Eene Dienstbode, Billartfabriek NATIONAAL PAARDENSPEL. G-roote brillante Voorstelling, Chr. KU Oppert 148. Rotterdam. S. SCHUITENVOERDER, Zaterdag, Maandag en Woensdag a,s., des avonds ten 7 ure, en groote Pantomime. Woensdagmiddag ten 2 ure, buitengewone KINDER- en FAMILIEVOORSTELLING. helpen, doch er ook doorzakte, met het nood lottig gevolg dat beiden verdronken, - Een 12-jarig knaapje vermaakte zich Maandag te Delft, niettegenstaande de waarschu .ving der politie, met schot je* varen in het Oo fsingelwa- j ter; hij gleed er ut' en verdronk. - Twee vrou wen uit Staphorst zijn onder de gemeente Nieuw- Leuzen door het ijs gezakt en verdronken. - Maandag morgen zakte een jongen door het ijs aan den Oudendijk te Kralingen. Door den broodbakker J. C. van Doorne werd bij, half bewusteloos van de koude, van onder het ijs vandaan gehaald. - Zondag waagde zich te Arnhem zekere P. Peters op het ijs in den grooten vijver van het Klarenbeeksche Bosch. Men zegt dat het eene weddenschap gold. De man zakte door het ijs en verdronk. Hulp werd wel spoedig geboden, zelfs met levensgevaar, maar het was te laat. In de buurtschap Orden, onder Apeldoorn, heeft Zaterdag een voorval plaats gegrepen, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen sleepen. Aan zekeren R. P. was opgedragen, aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer 20 voet diepte had hij water aangetroffen, de gebruikelijke ton gesteld en klom weder naar boven, om den put af te maken. Nauwelijks halfweg werd hij weder nedergedruktde glooi ende wanden zand hadden losgelaten, en bedol ven hem zóó, gelukkig nog, dat zijn hoofd boven bleef. Verbijsterd, verschrikt, beangst, wist hij eerst niet wat te doen. Eindelijk begon hij om hulp te roepen, maar niemand hoorde hem in die weinig bewoonde streek. Na bij gissing een half uur in dien onhoudbaren toestand te hebben doorgebracht, werd het ongeval eindelijk opge merkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maar het opborrelde water had hem vastgezogen. Toen aan het graven, en eindelijk had men één been vrjj, en de arme man, zóó innig beangst ▼oor zjjn leven, smeekte het andere been maar af te hakken, opdat hij ten minste het leven hield. Natuurlijk stoorde men zich hieraan niet, en haalde hem er spoedig heelhuids uit. De bjjna levend begravene kwam er met den ernstigen schrik en lichte kneuzingen af. Zekere C. te Oosterhout is gevankelijk naar Breda getransporteerd, onder verdenking dat hij in den avond van den 13den dezer een 21-jarig persoon een dusdanige kwetseur aan het hoofd heeft toegebracht, dat die persoon aan de ge volgen daarvan is overleden. - Door een inspec teur van politie uit Rotterdam is naar Amster dam gebracht een 18-jarige jongen, die zich aldaar aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt en te Rotterdam was aangehouden. - In het Oudemannenhuis te Barsingerhorn is een verpleegde gestorven, men zegt ten gevolge van mishandeling bij nacht door een ander oudje. De geneeskundige, belast met den doodschouw, weigerde een verklaring af te leggen. De officier van justitie onderzoekt de zaak. - Te Enschede is op den Haaksberger straatweg een 91-jarige grjjsaard, de heer E. Eldenink, door een wagen overreden en na een lijden van weinige dagen aan de gevolgen bezweken. Tegen den voerman is proces-verbaal opgemaakt. - De vrouw van een schrijnwerker, die terpentijn en was op het vuur wilde mengen, kreeg door het in brand geraken van het mengsel zulke hevige brand wonden, dat zij naar het gasthuis moest worden overgebracht. - In de fabriek van de Gebr. Van Wijk Co., dekenfabrikanten te Leiden, hebben twee werklieden door het springen van een stoom- verwarmingsbuis ernstige brandwonden bekomen. Aanbestedingen. Op Zaterdag 2 Februari, des namiddags ten 2 ure, zal, aan het provinciaal bestuur te Utrecht, worden aanbesteed Het onderhoud van de Rijks groote wegen in de provincie Utrecht, in zeven perceelen