Eene Dienstbode, INSCHRIJVING CANADA-, ESPEN- en ELSENSTAMMEN heeft verplaatst, L DU1JSER, EXTRA STOUT, HEUSDEN. Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Rechtzaken. Ingezonden. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Gemengd Nieuws en Allerlei. Marktberichten. Advertentiën. - v;,y:;^vk- ■- JOHANNES VAN ANDEL. Konings. als meid alleen. NAAR "Wed. S. SOESMAN, te YOLLENHOVEN'S tuig verloor daarbij een mast. - Te Wildervank is de schipper Veendorp uit het scheepstouw in het water gevallen en verdronken. - Te Roer mond is de dienstmeid C. B., die den heer bij wien zij diende, vo »r een belaugrijke som gelds heefc bestolen, aangehouden eu naar de gevan genis overgebracht. - Een 18-jarige j mgeling is aan de fabriek van de heeren Spakler Tette rode aan de Lijubaansgracht te Amsterdam, tengevolge van eigen onvoorzichtigheid, met het hoofd tusschen een hekwerk en een bak been zwart, die naar beneden werd gelaten, zoodanig beklemd geraakt, dat hij tengevolge daarvan is overleden. - In de Laurierstraat te Amsterdam is een 2^-jarig kind uit de tweede verdieping op een binnenplaats gevallen. De ouders brachten het kind naar het Gasthuis, waar het bij aan komst reeds was overleden. - Te Deventer wordt sedert Donderdagavond vermist de assistent aan het postkantoor aldaar J. v. D., welke betrek king gedurende tal van jaren door hem is waar genomen met groote vlijt, trouw en stipte eer lijkheid. Hij was bjj zijne superieuren en het postpersoneel zeer geacht. - Te Heeg zijn twee ongeveer 10-jarige knapen, die zich vermaakten met schaatsenrijden, door het broze jjs gezakt en verdronken. - Een jongen, die langs een leuning van een werftrap te Utrecht zich naar beneden glijden, viel er af en geraakte in de Oudegracht. Zjjn hond sprong hem na en trok hem bij de kleeren naar den kant. Aldus wist hij op het drooge te komen. Erg bezeerd werd hij naar huis gebracht. Over de maand December. Meeuwen c. a. Geboren: Anna, d. v. P. Flieringa en A. H. NoteboomBastiaan Hendrikus, z. v. B. Branderhorst en C. van DurenAntonie, z. v. J. Bonis en E. Dekker. Overleden: Adrianus Boezer, 62 j., eerst wedr. van Petronella van Laarhoven en laatst van Kaatje van de Nieuwegiessen. Woudrichem, van 1 tot 31 Dec. Getrouwd: Willem van der Pol, 33 j., met Christina van Andel, 27 j.Egbert van Veen, 35 j., met Maaike van Andel, 28 j. Geboren: Fioris, z. v. J. Baks en W. de JoodeAnna Cornelia, d. v. J. Baks en E. Brug man Martina, d. v. M. Groeneveld en T. A. Borg; Gerrit, z. v. A. Baks en K. Ruis; Adri anus Hendrikus, z. v. J. Viveen en H. van Mas- bergen; Dirk, z. v. M. A. Maas en J. G. Borg. Overleden: Johannes Scheffers, wed. van Gardina Vernooij, 77. j.; Johannes Ruijsch echtg. van Eiisabeth Viveen; een der wed. van Cornelia van Driel, 63 j.; Fioris Baks, 13 d.; Cornelis, van der Tak, 3 m.; Bernardus Adrianus Kentie, 1 m.; Martina Groeneveld, 3 w.; Johanna Baks, 70 j. Op Woensdag 30 Januari, des voormiddags ten 11 ure, zal aan het Ministerie van W., H. en N. te 's-Gravenhage worden herbesteed Het maken van twee havens en bjjkomende werken, ten behoeve van de stoompontverbinding te Keizersveer, onder de gemeente Raamsdonk, provincie Noordbrabant behoorende tot de wer ken voor het verleggen van de uitmonding dei- rivier de Maas. (Raming f 40,655). Door den Rechter-Commissaris is een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen Wil lem Schneider, handelsreiziger, 23 jaren, zich meest ophoudende in Noordbrabant, lengte mid delbaar, gezet, aangezicht ovaal, voorhoofd ge woon, haar donkerbruin, knevelbaard klein en zwartziet scherp uit zijn donkere oogen, is steeds netjes gekleed met phantasiehoed en donkergrijze demi-saisondraagt aan den pink een grooten gouden ring, zoomede een mooi wandelstokje. De Officier van Justitie te Breda verzoekt aanhouding en bericht. Hjj wordt verdacht van verduistering ten nadeele van den sigarenfabrikant A. Meeuwe- sen te Breda, bjj wien hij vroeger als handelsrei ziger in dienst was. maÊÊÊmmmmmÊÊBmimÊmmmmMuaÊiÊmÊtmÊamammmmv w wmiiw j urr-r* 329e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van 14 Janhari. