Een inwoner van Frouard is, onder verden king van hoogverraad, te Nancv gekerkerd. Gelijk beweerd wordt, heeft men bij zijn kind een eigenhandig door hem geschreven brief ge vonden, aan den gouverneur van Straatsburg gericht, waarin hij dezen een reeds vroeger door hem gedaan aanbod herhaalt, om tegen betaling van 40,000 frs. een Lebel-geweer met patronen te bezorgen. Men zegt dat de Belgische Minister van Oor log, generaal Pontus, vast besloten is af te treden, indien de quaestie van den dienstplicht niet in de Kamer ernstig aan de orde wordt gesteld. Het reservoir, dat te Montreux sprong, bevatte 1.980.000 gallons water. De vloed had een diepte van ongeveer 15 en een breedte van 70 voet. De aangerichte schade wordt op 1 millioen frs. ge schat. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ramp. De Russische leening ten bedrage van 500 mil lioen francs, is geslaagd. De voornaamste deel nemers zijn te Berlyn, Parijs, Londen en St. Pe tersburg. De Russische keizer lijdt nog altijd aan de ge volgen van het spoorwegongeluk, dat zijn zenuw gestel zeer geschokt schijnt te hebben. Men weet, dat het ongeluk hoogstwaarschijnlijk ontstaan is doordat de Czaar bevel gaf harder te rijden dan de zaakkundigen mogelijk achtten. De buitenge wone belangstelling van den Czaar in het lot der gewonden en der nagelaten betrekkingen der dooden zou vooral daaruit verklaard moeten wor den. Ook wordt de keizer telkens herinnert aan het ongeluk omdat hy zjjn grooten hond mist, die bij de ontsporing omkwam. De nu weder vermoorde vrouw te Londen werd in een huis in Dorset-street gevonden. De vermoorde was de 28-jarige Mary Jane, eigen lijk Lizzie Fisher. Men had haar 's avonds te 10 uren nog op straat gezien en zegt dat een man den nacht by haar had doorgebracht. Men vond haar in haar bed, met afgesneden hals en gruwelijk verminkten rompeen arm was afge hakt, de buik was geopend en de ingewanden waren er uitgerukt. Mary Jane was getrouwd en had een zoon van 10 jaren; haar man is portier van de Spitalfields-markt. Onmiddellijk na de ontdekking van het lijk der vrouw, die op dezelfde wreedaardige wjjze als de in Whitechapel gevallen slachtoffers ver minkt is, heeft de politie bloedhonden doen ko men, om den moordenaar op te sporen. Volgens berichten van Bangazy is een groote veldslag geleverd in het Sultanaat Wadhai, ten westen van Darfoer, tusschen de Mahdisten en de bevolking van Wadhai. De Mahdisten, ten getale van 70,000, vielen de stad Wadhai aan; zjj werden afgeslagen met een verlies van 3000 doodentoch maakten zjj zich van de stad meester. De Sultan is gevlucht. De Zweed Westmark, die uit den Congo is teruggekeerd, zegt dat hjj van een vriend, die daar nog is, een brief ontving, inhoudende dat twee mannen van Zanzibar, die tot Stanley's ex peditie behooren, ontsnapt waren op het oogen- blik dat Stanley, door talrjjke vijanden aangeval len, doodeljjk gewond werd. By Calcutta kwamen twee Engelsche stoom schepen met elkander in botsing. Een zonk, met het gevolg dat 60 personen verdronken. - Een mynontploffing heeft plaats gehad bij Pitts burg (Kansas); 160 werklieden zjjn bedolven. Men denkt dat allen zjjn omgekomen. - Hugo Loevy, directeur van de zoogenoemde Petite Bourse directe te Parjjs, is op den loop ge gaan, een deficit van 600,000 francs achterla tend. Nog een ander Parysche beursman, de bankier Parisot, is op de vlucht gegaan; men zegt dat zijn cliënten 300.000 francs verliezen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Nov. De onverwacht ingevallen vorst, die in den omtrek dezer gemeente eene algemeene verwar ring tot stand bracht en de werkzaamheden aan de Maasmond deed eindigen, de beetworte len in en op het land, benevens tal van aard appelen deed bevriezen, behoort gelukkig weder tot het verledene. De werkzaamheden aan de Maasmond wor den weder hervat, beetwortelen afgeleverd en den