Storm- en Waterberichten. ïooals men weet is madame Agar zoo lijdende, dat zij het tooneel voorgoed heeft moeten vaar wel zeggen. Er zal voor haar een benefiet ge geven worden, waarvoor Sara Bernhard in een brief uit Florence hare medewerking heeft toe gezegd. Nabij Halle heeft j.l. Zaterdag een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Ten einde de sneenw, die den spoorweg versperde, op te rui men, was een werktrein met 75 arbeiders van daar naar Niemberg vertrokken. Op het oogen- blik dat de arbeiders aan de verkeerde zijde uit den trein stapten, kwam een personentrein in volle vaart aanstoomen, zoodat een ontzet tend bloedbad werd aangericht. Acht hunner, waaronder de opzichter, aan wien de ramp voor een deel is te wijten, werden gedood en eene menigte anderen zwaar gewond, waarvan acht doodelijk. IPlaatselijli Nieuws. HEUS DEN, 11 Febr. De storm van Zaterdag 1.1., die over het ge- heele laud woedde, heeft zich ook alhier en in de omstreken doen gevoelenhoewel wij terstond dankbaar erkennen, dat zjj geen groote onheilen voor deze streek ten gevolge had. Op den gewonen tijd verliet de stoomboot »Stad Heusden* zijne aanlegplaats, koers zettende naar Rotterdam, en hoewel de equipage het be wijs gaf, dat zij zich zeker gevoelden op haren bodem, ja zelfs bijna de eenige stoomboot was, die de rivier kwam afzetten, toch had zij weinig succeswant het al meer en meer opstuwende water had de aanlegplaatsen te Gorinchem, Dordrecht en Rotterdam zoodanig ondergezet, dat aan aanleggen niet te denken viel. De verschil lende passagiers keerden dan ook weder des avonds terug, na een geheelen dag doelloos op de boot, nu en dan niet zonder vreezen en be ren te hebben vertoefd. Te HeusdeD woeien hier en daar de schuttin gen van tuinen om. De brug, die onlangs de verbinding tusschen de jjstent en het ijs onder hield, leed groot gevaar; waarom M. Boeren, die ze destijds daarstelde, haar, met enkele hel pers, begon af te breken. Op het meest onver wachts scheurde zich een der planken door een rukwind los en ging met den bouwmeester der brug te water. Door schrik bevangen, dacht de drenkeling er niet aan om zich te redden, zoo dat de toegeschoten hulp, met ladders gewapend, hem zeer te stade kwamen, om hem weder op het drooge te brengen. Even buiten Heusden, op den weg naar Hees been, bevond zich de slager Janssen uit Dussen, gezeten op een wagentje met kap en bespannen met een ponny. Een hevige rukwind wierp paard en rijtuig tegen den grond. De bestuurder kwam met den schrik vrij, het paard was niet gedeerd, maar het wagentje beschadigd. Het water, alhier des morgens tot ruim 3 meter gestegen, begint langzaam te vallen, zie de des betreffende opgave. BABILONIENBROEK, 11 Febr. Voor het dertiende beroep Hooge Z wal uwe heeft onze predikant, ds. P. Flieringa, bedankt. De landbouwer C. Lankhaar alhier, leverde de vorige week een varken af, dat 526 pond woog. Het diertje was 14 maanden oud. BAARDWIJK, 10 Febr. Onder leiding van de heeren Breuër en Van Cromvoirt is hier eene zangschool opgericht. Wegens den hoogen waterstand en het onderloopen van den provincialen weg van hier naar Drunen, is de voetbrug op de spoorbrug Za terdag geopend. DOEVEREN, 10 Febr. Gisterenavond om 10 uur stond het vloed water aan de peilschaal 2 meter 50 centimeter, dus bijna een halve meter boven den Maaskade, die op vele plaatsen vrees- seljjk gehavend is. GENDEREN, 11 Febr. De WelEerw. heer C. J. Six Dijkstra maakte gisteren aan zijne ge schermde