tniddel, dat dubbel zoo erg is als de kwaal. Men meent opgemerkt te hebben, dat de zucht naar morphine samengaat met die naar alkohol en dat vooral herstelden niet zelden misbruik van alkohol maken. Het is, men zal het ons toestemmen, niet zeer bemoedigend voor de toekomst en 't legt omtrent de hoogere standen geen gunstige ge tuigenis af, dat men daar, om te schijnen wat men niet is, zijn toevlucht neemt tot een mid del, dat, hoe lang ook weerstaan, ten slotte den mensch in den mensch vernietigt! Buitenland Den gewezen Pruissischen minister van bin- nenlandsche zaken, Von Puttkamer, is eene groote onderscheiding ten deel gevallen. Keizer Wilhelm heeft hem n.l. op Nieuwjaarsdag ver rast met den Zwarten Adelaar, de hoogste Pruis- sische ridderorde, welke, met uitzondering van Vorsten en Prinsen, slechts aan dertig Duit- schers mag verleend worden. Dit getal was reeds bereikt, maar in buiten gewone gevallen heeft de Koning het recht, het vastgestelde cijfer te overschrijden. Keizer Fre- derik deed dit reeds ter wille van de ministers Von Maybach en Friedberg en den voorzitter van het Reicbsgericht, dr. Simson. Keizer Wil helm II heeft nu hetzefde gedaan ten behoeve van den heer von Puttkamer, die in Juni door zijn liberalen vader ontslagen werd en sedert in stilte afzondering op zijn landgoed in Porn- meren leefde. Dat deze onderscheiding van den reactionairen ex-minister vooral in liberale kringen zeer de aandacht trekt, behoeft geen betoog. Prof. Bleibtreu heeft een schilderij voltooid, dat Keizer Friedrich bij den veldslag van Wörth voorstelt. Zaterdag is prof. Geffcken uit de gevangenis ontslagen, daar de vervolging is ingetrokken. De toestand der Keizerin van Rusland is thans van dien aard, dat het noodig is geworden de hulp in te roepen van den Weener professor Lei- dersdorf, eene specialiteit voor ziels- en zenuw ziekten. Het onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Borki moet aan het licht hebben gebracht, dat de eerst ontslagen en later gevangen genomen spoorwegbeambten met de nihilisten heulden en den Keizerlijken trein deden ontsporen. De Fransche tontine »Lafarge,« in 1791 op gericht, is door het overlijden van den laatsten aandeelhouder geëindigd. De Staat wint daar door ruim 1000000 frs. aan kapitaal en 1.218.200 frs. aan rente. De twee kleinzonen van Abd-el-Kader zijn te Parijs aangekomen; zij zijn 17 en 18 jaren oud en zullen hun opleiding ontvangen in het lycée Louis-le-Grand. Te Yeabridge, in Engeland, is een tienjarig meisje, dat voor hare ouders des ochtends ten acht ure melk was gaan halen, ten ongeveer twaalf ure vermoord gevonden in een greppel op een veld bezijden den weg. Er waren sporen van voetstappen van een man, die haar derwaarts schijnt gesleept en daar vermoord te hebben. In het oosteind van Londen is weder een ge heimzinnige moord ontdekt. In Wellingtonstreet heeft men het lijk van een soldaat gevonden, blijkbaar elders vermoord en later naar die plaats gebracht. Ook te Glasgow had een moord plaats, welke aan den Londenschen booswicht herinnert. Een 18-jarig jongeling lokte een arm jong meisje in een donkeren hoek en bracht haar daar zeven dolksteken toe. Op haar hulpgeroep snelden eenige politieagenten toe, die den moordenaar gevangen namen. Weder is een persoon gevangen genomen onder verdenking van Jack the Ripper, de vrouwen moordenaar van Whitechapel te zjjn, en wel dit maal te Barcelona. Het is een man met een voornaam uiterlijk. Hij werd sinds eenigen tijd gevolgd door een Engelsch politiebeambte, die hem eindelijk in hechtenis deed nemen. Sir William Pearce liet aan onroerende goe deren ruim 14 millioen gulden na. Zekere Yassier te Nizza heeft een mitrailleuse