggons worden door de politie doorzocht, ter wijl brieven van eenigen omvang, aan boek handelaren gericht, worden opengemaakt en doorsnuffeld. Naar bet »Tageblatt« meldt, heeft het Reichs- gericht het verzoek, om prof. Geffcken in vrij heid te stellen, van de hand gewezen. Over de schulden van koning Lodewijk van Beieren wordt uit München gemeld, dat de ruime ontvangsten van den hofschouwburg ingevolge het groote vreemdelingenbezoek, gevoegd bij den gunstigen verkoop van eenige villa's en huizen in het dorp Berg uit de nalatenschap van koning Lodewijk II, doen hopen, dat de nog staande schuld van den ongelukkigen koning binnen 2 jaar geheel zal zijn voldaan. De koninklijke schouwburgen zullen ditmaal geen subsidie behoeven aan te vragen uit de privaatkas des konings, terwijl door de boven gemelde verkoopingen en het voogdijschap van koning Otto veel wordt bespaard, gezamenlijk honderdduizenden per jaar beloopende. Volgens »Truth« zal het huwelijk van Prins Alexander van Battenburg met Prinses Victoria van Pruisen binnen eenige weken op Windsor Castle, zonder eenige bijzondere ceremonie wor den voltrokken. De erfprinses van Anhalt, te Darmstadt ver toevende bij de groothertogelijke familie van Hessen, ontving daar het telegraphisch bericht, dat haar broeder, Landgraaf Frederik Willem van Hessen, op reis van Batavia naar Singapore, overboord gevallen en verdronken is. De over ledene had den leeftijd van 34 jaren bereikt; hp was niet gehuwd. De hertogin van Hamilton, geb. prinses van Baden, is hedenmorgen, 18 Oct., overleden. Allmayer moet zich na zijn veroordeeling tot 12 jaren dwangarbeid zeer op zijn gemak heb ben gevoeld't was hem meegevallen. Daaren boven lachte hem een reisje naar Nieuw-Caledonië zeer toe. »'t Moet daar nog zoo kwaad niet zijn,* zeide hij tot een zijner bewakers; »en dan men kan er vrij gemakkelijk ontsnappen!* De president van het Servische Consistorie is uit zijn ambt ontslagen, waarschijnlijk in ver band met het koninklijk proces tot echtscheiding. Schleyer, de vader van de wereldtaal,* is nog niet overleden. Hp is ernstig ziek, maar gaat zelfs iets vooruit. De Fransche Minister van Oorlog heeft be slist, dat voortaan geen vreemd officier meer mag worden toegelaten in de Fransche militaire col- legiën en établissementen, en evenmin in de Fransche gelederen kan worden opgenomen. De wjjnoogst heeft in dit jaar in Frankrijk, volgens officiëele opgaven, 40 millioen hectoliters bedragen. De kleermaker Lhérault, Rue d'Aumale te Parijs, heeft den prijs van 500.000 frs. in de Panamatrekking gewonnen. Op den boulevard Richard Lenoir te Parijs woonde een arme vrouw van 64 jaar, Marie D., die vroeger zeer rijk geweest, maar tot de diepste armoede vervallen was. Na lang geduld gehad te hebben, dreigde haar huisheer haar het ka mertje, dat zij bewoonde en waarvoor zij sedert 1 Januari niets had kunnen betalen, uit te zet ten. Toen men kwam om de bedreiging uit te voeren vond men haar dood. Zij had zich door middel van kolendamp van het leven beroofd. Op een stuk papier had zij met een stompje pot lood geschreven: >Nu kan ik voor niet wonen.* Te Whitehall zijn weder aan den Theems- oever een menschelyke voet en been gevonden. Bljjkbaar hebben zij behoord aan de vrouw, wier lpk voor eenige weken, zonder been, werd ge vonden. Afzichtelijke dingen komen soms bp het Lon- densche politie-gerecht aan 't licht. Zoo stond Zaterdag te Westminster een vrouw uit Chelsea, Louise Eldridge, terecht, beschuldigd van dron kenschap en mishandeling van haar 10-jarig dochtertje. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vrouw den vorigen avond, opnieuw beschon ken zijnde, het meisje had gedwongen 's nachts te slapen op hetzelfde bed, waarop het lpk van in de kleedkamer, waar ze hem reeds snel de trappen hoorde afgaan. Wilde ze zich veront schuldigen? Ze wist het niet. Werktuigelijk greep ze haar mantel en hoed, bond den zwarten sluier vast om haar gloeiende wangen en verliet zuchtend het conservatorium. (Wordt vervolgd.) haar pas overleden vader lag. Zij werd tot een maand dwangarbeid veroordeeld. Een Engelschman, lord Sackville, heeft bij testament zijn kasteel, met alle toebehooren en alles waarover hij verder volgens de wet de vrije beschikking had, nagelaten aan de hofdames der Koningin. Bij Botley is in een kleine rivier, de Harable, een goed geconserveerde, prachtig gebeeldhouwde antieke roeiboot, van Romeinschen oorsprong, 12 voet lang en voet 2\ diep, opgevischt. Van Russische zijde worden in den laatsten tijd voortdurend gronden in den omtrek van Jeruzalem aangekocht. Het is opvallend hoezeer de Russische kolonie zich aldaar uitbreidt. Men brengt de aanstaande reis van de Grootvorsten Paul en Sergius daarmede in verband. Men schrijft uit St. Petersburg, d.d. 16 Oct. Gisteren waren de bewoners van de badplaats Merexull, getuigen van een zeldzaam natuur verschijnsel. Gedurende een uur zagen zij boven de zee een getrouwe afspiegeling van de stad St. Petersburg, welke op 80 kilometers afstand is gelegen. Tot zelfs de gebouwen werden alle duidelijk herkend. Te Pescara, Castellamare del Adriatico Mon- tesilvano en Citta San Angelo hebben hevige overstroomingen plaats gehad. De schade is groot en verscheidene personen zjjn bij de ramp om gekomen. Uit Konstantinopel wordt d.d. 17 October ge meld, dat de mogendheden, zonder vorst Ferdi nand officiëel te erkennen, aan hun diplomatieke agenten te Sofia de instructie zouden geven, zich officieus met den Vorst in betrekking te stellen. Een romantisch huwelyk is dezer dagen in Providence (Vereenigde Staten) gesloten, in welke plaats op het oogenblik een tentoonstelling wordt gehouden. De luchtreiziger James Allen zou opstijgen, maar voor hij vertrok, vond in het schuitje de plechtige huwelijksvoltrekking plaats tusschen mynheer en mevrouw Davis en wel in tegen woordigheid van duizenden nieuwsgierigen. Nau- welyks was de plechtigheid afgeloopen of de ballon verhief zich en de jonggehuwden begon nen hun huwelijksreis door de lucht. In een moeras naby North Easter in Mas- sac.husets kwam de ballon neder en twee mijl ver werden de reizigers door de moeras voort gesleept, zoodat zij zich aan het netwerk moes ten vastklemmen, daar het schuitje vol water stond. Gelukkig bereikten zij eindelijk vasten grond, maar hun dwaasheid was naar verdienste beloond. Het recht op een stuk Klerksdorper gemeente grond (Transvaal) werd eenige weken geleden verruild voor 10 paar sokken, 6 potlooden, 2 fleschjes Eau de Cologne, 2 fijne kammen, en een gebroken horloge. De gelukkige kooper be merkte later dat de grond in een moeras ge legen was. Te Hilhead, bij Glasgow, heeft een 83-jarig man zich door het springen uit een venster van een tweede verdieping, van het leven beroofd. - Bij een brand in Witechapel (Commercial Road) is een vrouw, Becky Solomon, in de vlammen omgekomen en twee anderen zwaar verwond. - Vijfentwintig personen zijn bij een feest te Ma dras door een kruitontploffing gedood. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 19 Oct. Het laat zich aanzien, dat het weinige gar nizoen alhier, weldra nog meer zal inkrimpen. De hoofdwacht, die enkele maanden geleden door brand zwaar beschadigd werd, zal, naar men zegt, tot één meter boven den grond ge sloopt worden, zoodat die voor de toekomst ver vallen blijft en een open vak alleen de vroegere plaats van het schoone gebouw zal aanduiden. Datzelfde terrein zal dan ook de vischmarkt zeer ontsieren. Verder zullen de artillerie-magazijnen worden opgeheven en ge volgelijk ook de le luitenant magazijnmeester, de heer H. W. ran Bylevelt, worden verplaatst. Welke bestemming aan de verschillende rijks gebouwen zal worden gegeven, ligt nog in het onzekere. Werden deze later in veiling gebracht en verrezen daarin verschillende fabrieken, waar voor de ruimere localiteit goede gelegenheid zou verschaffen, mogelijk ware dit dan nog niet in het nadeel onzer gemeente. Het meest waar schijnlijke is echter, dat ze zullen worden ge sloten, in afwachting dat het ministerie van oorlog er later op de een of andere wijze over beschikke. 18 Oct. Gisteren werd het stoffelijk over schot van den heer W. J. van Gorkom, in leven schoolopziener te Goes, op het naburige kerkhof te Oudheusden, aan den doodenakker toever trouwd. Een aantal kransen, die de kist ver sierden, zoowel door betrekkingen, als vrienden en corporatiën toegezonden, waren zoovele be wijzen van gehechtheid aan als van liefde tot den overledene. Behalve onderscheidene familieleden, uit alle oorden des rijks saaragevloeid, waren ook enkele intieme vrienden uit Goes herwaarts gekomen, om bij deze laatste plechtigheid tegenwoordig te zjjn. In gevoelvolle, doch tevens schoone bewoor dingen, herdacht ds. van Gorkom, uit Amster dam, broeder des overledenen, wat zjjne familie, zijne vrienden, maar ook wat de maatschappij verliest in den man, wien steeds het algemeen belang boven het persoonlyk voordeel ter harte giflg- De woorden ter sterf huize gesproken, waarin een der aanwezigen den overledene als familie lid schetste, verbiedt ons de bescheidenheid uit voeriger mede te deelen. Stemmen wij met beide sprekers indat, al is ook de heer van Gorkom ten grave gedaald, zijn geest zal blijven voortleven, in het vele goede dat hij heeft gesticht en dat zoowel aan betrek kingen en vrienden als aan de maatschappij in menig opzicht zijn nut zal blijven afwerpen. 18 Oct. Heden midddag viel de vrouw van den schipper van Loon, over boord en hoe wel reeds in zinkenden toestand werd zy nog tijdig gered door de toeschietende hulp van J. v. Steenbergen, S. Sluijmers en K. Verhagen. WAALWIJK, 15 Oct. Zaterdag 1.1. slaagde op het examen te 's-Bosch, de heer J. Govaerts, kweekeling aan de normaalschool alhier. WIJK, 19 Oct. Voor de acte van onderwij zer slaagde deze week de heer K. van Wijk alhier. UITWIJK. Als eene bizonderheid mag voor zeker vermeld worden, dat in den tuin van D. v. d. Nat alhier, nog verscheidene frambozenstruiken staan, niet alleen bloeiende, maar waarvan nog volop rijpe frambozen te plukken staan. HERPT, 19 Oct. Voor de betrekking van hoofd der school alhier, op eene jaarwedde van f700, hebben zich slechts 3 sollicitanten aan gemeld. DUSSEN. Er is, gelijk vóór eenigen tijd, weder sprake, dat hier eerlang eene brigade maréchaussée's zal gevestigd worden. Misschien gaat men wel tot dezen maatregel over, omdat het nu en dan wel eens voorkomt, dat bij rus tige burgers de glazen worden ingesmeten of andere nachtelijke schandalen gepleegd en de daders doorgaans niet zijn op te sporen. BABILONIENBROÈK, 17 Oct. Ook voor Biervliet (Zeeland) heeft onze zeer geachte pre dikant ds. P. Flieringa bedankt. Even als nu Biervliet hebben te voren Den Bommel, GeldermalsenIJzendoorn, Chaam, Oostburg, Giessen-Nieuwkerk, Langweer, Uit wijk, Ter Kaple c. a. en Heinkenszand insge lijks ds. Flieringa te vergeefs beroepen. ANDEL, 19 Oct. Ook alhier wordt ge klaagd over den geringen opbrengst der beet wortelen. Met de aardappelen kan zoowel hoe danigheid als beschot beter zijn. De prijzen va- riëerenbij de blauwkes van f 2,25 