Mil Di sur, le f Fotografie Instantané, Amerikaansche ORGELS. Openbare Verhuring HooptaeiMe 32, Rotterdam. publiek verhuren: BRUINE HOND, Hedikhuizen en Herpt. Kerkstraat A, 131, 's Bosch, PIERRE WEIJNEN, GIETSEL MATERIAL EN J. van der Tak Co., en ïn slaap was gevallen, in brand geraakt. Zij heeft zulke ernsti e utaiulwonden bekomen, dat men voor liaar leven vreest. - Ta de strookartoH- fabriek te Alkmaar had, door het springen van een grooten droogketel, een hevige ontploffing plaats. Zware machinestukken werden door den muur heen geslingerd. Muren en dak zijn geheel ontzet en gedeeltelijk weggeslagen. De fabriek staat geïsoleerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de schade is aanzienlijk. Het ontwerp der regeering, met betrekking tot de indeeling dor hoofd-kiesdistricten voor de Provinciale Staten, verdeelt, wat Noord-Bra bant betreft, de provincie in 11 districten, in het geheel met 09 leden, welke districten de meeste gelijk aan die voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer - de volgende ge meenten omvatten Bui-jjeiTijlxe S8tand. Heusden, van 14 tot 21 Febr. Overleden: Jan Luits, wed. v. Wilhel- mina Fielemans, 82 j.Elisabeth Dukino, echt. v. Josephus Waaijers, 34 j.Teunis Bax, 11 m.Jacobus Hendrik Stute, echt. v. Huberdina van Dort, 77 j. I^ancl- on Tuinbouw.Veeteelt. EETHEN. Voor de afd. Heusden der Noord- Brab. maatsch. van landbouw trad Maandag avond, in het Rechthuis alhier, als spreker op de heer Quadekker, officier-paardenarts te Breda. Zooals te verwach'.en was, had spreker tot het onderwerp zijner rede »het paardgekozen. Eene ruime schare volgde d? voordracht met den meest gespannen aandacht, zoodat wij ons verslag niet te uitvoerig behoeven te maken, wijl toch het groot aantal aanwezigen ons voorzeker, ieder in zijnen kring, zal zijn vóór geweest, om verschil lende behandelde punten nog eens tot een punt ran onderlinge bespreking te maken. Vluchtig willen wij daarom slechts hier en daar een greep doen uit het vele, dat op een gemakkelijk volg- bare wijze werd medegedeeld. Hoe bekomt men een goed en gewenscht paar denras? Daartoe liggen twee wegen open en wel door verwantschapsteelt, indien men in zijne streek daartoe de gewenschte fokdieren aantreft, of wel door kruising. Bij die verwantschapsteelt willen wij even stilstaan. Vroeger toch hoorden wij algemeen als eene waarheid verkondigen, dat voortteeling in dezelfde familie, tot ongunstige resultaten leidt. De ondervinding heeft echter be wezen dat die meening, althans bij het paard, on juist is en die tot op de vierde generatie geen na- deelige gevolgen na zich sleept. Wil men echter het paard zijner streek eene wijziging van vorm doen ondergaan, dan is het gewenscht, op eene beredeneerde wijze tot kruissing jover te gaan. De hengst »Nelson« achtte spreker voor deze streek eene groote aanwinst. Dat paard toch, dat reeds in één jaar tijds 66 afstammelingen telt, voldoet naar zijne meening aan alle eischeu, voor deze streek te stellen. Hoe het paard naar lichaamsbouw verdeeld moet zijn, werd aanschouwelijk aangetoond. Bij elk onderdeel van het lichaam werd afzonderlijk stilgestaan en wij vertrouwen dat menigeen van de gegeven wenken gebruik zal maken en zijne paarden aan een soortgelijk onderzoek zal onder werpen, alvorens ze voor de fokkerij te bestemmen. Na de pauze kwam het hoefbeslag aan de orde. Al hoorden we dit onderwerp ook reeds vroeger, toch is het belangwekkend genoeg om er nog eens nader bij bepaald te worden. Wan neer we vernemen op welke wijze de veld-arfcillerie lain i ver n uiziixo. De heer Van Riet, consul der Nederlandsche regeering te Buenos-Ayres, hoofdstad der Ar gentijnsche republiek, is een buitengewoon ijve rig man, en onze