en in massa, gedurende 1889 1891. Raming: lste perceel f 24,210, 2de perc. f 24,810,, 3de perc. f7560, 4de perc. f33,990,5de perc. f 28,950, 6de perc. f9810, 7de perc. f35,670, massa f165,000. Rechtszaken. J. H. en J. H. v. D. te Werkendam, ver dacht van diefstal ten nadeele van Hendr. Smits te Rijswijk, zullen op Zaterdag 26 dezer voor de arrond. rechtbank te 's Bosch terecht staan. Namens het O. M. zijn in deze 21 getuigen gedagvaard. INGEZONDEN. Het zal 2 of 3 jaar geleden zijn dat er in het land van Heusden van verschillende zijden stemmen opgingen, die allen hetzelfde wilden, n.l. de oprichting van een veefonds. In dienzelfden tijd werd hetzelfde plan op eene groote vergadering van Landbouw in den Bosch gehouden zóó hoog geroemd dat men zou denken »nu zjjn we, waar we wezen moe ten,* evenwelhet voorstel kwam terecht in datzelfde groote graf, waarin reeds zoovele voor stellen liggen opeen gestapeld. Intusschen komen telkens kleinere en grootere tegenspoeden in den veestapel voor, en dan be denkt men hoe die rampen zouden kunnen worden verlicht door elkanders leed gezamentlyk te dragen. 1 Nu toch kan een kleinen boer weinig weer stand biedenja, de gevallen zijn menigvuldiger dan men wel denkt, dut een paar ziekten onder zijn vee, somtijds één enkel geval van kalf- ziekte, den kleinen veehouder boer af maakt maar er is meerook voor grootere veehouders zoude zamenwerken van onberekenbaar voordeel zijnbij het noemen toch dier gevreesde kalf- ziekte, welke in deze streken onder de gewoon voorkomende veeziekten de meeste offers blijft eischen, denken we steeds met leedwezen aan het te groote getal beste kalfkoeien, uitmuntende door schoone lichaamsbouw en melkrijkheid, die telken jare worden uitgevoerd juist uit vrees voor die ziekte, zoodat in den regel slechts jonger vee en kalfkoeien van minder gehalte voor de fokkerij behouden blijven. Zoude het dan niet wenschelijk zijn praktische personen te vinden, die de handen in éen willen slaan en zamenwerken om onderling een vee fonds op te richten, dat zoowel den kleinen als den grooten veehouder ten goede komt? Een veefonds dat eenvoudig, goedkoop en soliede in zijn beheer moet zijn en dat alleen dan duur zaam zal blijken, wanneer de deelname algemeen is, en daarom vooral ook mag de gegoede vee houder niet achterblijven, steunende op zijn eigen reservekas. De zaak is toch zoo moeielijk niet en waarom zouden wij dan in Gelderland of elders hulp zoeken, als onze streek hetzelfde, ja, inogeljjk iets beters tot stand zou kunnen brengen? Het land van Heusden bezit toch wel ge achte mannen die in deze zullen willen opstaan en het beheer gratis voeren in het belang van den veestapel Dat ze dan toetreden, zonder voorbehoud, wanneer hun eerstdaags het concept-reglement zal worden aangeboden en dit hun pogen zal zeker algemeen worden gewaardeerd. Door dit in uw blad te willen opnemen, Mijn heer de Redacteur, verplicht ge wellicht den landbouw in het algemeen en zeer zeker Gedachten. De eenzame is slechts de schaduw van een mensch en wie niet bemind wordt, die is overal en onder allen alleen. Hoe hooger en glansrijker het standpunt is, waarop de mensch geplaatst is, zoo te eenzamer staat hjj daar en zoo te kouder is de lucht, die hem omwaait. De top der trotsche gebergte glanst wel heerlijk in de verte, maar klimt men er naar op, dan vindt men sneeuw en ijs, die hem slechts in het morgen- en avondrood een vluchtigen en badriegelijken rozengloed leenen. Wilt gij echter rozen en mirten gaderen tusschen liefelijk groen daal dan ai' in het stille en verborgen dal. Het is even schadelijk altijd in de eenzaam heid als altijd in gezelschap te zijn. De wissel werking van deze beide levert een prachtigen ruilhandel op. Tweemaal moet men in het leven eenzaam zijnin de jeugd om zich denkbeelden te ver overen, die steek houden in het leven en nog eenmaal in den ouderdom om alles te overzien, wat ons is bejegend. Yeel