uitgevonden, waarmede in 10 minuten 3000 man kunnen worden geveld. Volgens particulier telegram van den Java- over de wangen van het kind rolden. Langzaam zag ze van mjj naar Hanna, die, ernstig als altijd, maar zooals me dacht bleeker en ouder dan vroeger, naast mijn vader stond, en waar schijnlijk reeds lang daar gestaan had, eer ik 't wist. Een oogenblik rustten de door tranen bevochtigde oogen van 't kind op Hanna's trek ken, waarin verlegenheid en een zeker verdriet te lezen stond en toen wendden ze zich naar mijn vader. Een krampachtig tezamen klemmen der kleine handen, een luide smartlijke angst kreet en 't kind stortte naar hem toe, verborg haar hoofdje aan zjjn borst en weende zoo droevig, als ik nog nooit een kind had hooren weenen. (Wordt vervolgd.) Bode* luidt het vonnis in de eerste strafzaak der Tjilegonsche muiters: van 28 vijf-en-twintig veroordeeld tot den strop. In de Kaap is thans een diamaut gevonden van 240 karaat, waarvan de waarde op meer dan 12,000 pd. st. wordt geschat. De steen moet alle vroeger gevondene in schoonheid en grootte overtreffen. Het ongezonde klimaat der landengte van Panama heeft al heel wat kostbare offers in menschenlevens geeischt. Dr. M. A. Nicholas, belast met de organisatie van hygiëniesche maat regelen ten nutte der werklieden, zegt in zijn laatste rapport, dat er alleen van de Europe anen 5200 gestorven zijn in een tijdvak van 2 jaar en 3 maanden; dus gemiddeld 7 sterfge vallen per dag, en de sterftekans 98 per duizend. Op een station zijn er in een tijdvak van 22 maanden 23 jonge mannen gestorven van de 159; het geheele personeel bestond uit buiten gewoon krachtige jongelieden. De sterfte onder het gekleurde werkvolk was niet zoo groot, en stierven in het genoemde tijdvak 51 man van de 2100. Een trein, van Baku komende, werd door een sneeuwstorm overvallen en bleef daarin ste ken. Een locomotief, die ter hulp was gezonden, onderging hetzelfde lot. De stationschef, die in den trein was, trachtte te voet naar het station terug te keeren, maar werd onder de sneeuw bedolven. Zijn lijk is reeds gevonden. Te Sunderland hebben twee jongens van 14 jaren met elkander geduelleerd. De een had whisky gedronken; hij daagde den ander uit met hem met messen te vechten en de dronken knaap stak zijn tegenpartjj dood. - Door een ontploffing in een steenkolenmjjn in Spanje zijn 27 menschen omgekomen. - Op Costa Rica heeft een hevige aardbeving gewoed. Men telt 8 dooden en vele gewonden en de schade is zeer aanzienlijk. - Donderdagnacht werden door de Berlijnsche politie twee personen op de open bare straat gevonden, die bevroren waren. De een werd nog levend in 't Ziekenhuis gebracht; de andere stierf bij het vervoer. - Op den Ti- flis-spoorweg zjjn 14 menschen in een trein, die in de sneeuw was blijven steken, doodgevroren. - In een brikettenfabriek bij Senftenberg heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij zes per sonen gedood en vijf zwaar verwond werden. - Een krankzinnige heeft de helft van het Zwitsersche dorp Brandon in brand gestoken. Een groot aantal beesten kwamen in de vlam men om. - Nabij Harburg heeft men een spoor weg-beambte mishandeld, van alles wat hij bij zich droeg beroofd en daarna blijkbaar in on macht op de spoorwegrails gelegd, zoodat hij door een trein werd vermorseld. De dader is niet ontdekt. - De unitaristische predikant te Salem, de 62-jarige Fielder, heeft zich met een scheermes den hals afgesneden. Hij was sedert een brand op een stoomschip, waarmede hij on langs een reis had gemaakt, niet wel bij het hoofd geweest. - Volgens telegrammen uit Shanghai luiden de berichten uit het binnen land schrikbarend over den hongersnood in vele