Zekere Leon Hubert Mulkens, oud 53 jaren, van Maastricht, boekhouder bij den wapenfabri kant Driei-sen te Luik, heeft verscheiden revol verschoten op zijn patroon, op den winkelbe diende Paquay en den portier Legrand gelost. De eerst genoemden werden i:i het aangezicht O O getroffen; de laatste kreeg een kogel in den rug, en is gevaarlijk verwond. M, werd onmiddellijk aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. •O O O Een tekort in de kas, van frs. 1550 ten na- deele van zijn patroon, hetwelk door dezen ontdekt was, heeft M. zijn snoode daad doen verrichten. De moordenaar is gehuwd en vader van 3 kinderen. Volgens nader bericht, heeft Mulkens zich in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. De fabrikant Driessen en de bediende Paquay zijn buiten gevaar, de toestand van den portier Lsgrand is nog altijd zeer gevaarlijk. Een Duitsch reiziger, dr. Ehlers, heeft, naar uit Berlijn gemeld wordt, den Killima Ndjaro beklommen tot de hoogte der sneeuw en gletschers, waar tot nog toe niemand geweest was. Deze berg is de hoogste van Afrika, n.l. 20,000 voet boven den zeespiegel. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk is Woensd&g te Mayerlinden bij Baden, waarheen hij zich Maandag begaf om te jagen, plotseling overleden. Aartshertog Rudolf, Kroonprins, werd geboren 21 Aug. 1858. Uit zjjn huwelijk met de Bel gische Prinses Stephanie werd 2 Sept. 1883 een dochter geboren. Rudolf was de eenige zoon van Keizer Frans Jozef. Zijn oudste zuster huwde in 1873 met Prins Leopold van Beieren. Zijn jongste zuster Prinses Maria Valeria, geboren 1868, is ongehuwd. Een part. corr. der »N. R. Ct,« te Berljjn, meldt hieromtrent het volgende Het eerste bericht hetwelk aangaande het over lijden van den Kroonprins van Oostenrjjk naar het buitenland is gegaan, was gericht aan den Duitschen keizer. Diep getroffen, begaf deze zich dadelijk naar den Oostenrjjksche gezant, die hem weenend ontving. De keizer bleef geruimen tijd bij den gezant. Aan een particulier telegram uit Weenen ont leen ik, dat de kroonprins, toen men hem voor de jacht wildff wekken, dood te bed gevonden werd. Zijn lichaam was toen reeds verstgfd. Het heet dat de kroonprins in de laatste dagen zich heeft uitgelaten als had hij van zijn nade rend einde een voorgevoel. Het lijk wordt naar Weenen vervoerd, waarbij het oud-Spaansche ceremonieel in acht wordt genomen. De door twee witte muileze^ gedragen kist, aan welke lieden met flambouwen vooraf gaan, terwijl zij door hellebardiers begeleid wordt, wordt in de kapel van den Weener Hof burg gebracht, en daar op de baar geplaatst. In een staalfabriek te Crewe heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad door het bre ken van een kraan, waaraan zeven ton gesmol ten metaal hing. De gloeiende massa stortte, naar beneden met het treurig gevolg, dat 20 man vreeselijk werden gebrand. In het spoorwegstation te Liverpool werd in een tinnen doos gevonden een levend kind van 6 maanden. Men denkt dat het door kunstmid delen in slaap was gemaakt en dat het 12 uren in de doos had doorgebracht; men vond in de doos ook eenig kindergoed. De politie doet on derzoek. Volgens een bericht uit Tunis is het mogelijk, zoo niet waarschijnlijk, dat de Engelschman, die aldaar onlangs is aangehouden, Jack the Ripper is. Hij gelijkt sprekend op het signale ment, dat de Engelsche politie van den moorde naar verzonden heeft, en hij heeft erkend eenigen tijd in Whitechapel gewoond te hebben. Zijn naam is Alfred Gray. De Times* verneemt uit Madrid, dat de ge- heele kathedraal van Sevilla dreigt in te storten, tenzij er spoedig maatregelen genomen worden. Te Algiers heerschen op het oogenblik hevige overstroomingen. Een groot aantal personen en geheele kudden zijn verdronken. De heer Edison neemt thans proeven met een werktuig, waarmede hij de eleetriciteit