Te Parijs wonen omstreeks 200,000 rreem- delingen. Daarvan zijn 43,712 Nederlanders. Omtrent het verhandelde tusschen Boulanger en zijn echtgenoot voor den president der recht bank, deelt een Parijsch blad mede, dat Bou langer zich beklaagde dat zijn vrouw, toen hg minister van oorlog was, hardnekkig weigerde haar intrek in het ministerie te nemen. Een tweede grief tegen zijn echtgenoot was, dat toen hg in het duel met Floquet gewond was geraakt, zijn vrouw niet tot hem kwam om hem te ver plegen, maar hare belangstelling bepaalde tot het vernemen van inlichtingen omtrent den toe stand van haar man bij de geneesheeren. Mevrouw Boulanger wederlegde deze grieven en zeide, dat toen zij zich kwam aanmelden om hem te verzorgen, haar plaats reeds was inge nomen, en zij dus slechts terug te keeren had. Mevrouw Boulanger verklaarde ten slotte dat zij met alle kracht zich verzetten zou tegen de echtscheiding en dat zij bereid was den generaal »een huiselgken haard op zijn ouden dag* te bereiden. Volgens de Figaro* is dezer dagen in een bosch bjj Pornic een witte meerl gevangen. Er heeft te Antwerpen een tweegevecht plaats gehad tusschen twee officieren; een werd doodelijk gewond door een degenstoot in de zijde. De aanleiding tot het duel was een twist over het betalen van een glas bier voor een burger in hun gezelschap. De groote menagerie Wombell laat, sinds zg te Brussel is gekomen, alle dagen drie groote olifanten met reclame-borden door de stad wan delen. J.l. Maandag hield de stoet, die eene zeer groote menigte nieuwsgierigen trekt, halt nabij de Vischmarkt, waar de dorst der dieren ge woonlijk wordt gelescht. Een straatjongen van 16 a 17 jaren, die ge durende den tocht programma's uitreikte, was opgedragen een der dieren te laten drinken. In plaats daaraan gevolg te geven, begon hij het dier te sarren, o. a. door hem den gevulden emmer te toonen en dien daarna herhaalde ma len terug te trekken. De olifant evenwel, woe dend geworden, pakte zijn plager eensklaps met den snuit beet en smakte hem derwijze tegen eene pomp, dat den onvoorzichtigen het hoofd verbrjjzeld werd en hg onmiddellijk den geest gaf. Bij het snelrijden voor het meesterschap van Hamburg werd de baan van 3000 meter afgelegd door Harms in 7 m. 108/5 S- en <Joor Adolphus in 7 m. 11 s. Bjj het schoonrjjden voor het meesterschap van Duitschland was Kaiser over winnaar. De lange baan (7500 meter) werd door Donoghne afgelegd in 16 m. 451/3 g., door Harms in 18 m. 19 s. De 5-jarige Aartshertogin Elisabeth, dochter van Aartshertog Rudolf en kleindochter van den Keizer van Oostenrijk, viel bij het schaatsenrij den en brak een beentje. De rechtbank te Hirschberg in Silezië heeft een echtpaar ter dood veroordeeld, omdat de vrouw haar kind van 16 weken moedwillig van honger had doen sterven en de man haar daar toe had aangezet. Te Londen is eene kaas tentoongesteld, die men den naam heeft gegeven van Jumbo.* Jumbo* weegt ruim 53,000 pond en is ge maakt van de melk van 4260 koeien. Een firma te Londen heeft 40 millioen gld. geboden voor het monopolie van het fabrikaat en den verkoop van de beroemde Chartreuse likeur. Men zegt, dat de Paus aan de Benedic tijner monnikken te Grenoble den wensch heeft te kennen gegeven, dat zij het aanbod zullen aannemen. Te Grenoble echter zou men het zeer betreuren, zoo de fabriek in andere handen over ging- Yoor den ingang van het gebouw der Spaansche bank is door den concierge eene bom met eene reeds aangestokene lont gevonden. Hij heeft nog bijtijds de lont kunnen blusschen. Men begrjjpt niet hoe de bom daar is kun nen gelegd worden, zonder dat het de opmerk zaamheid getrokken heeft van de schildwachten, die er altijd zjjn voor de bank. De Russische Regeering moet voornemens zijn, maatregelen te nemen tegen de bedelarij in de steden. Tegen betaling van 10 roebels per jaar zal men van de politie blikken plaatjes kunnen krijgen met het opschrift: >hier is het bedelen verboden.