^Prins Peter van Oldenburg is te Parjjs, om by Pasteur te studeeren. Hjj wil bij Petersburg een Vaccine-Instituut, in den geest van dat te Parijs, oprichten. Het gerucht loopt, dat koningin Nathalie binnenkort de correspondentie openbaar zal maken, welke zij met koning Milan heeft gevoerd. Aan kooplustigen zal het niet ontbreken. Te Petersburg wordt verzekerd, dat Koning Milan een tractaat heeft gesloten met de Triple Alliantie, dat weldra zou bekend gemaakt wor den. De Panslaristen hopen dat dit in Servië een beweging tegen den Koning tengevolge zal hebben. Prinses Mathilde Bonaparte is van Parijs naar Amsterdam vertrokken om daar eenige dagen bij de ex-keizerin Eugenie door te brengen. Onder eigenaardige omstandigheden werd dezer dagen te Verona een huwelijk voltrokken. Een jonkman, die in een fabriek door een der werktui gen zeer gevaarlijk was gewond, weinige dagen voor den dag, waarop hij trouwen zou, werd op zjjn ziekbed met zijn bruid in den echt verbonden. Na de droeve plechtigheid, die in allerijl vol trokken werd, nam de jonge vrouw als ver pleegster plaats naast de legerstede van haar man, wiens toestand eerst volkomen hopeloos werd geacht, maar nu iets gunstigers is. De toren van Eiffel heeft de hoogte bereikt van 200 meter, dat is omstreeks 600 voet. Eene reusachtige vlag wapperde van den top om de bevolking met dit nieuws bekend te maken. Waarschijnlijk zal de toren vroeger gereed zyn om te geverfd te worden dan bij het bestek was bepaald. Mac Mahon's gedenkschriften zullen weldra te Parys, Leipzig en Londen verschijnen. Naar men zegt, heeft de veldmaarschalk Moltke ze eerst, op den wensch van den Franschen maar schalk, nagezien. Men meldt uit Brussel, dat de werkeloosheid aldaar zeer groot is en dus ook de ellende. Nach telijke aanrandingen zijn niet zeldzaam en de stoutmoedigste diefstallen worden by klaarlichten dag op straat gepleegd. Er is geen sprake, aldus wordt uit Brussel bericht, van een huwelijk van Prinses Clémentine met den Italiaanschen Koonprins. De prins is tot kapitein bevorderd. Hij moest by al zijn superieuren bezoeken afleggen en zal den gewo nen kazernedienst moeten doen, zoo wil het Ko ning Humbert. Bij een boekhandelaar te Napels is een werk uitgestald, dat zeer de aandacht trekt. Het is de »Divina Commedia,* waarvan de 14.233 verzen, met ongeveer 96000 woorden en 400.000 letters, op één enkel blad papier geschreven en door middel van een sterk vergrootglas duide- Ijjk leesbaar zyn. Een klerk op een papierfa briek te Podgora, heeft der menschheid dezen buitengewoon gewichtigen dienst bewezen. Er dient by gevoegd, dat hij niet blind geworden is. Te Valencia is eene fabriek van electrisch licht geopend, eene der grootste van de in Europa bestaande inrichtingen van dien aard. Zij is in staat licht te geven aan 20,000 kronen met 16 pitten en kan dus rijkelijk voorzien in de behoef ten van den openbaren dienst, de theaters en particulieren. De kosten van oprichting worden berekend op twee millioen pesetas. Een goevernante, wier lot door velen benjjd zal worden, is miss Davenport, die als zoodanig voor den jongen Koning van Spanje is aange- iteld. Miss Davenport is een Iersche van ge boorte, doch langen tijd in Spanje woonachtig. Zjj ontvangt een jaarwedde van 17,500 francs en wanneer zy haar taak heeft ten einde ge bracht, zal zij een pensioen van 12,500 francs per jaar bekomen. De Keizer van Rusland zal waarschijnlyk als acheidsrechter optreden in het verschil, bestaande tusschen Frankrijk en ons land over de grens tusschen Fransch Guyana en Suriname. In het Engelsche Lagerhuis zal de aandacht worden gevestigd op den toestand van zekeren Moroney, die twee jaren geleden te Kilmainham gevangen gezet werd, wegens verzet tegen den dwangwet. Moroney moet nagenoeg krankzinnig zyn geworden, tengevolge van de in de gevan genis geleden ontberingen. In Londen stierf onlangs de eigenaar van het dagblad Daily Telegraph.