Buitenland. Omtrent de kwestie der Panama-maatschappij wordt het volgende gemeld: De bom is eindelijk gebarsten, en de regeering heelt in de Kamer een wetsroordracht ingediend om aan de Maatschappij te vergunnen hare be talingen voor drie maanden te schorsen, hetwelk echter met '262 tegen 188 stemmen verworpen is. Deze kwestie is van zeer samengestelden aard. Men kan in de eerste plaats zeggen de Panama maatschappij is eene onderneming als eene andere kan zij niet betalen, dan voorziet het gemeene recht in den verderen loop der zaak. Moet er dus voor haar al of niet een buitengewoon han delsrecht ingeroepen worden? Maar men kan ook zeggende Panama-maat schappij is eene zuiver Fransche onderneming de eer des lauds is er mede gemoeid, dat hare concessie niet overga op eene Engelsche of Ame- rikaansche Maatschappij. Is het dus al of niet in het belang van Frankrijks macht in het buiten land, dat de staat tusschenbeide trede, en dat hij hetzij de Maatschappij helpe, hetzij het werk voor eigen rekening uitvoere? In de derde plaats kan men vragenwelke invloed zal de val der Maatschappij op de binnen- landsche staatkunde hebben? Zij heeft in ronde cijfers vijftien honderd millioen aan aandeelen en obligation uitgegeven, die voor verreweg het grootste deel in handen zijn van Fransche houders. Neem aan dat er, om het cijfer laag te stellen, in Frankrijk vijlhonderd duizend houders zijn van schuldbrieven der Panama-maatschappij, dan zullen zij allen, als de zaak bankroet gaat, natuur lijk hunnen tegenspoed wijten aan de republiek en zieh scharen onder de aanhangers van Bou- langer. Is het dus al dan niet in het belang der republikeinsche staatsinstellingen, aan deze schuld houders eene beschermende hand te reiken? Men heeft reeds vroeger ten bate der Panama- maatsch. eene premieleening uitgegeven met prijzen van een half millioen frankMet deze reusach tige loterij is de kleine burgerij gedemoraliseerd en zijn hare spaarduiten gelokt in eene onder neming, die reeds stond te waggelen. De uitloting dier premieleening is op zich zelve niet in gevaar, want hare reserve is vastgelegd. Maar de wet gever is op die wijze de medeplichtige geworden van den heer de Lessepsen het gaat niet aan thans de geheele onderneming te laten te gronde gaan, als men niet eerst alle middelen heeft uit geput, die de zaak zouden kunnen redden. De oorzaken, die de maatschappij ten gronde slepen, zijn drieërlei. De eerste kwade invloed komt van den aard van het terrein en het klimaat de tweede van de slechte administratie der maat schappij. De verkwisting in hare bestellingen grenst aan het fabelachtige. Er zijn fabrikanten, die zich verbaasden over den omvang der be stellingen, die men hun deed. De grofste geld verspilling heeft hierbij plaats gehad. De derde is het uitvloeisel geweest van de beide eerste, namelijk de veldtocht van de baissiers,* die alles in het werk hebben gesteld, om de maat schappij omlaag te trekken en haar krediet te knakken, ten einde later zich te vergasten aan hare afbraak. Die veldtocht is gevoerd zonder mededoogen maar men moet erkennen dat de maatschappij door haar eigen zorgeloos beheer en door hare onvoorzichtigheid (om geen harderen term te gebruiken), zich bloot gaf aan diergelijke aan vallen. Het is voor de Fransche renteniers heel gelukkig, dat er zulk een veldtocht »a la baisse* heeft bestaanwant de hemel weet hoeveel meer millioenen er anders nog toevertrouwd zouden zjjn aan het beheer van de Panama-maatsch. Dat de heer de Lesseps op hoogen leeftijd is gekomen, dat kan men hem niet verwijtenhet is menschelijk. Maar wat men hem wel verwijten kan, is dat hij met de onbeschaamdste kwak zalverij voortdurend mededeelingen deed, die bezijden de waarheid waren, en die hij zelf zeer goed wist dat onjuist warenen dat alles met geen ander doel, dan om aan de kleine burgerij het geld uit den zak te kloppen. Te Parijs waren er onder den beschaafden stand niet veel men sehen, die