tJ, B. Tandarts, r Publiek Verkoopen De Notaris «II JI Erfhuis te Heusden. Wilhelm Johan vai (Mom, 's Bosch, Postelstraat, I)e Notaris Yerberne, 12 hectaren vierjarig waar denhout, onder Oudheus- den en Elsliout. den geheelen Inboedel en eenige Winkelwaren. YEBKOOPEN -.ndingen vaak dagelijks noodig zijn. Het kke aardappelenvervoer vordert extra-diensten. Zekere K., verpleegde in het Luthersche Oude annen- en Vrouwenhuis te Amsterdam, is er .et een vrouwelijk besje van door. Reeds sedert enige dagen zijn beiden spoorloos verdwenen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het winkelhuis van den broodbakker J. M. te Middelburg geheel uitgebrand. Een vrouw en vier kinderen kwamen in de vlammen om. Omtrent dezen noodlottigen brand meldt de »Midd. Ct.c: Een der overburen, door het knetteren der vlammen gewekt, stond op, ontdekte den brand en begaf zich dadelijk naar het aangetaste per ceel. Hij trachtte zich door de deur toegang te verschaffen, doch slaagde daarin niet, waarom hij de winkelruit insloeg, en tegelijkertijd, door de vlammen heen, door de 24-jarige huishoudster van M., die zich in den winkel bevond, zich hoorde toeroepen: »Help, help, ik stik De vuurgloed en de uitstalling voor het raam zullen haar, die vermoedelijk ook een der kin deren bij zich had, waarschijnlijk belet hebben door deur of venster te ontvluchten. Hulp te bieden was den overbuur onmogelijk; alleen kon hij zich haasten brandalarm te maken. In korten tijd waren de buren met de ramp in kennis gesteld, weldra klonk het brandalarm door de straten en rukte de brandweer aan. Toen echter was in het brandende perceel reeds het vreeselijk drama afgespeeld, waarbjj de bovengenoemde huishoudster, (eene zuster van den bewoner) en vier kinderen als slachtoffers vielendeze kinderen waren een meisje van 9, een meisje van 7, een meisje van bijna 3 en een jongentje van 6 jaren. Omtrent de oorzaak van den brand is uit den aard der zaak zeer weinig te zeggen. De volgende lezing is echter niet onwaarschijnlijk. De bewoner, die telken nacht wordt gewekt door zijn knecht, gaat, na zich gekleed te heb ben, naar beneden met een petroleumlampje, dat hij op de toonbank zet en uitblaast, waar na hij de deur sluit. Vermoedelijk is nu, zon der dat M. het bemerkte, bij het uitblazen de vlam in den oliehouder geslagen en, terwijl M. de deur achter zich sloot, de lamp gesprongen, de olie in vlam geraakt en zoo het houtwerk in brand gekomen. Dit is te meer verklaarbaar, omdat te half drie een nachtwaker het huis gepasseerd is en niets heeft bemerkt en ook omdat in een oog wenk het huis, van binnen geheel van hout, in laaie stond. 't Licht voor de hand dat er vooral thans veel gesproken wordt over de vraag of er geen mo gelijkheid heeft bestaan de slachtoffers van deze vreeseljjke ramp te redden. Volgens getuigenis van overburen en andere personen, die het eerst het onheil zagen, is daartoe geen gelegen heid geweest. Veler gedachten waren natuur lijk het eerst bij hen, die zich in het pand bevonden; een der overwonenden riep, nadat zij den brand zag, dadelijk uit het raam: »denk in Gods naam om de kinderen,* maar reeds toen was er geen quaestie meer van om in huis te komen en de reddende