STEENKOLEN. STEENKOLEN Korte en Lange finaal verkoopon: Nieuwe Beddenwinkel Jan van Houten. De Kapokbedden De Notaris YERBERNE MANUFACTUREN- \&gere scholen in die gemeente met 1 April a s. j te ontslaan. Tot nu toe werd de kostelooze spijsuitdeeling fce Amsterdam door 10210 personen bezocht. Sedert Woensdag 12 tot Vrijdag 14 Dec., is aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 14 zalmen ran 2 tot 47 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,75 tot 2,00. Van 12 tot en met 14 December werden ter markt te Kralingen aangevoerd 120 wiuterzalmen, prijs per 5 ons f 2,00 a f 2,30. De nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Hage, dezen zomer gehouden, schijnt een vrij aanzienlijk tekort op geleverd te hebben. De aandeelhouders in het •waarborgkapitaal, die reeds f 20 van elk aandeel van f 50 hebben gestort, zijn aangeschreven om per aandeel weder f 12.50 bij te passen. Het tekort schijnt dus ruim f 17.000 te bedragen. Te Heerlen is een gouden muntstuk gevonden, dat volgens het gevoelen van den rijksarchivaris, den heer Habets, geslagen werd op last van den Senaat ter eere van keizer Marcus Antonius. Deze munt, die hoogst zeldzaam wordt aange troffen, is in gaven toestand. Heeft de vorst in deze streken slechts eenige slootjes met een ijsvlies kunnen overdekken, in de noordelijke provinciën heeft het steeds stevig gevroren. De scheepvaart van Heerenveen naar de Hoornsterzwaagster hooge venen was Vrijdag door het ijs gestremdte Heerenveen reed men dien dag zelf schaatsen, terwijl te Oldemarkt en Gorredijk zelfs reeds tegen Dinsdag a. s. hard rijderijen zijn uitgeschreven. Een cacao-fabrikant heeft dezer dagen ver zocht zijn reclamebord te mogen vastspijkeren aan de in sukkeldraf door 's-Hage rijdende cel wagens. Op het verzoek is wel afwijzend beschikt, maar geen nood, het idee alleen is reeds een reclame. In het dorpje Losdorp (prov. Gron. heerschte in den nacht tusschen 11 en 12 dezer eene on gewone drukte. Een steenfabrikant wilde met de noorderzon vertrekken en alle roerende goe deren medenemen, zonder aan zijne nog aan wezige Duitsche werklieden het verschuldigde loon (pl.m. f 1000) te hebben uitbetaald. Deze werklieden, geholpen door oud en jong van Los dorp, hebben toen het lmis omsingeld en ten slotte de glazen ingeworpen. Van den fabrikant hebben zij toen in afkorting f125 ontvangen, benevens een wissel op zicht. Een zeker bekend zaakwaarnemer te Gronin gen, die als raadsman fungeerde voor den fabri kant, moet eenige revolverschoten gelost hebben, zonder echter iemand te raken. De politie heeft een onderzoek iugesteld. Tegen U. Baron Th. S. en H. te Utrecht is een gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. Mr. D. Simons concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Te Groningen is men tot de treurige zeker heid gekomen, dat het koftjalkschip Willemina,« kapitein Jan Engelhard, van Groningen, met de geheele bemanning eene prooi der golven is geworden. Het schip vertrok 23 September van Rotterdam met ballast met bestemming naar Bergen (Noorwegen). Sedert dat vertrek is van het schip noch van de equipage iets vernomen. De bemanning bestond uit den kapitein, 40 jaar, zijne vrouw Jaapkien Speelman, 40 jaar, en hun zoontje Joris, 5 jaar (terwijl hun oudste zoontje van 9 jaar te Groningen was achtergebleven) den stuurman YV. Dorenbos, 28 jaar, van Uit huizen den matroos D. Vloedman, 22 jaar, van Eenrum, en de kok O. E. Engelhard, 15 jaar, zoon van den kapitein. Bij een overweg te Hoogezand is een man door een trein aangereden. Hij werd inwendig ernstig gekneusd. - Een dienstmeisje te Breda, wier vrijer dienst had genomen voor Indië, sprong in het water met het doel zich te verdrinken. Zij werd gered. - In de fabriek van de firma A. F. Smul ders te Utrecht heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Een der werklieden wierp een ander een gloeiend stuk ijzer toe. De laatste had het ongeluk, het voorwerp niet met het daartoe bestemde werktuig te vangen, waardoor het tus schen zijn kleederen viel en hem diep in het vleesch drong. Vreeselijk verbrand en gillend van pijn werd de ongelukkige van het stuk ijzer be vrijd. Zijn toestand is zeer ernstig. - De poelier G., in de Torenstraat te Breda, viel Woensdag in zijn huis Tan de trap en bleef op de plaats dood. Zijne echtgenoote was juist voor familie zaken op reis naar 'sHage. - Te Lienden had een jongen de onvoorzichtigheid om met een hooi- gavel naar een nog aan den boom zittenden