Hensdensche IJsclub. WULLINGS. J. Frans Gostelie Jzn. Verwstraat 351, 's Hertoptacii. SIGARENFABRIKANT, Van 28 en 23 jaren, waren de moeder, de zoon en de dochters eenklaps in hevigen graad krank zinnig geworden, zonder dat er tot In den eene j bepaalde oorzaak voor is op te sp >ren. Men hoopte eerst, dat het van voorbijgaanden aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waar om de moeder, oudste dochter en de zuon zijn overgebracht naar het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. [>e jongste dochter was reeds bij familie opge. omen. - Te Haar lem ontstond in een slaapstede twist tusschen twee vrouwen. De vrouw van den slaapsteehou der, die daarop toeschoot, om de twistenden te scheiden, werd door een dezer dames aange vallen met een dolkmes, waarmede zij haar twee belangrijke wonden in den rechterarm heeft toegebracht. - Te Sappemeer is een meisje op straat ineen gezakt. Door een geneesheer bijgebracht, verklaarde zij in 3 dagen geen voedsel te hebben genuttigd. - Te Kampen waagde zich een 10-jarig knaapje op het ijs in een der grachten, met het treurig gevolg dat hij er doorzakte en verdronk. - Onder Beilen heeft een bakkersknecht, die te veel sterken drank gebruikt had, den nacht in de open lucht doorgebracht. Hij overleed aan de gevolgen. - Op de Marnixkade te Amsterdam is een heer, die van een concert huiswaarts keerde, door een 5-tal jongens aangerand. Zij beroofden hem van zijn gouden horlogeketting en gouden bril. - Bij Gaanderen (Terborgh) kregen twee perso nen om een nietige oorzaak twist. De een bracht den ander daarbij met een spade een slag op het hoofd toe, die aan het behoud van den ge kwetste doet wanhopen. - Tusschen Heeswjjk en Dinther is zekere Y. L. uit Yechel, terwijl hij op den in beweging zijnden tram wilde springen, daaronder geraakt, tengevolge waar van hem twee wagens over het onderlijf reden. Een uur later was hij dood. - De secretaris en ontvanger van Kloetinge heeft zijn woonplaats verlaten en is tot nu toe niet terug gekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overko men. Nader wordt nog gemeld, dat de secreta ris-ontvanger reeds vóór eenigen tijd het plan had geopenbaard, zich zelf van het leven te berooven, en nog kort geleden aan zijne vrouw het voorstel deel, om zulks gezamenlijk te doen. Deze hield hem echter de toekomst hunner kin deren voor oogen, waarop hij, schijnbaar kalm, van zijn voorstel afzag. Onder Tilburg is een vrouw voorover in een put gevallen en verdronken. - In de Egelantierstraat te Amsterdam is een jongen van een duivenplat gevallen en voor dood naar het gasthuis gebracht. - Een dienstbode van den concierge van 't muntgebouw te Amsterdam wierp zich na een huishoudelijken twist uit een raam in de gracht. Men riep haar toe zich aan de ijsschollen vast te houden, maar het brak telkens af en zij was op het punt van te ver drinken, toen een der toeschouwers het dreg- getouw om zijn middel bond, ook in het water sprong en haar behouden op den wal bracht - Aan de Geldersche Kade te Amsterdam is een vrouw bij het goed spoelen te water ge raakt en verdronken. - In een der achterbuur ten van Gouda, genaamd »het Paradijs*, wilde vrouw K. S. haar kachel aanmaken, met het ongelukkig gevolg dat de kleeren van haar dochtertje in brand geraakten. Het meisje be kwam zulke ernstige brandwonden, dat het noodzakelijk was haar naar het gasthuis over te brengen. - Op een zolder in de Handboog straat te Amsterdam werd het lijkje van een kind gevonden. Het was in eenige lompen ge wikkeld. Land- en Tuinbouw."Veeteelt. Bij