STEENKOLEN. STEENKOLEN Korte en Lange Turf. UITVOERING te I (e ERFHUIS publiek te verkoopen, finaal verkoopen MAASSTROOM. „Vr ede-B est," M. van DIJK. Yertrek van HEUSDEN: Yan 's-BOSCH: te WIJK, op Woensdag, 2e Kerstdag, ELSÏÏOÜT. De Notaris YERBERNE Fabrieken wordt in den IJpolder veel land ge pacht voor de teelt van suikerbieten. Deze wijze verschilt dus aanmerkelijk van de algemeen in gebruik zijnde contracten voor den bouw van dit product. Als een bewgs dat te Utrecht veel valsch geld in omloop is, dient, dut de hotelhouder B., die bij een kruidenier een muntbiljet liet wisselen, daarbij twee nagemaakte guldens ontving. De politie is met deze zaak in kennis gesteld. Te Utrecht heeft een winkelbediende buiten verwachting van een onbekenden bloedverwant de som van millioen gulden geërfd. Burggraaf E. van AfFerden, te Roermond, schoot onder de gemeente Maaswiel een prachtig wild varken. Het had een gewicht van 90 kilogr. In »de Oude Roodvoet*, in de Lek bij Wijk bij Duurstede, is in één trek met den zegen ongeveer 100 H.L. visch gevangen. Acht yis- schers waren twee uren met laden bezig. In den loop van eenige dagen worden te Vlis- singen een 300 a 400 landverhuizers van Lon den verwacht, die op een der booten van de Noordduitsche Lloyd, welke daartoe van Ant werpen komende te Vlissingen zal binnenvallen, zullen worden ingescheept. Bijna alle Numansdorpers, die het plan ge vormd hadden naar de Argentijnsche republiek te vertrekken, hebben van dit voornemen afge zien. Omtrent het onderzoek naar de daders dei- drie gelukkig mislukte moordaanslagen te Ara sterdam, weet het Nieuwsblad voor Nederland« mede te deelen, dat de politie de daders reeds op het spoor is, zij zou evenwel nog geen aan houdingen doen, omdat zij zeker van hun zaak wil zjjn. In de laatste, korte, mistige en nog geen va- cantiedagen gevoelden zich twee kleine Goliath's te Groningen in hun eer gekrenkt. Er werd tot een formeel duel besloten, secondanten verzocht en de keus der wapens volgens recht en wet aan de beleedigde partij overgelaten. Zy koos de catapult en de uitslag was, dat de een aan de hand en de gegriefde in zijn eer aan den mond, met verlies van een paar tanden, werd gewond. Onder de kap van het nieuwe centraalstation te Amsterdam is een polderwerker gevonden, die in beschonken toestand door een spoortrein is overreden. Van het rechterbeen is zijn voet af gesneden, het linkerbeen is geheel verbrijzeld. De man was volkomen bij zijn bewustzijn en werd naar het gasthuis gedragen. - Te Mak- kinga (Fr.) wordt sedert een dag of vier een meisje van ongeveer 12 jaar, dat aldaar door de armvoogden van Olderberkoop bij arbeiders was besteed, vermist. - Te Kollum (Fr.) viel dezer dagen een jonge molenaar van den 42 voet hoo- gen omgang (zwichtstelling) van den molen. Hij bleef met één been nog even haken en kwam in zittende houding op den grond terecht, zonder eenig letsel te hebben bekomen. - Te Roermond en ook te Jorwerd is een jongen door het ijs gezakt en verdronken. - Uit het water van het Damrak te Amsterdam is opgehaald het lijk van een vischkooper uit de Egelantierstraat aldaar. - De stoombootsteiger te Kampen is gedeeltelijk gedeeltelijk ingestort. Veel koopmansgoederen vielen daarbij in den IJsel. De schade is aan zienlijk. - In den nacht van Zondag op Maan dag is weder een stuk hardsteen gevallen van den Martini-toren te Groningen. Gelukkig wer den er geen onheilen door veroorzaakt. - Een 80-jarige slager werd te Amsterdam door een tram aangereden. Hem werden twee ribben ge broken. Burgerlijke Stand. Heusden, van 