districten, een gevolg van het mislukken van den oogst, waarbij nog kwam dat de oogst in de provincie Shantung vernield is door de over strooming van de Gele Rivier. Plaatselijk Nieuws. EETIIEN c. a. De bevolking dezer gemeente was op 31 December 1887 539 m. 461 vr. zamen 1000 in 1888 zijn geboren 16» 16» 32 van elders ingekomen 14 14 28 naar elders vertrokken 16 19 35 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1888 bestond uit 530 m. 542 vr. te zamen 1003 zielen. Zoodat het zielental met 3 is vermeerderd. Gesloten zijn 4 huwelijken en overleden 10 m. en 12 vr. zamen 22, terwijl als levenloos zijn aangegeven 4. DRONGELEN c. a. De bevolking dezer gemeente was op 31 Dec. 1887: 232 m. 216 vr. zamen 448 in 1888 zjjn geboren 8 8 16 van elders ingekomen 7 5 12 naar elders vertrokken 9 8 17 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1888 bestond uit 228 m. 216 vr. totaal 444. Zoodat de bevolking met 4 is verminderd. Gesloten 5 huwelijken en overleden 10 m. en 5 vr. zamen 15, terwijl als levenloos zijn aan gegeven 3. WOUDRIOHEM, 6 Jan. In de afgeloopen week werden aan de markt alhier aangevoerd, 24 winterzalmen en 1 zomerzalm, winterzalm, f 1.40 a f2.10 zomerzalm, f0.51 per half kilo. In het afgelopen jaar werden in het vischwater dezer gemeente gevangen 1008 zal men, waarvoor besteed van f 0.41 tot f 2.45 per half kilo. Tot Garnizoens-Commandant van Wou- drichem en Loevestein is benoemd de 2e luite nant Lens van het 3e reg. vest. artillerie. BAARDWIJK, 4 Jan. Sinds eenigen tijd is een bewoner dezer gemeente in het bezit van een zak aardappelen en een zak kool, welke hem op een morgen aan zijne deur bezorgd werden, zonder dat ze door hem besteld zjjn en zonder dat hij weet, van wien ze komen. Zon derling genoeg kan hij, niettegenstaande alle onderzoek, den eigenaar niet ontdekken. In elk geval is het beter zóó, dan wanneer men bij hem gestok-n had. BRAKEL, 6 Jan. Naar men verneemt, is men alhier voornemens om zich, in zake de benoeming (zoo het heet) van den heer G. J. Verwers, laatst huisonderwijzer te Geldermal- sen, thans buiten betrekking te Bruchem, gem. Kerkwijk, tot hoofd der openbare lagere school alhier, tot de Tweede Kamer te wenden, ten einde eene interpellatie aan de regeering uit te lokken. AALBURG. Bij het examen, gehouden door de maatschappij ter bevordering der toonkunst, werd het diploma als zangonderwijzer o. a. uitgereikt aan den heer G. Zoon, onderwijzer alhier. Binnenland. Heden (Maandag) is het 10 jaren geleden, dat Z. M. de Koning te Arolsen weder in het huwelijk trad. De toestand van Z. M. de Koning liet in de laatste dagen weer te wenschen over. Nu en dan gevoelde Z. M. zich zeer mat en heeft hjj behoefte aan slaap. Sedert 31 December houdt Z. M. wederom voortdurend zijn kamer en vereenigt hij zich niet meer met H. M. de Koningin en de Prinses aan tafel. De werklust in de voormiddaguren blijft echter steeds onverzwakt, gelijk nog dezer dagen uit tal van maatregelen op 's Konings initiatief ge nomen, kon blijken. De nachten zijn niet altijd rustig. De »Staats-Courant« bevatte Zaterdag het volgend officieel bericht: Volgens verklaring van de geneesheeren des Konings, heeft Zijne Majesteit de laatste weken meer last gehad van Zijn chronisch lijden. »De spijsvertering is in intensiteit achteruit gegaan, waardoor de bloedmaking minder gun stig is. »I)e krachten van den Hoogen Lijder nemen in den laatsten tjjd niet toe.« Naar men verneemt, is een prediker uit Indië, met verlof hier te lande, benoemd tot commies bij het Dep. van Koloniën, ten einde in het bijzonder te worden belast met de behandeling der aangelegenheden van de zending in Ned. Indië. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1889 te bezigen zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter ZI5 in den gewonen druk vorm, schuin gesteldbij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Door den Minister Keuchenius uit Indië op gevraagde stukken in de bekende zaak van den eervol ontslagen kapitein Willink-Ketjen, zijn thans op het departement van Koloniën ont vangen. De heer Ketjen, daartoe ontboden door den Minister, werd in de laatste dagen bij het onder zoek dier stukken herhaaldelijk door Z.Exc. in zijn kabinet gehoord. Aan het postkantoor te Amsterdam zijn na de Kerstdagen voor 120,000 gulden aan post zegels verkocht. Aan het postkantoor te Zaandam zijn onge veer 100,000 postzegeltjes van 1 cent geleverd voor Nieuwjaarsdag. Sedert Zaterdag 29 Dec. 1888 tot Vrijdag 4 Jan. 1889 zijn aan de visehmarkt te Gorinchem afgeslagen 50 winterzalmen van 18 tot 45 halve kilo's prijs per half kilo f 1,37 tot f 1,79. Van 2 tot en met 4 Januari werden ter markt te Kralingen aangevoerd 153 winterzalmen, prijs per 5 ons f 1,40 a f 1,70. IJsongelukken. Te IJselmuiden is de 14- jarige zoon van den heer D. uit Kampen door het ijs gezakt en omgekomen. - Een gelijk lot trof een knaap van 8 jaar te Brielle en een 22-jarige jongeling te Hazerswoude. - Onder Leiderdorp zijn 4 personen, die op een vaart aan het schaatsenrijden waren, door het ijs ge zakt. Een hunner, een jongeling, verdronk. - Op de Kralingsche Plassen was het ijs ook zeer gevaarlijk. Een aantal personen vielen door het ijs en werden, de meesten meer dood dan levend, op het droge gehaald. - Op de vijvers in het Ilaagsche Bosch zakten ongeveer 30 personen door het ijs. Een dame werd met moeite gered. Te Hallum (Fr.) is dezer dagen in de schuur van den landbouwer B. een zeventienjarige knaap op droevige wijze om het leven gekomen. Hij had, met een andere jongen, veertien jaar oud, gesproken over iemand die zich in een naburig dorp had opgehangen. De jongste had toen ge vraagd hoe zoo iets in zijn werk ging. Om hem dit duidelijk te maken, had de oudste de roeke loosheid zich bereid te verklaren om zelf' de proef te nemen. Een strop werd vlug in gereedheid gebracht en aan een balk bevestigd. Met de waarschuwing, zoodra je me blauw ziet worden moet je mij los maken«, deed de 17-jarige het koord om den hals en na slechts een paar oogenblikken was de onvoorzichtige een lijk. Alle aangewende pogingen, om de levensgeesten weder op te wekken, bleken helaas vruchteloos te zijn. Te Delft heeft zekere J. B., 41 jaar oud, zich in zijn woning opgehangen. Huiselijke onaan genaamheden schijnen de oorzaak. - Een knecht van een steenkolen- en turfhandelaar te Dord recht is van een wagen gevallen en overreden. De ongelukkige bezweek in het ziekenhuis. - Uit de Kalkhaven aldaar is opgevischt het lijk van een koopman uit Zwijndrecht. De man was met een roeiboot met groenten naar Dordrecht gekomen en moet bij het aan wal gaan ge vallen en verdronken zijn. De ongelukkige was 60 jaar oud. - De voerman, die in den nacht van Maandag op Dinsdag het ongeluk had op den Hoogen Zeedijk te Kralingen uit zijn wa gen te vallen, tengevolge waarvan hij een her senschudding bekwam, is aan de gevolgen daar van overleden. Hij was een jongeling van onge veer 20 jaar. Een man, die op een schip te Rotterdam bezig was het dek schoon te maken, gleed uit en brak een been. - Onder Silvolde heeft een ruan den nacht van Woensdag in het open veld doorge bracht. Aan zijn behoud wordt gewanhoopt. - Een werkman viel te Stiens bij het snoeien uit een boom. Weinige oogenblikken daarna bezweek hij aan de bij den val bekomen inwendige kneu zingen. - Te [Jlzen bij Ootmarsum kregen twee jongens van 13 en 16 jaar