vele landbouwers in de Vijfheerenlanden en den Alblasserwaard voedert men de koeien eens per dag met jong wilgenhout, omdat de voorraad hooi zoo schaars wordt. Sommige boeren verkiezen eerstgenoemd voeder boven hooi van middelmatige hoedanigheid. Aanbestedingen. Op 6 Maart zal aan het Ministerie van Water staat enz., te 's-Gravenhage worden aanbesteed de uitvoering van baggerwerk tot onderhoud van de bodemsdiepte iu de haven voor Rijks vaartui gen aan den Hoek van Holland, behoorende tot het onderhoud en herstel der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland. (Raming f 0,37 de M3). Aanw. 27 Febr. floop van Aanbesteding-en. Te Gorinchem is aanbesteedhet afbreken van de Spaarbank in de Zusterstraat en het maken van een nieuw gebouw. Van de 10 inschrijvers was de minste T. W. Wapperom, te Gorinchem, voor f 11,590. BOEKAANKONDIGING. Hoe zal men goed en goedkoop eten? is de titel van een boekje van de hand van dr. P. J. Hollman, vroeger te Edam practiseerend geneesheer, thans te Alkmaar, dat weldra bij de uitgevers Herms. Coster Zoon aldaar het licht zal zien. Het omvat niets anders dan de bereidingswijze van de dagelijks voorkomende levensbehoeften, en stelt zich geen ander doel, dan duidelijk en be knopt aan te geven, hoe en waarom die spijzen zoo en niet anders moeten worden bereid, willen zjj voldoen aan de eischen, die op dat punt aan eene goede huisvrouw mogen worden gesteld. Het Dagblad van Z.-Holland en 's Graven- hage d.d. 13 Februari bevat het volgende Resi- dtmtienieuws De vermaarde dichter B. van Meurs, dienst doend geestelijke te Kuilenburgmocht dezer da gen eene zeer huldigende en vleiende dankbe tuiging van wege H. M. de Koningin ontvan gen voor de aanbieding van >Uhlands Harp*, eene meesterlijke vertolking der ge lichten van den grooten, bezielenden en diep gevoelenden Wurterabergschen zanger. (Uitgegeven door Blom Olivierse, te Kuilenburg.) De onderscheiding zet de kroon op de repu tatie des heeren Yan Meurs. INGEZONDEN. Zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, is er een geschil gerezen tusschen Gedeputeerde Staten dezer provincie en het bestuur van het waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oud- heusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk, waarop gevolgelijk eene koninklijke be slissing is ingeroepen. Bij besluit van Z. M. van 4 Februari 1.1. is het besluit van h.h. Gedeputeerde Staten ver nietigd en besloten als volgt voor het meeren- deel overeenkomstig het verzoek van den Hoogen Maasdijk (verkort medegedeeld): 1. De nieuw daar te stellen dijken moeten dezelfde hoogte hebben als die van den Hoogen Maasdjjk en van boven eene breedte van tien meter 2. De djjken moeten, van af den teen tot 1,83 meter beneden de kruinshoogte, een glooiing hebben van vjjf op een, daarboven van drie op een. Aan de polderzjjde eene glooiing van twee op een; 3. Aan de buitenzijde moet den dijk met een bekleeding van een meter, aan de binnenzijde met een halve meter van den beste kleispecie worden bezet; 4. Daar waar zand of veen wordt aangetrof fen, moet eene klëikist van ten minste Amster- damsche peil worden aangebracht. De uitgegraven veengrond mag alleen tegen de binnenglooiïng worden aangebracht; 5. Langs de zuidzijde van den weg, ter ver binding van Herptsche straat met Bernsche steeg, mag een greppel worden gegraven, doch niet dieper dan meter beneden maaiveld; 6. Langs den binnenteen van den noorderdjjk mag een sloot worden gegraven doch minstens dertig meter van de kruinslijn verwijderd 7. Ter vervoer van grond mogen tijdelijk