landgenooten, die daar heen trekken om lotsverbetering te zoeken, viuden in hem een raadsman en een steun, voor zoo ver zijn krachten strekken. Hij waarschuwde steeds, dat men niet te over dreven verwachtingen moest koesteren. Slechts mot noeste vlijt en voortdurende werkzaamheid kan men een bestaan vinden. Naar zijn stem is niet altijd geluisterd en wij vreezen dat velen zijn weggetrokken die hier geen werk konden vindeu, omdat zij geen ambacht verstonden. Iets zuidelijker dan de Argentijnsche repu bliek ligt de republiek Paraguay, waarheen bo vengenoemde consul een uitstapje gemaakt heeft, om eens te onderzoeken hoe 't daar gesteld is met de vooruitzichten der landverhuizers naar dat land. Deze schijnen veel beter te zijn dan in de Argentijnsche republiek. De regeeriug van Paraguay heeft hot groote belaag om vreemdelingen te lokkin, in de haatste jaren ten volle begrepen en kent aan landver huizers groote weelde toe. Zij krijgen vijf dagen kosteloos verblijf en onderhoud en vrijen over tocht van Asencion, de hoofdstad, naar de plaats waar zij zich willen vestigen, ook gedeeltelijke vergoeding der reiskosten. Hun landbouwge reedschappen, meubelen, kleederen, een jachtge weer, zijn vrijgesteld van invoerrechten. Aan de ter vestiging in de Staatskolonie bestemde huis- gezinnen (dat zijn dezulken, welke bestaan uit ten minste drie volwassenen, of, met inbegrip van kinderen, vijf personen) en die een bewijs overleggen van goed gedrag en kennis van den landbouw, wordt verstrekt vrije overtocht van Europa. Verder ontvangen deze personen het noodige landbouwgereedschap, zoden, een melk koe met kalf en een of twee trekossen, alsmede een stuk land, groot 12 bunders. Gedurende de eerste 10 jaren behoeven de kolonisten geen belasting te betalen. Ook in dit land hebben de kolonisten geen kans om fortuinen te verwerven, maar zij zul len in den regel een grootere welvaart genie ten, dan waarop zij ooit in het vaderland had den durven hopen. hare paarden baslaat, dan moeten we dadelijk erkennen, dat nog op de meeste plaatsen te veel de oude sleur wordt gevolgd; waardoor verschil len Ie ongemakken bij het paard ontstaan, waar van de oorzaak veeltijds op de verkeerde plaats wordt gezocht. Ook de boefsmid kan niet uit sluitend voor alle gebreken aansprakelijk gesteld wordenneen, ook de boer maakt zich, door te groote zuinigheid, veeltijds schuldig aan ont staande gebreken. Het paard toch moet elke zes weken beslagen worden, wil de hoef op gewenschte wijze verzorgd blijven, waarom de spreker zeer eigenaardig opmerkte, dat in vele gevallen de hoer met het geld van den smid in den zak loopt. Hebben we onlangs gemeld, dat de Noord - brabantsche Maatschappij weder voor drie jon gelingen de gelegenheid openstelt om zich in het hoefsmeden te gaan bekwamenwe verna men nu ook dat daarvan afgescheiden, voor een ieder de gelegenheid openstaat om zich gedurende drie maanden bij de veld-artillerie te Breda of aan de hoefsmidschool te Amersfoort kosteloos in het hoefsmeden te bekwamen, indien men zich daartoe bij rekwest tot den Minister van Oorlog wendt. De heer IVinssen uit Haarsteeg leidde ter zelf- der vergadering een voorstel in het oprichten eener vee verzekering; waarbij als voorwaarde werd voorop gesteld, dat alle functionarissen gratis zouden werkzaam zijn en het dus eeno zuivere verdeeling van schadeposten, door sterfte verkregen, over de verschillende deelnemers zou zijn. \V"e hadden verwacht, dat dit voorstel met dezelfde ingenomenheid zou zijn ontvangen, als toen dit door den geachten spreker vroeger te Haarsteeg, te Baardwijk, te Drunen en op andere plaatsen zeer belangloos werd daargesteld. Het scheen echter, dat de lust tot verzekeren alhier verre van algemeen iszoodat