Wat 1888 voor ons was. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Doe deze vraag aan een honderdtal oudejaarsavond-vierders en ge zult verbaasd stam over de verscheiden heid en de uiteenloopendheid der antwoorden. Maar allen zijn het hierover eens, dat het alweer, als al zijn voorgangers, een schaduw was, met zijn 366 dagen, die heenvlogen voor onze oogen. Doch terwijl die schaduw over onze hoofden heentrok, van welk een vreugde was ze getuige hier, van welk een jammer daar; hoeveel vroolijke menschenkinderen heeft ze hooren juichen, hoe veel jammerklachten zijn tot haar doorgedrongen. De schaduw dan, die we het jaar 1888 noemen, is ons ontgleden en we kunnen er niet buiten, zich harer op dezen stond te gedenken. En nevens hen duizenden, voor wie 't schrik keljaar 1888 minder vriendeljjk gezind was. Met een traan in 't oog staren ze op de afgelegde spanne tyds terug, die hun veel ontnam en een leegte sloeg om hen heen. Het is voor een gelukkig mensch minder moeilijk met de treurenden te treuren, dan voor iemand, in wiens ziel op oudejaarsavond treurige herinneringen oprijzen, met de bljjden van harte, bly te wezen. Dit wat onze particuliere betrekking tot het verloopen jaar betreft. Tot de zaken overstappende, zouden we ons zeer vergissen, wanneer op dezen stond niet 't zelfde lied gezongen werd, dat we nu al jaren aaneen hebben aangeheven. Vraag den land bouwer wat 1888 voor hem was en hy zal hoofd schuddend zich al den tegenspoed van den zomer en de totale afwezigheid van de lente herinneren, de schrale weide, de dunne aren en al dien regen, die hem den arbeid verboodhij zal u zijn slecht gevulde schuur wyzen en u spreken over de moeilijkheid om onder zulke zeer ongunstige omstandigheden op tijd de pacht te betalen. Evenmin hebben de veehouder en de tuinier reden van tevredenheid over 't geen hun de oude jaarkring bracht, 't Was voor deze drie een mager jaar, zóó mager, dat al ware 't aanstaande een jaar bij uitnemendheid, ook dan nog niet al de schade van 't verloopene, vergoed kan worden. Van de nijverheid geldt de oude klacht in niet heviger mate dan vroeger, die hangt althans niet af van regenbuien en donkere dagen, maar staat in verband met onzen handel. Deskundigen verzekeren, dat er een weinig leven op dit ge bied komt. We kunnen daarover niet oordeelen, voor we statistieke gegevens hebben. Byzondere rampen hebben dit jaar ons Vader land niet getroffen. Met dankbaarheid herinneren we, dat dit jaar het Koninklijke gezin, hoewel door ziekte bezocht, van verliezen verschoond en onze oude Vorst voor zijn volk gespaard bleef. We willen hopen, dat we daaraan nog dikwijls op oudejaarsavond kunnen herinneren. Is onze Koning op zijn post gebleven, niet alzoo zijn dienaren. Het jaar 1888 heeft ze zien heen gaan en voor andere plaats maken. Ook de mederegeerende kamer is vernieuwd en ver- 't verlangen naar roem en eer op, wees niets anders dan mijn geliefde vrouw. Mocht dit je zwaar vallen, Geertruida, verberg 't me niet. 't Is mogelijk, dat ik me mettertijd aan de gedachte gewen, je openlijk besproken en gekritiseerd te zien; maar zoo mijn vurige liefde je daarvoor eenige vergoeding kan schenken, zoo mijne groote dankbaarheid kan opwegen tegen holle vleierijen en leege phrasen, maak dan 't geluk, dat je me wilt schenken, volkomen en wees ge heel alleen de mijne.* Hij had haar hoofd naar achteren gebogen en zag haar angstig en vol verwachting in de oogen. Nog waren zij hem ondoorgrondelijk, want in Geertruida's hart streden oude wenschen en nieuwe begeerten een zwaren strijdmaar de liefde woog zwaarder dan de herinnering aan eergierige droomen van een glanzende toekomst en langzamerhand dook een vroolyk besluit uit den donkeren grond op. »Je staat toe?« >0, vraag niet, wat ik voor u niet zou kunnen doen!