jeneverminnend volk komt bij zulke handelin gen op de gedachte: de man is dronken; wel licht is daaruit het praatje ontstaan dat M. aan den drank was. Zijn levensbeschrijver noemt het grootheids waanzin, maar wanneer het dit was, bevreemd het ons dat de bedrijver van dergelijke, in ze keren zin misdadige handelingen, er zoo geheim mee was en met de rechterhand gaf zonder dat de linker er iets van te weten kwam. Hoe dat ook zij, zijn vrouw was de dupe en hjj zelf ook. Ze heeft bange dagen gekend, ter wijl haar man zoekende was iets te verdienen. Dr. A. zegt dat M. in haar eigenlijk zich zei ven beminde en geen man voor een vrouw was. We kunnen ons ook dat voorstellen en gelooven dat de Tine uit Max Havelaar, die haar man vergoodde, nu juist niet de meest geschikte vrouw voor zulk een groot kind was. Want Multatuli, met zijn grooten rijken geest, zijn gloeiende ver beelding was door zijn wankelbaren wil eigenlijk slechts een groot kind, dat leiding noodig had in de zaken van 't dageljjksch leven, 't Schijnt dat hij die in zijn tweede vrouw gevonden heeft, althans na dat huwelijk heeft hij betrekkelijk kalme dagen beleefd. Multatuli was een man met een door en door goed hart, die gaarne alle menschen gelukkig wilde maken met wie hij in aanraking kwam; tegen degenen die hem daarbij in den weg traden was hjj lang niet malsch en hij had ééne groote ondeugd met vele Nederlanders gemeenhjj had geen begrip de tering met de nering in evenwicht te houden. Dat is de hoofdbron zjjner latere rampen geweest. Door den tjjd echter sljjt de herinnering daaraan en bljjven ons over de geniale denker en ongeëven aarde stjjlist, die in de geschiedenis onzer letter kunde een eenige plaats zal bljjven beslaan. Buitenland. Tjjdens eene tooneelvoorstelling der Brusselsche Vereeniging Concordia,* welke in de groote zaal van het Grand Cerf in de voorstad Laeken gegeven werd, is een paniek ontstaan, welke ernstige gevolgen na zich sleepte. De zaal was tot op de laatste plaats bezet en de galerij, welke een klein gedeelte der zaal overwelft, was stamp vol. Midden onder de voorstelling, omstreeks 10 uur, vernam men plotseling een gekraak en on middellijk daarop weerklonken angstkreten. Het plafond der galerij was gedeeltelik ingestort. Een vreeseljjke paniek was het gevolgvrouwen en kinderen schreeuwden, gekwetsten steunden maar zonder aan hen te denken, stormden de ongedeerd geblevenen over alle hindernissen heen, naar den uitgang. Het hulpgeroep der gekwetsten te midden der golvende menschenzee, valt niet te beschrjjven. Eindeljjk was de zaal ontruimd en kon men gewonden en bewasteloozen bijstand verleenen. Het schouwspel was treurig. Er wer den rjjtuigen gehaald om de vele gewonden, deels naar hunne woningen, deels naar het zieken huis, te brengen. Een groot aantal hebben zware inwendige kneuzingen bekomen. De heer Ferdinand De Lesseps heeft Maan dag 1.1. in uitstekende gezondheid zjjn 83sten verjaardag gevierd. Goron, het hoofd der detectives te Parjjs, heeft den brigadier Jeaume naar Londen gezon den, teneinde de Engelsche politie te helpen bjj haar nasporingen betreffende de moorden in Whitechapel. Een moord, voor eenigen tijd te Montrouge gepleegd, heeft aanleiding gegeven tot dit besluit. Men vond daar het verminkte ljjk van een vrouw; van den moordenaar was geen ander spoor te vinden dan eenige flarden van kleeren, die van Engelsche afkomst zjjn. Goron heeft nu het vermoeden geopperd, dat deze moord misschien met de moorden van Whitechapel in verband staat en zond Jeaume, die het onderzoek te Montrouge indertjjd leidde. Den heer Hertenstein, president van den Zwit- serschen Bond, is een been afgezet. De toestand van den lijder is bevredigend. Er is, zegt men, een nieuwe samenzwering tegen Yorst Ferdinand ontdekt. De chef der geheime politie te Konstantinopel begaf zich