en beschutte, zoolang ze onder zijn oogen leefde zij kon nooit de vrouw van een geestelijke worden, zij mocht dat nietGeen onzer gemeenten zou een geestelijke kiezen, die een tooneelspeelster tot vrouw had. En zij er is geen lot, dat haar benijdenswaardiger voorkomt dan dat van theaterzangeres; zij ver zuimt haar heiligste plichten om dat te berei ken, treedt de harten van haar vader, broeder en van een strenge, maar zorgzame pleegmoe der met voeten, wanneer die haar willen tegen houden op den weg naar roemEn toch waag ik 't aan haar te denken, toch brandt mijn hoofd reeds bij de voorstelling van haar schoon heid! O, mijn God, dat is niet de liefde, die u welbehagelyk is! klonk het vertwijfelend in mijn ziel't is een verblinding die de zinnen ver stikt, een vloek, die den geest neertrekt, zoo dat hjj zich niet boven de aarde kan verheffe en in zijn Schepper kan triomfeeren! Ik wor stelde om mijn gedachten bij Gods Woord en zijn bevelen te bepalen, maar vergeefs een vreesljjke tweestrijd sleurde me heen en weer. O, die pijn, die smart, waarvoor ik geen naam wistIk schrikte nogmaals opinjjn vader sprak »Nog twee maanden en 't zal wel wat vroo- lyker bij ons worden. Met de groene bladeren komt ons zangvogeltje, en alles zal weer goed en schoon zijn als vroeger, of nog beter en schooner, omdat wij haar zoolang gemist hebben. »Daartoe is een goed geloof noodig*, ant woordde tante Hanna zonder op te zien. >Een vast geloof en christelijke liefde vermo gen veel, Hanna. We willen niet vergeten om voor haar gelukkige terugkomst te bidden.* Een vast geloof! Ik stond op, nam den bjjbel en sloeg hem open. Mijn oogen vielen op de woorden: »En zoo iemand strijdt, hij wordt niet gekroond dan wanneer hij eerlijk strijdt.* Das s t r ij den! (Wordt vervolgd.) meente bekend dat hij voor de beroeping naar Heerjansland heeft bedankt. SLEEUWIJK, 9 Febr. Mejuffrouw W. A. Wolfswinkel, onderwijzeres alhier, heeft aan deze gemeenteraad haar eervol ontslag gevraagd. DALEM, 10 Febr. De prijzen der kalf koeien blijven hoog; voor vet vee besteedt men f 0.60 a f 0.65 de K.G., terwijl de boter f0.75 a f 0.80 de 5 H.G. geldt. Door de lage houtprijzen worden in de laatste weken verscheidene grienden uitgerooid, en tot bouwland gemaakt, wat aan den arbeiden den stand nog al werk verschaft. Ook hier heeft de storm van Zaterdag 1.1. zich in al zijn hevigheid doen gevoelen. Het water liep buitengewoon op, zoodat velen hun vee moesten ruimen. We waren ooggetuigen dat eene boot, van boven komende, om erger voor te komen, den steven naar eene zandplaat aan den oever richtte, waar zij nog op zit; de bad- en zweminrichting te Gorinchem dreef tot vóór de krib bij de Dalemsche sluis. WOUDRICHEM. De le luitenant-magazijn meester H. L. Horstmann alhier, is in dezelfde betrekking tot kapitein bevorderd. Te Gorinchem was het stoombootenverkeer geheel gestaakt. Eene schroefboot van de heeren Broekman uit Hardinxveld zag men evenwel op de rivier aldaar, doch weldra bespeurde men de noodvlag. Er was geen mogelijkheid om met eene der booten van Fop Smit, die op redding was uitgegaan, in de nabijheid te komen. Ein delijk sloeg de schroefboot boven op een krib aan den zuiderwal, alwaar hij, toen de storm bedaard was, vjjf voet uit het water zat. Al de buiten polders van het midden der Lang straat zijn overstroomd, zoodat de gewone ge meenschap met het kanton Heusden gestremd werd. Ten Noorden van de Langstraat, van Raams- donk tot Baardwijk, aanschouwde men, zoo