aF en kleedde en voedde men 25,000 hunner soldaten. Onze regeeringsvorm werd weldra en telkens weer veranderd, onze koopvaardijsche pen door de Engelschen afgenomen, onze Oost- en West-Indische bezittingen veroverd; handel en scheepvaart stonden stil, alleen de ontvangers der belastingen, natuurlijk ten voor- deele der Franschen, hadden 't druk. In 1799 kreeg Napoleon als Eerste Consul 't bewind in handen, maakte een eind aan de gruwelen, die in Frankrijk in naam der vrijheid werden bedreven, en drong de Franschen door zijn krijgskundige bekwaamheden en door zijn goed geluk weldra tot onbepaalde gehoorzaam heid. Eerst Rutger Jan Schimmelpenninck als hoofd der Bataafsche Republiek, weldra Lodewijk als koning van Holland, moesten dansen naar de pijpen van Napoleon. - Maar 't moest erger worden: bij Frankrijk ingelijfd verdwenen we geheel uit de reeks der Europeesche Staten. Uit geperst, door Fransche ambtenaren gebrutaliseerd, door laaghartige Fransche spionnen zelfs in het familieleven begluurd, door den Franschen keizer naar allerlei slagvelden meegesleept om voor kanonvleesch te dienen, beroofd van drukpers vrijheid maar wie zal al de ellende op noemen, toen geleden Wij kunnen 't niet, al was 't daartoe hier de plaats. Daar maakte de wereldveroveraar zich gereed tot een geweldigen kamp. In 1811 werden alle weerbare mannen van 17881791, dus van drie jaar tegeljjk, in zijn legers ingedeeld. In 1812 werden drie bannen, van 1826, van 2640, en van 4060 jaar opgeroepen en aldus meer dan een half millioen soldaten naar Rusland ge voerd. Met welken uitslag? 't Is onzen lezers bekend: bang voor pestziekten werden 240 dui zend gesneuvelde of bevroren soldaten, waaronder vele Nederlanders, in Rusland verbrand; van 't 4e Armeekorps, sterk 48000 man, kon het treurige overschot zich bergen in een kamer. Voor 't eind van 1812 was op Russische bodem geen vijand meer. De held van Europa keerde in zijn hoofd stad terug als een vluchteling, nauwelijks her kend aan de poorten van zijn paleis. Oostenrijk, Rusland, Engeland en Pruisen verbonden zich tegen Napoleon en versloegen in een reeks van veldslagen de nieuw gewor ven legers. Zoo hield Napoleon bij Leipzig (1619 Oct. 1813), van zijn 170 duizend man er slechts 70 duizend over. Nu werd zijn val als zeker beschouwdmaar vooral voor ons land zou de marteling hevig en langdurig zijn. 16 Nov. zei Napoleon nog tegen Schimmelpenninck: »laat men in Holland toch verstandig zijn en zich wel overtuigd hou den, dat ik 't land liever aan den Oceaan af zal staan, dan 't terug te geven. >Maar Nederland gaf door zelfbevrijding daarop een beslissend antwoord.Door verdrukking waren we tot eenstemmigheid, door slavernij tot het waarachtige gevoel van vrijheid, door geleden ellende tot een alles opofferende vader landsliefde gekomen; en wakkere mannen met Yan Hogendorp aan 't hoofd behoefden slechts de vaderlandsche driekleur te ontplooien, om weldra den kreet Oranje bovenin in de straten te doen weergalmen. 15 en 16 Nov. hadden er onstuimige volksbewegingen te Amsterdam plaats en rukte men de Fransche wapenborden af; den 17 Nov. volgde daarop de Omwente ling te 's Hage, waar de Keizer afgezworen en door G. K. Yan Hogendorp, Van der Duijn Van Maasdam en Van Limburg Stirum in naam van den Prins Van Oranje de regeering werd aanvaard. Daarvan en daarom viert Nederland thans na 75 jaar zijn bevrijdingsfeest; die dag wordt door ieder, die zijn land en volk, zijn taal en vrij- heid lief heeft, dankbaar herdacht. Buitenland. De dichter Jan van Beers is, na eene ziekte van weinige dagen, in den ouderdom van 67 jaren overleden. Hertog Maximiliaan is Donderdagmorgen ten halfvier uren overleden. Hériot, de eigenaar van de Louvre-magazijnen te Parjjs, is onder curateele gesteld. De bladen bevatten een telegram uit Weenen, waarin melding wordt gemaakt van het gerucht, dat een poging tot moord op den vorst van Bulgarije is gepleegd. Een latere tijding zegt, dat het bericht om trent den aanslag op Prins Ferdinand onwaar