Tut de wonde kwam rood bloed te voorschijn. De verbazing der familieleden ging weldra in groote blijdschap over, toen een te hulp geroe pen geneesheer verklaarde, dat de gewaande over ledene schijndood was. De jongeman keerde werkelijk tot het leven terug en men koestert alle hoop dat hij geheel zal herstellen. De Standard* bevat een telegram uit Berlgn, blijkens welke de vorsten van het drievoudig verbond hartelijke gelukwenschen met het nieuwe jaar hebben gewisseld. De Keizer van Rusland drukte zijn volkomen vertrouwen uit op het be houd van den vrede in 1889. Naar de heer Eugen Richter uit militaire sta tistieken berekent, heeft Duitschland tegenwoor dig een leger van 3,513,416 goed gewapende manschappen, behalve de mannen van de reserve en den landstorm, die in vredestijd niet geoefend worden. Gedurende 1888 zijn niet minder dan 65 gene raals en 156 officieren van den grooten staf van het Duitscha leger overleden of op wachtgeld gesteld. Naar de »Köln. Zeitg. thans verzekert, heaft de Duitsehe regeering definitief afgezien van nieuwe geld-aanvragen voor militaire doeleinden. De moeder der Keizerin van Duitschland, de hertogin van Sleeswijk-Holstein, deed een val in haar eigen salon en is dientengevolge ernstig ziek. Een zwemwedstrijd op 2den Kerstdag behoort in onze streken tot de zeldzaamheden. Er werd Woensdag een gehouden te Hamburg bij het eiland Steinwürder, waaraan 6 jongelieden deel namen. De lengte der baan bedroeg 400 meter en na afloop van het feest vereenigden de deel nemers zich aan een feestmaal, waarna de prg- zen werden uitgereikt. Geen der zwemmers heeft nadeelige gevolgen van zijn heldendaad ondervonden. De burgemeester van Antwerpen De Wael, die bij de begrafenis van Jan van Beers onder het uitspreken zijner grafrede plotseling door een beroerte getroffen werd, is weder geheel hersteld en was den laatsten dag van het jaar voor het eerst op het stadhuis. Het jaar is te Leeds en te Stafford begonnen met een terechtstelling. Te Stafford werd Tho mas Clewer, de moordenaar van Mary Jeane Bonnet onthoofd. Te Leeds was het den 51-ja rigen Charles Bulmer, die wegens den moord op zijn vrouw gepleegd, de doodstraf onderging. Jack-the-Ripper? Bij een huis te Brad ford werd gevonden het gruwelijk verminkt lijk van een kleinen jongen. De ingewanden en het hart waren er uit gerukt en lagen in een sme rig papier naast het lijkarmen en beenen waren met een hakmes afgesneden en aan het lgf vast gebonden ook de ooren waren afgesneden en in de borst waren twee diepe wonden toegebracht. De jongen heette John Gill en was de zoon van een koetsier. Men had hem den dag te voren nog met andere jongens gigbaantje zien maken! Zekere Barrett, een melkverkooper, is gear resteerd. Hij was het laatst gezien in gezelschap van John Gill en men vond in zijn woning een met bloed bevlekte zak en een mes, waarmede de wonden kunnen zijn toegebracht. Op denzelfden dag werd een dergelijke mis daad in hetzelfde district gepleegd. Te Kilwick, een dorp dat eenige mijlen ten noorden van Brad ford licht, werd eveneens het lijk gevonden van een knaap, die op volkomen dezelfde wijze was verminkt. Bijzonderheden over deze misdaad worden nog niet gemeld, maar volgens de >St. James Gazette,* werden beide misdaden blykbaar door dezelfde hand gepleegd. Dat onder de bevolking van Yorkshire door deze moorden grooten ontsteltenis heerscht be hoeft geen betoog. De politie weerde echter alle nieuwsgierigen en heeft terstond alles in het werk gesteld om den misdadiger op te sporen. Een Engelsch werkman, William Jones, is aan het uithouwen van de steenkool. Iets ver der dan hij werkt zijn 14-jarige