ver het oog reikt, niets anders dan water, waar hier en daar enkele huizen en boomen boven uit staken. Sinds acht jaar kwam dat niet voor. De Tielsche sleepboot Elizabeth* is op de Waal nabij Herwijnen op eene krib gevaren. Ter hoogte van Zaltbommel moest de Nijmeeg- sche boot ankeren, daar de golven over het dek sloegen en verscheidene ruiten in de voorkajuit stuk spoelden. De waterkeerende zeedijk, loopende van Geer- truidenberg tot Hoogezwaluwe, stond op verschil lende plaatsen onder, zoodat er veel water in den Emiliapolder is geloopen. De djjk tusschen Moerdijk en Zwaluwe is zwaar beschadigdde Royale Polder* is in dras land herschapen. Op de scheepstimmerwerf te Moerdijk heeft men een schokker moeten laten zinken om te voorkomen dat hij de overige schepen be schadigde. De huizen stonden geheel in het water. Te Willemstad heeft de aanlegplaats voor stoombooten door wind en golven groote schade geleden, terwijl het plankier geheel is weggespoeld. Te Dinteloord is de Carolina-polder ingeloopen. Het water van het Hollandsch Diep stond te Klundert nabij de kruin van den dijk; de golven sloegen dermate er over, dat het aan de binnen zijde er af stroomde, waardoor aan die zijde gaten liepen. Aan de buitenzijde is de dijk door den zwaren golfslag geducht gehavendop één punt is hij tot het wagenspoor weggeslagen. Nabij de Noordschans zijn twee schepen door den storm op de zoogenaamde kwistgelden geraakt, één daarvan is zonder last, het andere met rijshout geladen. Door den golfslag is de zeedijk beoosten de haven te Terneuzen gedeeltelijk weggeslagen tot de dijkskruin. De Geneverpolder, Johannapolder en de Rijfe- landen onder Poortugaal zyn ondergeloopen. Ook wat nooit gebeurd isde geheeie Zalm-, Elft- en Meeuwenplaat is ondergeloopen. Te Gouderak sloegen er twee gaten in den dijk, die ernstig gevaar deden ontstaan voor dijk doorbraak. Spoedig toog men aan het werk om de gaten te dichten, terwijl de noodklok luidde om de bewoners in het achterland te waarschuwen. Gelukkig is de dijk gespaard gebleven. Te Willemsoord is door den zwaren golfslag een gedeelte van het nieuwe hoofd weggeslagen. Op de hofstede van I. van Sneeb, onder Fijnaart, is het dak van de schuur ingestort, waardoor zes koeien gedood zijn, één paard zwaar gewond is en de dienstbode ternauwernood het leven er heeft afgebracht. Te Maassluis stond alles onder water. Buiten het Bokkengat te Goedereede is een onderstboven geslagen vaartuig drijvende gezien. In den Staarddijk te Rozenburg is een gat geslagen, waardoor de Bosschepolder, de Ruige en de Langeplaat is overstroomd. Het water stond aan den rand van den binnendijk. Dordrecht was voor het grootste gedeelte over stroomd. Het Grootekerksplein, de Pottenkade, de Grootekerksbuurt, de Groenmarkt en de Wijn straat stonden geheel onder. Ter hoogte van de kleine Spuistraat ging het water zelfs over de Voorstraat heen. Te 's-Gravendeel bereikte het water een hoogte van 3.48 Meter boven A. P. De dijk van den Mijlpolder brak door, waardoor een 70tal huis gezinnen zonder huisdak zijn geraakt. Hetzelfde lot trof den dijk van den polder het Hoeksche Nieuwland, onder de gemeente Puttsrshoek. Ook de dijk van den polder IJselmonde bezweek, en het water baande zich eeu weg tot tegen den spoorwegdijk, welke dientengevolge verzakte, zoodat de loop der treinen te Barendrecht moest worden gestaakt. De gemeenschap over de brug over de Oude Maas aldaar, is gestremd, daar er uit den dijk, die tot toegangsweg dient, een