I, P. PIS, - HEUSDEN. Hij li. AG. Springstier. De Prachtuitgave Steenkolen. publiek verkoopen: LANDEN, Sigaren-Depót, stooffl-ïoitzaprü en sctaverij „DE LIUGE." TE ST. NICOLA AS-ET AL AGE gereed is, welke uitmunt door g root e verscheidenheid en fijne artikelen. Tevens voorradig eene ruime keuze van Cadeaux en versieringen voor L. V finaal verkoopen: Engstraat, Heusden. GO Ti INC HEM. KERSTBOOM EN. St. NICOLA AS P. KIPPING, te Heusclen, Brood-, Koek-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij Landbouwer te Oudheusden, STAATS-LOTERIJ. !I1 Israëlietische Huisgezinnen, Notaris TAN MEERTEN He Notaris VERBERNE J. BOEREN, HOUTHANDEL. bericht zijnen geaehten begunstigers, dat de keningen heb gehouden, evenmin als van 8 a 10 bunders laag gelegen slechter weiland, die ik jaarlijks omploeg en na 2 of 3 bebouwd te heb ben, weer in wei laat liggen. Hiertoe houd ik 10 werkpaarden en de noodige gereedschappen en werktuigen. Des winters heb ik GO a 80 stuks vee op mijne stal en maak doorgaans 300 voer mest, van omtrent 7500 Neder'. ponden ieder. Deze mest wordt zoodanig behandeld, dat ze reeds in April goed rot is en zeker geen betere in den omtrek kan worden aangewezen, waar van een derde op mijne weilanden, voor zoover die zulks noodig hebben, wordt opgebracht en de overige twee derde op mijne voorschreveue achttien bunders bouwland. Gedurende elf jaren dat ik deze perceelen in gebruik heb zijn dezelve geen enkel jaar buiten bezaaing gebleven en door eene behoorlijke afwisseling van vruchten en goede bearbeiding van den grond werd de braking of het zomervegen geheel onnoodig. Slechts één jaar moest ik van deze stelling af wijken; een zeker perceel was zoozeer met on- onkruid bezet, dat ik genoodzaakt was eenen oogst op te offeren om hetzelve daarvan te zuiveren. Ik getroostte uit nooddwang die sierade doch die ondervinding spoorde my te meer aan niets te verzuimen om mijne ploeglanden in een zuiveren staat te houden, zoowel door ter be kwamer tijd dezelve naar den eisch te beploegen en vooral op de regte tijdstippen te eggen en zoo noodig de wortelruigten af te ruimen, als wel door het overgeblevene onkruid te doen uit- wieden; van jaar tot jaar worden mijne akkers zuiverder en behoef ik mindere uitgaven voor wielooncn te doen. In 1836 kostte het mij slechts f 10 en ia 1837 zelfs nog iets minder. Intus- schen is het voor ieder aanschouwelijk dat mijne akkers jaarlijks de beste vruchten opleveren van de geheele nabuurschap. Niemand zelfs kan meerdere prijzen bedingen voor pacht om te aardappelen en ik geloof niet dat ligtelijk iemand meerder mudden van die vruchten uit zijne ak kers zal delven dan ik, gelijk trouwens hier van algemeene bekendheid is. De pacht mijner vlas- landen, welke ik daartoe door heilzame en zoo noodzakelijke afwisseling van vruchten geschikt maak, is altijd van de hoogste en mijne vaste vlaslandpachters vertrouwen hierop, door de on dervinding geleerd, zoo zeer, dat zij de landen, hetwelk ik hun als geschikt voor die teelt op geef, nimmer gaan zien en nooit eenige beden king tegen den prijs door mij gesteld hebben. En dat mijne landen de regte vruchtbaarheid hebben gekregen blijkt ook daaruit, dat met uitzondering van een enkele reis, toen ik de prijs met nagenoeg een derde heb verminderd ik al tijd de volle pacht heb ontvangenten bewijze dat de oogst jaarlijks naar wensch was. Hierbij moet men in het oog houden dat de vlaspucht gewoonlijk op tweeërlei wijze in dezen omtrek geschiedt, namelijk: lo op »stik sta vast« en 2o »op de kijk«. Ik verkies altijd de laatste manier, als over tuigd dat de toestand mijner akkers deze risico of kans een aanmerkelijke overwigt ten mijnen voordeele oplevert. Wat betreft den aard der bouwlanden, deze is zeer verschillend, meestal een kalkige, zandige kleigrond, met weinig humus. Hier en daar is het land met brand bezet, daardoor veroorzaakt, dat, omtrent ter diepte van 2 of 2£ palm, een vaste laag scherp zand gevonden wordt. Bij heete zomers, gelijk in 1835, ziet men op meer deze akkers het te veld staande graan vóór den tijd dikwerf in 2 of 3 dagen geheel wegsterven; terwijl andere landen eenen digten, taaijen, stij ven kleigrond zonder zand hebben. Sommige hebben