Het valt ons aardbewoners moeielijk ons voor- te stellen, dat de verdieping, de put om zoo te zeggen, in den Copernicus een doorsnede van twaalf mijlen beeft. Wij lezen, dat in den eens zoo rpstigen krater van de Vesuvius een geheel leger zich heeft verborgen, en dat een der uit gebrande vulcanen bij Napels een Italiaansch koniDg tot dierentuin gediend heeft en zij, die nooit aan een vulcanischen afgrond stonden, kunnen daaruit opmaken hoe groot zoo'n krater is. Maar voor den krater van den Copernicus moet men zich een afgrond denken zoo breed als de afstand van Dordrecht naar Nijmegen. (Slot volgt.) Buitenlan<l. Er is sprake van het oprichten van een anti- boulangistische vereeniging te Parijs. Officieus wordt thans erkend, dat het Duitsche legerbestuur, dat reeds in zijne eigene fabrieken snel laat arbeiden, bij de Oostenrijkscbe wapen fabriek van Steyer tegen verhoogden prijs 400,000 stuks repeteergeweren heeft besteld, die einde 1890 moeten worden afgeleverd. Uit Miinchen wordt bericht, dat de Prins- Regent tot levenslange verbanning uit Beieren veroordeeld heeft gravin Larish, dochter van hertog Ludwig van Beieren en barones Wallersee deze dame, zegt men, speelde een voorname rol in de gebeurtenissen, die tot den dood van Kroon prins Rudolf leidden. Het gerucht wordt bevestigd, dat Kroonprins Rudolf persoonlük Qenige millioenen schuldig was aan Israëlietische bankiers. De ooms der jonge barones Vetsera, die thans te Parjjs zijn, alsook de prinsen Fürstenberg en Esterhazy zijn voor goed van het hof verbannen. KoniDg Milan wil, zegt men hertrouwenhjj heeft heeft het oog laten vallen op prinses Ypsi- lantideze heeft een vermogen van 5 millioen gd. Het Berliner Tageblatt* meldt dat de ver loving Yan den Russischen troonopvolger met Prinses Alice van Hessen afgesprongen is. De troonopvolger wenscht de zestienjarige Princes Elma van Montenegro te trouwen. Dientenge volge zou de Czar bevolen hebben, vooreerst twee jaren lang alle huweljjksplannen te laten rusten. Volgens geruchten zou er eene uit politiek oogpunt gewichtige verandering bij de Duitsche legatie te Petersburg ophanden zijn. De te Londen verschijnende Economist* be vat een artikel, waarin beweerd wordt, dat Bis marck reeds lang op Holland loert, maar dat hem slechts de aanleiding ontbreekt om twist met ons te maken! De beroemde Mazarin-bijbel (uit de verzame ling-Hopetoun), is te Londen verkocht voor 2000 pond sterling (f24,000). De Paus heeft een belangrijken prijs uitge loofd voor den schrijver van het beste werk over het herstel van de wereldlijke macht, uit gods dienstig, politiek en historisch oogpunt. Het werk zal in verschillende talen worden overge- hraclit. Door overstroomingen is het verkeer op de ljjn KonstantinopelAdrianopel gestremd. Harriet Beecher Stowe, de schrjjfster van de Negerhut, krijgt langzamerhand het gebruik harer verstandelijke vermogens terug, die enkele jaren geleden veel geleden hebben. Volgens een officiëele opgave kunnen 600 werk lieden (timmerlieden en metselaars) te Pretoria en Johannisberg werk vinden. De loonen kun nen te Pretoria tot 20, te Johannisberg tot 30 sh. per dag klimmen, maar het leven is er zeer duur en de reiskosten bedragen meer dan 30 pd. st. Er is behoefte aan dienstboden. Een sneeuwstorm heeft in den Staat New- York gewoed. De sneeuw ligt hier en daai 15 voet hoog; één trein kon er slechts door met vjjf locomotieven. In verscheidene Staten is het zeer koudzoo stond de thermometer te Chicago op 11 graden en in Minnesota op 12 graden beneden het vriespunt. - Bij St. Miehei, in Savoie, werden negen personen door een lawine over vallen. Vier werden gedood, de anderen gewond. hoort der gemeente. Niet alleen zorg je voor kerk en school, je gaat ook als vriend in de huizen der menschen, staat hen met raad en daad bij, en als nood en kommer hen drukt, komen ze tot u. Ik heb er velen met