appel te gooien, met het ongelukkig gevolg, dat de gavel hem met een tand achter in den schou der viel, en wel zoo, dat hij zeiven den gavel niet kon verwijderen, zoodat hij met zijn hand dien moest steunen en 70 treden ver loopen eer hem hulp kon geboden worden. - Een landbou wer uit Maldeghem was met zijn paard en rijtuig op weg. Nabjj Aardenburg schrikte zijn paard voor den stoomstram, die in volle vaart kwam aanrijden. V. wilde het paard bij den teugel grijpen, maar kwam daardoor in aanraking met de machine en werd achterover geworpen. Hij werd zoo hevig aan het hoofd en inwendig ge wond, dat hij weinige uren daarna aan de ge volgen overleed. Hij laat in kommervolle om standigheden eene weduwe met 6 jonge kinderen achter. Land- en Tuinbouw. Veeteelt. Uit Ooststellingwerf deelt men mede, dat aldaar de volgende methode van aardappelenbouw in be oefening wordt gebracht. Tot veler verwondering ziet men tegenwoor dig sommigen het aardappelland omspitten, alsof men in 't voorjaar is. Deze behandeling heeft men vernomen uit Weststellingwerf en de resul taten zijn zoo bijzonder gunstig, dat velen het eensklaps willen beproeven. Men gaat aldus te werkDe grond voor aardappelen bestemd wordt nu goed omgespit vóór den winter. 4 a 5 weken vóór het aardappel- pooten wordt de mest over dat land gestrooid en laat men een en ander stil liggen tot aan het pooten toe. Een of twee dagen voor het inbren gen der aardappels wordt het land goed geëgd, om daarna de mest er schol (ondiep) onder te ploegen of te werken. De voordeelen door deze bewerking verkregen, moeten beduidend zijn en vooral bestaan in een betere en meerdere opbrengst van aardappelen. Ook heeft door de goede grond bewerking het schoonhouden der vrucht weinig meer te beteekenen en wordt daarop meer tijd gewonnen als de eerste bewerking meer kost. En eindelyk is het een mooie werkverschaffing om dezen tijd. Boekaankondiging. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vierden jaargang van Roelants' Almanak voor 1889. Het is stel lig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in ons land bestaat. Het boekje telt 160 bladzijden druks en bevat, behalve alles wat in een gewonen almanak thuis behoort, de tarieven der Spoorwegen in Neder land alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de Nederl. Ridderorden, de Gezanten in en buiten Nederland, de Ministeriëele Departementen, de beide Kamers der Staten-Generaal, de Raad van State, de Rekenkamer, het Bestuur der provin ciën, de Rechterlijke macht, het hooger- en mid delbaar-onderwijs, de Kamers van Koophandel, enz., enz., kortom alles wat men bij dagelijks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prjjs van dezen Almanak is slechts tien cents. 329e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 17 December. Prijs van f 1500: No. 11785; f 100: Nos. 3726, 4971, 5517, 9514 en 9533. Leun nooit met den rug tegen iets dat koud is. Begint nooit een wandeling vóór het ontbijt. Ga nooit, onmiddellijk na iets verwarmends gedronken te hebben, in de koude buitenlucht. Houd den rug, voornamelijk tusschen de schou derbladen, wel bedekt; ook de borst moet goed beschut zijn. Slaapt ge in een vertrek, dat niet verwarmd wordt, gewen u er dan aan door den neus te ademen en niet met open monddoor den neus ademen is altijd beter. Ga nooit te bed met koude of vochtige voeten. Na lichaamsbeweging moet men nooit in een open rijtuig rijden, of zij het ook maar voor een oogenblik onder het rijden aan een portier gaan zittenhet is gevaarlijk voor de gezondheid en kan zelfs een doodelijke ziekte ten gevolge hebben. Zijt ge heesch, spreek dan zoo weinig moge lijk tot de heeschheid geheel verdwenen is, want anders kan men voor altijd de stem verliezen of herhaaldelijk last hebben van pijn in de keel. Als gij den rug verwarmt, ga nimmer voort met dezen aan de hitte bloot te stellen, wanneer hij voldoende verwarmd is, want dit is zeer ver zwakkend. Wanneer ge uit een warm vertrek in de koude komt, houd dan den mond dicht, opdat de lucht door den neus verwarmd worde, eer zij de lon gen bereikt. Blijf nooit op straat staan, wanneer het koud is, vooral niet, indien ge u vermoeid hebt; ver mijd steeds het stilstaan op ijs of sneeuw, of waar ge aan kouden wind zijt blootgesteld. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Ons leven is als een aangezicht, Door liefde als zijn oog verlicht. God laat zich begrijpen noch aanschouwen, Opdat wij met zoeken niet op zullen houwen. 