tot den Yorst, om hem daarvan op de hoogte te stellen. Te Florence wordt vermist zekere Livingstone, een Amerikaansch millionair, die daar 20 jaar woonde en bekend was o. a. daardoor, dat hjj soms met een koets met 20 paarden uitreed. Tot hier toe heeft men geen spoor gevonden. De Phyloxera (druifluis) richt in Italië groote verwoestingen aan. Het geheele eiland Elba is er door besmet, in Toscana wordt, ondanks de grootste voorzorgsmaatregelen steeds voortgang van het kwaad geconstateerd. In Calabrië en Novarra als ook in Ligurie heeft men nieuwe Een opflikkering der zwarte oogen was 't antwoord. »Wjjs me niet zoo onvriendeljjk af. Moet ik u eerst bekennen, dat het wel en wee van dat meisje me zeer ter harte gaat?* »Ik kan u nieuwsgierigheid niet bevredigen misschien is mejuffrouw Höfner oprechter dan ik. Maar verban toch dat duister gelaat,* voegde ze met een bekoorljjk lachje er bjj, >laat me die sombere plooien van uw voorhoofd strijken. Ziet ge, ik wou me zoo gaarn met u verzoenen, eer de breuk in onze vriendschap onheelbaar wordt.* Ze trok den ernstigen man aan haar zjjde en legde de met juweelen bezette handen berouwvol op haar borst. (Wordt vervolgd.) ontdekkingen gedaan en rond San ïtemo neemt de verwoesting steeds toe. Te Glasgow heeft het twee dagen achtereen gesneeuwd. Te Bristol is een schip met naphta, dat in de haven lag, in de lucht gesprongen. Drie perso nen zjjn daardoor gedood en één persoon is ern stig gekwetst, het schip en lading gingen op in de vlammen en de omliggende gebouwen beliepen aanzienljjke schade, riet gebouw, dat het meeste leed, was een gasthuis aan de haven gelegen; onder de zieken ontstond een paniek, toen de ruiten braken en de wind den rook naar binnen joeg; gelukkig kwam men met den schrik vrjj. De oorzaak van de ramp was onvoorzichtigheid. Als vluchtige naphta zich in bepaalde hoeveel heden met lucht vermengt, is het geringste vonkje voldoende een ontploffing te veroorzaken, en bjj het laden wordt dan ook steeds door de politie gezorgd, dat licht of vuur verre blijft, maar dit maal was het toezicht onvoldoende. Engeland eischt 40,000 pd. st. schadevergoe ding van Marokko voor den brand van de Engelsche factory bij kaap July en den moord der bewoners. De te Ostende te huis behoorende visschers- sloep no. 66 kwam Zondag-avond de haven al daar binnen met een zeldzame vangst. Zjj vond in de Noordze op de hoogte van Yarmouth een verlaten, nieuw gebouwde, geheel onbeschadigde tweemaster, de »Slesvig Svendborg. De daarin aanwezige vracht van honderd ton Zuid-Russische garst was onaangeroerd, evenals alles wat voor de uitrusting noodig was. In de kajuit van den kapitein ontbrak een lade, zoodat men moet aannemen, ook daar er geen kleedingstukken aan boord waren, dat de bemanning met alle scheepspapieren de vlucht genomen heeft. Een paar boeken waren geteekend »H. A. Kastrup*, waarschjjnljjk de naam van den kapitein. In elk geval is het een aardig zaakje voor den eigenaar van den Ostender visscherssloep, daar hem rechtmatig het derde deel van het gevonden schip en de lading toekomt. De waarde wordt door deskundigen op 50,000 francs geschat. Te Elberfeld vormt een akelige vondst het gesprek van den dag. Twee jongelieden bezoch ten Zaterdag een grot in een bosch bjj de stad en vonden toen 't geraamte van een man. Het geheele geraamte, waaraan slechts het hoofd ontbrak, dat aan 't voeteneinde lag, was nog in de overblijfselen van kleeding gehuld. Toen een der vinders het lichaam bij een der voeten aanvatte, vielen de beenderen van het been uit elkander, en de jonge man hield de laars, die nog vrij goed bewaard was gebleven, in de hand. Naast het geraamte lag een plankje, waarop met krijt de naam R. Hilger geschre ven stond. De laatste omstandigheden zal wel licht 't onderzoek der politie omtrent den raad- selachtigen