stuk van pl. m. 40 meter is weggeslagen, bezuiden de brug. Verder is de dijk tot aan de steenglooiïng onge veer half weg. Aan de zalmzegenvisscherij »Klein Profijt* op de Oude Maas zijn groote verwoestingen aan gericht. Eene geheeie keet werd weggeslagen. Te Ridderkerk brak de kade van den Woude polder door, waardoor verscheidene gezinnen in het water zaten. De bewoners van het Hoofd moesten alle vluchten, 't Water stroomde over de dorpstraat en de zeedijk. In allerijl werden kistingen gemaakt, om eene mogelijke dijkbreuk te voorkomen. Te Pernis was het geheeie dijk leger opgeroe pen en alle punten waren bezet. De Pastoriedijk werd op vele plaatsen gekist. Over de Uiterdijk sloeg het water hier en daar heen. De stoom boot, in do haven, werd herhaalde malen van zijne zware staaltouwen afgerukt. Te Zwartsluis wies het water 2.90 M.; door het dijkbestuur moesten maatregelen worden genomen tot voorkoming voor overstrooming. Enkele huisgezinnen moesten hunne woningen verlaten. Te Oud-Beierland zijn de uiterwaarden, de nieuwe Beerpolder, het westelijk gedeelte van den ouden Beerpolder, de Wolvestee en de Bos- schen onder water geloopen. Aan den oostdijk is in een woning de kist, waarin een vrouwe- Ijjk lijk lag, drijvende geraakt. Van het dak van den watertoren is het zinken bekleedsel af gerukt. Uit Schoonhoven schrijft men dat het water in de Lek zoo hoog werd opgestuwd dat er drie schotbalken in de veerpont moesten wor den aangebracht. Nooit heeft het, naar de oud ste menschen zich herinneren, zulk eene hoogte bereikt. De overtocht met de pont was onmogelijk. Opgezweept door een Noordwesten storm, was het water der rivier de Maas voor Rotterdam zóó gestegen, dat de geheeie stad tusschen de rivier en de Hoogstraat blank stond. Overal werden personen met bootjes en overgangen naar de plaats van bestemming vervoerd. Ook de trams, die nog lang den dienst volhielden, moesten deze staken, daar het water tot in de wagens steeg. Hoewel de was moest duren tot 10.03, was het water 11.30 nog stijgende, 's Middags ging de storm zelfs van onweder vergezeld. Daar alle kelders, pakhuizen en benedenhui zen vol liepen, begrijpt men de verwarring, welke deze onverwachte gebeurtenis veroorzaakte. Ook de telefonische gemeenschap was met verschillende plaatsen totaal verbroken. De waterstand aan de groote sluis te Rot terdam was 3.57, alzoo nog 5 duim hooger dan de hoogst bekende waterstand van 1825. De Zomerdijk aan den Westhousdijk (Oud- Delfshaven), brak door. Eveneens wordt een doorbraak in den Stormpolder en uit Katen- drecht gemeld. De hooge Zeedijk te Delfshaven liep over. Te Charlois veroorzaakte de N.W. storm, ge paard met zeer hoogen vloed, veel zorg en schade. Het heugt niet sedert 40 a 50 jaar het water ooit zóó hoog te hebben gezien. De dij ken liepen over, ook midden in het dorp. Hui zen, waar men vroeger vrij bleef van het hooge water, liepen nu onder. Op het petroleumter- rein is zeer veel schade aangericht. De in aan bouw zijnde tanks zijn ineen gedeukt en de loodsen zwaar beschadigd. Het verlies is onbe rekenbaar. Uit IJselmonde wordt gemeldDoor het hooge water is de polder het Zomerland ingevloeid en de kade van den polder Varkensoord had het zwaar te verantwoorden. De beide bruggen van de stoombootveeren en het wachthuis zijn ge heel weggeslagen. Vóór IJselmonde dreven riet- bossen en balken. Te Krimpen aan den IJsel bereikte het IJsel- water eene hoogte, zooals in vele jaren niet gezien was. Hoewel de dijken