^eiiïg handwerk in de leer gaan en ook later niet trouwen, tenzij voorzien van een bewijs, dat hg na volbrachten leertijd een examen heeft afgelegd; in Oostenrijk zijn de kinderen, zelfs na de school te hebben verlaten, tot den ouder dom van 15 jaar verplicht de herhalingsscholen te bezoeken. In Denemarken, Noorwegen, Zwe den, in achttien van de twee-en-twintig cantons van Zwitserland, in Portugal, in een groot deel der Yereenigde Staten van Noord-Amerika be staat leerplicht. Wordt hij in ons land niet ingevoerd dan staat te vreezen, dat wij binnen een zeer kort tijdbestek zullen ten achterstaan bij alle beschaafde landen van Europa. En dat achterstaan zal vooral drukken op onze mindere klassende meer gegoeden zorgen wel dat hunne kinderen het noodige onderricht krijgen. Wij zijn der commissie dankbaar voor dat zoolang leerplicht nog niet is ingevoerdmaar hoewel dankbaar, we zijn niet voldaanwe had den gehoopt dat zij er op aangedrongen zou hebben, dat leerplicht zoo spoedig mogelijk werde ingevoerd. Buitenland. Keizer Wilhelm heeft het voornemen te ken nen gegeven, om ook Madrid te bezoeken. Crispi heeft tegelijk het grootkruis van den Zwarten Adelaar van Keizer Wilhelm en dat van de orde van Karei III van de Koningin- Regentes van Spanje ontvangen. Men moet mnar gelukkig zijn! De winter heeft in de Oostenrijksche, Duitsche en Zwitsersche bergstreken zijn intocht reeds ge daan door alles met een dik sneeuwkleed te over dekken. De dood van den Landgraaf Frederik Wil helm van Hessen moet niet aan een ongeluk worden toegeschreven. De prins heeft zich over boord geworpen, op een oogenblik dat zijne be wakers, die hem wegens zijne geestestoestand gegeven waren, zich even hadden verwijderd. In de venen bjj Schöningsdorff, ter plaatse van de nieuwe veenontginning, van welke onlangs sprake was, heeft men twaalf voet onder het op pervlak der veenlaag eene leemklip van kolossale uitgebreidheid gevonden, waarin een zoo groot aantal boomstammen en wortels worden aange troffen, dat men meent de overblijfselen van een onderaardsch bosch te zien. Sommige exemplaren zijn zeer gaaf en van eene aanmerkelijke lengte. Men verzekert thans, dat Yorst Milan van Servië er met veel moeite toch in geslaagd is te Weenen een leening van 200,000 florijnen te sluiten. Luidens een bericht uit Sofia is een Bulgaarsch uitgewekene in Servië gevangen genomen, die erkende in betrekking te staan met de roovers van Bellova en hun geld te hebben verstrekt namens een Russisch revolutionair comité. Te Havre is het wapenbord van het Duitsche consulaat afgerukt en in eene der straten van de stad met vuil besmeerd teruggevonden. De prefect heeft hierover zijn leedwezen aan den Duitschen consul betuigd en hem medegedeeld dat naar de daders onderzoek zou worden ge daan. De Minister Goblet heeft eene gelijksoortige verklaring afgelegd aan den Duitschen gezant te Parjjs. De Lesseps heeft verklaard, dat de opening van het Panama-kanaal in 1890 zal plaats hebben. Tijdens de tentoonstelling te Parijs in 1889 zal daar ook een groot internationaal vrouwen congres gehouden worden. Dat ontbrak er juist ook nog aan! Generaal Salomon, ex-President van Haïti, is te Parijs overleden. Er worden thans 850 Lebel-geweren per dag te St. Etienne gefabriceerd. Weldra zullen de werkplaatsen van St. Etienne, Chatellesant en Tulle 1500 a 1600 geweren per dag kunnen afleveren. Twee-en-veertig huwbare dames boven den leeftijd van ach en twintig jaar wonen in het dorpje Ayvesnes in Frankrijk. In dezelfde ge meente zijn nog slechts drie jonge mannen, die ongehuwd zijn en van dat drietal staat er nog een op 't punt om te trouwen met een meisje uit een andere gemeente. Treurige statistiek voorwaar Den 1 Mei 1889 wordt tusschen Dover en Calais eene nieuwe boot in de vaart