dit niet wisten. Van daar, dat hij in de hoofdstad betrekkelijk weinig slachtoffers heeft gemaakt. De heer de Lesseps en de administrateurs van het Panama-kanaal hebben hun ontslag als zoo danig genomen, terwijl het hof der Seine op hun verzoek drie rechterlijke liquidateurs heeft benoemd. Er zal eene nieuwe maatschappij opgericht worden met een kapitaal van 15 millioen, welke maatschappij het kanaal zal voltooien. De voor- loopige bestuurders zullen volmacht hebben om maatregelen te nemen ten einde de werken voort te zetten, totdat de nieuwe maatschappij opge richt zal zijn. hem naar de schoone, bekoorlijke vrouw, van welke hjj onderweg me niet genoeg verhalen kon. Ik behoef er niet bij te voegen, dat hij me in 't huis van Melanie von Waldheim bracht.* De vrouw met de fonkelende parelkroon beefde onmerkbaar, maar ze dwong zich tot een vluchtig lachje en liep langzaam heen en weer, terwijl Wilbert voortging: »In de voorzaal kwam de gastvrouw ons te gen. Woorden van dank stroomden over hare lippen, en zelfs toen mijn vriend ons had ver laten, bleef ze nog altijd vriendelijk aan mijn zjjde en betooverde mij met haar blikken. Wat waren alle beschrijvingen, die mijn vriend me onderweg van haar had gegeven, bij de bekoor lijke werkelijkheid? Deze vrouw scheen mij een feeënkoningin, zoo straalde, zoo schitterde zjj van schoonheid, beminnelijkheid en brillanten. Voor een jong mensch, die in zijn leven slechts de eenvoudige gestalte van zijn moeder en zuster had leeren kennen, moest natuurlijk zulk een vrouw iets onweerstaanbaar verlokkends hebben en ik kan me nog eenmaal terug voelen in dat geweldig ontkiemen der eerste liefde, waar ik niets zag, niets hoorde, dan haar alleen, die heerlijke, schijnbaar voor mjj onbereikbare.* (Wordt vervolgd.) De Keizer van Duitschland heeft 't bevel uit gevaardigd, dat al zijne bedienden, die een baard dragen, in 't vervolg zich moeten laten scheeren. De socialisten in den Rijksdag van Duitsch land zijn niet talrijk genoeg vertegenwoordigd (12) om motien te stellen, en daarom hebben zij bij een voorstel tot opheffing van de invoer rechten op de granen, hulp moeten zoeken bij de liberalen, daar een motie van minstens 15 leden moet uitgaan. In geen geval zullen zij slagen. De regeering, die uit die rechten jaarlijks heel wat millioentjes trekt welke haar hoogst welkom zijn zal beslist neen zeggen en de overgroote meer derheid van den Rijksdag zal haar steunen. Er zullen misschien enkele belangrijke debatten zijn, waarbij het de anti-protectionisten aan argu menten gewis niet zal ontbreken. In Saksen zjjn de loonen zeer laag en toch beloopen de invoerrechten op de rogge 32 gul den per ton In sommige streken der Pruissische provincie Saksen zijn de hamsters (trekratten) dit jaar buitengewoon talrijk. Te Aschersleben werden niet minder dan 97,519 van deze dieren gevan gen, waarvoor 1950 mark aan premiën werd betaald. In het naburige Kochstadt werden 5539 hamsters gevangen. Den lln dezer was het juist tien jaren gele den, dat te Gotha de eerste lijkverbranding plaats vond. Thans is het aantal tot 590 gestegen. Te Neumünster bij Kiel is een lakenfabriek afgebrand. Een 20-tal werklieden in de boven verdiepingen kwamen om. De aangrenzende wo ningen werden zwaar beschadigd. De grootste bascule der wereld is ongetwij feld die, welke dezer dagen is geijkt aan de ijzer gieterijen van Krupp te Essen. Dit weegwerktuig heeft een draagkracht van 100.000 K.G. Koning Milan van Servië heeft toegestaan dat zijn zoon zijne moeder te Bucharest bezoekt. De Kroonprins zal daar twee dagen mogen vertoe ven en zijn intrek moeten nemen in de woning van den Servischen gezant. Hij zal worden ver gezeld van den Minister van Oorlog en twee officieren, die ook zijn onderhoud met zijne moe der moeten bijwonen. De Koningin van Servië heeft haar vertrek van Odessa naar Yalta (de Krim) uitgesteld, men zegt op raad van haar vrienden, die verwachten, dat de verkiezingen