het zeer te be treuren zou zijn, wanneer dit de oorzaak werd, dat deze goede zaak reeds bij het begin werd afgebroken. Met een woord van dank door den voorzitter aan de sprekers gebracht, werd deze vergadering gesloten, die, naar wij willen hopen, de beste vruchten voor de toekomst zal afwerpen. Aanyulling'. In ons vorig nummer staat omtrent de dijken voor de Nieuwe Maasmond onder 4: De uitgegraven veengrond mag alleen tegen de binnenglooiïng worden aangebracht. Ter verduidelijking dient, dat den dijk eerst op de gewone breedte met beste kleispecie uioet worden bezet en daarna, bij wijze van berging, de veengrond tegen de buitenglooiïng mag wor den aangebracht. De oude Gouverneur betuigt in de Groning- sche bladen dank aan allen, die zijn 80n verjaar dag tot een feestdag maakten, ook aan de kinderen die hem door hun gezang verrukten, en voegtdaarbij het volgend vers Al heeft nog op geen andre sterre God mij een nieuwe taak bereid, Toch heeft Hij mij hier tot dusverre Met trouwe vaderzorg geleid. 'k Heb veel gezondigd in mijn leven 'k Misbruikte dikwijls mijn verstand; Doch 'k weet, Hij heeft mij dat vergeven En hield mij vast met sterke hand. En nu, daar dra mijn einde nadert, Zie ik aan mijn lijdenspond' Een lieve vriendenschaar vergaderd, Die 'k danken mag met hart en mond. Wat verder dan ook moge komen: Vernietiging? Onsterflijkheid, Waarvan ik 's nachts raak lig te droomen, 'k Wacht, goede God, ik ben bereid. Gemengd INicvnvs on Allerlei. Proeve van verstrooidheid. Dezer dagen ging een jager uit de omstreken van Heusden naar een zijner bekenden om diens geweer ter leen te vragen. Na dat bekomen te hebben, stapt D. v. H. wed r huiswaarts en bemerkt, te huis komende, dat hij zijn geweer kwijt is. Op welke wijze hij daarvan ontlast werd, kan hij zich on mogelijk te binnen brengen. Hij wist alleen dat hij vóór een half uur een geweer had en dat hij het nu niet meer heeft. Uit den Bredaschen Gemeenteraad. (Aan de orde is het voorstel om met mej. J. te on derhandelen over den verkoop van een stukje gemeentegrond, dat zij bij haar pand wil voegen. De heer v. Aken meende echter te weten, dat mej. J. geen eigenaresse is van het door haar bewoonde huis en er enkel het vruchtgebruik van heeft, o.a. op voorwaarde, dat zij jaarlijks f70 zal uitk' eren aan een kind met een lam handje, dat daar in het gasthuis wordt verpleegd. Dientengevolge werd het voorstel gedaan, om het voorstel aan B. en W. te renvoyeeren tot nader onderzoek. De Voorzitter: »Dus de de zaak blijft dan voorloopig rusten om te zien hoe de vork in den steel zit en of het waar is, dat er een kindje met een lam handje in het spel is. (Hilariteit.) De heer Van Aken (driftig): »U bootst daar een lam handje na, Mijnheer de Voorzitter, maar dat komt volstrekt niet te pas. Zoo iets is beneden de waardigheid van den Raad.« (Hilariteit.) De Voorzitter: »Nu, dan is het een kindje met geen lam handje.(Hilariteit.) De zelfwerkende advertentie-zuil in de Galerij voor het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft nu reeds haar lotgevallen. Zondagmiddag omstreeks 5 uur kwam een melkslijter, die onder Ouderkerk woont, en ging voor de zuil staan. Toen hij zich aldaar om kwart over zes nog be vond vroeg een juffertje uit een der galerij-winkels of hij iets vermiste of niet wel was. »Jaowel,« antwoordde de slimmerd, maar ik eb gisteren drie gulden betaald aan de meneer, die et mie zegd, dat ek nou in dat ding kwam stoan, maar ek zie nuks.« Bij het examen onderscheidt zich een slacht offer door zijn volhardend stilzwijgen. Ten einde raad, vraagt de examinator: »Is er ook een hoofdstuk van de physica, waar u wat aange daan hebt?« De examinandus aarzelend: »Hut magnetisme, mijnheer.