gebracht, welke den afstand zal afleggen in 50 minuten. Dit vaartuig, hetwelk electrisch verlicht zal zijn, kost omtrent 2-| millioen francs en wordt te Glasgow gebouwd. Eenige juweliers van Hattongarden te Lon- »Chè foro senza Euridicec, neuriede Berg- ström, zijn schouders optrekkend. De deur der eetzaal werd geopend. De bediende meldde, dat het souper gereed was. De leven dige gastvrouw legde bijna teeder haar hand in den arm des zangers. »Kom, we willen op het welzijn van uwe Eurydice klinken. Als ge weer eens van mijn toover-divan gebruik maakt, zal u zonder twijfel het beeld van den nieuwen nachtegaal uit de vlammen verschijnen. Zult ge daarvoor mij niet vergeten dreigde ze schalks lachend. (Wordt vervolgd.) den, zijn voor 6 a 7000 pond sterling opge licht. •Sir Charles Warren stelt de inwoners van Wbite-Chapel in kennis van een politie-verorde- ninsr, volgens welke alk; verdachte huizen zullen worden onderzocht. Te Bielefeld woont een parapluiefabrikant, Jordan genaamd, die zijn 109en verjaardag heeft gevierd. Volgens gelegaliseerde acten is de heer Jordan onder de regeering van Frederik den Groote in het stadje Rheda geboren en heeft dus onder 7 Pruisische koningen geleefd. Op raad van Italiaansche en andere clericale leiders, moet de Paus blijkens een Reuter- telegram uit Kome) instructiën hebben gezonden aan de bisschoppen in de geheele wereld, met last om de agitatie in 't belang van het her stel zijner wereldlijke macht door een congres en door algemeene petitiën aan de Europeesche Mogendheden gaande te houden. Het gerechtshof van Odessa heeft een Eng. scheepskapitein Samuel Tiddy, van de »Malkin's Tower« die verleden jaar het oorlogsschip »E1- borvos« in den grond liep, waarbij 9 matrozen omkwamen, bij verstek tot drie maanden ge vangenisstraf en 150,000 roebels vergoeding aim den Staat en 11,000 roebels aan de nagelaten betrekkingen der verongelukte scheepelingen ver oordeeld. De moeder van den sultan van Marokko en de weduwe van Ledru Rollin is overleden. Omtrent den typhoon, die in de vorige week Japan, vooral de omstreken van Hiogo en Osaka heeft geteisterd, wordt thans nader gemeld, dat volgens voorloopige oflficiëele opgaven 267 per sonen gedood en 227 gekwetst zijn, meestal door het instorten van huizen. Men heeft opgaaf van 6288 huizen die geheel vernield, van 3378 die zwaar beschadigd zijn. Niet minder dan 856 sche pen op de kust werden van de ankers geslagen en ongeveer 500 vergingen. De katoen- en rijst oogsten moeten in 't geheele land veel hebben geleden. Hevige overstroomingen zijn, gepaard met zware regens, in Griekenland voorgekomen. De Athene-, Corinthe- en Patras-spoorweglijnen zijn gedeeltelijk vernield. De Megarean-vlakte is een meer gelijk; over 12 mijlen is de spoorweg van Megara aan beide zijden der stad weggespoeld. - Tusschen Leicester en Londen stak een jongman, Forster geheeten, het hoofd uit den Midland expres-trein en kwam in aanraking met een brug leuning, waardoor hem 't hoofd te pletter ge slagen werd. Hij was terstond een lijk. - Te Montréjau (Haute Garonne) heeft een hevige brand zes huizen in asch gelegd. De schade be draagt 300.000 francs. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 Oct. Zaterdagmorgen had een der polderwerkers, aan de Nieuwe Maasmond werkzaam, het ongeluk onder een loslatende klep van een der zandwa- gens te geraken. 