onmiddel lijk uit steenkool meent te kunnen opwekken. Hierdoor zou het ontzachlijke verlies aan arbeids vermogen, dat het gebruik van stoomwerktui gen oplevert, tot ongeveer 5 pCt. kunnen wor den verminderd. Czaar Alexander is, naar men zegt, voornemens alle gouverneurschappen in het zuiden van Rus land af te schaffen. Sedert den moord van den vorigen Czaar hebben deze gouverneurs eene Meent ge dat ik raaskal Volstrekt nietMaar een gesprek met een jeugdige primadonna heeft altijd iets opwindends voor een zangeres, die vroeger de lieveling van het publiek was; spoedig in de kamer! Zij komt!« »Mijn God, wat heb ik gedaan, dat ik zulke ellende moet beleven,* jammerde de oude vrouw handenwringend, terwijl ze de deur voor mij opende. »'t Is of ze ijlt en dan die koortsgloed!* (Wordt vervolgd.) onbeperkte dictatoriale macht uitgeoefend. De verandering zou daarom voor het volk eene Uitkomst zijn. IPlacitselxjls Nieuws. HEUSDEN, 31 Jan. Op requisitoir van de burgemeesters vau Nieuw- kuik, Vlijmen en Heusden zijn op 29 en 30 dezer door den commandant der maréchaussee alhier over de grenzen des Rijks gebrachttwee Duitsche huisgezinnen, met zich voerende ieder een wagen, waarvan één bespannen met een ezel, alsook een jeugdigen Belg. Al deze lieden reisden den omtrek af en voorzagen door bedelen in hun onderhoud en hoewel het bleek dat ze aan alles gebrek had den, waren ze overvloedig voorzien van brutaliteit. Zijn de bewoners, vooral van het platte land, gaarne van die zwervende bedelaars ontslagen, zooals lichtelijk te begrijpen valt, het is daarom ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat, door het streng optreden der maréchaussée's tegen landloopers, bedelaars en vreemd volk, het bezoek aanmerkelijk minder wordt. In dq nacht van 30 op 31 Jan. is in de Oude haven alhier uit en korver, toebehoo- rende aan Ph. Schermers, eene hoeveelheid van 150 tot 200 K.G. viseh ontvreemd, gelukkig voor den eigenaar was het meerendeel slechts voorn. De brutaliteit der dieven springt nog meer in het licht, wanneer men weet dat deze korver niet anders dan met een bootje te bereiken is. Ook vernamen we, dat de aldaar liggende bootjes het bewijs gaven dat zij daartoe niet konden zijn gebruikt; zoodat de dief waarschijnlijk van elders met een vaartuigje is gekomen om zijn schelm stuk uit te voeren. In verband met de ontruiming der artillerie magazijnen alhier, wordt op heden een detache ment van het 3e reg. veldartillerie verwacht. WIJK. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is benoemd de heer R. Pullen, tot administreerend kerkvoogd de heer H. Bleijen- berg en tot notabelen de heeren J. Bouman en A. van der Beek? WAALWIJK. Naar wij vernemen zal de brigadier der maréchaussée Bosselaar benoemd worden tot Commandant der nieuw op te rich ten brigade Dussen. Dit is eene welverdiende onderscheiding, die hij zich door zjjne activiteit om zjjn flink optreden heeft waardig getoond, terwijl hjj zich door zijn voorkomend en goed karakter, tevens ieders achting heeft weten te verzekeren. Gisterenavond zijn alhier aangekomen de leden der remonte commissie, de heerenmajoor Diemer, kapitein Kromhout en Schroder, paar denarts. Naar wij vernemen is de commissie gemach tigd niet alleen 5-jarige, maar ook 4-jarige paarden ten dienste van het leger aan te koopen. NEDERHEMERT. Onze beroepen predikant, de heer J. A. Cramer, promoveerde Dinsdag j.l. aan 's Rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid, met proefschrift getiteld Abraham Herdanus en zijn Cartesianisme. DUSSEN, 30 Jan. Eindelijk zal de zaak der detacheering van de brigade maréchaussées alhier zijn beslag krijgen. Verleden week is met de kin deren G. van der Beek, op de Baan, eene overeen komst getroffen, zoodat hunne woning tot kazerne zal ingericht en 15 April betrokken worden. WOUDRICHEM, 27 