kan de mensch ontberen, maar niet den menschwant hetzij gij eenzaam, op een woest eizand, of eenzaam in uw verlaten hart geniet gelukkig kunt gij niet zijn, omdat gij eenzaam zijt. De eenzaamheid is een heerlijke zaakJam mer dat wij altijd een wezen noodig hebben tot wien wij zeggen kunnen, dat de eenzaam heid zoo heerlijk is Gemengd Nieuws en Aller-lei. Een Engelsch en een Hollandsch matroos waren met elkander aan het bluffen, wie het vlugste was. De Engelsche matroos klimt als een kat naar boven tot aan het topje van den mast, gaat daar op zijn hoofd staan, komt ongedeerd be neden en zegt: >doe mij dat eens na!« Daarop klimt de Hollandsche matroos het want in, doch door een misstap valt hij. Het touwwerk breekt echter zijn val en zonder on geval komt hij terecht. »üoe mij dat dan eens na!« roept hij triomfantelijk! Op eene bruiloft te Loenhout, nabij Zundert, welke door ongeveer 200 gasten werd bijge woond, zijn gedurende twee achtereenvolgende dagen niet minder dan drie vette beesten, n.l. een os, een kalf en een varken, verorberd. Te Arnhem wordt, volgens een advertentie in de Arnh. Ct., gevraagd een huis buiten achtig* gelegen. Eene geboorte-advertentie uit het officieel or gaan van het Leger des Heils Woensdagavond 9 Januari 1.1. heeft mevrouw Hodder den majoor een present gemaakt van een Hinken jongen. Moeder en kind zijn wel. Zeg Amen Dientje»Waar ga je naar toe?* Betje:- »Ik ga naar Den Haag; ik heb een dienst bij mevrouw B.« Dienfje: »Zoo, neem dan maar een retour biljet.* Een eenvoudigen boer werd eens gevraagd waarom hij op geen enkele courant geabonneerd was. »Wel,« luidde het antwoord, »mijn vader vader heeft me er zooveel nagelaten, dat ik ze nog niet eens alle gelezen heb.« Dinsdag werden op de Parijsche boulevards stuiversbroodjes verkocht, waaronder een roos kleurig papiertje was geplakt, op hetwelk men las: Verkiezingen van 27 Januari 1889. Quaestie-Boulanger. Wat hij ons belooft zoek wat hjj ons geven zal.« De broodjes zagen er smakelijk uit, maar wie er in hapte vond ze ge vuld met hooi. Verscheiden personen beklaagden zich bij de politie en enkele rondvènters werden opgebracht. Zij bleken echter machtiging van de prefectuur te bezitten om hun eigenaardige lek kernij te koop te bieden. Een correspondent van het Engelsche tijd schrift >Nature« schrijft: Ik weet niet of het algemeen bekend is, dat hier en naar ik hoop ook in andere tropische streken, in elke bijen korf zich een aantal wuifbijen bevinden. Gedu rende het heete jaargetijde gaan namelijk twee of drie bijen aan den ingang der korf aan haar achterste pooten hangen en beginnen dan ijverig met hunne vleugels te slaan om de lucht binnen koel te maken. Bij tusschenpoozen worden zij door andere bijen afgewisseld, terwijl een soort van bijenpeloton op wacht staat om op te passen, dat ze niet luieren. Dit is een zeer bekend en bewezen feit. Marktberichten. HEUSDEN, 19 Jan. Grasboter f0.74 a f0,76 per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 5 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Jan. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 164 vette kalveren en 11 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 50 a 56 ct., 2e kw. 46 a 50 ct., 3e kw. 42 a 46 ct. per kilo. De vette var kens golden 44 a 51 ct. per kilo. Den 21 Jan. was de prijs der boter 0.90 tot 1.20 cent. DUSSEN, 17 Jan. Aangevoerd 284 kilo boter. Prijs f 1.01f 1.26. GORINCHEM, 21 Jan. Aangevoerd 53 runderen. Zware Kalfvaarzen f 200 a f 340. Kalfvaarzen f120 a f180. Melkkoeien f120 a f200. Vaarkoeien f 80 a f 110. Anderhalf-jarige Ossen f80 a f120. Guiste Vaarzen f 90 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 30 a f 50. 6 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkens, van 20 a 22 c. per half kilo. 0 schapen, f 0 a f 00. 