tot f 3 en bij de jammer van f 3 tot f 4.50. Den fruithan del, in zonderheid appelen en peeren heeft zeer weinig te beduiden. WOUDRICHEM. De vischvangst begint be letsel te ondervinden in den hoogen waterstand. Van af 1 tot en met 14 Oct. werd alhier slechts een enkele zomerzalm gevangen en ver kocht voor f 1.17 per half K.G. en 0 winter- zalm tegen f 0.00 per half K.G. DALEM, 17 Oct. De rijsgewassen onder Dalem hebben bij publieke verkooping door elkan der circa f180 per H. A. opgebracht. Binnenland. Het Koninklijk gezin blijft dezen winter ver moedelijk op het Loo, daar de reis naar Den Haag onraadzaam zou zijn met het oog op 's Konings toestand. Indien dit vermoeden waar blijkt te zijn, zou het de eerste maal zijn, dat Z. M. den winter niet in de residentie doorbracht. Het antirevolutionaire lid der Tweede Kamer mr. Huber, heeft openlijk gebroken met de partij van dr. Kuyper. Naar aanleiding van discussiën, in afschaffings- vereenigingen gevoerd, is bij het Ministerie van Oorlog een maatregel in overweging, om den verkoop van jenever in de cantines te verbie den. Te dien einde worden thans de noodige statistieke gegevens verzameld over het aantal wegens dronkenschap gestraften vóór en na den invoer vun sterken drank in de cantines. Door den minister van oorlog is de aandacht der militaire autoriteiten gevestigd op het gebruik van visch als uitstekend voedsel voor de sol daten-menages. Vooral haring, stokvisch, zoute- visch en leng zijn aanbevolen. De postkantoren hebben geen bepaalde voor schriften ontvangen betreffende de inruiling van, vóór de verzending, onbruikbaar geworden post- bladen. Aan de gemeente Breda is bij Kon. besluit, nader tot 1 September 1891, vrijstelling verleend van de verplichting tot het oprichten van eene burgerdagschool. Men is bezig gelden bijeen te brengen met het doel om een hoogere burgerschool op Gere formeerden grondslag op te richten. Zaterdagavond kwartier over tienen werd te Lisse een zeldzaam voorkomend natuurverschijn sel, een maan-regenboog waargenomen. Terwijl er by een weinig bewolkte lucht wat regen viel en de maan zich niet ver boven den horizon verhief, vertoonde zich aan den noordelijken he mel een zwak getinte regenboog. Het verschijnsel duurde slechts twee minuten. In de pastorie van Surhuisterveen (Friesland), heeft men twee schilderijen gevonden, welke men beweert te mogen toeschrijven aan Murillo. Het landgoed Oosden (bij Roermond) is voor f600.000 verkocht; weinige jaren geleden werd het nog op f 1.500.000 getaxeerd. In Gennep gebruikt men naar gelang van omstandigheden, honden voor ploeg of egge-om het land te bebouwen. Aan de »N. Roti. Ct.« ontleenen wij: Men schrijft ous uit Goes: Heden werd alhier bericht ontvangen, dat de heer W. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener van Goes, te Heusden, ten huize zijner dochter (te lezen van zijnen zoon) is overleden. De heer Van Gorkom, was den 4 Februari 1827 te Zutfen <jeboren en bereikte dus den leeftijd van 61 jaar. Gedurende vele jaren stond hij te Groningen aan het hoofd eener bloeiende inrichting van meer uitgebreid lager onderwijs, totdat hij door wijlen president Burgers, tijdens diens verblijf hier te lande, werd uitgenoodigd, hem naar de Transvaal te vergezellen, om de leiding der zaken van het onderwijs in de repu bliek op zich te nemen. Weldra keerde de heer Van Gorkom echter in het vaderland terug, en na eerst arrondissements-schoolopziener te Leiden geweest te zijn, werd hy tot de bovenvermelde betrekking alhier benoemd, die hij met den meesten ijver waarnam, totdat eene ziekte hem noopte, een onbepaald verlof aan te vragen. Een verblyf te Karlsbad scheen aanvankelijk hoop op zijn