hand te bieden, o. a. aan de kleinen die men nog voor een der zolderven sters heeft gezien. Van voren hen te bereiken, was niet alleen onmogelijk maar ook aan de achterzjjde van het huis, besloten als dit ligt tusschen twee hooge muren, bestond daarvoor geen gelegenheid. Tijdens den brand liep wel het gerucht dat de kinderen en de zuster van M. gered waren, doch spoedig bleek dat men hierbij op een dwaal spoor was gebracht. Wel waren kinderen weg gedragen, doch die behoorden aan een overbuur. Het treurige feit is thans, dat de ongelukkige vader, gisteren nog in het bezit van vier lieve kinderen, thans alleen zijn jongste, dat te Leiden bij zijn grootouders verbleef, heeft behouden. Bij het Oude Schild op Texel is gestrand het loggerfebip »Secundo 43van den heer Lever steen Ie Maassluis. Vermoedelijk zijn de 14 op varenden verdronken. Twee lijken zijn aange spoeld, waarvan een herkend als te zijn van M. Schouwenaar, geb. te Waarde. Te Delft is een man uit een der grachten ge red en onder toezicht der politie naar zijn wo ning gebracht. Het bleek een oppassend werk man te zijn, die, in een vlaag van moedeloos heid over langdurig gebrek aan werk, zjjn leger stede had verlaten, met het doel een einde aan zjju leven te maken. - Te Leiden heeft een man zich aan jenever te goed gedaan. Toen hij het tot 3 dik koppen" (6 maatjes) had gebracht, betaalde hij eerlyk en stikte daarop. - Te Bor ger is een voerman uit Emmen, die een wa genvracht varkens zou vervoeren, van den wa gen voorover op den harden weg gevallen. Een hersenschudding ontstond, en toen een half uur later een arts ter plaatse kwam, was de man reeds overleden. - Onder Kralingen is een paard en wagen met den voerman en diens knecht van den Hoogen Zeedijk gevallen. Beide perso nen kwamen onder den wagen en bezeerden zich deerlik. - Te Oene bij Epe is een moord aanslag gepleegd. Een schoenmaker heeft de dienstbode van den predikant aldaar, met een mes verscheidene wonden toegebracht en een ge vaarlijke snede aan den hals gegeven. Dr. Van Hengel verleende onmiddellijk geneeskundige hulp. De dader is gevangen genomen. Als oor zaak wordt opgegeven, dat bedoelde jongen een vonnis te wachten heeft en het meisje hem had gezegd dat, zoo hij gevangen moest zitten, van hun verkeeren geen sprake meer kon zijn. De dader werd reeds zwaar geboeid te Zutfen binnengebracht. - Een 20-jarige jongeling, die twist met zjjn meisje had, heeft in de Blanken straat te Amsterdam zich door een revolverschot het leven willen benemen. Zwaar gekwetst werd hij naar het gasthuis gebracht. - Te Gasselter- nij reenschemond is het 8-jarig dochtertje eener weduwe in een vaart gevallen en verdronken. - Een werkman, die te Tilburg van een steiger bij de in aanbouw zijnde St.