zoon. Een ont ploffing van het mijngas heeft plaats.... groote klompen rots worden weggeslingerd.... Jones zelf wordt niet gewond, doch hij vindt zijn zoon kermende op den grond; een stuk rots, door geen handen te vertillen, is gevallen op de beenen van den armen knaap, die zich dus niet bewegen kon. Jones gaat naast zijn zoon zitten, plaatst diens hoofd zacht tegen zijn borst, spreekt hem moed in en bidt met hem. Over haast snellen myh werkers voorbij, die Jones toeriepen: »ga mede, ga mede, we hebben nog juist tijd den luchtkoker te bereiken.* Hg schudt het hoofd en zegt alleen: >neen, ik blijf bij mijn jongen.* En toen na drie dagen de mijn weder geopend kon worden, vonden de werk lieden de lijken van vader en zoon nog steeds in dezelfde houding. De vader had in de duis ternis zijn jongen gezelschap gehouden en hem in zijn trouwe armen tegen wanhoop beschermd. Hij was met hem en voor hem gestorven. Gladstone is zijn 80e jaar ingetreden. 11.000 zijner kiezers zonden hem een adres van geluk- wensching. Tengevolge van de hevige regens zijn de Rhone, de Lot, de Allier, de Durance, sterk ge wassen. De lijn Tarascon-Cette staat onder water. Te Arles zijn de straten overstroomd en eenige huizen ingestort. Een deel van de abattoirwijk te Toulon is eveneens overstroomd. In Asturië hebben hevige sneeuwstormen ge woed. De Christo is in Santander buiten haar oevers getreden. In Oviedo is de gemeenschap overal gestremd. De Czaar heeft, voor het eerst sedert jaren, den Paus met Kerstmis zijn gelukwenschen doen aanbieden. Men zegt dat de verhouding tusschen den Czaar en Alexander van Battenberg in den laatsten tijd veel verbeterd is. Thans wordt gemeld, dat de bagage van de Keizerin van Rusland, die bij het spoorwegonge luk van Borki verloren ging, teruggevonden en naar Petersburg geëxpedieerd is. Door het ijs is te Odessa de scheepvaart ge sloten. Zestig stoomschepen zgn in de haven ingesloten. De Italiaan Succi, die onlangs te Madrid had aangenomen opnieuw dertig dagen te vasten, heeft den tweeden dag van zijn proeftijd, tot verbazing van de geneesheeren die hem bewaakten, het hazenpad gekozen. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat daar sedert geruimen tijd het prachtigste voorjaarsweder op de bergen heerscht, zoodat vele planten en bloe men te voorschgn komen alsof men reeds in April en Mei ware. De Rigi wordt dan ook dagelijks door velen bezocht, die daar het heer lijkste uitzicht op de Alpenketen genieten, ter wijl in de dalen alles door zwaren nevel aan hun oog onttrokken is. Bg de Spaansche postergen gaat het dikwgls vrg slordig toeherhaaldelijk gaan brieven ver loren. Dezer dagen vond men thuis bij een postbeambte 500 gewone en 17 aangeteekende brieven; de laatsten waren natuurIgk geopend en van hun inhoud beroofd. Uit een postkar te Madrid werden 73 aangeteekende brieven gestolen. In de gevangenis te Ratibor is een man, die wegens moord ter dood is veroordeeld en zich wil laten doodhongeren. Hij wordt nu met ge weld gevoedzijn mond wordt door wiggen opengehouden en dan wordt hem door een elastieke buis de noodige hoeveelheid gort met melk in gegoten. Gedurende de operatie biedt de man, die aan handen en voeten gebonden is, heftigen tegenstand. Barnum heeft zijn zaken aan kant gedaan; men zegt dat hij 25 millioen gd. rijk is. Groote opgewondenheid heerscht in de stad Montana in Noord-Amerika over de ontdekking dat onder de straten goudaderen liggen. Bij het leggen van gasbuizen heeft men deze ontdek king gedaan. Op Nieuwjaarsdag heeft in Amerika een totale zonsverduistering plaats gehadom de zeer gun stige gelegenheid voor astronomische waarne mingen, waren