'k Vertrouw, zooals Hij 't mij steeds doet, Dat God de mijnen ook behoedt. Wie 't leven een doornenstruik moge noemen, Die roeme 't gezang als zijn knoppen en bloemen. De liefde is noch man, noch wijf, Zij heeft geen ziel, zij heeft geen lijf. Haar werd geen aardsche vorm gegeven Men kent haar naam, zij zelv' is vreemd gebleven. Toch zonder haar kan niemand ooit Des hemels vrede en vreugde winnen, Vertrouw gerust hen, die beminnen, In 't valsche hart kwam liefde nooit. Al laat een reine vrouw zich zien, Eenvoudig in gewaad, Weet dat de zedigheid alleen Haar steeds zoo lieflijk staat, Dat voor haar glans de bloem zelfs wijkt, Die op een vroegen Meidag 't land in stralengloed doet baden. Een valsche vrouw verheugt niet een, al prijkt ze in feestgewaden. Niet mogelijk is het, dat bedroog, Wat men eens zag met eigen oog. Slechts wat verstand en oog ontdekken, Kan ziel en geest ten voordeel strekken. Blijf, als de slak, niet thuis steeds leven. Merk op wat rond u moog' geschien; Dan zal u God de gave ook geven, De wereld dubbel groot te zien. En geest en ziel, naarmate dat Zjj heel de wereld houdt ontsloten, Al waar ze eens klein, zal zich Tergrooten, Opdat zij al dat grootsehe omvat. Gemengd Nieuws en Ailerlei. Iemand, in de omstreken van Alkmaar, zou een paar jonge varkens naar een vriend op een naburig dorp brengen. De diertjes werden in een korf geplaatst en op den wagen gedaan. De vrouw van den boer had een pak met allerlei Sint Nicolaasgebak gevuld, achter op het voer tuig gezet, als een verrassing voor de kinderen van den vriend, waar de biggen bezorgd moes ten worden. Toen het dorp bereikt werd, waar de varken tjes een gemakkelijk tehuis zouden vinden, bleek het dat dieren los op den wagen rondkuierdeu. De korf, die niet al te stevig was, had geen weerstand kunnen bieden aan de pogingen der biggen om zich vrijer te bewegen, 't Ergste was evenwel, dat de varkentjes het pak met gebak hadden gevonden. Aan den inhoud hadden zij zich zoo te goed gedaan, dat zelfs niet één stukje was overgebleven. Een der bladen meldt: Te Emmerik voer dezer dagen schipper Witjes met den vlieger aan wal, waar hij een brief op de post wilde doen voor zijn zwager te Lobith. Onderweg viel echter de portefeuille met den brief van Witjes in den Rijn. De portefeuille dreef af naar Lobith, waar de zwager van W., die daar een visseherij uitoefent, haar met den brief in het net zelf opvischte. Spoediger dan Witjes had durven denken, kreeg hij antwoord op zijn brief, dien hij na tuurlijk verloren gewaand had. Wel bedankt. - Vrouw des huizes (tot den vriend van haar man). Doe of u t'huis is. Vriend. Dank u weldaar ben 'k duivelstoejager Een kleine dienst! Een weldadige dame vraagt aan een haveloozen bedelaar, of zjj hem misschien ook zou kunnen helpen door iets voor hem te naaien of te verstellen. >0 ja, mevrouw,antwoordt de man dadelijk, terwijl hij iets uit zijn vestjeszak haalt en het haar aanbiedt; »hier heb ik een knoop en nu zou ik u zeer dankbaar zijn, als gjj daar een hemd voor me aan woudt zetten!* Middelen tegen de lintwormOm de lint worm te verdry ven, gebruiken de Russen een huismiddeltje, namelijk een aftreksel van resida- bloesem. Volgens geneeskundige bladen in Rus land is een sterk aftreksel in staat die dieren te verdrijven; neemt men na dezen drank nog een lepel ricinus-olie in, dan is de werking nog zekerder. Bekendmaking Marktberichten- 3e kw. 40 a 44 ct. per kilo. De vette var kens golden 43 a 48 ct. per kilo. Den 17 Dec. was de prijs der boter 0.90 tot 1.10 cent. GORINCHEM, 17 Dec. Aangevoerd 122 runderen. Zware Kalfkoeien f 200 a f270. Kalfvaurzen f120 a 200. Melkkoeien f 120 a 200. Yraarkoeien f80 a f120. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. Guiste Vaarzen f 90 a f 100. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f 50. 14 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 9 vette varkens, van 18 a 20 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 140 biggen, f 6.00 a f 10 per stuk. Boter 50 a 60 c. per half kilo. Eieren f 1.40 a f 1.60 per 26 stuks. Kippen f 0.70 a f 0.90 per stuk. HARD1NXVELD. Aan de vischmarkt alhier zijn van 13 tot 16 December verkocht: 13 win- terzalmen, van f 1.73 tot f 2.00 per 5 ons. ROTTERDAM, 17 December. Op de veemarkt waren heden aangevoerd282 runderen, 64 vette en graskalveren, 5 nuchtere kalv., 601 schapen of lammeren, 683 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 68 ct., 2e kw. 64 ct., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 95 ct., 2e kw. 85 a 80 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 56 ct., 2e kw. 48 ct., alles per kilo. varkens le kw. 22 a 00 ct., 2e kw., 20 a 00 ct., 3e kw. 18 ct., licht soort 19a 20ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren 6.10 a 6.20. Overm. dito f 6.40 a 6.60 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f 0.00 a 0.00. Aange voerd 0 partijtjes. Zoetemelksche kaas 19 a 23.00 per 50 kilo. Aanvoer 14 partijtjes. WATERHOOGTE KEULEN. 