-Jozefs-kerk viel, is aan de gevolgen bezweken. - Een in vergevor derden staat van ontbinding verkeerend lijk van een man is te Katwijk aangespoeld. - In de Jonkerstraat te Helder heeft een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen burgers en mariniers, waarbij laatstgenoemde van hun messen gebruik maakten en den burgers belangrijke verwon dingen in den rug en armen toebrachten. Door de politie werden 4 mariniers gevat en in arrest gebracht; drie der burgers moest men naar huis dragen. - Door het breken van een steiger, aan Heineke's bierbrouwerij te Amsterdam, zijn 3 metselaars gevallen. Een hunner stierf spoedig. De tweede kreeg ernstige kwetsuren en werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. De derde kon loopende naar het politie-bureau gaan en werd van daar naar het gasthuis vervoerd. By den boer H. te Gendringen is een kind van 17 maanden in een pot met kokend var kensvoer gevallen en spoedig daarop bezweken. - Te Leiden is uit den Stadssingel het lijk opge haald van een 50-jarig man, die voor eenige dagen daar zijn woning heeft verlaten. - Tus schen de buitenplaatsen Honsdonk en Valken burg, bij Breda, is een 16-jarig meisje, Marie H., door 2 personeu op ergelijke wijze aangerand. De daders zijn nog niet bekend. - De hoofd conducteur S. van de Centraalspoor is te Zwolle uit een bagagewagen gevallen en aan het hoofd verwond naar Utrecht overgebracht. Burgerlijke Stand. Heusden, van 11 tot 18 Oct. Geboren: Adrianus Martinus, z. v. Chris- tiaan Hofmeester en Johanna van Riet. Overleden: Wilhelm Johan van Gorkum, 61 j. Dussen. Ondertrouwd: Johannes Jansen, jm., 25 j. met Cornelia van der Pluijm, jd., 21 j.; Simon Adrianus van der Pluijm, jm., 31 j. met Cornela van der Pluijm, jd., 24 j.; Wijnand van Steijn, jm., 22 j. met Catharina Adriana Lucia v. Moergestel, jd., 21 j.; Peter Dimmers, jm., 22 j. met Cornelia Kivits, jd., 19 j. Gehuwd: Wilhelmus Cornelia Lemaire met Gertrudis Maria Bakkes. Geboren: Cornelis Josephus, z. v. R. J. van Dinteren en E. KnippelsHendrika, d. v. J. de Wit en W. van den Bosch; Antonius, z. v. A. van Bergen en L. Valk; Wouterus Johannes, z. v. J. Hompus en C. van DongenGerardus Antonie, z. v. A. A. van Dinteren en M. GarstenSimon, z. v. W. Meijers en C. de Wit; Clasina, d. v. H. S. Hoevenaren en E. Bax; Margaretha Jo hanna, d. v. J. van der Pluijm en A. Staal Willem, z. v. A. M. van der Nat en M. van den Assem; Hendrikes Johannes, z. v. G. van Vugt en J. de RuijterSimeon Leonardus, z. v. M. Sagt en A. J. van BoxelPetrus Hendrikus, z. v. J. van Mierlo en A. M. C. van RavelsMarinus, z. v. Dinteren en C. Prinsen; een onecht kind vrouwelijk geslacht; Wilhelmina, d. v. C. van Hees en J. Kools; Teuna, d. v. P. A. Dekker en C. van Maastricht. Overleden: Johannes van der Pluim, echtg. van Maria van Dinteren, 74 j.; Wouter Middel koop, wedr. van Janna Dekker, 97 j.; Antonius van Bergen, 14 d.; Anna Maria van den Bosch, echtgen. van Simeon Meijers, 64 j.; Adriaan de Wit, 3 in.; Margaretha Johanna van der Pluijm, 2 d.; Adrianus Schalken, wedr. van Catharina Smulders, 78 j.; Hendrika de Wit, 1 m.; Cor nelis Adrianus Kuijpers, 7 m.; Ferdinandus Jo hannes Maria van Alphen, 9 m. Landbouw. Het winterkoolzaad levert een der vroegste groenvoeders. Men heeft weinig zaaizaad noodig en kan er nog een zomergewas na telen. Dit voeder werkt zeer voordeelig op de melkafschei ding. Het dient echter een krachtigen grond te hebben en bij gebrek daaraan, dient men eenige* keeren te begieren. Zaait men er winterrogge onder, dan verdicht men den stand en verhoogt de opbrengst. In het voorjaar gezaaid, kan ze meermalen- gemaaid worden. Ook als keuken-^ groente gebruikt