Jan. In de afgeloopen week werden aan de markt alhier aangevoerd, 11 winterzalmen en 1 zomerzalm, winterzalm, f 1.50 a f 1.75 zomerzalm, f 0.50 per half kilo. DALEM, 30 Jan. Vangt eene koe zelden een haas, hetzelfde kan zeker wel van een varken gezegd worden. Toch werd deze week bij den landbouwer A. v. d. Giessen alhier door eene zeug een haas gevangen, die met groote moeite afgenomen moest worden. Te Vuren heeft men reeds een meikever gezien, waaruit de weêrprofeten afleiden, dat de winter zich verder door zachtheid zal kenmerken. Binnenland. De Minister van Oorlog heeft de noodige maat regelen bevolen, om te bewerken dat steeds voor alle miliciens met groot verlof, die bij mobilisatie vau het leger onder de wapenen komen, kleeding en uitrustingstukken beschikbaar zijn. Hiertoe waren eenige veranderingen noodig in de voor schriften tot uitvoering van het reglement van administratie. Ook is eene regeling getroffen, waardoor het mogelijk wordt eene zesde lichting der militie (zoo die mobilisatie beschikbaar is) op elk tijdstip en te juister plaatse van wapenen, ledergoed, kleeding en uitrusting te voorzien. De inkrimping van den postdienst, zal naar men verneemt, niet alleen beperkt big ven tot het verminderen van het aantal bestellingen, maar ook tot vermindering van het aantal ver zendingen. Met het oog op den toestand van Z. M. den Koning acht de feestcommissie voor de viering van Gorinchem's ffntzet op 20 Februari a.s. en het 40-jarig regeerings-jubilé van Z. M. op 12 Mei a.s., het hoogst voorbarig nu reeds voor 12 Mei handelend op te treden. De commissie deelt daarom in de aan de ingezetenen rondge zonden inschrijf biljetten mede, dat het meer ge- wenscht is eerst finantiè'elen steun in te roepen voor de herdenking van Gorinchem's ontzet, om dan later zich andermaal tot de inge zetenen te wenden, om het jubilé van den Ko ning op feestelijke wijze te vieren, als wanneer ook het jaargetijde zich beter daartoe leent. Thans wordt voornamelijk een beroep gedaan ten bate van de behoeftigen, die op 20 Febr. eene feestgave zullen ontvangen. Het bestuur van de vereeniging tot bestrij ding van knoeiergen in den boterhandel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek het daarheen te leiden; lo. dat in art. 2 van het bij haar ingediende wetsontwerp, inhoudende bepalingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel, worde opgenomen de algemeene bepaling, dab het ver boden is surrogaten van boter ten verkoop aan te bieden, te verkoopen, te leveren of te ver zenden, indien niet op de verpakking het woord margarine* in duidelijke let'.ers voorkomt. 2o. dat aan de strafbepaling in art. 8 wordt toegevoegd, dat bij herhaling van de overtre ding door denzelfden persoon biunen twee jaar, altijd het maximum der straf moet worden toe gepast. De vijf Scheveningers, die in Dec. 1.1. den heer S. aau het Kanaal aanrandden, zullen a.s. Maandag voor de Haagsche rechtbank terecht staan. De aanklacht luidt mishandeling en po ging tot doodslag. In den Haag komt nu en dan een aflevering uit van een geschrift, dat de »Arnargist« heet en kosteloos wordt verspreid. In het laatste nommer wordt onbewimpeld de raad gegeven tot stelen en brandstichten. Naar men verneemt, zal in het begin der volgende maand te Amsterdam een vergadering plaats hebben van het bestuur van den >Noord- en Zuid-HollandschenBond« en van gedelegeerden der bij dien Bond aangesloten vereenigingen, ten einde de houding te bespreken, in zake de quaestie van persoonlijken dienstplicht aan te nemen. Voor de betrekking van secretaris van den Haarlemmermeerpolder (salaris f1600), hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aange meld. In geen jaren is de waterstand op beide hoofd rivieren de Waal en de Maas zoo laag geweest als sinds eenigen tijd, waardoor de scheepvaart groote vertraging