* Ieder arme die tracht te bedelen aan een huis, met zulk een plaatje voorzien, zal ge straft wordenmaar aan huizen waar dat op schrift niet gevonden wordt is het bedelen ge oorloofd. Yoor de gelden, waarmee aldus het bedelen wordt afgekocht, zal men gestichten bouwen waar bedelaars voedsel en werk kunnen vinden. moed er toe heeftHeb ik u niet al dikwjjls ge zegd, dat zedoch ge weet, wat ik bedoel Nu hebt ge 't bewijs er van!* »Gotthold, geen woord meer!* riep de gravin met bevende stem. »Je vergeet, dat tante Hanna onze gast is!« (Wordt vervolgd.) De spaarbank te Sta vanger (Noorwegen) heeft hare betalingen gestaakt. De reden hiervan is, dat drie groote firma's failliet gingen, waarbij de bank 326,000 kronen verloor. De heer C. W. Oldrieve heeft den gevaarlij ken toer ondernomen, op waterschoenen over de Rapids van den Niagaraval te wandelen. De schoenen waren rechthoekige houten doozen van 4 voet lengtef van zwaarden en zijstukken voor zien, om het omslaan te voorkomen. De professor* liet zich door den stroom medevoeren. Toen hij de Rapids bij Hunt's Falls bereikte, pakte hem de maalstroom, die, door den regen gezwollen, woest over klippen en rotsen bruiste. Te vergeefs trachtte hij over eind te bljjven: de stroom draaide hem met verbazende snelheid in de rondte, waardoor hij meer dan eens het evenwicht verloor en voor over boog met de handen op zijn schoenen. Gelukkig viel hij niet achterover of op zij, daar hij dan onvermijdelijk zou zgn omgekomen. Toen hij ten laatste de kom tusschen de Ra pids bereikte, was hij veilig, maar door en door uitgeput. Hg rustte een oogenblik, en maakte zich toen baan naar den oever, waar de toe schouwers hem met luid gejuich ontvingen. In den staat Kentucky is een wetsontwerp ontworpen, waarbij het huwelijk verboden wordt aan idioten, onnoozelen, krankzinnigen, vage bonden, dieven en andere misdadigers, alsmede aan eenige in het wetsontwerp nader omschre ven personen van onzedelgken levenswandel. Volgens de berichten uit Panama, zijn de regeeringen der Midden-Amerikaansche republie ken volstrekt niet ingenomen met het besluit van den Amerikaanschen Senaat om bjj het gra ven van het Panama-kanaal elke bemoeiing der Fransche regeering te weren. Evenals bij het Panama-kanaal het geval is, heeft men zich ook ten aanzien van het kanaal door de land-engte van Korinthe deer- ljjk misrekend, zoowel wat den duur als wat de kosten van het werk betreft. Volgens raming toch zouden 8 millioen kubieke Meters grond verplaatst moeten worden, zou het werk in 1888 voltooid geweest zijn en zouden de kos ten 30 millioen francs bedragen. Thans echter, nu reeds 1\ millioen kubieke Meters grond is verplaatst, blijkt de gesteldheid van den bodem zoo ongunstig te zgn, dat nog 2 millioen ku bieke Meters moet worden vergraven, waardoor het werk niet voor het einde van 1891 gereed kan zijn. Het gekst is echter dat het aandee- len-kapitaal, grootendeels in Frankrijk geplaatst, geheel verwerkt is, terwijl het tegenwoordig oogenblik zeker al bijzonder ongunstig is, om nieuw kapitaal te krijgen. Op den New-York-Pennsylvania en Ohio- Spoorweg is een goederentrein in botsing geko men met een personentreinbeide treinen wer den grootendeels vernield. Toen de overblijfselen werden opgeruimd, vond men acht lijken en zes personen, die ernstig gewond waren. De botsing had plaats in de nabijheid van Kent, in den staat Ohio. - Bij het instorten van een huis te Marseille werden 7 personen gedood en 9 ge wond. - Uit Singapore wordt bericht, dat het stoomschip »Phyapeket« gezonken is na een bot sing met een ander schip en dat 44 personen verdronken. BEKENDMAKING, Burgemeester en Wethouders van Heus den, brengen ter openbare kennis, dat het inschrij vingsregister der Nationale Militie, lichting 1889 en de daaruit opgemaakte alphabetische naam lijst, gedurende 8 dagen ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Heusden, den 17 Januari 1889. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelkn. Honcooe. HEUSDEN, 17 Jan. Het gsvermaak is in vollen gang op de Maas voor de ijstent der Heusdensche jjsclub. Van af de tent tot het terrein wordt de gemeenschap onderhouden door eene expres daarvoor vervaar digde brug, die zoo stevig is samengesteld, dat het jammer is, dat zgn bestaan zoo kortstondig zal zijn. Het ijsterrein, van alle zjjden geflankeerd door de onmisbare tenten met nationale kleuren en opschriften, geeft met zijn bonte massa een vroo- lgk tafereel. Nova-Sembla (de van ouds bekende en ver warmde tent van de familie Van Duppen) heeft zich eveneens op den vasten wal opgesteld, en wel op Geldersch grondgebiedzoodat het niet aan gelegenheid ontbreekt o£n de vermoeide leden hier en daar eens uit te strekken. Wjj hopen voor de schaatsenliefhebbers, dat da vorst nog eenigen tijd zul aanhouden. Aan bezoekers zal 't op het ijs wel nimmer ontbreken. LANGSTRAAT. Wegens den stilstand in de verzending en den nog op levering gekoch- ten voorraad blijft de handel in hooi zoo goed als geheel stiltaan. Door geldnood wordt het aanbod van vele verkoopers van dag tot dag grooter. Prjjsnoteering valt thans niet op te ge ven. Naar stroo is ook minder vraag, daar groote veehouders druk bezig zijn met het dorschen van hun graan en alzoo geene dadelijke behoefte hebben; dit artikel wordt thans tegen f15 per 500 K.G. aangeboden. WAALWIJK, 14 Jan. Bg den metselaar R. wonende aan den Waalwijkschen hoek, wer den omstreeks St. Nicolaas verscheidene beddela- kens vermist. Vrijdag werden ze alle terugge vonden in een wieltje in een weiland over den dijk. Hoe ze daar gekomen zijn is een raadsel. 18 Jan. Heden treedt de nieuw benoemde directeur van het rijks post- en telegraafkan toor alhier, de heer H. Fluijt, in functie. NEDERHEMERT. Tot president-kerkvoogd alhier is benoemd de heer J. L. W. baron van Hardenbroek, burgemeester. BAARDWIJK, 14 Jan. Zaterdagavond is in deze gemeente eene onderlinge vee verzekering op gericht, onder voorzitterschap van den E.A.b. heer burgemeester, tot bestuurslid werd gekozen de heer A. van Iersel, tot secr.-penningmeester, de heer W. van Woensel, tot schatters de h.h. M. van Helvoirt, A. van Huiten en L. Pullens, tot plaatsvervangend schatter de heer M. van Hoorn. Staande de vergadering traden 20 deel nemers toe. ZUILICHEM. In het naburige Her wijnen is eene boerderij door brand vernield. Daar het geruimen tijd duurde, vóór men met de spuit aanwezig was, was het geheele gebouw bijna reeds uitgebrand, vóór deze water gaf. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. DALEM. Aan het hulpkantoor der poste rijen alhier werden in 1888 gestort 136 post wissels, tot een gezamenlijk bedrag van f 957.561, terwijl 28 postwissels, ten bedrage van f 415.22 zijn uitbetaald. Omtrent den toestand des Konings wordt van Het Loo officieel gemeld Z. M. de Koning heeft Woensdag een gun- stigen dag doorgebracht, maar in den nacht weinig geslapen; krachten dezelfde. De toestand blijft bevredigend. Naar men aan het »Utr. Dbl.