'Hierdoor kwam een groote zwaarte op zijne borst neder zoodat men aan vankelijk voor zijn leven vreesde. Yolgens latere berichten zou zijn toestand gunstiger zijn. Tot ons genoegen kunnen wij mededee- len, dat mej. L. Marceles alhier en mej. A. Schouten te Veen, beide met gunstig gevolg het examen hebben afgelegd als onderwijzeres. HEEREWAARDEN. Naar wij vernemen, zal, tengevolge van de hoogst bezwarende eischen van het bestuur van den Buitenpolder van Heere waarden, de afsluiting van de Heerewaardensche overlaten tot 7,50 meter boven A. P. aan de peilschaal te St. Andries voor den winter niet kunnen worden tot stand gebracht. De verhoo ging tot dat peil zal zich alzoo moeten bepalen tot de kaden onder rijksbestuur. Inmiddels wordt met de voorbereiding tot beteugeling krachtig voortgegaan. Binnenland. Naar aanleiding van loopende, dikwijls on juiste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning zullen, naar omstandig heden, van tijd tot tijd berichten dienaangaande in de »St. Cr.« worden gegeven. Volgens verklaring van zijn geneesheeren is Z. M. thans hersteld van de catarrale ziekte waardoor Z. M. in Aug. jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nage laten ten aanzien van de chronische kwaal waar aan Z. M. lijdende is. Z. M. neemt thans in lichaams- en werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijkheid van beweging vorderen zeer groote voorzichtigheid met betrek king tot het genieten van de buitenlucht. De »Midd. Ct.« meldt de volgende door den Minister van finantiën genomen administratieve beslissing. Op een wissel, onderworpen aan 10 cent zegel recht, waren door den trekker 2 plakzegels ge hecht van 5 ct., op elk waarvan hij zijne geheele naamteekening alsmede den datum stelde. Bij de aanbieding ter registratie van de acte van protest vorderde de ontvanger 10 cent zegelrecht, daar hij den wissel als ongezegeld beschouwde, 4 boeten van 25 gulden verbeurd door den trekker, den acceptant, den endossant en den houder, die protest deed maken, zonder vooraf het zegelrecht te voldoen. Op het request om leruggaaf dier boete, is den 9 Febr. 1888 door den Minister afwijzend beschikt op grond dat de wissel was voltooid, toen de trekker op een der beide plakzegels zijn onderteekening stelde en dat, in verband met art. 1 van bet Kon. Besl. van 1882 slechts van een der beide plakzegels kan gezegd worden, dat het overeenkomstig de voorschriften is gebruikt. Yolgens de Minister zijn dus de boeten terecht gevorderd, doch ten onrechte 10 cent in plaats van 5 cent zegelrecht. Uit Zeeland meldt men aan het »Utr. Dbl.«, dat dezer dagen een proces-verbaal is opgemaakt naar aanleiding van het betreden, door een jager, van een perceel land, waarop met duidelijke letters te lezen stond: ^Verboden toegang«. Als pachter van het jachtrecht der gemeente, waar toe ook bedoeld perceel behoort, vermeende hij, dat een verbod van toegang voor hem niet be stond. Natuurlijk trekt deze zaak groote belang stelling, want, werd er van rechtswege uitgemaakt, dat ieder eigenaar van den grond het recht had iedereen, dus ook den jager, den toegang te ontzeggen, dan was het jachtrecht volkomen waardeloos, tot groot nadeel van de bezitters daarvan. Het veranderen van 40,000 achterlaad- in re- petitie-geweren voor het leger is aan de firma Ed. de Beaumont et Soleil, wapenfabrikanten te Maastricht, opgedragen, onder voorwaarde dat de geheele partij moet worden afgeleverd in den tjjd van 17 maanden en wel 20,000 het eerste jaar en 4000 stuks per maand van het daar opvolgende jaar. Mevrouw de douairière Van den Santheuvel te Dordrecht heeft als bewijs van haar belang stelling in de viering van het Novemberfeest aldaar, besloten de kosten van het op dien feest dag af te steken vuurwerk geheel voor haar rekening te nemen. Door den hoogen waterstand van de Linge zijn niet alleen sommige lage akkers en uiter waarden overstroomd, maar er wordt ook veel schade geleden door het onder water raken van suikerbieten. Duizenden kilogrammen van dit gewas zijn hier en daar verloren gegaan en kunnen door de fabrieken niet meer gebruikt worden. Daar de aardappeloogst ook tegenvalt, is het voor den boer in menig opzicht een jaar vol teleurstelling. De werkzaamheden aan de verlegging der Keulsche Vaart nabij Gorincheru, gaan, wat de kunstwerken betreft, niet naar wensch. Er wordt schier geen vaste bodem getroffen om duikers en sluizen te makendaartoe wordt ook des nachts doorgewerkt, met behulp van electrisch licht. Sedert Woensdag 17 tot Vrijdag 19 Oct. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 1 zalm van 9 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,92 tot f 0,00. Yan 17 tot en met 19 October werden ter markt te Kralingen aangevoerd 39 zomer- en 23 winterzalmen, zomerzalm gold f 0,80 a f 1,30, winterzalm f 2,00 a f 2,85 per 5 ons. Te Leur, bij Wijchen, overleed dezer dagen de oudste der nederlandsche onderwijzers, de heer M. Kalf, in den ouderdom van 98 jaren. Van 1806 tot 1860 was de overledene hoofdonderwij zer alhier, toen hij wegens opheffing der school gepensioneerd werd. Hij bleef nu echter voort gaan met het geven van huisonderwijs tot op het tijdstip, waarop hij 75 jaren de leermeester der jeugd was geweest. De heer Kalf was een bekwaam en degelijk onderwijzer, de vraagbaak zijner vakgenooten, terwijl allen, die met hem in aanraking kwamen, hem als een vader lief hadden. Zullen de christelijk gereformeerden zich met de doleerenden vereenigen? Als plaats van samenspreking, in zake de vereeniging der ned. gereformeerden (doleeren den) en christ. gereformeerden, tusschen de af gevaardigden der Asser en Utrecbtsche Synode is, bij een schrijven van ds. Van Andel te Leeu warden, aangewezen Utrecht; en wel op 15 Nov. a. s. Niet alleen aardappels, maar ook aardappel meel word in voorkoop* verkocht en zooals licht valt te denken, dit jaar met groote schade voor verkoopers. Zoo moet door een fabriek aan den heer W. A. Scholten te Groningen in voor koop verkocht zijn een partij meel van 7000 ba len, die wegens gebrek aan grondstof niet kon den worden geleverd. De fabriek moet hierdoor een schade hebben van ongeveer f 24.000. In de vorige maand is te Waarde geboren een kind van het mannelijk geslacht, aan de linkerzijde zonder arm of been en aan de rech terzijde slechts een klein stompje arm, een klein gedeelte been, aan dit been een hand, waaraan drie vingers en een duim. Niettegenstaande al deze gebreken is het kind gezond en groeit goed. KapitaalsverminderingTe Nieuwdorp werd de vorige week een hoefje groot 39.40 are, verkocht voor f1400. Huis en schuur zijn vóbr eenige jaren nieuw gebouwd, waaraan ongeveer f 4000 werd besteed. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat door den jager A. van Ewijk in de duinen van den heer J. H. Willink onder Noord wijker- hout een geheel zwart wild konijn is geschoten. De sluier, die over de geheimzinnige spook geschiedenis te Amsterdam lag, is thans opge heven. Door nasporingen is men tot de ont dekking gekomen, dat de oorzaak van het kloppen in het huis van den heer Moppes was een 11-jarig dochtertje, dat in sterk overspan nen geestestoestand verkeert. De arme kleine ie thans onder behandeling van een geneesheer gesteld en het spook is verdwenen. Te Delfzijl heeft zich Zaterdag avond de boek houder van een cargadoor verwijderd met een aanzienlijk bedrag in bankpapier, aan zijn patroon toebehoorende. Door de spoedig genomen maatre gelen werd de ontrouwe bediende te Groningen gearresteerd, in het bezit van nog f 2500. Het indertijd zoo spoorloos verdwenen hoofd eener school te Helder, de heer B,, is thans professor in de wiskunde aan een hoogeschool te lowa. Bij het onderzoeken van de op Tessel aangedre ven »Secunda« werden in de kooien 5 lijken ge vonden, van welke een met gebroken beenen. Er zijn nu 7 lijken aan wal. Vermoedelijk is het scheepje omgeslagen, toen een deel der man schap de wacht te kooi had en rustig sliep. - Te Hilversum had een 14-jarige jongen om een kwartje