* riep Geertruida bewogen. »Als gein dien afstand een maat wilt zien, waarmee ge mijn liefde kunt meten, dan zal uw wensch me daartoe een welkome gelegenheid geweest zijn. Wat geeft mij den bijval, dien men mij met goud betaalt; wat een vereering, die ik niet door stille deugden mij verzekeren kan! Uw liefde zal me rijkelijk beloonen voor mijn ontrouw aan de kunst, ik offer u haar met blijdschap en wil voor u zijn, wat ge verlangt, een stille, huiselyke, lief devolle vrouw.* »Dank, duizendmaal dank!* antwoordde hy op den toon der dankbaarste liefde en kuste haar rein voorhoofd. Daar klonken luide stemmen. De deur werd ge opend en Wilbert leidde de oude tante lachend naar het zalige paar. Geertruida bevrijdde zich snel uit Bergstrom's armen en wierp zich half weenend, half lachend aan de borst der goede vrouw. Vergeef mijn geheimzinnigheid, tantetje, maar ik ben daaraan geheel onschuldig!* »Natuurlyk, Truitje!* viel YVilbert vroolyk groot, 't is alles onder de jongste grondwet, die nu al weer ruim een jaar oud is, nieuw geworden. Ook beter? Wie zal 't zeggen. Dat is echter zeker, dat velen in den lande zeer teleurgesteld zullen wezen als ze op dezen dag 't geen ge schreven en gesproken is, herdenken. Toen het nieuwe ministerie optrad, gaven de bevriende bladen met ronde woorden te verstaan, dat nu eerst een nieuwe periode zou aanbreken voor 't volk, waarin o.a. aan alle geldverspilling een eind zou gemaakt worden. In dien waan hebben velen hunne stem geschonken aan de thans re- geerende partijze zullen echter ontwaren dat de vrucht, die ze hoopten te plukken, nog te zoeken is. Niet alleen dat er geen grein hoop be staat op belastingvermindering, maar de thans goedgekeurde begrooting is aanmerke'ijk hooger dan die van vorige jaren. Wij hebben nooit een oogenblik geloof kun nen slaan aan de verzekering bij de stembus, dat 't belastingcijfer beduidend minder zou wor den. 't Zy men liberaal of anti-revolutionair regeert, de finantiëele nooden van 't land zijn dezelfde, maar zy, die in de hoop op vermin dering hunne stem op de eene of andere partij hebben uitgebracht, zullen erkennen in het jaar 1888 bedrogen te zijn uitgekomen. Onze vertegenwoordiging is dit jaar een groo- ten stap nader gekomen tot het ideaalvolks vertegenwoordiging. We hebben nu alle nuances der verschillende partijen in de Kamer, tot een persoonlijken vijand des Konings toe. Veel goeds hebben de honderd nog niet ge wrocht. De lang verwachte, door vroegere Mi nisters te vergeefs ingediende hervorming van 't belastingwezen, heeft zich ook nu laten wach ten en zelfs is het ministerie niet tot de belofte over te halen geweest, dit werk spoe dig ter hand te nemen. De schreeuwende on rechtvaardigheid is dus bestendigd, wie weet voor hoelang. Alle persoonlijke ervaringen ter zijde stellende, meenen we, dat zelfs de meest optimistische geen vrede kan hebben met het verloopen jaar. Een jaar van tegenspoed op 't eene, van stilstand op 't andere, van overgang op politiek gebied. Des niettemin heeft het zijn arbeid aan ons gedaan, zeker niet vruchteloos, al rij kt ons vermogen niet zoover het goede ook in den tegenspoed op te merken. Het was in elk geval een schakel van den keten die het verleden met de toekomst verbindt, een schakel, dien we moesten passeeren, laten ons elkaar toewenschen, om tot een jaar van voorspoed en vooruitgang te komen. Buitenland In de vergadering van 4000 aandeel- en obligatiehouders in het Panamakanaal werd eenstemmig de volgende motie aangenomen »De vergadering verklaart vertrouwen te stellen in den heer De Lesseps en is bereid afstand te doen van haar aanspraken op betaling der cou pons en schulddelging, totdat het kanaal voor de groote scheepvaart zal geopend worden. Ten einde voor de eerste aandeelhouders de voordeelen der onderneming te waarborgen, wordt het wensche- lijk geacht maatregelen te nemen om, met mede werking van alle belanghebbenden, het kapitaal bijeen te brengen, dat voor de voltooiing van het kanaal noodig is.