doode gemakkelijker maken. In Groot-Kaniiza (Hongarjje) moet een grijs aard leven, Franz Nagy genaamd, die den last van 132 jaar met bewonderenswaardige flink heid draagt. De redacteur van een plaatselijk blad en tal van andere personen hebben den grijsaard een bezoek gebracht en spoedig daarop van hem een contra-visite ontvangen. De oude heer weet met smaak nog te vertellen van de begrafenis van de groote keizerin Maria Theresia, waaraan hjj als huzaar deelnam. De kracht van den czaar aller Russen is reeds meermalen besproken, en bjj het nader onder zoek naar de spoorwegramp bjj Borki is nu ge bleken, dat die buitengewone kracht zjjn familie het leven gered heeft. Had hjj het zware dak van den eetwaggon niet kunnen torsen, dan zou naar alle waar- schjjnljjkheid van de zarina en de keizerlijke kinderen niets terecht zjjn gekomen. Een ernstig spoorweg-ongeluk heeft plaats gehad op de ljjn St. PetersburgWarschau, op het kruispunt LibauRommyer, waar een bot sing ontstond tusschen twee treinen. Het aan tal gewonden is zeer groot en velen zullen er het leven bij laten. De zoon van mevrouw Harriët Beecher-Stowe is bezig met een levensbeschrijving van de be roemde schrijfster. De beide uitvinders van de telephoon in Ame rika, Graham Bel en Gray, deden elkaar een proces aan over de prioriteit van hun vinding. Het hooge gerechtshof van New-York heeft thans uitspraak gedaan ten gunste van Gray en het brevet van Graham Bell vernietigd. 19 waggons bestaande, woei om. Een stoomboot met 627 koelies aan boord, werd ernstig be schadigd de vuren werden door hei water uit gedoofd en 5 koelies werden gedood benevens 14 ernstig gewond. De geheele handelswjjk te Pocomoke, Mary land, is afgebrand. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. Men verzekert, dat Keizerin Friedrich niet voor Maart van het volgend jaar uit Engeland terugkeeren en zich dan vooreerst op villa Fried- richshof te W7iesbaden vestigen zal. Yan sociaal-democratische zijde zal, naar men verzekert, in den Duitschen Rijksdag, met het oog op de rijzing in de broodprijzen, het voor stel tot opheffing der graanbelasting worden ge daan. Dit voorstel zal zeker ook van andere zjjden worden gesteund en een belangrijk debat is er over te verwachten, maar zonder resultaat. Men meldt uit BerljjnEen bjj de marine- begrooting gevoegd rapport stelt voor een buiten gewoon krediet van 116,000.000 mark voor den bouw van 4 nieuwe pantserschepen, 9 pantser schepen voor de kustverdediging, 7 kruiser korvetten, 4 kruisers, 2 adviesjachten en 2 di vision torpodisten. Dit krediet zou worden verdeeld over de zeven eerstvolgende jaren. Koningin Nathalie wordt te St. Petersburg verwacht. Men verzekert, dat zjj de bemiddeling van de Czarina zal inroepen om haar verschil met koning Milan uit den weg te ruimen. De 60 Bulgaarsche officieren, die in Rusland dienen, hadden aanzegging gekregen, dat, zoo zjj wilden blijven, zjj zich moesten laten natu- raliseeren35 hebben daarop onmiddellijk den wensch te kennen gegeven, weer bjj het Bul gaarsche leger te worden ingeschreven. De nieuwe President der Yereenigde Staten, Harrison, ontvangt dageljjks stapels brieven van gelukwensching. Dinsdag kreeg hjj 44 brieven, kennisgevende, dat een pasgeboren kind, Benja min Harrison, was genaamd, en zjjn vrouw heeft de handen even vol met brieven over kleine Caroline Ilarrisons. Yan lieverlede beginnen echter de geluk wensch en in sollicitatiën over te gaan. Een hevige cycloon heeft nu weder gewoed in Madras (Engelsch-Indië). Een spoortrein uit Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 27 Nov. Klagen de jagers ook algemeen over schaarste van wild, zulks valt nu wel te verklaren, nu het blijkt, dat patrijzen de meer bevolkte straten gaan opzoeken. Immers Maandag morgen kwam, tjjdens de weekmarkt, een patrijs tusschen de aldaar