« meldt, heeft de ontboden ziekenoppasser nog geen dienst gedaan, terwijl Z. M. geheel verzorgd wordt door de kamerdienaars Moerman en Bertelman. Indien noodig, teekent Z. M. weder stukken, meestal te bedDinsdagavond heeft Z. M. zich weder een verzameling antiquiteiten doen toonen. Uit een en ander blijkt, dat het gevaar van den toestand voor het oogenblik voorbg is. De Min. van Binnenl. Zaken heeft, naar aan leiding eener klacht van den generaal-majoor- inspecteur voor den geneeskundigen dienst, onder de aandacht van de commissarissen des Konirtgs gebracht, dat op sommige plaatsen de lokalen en de noodige hulpmiddelen voor het onderzoe ken van militieplichtigen voor de militieraden en voor Gedeputeerde Staten in onvoldoenden staat verkeeren, en hen uitgenoodigd, voor zoo veel van hen afhangt, aan die bezwaren tegemoet te komen en in het ontbrekende te voorzien. In de Tweede Kamer werd onlangs door mr. Levyssohn Norman de wensch geuit naar de uitgave eener Parlementaire Geschiedenis van Nederland sedert 1848. Thans wordt medege deeld, dat een dergelijk werk, sedert lang voor bereid, door eene zeer bevoegde hand bewerkt, waarschijnlijk nog dit jaar zal verschijnen. De nieuwe schoolwet ligt gereed om naar den Raad van State te worden gezonden, bericht de Haagschecorrespondent van de »Zutphensche Ct.« De Minister van Binnenlandsche Zaken moet haar zelf ontworpen hebben en zelfs den raad niet hebben gevraagd van de aangewezen adviseurs in onderwijszaken. Wel heeft hij zijn geestverwanten geraadpleegd. De briefschrijver vermoedt, dat over dit onder werp reeds de strijd zal losbreken tusschen anti revolutionairen en Katholieken, die niet langer ééne lijn willen trekken met dr. Kuyper te Am sterdam. Binnenkort zal dus vermoedelijk weer eenig politiek leven ontstaan. Bjj den schoolstrijd voegt zich dan weldra de strijd over de organisatie der levende strijdkrachten, waarvan de commissie vóór algemeenen dienstplicht is, evenals de Minister van Oorlog, terwijl men weet dat de Katholieken daartegen vooral sterk gekant zijn, voornamelijk omdat de Katholieke Kerk in Nederland zou lijden, indien geesteljjken en mannelijke bewoners van kloosters de wapenen moesten dragen. Uit Groningen wordt aan het Handelsblad* als een bewijs van opgewekt politiek leven mede gedeeld, dat de kaarten voor de te Groningen gehouden bijeenkomst, waarin de heeren Van Houten en Veegens als sprekers zouden optre den, binnen een kwartier waren verkocht, waarna ze tegen f 1,50 en f 1,75 van de hand werden gedaan, terwijl ze oorspronkelijk slechts één dubbeltje kostte. De directeur van het Kon. penningkabinet geeft in bedenking, voor het 2|-centsstuk, het oud-Hollandsche »groot«, de vroegere officiëele benaming van een halve stuiver, weder aan te nemen. Het wrak van de »Ango« voor Scheveningen zal, naar men verneemt, van Rijkswege worden opgeruimd, vermoedelijk met behulp van dynamiet. In de nabjjheid der kusten te Helder, zal, naar aanleiding der daar veelvuldig voorkomende stran dingen, een luchtschip geplaats worden. Naar men verneemt, bestaat het vaste voor nemen, het aantal vaste wegwerkers langs de Rijkswegen te verminderen. De ramschepen en monitors zullen met meerdere snelvarende kanonnen van 3.7 cM. gewapend wor den, om aanvallen van torpedobooten te kunnen afslaan. Naar gemeld wordt, is de heer Huf van Buren de schrijver van den druk besproken roman Kippen veer, of het Geschaakte Meisje.* De schrijver moet van plan zijn een tooneelstuk naar zgn rouian te bewerken. Ernest Possart, de artistieke leider van het Lessing-Theater te Berlijn zal, volgens het »Berl. Tageblatt*, van 1 Februari tot het laatst van Maart in Nederland gastrollen vervullen en wel het eerst in het Grand-Théatre te Amsterdam, vanwaar hij vervolgens, onder directie der heeren Van Lier, met een voor dit doel geëngageerd Duitsch gezelschap een kunstreis door Nederland zal maken. De jaarvergadering der schippersvereeniging »Schuttevaer« zal dit jaar weder te Bolsward gehouden worden, met het oog op den hoogen leeftjjd van haren president, den heer W. H. de Jong, alhier woonachtig. De te Kampen vergaderde Synode der Chris. Geref. kerk behandelt het reeds te Assen be sproken voorstel tot vereeniging van de Dolee- rende en Christ. Geref. kerken. Dr. A. Kuyper woont de vergadering bij. De oud-hoogleeraar Prof. Donders te Utrecht heeft een aanval van beroerte gehad en is ernstig ongesteld. Catharina Bekkers, de bekende oud-marketent ster van 1830/31, is in den ouderdom van 82 jaren te Nijmegen overleden. Te Steenbergen (N.