« De Lesseps zal aan het hoofd der onderneming blijven. in. >Ik heb u bij tante schitterend verdedigd, en je daardoor tijd gegeven het noodigste te be spreken. Maar ten slotte werd die booze tante toch ongeduldig, en toen hielp 't niet meer, wat ik zei, ze wilde je volstrekt als bruid begroeten.* Bruid!* fluisterde Geertruida gelukkig. Tante sloot beiden, haar pleegdochter en haar deftigen bruigom in de armen, en Wilbert voelde, hoe in 't geluk van deze twee zijn eigen ver driet langzaam verzonk. TWAALFDE HOOFDSTUK. De lente was ontwaakt. Over den sneeuw- bloesem der boomen lachte de Mei-zonze kuste de kelken der wilde rozen aan 't hek, ze zag nieuwsgierig in den blauwen schoot der bloern- klokjes aan den weg en ze dartelde schertsend op den rug der golfjes in de zilveren beek en verguldde elk waterdropje. Een kwartier van de residentie ligt, in vlier- boschjes half verscholen, een vriendelijk land huis. Aan zijn muren rankt de wilde wijngaard tot aan den nok, de dunne wijngaardranken trillen in den avondwind en over 't balkon knik ken oleanderbloesems slaapdronken in den ma neschijn Over de weiden zweeft de Mei-nacht met haar golvenden sluier, en waar die hier en daar scheurt, gluurt nieuwsgierig het groene, met bloemen getooide veld. De groote, zilveren horen der maan zwemt als een gondel in de diepblauwe lucht haar geheimzinnig licht breekt zich fonkelend in de hooge boogvensters van 't landhuis Nog voor weinig minuten straalde uit alle vensters een zee van licht en de schaduwen der dansers gleden daar voorbij. Nu lag 't schoone gebouw als uitgestorven daar, de laatste wa gen rolde naar de stad, de luiken werden ge sloten slechts in de balkonkamer schemerde nog droomerig 't licht der lamp. Langzaam ging de deur open; een lang, deftig man trad naar buiten in den nacht aan zijn arm hing een lieflijke meisjesgestalte, Geertruida Volgens later bericht worden de kanaalwerken reeds voortgezet. Op sommige werven is het aantal werklieden met 2000 verminderd. Vrijdag ochtend heeft Prado, de moordenaar van Marie Anguétant, zijn doodvonnis ondergaan. Geen enkel voorval deed zich daarby voor. Prado bleef zeer kalm toen men hem aan kondigde dat hij geen gratie zou krijgenbij kleedde zich bedaard aan en weigerde daarbij alle hulp, ook een hartsterking. Tot het laatste toe bleef hij zijn onschuld volhouden. Hij be lastte den abt Faure met een verwijt aan Mau- ricette Couronneau, die oorzaak was dat de vader van haar kind stierf. Toen de abt van geloof wilde spreken, zeide Prado, dat hij niet geloofde aan het bestaan van een God, die hem niet had geholpen. Hij verzocht dadelijk begraven te mo gen worden en dat met zijn lijk geen proeven zouden worden genomen. Op het schavot was hij zeer bleek en men moest hem ondersteunen, zoo beefde hijhij wilde spreken, maar de stem begaf hem. Te 7 uren 32 min. was alles afge- loopen. Duizenden waren op de been, maar de politie had door hekken gezorgd, dat de menigte niet dicht by het schavot kon komen. Uit Berlyn wordt geseind: In het Hoftheater te Munchen heeft een aller pijnlijkst voorval plaats gehad. In de tweede akte van den Sommernachtstraumwerd de 50-jarige weduwe van prins Adelbert, die in de Koninklijke loge de voorstelling bijwoonde, plot seling overvallen door een heftigen aanval van krankzinnigheid. De ongelukkige vorstin moest met geweld door schouwburgbedienden, onder toezicht harer 20-jarige dochter, de prinses abdis Elvira, uit de zaal verwijderd worden. Bismarck en Krupp hebben ridderorden gekre gen van den Keizer van China. Volgens de »Central News* heeft de enquête betreffende het spoorwegongeluk te Borki tot het resultaat geleid, dat een aanslag op het leven van den Czaar was beoogd. Al de onlangs afgedankte spoorwegbeambten zijn gearresteerd. Men verzekert dat de man, die in den schouw burg te Malta een dynamietaanslag beraamde tegen de hertogin van Edinburg, zuster