akker toont eene algemeene bedrjjvigheid. Of de veldvruchten nu nog dezelfde hoedanig heid hebben, valt echter zeer te betwijfelen. BABILONIENBROEK, 12 Nov. De vorige week had het circa vierjarig dochtertje van P. L. het ongeluk in eene tob met kokend water te vallen. Hoewel het arme kind verschrikkeljjke pjjn te doorstaan heeft, schjjnt het niet te zullen be- zwjjken aan de bekomen brandwonden. WIJK. De zangvereeniging Crescendo alhier zal Vrjjdag 16 November a.s., op eervol verzoek eene uitvoering geven in het naburige Veen. ANDEL, 11 Nov. Heden morgen maakte de Eerw. heer F. J. C. Schook aan zjjne ge meente bekend beroep te hebben ontvangen naar de Herv. gem. van Garderen, eene vroegere standplaats, doch geene redenen te hebben aan deze roepstem gehoor te geven. DUSSEN, 12 Nov. Toen de schipper F. D. van hier op Donderdagavond bjj sterken wind het Oude Maasje op voer, sloeg hij tusschen het Waspiksche en Raamsdonksche veer, door het wenden van de giek, over boord, 't Was donker en de eenige bemanning, die zich ver der aan boord bevond, bestond uit zijn 13-jarig zoontje. Deze had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om alles aan te wenden wat in zijn vermogen was en smaakte het geluk zjjn vader weder behouden aan boord te brengen. Dat vader en zoon beiden konden zwemmen, bracht veel toe tot de redding. WOUDRICHEM, 12 Nov. De opbrengst der suikerbieten in deze streek is ver beneden het geringe. Ongeveer f 150 bedraagt de opbrengst minder dan aan pacht en arbeidsloon per bunder is betaald. Herhaaldelijk hoort men klachten over de veer- of veeboot van Gorcum op Woerkum, zelfs worden de locale nieuwsbladen er mee op gevuld. Zoude er geen doeltreffend einde aan gemaakt kunnen worden door onderling een veerboot op Gorinchem te laten varen. De aan- deelen daarin zeer gering te stellen, b. v. f 10, zoodat ieder een aandeeltje kon nemen. Van 't dividend kon men op zulk een wijs verzekerd zijn. Moge de handen toch eindelijk eens aan de ploeg geslagen worden. Voorzeker zal men bij de Altenaars steun vinden. DALEM, 11 Nov. 3.30.30 H.A. hooiland, op Broek, onder de gemeente Vuren en Dalem, toebehoorende aan P. v. d. Heuvel alhier, is bij publieke veiling, in twee perceelen, ingezet op f5600. GORINCHEM. Door het aannemen van het beroep naar de herv. gem. te Leerdam door ds. N. C. J. de Minjer pred. te Hoog-Blokland zullen in de ring Gorinchem van de 12 predi kantsplaatsen niet minder dan 6 vacant gera ken. Van de 10 gemeenten, waaruit de ring is gevormd zijn er dan 6 zonder eigen predikant. De heden alhier gehouden paardenmarkt, de laatste in deze streek, muntte uit in grooten aanvoer en zeer vluggen handel. Door de tal ryke buitenlandsche kooplieden werden vele luxe-paarpen aangekocht. Aan de ljjn stonden 1590 stuks paarden. Er werd besteed voor weelde- paarden f500 en f800, werkpaarden f100 a f300, li-jarige f100 a f240, veulens f 40 a f100, hitten f30 a f80. - De jaarlijksche winter-collecte ten be- behoeve der Hervormde Diaconie, bij inschrij ving te Gorinchem gehouden, heeft ongeveer f1500 opgebracht, dat is ruim f170 meer dan in 1887. Binnenland. De audiëntiën van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid zullen voortaan, met ingang van 17 November 1888, in plaats van des Donderdags worden gehouden des Zaterdags te één uur. Vrjjstelling van patentbelasting is aan de re geering gevraagd voor de geneeskundigen. Eenige figuranten, verbonden aan den Grooten Schouwburg te Amsterdan, hebben zich tot den Minister van Oorlog gewend om hunne bezwaren in te brengen tegen het gebruik maken van militairen als figuranten, waardoor zjj zich be nadeeld achten in den tak van hun bestaan. Werd onlangs de premie, aan Indische ambte naren bjj hun aanstelling uitgereikt, van f 2500 op f1000 teruggebracht, thans verneemt de »L. Crt.