* De man, die een vermogen van 24 millioen gulden naliet, bedacht in zyn testament het geheele personeel, dat aan het blad verbonden was, tot de jongen van de zetterij toe. De redacteuren, niet minder dan honderd in getal, kregen elk een legaat, waarvan het minste nog 24000 gulden bebroeg. De edelmordige erflater, die den ouderdom van 77 jaren bereikte, liet op den dag van zijn overlyden al myn beambten aan zyn sterfbed komen en zeide hun dank voor de trouwe mede werking, die zy hem steeds hadden betoond. Men zegt dat de Prins van Wales zijn moe der niet meer by recepties en andere plechtig heden wil vertegenwoordigen, tenzij hij 30.000 pd. st. daarvoor krijgt, daar al die ceremoniën hem veel geld kosten en hy betrekkelijk schraal by kas is. Een nieuwe maatregel tot opsporing van den moordenaar van Whitchapel is door het veilig heids-comité der wijken Whitechapel en Spital- fields genomen. Eiken nacht zullen nl. tien vrij willigers de politie helpen om op straat en in leegstaande huizen de wacht te houden. Zij zyn voorzien van een lamp, een fluitje en een knuppel. Volgens de »Novosti« is Jack-the-Ripper een Rus; hij werd in 1847 te Tiraspol geboren, studeerde te Odessa, werd arnarchist in 1876 en ging naar Parys, waar hij krankzinnig en we gens verscheidene moorden gearresteerd werd. Na eenige jaren als krankzinnige in een gesticht te hebben doorgebracht, werd hij als genezen in vrijheid gesteld. Hij ging toen naar Londen. Zjjn monomanie is, dat gevallen vrouwen alleen dan in het Paradijs kunnen komen, wanneer zy vermoord zijn geworden. Volgens een Ameri- kaansch blad is Jack een Amerikaan, Hutchinson genaamd, die ongeveer dezelfde loopbaan had als de »Novosti« beschrijft. Zekere Stewart, alias Ever, is in een herberg te Londen gearresteerd, onder verdenking van Jack-the-Ripper te zijn. Woensdag 1.1. werd de »Great Eastern* voor afbraak verkochtalles te zamen bracht nog f516,000 op. Daar wjj waarschijnlijk voor de laatste maal van dit mislukte schip hooren, wyzen wy nog eens op de reusachtige afmetin gen van het gevaarte, blijkende uit de sommen, die verschillende deelen by deze veiling hebben opgebracht. Het koper besomdo f 35,000de metalen f 54,0Q0brons f 48,000 lood f 50,000 de ijzeren platen van de huid f150,000; de ijzeren platen en balken van 't binnenwerk f 147,000de ankers f 3600. Met 1 Jan. '89 zal het sloopingswerk aange vangen worden. Men taxeert dat het werk wel een jaar zal duren en aan arbeidsloon ongeveer f7 per 1000 Kg. materiaal zal kosten. Bij het overvaren van de rivier de Warthe in Posen, is een pont met 25 menschen omge slagen. Vele huisvaders zijn onder de verongelukten, die in het dorp Obornik thuis behoorden. - De walvischbark >Ohio« leed schipbreuk bij kaap Lisburn32 personen der bemanning vonden hun graf in de golven. - Te Kineshma in Cen- traal-Rusland, zijn bij het springen van een stoomketel in eene fabriek 11 personen gedood en 175 gewond. Plaatselijk Nieuws. ♦HEUSDEN, 4 Dec. Tot onderwijzeres te Aalst (Bommelerwaard), is uit een drietal sollicitanten benoemd mejuf frouw J. E. A. Scholten alhier. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zyn herkozen de heeren P. L. Honcoop en J. F. Zijnen de Gier. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de gewyzigde dienstregeling der stoomboot ondernemingen ^Neutraal* en »L. de Beer en Co.* Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand November ingelegd f 2110,65 terugbetaald f 1927,87. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 655. ANDEL, 2 Dec. Heden maakte onze geachte leeraar, ds. Schook aan de gemeente bekend, dat door hem het beroep naar de Herv. gemeente van Garderen, een zjjner vroeger standplaatsen, was aangenomen. POEDEROOIEN, 30 Nov. Door den Raad dezer gemeente is, op haar verzoek, aan mej. Wolfswinke eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare school te Aalst, onder deze gemeente. Gelijktijdig is in hare plaats be noemd mej. J. E. A. Scholten te Heusden, om met 1 December in functie te treden. Met de benoemde waren op de voordracht geplaatst mej. Prey en Torman, te 's-Bosch; zjjnde de eervol ontslagen onderwijzeres als zoodanig naar Sleeu- wijk vertrokken om aldaar in functie te treden. SLEEUWIJK, 29 Nov. »De kortste weg is niet altijd de beste* de waarheid van dit spreek woord ondervond zekere S. Verbeek, werkman albier, die, teneinde zyn weg te verkorten, over den vliet wilde springen, doch door het breken van den stok er midden in viel. Zeker zou hij verdronken zijn, indien zyn zoons hem niet on middellijk ter hulp waren gekomen. WOUDRICHEM, 3 Dec. Tengevolge der nieuwe postregeling, is benoemd tot bode op Almkerk in aansluiting met Nieuwendjjk en Wer kendam, Cornelis Havelaar alhier. GORINCHEM, 3 December. Het gemeente bestuur heeft den bouw eener nieuwe raderveer boot opgedragen aan den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer, die tevens de compound-machine en den daarvoor bestemden stoomketel zal ver vaardigen. Binnenland. H. M. de Koningin heeft hare adhaesie be tuigd aan het voornemen tot oprichting van een asyl voor dronkaards, en reeds een gift toe gezegd. Door den minister van oorlog is aan de auto riteiten der landmacht eene circulaire gericht omtrent den dienst van het leger op Zondag in 't belang van 't vervullen der godsdienstplichten door de militairen. Het gebeurt in sommige gar- nizoeueu dat inkoopen van benoodigdheden voor de menages en 't rapport houden van de com- mandeercnde officieren plaats heeft op uren, za- menvallende met godsdienstoefeningen. Ook ge beurt het dat geneeskundige onderzoekingen, vaccinatie of gymnastiekoefeningen Zondags ge houden worden. De minister verzoekt dat hierin, voor zooveel noodig, verandering kome, dat dien sten, welke gevoegelijk op een anderen dag kun nen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd en voor niet te vermijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der Godsdienstoefeningen. Slechts in spoedvereischende gevallen moeten door de mi litaire autoriteiten des Zondags zaken in behan deling worden genomen, terwijl bevolen werk zaamheden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het strikt noodige moeten bepaald worden. Eene van Rijkswege ingestelde commissie van deskundigen zal een onderzoek instellen, omtrent de mogelijkheid der droogmaking van het Hoorn- sche hop en de Goudzee (tusschen Marken en den vasten wal van Noord-Holland). De »Zutfensche Crt.« verneemt, dat de Minister van Buitenl. Zaken zich tot onzen gezant te Berlijn heeft gewend, om weder den onbelem- merden invoer van ons vee van de Duitsche Regeering te verkrijgen. Het resultaat van de bemoeiingen is, dat voor het oogenblik het ver bod beperkt is tot herkomsten uit Gelderland,* met andere woorden dus, dat het Nederlandsche vee in Duitschland mag ingevoerd worden wan neer dit niet uit Gelderland afkomstig is. Ruim een vijfde gedeelte van ons land (33,000 vierkante kilometer), bestaat uit woeste gron den, die niets of bijna niets opbrengen. Deze liggen voornamelijk in Drenthe, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Niet al deze gron den zyn geschikt om in bosch, bouwland, wei- of hooiland veranderd te worden, maar reeds sedert lang is men overtuigd, dat