* »Zoo. Wat weet u dan van de declinatie van de magneetnaald »0, die ken ik het best, mijnheerDe magneet naald, der magneetnaald, der magneetnaald, de magneetnaald, de magneetnaulden »Dank u wel, mynheer, we zullen het er bij laten. Vader: »Kijk eens, jongen, daar heb ik een mooi wandelstokje voor je meegebracht. Zoontje: »Dank u wel, papa.« Vader: »Maar als je het verliest krijg je er een flink pak slaag mee.« Boer (in den trein tot een heer, die geabon neerd was): »Hé, da's aardig; heb i geen kaar tje noodig? Heer: Neen, ze laten mij meerijden op mijn eerlijk gezicht. Boer: Zoo, dan moet je zeker maar een heel klein eindje Het vinden van een speld in een hooiberg is nog een peulschil bij het vinden van een reis wijzer in een hotel. Blauw bloeiende Hortensia's verkrijgt men als men aluin aan de aarde toevoegt, waarin de plant staat. Uit de advertentiën. Te koop een salon does, anderhalf jaar oud. Een pleegzuster zou gaarne slepenlijdenden belangloos verplegen. Iemand zoekt een vriend die hem f 200 wil leenen. Een bleeker die volgens de natuur wascht en bleekt, zoekt klanten enz. 31r* lx t lb e x* i c lit e ri DUSSEN, 21 Febr. Aangevoerd 315 kilo boter. Prijs f 1.16f 1.35. ROTTERDAM, 19 Februari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1533 runderen, 153 vette en graskalveren, 131 nuchtere kal v., 0 schapen of lammeren, 9 varkens, 104 biggen, 2 bokken, 18 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrnnderen le kw. 64 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 56 a 00 ct., kalve ren le kw. 105, 2e kw. 95 a 85, 3e kw. 0 ct., schapen le kw. 70, 2e kw. 60 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 26 a 00, 2e kw., 25 a 00, 3e kw. 24 ct., licht soort 22 a 20 ct. per 5 ons. Stieren f 70 a 200, hokkelingen dito f 00 a 0 melkkoeien f 130 a 220, kalf koeien f 140 a 250, vaarzen f 50 a 120, pinken f 00 a 00, graskal veren f 10 a 30, paarden f20 a 75. Op de botermarkt werden aangevoerd 63/8 en 86/16 ton en 1010 stukken van een half k.; prijs le kw. f 74, 2e kw. f 70, 3e kw. f 06, per half kilo 60 a 75 ct. WATERHOOGTE KEULEN. 19 Febr. 3.63 M. boven 0. 20 Febr. 4.04 M. 21 Febr. 4.58 M. "fles voorin. 8 ure. 19 Febr. 2.90; 20 Febr. 3.14; 21 Febr. 3.42 M. 21 Febr. namiddag 4 uur, 3.54 M. WEERBERICHT, (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) VerwachtingNoordenwind. Advertentiën. Te Heusden is voor eenige dagen komen aanloopen een 32^ Cts. per 2ons, 13 Cts. per Ons. B O rJT ERK L E I TV Gr O E D, 30 Cts. per 2| ons, 13 Cts. per Ons. Benig depót van de onovertroffen ANKER- BESCllUlTvan Greet er, Co. te Amsterdam. Scheikundig onderzocht. Attesten ter inzage. Groote 25 Cts., Kleine of dessertbeschuit 15 Cts. per bus van 25 stuks. nieuw! nieuw! (Beide zijn uit de fabriek van Lensvelt-Nicqla, hofleverancier te 's-Hage). Muisj es, Rookvleesch in stukken van circa 2 K.G. *a 90 cts per K.G. Bij-billen, Rookvleescji in stukken van circa 2| K.G. a 70 cts. per j K.G. (Reu), met een gedeelte ketting aan den hals. De eigenaar kan zich vervoegen bij den Brigade-Commandant der Maréchaussée aldaar, om den hond, tegen betaling der voedingskosten en van deze advertentie terutr te bekomen. be Notaris bb gier te Heusden, zal voor de Nederduitsch Hervormde Kerk van Heusden, op Zaterdag Maart 1889, des voormiddags ten 11 ure, ten huize van Mejuffrouw de Wed. N. Dekker te Heusden, aan de Haven, voor het seizoen van dezen jare, iv bi. 3 au. onder Hedikhuizen, genaamd »de Kerkenkampen* in de Zeggelaars, in 6 perc. 1 perceel laatst in huur bij Theodoras van de Griendt te Herpt. 2 laatst in huur bij Leendert van Oud- heusden te Hedikhuizen. 3 laatst in huur bij Martinus van Oijen te Herpt. 4 laatst in huur bij Pieter Buijs IJzaks- zoon te Herpt. 