twist, die zóó hoog liep, dat de een den ander de slagader van den hals met een mes doorstak. De dood volgde spoedig, en de 16-jarige dader is in arrest ge nomen. - Onder het dorp Bergum, bij Noorder- meer, werden in de laatste dagen gedurig schapen in het land verscheurd gevonden. In 7 dagen tjjds zijn reeds 13 schapen op die wijze verloren. Waarschijnlijk werden zij des nachts door los- loopende trekhonden gedood. - Een 79-jarige besteller aan het kantoor der Staatsspoorwegen te Sittard, zekere Franssen, die een kennisgeving naar Winteraeken moest brengen, geraakte, waar schijnlijk ten gevolge van den dikken mist, in de Geleenbeek, waaruit zijn lijk eenige uren later werd opgehaald. Te Zwolle is de weduwe B. dood in haar woning gevonden. Overmatig gebruik van ster ken drank is de oorzaak van haar dood. - Een 4-jarig meisje geraakte te Vollenhove in brand. Al schreeuwende liep zij het huis uit. Een vrouw sloeg haar boezelaar om haar heen en doofde de vlammen. Het kind was te huis aan de zorgen van een 13-jarig broertje over gelaten. - Een werkman geraakte in de gasfa briek onder Kralingen met het rechterbeen tus- scheri een machine. Hij werd zwaar gekwetst naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Burgerlijke Stand. Over de maand December 1888. Baardwijk. Bevallen: Johanna van Hest, geb. Baijens, d.; Johanna Vissers, geb. Van Bommel, z.; Maria van Mier, geb. Van der Lee, d.; Hendrika van Woensel, geb. Van Heesbeen, z.; Petronella van de Wiel, geb. Van Loon, z Maria Klerks, geb. De Nijs, d.; Maria van Mier, geb. Van Cromvoirt, d. Overleden: Bernardus Vissers, 9 d.; Hen- drikus van Beers, 20 nr.; Johannis Neelis, wed. van Ma. Vissers, 71 j.; Johanna van den Assen, echtgen. van M. van Herwijnen, 61 j. Eethen c. a. Geboren: Anna Maria, d. v. C. Lankhaar en G. E. Branderhorst; Huibert Margarethus, z. v. A. A. H. Kramer en P. A. BollJohanna Maria, d. v. G. de Koning en J. van Dijk. Drongelen. Getrouwd: J. A. vau Oosterhout, jui., 28 j. en Da. Rijken, jd., 25 j. Geboren: Pieternella Helena, d. en levenl. kind van 't vrouwelijk geslacht van G. Vos en H. ColijnEeltje Pietronella, d. y. O. Tref fers en D. van Drunen; Wilhelmina, d. v. W. van Gam meren en J. van Wijngaarden. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Liefde blijft liefde. Eene Koningin kan niet hartelijker lief hebben dan eene bedelares en eene geleerde vrouw niet meer dan eene domme boerin. De eerste liefde gelijkt met haren gloed en hare tranen het groene hout, dat als het aan den eenen kant brandt, aan den anderen kant water te voorschijn brengt. Eene waarachtige, gevoelige liefde kan niet ten onder gaan; de kracht die over het graf naar buiten dringt, ligt in haar. In de liefde is zelfs de dwaling beter, dan in de haat de waarheid. Eene vrouw behoeft zich niet altijd te her inneren hoe oud zij is, maar zij moet het nim mer vergeten. Waarom treft ons een mannentraan dieper dan het heftige weenen eener vrouw? Wijl zij het bewijs eener opgekropte smart is, terwijl de vrouw in den tranenvloed haar hart ver licht; wijl de man zijne droefheid in zijne borst terug dringt en de vrouw het weggeeft. Het weenen is niet manlijk, maar een traan van eene oogenblikkelijke overweldiging zij hem ver oorloofd en slechts hij is week te noemen, die over zijn verdriet klaagt of zucht. Vrouwen die gewoon zijn zich ten allen tijde te beheerschen, behouden in buitengewone ge vallen altijd nog een soort kalmte. Zoo gij uwe ouders wil hebt gedaan, kunt gij op uwen ouden dag hetzelfde van uwe kin deren verwachten. De opvoeding is het grootste en zwaarste vraagstuk dat iemand opgegeven kan worden. O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2