is. Overal heerscht volkomen rust. De rekening van het onlangs aan Boulanger te Parijs aangeboden feestmaal, door zijn be wonderaars van het 15e arr., was niet geheel afbetaald en Boulanger zelf zal 600 frs. moeten bijpassen Mevrouw Boulanger wil van haar echtgenoot scheiden. Zjj heeft, volgens een correspondent te Parijs, de aanvraag tot echtscheiding reeds ingediend, welk nieuwtje in de Parijsche pers geen geringe sensatie zal maken. Koningin Nathalie heeft voor 1.800.000 roe bels land gekocht. De Servische Regeering heeft te Weenen geklaagd over het verschijnen van spotprenten aldaar op Koning Milan en de uitgevers van humoristische bladen hebben thans van de Oostenrijksche Regeering last gekregen geen caricatures op den Koning op te nemen. De vermoedelijke moordenaar van Mary Jane Kelly werd Vrijdagmorgen gezien door een man, die een zeer uitvoerige beschrijving van hem gaf. Men hoopte hem nu te vinden, maar tot hiertoe is geen spoor ontdekt. Bij Holborn is gearresteerd zekere Thomas Murphy, die in het bezit werd gevonden van een extra groot meshij ziet er uit als een ma troos en gaf een verward relaas van zich zelf. Men verwacht, dat de tentoonstelling te Glas gow, die Zaterdag is gesloten, een saldo van 40.000 pd. st. zal opleveren. De tentoonstelling werd bezocht door 5f millioen menschen. Te Barcelona steeg in den laatsten tijd her haaldelijk de Fransche luchtschipper Baday op, die met zijn ballon »Montgolfier< heel gevaar lijke kunststukken uithaalde want hij hield zich enkel aan een afhangend touw vast en maakte daaraan gymnastische toeren. Eenige dagen geleden zou hij wederom op stijgen. De ballon was gevuld, wiegelde heen en weder boven de in de aarde geheide palen en rukte aan de touwen, waaraan hij vastge houden werd. Het commando om los te laten weerklonk, de ballon steeg met den luchtschip per omhoog, maar rukte tot algemeene ontstel tenis een der palen uit den grond, waarom een touw was verward geraakt. De paal trof den ongelukkige Buday met zooveel geweld dat hij bewusteloos omlaag stortte. Pijlsnel steeg de ballon omhoog en was weldra uit het oog verloren. Het onheil was daarmede echter niet geëindigd, want de paal raakte van het touw los en viel, van groote hoogte, midden onder de toeschou wers een persoon werd dadelijk gedood en verscheidene kijkers kregen zeer ernstige ver wondingen. Een der ongelukkigen wiens been moest worden afgezet, stierf tijdens die bewer king. De toestand van vele gekwetsen en die van den luchtschipper is hopeloos. Te San Francisco heeft een fabrikant lijk kisten met treurmuziek in den handel gebracht, die psalmen en gewijde gezangen doen hooren zoolang de kist in beweging is bij het ver voer naar en het neerdalen in 't graf. Een te Liverpool uit den Congo ontvangen bericht luidt, dat volgens een Duitscher, die aan de mond van de rivier was aangekomen, en die pas uit majoor Bart.telots kamp kwam, het met dat kamp treurig gesteld was. Er was weinig voorraad en veel ziekte. Men vreesde dat Stanley een ongeluk was overkomen. Het land, waardoor hij moest trekken, was zeer moerassig, zoodat het niet mogelijk was te kampeerende expeditie moest dus terugkeeren, of zeer ver voortrukken; het eerste had zij niet gedaan en indien zij ver was gekomen, zou men wel iets van haar heb ben moeten vernemen. In de moerassen te blij ven, zou gelijk staan met den dood tegemoet gaan. Naar men verzekert, heeft een Duitsch ont dekkingsreiziger aan de Kingu, een bijrivier van de Amazone, een stam van Idianen aangetroffen, die het gebruik van metalen niet kennen en hun gereedschap en wapenen van steenen, beenderen en schelpen vervaardigen. Er heerscht onder hen zeker familieleven en de veel wij ver jj is er onbe kend. Een ontploffing van mijngas had plaats in de put Frederic. Men denkt dat 30 man zijn omgekomen. - Te Woolwich is het lijk van een kind gevondenhoofd, armen en beenen waren afgesneden. - Bij Borki heeft weer een spoor wegongeluk plaats gehad. Een goederentrein derailleerde. Eenige spoorwegbeambten