« dat het plan bestaat een volgend jaar ook die f1000 terug te houden, waardoor dus de geheele premie zou vervallen. Naar aan »De Tijde uit goede bron wordt verzekerd, zou het verslag der Staatscommissie betrekkeijjk de defensie zoo goed als gereed zijn. In den boezem der commissie heeft het gevoelen der voorstanders van den persoonlijken dienst plicht gezegevierd; slechts drie stemmen zouden zich bjj de laatste beslissende stemming daar tegen hebben verklaard. In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer vragen ruim een 90-tal tabaksplanters uit Eist, Leerdam en Amerongen invoerrechten op de tabak, omdat volgens hun beweren daardoor alleen een einde kan worden gemaakt aan den kwijnenden toestand der tabakscultuur hier te lande. Bljjkens eene aankondiging der Maatschappjj tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zullen de retourkaarten in binnenverkeer der Maatschappjj, die op Zaterdag 22 en Zondag 23 December e.k. worden afgegeven, geldig zjjn tot en met Donderdag 27 December d. a. v. Volgens de »Stoompost< is een proefneming met derde klasse telegrammen in overweging ge nomen, n.l. het tegen verminderden prijs oversei nen van niet spoedeischende berichten op de voor de telegraaf meest geschikte tjjdstippen. Te Yerseke werd Dinsdagavond door den heer Bolsius, inspecteur der Ned.-Amer. Stoomvaart maatschappij, eene rede gehouden ter aanmoe diging van de landverhuizing naar de Argen- tijnsche Republiek. Reeds hebben vijf gezinnen, uitmakende ongeveer 30 personen, zich daartoe aangemeld, en waarschjjnljjk zullen nog meer personen dit voorbeeld volgen. De regeering van Argentina verstrekt vrjjen overtocht, onder voorwaarde, dat de kosten in twee en een halfjaar moeten terugbetaald worden. Te Amsterdam is aangekomen en aan het Amstel-hötel afgestapt de heer Ilené de Labou- laye, door de Fransche regeering belast met het instellen van een onderzoek naar het controle stelsel, in werking bij onze Rijkspostspaarbank. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft, zonder noemenswaardig debat, bij acclamatie besloten tot verdere uitbreiding der Rijnhaven en uitdie ping der Prinsessehaven, waarvan de kosten zijn geraamd op f 374,000. Op het werklieden-congres te Londen betoogde de Nederlandsche afgevaardigde, de heer Croll, dat het volk van Nederland, wat de internationale organisatie betreft, zou zjjn verlamd, zoolang het recht van vereeniging beperkt werd en men vergunning moest vragen, om meetings in de open lucht te houden. Volgens de »Temps« spreekt de heer Croll hetFransch vloeiend en zelfs met zekere charme Bjj Recht voor Allen is voor de werksta kers te Enschedé ingekomenf 25 van de redactie en f 100 van den heer Domela Nieuwenhuis. Volgens het bijschrifteen deel van zijn trakte ment als Kamerlid. De heer Vöclker, die op zjjn landgoed »Zoe- len«, te Zoelen, slechts een paar maanden in het jaar verblijf houdt en uit dien hoofde aldaar niet in den hoofdelijken omslag kon worden aangeslagen, heeft echter uit eigen beweging f500 in dien omslag bijgedragen, als een tege moetkoming in de kosten der gemeentehuis houding. In de verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Ge brek aan werk en de lage arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste oorzaken. Sedert Woensdag 7 tot Vrijdag 9 November zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 4 zalmen van 18 tot 26 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,68 tot f 1,89. Van 7 tot en met 9 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 5 zomer- en 82 winterzalmen, zomerzalm gold f 0,50 a f 0,60, winterzalm fl,60 a f2,10 per 5 ons. Het is te wenschen, zegt de >Arnh. Ct.