een be droefd gelaat in huis zien komen, die 't met ver heugde blikken weer verlieten. Hoe zou 't onzen zaligen vader in den hemel verheugen, als hij je zoo in zijn geest zag voortwerkenIk moet altijd aan hem denken, als je in 't godshuis niet in die lange, zwarte, treurige kleeding die de geestelijken der andere kerkgenootschappen dragen, maar in den Zondagschen rok, zooals alle mannen in de kerk van je plaats op staat en voor de menigte je predikatie houdt, zoo vrij, zoo zeker in je geloof en met woorden vol bezieling, die zoo natuurlijk over je lippen komenIk gevoel, dat je rede in 't hart der menschen dringt, ik zie 't hun aan en mis schien vergeef ik je daarom, dat je mij zoo koud behandelt. »Leonore je stelt belang in mijn werken en streven, en 't doet je leed, dat ik, een be ginner, wien veel zwaar valt, me afgemat gevoel?* >En 't verbaast je, dat ik 't doe? Ik heb je vaak in stilte gedankt, dat ik je bewonderen mag, want ik kan nu eenmaal geen rnensch van harte liefhebben, als ik hem niet tevens vereer, als ik niet weet, dat hij hoog boven mij staat en mij tot voorbeeld kan zijn. Dikwijls zeg ik vol trotshij is mijn broeder en heeft me vergeven. Ik heb een offer gebracht en dat heeft hem met me verzoend! Als ik maar wist, waarom je zoo zelden een woord voor me over hebt! Want dat je niet meer boos op me zijt, zeggen me je blikken, je geheele wezen, en ik ben er bljj over!* (Wordt vervolgd.) Denzelfden dag vernielde een sneeuwval het ge heele dorp Nivollet. - De belangrijke briquetten- fabriek van Felin Dehaynin nabij Marcbiennes staat in brand. Tien bekkens, elk 500,000 liter teer bevattende, branden, en zullen niet spoedig uitgebrand zijn. Het is onmogelijk het vuur te vermeesteren. De schepen, die op de Sambre la gen te laden, vatten vlam, het geheele gebouw is vernield. - Door het vergaan van het bark schip »Josie Troop*, op weg van Londen naar Philadelphia, voorbij de kust van Noord-Carolina, verdronken de kapitein en 10 man. - Te Praag heeft de professor in de hygiëne aan de univer siteit, Soyka, zich doodgeschoten. - Door een ont ploffing in een fabriek te Plymouth (Penusylvanië) zijn 9 meisjes verbrand. Vier worden nog ver mist. - Uit Nouméa wordt bericht, dat van de 25,000 Canaken op het eiland 4000 aan melaatsch- heid lijden. - Een hevige brand, heeft gewoed te Ceillac bij Embrun. 250 menschen zijn in de bittere koude van alles beroofd; de schade wordt op 700,000 frs. geschat. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 5 der wet van 5 Juni 1881 (Stbl. no. 97); Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. van der Heijden, alhier, tot verkoop van sterken drank in 't klein in het beneden-voorlokaal van het huis, gemerkt wjjk N, no. 49, staande op de Yischmarkt. Heusden, den 28 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. vak Eggklen. Hokcoof. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad, bestemd tot het onderzoeken: 1°. van de aangeboden vrijwilligers 2°. van de lotelingen, die redenen van vrij stelling hebben ingediend, en 3°. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft) op Donderdag den 14 Maart 1889, des voormiddags 10| uur, op het Raadhuis te 's Bosch. Heusden, den 1 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. vak Eggelen.Honcoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 28 Febr. Het water voor deze gemeente heeft ditmaal weder zijn tqppunt bereikt en is nu langzaam vallend. De vrees, dat het eiland Nederhemert zou onderloopen, is niet bewaarheid. Nu vooreerst alle zorg geweken is zullen we de waterhoogte van hier staken. 