herstel te geven, doch al spoedig keerde de ziekte in heviger mate terug, en maakte de dood een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven. Op elk gebied van het maat schappelijk samenzijn, waar iets goeds te stich ten viel, was hij aan de spits. En zoo was hy ook president der Vereeniging tot Weezen ver pleging in Noord- en Zuid-Beveland. Juist op den dag dat de tentoonstelling van de voor werpen, geschonken voor eene loterij ten be hoeve dier Vereeniging, geopend wordt, komt de tijding van zijn overlijden. Sedert Zaterdag 13 tot Dinsdag 16 Oct. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 1 zalm van 18 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,90 tot f 0,00. Van 13 tot en met 16 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 74 zomer- en 16 winterzalmen, zomerzalm gold f 1,00 a f 1,20, winterzalm f 2,00 a f 2,85 per 5 ons. Dezer dagen werd in een gemeente in Noord- Holland ontdekt, dat een loteling der militie zich 14 jaren geleden als eenige wettige zoon van den dienst had doen vrijstellen, terwijl hij op die vrijstelling geen recht had, omdat hij nog een halven broeder in leven had' Hij zal zich thans nog over deze ontduiking te verantwoor den hebben. Duurt het nu en dan wat lang, 't schijnt dat zulke feiten toch in den regel wel voor den dag komenzij hebben voor den be trokken persoon bovendien dit nadeel dat hy thans veel langer werkelyken dienst zal hebben te doen. In de duinvlakten van Tessel worden sedert eenige weken vele steppenhoeiulers levend ge vangen. Men maakt bij die vangst gebruik van slagnetten. De levende steppenhoenders gaan tegen hoogen prijzen van de hand en worden ook naar het buitenland verzonden. Dezer dagen ging een bezending naar den Zoölogischen Tuin te Londen. Door desdundigen wordt een onderzoek inge steld naar den ouderdom van het stadhuis te Gennep. De bouworde en de verschillende specie, tot opbouw gebruikt, zijn de eenige gegevens, waaruit kan worden opgemaakt, wanneer het eerbiedwaardig monument gesticht is, wijl meest alle documenten, hierop betrekking hebbende, in de jaren 1597, 1599 en 1624 door de branden, die destijds de gemeente teisterden, zijn verloren geraakt. Onder den toren wordt nog eene ge- gevangenis aangetroffen, waar misdadigers aan den muur werden geklonken, toen Gennep nog eene vrije heerlijkheid was; de kettingen zijn ter plaatse nog aanwezig. De bekende schaatsenrijder Axel Paulsen be vindt zich te Amsterdam met het doel voorstel lingen te geven op de door hem uitgevonden kunstschaatsen. De notaris Visser te 's-Hage i» daar door de Rechtbank uit zijn ambt ontzet. De jager II. Prins te Gasselte is een koppel patryzen zóó nabij gekomen, dat zij de volle lading ontvingen, zoodat 8 stuks in één schot getroffen werden waarvan zeven in de weitasch van den jager plaats ontvingen. Uit den Haag wordt gemeld De invoer van aardappelen uit Duitschland hier te lande is in den laatsten tijd aanzienlijk toegenomen en bereikte deze maand een hoog cijfer. De vorige week zijn wagenladingen van dit product, vooral uit Saksen, langs den Rijn spoorweg hier ter stede aangevoerd, zoodat het lossen aan het station buitengewone bedrij vigheid teweegbrengt. Somwijlen komen treinen vol met aardappelen aan. Daar dikwijls elke wa gen met pl.m. 150 hectoliter losse aardappelen gevuld is, kan men zich gemakkelijk een denk beeld maken van den ontzaglijken aanvoer van deze veldvrucht. Met karrevrachten ziet men de gevulde zakken naar den koopman transportee ren. Het gebeurt niet zelden, dat een voorraad, daags te voren aangevoerd, reeds den volgenden dag is uitverkocht of verhandeld, zoodat nieuwe

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2