op zekere diepte een harde of vaste laag, omtrent een palm dik, blaauwe klei, die bij ze kere jaargangen, ja meestal, de vruchtbaarheid benadeelt, daar die panaardige tusschengrond niet toelaat, dat er tusschen die boven- en on derwereld communicatie bestaat. Ik heb dit eenigermate verholpen, door in die landen meer dan gewone en diepe greppels te graven, waar door de oppervlakte verhoogd en de uitwatering verbeterd is. Meerder aan deze grond, zoowel als aan de brandachtige, te doen, zou misschien wel iets baten, maar geenszins opwegen tegen de kosten van den arbeidmisschien echter dat een digte, taaije, stijve kleigrond, die ik nog- tans niet in bezit heb, door toevoer van eenige wagens of karren zand, genoegzaam in de na bijheid voorhanden, met voordeel te verbeteren zouden zijn. De grondslag dezer landen is over het algemeen eerder laag dan hoog. De winter granen staan veel bloot om te verdrinkenhet polderwater wordt door kunst uitgemalenin den zomer, als het water op het gewone lage peil is, liggen de bouwakkers 3, 4, 5 a 8 palm uit het water; de gewone huur per bunder is van f 21 tot f 32 per bunder, terwijl de ver koopprijs per bunder is f 300 tot f 500. Deze bijzonderheden moeten hier ten berde worden gebragt, om de bedenking weg te ne men dat de hiervoren vermelde opbrengsten, niet hoog misschien naarmate van de vermeende zorgvuldige bearbeiding, laag zijn voorgekomen. Wanneer men in aanmerking neemt den aard en ligging zelve dier gronden c-n zijne waarde, gelijk een en ander meer dan het ruimer pro ductief vermogen in den weg staat, zal men erkennen moeten, dat die opbrengsten waarlijk niet gering zijn, terwijl het klaarblijkelijk is, dat mijne akkers van jaar tot jaar in vrucht baarheid toenemen en mij telkens, zonder bui tengewone rampen of onheilen, meerder geven. Gedachten aan verschülende schrijvers ontleend. Wanneer gij niet bidden kunt smeek dan zoolang tot gij het geleert hebt. Slechts zoolang een blad groeit is het groen van het oogenblik af dat het zijn vollen was dom bereikt heeft, begint het te verwelken eerst ongemerkt maar zeker en altijd merkbaarder. Niemand zij zoo ingenomen met zich zeiven, dat hij zou rneenen geen nut of licht uit boe ken te kunnen trekkenmaar niemand denke ook zoo gering van zichzelven, dat hij niets zou kunnen leeren buiten hetgeen in boeken staat. Aan de bruid die de man zich koos, kan men ontdekken of hij zijn eigene waarde ge voelt en welke geest hem bezielt. Zelden worden complimenten gegeven zonder eenige onwaarheiden zelden worden grof heden gezegd zonder eenige waarheid. De edele daad beloont zich zelf. De beste daden zijn die, welke noch ver klaring, noch verontschuldiging behoeven. Eene schoone daad is dubbel schoon als niemand er van weet dan God en wij alleen. Als de nachtviool in het donker, zoo spreidt ook de deugd haar fijnste geuren in het ver borgen, terwijl een alom geprezen daad weldra begint te gelijken op een geplukte roos, die overal betast en beroken is en ook spoedig alle frisckheid derft. Gemengd Nieuws en Allerlei. Tegen springende handenEen theelepel vol zuivere honing in een kopje regenwater opgelost, daarmede de handen gewasschen en goed inge wreven, geeft veel verlichting van pijn. Men moet echter vooraf de huid zuiveren. Drie- a vier maal daags en zoolang wrijven tot de handen van zelf droog worden. Men trekke een paar oude zachte handschoenen aan en houde de handen zooveel mogelijk droog. Middel tegen bevroren handen, voeten en an dere ledematenVermengt salmiakgeest, katu- ferspiritus en gewone spiritus in gelijke deelen doopt hierin een stuk linnen en slaat dit om het bevroren lidmaat. Zoodra het linnen droog is, besproeit men het met het mengsel zonder het verband los te maken. Het nieuwste nieuwtje zijn volgens een Duitsch blad ijzeren visitekaartjes. Zij zijn uit zeer dun geplet ijzerblik vervaardigd, terwijl de naam daarop in zilverdruk, die scherp op den donkeren grond van het kaartje uitkomtis aangegeven. Veertig zulke kaartjes op elkaar zijn niet dik ker dan een millimeter. Ze zijn sterk en zeer duurzaam. »Ga je morgen naar de kerk Marie?« »Als mijn nieuw kleedje goed uitvalt Ja!