tal van geleerden naar de nieuwe wereld gegaan. Den 21n December van dit jaar zal weder een eclips plaats hebben, die in West- Indië, Cayenne en de kust van Afrika, bij Loanda, zal zijn waar te nemen. Daarna zal men tot April 1893 op een totale zonsverduis tering hebben te wachten. Sedert 1612 had geen eclips op Nieuwjaarsdag plaats en eerst op 1 Jan. 2161 zal zich het verschijnsel weder op dien datum voordoen. Majoor Gordon te Souakim kreeg een aanbie ding van een Soudaneesch deserteur, om hem alle papieren en kleedingstukken van den over leden generaal Gordon uit te leveren; deze wa ren, zeide hg, ergens in de buurt van Berber onder den grond bedolven. Majoor Gordon heeft hierover het advies gevraagd van generaal Grenfell. In Mantsjoerië (China) moet eene hevige cho- lera-epidemie woeden. Volgens berichten der Katholieke zendelingen, zijn 2000 Christenen aan die ziekte bezweken. Ook hebben overstroomingen groote schade aangericht en verlies van menschenlevens ver oorzaakt. Bg een brand te Praag is de groote schil derij van Liska, onlangs op de tentoonstelling te München met de gouden medaille bekroond, een prooi der vlammen geworden. - Een der schouwburgen te Edinburg is 's nachts afge brand. De schouwburg was eerst twee jaren oud en kon 1500 menschen bevatten. - Te St. Louis is een kolossaal gebouw van zes verdie pingen afgebrand. De schade bedraagt 800.000 dollars. - Te Neurenberg zijn vijf knapen van ongeveer 15 jaren op Nieuwjaarsdag bij het schaatsenrijden op het Donau-Main-kanaal ver dronken. - Een deel van den berg van Pausi- lippe is ingestort, verscheidene gebouwen mee slepend. Men berekent, dat 5000 kub. meter aarde in zee zonken en schat de schade op 800.000 francs. - Te Castlemaine (Victoria) zgn tengevolge van overstroomïngen 8 personen om gekomen de schade is zeer aanzienlijk. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Jan. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedu rende de maand December ingelegd f 1608,78i, terugbetaald f 696.39. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 672. BRAKEL. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente, ds W. van Esveld, te Nisse. DUSSEN, 3 Jan. Op het werk voor den nieuwen Maasmond, onder deze gemeente, had gisteren een droevig ongeluk plaats. Een persoon, naar men zegt afkomstig uit Gorinchem, die eenigszins doof was, kwam al daar werk zoeken. Hij volgde de rails en moest door een machinist van een komende trein ge waarschuwd worden om zijn pad te verlaten, hetgeen hij dan ook nog deed, even voor dat de locomotief hem genaderd was. Vermoedelijk meenende dat hem nu geen gevaar meer duchte, vervolgde hij weder hetzelfde pad, toen een trein achterop kwam. Ook nu liet de machinist her haaldelijk de signaalfluit hooren, zonder dat de vreemdeling het bemerkte. Om te remmen was er geen tijd meer en de man viel onder den trein. Aan hoofd en beenen zwaar gewond, gaf de getroffene kort daarna den geest. De bevolking dezer gemeente vermeer derde in 1888 door: Geboorten 57 m. 32 vr. totaal 89. Vestiging 66 57 123. Te zamen 123 m. 69 vr. totaal 212. Verminderde door: Overlijden 25 m. 25 vr. totaal 50. Vertrek 28 35 63. Te zamen 53 m. 60 vr. totaal 113. Zoodat de bevolking is vermeerderd met 70 m., 29 vr., te zamen 99, en thans bedraagt 1500 m., 1374 vr., totaal 2874. Eveneens werden 19 huwelijken gesloten, als: 15 tusschen jm. en jd., 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter, 1 tusschen jm. en weduwe en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. Er hadden 2 tweelingen en 2 levenloos ge borenen plaats. ZEVENHUIZEN, 30 Dec. De zangvereeni- ging Apollo* alhier gaf Donderdag 1.1. een uit voering ten voordeele der algemeene armen. De netto opbrengst bedraagt f50, waarvoor spek en rijst zal aangekocht worden. Vrijdag j.l. had er een uitdeeling plaats van kleedingstukken, speelgoed en boekjes in de hervormde kerk voor de leerlingen der Zondags school, voor welke gelegenheid een sierljjke kerst boom was opgericht. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 2197,06, terugbetaald f 1817.11 Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 509. Gedurende het jaar 1888 werd ingelegd f 18471.22; terugbetaald f 16200.13; en wer den 122 nieuwe boekjes uitgegeven. Binnenland. Er loopen weder verontrustende geruchten over den toestand des Konings, die ook in som mige dagbladen hun tolk vinden. Ook volgens ons verstrekte inlichtingen is de toestand sints eenige dagen niet zoo gunstig, als hg de laatste weken is geweest. Wordt het niet tijd, dat de >St.-Crt.< het publiek inlicht, of mogen wij, sedert zij een paar malen mededeelingen heeft gedaan, op haar zwijgen het >geen tijding goede tijding* toepasselijk achten? Het wetsontwerp tot voortzetting der arbeids- enquette is, naar men verneemt, bij den Raad van State ingekomen. Door den minister van oorlog is voorgeschre ven dat art. 328 van het reglement voor den garnizoensdienst, voortaan zoodanig zal worden toegepast dat marcheerende (gewapende en onge wapende) troepen voor elkander rechts zullen uitwijken. Met leedwezen verneemt men, dat dr. Scbaep- man wegens ernstige ongesteldheid voor een tijd lang naar het Zuiden gaat. Naar men berekent, heeft de geëindigde strijd over het kerkelgk beheer te Amsterdam aan de zijde, die de processen gewonnen heeft, in het geheel f20,000 ongeveer gekost. Deze belang rijke som is voor een deel uit de fondsen der gemeente, voor een ander deel door belangstel lende leden betaald geworden. De collecte voor de Scholen met den Bijbel heeft dit jaar (het tiende) volgens >De Stand aard* f93,093,88 opgebracht, dat is f4524,10 minder dat het jaar te voren. Aan de kiosken te Amsterdam werden in het afgeloopen jaar 1,676,012 couranten verkocht. Te Haarlemmermeer hebben vele, te Sloten alle gezinnen die tot emigratie naar de Argen- tjjnsche republiek waren besloten, voorloopig van hun voornemen afgezien. Men wil eerst het on derzoek van wege den Argentijnschen bond af wachten. Te Diepenveen werd op 31 Dec. een levende meikever gevangen. Een boerderij te Oterdum (Gron.) die in 1876 voor bijna f 1 00.000 werd verkocht, bracht dezer dagen slechts f 46.000 op. Tegenover deze schaduwzijde stelle men echter, dat zij omstreeks het jaar 1820 was aangekocht voor slechts f 7000. Als bewijs van zacht klimaat en vroegen groei kan dienen dat de crocussen reeds bloeien en dat de paaschleliën en tulpen boven den grond staan. Een merkwaardig luchtverschijnsel kon te Tilburg in den morgen van 28 December aan den gezichtseinder waargenomen worden. Door de zachte kleurschakeeringen van blauw, donker geel en wit, nam de fata morgana de gedaante aan van een kalme zee, waarop zelfs zeilschepen duidelgk konden worden waargenomen, terwijl op den verren achtergrond een hevige bosch- brand scheen te woeden. Het gezichtsbedrog was het duidelijkst te 7 u. 31 m. Het dwaze voorbeeld van Parijs om eene tap perij in te richten als tuchthuis, heeft thans ook te Amsterdam navolging gevonden. Op het Ge dempte Damrak namelijk is een bierhuis geopend, waar men bediend wordt door personen, als galeiboeven verkleed, en in eene gelagkamer, die eene gevangenis nabootst. Te Rotterdam heeft, zooals men weet, deze aanstootelijke smakeloosheid geen opgang ge maakt. In de Friesche gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde behooren 3776 H.A. grond aan elders woneude eigenaren en aan eigen ingeze tenen slechts 2817 H.A. De H.A. op f 1000 rekenende, krijgt men een bedrag van f3.776.000, waarvan het inkomen naar den tegenwoordigen rente-standaard a 4 pCt., f 151.040 bedraagt. Dit inkomen, belast met 6 pCt. zou een bedrag ran f 9062.40 in de gemeentekas brengen. Uit het bovenstaande blijkt, dat, indien de groote eigenaren tot de gemeentebelasting bij droegen in verhouding tot hun bezittingen in die gemeente, deze in vrij wat beter omstandig heden zou komen. Zaterdag 29 December j.l. graasden er nog eenige koeien in de weide van den landbouwer Groeneboom onder Katendrecht, en werden zy van hun melk ontlast. Zeker een groote zeldzaamheid! Bg de jongste verhuring van manszitplaatsen in de Hervormde kerk te Harich (Friesland) brachten deze niet minder dan 9 maal meer op, dan men sedert eenige jaren gewoon was. Een treurig ongeval vervult velen in Gorin chem met deernis. Het 12-jarig zoontje van een zeer geacht ingezeten dier gemeente te Almkerk gelogeerd zijnde, heeft spelende zich de lis van het touw, waarmede zakken naar boven gehe- schen worden, om den hals geslagen, met het treurig gevolg, dat hij door het luik is gezakt en men hem eerst vond hangen, toen het leven reeds verdwenen was. Te Duiken (L.) is een 7-jarig meisje door een harmoniumspeler medegenomen om voor hem te bedelen. De man en het kind werden in Duitsch land aangehouden en de kleine naar de ouder lijke woning teruggebracht. - Onder Nijkerk is in een sloot gevonden het lijk van een pasgebo ren meisje. - Te Erica (Drente) is opgevischt het lijk van een 25-jarig jongeling, die sedert den 2den Kerstdag was verdwenen. Daar er aan het hoofd sporen van geweld en bloedstor ting zichtbaar waren, denkt men hier aan een misdaad. De politie doet onderzoek. - Op de Noordblaak te Rotterdam is een beschonken man door een tram overreden. Hg bekwam een dybreuk. Zijn toestand is alsnog niet gevaarlijk. - In den Amstel te Amsterdam is een schipper overboord gevallen en verdronken. Het lijk werd gevonden. - Onder Ambt-Hardenberg is een 2-jarig kindje, terwijl de moeder bezig was de kippen eten te geven in een sloot gevallen en in de modder gestikt. Te Wildervank heeft men na een twist op zekeren S. geschoten. De kogel drong hem in den hals. De dader T. is gevangen genomen. - H. te Almelo is in dronkenschap te water ge raakt en verdronken. - Nabjj het Kralingsche Veer is een voerman uit Rotterdam van zijn wagen gevallen en onder aan den dijk op het hoofd meergekomen. De man werd bewusteloos gevonden. Men vreest voor hersenschudding. - De rangeerder Van der Ham is te Haarlem by het voorbrengen van een trein overreden en ge dood. - Een meisje van 17 jaar is iu het Kanaal te Middelburg verdronken. - Uit het Kanaal te Eindhoven is opgehaald het lijk van den heer D., directeur van een groote sigarenfabriek al daar. De heer D., sedert Zondagavond vermist, moet door de duisternis misleid, te water ge raakt zgn. - Te Groningen is een 86-jarig heer onder het eten in een stukje vleesch gestikt. In 't jaar, dat achter ons ligt, verloor ous vaderland helaas, tal, van hoogst verdienstelijke mannen op ieder gebied. We stippen uit de lange doodenlyst de volgende >In memoriam* aan: StaatsliedenF. A. T. Delprat, gep. gen.-maj., oud-Min. van Oorlog; G. H. Uhlenbeck, oud-Min. van Koloniën; mr. S. Vissering, oud-hoogl., oud- Min. van Financiënmr. G. M. van der Linden, lands-adv. en lid der Tweede Kamer; mr. J. P. Smeele, oud-proc.-generaal in Curasao, oud-lid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2