van het groot ste gedeelte veel meer gemaakt kan worden dan thans het geval is. In den loop dezer eeuw is op enkele punten veel werk gemaakt om woeste gronden te ont ginnen, vooral in Noord-Brabant en Gelderland. In de laatste provincie ontstond zelfs midden op de heide bij Arnhem een dorp, Schaarsber- gen genaamd, waar thans eenige honderden menschen werk en brood vinden. Verder wijzen wij op de uitgebreide aanplan- tingen bij Putten en Barneveld. In Brabant wer den tal van bunders omgezet in boschgrond, vooral is zuls het geval in de gemeenten Oister- wijk, Boxtel en Tilburg. De kolonie Frederiks- oord in Drenthe, levert ook het bewijs hoeveel vruchten geplukt kunnen worden uit de heide, mits men slechts genoeg kapitaal bezit en de werkkrachten niet ontbreken. Deze voorbeelden zouden wij nog met vele kunnen uitbreiden. De ontginning geschiedde echter steeds op zeer kleine schaal, omdat de eigenaars geen kapitaal genoeg in dergelijke ondernemingen konden steken. Thans echter is een Maatschappij opgericht tot bevordering der ontginning van woeste gronden. Die grootsche onderneming mag zich verheugen in den steun van onzen Koning, die terecht inzag van hoeveel belang een dergelijke zaak voor ons volk kan worden. Al dadelijk zullen daardoor tal van personen arbeid kunnen vinden en zij zullen die blijven behouden, want ontgonnen gronden hebben voortdurend behoefte aan menschelijke werk krachten. Bovendieu zal de nationale rijkdom belangrijk toenemen. Op dit oogenblik schijnt het tijdstip niet gun stig om nieuwe graanvelden aan te leggen, daar de graanprijzen tegenwoordig zeer gedrukt zijn, maar toch zyn er onder de vele nog woest lig gende gronden uitgebreide plekken, die zeer ge schikt zyn om in wei- of hooiland omgezet te worden en wat vooral van belang is, dit zal in den regel kunnen geschieden, zonder dat daaraan buitensporig hooge geldsommen behoe ven besteed te worden. De overige woeste gronden kunnen bjjna zon der uitzondering tot bosch gemaakt worden. Voor deze worden meer kosten vereischt en zal men langer moeten wachten op renten der uit geschoten gelden, maar als de keuze der hout soorten en de bewerking met kennis van zaken geschiedt, kan men ook daar zeker zijn, dat mettertijd de verandering van die gronden in rentegevende landerijen, welvaart en zegen zal verspreiden. Het is daarom te hopen dat de pogingen der maatschappij met goeden uitslag moge worden bekroond. In deze dagen van historische herinneringen is het zeker wel der vermelding waard, dat zich te Scheveningen nog een misschien wel de eenige man bevindt, destijds met een bom naar Engeland gezonden om prins Willem af te halen. Arie v. d. Toorn, aldus heet de man, werd 25 Dec. 1797 geboren, voer als jongen van 16 jaren aan boord by schipper Cornelis Pronk en bood zich mede aan om den prins te gaan afhalen. Hij genoot evenwel de eer niet den toekomstigen koning naar Holland over te brengen, want aldus verhaalt hij wij kregen van de Engel sche regeering ten antwoord: »dat zullen wij zelf wel doen.« Slechts met ammunitie geladen keerde dan ook de bom naar Scheveningen terug, terwijl de prins door het Engelsche oorlogschip Warrior* naar het vaderland werd terug ge bracht en met eene barkas van dien bodem te Scheveningen aan wal gezet. De verschillende op- en aanmerkingen over onze kustwacht, die de laatste dagen naar aan leiding van de schipbreuk der >Ango< zijn te berde gebracht, blijken niet alleen Scheveningen te gelden. Men meldt uit Ouddorp, omtrent de gelijktijdige schipbreuk van de Atlantic* aldaar, het volgende: Bij het voor den dag halen der reddings middelen moet het gebleken zijn, dat de boot onklaar was en het schiettoestel niet te hanteeren. Voor de aangespoelde