men wel winterkoolzaad. De kleiaardappelen uit het Land van Heusdei en Altena, worden thans voor winterprovisie tegen f 4.50 a f 4.75 per H.L. afgeleverd. Yooi dien prijs kocht men verleden jaar 2 H.L. Of-?; schoon velen nog het oog op de Boven-Lang- straat hadden gericht, moesten zij door de ge ringe kwaliteit van hun voornemen afzien. per 1000 K.G. gekocht, men biedt tbans echter f 3. Ofschoon er melkboeren zijn, die niets van dit melkafscheidend voeder willen weten, omdat de melk waterachtig is en het vee er zeer door vermagert, zijn er anderen, die er zich goed bij bevinden en van jaar tot jaar meer inkuilen. Uit Vrij hoeven-Kappel wordt geschreven: Het inkuilen van pulp, die hier in de haven, volgens gewoonte, gaandeweg van de suikerfa brieken wordt aangevoerd, heelt weder druk plaats. De in de afgeloopen week aangevoerde was vroeger op levering tegen f 2.24 a f 2.50 Uit de oude Doos. Den lustraar en die naar hem hoort, Hun zij de straf beschoren D' een, dat we 'eni ophangt aan de tong En d' andere bij de ooren. Artsen en Wijzen. Een arts maakt kranke lijf gezond; Een wijze moet den Staat genezen; Van de eersten vindt men licht een tal; Van de andren?Ach, 'k moet waarlijk vreezen. Arbeid en Vlijt. De wereld is een groote kraam Met waar bij heele hoopen, Die iedereen door noeste vlijt En arbeid zich kan koopen. Een afgeluisterd gesprek op den Herptschen weg, tusschen een boerinnetje en een polder werker. Hanneke: Zeg Girt, ben de gij ök op ut werk van de Nije Maos doende? Geert: Jao zeker, mun jong, ben de dur 6k nog nie is gewist? H.Wel nint, denkte dè'k al dè manvolk gaai opzuuken? Ze motten maor bij mijn kom men as ze me willen zien. Maor dur is ter toch innen, die 'k wel is wou zien. Zeg, hoe ziet ur dieën ijzeren man uit, daor ze zooveul over praoten G.Nou, hoe zè'k oe dè zeggen: zun ge zicht is zwart en ie hee altijd innen höögen zwarten hoed op. H.Kom, ge gekket ommers'k geleuf er niks van. G.Wel miens, 'k mag rijk worden as 't nie waor is. Maor wa is ie kaauwelik. Ze hebben lelken dag 25 mud kolen noodug om um te wermen en ie zuipt ielken dag tienduzend liters waoter op. H.Leg nou nie te kale gezichten. Hoe groot is ie dan wel? G.Jao, hoe groot, dè ken 'k nie zeggen maor ie wègt zuiver 104 duzend pond. H.: Nou geleuf ik er niks mir van en wa èt die dan? G.Ge geleuft niks en ge vraogt toch maor. Nou, ie èt zooveul, dè ut mit jannen of wol kammers nie bij te haolen is. Ze voeieren um daorum ielken dag drie duzend kubeke ellen zand en klaie. H.'t Is waratjes aorigheid. Ge kunnet netjes vertellen, 'k Wis nie dè ge zoone vieze waort; maor ge begrept toch wel, dè 'k al lang veur nou van 't nije marssien ha geheurd? G.Wel, hè 'k nou van mun léven, zit er in jou zooveel sjenieigheid H.Nou, weindelt oe maor niet op. As 't weer Herpsche kermus is, dan meugd d'is met me dan sen. G.»Dè hou 'k aon, heur, Hannekelief*, en zichtbaar welgemoed vervolgde ieder zijnen weg. De excavateur wordt door het volk aldus genoemd. Marktberichten. DUSSEN, 18 Oct. Aangevoerd 195 kilo boter. Prijs f 1.28fl.40. GOUDA, 18 Oct. Kaas. Aangevoerd 75 partijen. Ie kw. f 24 a 26.00. 