ondervindt. Dientengevolge hebben de stoompakketbooten »Industrie I en II,tusschen Londen en Keulen, den dienst tijdelijk gestaakt. Naar wij vernemen is de toesfand van den 60-jarigen B. Vervoorn, die in den vroegen mor gen van den 11 dezer nog gelukkig uit de rivier de Merwede werd gered en tot nog toe in het Gasthuis alhier verpleegd wordt, zeer wel. Het lijk van den 17-jarigen H. P. den Hartog, van Papendrecht, die toen daarbij zoo treurig het leven verloor, is tot op heden nog niet gevonden. Sedert Zaterdag 26 tot Dinsdag 29 Januari zijn aan de visehmarkt te Gorinchem afgeslagen 45 winterzalmen van 15 tot 38 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,99 tot f 1,48. Van 26 tot 29 Januari werden ter markt te Kralingen aangevoerd345 winterzalmen, prijs per 5 ons f 1,15 a f 1,70. Door de visschers van den heer De Jong te Amsterdam is een snoekbaars gevangen. De O O kop van deze- voor de zalmen zoo gevaarlijke en gevreesde visch heeft veel overeenkomst met dien van den snoek en het overige lichaamsdeel met dat van een baars. Het dier is met groote en scherpe tanden gewapend. De deelnemers in de zalmvisscherijen op de Nieuwe Merwede hebben besloten aan de Dier kundige Vereeniging f 500 ten geschenke te ge ven voor den bouw van een zoölogisch station. Te Oosterwolde werd bij een klopjacht op vossen een zwarte moervos geschoten. De Diergaardesingel en Kruiskade te Rotter dam, werden Zaterdagavond tegen' half elf in opschudding gebracht door een man, die zich op den Diergaardesingel door een revolverschot van het leven beroofde. De reden van deze wanho pige daad is onbekend. De agenten van den politiepost Diergaardesingel hoek Kruiskade, wa ren spoedig ter plaatse en kwamen tot de ont dekking, dat er nog meerdere kogels op den re volver zaten. Dr. Timmermans constateerde den dood. De man was gehuwd en vader van drie kin deren. Een erfenis wordt als de oorzaak van zijn ongeluk genoemd. Eenige oogenblikken voor het ongeval had hij in een koffiehuis in die buurt reeds de revolver laten zien, en op zich willende schieten, miste hij en schoot, door het plafond der gelagkamer. Als een waanzinnige liep hij toen de straat op, waar niemand hem durfde na gaan, daar hij iedereen met de revolver dreigde. Spoedig daarop volgde het treurig too- neel aan de Diergaardesingel. Men meldt uit Gorinchem Hoe men bankbilletten het best voor bederf bewaren kan. Men zal zich herinneren, dat verleden week bij bekkenslag alhier werd rondgeroepen, dat er waren verloren twee bankbilletten, ieder van zestig gulden. Zeer toevallig werden deze Zater dag: 1.1. terug: nevonden door den brigadier der O O O s rijks veld wacht alhier, en wel op de volgende wijzede verliezer is zekere van der G., inwo nende bij de gebroeders M. te Dalem, van welke broeders de dienstbode zich de twee bankbillet ten heeft toegeëigend en in den kelder verstopt in een pot met ingemaakte groenten. Of dezelve nu lang genoeg in het zout hebben gelegen, wordt niet gemeld. Waarschijnlijk heeft dit muisje een staartje. Volgens Veritas zijn in Dec. verongelukt 117 zeil- en 15 stoomschepen. Daaronder waren 3 Ned. zeilschepen. Met een zwaar beladen wagen van Nieuw- Helvoet naar Rockanje rijdende, had de heer A. Touw te Nieuw-Helvoet het ongeluk, van den bok en onder de voorwielen te geraken, waar door hij een zware verwonding aan het hoofd en inwendige kneuzingen bekwam. - Te Rotter dam viel een jongen, die een brandspuit wilde helpen voorttrekken en kreeg de beide wielen over de b enen. Het rechterbeen werd gebroken. Een jongen, die daar van een tramomnibus sprong, viel cn brak een arm. - De assistent O. van het post- en telegraafkantoor te Bruinisse is ia arrest genomen als verdacht van verduis tering van gelden en vervalsching van de regis ters. - Te Dreumel is het buis van A. Van Oorschot afgebrand. Alles