zich in uitmun tenden toestand bevonden, hebben ze hier en daar door de afslag nog al geleden, maar hiel den zich overigens zeer goed. Dit was echter niet het geval met de dijken van den Storm polder, het westelijk deel dezer gemeente, het welk niet tot de Krimpenerwaard behoort. Om streeks 11 ure voormiddag bezweek daarvan de IJseldijk en liep die polder, ongeveer 60 hecta ren groot, geheel onder. De heer Bouwmeester, die het grootste deel van den polder in huur heeft, lijdt groote schade en eenige gezinnen moesten de door hen bewoonde huizen verlaten en elders een onderkomen zoeken. Ook te Scheveningen werden groote verwoes tingen aangericht. Reeds in den namiddag wa ren er voorteekenen, die voorspelden dat een hevige storm op til was; de zee werd met elk uur onstuimiger en te half 9 uur, bij vloed, bereikte het water zulk een verbazende hoogte, als zich maar weinigen kunnen herinneren. De aan het strand staande schuiten werden steeds dichter naar het strand geslagen en in de daarop volgende nachtelijke uren kostte het aanhou dende inspanning, om de schuiten aan de an kers te houden. Vele vaartuigen moesten door de bemanning verlaten worden, uit vrees van met het schip een prooi der golven te worden. Negen bomschuiten, allen liggende voor de zoo genaamde Kerkwerf, werden geheel vernield of zoodanig ontredderd, dat het niet mogelijk zal zijn ze weer zeewaardig te maken. Een groot gedeelte van .de Scheveningsche bevolking ver keerde in grooten angst bij de gedachte, wat er van de vaders, zoons en broeders, die op zee den storm moesten doorstaan, worden zou. On mogelijk is het om de schade, die Scheveningen door dezen Februari-storm leed, te overzien, maar zeker is het dat zij zwaar zal drukken op de geheeie bevolking. Ook de duinen, on middellijk grenzende aan het strand, hebben de geweldige inwerking van het zeewater onder vonden. Een eigenlijk strand was er niet te zien. Zwolle overstroomde voor het grootste ge deelte. De communicatie per treiu bleef onver let, de telegrafische gemeenschap met Araster dam, Rotterdam en Arnhem werd echter ver broken. Van Kampen tot en om Elburg is alles over stroomd. Langs de IJselkade te Kampen stond alles blank en werden de toegangen der huizen door kistingen tegen het water beschut. Zoover het oog strekt, stond het Kamper eiland blank. De huizen, alle op terpen gebouwd, zag men boven den waterspiegel uitsteken. Als eene bizonderheid kan worden gemeld, dat een verdwaalde zeehond op de IJselkade in het wa'er gratis voorstellingen gaf. De Dronther zeedijk liep over en de gemeente Kamperveen stond voor het grootste gedeelte onder water. I 5inii'liItii<I Omtrent den toestand van Z. M. den Koning bericht men aan het »N. v. d. D.«: Hoewel het gebruik van voedsel vermeerdert, blijven 's Konings krachten stationair. Dr. Vink- huijzen komt tweemaal per week en blijft dan des nachts ten Paleize, terwijl dr. Vlaanderen zooveel mogelijk de overige nachten daar is. »ln den laatsten tijd heeft Z. M. rustige nachten, doch verkeert daarentegen des daags dikwijls in onrustigen toestand. »De medicijnen, welke de hooge patiënt ge bruikt, worden bijna altjjd door H. M. de Ko- ninging ingegeven. Donderdagmiddag heeft Z. M. een langdurig onderhoud gehad met den chef-bloemist Kraayen- brink over den aankoop van nieuwe planten.