13 tot 20 Dec. Ondertrouwd: Willem Smits, 24 j., en Neeltje de Waal, 29 j. Getrouwd: Pieter Nieukóop, 50 j., en Klazina van Rijswijk, 49 j. Geboren: Marinus, z. v. Martinus van Diem en Hendrika Johanna van Sprang. Aanbestedingen. Op 16 Jan. e. k. zal aan het ministerie van Waterstaat te 's Gravenhage worden aanbesteed: het maken van het middenperron, het verlengen der bestaande perrons, het voltooien der tunnels en verdere bijkomende werken op het centraal personenstation te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe diep naar Amster dam. (Kaming f146,000.) Afloop van Aanbestedingen- Woensdag is aan het ministerie van water staat, enz. aanbesteed lo. het maken van een dubbele veei'knechts- woning onder de gemeente Herpt en Bern, pro vincie Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver de heer K. A. van Rijswijk, te Hensden, voor f5783; 2o. het maken van twee havens en bijko mende werken, ten behoeve van de stoompont- verbinding te Keizersveer, onder de gemeente Raamsdonk. Eenige inschrijver de heer Ph. Ver- bruggen, te Waddinxveen, voor f 48,900. 329e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboveix. 3e Klasse. Trekking vun 18 December. Prys van f 5000: no. 8620; f 1500: no. 35; f 1000: no. 16107; f400: no 20048; f200: no. 15730; f 100 nos. 3611, 3643, 4576, 15786 en 16655. 3e Klasse. Trekking van 19 Dec. Prijs van f25.000: no. 1815; f2000: no. 16150; f 1000nos. 0600, 10365 en 13694; f400: nos. 10464 en 13723; f200: nos. 144, 13192 en 13334; f 100: nos. 1701,2707. 4010, 17411 en 18446. 3e klasse. Trekking van 20 Dec. Prijs van f1000: no. 18062; f400: no. 6521 en 2Ó827; f200: no 16008. Boekaankondiging- In navolging van buitenlandsche geïllustreerde weekbladen heeft »De Portefeuille,onder re dactie van den heer Taco H. de Beer, dit jaar ook voor een winternummer gezoi'gd. Zij is uit stekend voor den dag gekomende chroinolitho- grafisehe omslag, naar de teekeiaing van de heeren N. van der Waay en E. S. Witkamp Jr., welken, zooals men zich herinnert, bij de in den afgeloopen zomer door »De Portefeuille« uitge schreven prijsvraag, de eerste prijs is waardig gekeurd, maakt op het eei-ste gezicht reeds een uitmuntenden indruk. Tal van letterkundigen hebben voor dit extra-nummer korte bijdragen, zoowel in proza als dichtmaat geleverd, terwijl J. W. Bildexs, David Bles, Joh. Braakensiek, J. Linse, J. van Oort, J. M. Schmidt Crans en P. A. Schipperus voor oorspronkelijke illustratiën zorgden. Met dergelijke medewerking kan iets goeds tot stand gebracht worden en dat is ook werkelijk gedaan, zoodat dit winternummer een plaats bij de Kerstnummers van buitenlandsche weekbladen niet onthouden mag worden. Het geheel is nog versierd met een uitmuntende plaat in kleurendruk getiteld »Asschepoester« en een voortreffelijk bewerkte ets van E. Stark een wintergezicht voorstellende. Zoowel de redactie als de uitgever, de heer M. M. Olivier te Amster dam, heeft eer van het werk. Gemengd Nieuws en Allerlei. Yoor kiespijnlijders. Sedert korten tijd worden twee methode's aanbevolenvolgens de eene kan men kiespijn genezen of doen ver minderen, volgens de andere kan men zich van een slechte kies bevrijden. In het eerste geval neemt men een stuk zinkde eene zijde daar van wordt tegen het vleesch gehouden. Wan neer men nu met den kant van een stuk zilver den rand van het zink aanraakt, ontstaat daar door een lichte electrische stroom en houdt de pijn op. In het tweede geval neemt men een stuk gomelastiek, boort er een gat in, en steekt het zóó op de tand, dat het het bovenste