was verzekerd. - Te Duivelshoek bij Graauw is zekere Oh. P., mole naarsknecht, bij het ophijschen van een zak graan door een raam gevallen, waardoor hem door de wieken van den molen een arm en een been werden verbrijzeld. - Een jongen te Rotter dam is door een sleeperswagen overreden. Hem werd een been gebroken. - Te Utrecht is aan de Biltstraat een bakkerij uitgebrand. - Een meisje te Bonnerveen is door een man van haar gouden oorijzer beroofd en daarna in een sloot geworpen. Zjj had in een strafzaak tegen den aanrander getuigd. - Onder Grave is uit de Maas opgehaald het Ijjk van een sedert 5 weken daar vermisten horlogemaker. - Op het Kuiperspad te Amsterdam is een diamantslijper met zijn lin kerarm tusschen riem en schijf van zjjn machine geraakt. De arm werd geheel verbrijzeld. - De opperstuurman B. J. F., een gehuwd oppassend en algemeen geacht onderofficier, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomboot »Atjeh«, heeft zich door een revolverschot van het leren beroofd. Sedert 1882 in sedentaire betrekking geplaatst te Hellevoetsluis, en slechts ruim één jaar nog voor zijn pensioen moetende dienen, is de oor zaak van deze wanhopige daad te vinden in sterken tegenzin om de reis met genoemd schip mede te maken. In een onbewaakt oogenblik dronk een kind van 2 jaar, een zoontje van W. M. te 's Gra- venzande, uit de tuit van de koffiekan, die op de tafel stond en waarin pas te voren kokend wa ter was opgegoten, met het treurig gevolg, dat het kind, na veel lijden is bezweken. - Een Duitscher te Schiedam wonende is als verdacht van in Pruisen een valsch getuigenis te hebben afgelegd, uitgeleverd. - Een 86-jarig oudje uit het Besjeshnis aan den Amstel, werd in de Ree straat te Amsterdam door een meubelwagen overreden. Na in het gasthuis verbonden te zijn, werd zij naar het Besjeshuis \erroerd, doch bleek reeds overleden te zijn. JLSu.i-g'er'lljlie Stand. Heusden, van 24 tot 31 Jan. Ondertrouwd: Hendrik Lambertus van Loon, 26 j., met Maria Adriana Reatsch, 20 j. Overleden: Helena Elisabeth Roestenr burg, 88 j. Dussen. Ondertrouwd: Gerardus Lensvelt, jcn., 31 j., met Johanna van der Pluijm, jd., 34 j. Geboren: Cornelis Gerardus, z. v. A. R. v. d. Pluijm en G. J. Berende; Petrus Gerardus, z. v. A. de Ronde en P. v. d. Pluijm; Mathijs, z. v. H. v. d. Pluijm en A. Libert; Waltera Wilhelmina, d. v. L. F. v. Mol en J. C. Verschu ren Cornelia Antonia, d. v. P. v. Schaaik en L. W. de Leeuw; Franciscus, z. v. J. Groothuis en H. Visscher; Wilhelmus Petrus, z. v. A. v. Moer gestel en C. v. DeursenAdriaan Cornelis, z. r. C. Haspels Gz. en J. v. Daalenonecht kind van het vrouwelijk geslacht. Overleden: Leonardus Koene, 23 d. Afloop van Aanbestedingen. Woensdag werd aan het Min. van Water staat o.a. aanbesteed: lo. het maken van twee havens en bijkomende werken ten behoeve van de stoompontverbinding te Keizersveer, onder de gem. Raamsdonk, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor 't verleggen van de uitmonding der rivier »de Maas.* (Herbesteding). M. i. de heer W. H. Zwets te Hardinxveld voor f 46.890 2o. het maken van de gebouwen en grondwer ken voor den stoomwatermolen aan den hoogen Maasdijk nabij het Heleind, onder de gemeente Herpt en Bern, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor de uitmonding der rivier »de Maas.* M. i. de heer J. Kamsteeg te Giessendam voor f24900. 329e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van 29 Januari. Prijzen van 100 en daarboven. Prijs van f1500: no. 1653; f 1000: f nos. 5949 en 10640f400: nos. 5369, 6064 en 12132; f 200no. 4153f 100 nos. 4340, 4571, 4777, 6878, 8839, 9308, 12523, 14903, 15239, 16191 en 17623. .5e Klasse. Trekking van 30 Januari. Prijs van f 1000: no. 8250; f 400: nos. 287, 6603, 14353, 14665 en 15439; f200: nos.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2