2e kw. f 21a 23. Zwaardere f 00.00. a 00.00. Noordhollandsche f24 a 28.00. Goeboter f 1.45 a 1.55. Weiboter f 1.30 a 1.40. Vette Varkens, 20 a 23 ct. per h. K.G. Biggen voor Engeland 19£ a 20^ ct. Magere Biggen f 0.90 a 1.20 per week. Vette Schapen f 18 a 27. Lammeren f 00 a f 00. Nuchtere Kalveren f 6 a 00. Graskalveren f 25 a 55. WATERHOOGTE KEULEN. 16 Oct. 4.81 M. boven 0. 17 Oct. 4.68 M. 18 Oct. 4.58 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Zuiden wind. Advertentiën. ONDERTROUWD: Jan van jBergetjk Jxrietje van (D over en. Wijk18 October 1888. ]/rv- Heden overleed tot onze diepe droefheid, te mijnen huize, onze innig geliefde Vader en Behuwdvader de Heer Schoolopziener in het District Goes. De Heer en Mevrouw H0XC00PA ebsteGEN betuigen bij deze hunnen welgemeenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, van hier zoowel als elders, tf ungen bij het overlijden van hunnen Vader ei: Behuwdvader, den Heer J. M. M. Verstegen. De Kinderen en Behuwdkinderen van wijlen den Heer Zeger Blankkrs, betuigen hunnen dunk voor de vele bewijzen van belang stelling, bij het overlijden van hun geliefden Vader ondervonden. Uit aller naam G. BLANKERS. is alle werkdagen te spreken VAN ÏO TOT 3 UUR. Het Bestuur van het Waterschap van »Herpt en Bern en het Herptsche veld« Gezien een schrijven van H.H. do Staten dezer Provincie, d.d. 1 >ctob<-i 1, no. 26/2; Brengen ter openbare kennis, dat van af heden gedurende 8 dagen ter Secretarie der gemeente inzage v m be langhebbenden zijn nedergelegd, de stuk ken betreffende de oprichting van een stoom gemaal in dat gedeelte van het Waterschap, hetwelk ten Noorden van de nieuwe rivier de Maas komt te liggenzullende bezwa ren daartegen gedurende genoemd tijdvak schriftelijk aan het ondergeteekende Bestuur kunnen worden ingezonden. Het Bestuur van het Waterschap voornoemd, te Dussen, zal te Heusden, in het Wapen van Amsterdam, op DINSDAG 30 OCTOBER 1888, 's namiddags 6 uur, Breeder bij billetten omschreven. f-, te Dussen, zal te Heusden, voor Mej. «L.. de Wed. J. DE BONT, op Woens- dag 31 October 1888, voormiddags 9 uur, publiek Verkoopen a kontant; #5 Op Zaterdag 20 October 1888, zal de Deurwaarder J. Ph. VAN DER ROS, te Heusden, aan den hoogstbiedende, tegen contante betaling de Breestraat, te Heusden. Kabinet, Kleerkast, Hoekkast, LatafelsCanapéChiffonière Mahoniehouten Schrijfbureau, Ledikant, Tafels, Stoelen, Ka chels, Spiegels, Schilderyen, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk, Koffiemolen, Weegschaal, blik ken Bussen en Trommels en meer andere Goederen. Te zien Vrijdag 19 October 1888, voor middag van 1012 en namiddag van 24 uur. b. Voormiddag precies 11 uur voor het Pak huis van den Heer M. van der Mooren, aan de Nieuwstraat, te Heusden. Eene Tilbury, een Werkpaard, Schrijflessenaar, Kisten, Planken enz. enz. Te zien één uur voor de verkooping. k Navolging van Logan's Sinagedichten.J Laster. en Uit aller naam Dr. H. C. M. VAN GORKOM. Heüsdkn, 14 October 1888. Volstrekt eenige kennisgeving. Heusden19 Oct. 1888. Veen, 17 October 1888. Herpt, den 18 October 1888. De Voorzitter A. DE WILT. De Secretaris-Penning m eester, J. BUIJS. a. Voormiddag precies 9 uur, ten Sterf huize van wijlen Mejufvrouw C. Veerman, aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3