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van f 2000no. 7947f 1500no. 1281 f 1000: nos. 3929 en 9391; f'400: nos. 1534, 4531 en 5620; f200: no. 1471; f100: nos. 1598, 4295, 6115, 7351, 9714, 12294, 12779, 13366, 13734 en 18512. "Van de reis terug-. Men vertelde mij, dat er een allergeestigst feuilleton stond in het Dagblad* van 4 Jan. j.l. Dat moesten wij natuurlijk lezen. De faam had niet gelogen. Het was geestig. Het vloeide over van die soort van geestigheid, welke door den auteur zelf het meest bewonderd wordt. Ver beeld je, de schrijver zelf altijd en altijd op den voorgrond: nu vinden wij hem mijmerende aan den grenspaal, dan wandelende over de wallen, dan kruisende door de straten. En dan, welk een reiziger? Mr. Eduard van Tsoemeiren, die zoover afdaalt, dat hij ons nest bezocht en zoo maar ongegeneerd onder ons rondwandelt, als vroeger de Goden wel eens onder de menschen deden. Ik kon mij zijne verontwaardiging be grepen, toen hij zag dat de hotelhouder niet onmiddellijk opvloog, toen zijne Hoogheerlijk heid de gelagkamer binnen trad. Tweemaal moest hij om een kamer vragen! Tweemaal. Mr. Eduard van Tsoemeiren tweemaal om een kamer vragenHet is God geklaagd. Dat zal ik ze inpeperen. Wacht maar, over zes maan den zal ik eens een geestig feuilleton schrijven, daar ze heuehenis van zullen hebben. Eu nu hebben wij het feuilleton. Wij zij a j gestraft, waarin wij gezondigd hebben; wij zijn iu al onze naaktheid tentoon gesteld, daarvoor, dat wij mr. Eduard van Tsoemeiren niet met de verschuldigde eerbiedenis hebben bejegend, dat wij niet genoeg de eer hebben op prijs ge steld, hem in ons midden te zien. Kijk, als Shakespeare Antonius vijf maal laat zeggen: »Tor Brutus was an honourable man*, dan klinkt dat flauw eu onbeduidend, maar als wij in ons feuilleton altijd weer die zinspelin gen hebben op den branden als wij lezen van den eigenaar van den branden van den man, die zich gekwetst heeft bij den branden van kinderen, die slaap hebben van den brand, voor zoo n geestigheid verdwijnt en verbleekt alles. Niets gaat zoo'n geestigheid te bnven. Maar meneer de feuilletonnist, gij moet het ons niet al te kwalijk nemen, dat wij ons stadje niet zoo groot hebben gemaakt, als gij het Amster dam en Den Haag hebt gedaan. Of hebt gij niet meegeholpen en geniet gij alleen maar van hetgeen anderen gedaan hebben? En als gij dan weer komt, zet het dan in de krant, dan zullen wij maken, dat gij in onze Sociëteit wat anders hoort spreken, dan over brand. Was het Voltaire niet, die zei: »Zoo de mensch is, zoo is zijn God.« Was hij het niet, dan was een ander de vader van dat gevleu geld woord. Zouden wij er geen variant op kunnen maken, b. v.: »Zoo de mensch is, zoo is zijn gezelschap.Ik herinner mij, dat wij een paar jaar geleden de eer hadden, den mi nister Weitzel in ons midden te zien. Wij heb ben met Z. Ex. en een paar hoofd-officieren een uur of drie zitten praten in de Sociëteit wij moesten bekennen een genoegelijken avond te hebben doorgebracht, en Z. Ex. was zoo goed, dit van zichzelf ook te getuigen. Nu weet ik wel, Z. Ex. is maar Z. Ex., en UE. is mr. Edu ard van Tsoermeirenmaar ik hecht toch ook nog wel een klein beetje aan het gevoelen van Z. Ex. U neemt .mij dat toch niet kwalijk, hoop ik. Geestig in den superlativus is de beschrij ving van de Juffrouw met de krulletjes en uw koene conclusie, als zou zij de type zijn van de Heusdensche dames. Geestig moogt gij zijn, o meneer de feuilletonnist, maar een mathema ticus zijt gij niet. Zoo'n gevolgtrekking is ons wel wat kras. Ik geef u mijn woord, dat de juffrouw met de krulletjes zoowel een rara avis voor ons is, als de bedelmonnik. A propos van dien bedelmonnik. Ik vroeg gisteren aan iemand, wanneer is hier het laatst een capucijner ge weest?