schipbreukelingen waren geen droge kleederen voorhanden. Nadat ze zich bij de lichtwachters wat gedroogd hadden, werden ze in open wagens, in storm en regen, drie kwartier ver naar het dorp getransporteerd. Onder hen was er één met een gapende wond boven het oog, een ander in 'uewusteloozen toe stand en met gebroken arm aangedreven en een derde zóó bewusteloos, dat men meer dan drie kwartier werk had eer hij teekenen van leven gaf. Ook was de achtste der aangespoelden niet dood, maar moet van koude gestorven zjjn, omdat men hem te lang op het strand heeft laten liggen. Een der geneesheeren, die tegen woordig waren, moet verklaard hebben, dat men dien persoon bjj tjjdige behandeling ook in het leven had kunnen houden. Roof- en hebzucht hadden vrij spel. Ergerlijk is het, dat zelfs de aangespoelde kisten der be rooide, half naakte schepelingen niet ontzien, maar ook daarvan een paar leeg gestolen werden. De nieuwe postzegels van 7i ct. zullen ge brand okerkleurig zijn, die van 22\ ct. donker blauwachtig groen en die van 100 ct. paarsch blauw. Het aantal doleerende kerken bedraagt thans in het geheel 225, waarvan er 66 in het bezit zijn van predikanten; 15 candidaten van de vrije universiteit zijn bij de genoemde kerken werkzaam, terwijl het aantal predikanten uit de Hervormde Kerk, die er de evangeliebedie ning vervullen en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 bedraagt. In de vacante kerken wordt de dienst voor het grootste gedeelte verricht door oefenaars, die daartoe van de classicale vergaderiugen eene aanstelling ontvingen. Een Duitsch theoloog is bezig met het schrij ven van een werk over prof. Oosterzee. De verkocht wordende landgoederen Groot- en Klein Warnshorn by Arnhem zijn in massa ingezet op f 158,001. Naar men verneemt, zal binnenkort een nieuw tooneelspel van Rosier Faassen, getiteld: Vrou wen in zaken*, voor het voetlicht komen. Als een bijzonderheid dient vermelding, dat te Nieuwerkerk aan den IJsel op de bloemkwee- kerij »Kweeklust« een pereboom in vollen bloei staat. Een paar oudjes uit het Bovengasthuis te Kampen, die beiden reeds 2 maal gehuwd ge weest zjjn, zullen dezen stap nog eens wagen. De ondertrouw is reeds geschied. De bruidegom is reeds 83 en de bruid telt bijna 70 jaren. Sedert Woensdag 28 tot Vrijdag 30 Nov., is aan de vischmarkt te Gorinchem geen zalm ter afslag aangevoerd. Van 28 tot en met 30 November werden ter markt te Kralingen aangevoerd 106 winterzalmen, prijs per 5 ons f 2,60 a f 3,10. Het heden verschenen Maand blad* van dr. Hamel Roos bevat eene ernstige waarschuwing tegen vergiftig snoepgoed. Eenige kinderen te Hillegom waren ziek geworden na het gebruik van ulevellen, en bjj onderzoek is gebleken, dat dit suikerwerk gewikkeld was geweest in licht groen geglaceerd papier, dat 20 pet. arsenigzuur- koper bevatte, een der hevigste vergiften. Dat papier is uit het buitenland afkomstig, Dr. v. H. R. waarschuwt te recht tegen het gebruik er van door banketbakkers enz., en raadt ten sterk ste te waken, dat zulke omslagen van ulevellen terstond worden verwijderd, zoodat de kinderen het snoepgoed er niet in kunnen bewaren. Hy dringt ook aan op nauwkeurig onderzoek, juist tegen St. Nicolaas, zooals in België door de keurings-politie geschiedt. Uit Ottoland wordt gemeld De heeren rechter-commissaris, officier van justitie en waarn. griffier bjj de arrond.-rechtbank te Dordrecht kwamen in deze gemeente aan, in verband met een treurig voorval, dat het onder werp van veler gesprekken uitmaakt. Eene hier woonachtige ongehuwde vrouw was plotseling onwel geworden en was daarom naar bed gegaan van geneeskundige hulp wilde zjj echter niets

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2