werk sporen over den Hoogen Maasdijk worden ge legd, na goedkeuring door dat collegie 8. Tot lossing van water mogen hevelbuizen over den Maasdijk worden gelegd, mits verkeer daardoor niet gestremd wordt; 9. Geenerlei ingravingen mogen aan den Hoo gen Maasdijk geschieden, zonder bekomen mach tiging. Alleen wel waar die noodig zijn voor aansluiting en dan niet tusschen 15 October tot 1 April; 10. Het bestuur van het waterschap, zoomede de betrokken ambtenaren van den provincialen waterstaat, zullen zich steeds moeten kunnen vergewissen of de voorwaarden opgevolgd worden 11. Yeertien dagen bevorens moet van het voornemen, om het werk aan te vangen, schrif telijk aan het waterschapsbestuur worden kennis gegeven 12. Aan een persoon wordt, ten behoeve van toezicht op het werk, door den staat f100 uit gekeerd 13. Van deze vergunning mag geen gebruik worden gemaakt, voordat bij het bestuur van het waterschap is overgelegd eene geregistreerde verklaring, waaruit blijkt dat de Staat der Neder landen zich verbindt om de te maken werken op zijne kosten volgens de bestaande en nog te maken keuren van het waterschap te onderhouden. Gr e cl a oh ten. De arbeid verschaft het dagelijksch brood, maar een blijmoedig hart maakt het smakelijk. Wij brengen veel meer tot stand door overleg dan door geweld. Wie aan God en zijne moeder denkt, is be schermd tegen alle kwaad. Wie op het ijs danst, glibbert. Tevreden zijn is groote gunst, Tevreden schijnen groote kunst, Tevreden worden groot geluk, Tevreden blijven 't meesterstuk. 't Geheim zelf gelukkig te zijn, is anderen ge lukkig te maken. Veel weten is wel schoon, Maar doen gaat boven weten. Wie ieder de hand geeft, is niemands vriend. Wie goed weet te luisteren, kan van de geheele wereld leeren. Uw beroep is voor u de leerschool Gods. Wie den naam van Jezus draagt, moet ook in den ernst van zijn hart zich Zijn geestver want toonen. Goedhartig te zijn is heerlijk, maar waarlijk goed zijn is iets hoogers nog. Eeuwig is de waarheid: wie haar zoekt, zal vindenheldere stralen zal hij zien, die hem profeteeren van het eeuwige licht. Wie de hoop laat varen, geeft »het anker zijner ziel« prijs. De bescheidenheid is het schaamtegevoel der ziel. Alles is zóó ingericht, dat samenwerking van allen voor den welstand van het geheel onmis baar is. Wie waarlijk in den mensch gelooft, gelooft ook in God, zelfs al is er geen Godsbegrip, dat hem bevredigen kan, want hij gelooft aan de macht van het Heilige. De schoonste uitkomsten worden verkregen door de eenvoudigste grondbeginselen. Er is geen waarhol, die men ontvangen, wel eene, die men vinden kan. Gnomen*»*! INietiwss en Allerlei. In de Friesche gemeente O. werd bij de nu gehouden loting voor de nationale militie, op de vraag van den militiecommissaris aan een der lotelingen, of bij reden van vrijstelling had, door dezen geantwoord: ja, broederdienst of eenige zoon. Gemakkelijk was het voor den loteling dan ook niet om te antwoorden, want ziet hier zijn familie: A. (de man) was gehuwd met B. Het huwelijk werd gezegend onder meer met 3 zoons, waarvan één voor zijn nummer dient. B. over lijdt. A. huwt later met C. Dit huwelijk wordt gezegend met 2 zoons, waarvan één voor zijn nummer dient. A. sterft, C. treedt nu later in 't huwelijk met H. Er wordt één zoon geboren die zoon staat nu als loteling en vraagt vrij stellingen wegens broederdienst of als eenige zoon! Nette familie! Waarom kom je zoo laat op school, Karei?* vroeg een onderwijzer. »Er werd op de Hoogstraat een zakkenroller gepakt,* gaf Karei ten antwoord, »en moeder zei dat ik eens moest gaan kjjken of het vader soms was.