5 laatst in huur bij Matheus Buijs te Herpt. 6 laatst in huur bij Rasewinus Buijs Adrz. te Herpt. 6.88.70 Hectaren WEILAND, genaamd »de Steenplaats*, gelegen onder Herpt, laatst in huur bij Thomas en Martinus Buijs IJzakszonen te Herpt. Dit Weiland zal in 3 perc. worden verhuurd. Het 1 perceel is gelegen aan den weg. (Voorheen A. G. SCHULL. Fotograaf van Z. M. den Koning. Atelier tot vervaardiging van alle soorten Fotografiën: Kooldruk, Lichtdruk en andere procédé. Specialiteit in vergrootingen tot Levens grootte naar kaartjes, Daguerrotype Glas beelden en Olieverf IJzersteentegels, Engelsche IJzeraardenBuizen ZEER BILLIJKE PRIJZEN! Stoomfabriek van Amerikaansche Or gels, waarvan toon en constructie is als van de beste eenvoudigste Am. Orgels, maar in moderne gepolitoerde kasten in zwart-, noten- of palissander hout met lustres en handvatten. Prijs van f 65.en 10 jaar garantie. Geïllustreerde prijscouranten gratis ver krijgbaar. s-IlertogenboscliG leden's-IIertogenbosch, Vucht, Den Dongen, Berlikum, Rosmalen, Nu land, Bokstel, Esch. Tilburg6: Tilburg, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeek, Goorle, Alfen c. a., Diesen, Oos- telbeers c. a. Eindhoven6Eindhoven, Hooge en Lage Mierde, Reusel, Bladel c a., Oorschot, Liemde, Vessem c. a., Zeelst, Strijp, Woensel, Best, Stratum, Gestel c. a., Hoogeloon c. a., Dui zel c. a., Eersel, Luikgestel, Borkel en Schaft, Bergeik, Dommelen, Westerhoven, Veldhovenc. a., Riethoven, Oerle, Valkenswaard. Helmond6: Helmond, Tongelre, Nunen c. a., Zesgehuchten, Bakel c. a., Deurne c. a., Vlier den, Geklrop, Mierloo, Lierop, Asten, Someren, Leende, Heeze, Maarheeze, Soerendonk c. a., Budel, Aalst, Waalre, Stiphout, Aarle Rikstel. Grave7Grave, Boksmeer, Alem c. a., Lith, Lithooijen, Geffen, Osch, Ooien c. a., Megen c. a., Dieden c. a., Deursen c. a., Huisseling c. a., Berchem, Herpen, Heesch, Schaik, Ravenstein, Reek, Velp, Escbaren, Gassel, Beers, Linden, Kuik c. a., Oeffelt, ITaps, Beugen c. a., Wan rooi, Mill c. a., Nistelrode, Sam beek, Vierlings beek, Maashees c. a., Oploo c. a. Vechel6: Vechel, Uden, Zeeland, St. Mi chielsgestel, Schijridel, St. Oedenrode, Dinter, Heeswijk, Erp, Boekei, Gemert, Son c. a., Lieshout, Beek en Donk. Waalwijk8: Waalwijk, Alrakerk, Dussen c. a., Waspik, Meeuwen c.a.,Eeten c. a., Drongelen c.a., Bezooien, Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlij men, Ernpel c. a., Engelen, Bokhoven, Hedik- huizen, Herpt, Oud-Heusden, Heusden, Capelle, Sprang, Vrij hoeven- Cappel, Kromvoort, Hel voort, Udenhout, Berkel, Haaren, Andel c. a., Giesen, Rijswijk, Veen, Werkendam c. a., De Werken c. a., Wijk en Aalburg, Woudrichem. Breda, 0Breda, Rnklen c. a., Hoeven, Etten en Leur, Prinsenhage, Terheiden. Oosterhout, 6 Oosterhout, Zundert, Rijsbergen, Ginneken c.a., Teteringen, Dongen, 's Grave moer, Loon op Zand, Gilze-Rijen, Chaam, Baarle Nassau. Bergen-op-Zoom6: Bergen-op-Zoom, Woens- drecht, Ossendrecht, Huibergen, Putte, Nieuw Vosmeer, Wouw, Halsteren, Rosendaal c. a., Steenbergen c. a. Zevenbergen, 6 Zevenbergen, Dinteloord c. a., Oud- en Nieuw Gastel, Fijnaart c. a., Willem stad, Klundert, Standilaarbuiten, Oudenbosch, Hooge en Lage ZwaluweGeertruideuberg Made c. a., Raamsdonk. mm n\ h'i n n i1 nii.1 ii mi i'ii i V9 o o Waterhoogte aan de Peilschaal te Heusden Ti OTK R .1 AIV H A KL, Zoutébollen 35 cis. per 2£ ons15 cts. per ons. Kaneelringen id. id. Zoo even ontvangen van WEILANDEN onder Voor Mevrouw de Weduwe O. Verhagen-Tierens, voor 3 jaren: Groepen. Landschappen. Architectuur POLITRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgaaf. Portretten in Olieverf, enz. enz. enz. en Lekkerkerk Rotterdam. Hertekade.9 - u/v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3