aanwezige boerinnetjes neervallen. DUSSEN, 24 Nov. Gisteren-avond had op het werk van de Maasmond alhier een treurig ongeval plaats. De 18-jarige F. van Oorschoot, belast met toezicht op de rails van het spoor, had de onvoorzichtigheid van een in beweging zijnde wagen te springen op een hoop steen kolen. Hij gleed hiervan af en kwam met zjjn been op de rails, met het noodlottig gevolg, dat hem de voet nagenoeg werd afgesneden. Hjj is heden naar het gasthuis te Geertruidenberg vervoerd. BRAKEL. Alhier is, nadat Dinsdag de openbare vergadering van den gemeenteraad we gens te geringe opkomst zijner leden, mislukt was, door den voorzitter op nieuw aanstonds zulk eene vergadering belegd tegen Donderdag d. a. v. Thans was het College voltallig; be noemde een stembureau; maar hield de beslis sing op het adres van het onderwijzend perso neel tot later aan. DALEM, 25 Nov. Een gesleept wordend schip voer gister-avond (Zaterdag) schuin tegen over de gasfabriek te Vuren op eene zandbank. Nauwljjks zat 't vast of een achteraankomend, eveneens gesleept wordend schip stiet op het eerste, zoodat het achterste verbrijzeld werd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. WOUDRICHEM, 24 Nov. Hoewel het een vreeseljjke bries waaide, toch wapperde uit na genoeg uit alle woningen op het naburig Ouden- djjk het bekende rood, wit, blauwwas het voor Neerlands onafhankelijkheid of was het voor den burgemeester der gemeente, neen, het was voor een inwoner van het dorp, de heer Aart Schriek, die thans 50 jaren gehuwd was met mejuffrouw Elisabeth Pellikaan. Een ieder herinnert zich welk deel van 't leven genoemde heer Schriek heeft doorgebracht als raadslid voor de belangen der gemeente, op zjjn bejaarde leeftijd heeft hjj thans nog zitting in een waterschapsbestuur. Het feest werd op eenvoudige, doch loffeljjke wjjze herdacht en nog weergalmd in de oorenAart Schriek en Elisabeth Pellikaan, lang zullen ze leven Met 1 December wordt de verzendinar van een postpakket van Gorinchem naar Wou- drichem, per veerboot van één ure, opgeheven. In stede daarvan hebben van uit Gorinchem verzendingen naar Woudrichem plaats per veer boot van 11 ure en 3 ure. Na aankomst dezer laatste verzending te Woudrichem, vertrekt van daar een postbode naar Almkerk, in aansluiting op den bodeloop naar Nieuwendjjk en daar weer aansluitende aan de postkar, die via Werkendam en Sleeu- wijk naar Gorinchem rijdt. Brieven voor Wou drichem, Almkerk, Nieuwendjjk, Werkendam en Sleeuwijk, die ten 3 ure uit Gorinchem worden verzonden, kunnen dus nog denzelfden dag hunne bestemming bereiken, terwjjl brieven voor Wou drichem, Almkerk en Nieuwendjjk, die vóór 12.30 des namiddags te Werkendam ter post bezorgd zjjn, ook nog denzelfden dag besteld worden. De Woudricheinsche bode vertrekt uit Alm kerk, als de bode van den Nieuwendjjk daar terug is en komt ten 8.30 namiddags te Wou drichem aan. In verband met deze wijzigingen wordt het aantal bestellingen te Woudrichem met twee vermeerderd en alzoo op vjjf per dag gebracht, n.l. des voormiddags ten 7.15 en ten 11.45, en des namiddags ten 3.45, 6.15 en 8.45. Deze nieuwe regeling brengt eene flinke ver betering in de post-commuuicatie van het Land van Altena en heeft haar ontstaan te danken aan een desbetreffend verzoek van het Gemeente bestuur te Woudrichem aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Binnenland. De gunstige berichten omtrent den toestand van Z. M. den Koning bljjven voortduren. Gevoelde Z. M. zich tot vóór een paar dagen nog altijd genoodzaakt, het grootste gedeelte van den dag in het daarvoor bestemde vertrek rust te nemen, thans wordt weder de geheele voor middag in het werksalon aan den arbeid gewijd en is de zwakte, welke het gevolg was van 's Koning8 jongste ongesteldheid, bljjkbaar ge heel geweken. H. M. de Koningin en Prinses Wiihelmina maken, onverschillig welk weder, geregeld eiken dag een rjjtoer, nu eens te zamen, dan weder elk afzonderlijk. In het Koninklijk paleis Het Loo is op een der kamers een begin van brand ontstaan. De post bode, die juist de brieven bezorgde, ontdekte het en kon gelukkig dadeljjk het vuur blusschen. De minister van Marine bevindt zich thans vrij wel en neemt in beterschap toe. Naar aan de »Amst. Ct.