werden gewond. - Te Derscheid (Luxemburg) zette een bedelares zich op den grond neer, om wat uit te rusten. Zij viel in slaap en werd door de koude bevangenmen vond haar den volgenden morgen dood op de plaats. - De kerk te Mon- tivilliers (Beneden-Seine), is 's nachts door brand vernield. Vier spuitgasten werden bij de poging, om het orgel te behouden, onder het puin be dolven. Een stierf, de anderen werden zwaar gewond. De schade wordt op f75,000 geschat. - Het kasteel te Liebenwerda (Pr. prov. Saksen), is door brand vernield. Vijf menschen kwamen in de vlammen om. - Twee jongens van 12 13 jaar vermaakten zich te Hoei met steentjes naar elkander te werpen. Een der jongens werd aan de slaap getroffen. Hij viel buiten kennis neer; na eenige oogenblikken tot zichzelven komende, kon hij naar huis gaan, maar hij stierf twee dagen later. De onvrijwillige moor denaar is aangehouden. Zijne ouders hebben eene vergoeding van 2000 frs. aangeboden, maar deze is geweigerd en de aanhouding bekrach tigd. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 14 Nov. Op het werk aan den Nieuwen Maasmond, nabij deze gemeente, had heden morgen een treurig ongeval plaats. De zestienjarigen zoon van den putbaas Boeren, die als wissel wachter dienst deed aan de daar aangebrachte spoorlijn, geraakte onder de zand wagens, met het nood lottig gevolg dat hem een been onder de knie, nagenoeg werd afgereden en het andere been werd gekneusd. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dr. Huber alhier; later is de patient naar het gasthuis te 's-Bosch overgebracht. Zijn toe stand is hoogst ernstig 15 Nov. Naar wij vernemen zal de wal nabij het vroegere bastion >Hollandia« weer eene nieuwe versiering ondergaan, die onze ge meentenaren voorzeker op prijs zullen stellen. De burgemeester Honcoop heeft nl, aan de ge meente twee prachtige zwanen ten geschenke gegeven, die de oude haven als vijver ontvan gen. Een rasterwerk wordt reeds voor dat doei aangebracht en de bewoners zelf worden heden verwacht. Bij kon. besluit is de met verlof hier te lande aanwezige officier van gez. Ie kl. van het leger in Ned. Indie F. G. A. Huber, tijde lijk alhier woonachtig, ter zake van lichaams gebreken, met 1 Dec. eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. 17 Nov. Nederland viert feest! De her innering der bevrijding van de overkeersching der Franschen is dan ook waardig op feestelijke wijze herdacht te worden. Het getal dergenen, die zich het tijdvak van vóór 1813 herinneren is zeker gering in deze gemeentemaar die weinigen, ze zouden u kun nen zeggen, met welk een verruimd gemoed men destijds de Franschen de Herptsche poort zag uittrekken, toen de Pruisen op den Aalburg- schen dijk in aantocht waren. Dit Heusden's feit is echter nog geen 75 jaren geledenwant reeds vele plaatsen waren van Franschen gezuiverd, toen hier nog steeds het oranje zorgvuldig werd verborgen gehouden. Wij hopen daarom op de vrijmaking van Heus- den later terug te komen. De dag van heden is niettemin voor Neder land een dag van groot gewicht. Op 17 Nov. toch, werd de eersten stoot gegeven, die weldra door het geheele land weerklonk en het Oranje huis verscheen gevolgelijk weder op den troon om onder zijn bestuur eene grondwet en een regeeringsvorm te verkrijgen, waardoor Neder land voortaan zich zelf regeeren zouvrij van buitenlandsche inmenging. Wij vertrouwen dan ook dat de nationale driekleur en het oranje heden bewijzen zullen geven, dat ook Heusden dankbaar erkent, de verlossing in Nederland van buitenlandsche heer schappij en dwingelandij. BAARDWIJK, 13 Nov. Door den Raad dezer gemeente is voor 1889 de begrooting vastgesteld op f 11065,35^ in ontvangst en uit gaaf. Den heer H. Fooij, 2e onderwijzer al hier, is eene gratificatie van f 15 toegekend. Er zullen op den stationsweg van ge meentewege eenige lantaarns geplaatst worden. Dezen morgen brak het paai'd voor de mulderskar door de lijn, verbrijzelde in het achteruitrijden een paar hartsteenen palen voor de woning van Mevrouw