* Een later bericht zegt: Volgens verklaring der geneesheeren des Ko nings is de toestand van Zijne Majesteit ook in de afgeloopen week betrekkelijk gunstig geweest. De voeding is voldoende en daarmede in over eenstemming zijn de krachten. In de Staats-Ct. van Vrijdag is opgenomen een besluit van den minister van oorlog, de ver- eischten bevattende om in aanmerking te kunnen komen voor vermindering van den eersten oefe- ningstijd voor de lichting van 1889 tot op tien maanden, indeeling bjj een bepaald corps ter keuze van den loteling, verlof tot het wonen buiten de kazerne, enz., vastgesteld bij kon besl. van 2 dezer. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is de verkiezing, tengevolge van het overlijden van den heer Mr. A. J. H. van Baar, van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, bepaald op Donderdag 21 Februari e.k., en de herstemming, indien noodig, op Donderdag 7 Maart, daar aanvolgende. Gedurende de maand Januari is bij het Kolo niaal Werfdepot te Harderwijk f33,975 aan handgelden uitbetaald. Ten aanzien van de merkwaardige verplaatsing van het Groningsche eiland Rottum, wordt er van goeder hand aan herinnerd, dat die ver plaatsing reeds sinds historische tijden van N.W. naar Z.O. plaats heeft, en dat sedert Tacitus' tijd zoodoende het eiland veel dichter bij den wal is gekomen. Afslaande ten N.W. groeit het eiland ten Z.O. weer aan. Maar dat verschijnsel wordt ook elders in ons land waargenomen; zoo op de zandbank Onrust, bij Tessel, die van jaar tot jaar ook meer de kust van Tessel nadert. En ook daar heeft de verplaatsing van N.W. naar Z.O. plaats. Evenals Rottum met den vasten wal, zal eenmaal Onrust met Tessel verbonden worden. Te Noord wijk is door den heer Groen in zijn tuin gevonden een ijzeren kistje, gevuld met meer dan 500 zilveren munten, Zeeuwsche, Gel- dersche en Hollandsche, alle uit het laatst der vorige eeuw. Behalve enkele grootere stukken, zijn het meest schellingen. Waarschijnlijk zullen ze daar in den stormachtigen tjjd der groote revolutie door één onzer voorvaderen verborgen zijn. Het gewicht aan zilver bedraagt p. m. 2,5 KG. Sedert Woensdag 6 tot Vrijdag 8 Februari zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 47 winterzalmen van 14 tot 42 halve kilo's, prjjs per half kilo f 0,77 tot f 1,00. In het café Claus op de Nieuwmarkt te Am sterdam heeft een whistspeler een »vole« gehad, bestaande uit: aas, heer, vrouw, boer, tien, negen, zeven, vijf, vier, drie en twee van één kleur, benevens twee azen. Dit komt zelden voor, en zoo'n zeldzaamheid behoort in de krant* te staan. De heer G. Drenth, in leven landbouwer te Butenburg, heeft aan de weezen-inrichting te Neerbosch zijn geheeie nalatenschap vermaakt. In Schoterland zal een boterfabriek worden opgericht. Zij zal de melk van 1000 koeien moeten kunnen verwerken. De wagenmaker Modderman, te Ditzumer- verlaat (Groningen), was sedert 20 jaren geheel als verlamd en sprakeloos, zoodat hij in dien tijd niets kon verlichten. Voor eenigen tijd werd de Wonderdokter,* het boertje van Neermoor, ontboden, die Modderman onder behandeling nam en hem nu zoover heeft gebracht, dat hij weer spreekt en werkt als voor 20 jaren Tegenwoordig worden te Amsterdam niet minder dan 600 soorten van effecten aan de markt gebracht, ongerekend de niet-officiëel ge noteerde. Eerst in het begin dezer eeuw werd het effect geboren. Te Rotterdam en te Dordrecht waren Zater- dag geruchten in omloop, dat de Geertruiden- bergsche boot zou zijn vergaan. Die geruchten zijn gelukkig, naar wij vernemen, ongegrond. Te Zand voort is een bomschuit gestrand; 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2