« wordt medegedeeld, zou bij de Regeering het plan bestaanbinnen een niet te lang tjjdsverloop het Entrepot te Amsterdam op te heffen en de gebouwen daar van in te richten tot militaire magazijnen. Men is te Vlissingen jjverig bezig met opme tingen te doen voor het bouwen van een 500-tal arbeiderswoningen, waaraan, met het oog op de groote werkzaamheden, die de koninkl. maat schappij >de Schelde* zal te verrichten hebben, groote behoefte bestaat. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam doen weten, dat de postzegels van cent op wier aanmaak deze kamer heeft aangedrongen, reeds in aanmaak zjjn en weldra zullen worden inge voerd. Het hoofdbestuur der Maatschappjj van Genees kunde heeft besloten, een onderzoek in te stellen omtrent het niet-toelaten van geneeskundigen tot het lidmaatschap van den gemeenteraad, op grond van art. 23 der gemeentewet. Het heeft daartoe de leden der maatschappjj uitgenoodigd, alle feiten, hun daaromtrent be kend, aan het hoofdbestuur mede te deelen, opdat het bljjke, hoe in verschillende streeken van ons land in dat opzicht gehandeld wordt. Op het adres van den heer Ph. Michaelis te Londen, houdende verzoek om het uitsluitend recht tot electrische verlichting van het Noord zeekanaal, is door den Minister van Waterstaat, enz., afwjjzend beschikt, wijl de behoefte daar aan zich tot heden voor de schepen, die het ge noemde kanaal bevaren, nog niet heeft doen gevoelen en het uitsluitend recht met overwe gend bezwaar gepaard gaat. De componist Heinze, die te Muiderberg woont, is ernstig ziek. Heinze is in zijn 69e jaar. Eenige dagen geleden, omstreeks 7 uren des avonds, werd te Winterswijk het zoo zeldzaam luchtverschjjnsel van een maan-regenboog waar genomen. Van spectrale kleuren was slechts een flauw schjjnsel te zien, maar overigens was de boog zeer duideljjk, en strekte zich onafgebroken in een kleinen halven cirkel van het eene punt des horizonts naar het andere uit. Jeanne Lorette heeft Den Haag weer eens bezocht. Later is zjj naar Brussel vertrokken. In Januari van 't volgend jaar, zal de heer Liebknecht, het sociaal-democratische lid van den Duitschen Rjjksdag, te Amsterdam een spreekbeurt in de meeting, van wege de Vereeni ging »de Unie* te houden, vervullen. In Maas en Waal bestaat de voordracht voor plaatsvervangend heemraad, ontstaan door de benoeming van den heer L. J. P. van Weerden tot hoofdgeërfde, uit de heerenW. van Santen te Horssen, W. van der Zandt te Puiflijk en C. J. van der Hoff te Druten. Yan Rotterdam uit zal een scherp onderzoek worden ingesteld naar den toestand der red dingsmiddelen te Scheveningen, tijdens het ver gaan der Frnnsche bark »Ango«, en wel met het oog op de omstandigheden, dat door de daar wo nende cargadoors jaarljjks drieduizend gulden wordt bjjgedragen in het onderhoud dier red dingsmiddelen. Van 21 tot 23 Nov. zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 1 zalm van 18 halve kilo's, prijs per half kilo f 2,16. A an 21 tot en met 23 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 59 winterzalmen, prijs per 5 ons f2,10 a f2,65. Over het 3e kwartaal (van 1 Juli tot 30 Sept. 1888) werd voor de weesinrichting te Neerbosch ontvangen aan giften f 23,967,29. A oor druk en bindwerk werd gedurende dien tjjd ontvangen f 16,154,72. Een landeigenaar en veehouder te Ruiga- huizen zoo leest men in de Asser Ct.« heeft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2