«, dat de ingezetenen van Veere thans een verstandiger antwoord zullen ontvangen dan op vroegere verzoeken om den beker van Maximiliaan van Bourgondië te verkoopen. Thans heeft geen sterveling iets aan den beker, want de Veerenaars zullen toch, evenals in alle andere steden, wel zeker de laatsten zijn om te gaan kijken naar hun museum, een museum met één stuk. Wat de voorspiegeling betreft omtrent een proces met de afstammelingen van Maximiliaan, dit is een praatje, dat slechts in het hoofd van een gepetrifiëerd jurist opkomen kan. Geen Spaansch of Oostenrjjksch Vorst zal Veere een proces aandoen om dezen beker, die voor de gemeente nu evenveel waard is als de parel op den mesthoop voor den hongerigen haan. Den 11 December zal te Amsterdam een groote reclame-optocht worden gehouden. De optocht zal gehouden worden met eene keur van rijders uit het circus-Carré, met Maximiliaan Carré, den zoon des directeurs, aan het hoofd, en allen ge- costumeerd in de dracht, waaraan Lodewijk XVI den naam gaf. Voor de vacante betrekking van machinist bij het stoomgemaal van »de Nederwaard«, zjjn niet minder dan 96 sollicitanten opgekomen. Deze betrekking wordt bezoldigd met f 600 en vrije woning. Uit deze 96 sollicitanten is voorloopig een 11- tal opgemaakt. Uit verschillende plaatsen in Drente worden berichten ontvangen, dat door de plotseling in getreden vorst groote hoeveelheden aardappelen bevroren zijn, die door de bezitters nog niet behoorlijk gekuild of gekelderd waren wegens de drukke werkzaamheden in de venen en daar men niet zoo plotseling zulk een heftige vorst verwachtte. Toen Woensdag B. en W. van Rotterdam tot vreugde der burgerij hun eerste kennisge ving in zake de feestviering van 17 November hadden ingetrokken, vernam men met ontzet ting dat er aldaar reeds eenige duizenden glazen waren ingeslagen. Het bericht was waar, daar tal van kooplieden reeds de noodige illumineer glaasjes hadden »ingeslagen«. Bjj het scheep brengen van suikerbieten te Dreumel werd, zooals gewoonljjk geschiedt, uit den aangevoerden voorraad een zak aangewezen om te worden gewogen en onderzocht, ten einde daarnaar de qualiteit van al het overige te be- oordeelen. Terwijl nu die zak nauwkeurig geïn specteerd werd, trof men er een biet in aan, die in een gouden kettinkje met medaillon was vastgegroeid. Ongetwijfeld was dit kleinood vroe ger op dien akker verloren geraakt of bij de bemesting er op gebracht, en heeft de plant in haren groei het geënterd. In het Yondelspark te Amsterdam, waar men trachtte schaatsen te rijden, vielen verschillende personen door het ijs. Allen werden gered; een was reeds bewusteloos. - In de Groote Katten burgerstraat te Amsterdam had een moeder haar 3-jarig kind in een kinderstoel geplaatst, waarin zich een test met vuur bevond. Tijdens de af wezigheid der vrouw geraakten de kleederen van de kleine in brand, zoodat zij met ernstige brand wonden naar het gasthuis moest worden ge bracht. - Op Terschelling is het lijk van een zeeman aangespoeld. Vermoedelijk is het van een der opvarenden van den op 14 Oct. daar ge- stranden Noordschen schoener »Haabet.« - Op een stoomschip te Rotterdam is een werkman met de hand in de machine gekomen. Twee vin- gers werden hem verbrijzeld. - Te Numansdorp is een 5-jarig meisje, dat het ijs wilde probeeren, in het water gevallen en verdronken. - Te Haar lem waagden eenige kinderen zich op het ijs van de Leidschevaart. Allen zakten er door en een hunner, een 7-jarige knaap, verdronk. - Tusschen Workum en Parrega is een 16-jarig jongeling, en te Geldersch Veenendaal een 4-jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. - Een koffie huishouder, te Zutfen woonachtig, bracht een zijner vrienden met den trein naar Deventer. Daar werd nog eens gedronken en geklonken en de man besloot te voet huiswaarts te koeren. Te Gorssel viel hij echter in een sloot, hij kroop er uit, doch kon niet verder komen. Hij viel neder en des anderen daags vonden voorbijgangers zijn lijk. Hij was in zijn natte kleederen doodgevro ren. - Op de Merwede voor Sleeuwijk is het tweemastschip Cornelia,schipper van Biezen, van Dussen, dat aan