weldra tot Koning Milan's abdicatie (afstand van den troon) zullen leiden. Prins Alexander van Hessen is Zaterdagmorgen 10.15 uur overleden. In eene menagerie te Praag is de 26-jarige dierentemster Bertha Baumgarter gedurende eene voorstelling door een koningstijger letterlijk in stukken gescheurd. Er ontstond onder het pu bliek eene paniek en verscheidene menschen vielen flauw. Een vreeselijk ongeluk is voorgekomen bij den mijn »Zentrum« bij Wattenscheid. In de lift hadden 16 jonge mijnwerkers plaats genomen, toen de toestel eensklaps met kracht tegen een vooruitstekend gedeelte stiet, met het gevolg, dat 8 der jongelieden voor hun leven kreupel zijn indien zij in 't leven blijven. Het niet tot stand komen van het Fransch- Grieksche handelsverdrag is ook oorzaak, dat van de opgravingen te Delphi, met medewerking van Frankrijk, niet zal komen. In Engeland heerscht sedert eenige dagen hevige mist. In Glasgow liepen tien menschen in het water, waarvan er vier verdronken. Te Londen begint de mist ook reeds de huizen bin nen te dringen en niet alleen in het Lagerhuis, maar ook in de zaal waar de Parnell-commissie den bekenden kapitein Boycott zeiven als ge tuige hoorde, had men er veel last van. Van den dikken nevel dacht ook de persoon, Bill Atkins geheeten, die in Bermondsey aan de overzijde van de Theems een vijftienjarig meisje vermoordde, gebruik te maken om te ontvluchten. Ondanks den mist werd hij achterhaald en ge vat. liet meisje kende den man niet en had niets met hem te doen gehadde kerel had haar zonder eenige reden zijn mes in de keel gestoken. Te Dublin zijn verscheiden duizenden exem plaren van romans van Zola in beslag genomen. De geweerfabriek te Turijn heeft het aantal werklieden verdubbeld, om de 500.000 geweren, die de Regeering bestelde, zoo spoedig mogelijk te kunnen afleveren. Aan boord van het gepantserd vaartuig eerste klasse Admiral Duperré* is bij schietoefeningen in de golf van San Juan een stalen kanon, ge laden met een kogel van 420 kilo, gesprongen. Vijf personen zijn hierdoor gedood. President Kriiger der Transvaalsche republiek is den 8 November aan een ernstig gevaar ont snapt. Terwijl hij in zijne verandah zat, viel eene groote steen vlak naast hem neder. Uit een onderzoek is gebleken, dat een tot dusver onbekend persoon, uit opzet of baldadigheid een steen had gestopt in het kanon, waarmede het gebruikelijk middagschot wordt gelost, en dat de kanonnier, die het stuk, dat reeds den vori- gen dag was geladen, afvuurde, dit niet vooraf had onderzocht. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 17 Dec. Indien 's mans leven nog zoo lang gespaard wordt hoopt de heer Jan van Herwaarden, oud kapitein van de stoomboot Stad Heusden, op den aanstaanden tweeden Kerstdag zijn honderd sten verjaardag te herdenken. Nog altijd kras, hoopt hij, zoo zijne gezond heid dit toelaat, op denzelfden dag een plezier reisje met genoemde stoomboot te maken, waarbij hij zelf de functie van kapitein zal waarnemen en het getal passagiers uit enkele genoodigden zal bestaan. Voorzeker een hoogst zeldzaam feit, zoo niet het eenige dat ooit plaats vond, dat een stoom boot door een honderdjarigen kapitein werd bestuurd. WAALWIJK, 14 Dec. De heer Brunt, rijks veearts te Capelle, zal Dinsdag 18 Dec. te Waalwijk op Musis spreken over »oorzaken van ziekten bij menschen en dieren.* DRUNEN, 17 Dec. Gisterenavond, omstreeks 7i uur, ontstond alhier brand in de gemeente, waarbij de woningen van Schellekens, van Weert en Pulles in de asch werden gelegd. Laatstge noemde had een groote voorraad graan, hooi enz. in de schuur, die mede een prooi der vlam men werd. De schade is nog al belangrijk. De brand ontstond in de woning van van Weert, alwaar men reeds vooraf in de schoorsteen een begin van brand ontdekte. De brandweer van Drunen, Wolfshoek en Els- hout kweet zich verdienstelijk van hun taak. Omstreeks lli uur was het gevaar geheel ge weken en werd de brandweer