ge deelte van den wortel aanraakt. Het gomelastiek trekt ook aan den wortel en de tand gaat ein delijk los, zonder dat de patient pijn heeft te lijden. Hoe lastig en onaangenaam tevens het is ruwe en gesprongen handen te hebben, zal ieder weten, en toch is er een zeer eenvoudig middel tegen. Voornamelijk heeft men 's winters ruwe handen, maar toch zijn er menschen die er ook 's zomers aan lijden, vooral diegenen, die veel met water moeten omgaan. Een der eenvoudigste middelen tegen deze kwaal isde handen eerst goed in te wrijven met zeep, goed door 't zeep sop te halen en dan te wrijven met varkens vet, zoodat de handen geheel in het vet zitten vervolgens wassche men de handen af. Doet men dit dikwijls, dan zal spoedig van die lastige kwaal verlost zijn. Edison, de beroemde Amerikaansche uitvindex*, heeft, zegt men, een »Talking Newspaper Com pany tot stand gebracht, welke eene »pratende krant* zal uitgeven. Reeds vi-oeger heeft Edison, door middel van de phonograaf, het voeren eener gesproken handels-correspondentie mogelijk ge maakt. Het gesprokene op de eene plaats wordt door de phonograaf op een toebereid vel papier overgebracht, niet slechts woordelijk, maar met de toonbuigingen waarin het gezegd werd. Dat zelfde vel papier, op eene andere plaats in de pho nograaf gelegd, doet de opgeteekende klanken weder hoorbaar worden. Op die zelfde manier zal de pratende krant vervaardigd en iederen ochtend aan de inteekenaars bezorgd worden, die het pa pier slechts in de phonograaf hebben te leggen om zich het nieuws te hooren voorlezen. Meer dan 20,000 exemplaren kunnen in een uur ge- phonografeerd worden. Men zal op deze manier de courant kunnen le zen, zonder dat men zich de moeite geeft van haar te lezen, en met zooveel personen tegelijk als men wil. Hoe lang duurt een droom? De ondervin ding heeft geleerd, dat de voorstellingen, waar uit onze droomen bestaan, slechts weinige seconden, hoogstens een of twee minuten vereischen voor hare ontwikkeling. Zoo verhaalt een Engelsch geneesheer het volgende, dat hem zelf is overkomen »Na een dag van groote lichamelijke en gees telijke inspanning, begaf ik mij te rusten, nadat ik eerst mijn horloge opgewonden en dit op mijn nachttafeltje geplaatst had en viel onmid dellijk in slaap. Plotseling bevind ik mij in volle zee, aan boord van een vaartuig, dat mij bekend was. Ik was zeer jong en stond op den voor steven. Ik hoorde het bruisen van de golven en lichte, aan den rand vei-gulde wolkjes dreven boven het schip. Hoe lang ik daar stond kan ik niet zeggen, maar het scheen mij een gerui- men tijd toe. Daarop verandei'de het tooneel. Ik was aan wal en mijn ouders, die jaren geleden gestorven zijn, kwamen mij verwelkomen. Zij namen mij mede naar een kerk, waar de zwellende tonen van het orgel mijn oor troffen. Ik was aange naam verrast, mijn vrouw en mijn kinderen daar te zien. De geestelijke besteeg den kansel en hield een toespraakmaar ik kon geen woord verstaan, daar het orgel maar voortging met spelen. Ik nam daarop mijn jongsten zoon bij de hand en was voornemens met hem den kerktoren te be- I klimmen, maar liet tooneel veranderde opnieuw. In plaats van mijn zoon zag ik een officier naast mij staan, sedert lang dood, met wien ik in vroeger jaren vluchtig kennis maakte. Ik was tegenwoordig bij een revüe in mijn hoedanigheid van militair geneesheer, en kon een gevoel van verwondering niet onderdrukken bij het jeugdige voorkomen van onzen majoor, toen onverwacht, dicht bij mij, een kanon werd afgevuurd. Hevig ontsteld sprong ik op: ont waakte en kwam