-Br.) is een vergadering ge houden van 70 afgevaardigden van verschillende Landbouwvereenigingen om de belangen van de landbouwers te bespreken in zake de beetwor telcultuur. Daarbij werd besloten, dat in de ver schillende gemeente de landbouwers zich zouden vereenigen, en öf voor eigen rekening te zaaien, of in allen gevalle niet dan gezamenlijk zouden contracteeren en daarbij, wat de hoofdzaak van alles moest worden genoemd, zeiven een keuze te doen omtrent het te zaaien zaad. Sedert Zaterdag 12 tot Dinsdag 15 Januari zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 29 winterzalmen van 18 tot 46 halve kilo's, prjjs per half kilo f 1,21 tot f 1,80. Van 12 tot 15 Januari werden ter markt te Kralingen aangevoerd 155 winterzalmen, prijs per 5 ons f 1,40 a f 1,80. Uit Katwijk wordt nader bericht, dat de vis- schersbevolking de woning van den gevolmach tigde der firma, de heer van Duyn, omsingelde. Men eischte geld en brood en wilde met hem spreken. De man kwam echter niet voor den dag en ten slotte trapte men zijn deur in en drong het huis binnen. Een gevecht, tusschen de aanvallers en van Duyn en diens vrienden ontstond daarop en de rust keerde eerst weer, toen de burgemeester, de heer de Ridder, met den wethouder, den heer van der Plas, versche nen was en had beloofd, dat er f 5000 uitbe taald zou worden. Hieraan is gevolg gegeven. De visscherslieden hebben de helft van hun loon uitbetaald gekregen. Een detachement van 25 man veld-artillerie is te Katwijk gekomen, doch aangezien het dorp rustig werd gevonden, kon weldra de terugtocht worden aanvaard, zoodat het detachement 's nachts te drie uur wederom de kazerne binnenrukte. In sommige gedeelten van oostelijk Noord- Brabant zijn verschillende valsche dubbeltjes in beslag genomen. Deze zgn vervaardigd van zink, de letters en cijfers staan er alle verkeerd op, zoodat zg duidelijk te herkennen zijn. De justitie schijnt de makers reeds op het spoor te wezen. Er zijn verschillende personen voor den rechter van instructie gedagvaard om eenige ophelderin gen in de zaak te geven. Aanstaande week zal te Cambridge een inter nationale amateurs-wedstrijd op schaatsen plaats vinden, die voor alle Nederlanders een bijzondere beteekenis heeft. De prijs toch bestaat uit een met zilver gemonteerde kristalschaal, jaren gele den door den Prins van Oranje, eere-lid der »National-Skating Association of Great-Britain* uitgeloofd. Het bestuur van den Nederl. Schaatsenrijders- bond heeft reeds de heeren Jurrjens, Pander en Couvée aangewezen, om de Nederlandsche eer op te houden en, zoo mogelijk, deze tropée naar huis te brengen. Bij een wedstrijd te Hamburg bleef de Ameri kaan Donoghue overwinnaar. Het meesterschap voor Duitschland werd ge wonnen door Harms van Hamburg. Heden (Vrijdag) zullen daar weder wedstrijden plaats hebben, waaraan o. a. onze landgenooten de heeren Pander en Jurrjens zullen deelnemen. De internationale wedstrijd te Heeren veen is bepaald op Maandag en Dinsdag a. s., bg sterke vorst. Op de rivier van Rotterdam tot zee is veel licht drijfjjs, dat de buitenlandsche scheepvaart zeer weinig hindert. Plaatselijk Nieuws. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2