ingetrokken. Per soonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te be treuren. GEN DEREN, 17 Dec. Gister morgen had L. L. het ongeluk met kar en paard in de sloot te geraken doordat het paard verschrok. Door spoedig bijkomende hulp kwamen alle met den schrik vrij. Door notabelen der Ned. Herv. gein. alhier is herkozen tot president kerkvoogd de heer yQg WOUDRICHEM, 17 Dec. De leden der vereeniging »Nuken Ontspanning«, die Vrijdag avond ter vergadering opkwamen met de ge- introduceerden bedroeg hun getal ruim veertig mochten andermaal het genoegen smaken den heer S. Rippe uit Rotterdam te hooren. Deze op reeds vele plaatsen gunstig bekende declamator droeg voor een fragment uit Byron's »Kaïn« »De dood van Abeï«, vertaling van J. J. L. ten Kate. Eenige daarin voorkomende tooneelen waren bepaald treffend, o. a. de offeranden der beide broeders. De heftigheid van Kaïn, soms tot woestheid overslaande en de zachtzinnigheid van Abel vormden in dit tooneel eene schrille tegenstelling en werden door den spreker op uit nemende wijze weergegeven. Na de pauze gaf de heer Rippe nog een tiental stukjes ten beste. Daarvan beviel ons het beste »Grootvader« van A. J. de Buil. De manier en de toon, waarop hij den ouden man, aan de wieg van zijn kleinzoon gezeten, voorstelde en nabootste, mag voortreffelijk genoemd worden. Dat de spreker zich ook met gemak in het luimige genre beweegt, bewees zijne voordracht van »Op en achter het tooneel* en »Een afgeluisterd ge sprek over benauwdheid*, beide van dr. E. Lauril- lard. Daar de heer Rippe bij al zijne voordrachten alleen zijn bewonderenswaardig geheugen te baat neemt en dus alles uit het hoofd spreekt, ver hoogt dit niet weinig den indruk, dien hij teweeg brengt. Wij gelooven dan ook niet, dat iemand der opgekomenen zich zal beklaagd hebben den avond in »Nut en Ontspanning* te hebben door gebracht. Binnenland. Z. M. de Koning heeft tot verbetering yan den veestapel in Limburg, aan het hoofdbestuur der Limburgsche Landbouw-Maatschappij ten geschenke aangeboden 1 stier en 4 koeien. Dit geschenk is met de meeste erkentelijkheid aan genomen. Door de Regeering zal dezer dagen bij de Staten-Generaal een wetsontwerp worden inge diend, waarbij wordt goedgekeurd het tractaat met Frankrijk om de geschillen met Frankrijk over de grensscheiding tusschen Nederlandsch en Fransch Guyana aan een scheidsgerecht te onder werpen. Dit wetsontwerp wenscht de Regeering nog vóór het reces der Kamer te doen behandelen. Gelijk te verwachten was, heeft de meerder heid der Tweede Kamer de Regeering gevolgd op den weg, om de toelagen in te trekken, die uit de Rijkskas aan de bijzondere kweekscho len voor onderwijzeressen te Haarlem en Arn hem en aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden tot dusver werden uit gekeerd. Het zou zeker te bejammeren zijn, als die nuttige instellingen de slachtoffers werden van de zuinigheid, welke de nieuwe meerderheid bij voorkeur op het gebied van het onderwijs schijnt te willen aan den dag leggen. Ongetwijfeld zullen pogingen in 't werk wor den gesteld, om die opleidingsscholen in het leven te houden, ook zonder de Rijkstoelagen. Daartoe mede te werken, zal ook wel op den weg liggen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen.* Deze vindt hier een uitnemende gelegenheid om de gelden, die zij voor de op leiding van bewaarschoolpersoneel wilde beste den, in gelijke richting aan te wenden. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is besloten, om de 25-jarige jubile s harer beambten en bedienden onopgemerkt te laten voorbij gaan. Naar men aan de >Midd. Ct.