tot de outdekking, dat het gewaande kanonschot veroorzaakt werd door mijn vrouw, die de kamerdeur opende Het was mij, of ik een eindeloozen tijd doorleefd had nochtans, toen ik op mijn horloge zag, bemerkte ik, dat er nauwelijks een minuut voorbij was, sedert ik mij te slapen legde, een veel korter tijd dan noodig was, om het bovenstaande te vertellen. De nieuwste i*eclame voor Van Houtens Cacao. De heer Van Houten sluit tegenwoordig met de voornaamste hoteliers in Nederland contracten, waarbij bepaald wordt, dat de heer Van Houten den hotelier eenige dozijnen koppen en schotels met het opschrift »Van Houtens Cacao* en 25 tot 50 halve K.G. Cacao cadeaux geeft, waai-tegen de laatste zich verbindt om in de ontbijtkamer van zijn hótel een bord op te hangen, waarop te lezen is, dat »in dit Hótel, 's morgens bij het ontbijt, in plaats van koffie of thee, zonder ver hooging van prijs Van Houtens Cacao te krij gen is.« Het behoeft geen betoog, dat de meeste hó- teliei's gaarne het aanbod aannemen, maar wie op den duur er het meeste voordeel bij hebben, zij of Van Houten dat laat zich wel voorzien. Bij Carré zijn zeehonden, die muziek-instru- menten bespelen en met hunne verstandige oogen spreken als vonden ze 't zoo mooi. Deze ma ritieme honden schieten ook pistolen af en doen nog meer kunsten. Zij zijn niet gemuilband. De vertooning doet erg veel genoegen en de africh ter, de heer Weston, beleeft pleizier van zijn pensionaires, zegt het »Handbl.« In haar verslag van eene gemeenteraadszitting te Breda maakt de »N. B. C.« melding van debatten, die hoofdzakelijk om de kachel ge houden worden en daarom niet op den voet zijn te volgen. Bij eene andere zaak verlaten weder eenige leden hunne zitplaatsen en zegt de voorzitter »Als je nu allemaal wegloopen, komt er niets meer van. Een boer uit de Haarlemmermeer zou zijn kind laten doopen en de dominee vroeg hem of hy tot die belangrijke plechtigheid wel goed was voorbereid. Voorbereid, zei de boer, niet weinig veront waardigd, ik heb een ham op schotel, twee groote worsten, aardappelen zooveel men maar lust, groenten zat en ook bier. Ik weet niet wat van een boer voor een doopmaal nog meer ge vorderd kan worden Een karaktertrek van Napoleon I. De Fransche officier De Guillet, een man van zeld zame geestkracht en beproefden moed, werd by Napoleon I, als betrokken in eene samenzwering tegen hem, aangeklaagd. De bewijzen van zijne schuld lagen werkelijk voor de hand; hij werd dus in hechtenis genomen en in den kerker ge worpen. Reeds verwachtte hij voor den ki'ijgs- raad geroepen te worden, die hem zeker ter dood zou veroordeelen, toen een adjudant des Keizers binnentrad, hem zijn degen terug gaf en hem berichtte, dat de Keizer hem nog dienzelfden avond in het paleis der Tuilleriën verwachtte. De Guillet begaf zich op het bepaalde uur, nog zeer verbaasd, daarheen en moest lang in de Zaal der Maarschalken wachten. Eindelijk kwam de Keizer binnen, trad met snelle schreden op den officier toe en nam hem bij den arm. »Sire,« stamelde De Guillet, zeer verlegen. »Geen woord, mijnheer,zeide de Keizer: »er zijn lieden, die men niet laat doodschieten. Gij spoedt u nog hedenavond naar uw regementmorgen wordt er een nieuw gevecht geleverdgij hebt een uur den tijd om u te laten doodschieten of een brevet als kolonel te verdienen.* De Guillet verdiende dit en werd de getrouwe aanhanger van den man, die zoo edel jegens hem gehandeld had. >Daar heb ik me nu dien Muller by mij aan huis verzocht en den man, de hemel weet hoe dikwijls, ten eten genoodigd, in de hoop dat hij zin in een van mijn zes dochters krijgen zou, en nu moet ik waarachtig beleven dat hij trouwt met mijn keukenmeid.