van den Czaar, niemand anders is dan de Russische con sul aldaar. Eene negerin uit Carlisle (Pensylvanië) Maggi Baldmore genaamd, die onlangs den avond bij vrienden had doorgebracht, vond thuiskomende haar kindje van negen maanden door ratten doodgebeten en gedeeltelijk verslonden. Een depêche uit New-York maakt melding van een vreeselijk drama, dat op den Mississippi afgespeeld werd. De stoomboot »John Hanna*, door een rivierloods bestuurd, geraakte bij een zandbank in brand en de reddingsbooten vatten vuur, voordat zij buiten boord konden gebracht worden. Er volgden nu treurige tafereelen. Een aantal personen, verstikt door de hitte verbrand den op de brug. Anderen sprongen over boord en verdronken. Slechts enkelen, waaronder de kapitein en de loods, slaagden er in zwemmend het land te bereiken. De kapitein en de loods bleken echter waanzinnig geworden te zijn door den schrik en stierven beiden enkele uren later. In het geheel verloren 75 menschen daarbij het leven en men had op den Mississippi in jaren van zulk een ramp niet gehoord. De brand moet ontstaan zijn in de lading, die grooten- deels uit katoen bestond. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws. AALBURG. Herbenoemd tot ouderling de heer M. D. van Yeen en tot diaken de heer Jacob D. de Waal. BRAKEL. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer G. J. Verwers, te Kerkwijk, welke benoeming van hoogerhand is gehandhaafd. ZALTBOMMEL. Door den Hoogen Raad is uitspraak gedaan in het veel besproken rechts geding, gevoerd tusschen het polderdistrict Bom- melerwaard boven den Meidijk en de gemeente Zalt-Bommel, over de betaling der kosten van aanberming van den bekenden Stadsdijk. De Hooge Raad heeft beslist conform de conclusie van den procureur-generaal bij dat rechtscol- in 't witte bruidsgewaad, de mirtenkroon op 't hoofd. Hij heft haar lokkig hoofd omhoog, zijn oog zoekt het hare dan kust hij de tranen van haar wangen. In 't boschje weerklinkt de zachte, vurige slag van den nachtegaal de jasmijn geurt en door de golvende nevels licht de maan met zil veren glans. Een poos staren beiden sprakeloos in den Mei nacht dan drukt Bergström zijn jonge vrouw aan 't hart en wijst met de hand naar 't van sterren stralend uitspansel Vaart welEn zyt gelukkig, gij gelukkigen lege, en het polderbestuur veroordeeld tot beta ling der kosten van aabberming. WIJK. De christelijke zangvereeniging» Vrede- Best* alhier gaf op Woensdag 26 December hare gewone Kerst-uitvoering, onder leiding van haren directeur, den heer Broers uit Heusden. Het oude schoollokaal, waarin de uitvoering werd gegeven, was keurig versierd. Alle 11 om uiers van het programma liepen goed van stapel, en kele stukken werden zelfs zeer goed gezongen. De heer Broers begeleidde den zang met de viool en zijn leerling Boll uit Doeveren met de piano; iedereen, die het vioolspel van den direc teur gehoord heeft, zal moeten erkennen, dat hij op dat muziek-instrument een meesier is. Een woord van lof komt toe aan den ijveri- gen directeur, die al zijne krachten gewijd heeft tot het welslagen der uitvoering. Moge de zangvereeniging »Vrede-Best* zich nog in een langdurig bestaan verheugen. DALEM. Vrijdag-middag werd inbraak ge pleegd bij ds. van Maanen alhier door een roofvogel. Een sperwer n.l. vloog, waarschijnlijk een anderen vogel achtervolgende, dwars door eene glasruit, en kwam bewustewoos in het mid den der kamer bij de kachel terecht, zonder zich echter blijkbaar iets bezeerd te hebben. Binnenland. De Haagsche correspondent van de »Midd. Ct.