« Marktberichten. HEUSDEN, 10 Nov. Grasboter f 0.77 a f 0,00 per stuk van 6 ons. Iiooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 8 a 0 cent per stuk. 's-HE RTOGENBOSCH, 12 Nov. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 210 vette kalveren en 48 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 46 a 52 ct., 2e kw. 40 a 46 ct., 3e kw. 36 a 40 ct. per kilo. De vette var kens golden 40 a 47 ct. per kilo. Den 12 Nov. was de prijs der boter 1.00 tot 1.26 cent. ROTTERDAM, 12 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 263 runderen, 53 vette en graskalveren, 1 nuchtere kalv., 1660 schapen of lammeren, 762 varkens, 0 biggen, 0 bok, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 64 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 56 a 00 ct., kalve ren le kw. 92i ct., 2e kw. 85 a 80 ct3e kw. 1 00 ct., schapen le kw. 58 ct., 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 22 a 00 ct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 18 ct-, licht soort 19 a 20 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren 5.50 a 6.00. Overm. dito f 6.10 a 6.30 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 10.00 a 10.50. Aange voerd 2 partijtjes. Zoeteuiolkscke kaas f 20 a 24.50 per 50 kilo. Aanvoer 30 partijtjes. WATERHOOGTE KEULEN. 9 Nov. 2.92 M. boven 0. 10 Nov. 2.77 M. 11 Nov. 2.64 M. 12 Nov. 2.57 M. WEERBERICHT, (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Z.-O. wind. Advertentiën. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sucramenten, onze geliefde Moe der, Behuwdmoeder en Grootmoeder, Mejufvrouw Johanna Maria Michielsen, weduwe van den Heer ANTONIE VERBERNE, in den ouderdom van bijna 87 jaren. Uit aller naam, VERBERNE, Notaris te Dussen. EERSTE KWALITEIT a 50 Cent per 5 Ons en bij minstens 2% Kilo tegelijk a 45 Cent per 5 ons. staat ter «lefeLcirij»- besclïiIïl>^^£lr• een goedgevormde, witbonte DEKGELD 25 CENT. o De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 329ste STAATS-LO TERIJ vangt aan op 19 November e.k. Geheele en gedeelten van Loten zijn steeds voorradig bij TE HEUSDEN. Bij alle Boekhandelaren is inzage te bekomen van en de inteekening opengesteld op de na volgende bewerkt door L. Borstel. Compleet in 44 afleveringen a 20 Cent, be vattende 25 prachtige platen in kleurendruk en 2 kaarten. De afleveringen 1 tot 30 zullen veertien dagen na elkander verschijnenterwijl de afle veringen 31 tot 44 aan de eerste 200 inteeke- naren gratis zullen worden afgeleverd. De inteekening is opengesteld voor het geheele werk. De betaling geschiedt per vijf afleveringen. Q8F"" Met eene uitgaaf van slechts 10 Cent per week is men in circa een jaar tijds bezitter van dezen Prachtbijbel. blijft voortgaan met de levering van Steenkolen, in de Stad a 54 Cent per Mud, vrachtvrij aan huis. Aan het pakhuis afgehaald a 53 Cent per Mud. te Andel, zal in de herberg van J. Kalis aldaar, by inzet en afslag, op Woensdagen 21 en 28 November 1888, telkens des voor middags 10 ure, onder Ponderoij en. 60 Aren 50 Centiaren BOUWLAND, ten zuiden van den beneden Achtersteeg, Sectie D Nummer 513. 50 Aren 20 Centiaren BOUWLAND, genaamd »de Voorste Langkamp«, ten noorden van den dijk, Sectie D Nummer 197. 59 Aren BOUWLAND, genaamd »de Ach terste Langkamp«, ten zuiden van den beneden Achtersteeg, Sectie D Nummer 198. Eene Hectare 60 Aren 10 Cent. WEILAND, genaamd »de Ivwijpert«, Sectie C Nummer 92. Breeder bij biljetten omschreven. te Dussen, zal te Wijk, ter herberge van Huibert van der Maden, op Vrijdag 23 Novem ber i888voorm. 10 uur, in 't openbaar Een goed doortimmerd H TJ I met BAKKERIJ, HOUTSCHUUR,SCHUUR, ERF en BOOMGAARD, op een der beste standen te Wijkgeschikt voor elke nering, Sectie A Nos. 787 en 788, groot 24.70 Aren. Ingezet en verhoogd tot slechts f 3000. Bijzondere aanbeveling verdienen de merken: Nederland per stuk 2 ct. p. m. f 19.00 LaFlordeJouquinLanza 2| -24.00 Dona Elvira 3 - 29.00 Puike Havanna a 7 en 10 ct. per stuk. Kistjes van 25 en 50 stuks in diverse merken verkrijgbaar. Lekkerkerk. Rotterdam. Hertekade.9 ZEER BILLIJKE PRIJZEN! IJzersteentegels, METSELMATERIALEN Engelsche IJzeraardenBuizen Asten9 Nov. 1888. voor de de navolgende ST. M L SEllSDEN kn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3