den. grond voer, door een mede afsleepend yzerschip aangevaren. Het achter schip werd doorboord, waardoor de schippers vrouw verpletterd werd en het schip zonk. Vier kinderen zijn uit de vol met water geloopen kajuit gered. - In het hofje aan den Zwarteweg in Den Haag werd de aandacht der buren ge trokken door een brandlucht, komende uit de woning van een man, A. V. genaamd, die daar alleen gehuisvest was. Toen men de woning binnentrad, vond men slechts een nog brandend lijk. Men vermoedt dat de ongelukkige, zijn pijp willende aansteken, daarbij in brand geraakt is. In de Hugo de Grootstraat te Rotterdam is een 7-jarig knaapje door een wagen overreden en kort daarop bezweken. - In de wollenstoffen- fabriek van den heer J. M. te Tilburg heeft een treffend ongeluk plaats gehad. P. H., een jonge ling van 17 jaar, aan den zoogenaamden ton- molen werkende, is daarmede in aanraking ge komen. Zijn rechterarm werd verbrijzeld en hij bekwam ook andere verwondingen. De ongelukkige is dadelijk ter behandeling naar het gasthuis ver voerd. - Aan den Suez-steiger te Amsterdam ge raakte Zaterdagmorgen een man te water. Hij werd weinig tijds later levenloos opgehaald. RECLAME. Een verkoudheid wordt gewoonlijk zeer licht geteld en men denkt daarbij niet dat zij meer malen de bron is, waaruit allerlei ziekten voor komen. Een jager, die tijdens de jacht zijn prooi achtervolgt, om iets later achter een boom stand te vatten, pakt in dat laatste oogenblik koude. Een schaatsenrijder, die met kennissen op de baan wedijvert, blijft, bij het bereiken van den eindpaal, even stand houden en vat koude. Een ieder die uit een warm vertrek komt en iets later door een vriend op weg wordt staande gehouden, vat koude. Uit al die oorzaken ontstaat koorts, jicht, rhumatiek, ja zelfs slepende ziekte en meermalen tering, gevolgd door de dood. En bestaat er dus dan geen middel om tegen die nadeelige gevolgen gewapend te zijn? Vroeger bestond dat niet en het getal slacht offers aan gevatte koude is dan ook legio. Thans is het middel gevonden om tegen die vreesselijke kwaal beveiligd te zijn, het is het navolgende: Sints de Heer E. Schmeink, Vuchterstraat, G 21, te 's Bosch, zijne Chemiserie Speciale sur Mesure te 'sBosch heeft geopend, zijn aldaar wollen, tricot en normaal Ondergoederen te koop, die het middel in zich omdragen, om alle na deelige invloeden baiten te sluiten. Wollen en flanellen onderhemden, borstwarmers en gezond heidsgordels geven aan den gebruiker een har nas, waardoor hij tegen alles bestand is. Zie verder achterstaande advertentie. Wanneer ge te 's Bosch komt, verzuim niet er even in te loopen. Ge vindt zeker iets van uwe gading en daarbij zit alles, of het aan het lichaam gegoten is en de prijzen: uiterst billijk. .fianrrrirt wrw-i-™» - ^SSÊSSSSSSSSSÊÊSÊSSSSSSSSS^ Landbouw. OUD-HEUSDEN, 12 Nov. Werd eenigen tijd geleden in uw blad melding gemaakt, dat de stier van G. Weck alhier was afgekeurd, wij vertrouwen dat u thans wel de mededeeling zult willen opnemen, dat door genoemden G. Weck thans een stier is aangeschaft, die aan alle eischen voldoet en door de commissie is goedgekeurd. Een blik in den landbouw van vóór vijf ig jaren, wordt onzen lezers door het navolgende geschonken, ons door een onzer abouné's toege zonden, dat wij, voor zoover dit geen familie aangelegenheden betreft, overnemen. makende alzoo ruim 18 bunder bouwland, welke bestendig onder den ploeg zijn en in de nabijheid mijner woning liggen. Daarenboven heb ik op een groot uur afstand mijner woning, nog jaarlijks omstreeks 10 a 12 bunders bouwland in eigen gebruik, waarvan ik nogtans geene nauwkeurige aantee- Ter verduidelijking dient, dat genoemden landbouwer in het Noord-Westelijk gedeelte van Noord-Brabant woonachtig was. Cl i Uit het Dagboek van een Noord-Brabantschen landbouwer IN 1838.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2