26 biggen, f 6.00 a f8 per stuk. Boter 55 a 60 c. per half kilo. Eieren f 1.00 a f 1.10 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.80 per stuk. WOUDRICHEM. Al hoewel de visscherij belemmering ondervond door het drijfijs, werden er in het vischwater alhier van 7 tot 13 Jan. 21 zalmen gevangen. De prijs was aan den afslag f 1.10 a f 1.90 per half K.G. ROTTERDAM, 21 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 248 runderen, 47 vette en graskalveren, 4 nuchtere kal v., 86 schapen of lammeren, 572 varkens, 0 biggen, 1 bok, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 69 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 56 a 00 ct., kalve ren le kw. 95, 2e kw. 80 a 87i, 3e kw. 00 ct., schapen le kw. 65, 2e kw. 55 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 2L a 00, 2e kw., 20 a 00, 3e kw. 19 ct., licht soort 19 a 00 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 4.50 a 5.00. Overm. dito f 5.20 a 5.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f O.OÖ a 0.00. Aange voerd 0 partijtjes. Zoetamelksche kaas 19.50 a 22 per 50 kilo. Aanvoer 5 partijtjes. WATERHOOOTE KEULEN. 18 Jan. 1.22 M. boven 0. 19 Jan. 1.18 M. 20 Jan. 1.17 M. 21 Jan. 1.14 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Veranderlijke wind. Advertentiën. De ondergeteekende zegt, ook namens zijne artisten, aan het geachte publiek van Heusden en omstreken Hartelijk dank voor de goede ontvangst en de getrouwe opkomst, hen te beurt gevallen tijdens hunne werkzaam heden met het paardenspel alhier. Een hartelijk vaarwel! en een tot wederzien wordt allen toegeroepen. Heusden, 21 Januari '89. De Directeur, J. SCHUITENVOERDER. Mevrouw VAN HOUTEN-Verhagen, Boeren- straat te Gorinchem, vraagt tegen Mei als meid alleen. Zich te adresseeren bjj Mevrouw de Wed. VERHAGEN-Tierens, te Heusden. IJzersteentegels, METSELMATEIUALEN en Engelsche IJzeraardenBuizen Lekkerkerk Rotterdam. Hertekade.9 ZEER BILLIJKE PRIJZEN! De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft, met machtiging van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog en in overleg met den Heer Generaal-Majoor, Gouverneur der Konink lijke Militaire Academie te Bredabesloten: in 1889 weder voor DRIE Jongelingen ge legenheid te openen, om, onder leiding van den Heer Paardenarts 2e klasse A. A. DE MAN, aan voornoemde inrichting te Breda een cursus te volgen in liet practisch en tlieoretisscli beslaan van paarden. De opleiding geschiedt kosteloos. Als tegemoetkoming in de uitgaven voor kost en inwoning, verleent de Maatschappij eene toelage van f 60 aan ieder Jongeling, uit te keeren na het met goed gevolg voleindigen van den cursus, die vier* maanden duurt en wel van 15 Maart tot 15 Juli. Vereischten tot toelating zijn lo. leeftijd tusschen 20 en 25 jaren; 2o. kennis van lezen, schrijven en rekenen; 3o. eenige bedrevenheid in het hoefsmeden 4o. inwoner der Provincie, met vooruitzicht zich na genoten opleiding in Noord-Brabant te blijven vestigen. Belanghebbenden moeten zich vóór 15 Februari e. k. schriftelijk wenden tot den Algemeen Secretaris-Penningmeester der Maatschappij, den Heer L. G. P. MAX te 's-l/er- ONDER DIRECTIE VAN gedecoreerd met het Roode Kruis. De Directie verwittigt liet publiek, dat zij weldra te A. L Al K E H K zal arriveeren met een gezelschap Heeren en Dames, waarbij zich Rijders en Rijderessen, Gymnastiekers en Koorddansers, Clowns, 24 wel gedresseerde Paarden, 6 gedresseerde Eenden, Schoolrijden op een Varken en 2 gedresseerde Óssen bevinden, welke in het Circus Carré een kolossaal succes hadden en gepresenteerd zullen worden door de Jonge Juffrouw SCHUITENVOERDER, en in elke voorstelling werkzaam zullen zijn. De directie zal niets nalaten om het publiek genoegelijke avonden te verschaffen. Het Cirque wordt goed verwarmd. PRIJZEN DER PLAATSEN: le Rang 99 Ct. 2e Rang 75 Ct. 3e Rang 40 Ct. O I3 ALLE RANGEN HALF ENTREE. Mijnheer de Redacteur! UEd. Dienstw. MICHELS. Halleluja Opleiding tot Hoefsmid. togenbosch. cs4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3