* »Weet u dat niet meer«, kreeg ik ten autwoord, »dat was toen den dieje met zijn ruiten broek hier was, dat was iemand, geloof ik, van Blanus of Schuitenvoerder.* Wat een profanatie! u te vergelijken bij een paarden spelman! Wat zal ik er van zeggen! Dat zat 'em in die ruiten broek. Die is voor ons ook een rara avis. U moet dien man dat maar niet kwaljjk nemen, en niet gelooven, dat wij even geestig zijn als UE. en een ruiten broek voor een indizium van een paardenspelman houden. Hoe ik mij ook verkneuterd heb bij het lezen van uw feuilleton, één ding speet mij. Gij hebt u zeiven leelijk vergaloppeerd. In een gezelschap du haut de sa grandeur te zeggen: »ik kon dat nest niet eens vinden*, is nog heel wat anders dan dat in een krant te schrijven, en te meer als men den wijdluftigen naam draagt van mr. Eduard van Tsoemeiren. Zoo iemand moet de kaart van het land kennen. Zoo iemand spaart wel zooveel uit op zijn logement, dat hij Van Santen's reisgids kan koopen. (Een dub beltje per nommer). Dan zoudt u ontdekt heb ben, dat u wel de goedkoopstemaar niet de gemakkelijkste en kortste weg gekozen had. Met zoo'n minachting te spreken van het nest, getuigt ook niet van piëteit voor uwe voorvaderen, die in dat nest geregeerd hebben, er geacht waren, en die achting verdienden ook. Wil ik u eens wat vertellen van Maarten Brand, die, als ik goed geïnformeerd ben, de vader was van uw bet-overgrootvader. Ik lees van hem: Hij was den borgheren goed ende had eene goede geheuchenisse van bewesene diensten.* Dat is net andersom als bij u. Ik meen, dat men u in alles tegemoet is gekomen en u alles ter beschikking heeft gesteld wat gij snoodig hadt en uwe erkentelijkheid bestaat iu het feuilleton. Elders lees ik: Hij (Maarten Brand), was een liefhebber van een lustigen dronk.* Dat is ook net andersom als bij u. Gij lust geen bier, geen wijn, geen Schaepmanne- tje, geen koffie, geen thee. Gij zijt dus geen smaakverwant van uw voor vader, maar gij zijt een smaakverwant van dr. Gefken. Ik bedoel niet dr. Geffken uit Ham burg, maar dr. Gefken, een vroegere procureur- generaal van Suriname. Van hem lezen wij»En hij was een vijand van een borreltje bitter. Wat mij betreft, ik houd het liever met Luther Wer nicht liebt Wein, Weib und Gesang, Der bleibt ein Narr sein Leben lang. Nu moet gij niet denken, dat wij u voor een Narr houden, omdat Wein voor u contrabande is, (moet zijn?) Bei weitem nicht. Maar toch loopt er wel iets van Niirrigkeit onder, als ik uwe vergelijking lees over de markt met de zaal van de Witte Sociëteit, tenzij dat die zaal in den laatsten tijd kolossaal veranderd is. Ik ver onderstel, dat de kellners op vélocipèdes door de zaal rijden. Ja, ja, bij u gaat alles grootscheeps, wij verbergen ons voor uwe grootheid, wij buigen ons in het stof voor uwe geestigheid, wij schamen ons diep, dat wij geen Alcazars af te branden hebben, maar alleen zoo'n simpele hoofdwacht met een fabriekje. Maar wij eeren uwe loyaliteit, die van het spiessbürgerlijke idéé van erkente lijkheid niets weten wil en wij betreuren uwe geringe plaatskennis en de onvoorzichtigheid, waarmede gij die wereldkundig hebt gemaakt. Wjj houden ons gerecommandeerd. Ik hoop om geen antwoord verlegen te zijn. D. SCHOLTEN. Ileusden, 12 Jan. 1889. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 29 December 1.1. komt een in gezonden stuk voor van B., betreffeude den Al manak der N.