14 Dec. 2.06 M. boven 0. 15 Dec. 2.02 M. 16 Dec. 2.00 M. 17 Dec. 1.85 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Westelyke wind. Advertentiën. H Tengevolge der sterke concur rentie vindt de ondergeteekende zich verplicht de aan te bieden tegen de minst mogelijk concur- reerende prijs. Ook voorradig beste drooge te Dussen, zal aldaar, ter herberge van C. Huigen, Donderdag 27 December 1888, voorin. 10 uur, ingezet op- 2525. ingezet op- 3700. ingezet en verhoogd tot - 2300. ingezet en verhoogd tot - 1900. bosch aldaar, ingezet op - 335. G. 1.75.40NVeiland te Afcenieen, ingezet en verhoogd tot - 4500. ingezet en verhoogd tot - 3400. I. 1.80.50 "Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 3600. K. 1.92.30 Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 3200. L. 2.42.00 Weiland aldaar, ingezet op- 3300. M. 1.72.40 Weiland te Veen ingezet en verhoogd tot - 1350. EN Langendijk, Wijk B 214, Gorinchem. YEEREY BEDDEN, voor de kwaliteit wordt ingestaan. van 1' 13 en f* 10, zijn ontegenzeggelijk de beste die men ergens ter wereld voor dezen prijs koopt. Leefregels bij koud weder. Inschrijving voor de nationale militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusdcn Gelet op artikel 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72). Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die op den eersten Januarij a.s. hun 19de jaar zijn ingetreden en alzoo geboren zijn in het jaar 1870, ten einde zich aan te geven ter inschrijving voor de nationale militie, waartoe ten raadhuize dezer gemeente van den len tot en met den 31en Januarij 1889 gelegen heid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd lo. Dat, ingevolge de wet op de nationale milisie, voor ingezeten wordt gehouden a. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetene is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) b. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laat ste, aan den len Januarij a.s. voorafgaande, 18 maanden in Neder land verblijf hield; c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgs dienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden a. van een ongehuwde in de gemeente,waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn heiden overleden, de voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 3o. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verpligt is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Bur gemeester en Wethouders der gemeente, waarde inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2o. vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zij n beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verpligt is. óo. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderwor pen is. 6o. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januarij aanstaande voor 4 ure des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aangege ven, gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 7o. Dat hij, die zich na den 31 Januarij aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aangeeft, alsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de militie niet wordt ingeschreven a. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingeze ten, die geen Nederlander is; b. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ge bruikelijk is. Heusden, den 18 December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. 's-HERTOGENBOSCH, 17 Dec. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 136 vette kalveren en 56 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 50 a 56 ct., 2e kw. 44 a 50 ct., Heusden. M. van DIJK. A. 1.63.40 Bouwland te Dussen ingezet opf2575. B. 1.44.00 Weiland aldaar, C. 1.82.10 Weiland aldaar, D. 1.58.70 "Weiland aldaar, E. 1.39. lOBouwland aldaar, F. l!a in 55 aren "Wilgen- H. 1.42.20 "Weiland aldaar, op trouw, Woont niet meer op 't hoekje Langen dijkdoch schuins daar tegenovernaast het Sigarendepöt van de heeren Boele. WWM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3