* Bedelaar: »Een aalmoes, als 't u belieft myn heer, voor een doofstomme.* Wandelaar (verwonderd): Ben jij doofstom?* Bedelaar: »Ik wil zeggen doof en blind. Mijn tweelingbroeder is doofstom, mijnheer, doch wij gelijken zoo sprekend op elkaar, dat ik dikwijls met mij zelf in de war ben.* Marktberichten. DUSSEN, 20 Dec. Aangevoerd 326 kilo boter. Prijs f 1.00f 1.26. ROTTERDAM, 18 December. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1535 runderen, 230 vette en graskalveren, 30 nuchtere kalv., 15 schapen of lammeren, 000 varkens, 0 biggen, 1 bok, 48 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 68 ct., 2e lew. 64 et., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 95, 2e kw. 85 a 80, 3e kw. 00 ct., schapen le kw. 00, 2e kw. 00 ct., alles per kilo. Stieren f 70 a 200, hokkelingen dito f 00 a 0 melkkoeien f 130 a 210, kalfkoeien f 150 a 300, vaarzen f 60 a 130, pinken f 00 a 00, paarden f30 a 70. Op de botermai*kt werden aangevoerd 77/8 en 73/16 ton en 1046 stukken van een half k.; prijs le kw. f 54, 2e kw. f 50, 3e kw. f 46, per half kilo 55 a 65 ct. SCHOONHOVEN, 19 Dec. Hennep. Prijs van gelling f 18.00 a f 00.00, bind f 19.00 a 20.00, schil f 19.50 a f 00.00, alles per 50 kilo. Hen nepzaad f 8.25 a f 0.00 per heet. Advertentiën. De Heer en Mevrouw YERBERNEVAN OSCH en hunne kinderen, betuigen hunnen innigen dank voor de har'elijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden hunner Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder. Dusskn, 20 Dec. 1888. Tengevolge der sterke eoncur- rentie vindt de ondergeteekende zich verplicht de aan te bieden tegen de minst mogelijk concur- reerende prijs. Ook voorradig beste drooge 'sMorgens circa kwart voor zeven. 's M i d d a g s circa half twee. I )e Dineetie. onder leiding van den Directeur, de Heer J BROERS, des namiddags ten li ure. ENTREE 25 CENTS. Op Vrijdag 28 December 1888, des morgens ten 10 ure, is de Notaris DE GIER voornemens voor de Erven Johannes Kobkssen, aan de Steenen Brug, om contant geld: 1 zwart aftands Merriepaard, 3 Melkschotten, 2 Pink vaarzen, 1 Mestkalf, 1 Geit, Kar met Hond, Kippen en Haan, twee Hoog- en 1 Laag- kar, Ploeg, Eegden, Paarden tuig, Hooi en Stroo, Brandhout, Schoppen en Rieken, Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aarde werk, Kruiken, Flesschen, Stoelen, Tafels, Schil derijen, Spiegels, Ladetafels, Kabinet, Lampen, Karn- en Melkgerief, Klok, 3 veeren Bedden, een party Aardappelen en al wat verder ten berde zal komen. te Bussen, zal aldaar, ter herberge van C. Huigen, Donderdag 27 December 1888, voorm. 10 uur, B. 1.44.00 VVeiland aldaar, ingezet op- 2525. C. 1.82.10 Weiland aldaar, ingezet op- 8700. D. 1.58.70 Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 2300. E. 1.39.10 Bouwland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 1900. F. Va in 55 aren Wilgen bosch aldaar, ingezet op - 335. G. 1.75.40 Weiland te Meeuwen, ingezet en verhoogd tot - 4500. H. 1.42.20 Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 3400. I. 1.80.50 Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 3600. K. 1.92.30 Weiland aldaar, ingezet en verhoogd tot - 3200. L. 2.42.00 Weiland aldaar, ingezet op- 3300. M. 1.72.40 Weiland te Veen, ingezet en verhoogd tot - 1350. rn—TrwFwr""°"^",*'gw**TMr'*iNaiaiBMiwnwMnmaiTrTrwMi inniwii n Heusden. der ii TE A. 1.63.40 Bouwland te Dussent ingezet op f2575.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3