« meldt, wordt voor rekening van de Stoomvaart-maatschappij Zeeland* een bureau gevestigd te Londen. Eenige beambten zullen te dien einde naar die wereldstad worden overgeplaatst. Ter bijwoning van de a.s. internationale hard rijderij te Heerenveen, zijn reeds een drietal Amerikaansche hardrijders op weg naar Nederland. Door den horlogemaker J. Huijts te Gulpen is een nieuw systeem remontoirhorloge uitge vonden, waarvoor hij reeds patent heeft aange vraagd. Het opwinden daarvan geschiedt met de rugzijdehet horloge is geheel stofdicht, en kan in water gelegd worden, zonder dat het vocht binnendringt. Door het Nederlandsch Tandheelkundig Ge nootschap is een schrijven aan de geneeskundige inspeeteurs verzonden, ten einde aan te dringen op verscherping van het toezicht op onbevoegde uitoefening der tandheelkunst. Het Genootschap wijst er op, dat door het voeren van titels als: mee. dentiste o.a. het publiek in den waan wordt gebracht, dat deze personen bevoegd zijn de tandheelkunst uit te oefenen. Doinela Nieuwenhuis verzekert, dat de sociaal democraten in het geheel niet schuldig zijn aan het Zondag voorgevallene in >Maison Stroucken* te Amsterdam, onder het gehoor van pastoor Brouwers. Die onschuldige bloeden Hoe kon men hen ook van zoo iets verdenken 1 Kan je begrijpen Ze kunnen zelfs geen vlieg kwaad doen Allemaal praatjes, hoor In de omstreken van Hoorn zijn, tegen zeer hooge prijzen, 36 der beste runderen aangekocht, ter verzending naar Zuid-Amerika. Naar aan den »Tijd« van hoogst betrouwbare zijde wordt medegedeeld, schijnen de Amster dammers in geen geval meer op de hulp van dr. Mezger te mogen rekenen. Een dame van aanzienlijken stand, die zich onder zijne behan deling wilde stellen, werd dezer dagen op 's dok ters eigenaardige manier door hem weggestuurd, zoodra hij van haar vernomen had dat zjj een Amsterdamsche was. In den laatsten tijd wordt door sommige bladen de landverhuizing naar de Argentijnsche republiek zoo warm aanbevolen, alsof de redac tiën aandeel hebben in de eventuële winst der stoomboot-maatschappij, die voor het vervoer der personen zorgt. Wij meenen daarom verplicht te zijn onze lezers, waaronder er wellicht ook zijn die aan verhuizing naar Zuid-Amerika den ken, te waarschuwen vooraf naauwkeurige in lichtingen in te winnen. Zij bedenken daarbij dat ook daar lang niet voor iedereen werk licht opgeschept en dat de loonen er wel hoog schijnen, maar dat de Argentijnsche republiek diep in schulden steekt, zoodat er een verbazend goud- agio (van ongeveer 48 percent) bestaat, waar door bijv. een bekwaam timmerman wel f30 's weeks verdient, maar daarvoor slechts een waarde van nog geen f16 kan koopen, terwijl de levensmiddelen er, dank zij de hooge invoer rechten, over het algemeen zeer duur zijn. En om gebrek te gaan lijden zal toch zeker nie mand aan landverhuizing denken. (D. Ct.) De minister van justitie heeft, met het oog op deze landverhuizing, het volgend schrijven aan heeren procureurs-generaal bij de gerechts hoven gericht: »Het heeft de aandacht getrokken dat op ver schillende plaatsen in het rijk door lieden van verdacht allooi pogingen worden aangewend, om de landbouwende klasse te bewegen tot emigratie naar Amerika, door onware voorspiegeling om trent de vooruitzichten, die haar in dat wereld deel wachten. Heeren procureurs-generaal verzoeken in ver band met dat schrijven heeren burgemeesters en commissarissen van politie een ieder in zijn ressort een wakend oog te doen houden op de handelingen van lieden, die zich bezig houden met het geven van inlichtingen omtrent en de bezorging van landverhuizing, en noodigen hun uit om bijaldien blijkt, dat door hen kwade praktijken, als waarvan hier boven sprake wor den aangewend, hem daarvan bericht te doen toekomen.* Recht voor allen* kondigt aan, dat het met Januari een dagblad wordt. Het zal aan alle eischen van een dagblad voldoensociaal-politieke beschouwingen, Kamer-overzichten, binnen- en buitenlandsch nieuws en steeds een feuilleton bevatten. Naar de »N. Asser Ct.« verneemt, is te Assen een particulier telegram uit 's-Gravenhage ont vangen, volgens hetwelk door den Koning is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Smilde, om de 8 onderwijzers aan de openbare

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2