de weddenschap aangegaan, dat hij achter elkaar 4 kop appelen zou opeten. De knaap werd onder het eten door een hevige benauwdheid over vallen, en is overleden. Een onbekende vrouw heeft zich te Amster dam aan de De Ruyterkade verdronken. Haar goed was gemerkt C. V. - De vrouw van D. Y. is te Bolnes, bij het scheppen van water, in de Maas gevallen. Pogingen om haar te redden waren vruchteloos. Aanbestedingen. Op 14 Nov. e. k. zal aan het ministerie van waterstaat enz. te 's-Hage worden aanbesteed: het verlengen der perron-overkapping en het ma ken van eene voetbrug op het station Geldermal- sen, ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Eist. Bedrag der begrooting f 69,250. Boekaankondiging. KUNST EN WETENSCHAP. Naast de vele in de laatste jaren verschenen zangmethoden en liederbundels voor de lagere school zoowel als voor zang- en muziekscholen, neemt het meesterwerk van den heer Herm. Ben der, getiteld: »het zangonderwijsen »de zang onderwijzer*, zeker eene eerste plaats in. Wan neer iemand als de heer Bender, doorkneed in de paedagogiek der muziekwetenschap, waarvan ver scheidene door hem geschreven werken getuigenis afleggen, iets in het licht geeft, dan mag men iets degelijks en zeer bruikbaars verwachten. De nieuwe uitgave van de bovenvermelde wer ken door den heer L. J. Veerman te Heusden, voldoet dan ook geheel aan de strengste eischen. De schrijver geeft ons le vragen en antwoorden over de zangkunst in het algemeen en daarbij ver trouwbare vingerwijzingen voor den onderwijzer en den leerlingverder baant hij zeer geleidelijk den weg die tot het doel leidt om goed zangonder wijs te geven. Hierop volgt: korte theoretisch-practisehe wenken voor een juiste behandeling van het zang onderwijs in de eerste twee schooljaren*, daarna »het gebruik der noot bij het onderwijs in het zingen naar het gehoor« en »het onderwijs in het zingen naar noten voor uitgebreid lagere scholen of zangscholenen eindelijk »de koorklassen-stu- diën* voor meergevorderde en hoogere zangscho len. Hierbij behoort het ^handboekje voor de zin gende jeugd*, verder een practisch oefeningsboek in het zingen naar noten en tevens de een-, twee-, drie- en vier-stemmige liederbundel. (Het laatste ook een 50-tal liederen bevattende en uitsluitend voor mannenkoor bestemd. Terwijl zoo menige zaDg-methode de fout aan kleeft van machinaal te zijn, weinig theorie te leeren en de practijk slechts door inpompen tot haar recht wil doen komen, kan dit werk er roem op dragen, dat het zeer methodisch en duidelijk de theorie en de methodiek behandelt en goed ge- ordende stof tot zangoefeningen bevat. Bij de een- en meerstemmige liederen in de on derscheiden bundels is zorgvuldig gelet op de verhouding der verschillende stemmen, terwijl de ruime keuze van die liederen, zoowel op ern stig als op algemeen gebied, eene voortreffelijke mag genoemd worden, en overal getuigt van zeer smaakvolle melodie. Daarom nemen wij de vrijheid dit werk als een der beste voor de school en zangschool ten zeerste aan te bevelen. Ten slotte vestigen wij de aandacht op »de zangonderwijzer,* die de verdere vorming in hoogcr kunst- en sologezang ten doel heeft. De groote beteekenis van dit boek mogen wij ont- leenen aan de vereeniging van practijk en theorie op streng wetenschappelijken en padagogischen grondslag, aan de uitbreiding in de keuze der oefeningen: over het ademhalen, aangeven van den toon, de uitspraak, de indeeling van de re gisters der stem, vocalisatie, enz. enz., kortom aan alles wat voor eene degelijke vorming der stem noodig is. Een goed boek behoeft verder geen aanbeveling, maar het pleit voor zich, door zich zelf. cj O ^^■qreSgSPBggfiaOTlMI^^ ■IIIIUlü'filWlllLIUUfJUJMf.lB l'IBIIIIfl HIWHMUM O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2