* Vader, ik heb aardappelen gepoot,* zei een knaap tot zijn vader, »en wat meen je dat er op kwam?* »Wel, aardappelen, natuurlijk.« »'t Mocht wat. Er kwam een varken op, die ze allemaal heeft opgegeten.* Denk je soms, dat we hier allemaal gek zijn! riep de heer des huizes zijn nieuwen bediende toe. Neem me niet kwalijk, mjjnheer, stotterde deze. Ik ben pas hier en ik ken de familie nog niet. Wiens tong een lange reeks van woorden zamen- (rijgt, Heeft dikwijls min verstand dan hij, die stillezwijgt: Een welgehersend hoofd zal luist'ren,weinig praten Men vindt den meesten klank bij de allerleegste (vaten. Muzikaal. Gast (op een muziekpartptje tot den jeugdigen zoon des huizes). Zing je mama niet mooi, Henri? Henri. O, dat beteekend nog niets. U moest haar stem eens hooren, als zjj met de keuken meid kijft. Een moedige vrouw. Zondagmorgen viel in het hotel Glocester te Swansea een bloedig tooneel voor. De eigenaar van het hotel, de heer Kent en zijne vrouw hadden zich Zaterdagavond ter ruste begeven, na de voorzorg te hebben ge nomen als naar gewoonte, om de deuren op het nachtslot te doen. Tegen vjjf uur in den morgen werd mevrouw Kent, die nauweljjks was inge slapen, gewekt door het zwakke geluid van het aanstrijken eener lucifer. Zij keerde zich om en bemerkte inderdaad een man, die een kaars aan stak. Zij maakte onmiddelijk haar man wakker, die zich op den onbekende wierp. Mevrouw Kent, die in deze omstandigheden, van buitengewone tegenwoordigheid van geest blijk gaf, herinnerde zich, dat haar man steeds een geladen revolver onder zijn oorkussen legde en maakte zich van het wapen meester. Maar de kaars was uitge doofd, en, in het volslagen duister, kon zij van het vuurwapen geen gebruik maken, zonder ge vaar te loopen den heer Kent te treffen, die nog steeds met den vreemdeling worstelde. Eindelijk gelukte het haar ook een kaars machtig te wor den en die aan te steken. Op dat oogenblik, werd de heer Kent, door den indringer over mand, achterover op zijn ledikant geworpen. Mevrouw Kent gaf vuur en de onbekende viel, in de dij getroffen. Mevrouw Kent spoedde zich daarop naar de deur om hulp te roepen; maar de vreemde in dringer, die er in was geslaagd zich op te richten, greep een spiegel van den wand en wierp die naar het hoofd van mevrouw Kent; te zelfder tijd blies hij het licht uit, snelde naar de deur en verdween. De logeergasten van het hotel kwamen op het hulpgeroep van mevrouw Kent aanloopen. Men vond den heer Kent in zijn bloed badende. Met een scheermes was hem eene diepe wonde aan den hals toegebracht; hij overleed weinige uren later. Als de dader werd in den loop van den dag een neger-matroos in hechtenis genomen hij was, vóór het sluiten der deuren, het hotel binnengeslopen, met de bedoeling om te stelen. 31arktberichten. HEUSDEN, 16 Febr. Boter 85 a 83 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3j a 3 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Febr. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 152 vette kalveren en 12 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 54 a 60 ct., 2e kw. 48 a 54 ct., 3e kw. 44 a 48 ct. per kilo. De vette var kens golden 48 a 55 ct. per kilo. Den 18 Febr. was de prijs der boter 1.10 tot 1.40 cent. GORINCHEM, 18 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 158 runderen, waarvan de prijzen waren als volgt Zware kalfvaarzen f 200 a f 260, kalfvaarzen f 130 a f 190, melkkoeien f 120 a f 200, vaar- koeien f 90 a f 110, anderhalf-jarige ossen