Loeff, en werd door den knecht toen gelukkig tegengehouden, anders zou de kar door de ruiten gevlogen zijn en de schade heel wat grooter omvang gekregen hebben. WELL, gem. AMMERZODEN, 15 Nov. Gisteren avond gaf de zangvereeniging »Euterpe« alhier, hare herfst-uitvoering in het schoolge bouw. Konden wij bij de uitvoering in het begin van dit jaar reeds zien, dat »Euterpe« over flinke krachten kan beschikken, gisterenavond gaf de uitvoering blijken, dat de leden groote vorde ringen gemaakt hebben. De meeste liederen werden zeer goed gezon gen en de beide tooneelstukjes, vooral het laatste, voldeden uitstekend. Jammer maar, dat de op komst van het publiek niet grooter wasde entree was laag genoeg gesteld. Zij, die weg bleven, hebben groot ongelijk. »Euterpe« verdient aller steun. Wij wenschen, dat de vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan en ons nog menigen genoeglijken avond bezorgen zal. NIEUWKUIK. Voor de aanbesteding van het maken der aardebaan en het met klinkers be straten van twee wegen in deze gemeente, t. w. de Molensteeg en Kerksteeg, te zamen lang 958 Meter, werd ingeschreven als volgt: M. Verhoeven, Drunen, f4731.79 J. Barb en Co., Tilburg, f 5005 T. van Lee, Veghel, f4180; M. van Eindhoven, Tilburg, f5495; A. de Kort, Baardwijk, f4373; A. Wilgers, Nieuwkuik, f4345; M. Visser, Drunen, f4169; P. Uijt- jens, Tilburg, f4770; J. de Leeuw, Vlijmen, f4097; C. D. Klein, Raamsdonk, f5050; J. van Tuijll, Heusden, f 4848J. van den Dungen, Schijndel, f 4800 I. Schouten, Via- nen, f4480. Het werk is aan J. de Leeuw te Vlijmen voor f 4097 gegund. WOUDRICHEM, 13 Nov. In het vischwater dezer gemeente zijn gevangen en aan den afslag alhier verkocht, van 5 tot en met 1 0 November, 1 winterzalm, prijs per half kilo f 1.50 a f 0.00 en 730 houting, prijs 5£ a 9 cent per stuk. Binnenland. Z. M. de Koning is, hoewel zwak, steeds voor uitgaande. De Minister van Marine is lijdende aan een z.g. negenoog aan den hals en is onder behan deling van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, dr. F. J. Van Leent. De toestand van Z. Ex. is vrij zorgelijk. De bierbrouwerij »de Haan en Sleutels,te Amsterdam, is dezer dagen voor de som van f200.000 aangekocht door een consortium, waarbij de heeren L. Van Bakel en A. Vos Rz. aan 't hoofd staan. Er worden onderhandelingen gevoerd om ook de retourkaarten in rechtstreeksch binnenlandsch verkeer largeren geldigheidsduur te verleenen bij gelegenheid van de a.s. Kerstdagen. Te Amsterdam krijgt men bestellers op rij wielen. De firma Samuels en Co. heeft die nieuwig heid ingevoerd onder den naam vanSportpak- ket-dienst. Tusschen Duisburg en Rotterdam wordt bin nenkort het nieuw vervoermiddel voor petroleum op den Rijn in werking gebracht, namelijk in daartoe bijzonder ingerichte ijzeren schepen met vakken, waarin de olie wordt gepompt om op de plaats van bestemming op gelijke wijze gelost te worden. Sedert Zaterdag 10 tot Dinsdag 13 November zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 5 zalmen van 21 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,73 tot f 1,87. Van 10 tot en met 13 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 76 winterzalmen, prijs per 5 ons f 1,73 a f 0,00. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in de gemeente Zaandijk en Koog a./d. Zaan gedurende drie maanden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. Een treffend geval van hondentrouw vond Zaterdag plaats te Noordbroeksterhamrik. Twee kinderen van den heer B. aldaar speelden bij een hoop zand, waarin een vrij diep gat was gegraven, en door de bovenste vastgevroren korst helden de wanden sterk over. Een der meisjes geraakte onder eene massa zand bedol ven. Het schreien van het andere kind werd niet opgemerkt. Een groote hond, die dagelijks met de kinderen omging en daarbij ook tegen woordig was, begon met alle geweld in de zand- massa te krabben en te woelen, dat nog even bij tijds werd opgemerkt door de dienstboden, in de schuur werkzaam, die het geluk hadden