-Br. M. v. Landb. en waarbij den vervaardiger als eene groofe fout wordt toegere kend »het achterwege laten van de beroemde groote Gorcumsche paarden- en veemarkt, die jaarlijks in November plaats heeft.* Met den inzender betreur ook ik deze fout,- doch heb mij daarmede niet geheel tevreden gesteld, maar onderzoek gedaan hoe dit verzuim bij den overigens zoo accuraten algemeenen secretaris heeft kunnen plaats vinden. Mijne informaties hebben dan ook dit ten gevolge gehad, dat ik met alle vrijmoedigheid durf'beweren, dat de schuld niet gelegen is bij nalatigheid van den samensteller en, wat Noord brabant betreft, de opgaaf der markten geheel uit officiëele bescheiden is verkregen. Mochten er nu gemeenten zijn, die op eiken tijd des jaars de datums hunner markten willen verzetten, zij zul len daardoor in de eerste plaats schade aan ge noemde markten bezorgen, maar het vervolgens ook den besten redacteur onmogelijk maken om een zuiver geheel van de Noord brabantsche mark ten te verkrijgen. Wat de verdere provinciën aangaat, ook daarbij is met de meeste nauwgezetheid te werk gegaan, maar kon niet anders dan op gezag van anderen worden gehandeld. Dat ook anderen op denzelf den klip gestrand zijn, bewijst de almanak der Hollandsche .Maatscb. van Landbouw. Ook daarin is de genoemde Gorinchemsche markt niet ver meld. Heb ik dus getracht, door dit geschrijf, de heer Max zooveel in mijn vermogen was recht te doen wedervaren, ik twijfel ook niet of de volgende jaargang van den almanak zal het bewijs geven, dat de wenk van den heer B. niet in den wind geslagen is en weldra het tijdstip zal zijn aange broken, dat men met recht zal kunnen roemen op onzen volledigen almanak van de Noordbr. Maatsoh. van Landbouw. UEd. dienstwillige, L. J. VEERMAN. Secretaris van de afd. Heusden, der N.-Br. Maatsch. van Landbouw. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een ingezonden stuk, waarin de werkzaamheden van het gezelschap van den heer Schuitenvoerder hoog worden geroemd. Plaatsgebrek verhindert ons evenwel het op te nemen. Wij zijn het omtrent den lof, die daarin aan de verschillende onderdeelen wordt toegezwaaid, volkomen eens, en kunnen een bezoek aan de tent van den heer S. niet genoeg aanbevelen. Het gezelschap is een groot en degeljjk publiek waard. Gematigde droefheid is het recht van den doodonbeheerschte smart is de vijand van het leven. Droefheid over hetgeen niet te herstellen is, verergert de wond in plaats van te heelen. De beschouwing van de herlevende aarde in de lente is het beste middel tegen de droefheid over degenen die er onder rusten bloemen dekken de graven beter dan de sneeuw. De dwaling is gemakkelijker te ontdekken dan de waarheid te vinden; de eerste drijft op de oppervlakte en is spoedig te zienmaar de waarheid rust in de diepte en daarin af te dalen is niet ieders zaak. Als wijze menschen nooit dwaalden zou 't er met de dwazen slecht uitzien. Alle dweepers zijn in den grond mislukte denkers. Niet de dweepers, maar de vrome menschen moet ge achten en navolgen. Een mensch, die ware godsvrucht in het gemoed heeft, is als de zon, die schijnt en verwarmt, al spreekt zij niet. Streef naar eenheid, maar zoek haar niet in eenvormigheid; jaag naar rust, maar door even wicht, niet door den stilstand van uwe werk zaamheid. De geschiedenis van den Kamper-steur heeft zich te Haarlem herhaald echter met beteren uitslag dan in de eerstgenoemde stad. Door een zeer bekend hengelaar werden in de maand Oct. van het vorige jaar een tweetal baarzen gevangen. Om nu eens te zien, hoeveel de dieren in ge wicht zouden toenemen na verloop van tjjd, woog hij ze, bond ze een zilveren penning aan, waarop de datum van loslating en zijn naam voorkwamen, en gaf ze in het Spaarne de vrijheid terug. Van het door hem verrichtte gaf hij kennis aan een aantal visschers, tevens een prijs uitlovende van f 1, als een der dieren terug gevonden werd. Op 2 Januari j.l. heeft de visscher Hartendorp, te Spaarndam, een der baarzen gevangen en aan den liefhebber terug bezorgd. Het beest was slechts weinig in gewicht toegenomen. HEUSDEN, 12 Jan. Grasboter f0.74 a f0,75 per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 5 a 51 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Jan. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 182 vette kalveren en 19 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 54 a 58 ct., 2e kw. 50 a 54 ct., 3e kw. 44 a 50 ct. per kilo. De vette var kens golden 44 a 50 ct. per kilo. Den 14 Jan. was de prijs der boter 0.90 tot 1.20 cent. GORINUHEM, 14 Jan. Aangevoerd 75 runderen. Zware Kalfvaarzen f 180 a f250. Ivalfvaarzen f120 a f180. Melkkoeien f120 a f200. Vaarkoeien f80 a f 110. Anderhalf-jarige Ossen f80 a f120. Guiste Vaarzen f 90 a f 110. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f 50. 12 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkens, van 18 a 20 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 16 biggen, f 8.00 a f 10 per stuk. Boter 55 a 70 c. per half kilo. Eieren f 1.10 a f 1.20 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.80 per stuk. HARD1NXVELD. Aan de vischmarkt alhier zijn van 7 tot 13 Jan. verkocht: 48 winUrzal- men, van f 2.06 tot f 1.32 per 5 ons. ROTTERDAM, 14 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd296 runderen, 58 vette en graskalveren, 00 nuchtere kalv., 286 schapen of lammeren, 583 varken, 00 biggen, 1 bok, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 67 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 56 a 00 ct., kalve ren le kw. 100, 2e kw. 90 a 95, 3e kw. 00 ct., schapen le kw. 65, 2e kw. 58 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 23 a 00, 2e kw., 21 a 00, 3e kw. 20 ct., licht soort 19 a 20 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 6.30 a 0.00. O verm, dito f 6.50 a 6.70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 0.00 a 0.00. Aange voerd 0 partijtjes. Zoetemelksche kaas f 00 a 00.00 per 50 kilo. Aanvoer 00 partijtjes. 4000 H.L. Zeeuwsche ajuin, prijs fl.40 per 50 kilo. Heden ontsliep te Gorinchem, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 87 jaar, onze geliefde Vader en Behuwd- vader, de Heer H. B. VAN ANDEL Johz. A. M. VAN ANDEL— Heusden11 Jan. 1889. Verzoeke van bezoeken van rouwbeklag verschoond te blijven. Eenige en algemeene kennisgeving. Op heden, 6 Januari, overleed na een langdurig, smarteljjk lijden, te Kleef, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Wed. E. A. P APE—Fenton. Uit aller naam, K. J. A. PAPE. Eenige en algemeene kennisgeving. Mevrouw VAN HOUTEN-Verhagen, Boeren- straat te Gorinchem, vraagt tegen Mei Zich te adressepren bij Mevrouw de Wed. VERHAGEN-Tieuens, te Heusden. de levering van 3 a 4 duizend kubiek Meter met bast, successievelijk over 1889. Voorwaarden en conditiën zijn op franco aan vrage te verkrijgen ten kantore der Naamlooze Vennootschap »Vereenigde Nederlandsche Luci fersfabrieken* te Eindhoven. De ondergeteekende bericht bij deze aan hare geachte begunstigers van Heusden en zijne Omstreken, dat zij met 10 Jan. hare zaak in Manufacturen enz. twee huizen verder en wel in het huis vroeger bewoond door wijlen Mej. C. Veerman. Zij blijft zich steeds beleefdelijk in uw aller gunst aanbevelen. Bi*eesti*aat, Heusden. Houtwaren, Waal- en IJselsteenen, Roode en Blauwe Pannen, Roode en Blauwe Plavuizen, Witte en Gemarmelde Muurtegeltjes, Oosterhoutsche en Fransche Ovenplavuizen, Kalk en Tras. ad 15 Ct. per flesch. Op fust aan brouwerjj- prijzen. levend Ital. GEVOGELTE goed en billijk betrekken wil, ontbiede prijslijsten van HANS MAIER te Ulm a. D. (Duitscbland). Groote Import. Ital. Producten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3