f 80 a f 110, guiste vaarzen f 90 a f 120, pinken f 40 a f 80, graskalveren f 20 a f 50 34 nuchtere kal veren f6 a f 12. Aangevoerd 5 vette varkens, van 18 a 20 c. per half kilo, 00 schapen, f 00 a f 00, 72 big gen, f 8.00 a f 12 per stuk. Boter 70 a 75 c. per half kilo, eieren f 0.75 a f 0.85 per 26 st., kippen f 0.80 a f 1.00 per stuk. ROTTERDAM, 18 Februari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd364 runderen, 53 vette en graskalveren4 nuchtere kal v., 39 schapen of lammeren, 500 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kwv 66 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 54 a 00 ct., kalve ren le 'kw. 105, 2e kw. 95 a 85, 3e kw. 0 ct., schapen le kw. 70, 2e kw. 60 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 26 a 00, 2e kw., 25 a 00, 3e kw. 24 ct., licht soort 22 a 20 ct. per 5 ons. Zeeuwsché eieren 3.90 a 4.00. Overm. dito f 4.20 a 4.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 0.00 a 0.00. Aange voerd 0 partijtje. Zoetemelksche kaas f 00.00 a 00 per 50 kilo. Aanvoer 0 partijtjes. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ca. 10000 H.L., prijs f 0.90 a f 1.30 per 50 kilo. WATERHOOGTE KEULEN. 15 Febr. 1.70 M. boven 0. 16 Febr. 1.82 M. 17 Febr. 1.87 M. 18 Febr. 2.84 M. des voorm. 8 ure. 16 Febr. 2.5117 Febr. 2.42; 18 Febr. 2.64 M. WEERBERICHT, (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Westewind. Advertentiën. Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden gedurende de ziekte en na het overig- den onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw de Wed. E. A. PAPE Fenton, betuigen wjj onzen welgemeen- cien danlc. Uit aller naam, Heusden, K. J. A. PAPE. 19 Februari 1889. Voor de vele bewjjzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden mjjner geliefde echt- genoote ADRIAN A VAN HORSSENbetuig ik langs dezen weg aan allen, zoowel van hier als van elders, mjjnen hartelijken dank. K. KEMP. Op Donderdag den 21 Februari a.s., des avonds te 7| uur, zal in het lokaal der ver- eeniging zitting worden gehouden tot de uitbe taling der verschenen coupons en de uitloting van aandeelen. Heusden, 18 Februari 1889. Namens het Bestuur, H. J. VAN EGGELEN. Secretaris. Jongelieden, die tot den TVIJETJ"VV"E.IV OTJIfcSUS van de I* i jkw-TN .rmaal- lessen alhier wenschen toegela ten te worden, melden zich aan vóór T IVIaart bij den ondergeteekende, onder overlegging van c. eene verklaring van ouders of Voogden, dat zij voornemens zijn, hen voor het onder wijs te bestemmen. De Directeur, I). SCHOLTEN. Sleeuwijk bij Gorinchem. Opleiding voor verschillende Examens. Matig kost en leergeld. Prospectussen en adressen ter informatie zendt op aanvrage de Directeur Aanbiedingen van de Heeren i, uwi, nvmmi vu uvm, uviiuiij onder de verschillende opschriften, voorkomende in de Dagbladen, worden tegen denzelfden prijs geleverd door tusschenkomst van den Boekhan delaar VEERMAN te Heusden. Hieraan zijn deze voordeelen verbonden 1°. dat men geen gefrankeerde postwissels be hoeft te verzenden 2°. dat ik ze aan hen, met wien ik in rekening sta, niet a contant, maar op gewone jaarrekening lever. De dijken van de werken voor den Nieuwen Maasmond onder Hedikhuizen en Bern. iL—biimmwr HwiHfljTfhT,. .■uuMMMPncwwwaag* Waterhoogte aan de Peilschaal te Heusden Tricht16 Februari 1889. a. hunne geboorteacte, waaruit blijkt, dat zjj 14 jaar oud zijn; b. een of meer getuigschriften van goed, zedelijk gedrag; Heusden15 Februari 1889. Monsterkisten worden tegen rembours toe gezonden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3