het kind nog levend uit het zand op te delven. Aan den hond is derhalve de redding te danken. Na afloop der veemarkt te Gorinehem zijn niet minder dan zeven koeien door de politie in bewaring genomen en geschut, als zijnde onbe heerd achtergelaten, terwijl twee koeien als ver mist bij de politie zijn aangegeven. Zekere Pluymakers, bloemist te Maastricht, is daar door een brouwerswagen overreden en zwaar verminkt. - Te Olst is een man van 25 jaar bij het schaatsenrijden verdronken. - Te Versen is een houthakker bij het opladen van boomen met het hoofd tusschen twee stammen bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. - Een brigadier van politie te Amsterdam be merkte rook, die onder een brug over de Prin sengracht te voorschijn kwam. Hij deed onder zoek en bevond dat een 74-jarige bewaker der sluis in brand was geraakt. De man was in slaap gevallen, en zijn kleederen waren toen door een in de nabijheid staand komfoor met vuur in brand gestoken. De politiebeambte dom pelde den brandenden man een oogenblik onder water, waarna deze, bedekt met brandwonden, per raderbaar naar het Binnengasthuis is ge bracht. - Een strooper te Hilvarenbeek heeft een maréchaussee, die hem achtervolgde in de beenen geschoten. De dader werd gepakt. - In een gezin te Geldersch-Venendaal is een 9 jarige kind plotseling overleden, terwijl de ouders ernstig ziek zijn. Men denkt aan vergiftiging. - Te Sneek is een vrouw in de jenever gestikt; een werkman aldaar, die in het donker bezig was jaloeziën af te nemen, viel van de ladder en bleef op de plaats dood. - Een vrouw, wonende in de Saenredamstraat te Amsterdam heeft bekend in den vroegen morgen van Zon dag het kindje, waarvan hare ongehuwde 28- jarige dochter den vorigen nacht was bevallen, op een stuk land achter de Ceintuurbaan, waar het is gevonden, te hebben nedergelegd. - Te Sappemeer heeft een spekslager een paar man nen, die zijn winkel binnendrongen en vleesch wilden wegnemen, ernstig gewond. Te Kromvoort (N.-Br.) wordt sedert Maandag avond een meisje van 18 jaar vermist. Men vermoedt dat zij uit Vucht komende bij onge luk te water is geraakt en verdronken. - Bij Amsterdam is een lampenist door een sneltrein uit Rotterdam overreden. Het hoofd werd hem letterlijk van het lichaam gesneden. - Onder Vucht is een werkman, die vsj een zandtrein stapte en viel, door den stoomtram overreden en gedood. Men moest de locomotief oplichten oui het lijk te kunnen verwijderen. - Op de Rijkswerf te Amsterdam kreeg een werkman, wonende in de Kleine Wittenburgerstraat, een groote ijzeren plaat op het lichaam, waardoor zijn armen en beenen gebroken werden. Burgerlijke Stand. Heusden van 8 tot 15 Nov. Geboren: Karei Antoon, z. v. Johannes Antonius Albertus de Mol en Elisabeth Johanna van Delft. Baardwijk. Over de maand October 1888. Gehuwd: G. van den Hooven, wedr. van J. Verkuijl 33 j., en Maria van Es, 24 j., J. M. Verhulst, 23 j., en J. van den Hoeve, 24 j. Geboren: Antonie Geertruidis, z. v. J. M. van Herwijnen en G. Nieuwkoop; Maria Jo hanna Hubertina d. v. H. H. H. Keijenberg en C. M. BoomLambertina Maria, d. v. A. van der Hammen en A. C. Neelis. Overleden: Maria Hubertina Baijens, 4 in.; Johannes Livinius Fhjjssen, echtgen. van Petro- nella Kleijberg 53 j.; Laurens Pullens, 4 w. Woudrichem, van 1 tot 31 Oct. Ondertrouwd: Izailk Vergouwe, 32 j., wonende te 's Bosch, met Jannigje Swart, 29 j. Getrouwd: Wouter de Groot, 26 j. met Gijsje Vink. 22 j.; Matthijs Kentie, 41 j. met Anna van Vugt, 25 j. Geboren: Jenneke, d. v. T. Biesheuvel en P. van den Oven; Johannes, z. v. D. Daim en A. NieuwenhuizenHuibertje Johanna, d. v. J. Bax en J. S. Redert; Jannetje, d. v. D. J. de Joode en M. W. van der Klooster; Maaike, d. v. K. van der Stelt en A. van der Giessen; Johanna, d. v. F. Baks en A. van EsJohanna Elizabeth, d. v. J. Baks en W. H. v. DongenGerrit Leeu- dert, z. v. J. C. v. Weveriug (ongehuwd); Wouter, z. v. M. Havelaar en R. Maas; Johanna, tl. v. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2