« schrijft dat Z. M.'s aandacht vooral wordt getrokken door de landverhuizing »Het doet den Koning oprecht leed, dat zyn grondgebied niet meer gerekend wordt de gele genheid te bieden om al zyne onderdanen een voldoend bestaan te verzekeren, en hy wenscht daarin verbetering te brengen. In afwachting daarvan schijnt hij er bijzonder op bedacht te zijn te doen waarschuwen tegen een overhaaste landverhuizing, vooral naar Argentina, waarin een bron van teleurstelling en armoede ziet voor hen, die daartoe hun toevlucht nemen. De staatsbegrooting was oorspronkelijk ge raamd op f 133,557,387.52s welke som door de regeering is verhoogd met f 329,628.19 en verminderd met f 164,802.50, en gedurende het openbaar debat eene vermeerdering met f35,160 en een vermindering met 160,760 onderging, zoodat zij ten slotte verhoogd werd met f39,325.69 tot f 133,596,613.21s. De raming der middelen ad f 120,602.965 werd verh. met f250,000 tot f120,852.965. Het tekort is dus f 12,743,648.21s. In de vergadering van aandeelhouders der maatschappij tot bevordering van handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika, te Amsterdam gehouden, is besloten de statuten te wijzigen in dier voege, dat de maatschappij ook voor eigen rekening handel drijft en het kapi taal kan worden uitgebreid van f 500,000 tot f 1,000,000 in acht seriën. Uit Alkmaar worden heden (Maandag) acht tien koeien en twee stieren, welke door den heer J. Akkerman zijn aangekocht, naar Bue- nos-Ayres (Zuid-Amerika) verzonden. De eenige zoon van onzen grooter dichter iur. Willem Bilderdyk, de oud-kapitein der infanterie Lodewijk Willem Bilderdijk, is te Scherpeuzeel overleden. Sedert Woensdag 26 tot Vrijdag 28 Dec. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 27 winterzalmen van 17 tot 39 halve kilo's prijs per half kilo f 1,43 tot f 1,63. Van 26 tot en met 28 December werden ter markt te Kralingen aangevoerd 295 winterzalmen, prijs per 5 ons f 1,50 a f2,00. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in November j.l. verongelukt 185 zeilschepen, waar onder 6 Nederlandsche, en 23 stoomschepen, waaronder 2 Nederlandsche. Krijgen we een harden winter of een zachten Door deskundigen is meermalen opgemerkt, dat de ui bij een harden winter met zeer dikke schubben bekleed is; hoe dunner de schubben zijn, des te zachter blijft de winte. Dit jaar zijn de schubben der uien bijzonder dun, wat aanlei ding geeft tot het vermoeden, dat de baanvegers dit jaar niet veel te doen zullen hebben. De zachte winter heeft de vrucbtboomen al zoodanig ontwikkeld, dat thans duidelijk genoeg te onderscheiden is, wat ze in het aanstaande jaar kunnen opleveren. Appelboomen belooven veel, pereboomen daarentegen zeer weinig bloem druiven zyn afhankelijk van den meer of min der kundigen snoeier. In tegenstelling met een vroeger bericht ver- neemt men thans, dat, met het oog op den uitslag van het onderzoek naar de petroleum, die uit een welpomp te Hellevoetsluis te voor schijn is gekomen, Yan wege de eigenarus een nader onderzoek zal worden ingesteld, daar men reden heeft om te veronderstellen, dat er wer kelijk een bron is. De rechtbank te Utrecht heeft baron Thoe Schwartzenberg, wegens valschheid in geschrif ten, veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. De aannemer van de sluis te Nanninga, die door de rechtbank te Heerenveen tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld, is van dit von nis in appèl gekomen. Heeft het jaar '88 ons onvermengd genot ge schonken, dan doen we het met een dankbaar en bljj gestemd hart. Er zijn tal van gelukkigen, die aldus het oude jaar kunnen eindigen. Ze zijn te benijden. «ys'tfrrek'jufcff nirwi!tevuvuxJMimMLMim,uauÊUJUM*3X3BirrjMi imlrmctji inwin\ imrawiaba» Burgemeester en Wethouders van He us den; Gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 37); Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrirt van J. A. Boeren, tot verkoop van sterken drank in 't klein, in de localiteiten op de eerste verdieping en een beneden-voorlocaal in het huis gemerkt wijkN, no. 53, staande op de Vischmarkt alhier. Heusden, den 29 December 1888. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. o o c7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2