'In eene buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Noordbrabant, op giste ren gehouden, werd het voorstel van de regee ring, om de kiesdistricten voor de Provinciale Staten dezer provincie meer gelijkvormig te maken aan die der kiesdistricten voor de Tweede Kamer, in behandeling gebracht. In het voorstel vervalt Heusden als hoofd plaats van een district en treedt Waalwijk daar voor in de plaats met 8 leden. De vergadering keurde dit voorstel minder goed met het oog op de omvangrijkheid en de verschillende godsdienstige gezindheid en stelde daarvoor in plaats: het district Waalwijk, met 4 leden, en de ge meenten Waalwijk, Besooien, Baardwijk, Drunen, Mieuwkuik, Vlijmen, Empel en Meerwijk, Enge len, Bokhoven, Hedikhuizen, Herpt, Oudheusden, Heusden, Cromvoort, Helvoirt, Udenhout, Berkel en Haaren op eene bevolking van 28952 zielen en het district Almkerk, met 4 leden, en de gemeenten Almkerk, Dussen, Waspik, Meeu wen c. a., Heesbeen c. a., Drongelen c. a., Cap- pelle, Sprang, Vrijhoeve-Cappelle, Op- en Neer- Andel, Giessen, Rijswijk, Veen, Werkendam, De Werken c. a., Wijk en Aalburg en Woudri- chem, op eene bevolking van 25857 zielen. Deze indeeling zal de Regeering in overwe ging worden gegeven. In dezelfde vergadering gaf het lid Walter zjjn leedwezen te kennen, dat, volgens de voor gestelde indeeling, Grave als hoofdplaats ver valt, om door Osch en Boksmeer te worden vervangen en noemde het: dat steeds aan Grave is getornd. Vroeger (zoo gaat hij voort) miste het gelegenheid tot uitbreiding, uithoofde der vestingmuren. Eindelijk werden die opgeheven, doch zag de gemeente zich verstoken van een spoorweg-verbinding. Het kantongerecht werd vervolgens verplaatst en het garnizoen zal weldra volgen, enz. Wanneer we voor het kantongerecht het kan toor van registratie lezen, dan zou het gesprokene ook op Heusden kunnen worden toegepast, dat voorzeker ook in menig opzicht stiefmoederlijk wordt bedeeld en nu weder zonder slag of stoot van de lijst der hoofdplaatsen van kiesdistricten wordt geschrapt. WAALWIJK, 25 Febr. In de gisteren ge houden vergadering der R. K. Kiesvereeniging Waal wijk* werd met algemeene stemmen eene motie van 't bestuur aangenomen, welke zeide, dat noch uit een maatschappelijk, noch uit een militair oogpunt het noodzakeljjke van den per soonlijken dienstplicht bewezen was. Van deze motie is kennis gegeven aan den afgevaardigde voor 't district, den heer Vos de Waal. SPRANG, 25 Febr. Door de gladheid der besneeuwde straat viel gisteren avond de heer Fol v. d. Meulen met 't ongelukkig gevolg dat de ruim 70-jarige grijsaard zijn rechterbeen brak. Ter voorziening in de vacature van ouderling, ontstaan door 't overlijden van den heer J. Tieman koos 't kiescollege den heer C. v. Beek Jz., diaken, en in de plaats van dezen tot diaken den heer D. C. v. Tilborgh. GEERTRUIDENBERG. Op den 22 dezer, des avonds om half tien, terwijl de soldaat V. B., van de le comp. 5 bat. 6 Reg. Inf., op post stond voor het kruitmagazjjn alhier, hadden eenige burgers de ongepaste en gevaarlijke aardigheid genoemden schildwacht lastig te vallen door, niettegenstaande hij hun bij herhaling aanriep met halt, wie daar? geen antwoord te geven, doch met gekromden rug en de kraag van hun jas opgeslagen, telkens eenige passen zich te verwijderen en dan weder terug te komen, wel licht met het doel om genoemden schildwacht vrees aan te jagen. Na nog een paar maal ge waarschuwd te hebben, er nu bij voegende van te zullen vuren indien zij niet weg gingen, laadde de schildwacht zijn geweer en gaf, na nogmaals gewaarschuwd te hebben, vuur, toen de twee burgers met een vloek zeidehij schiet, op de vlucht gingen. De schildwacht heeft zijn plicht gedaan en trouw zijn consignes opgevolgd. De politie doet onderzoek wie de burgers zijn. Dank zij het duistere weder is geen persoon geraakt geworden. SLEEUWIJK, 27 Febr. In den laatsten tijd neemt het aautal kooplieden in lucifers enz. hier in groote getale toe. Deze personen komen onder het voorwendsel van gebrekkig of werke loos te zijn om geld. Voor brood of andere levens middelen trekken zij den neus op. Zeer prijzens waard is daarom de zienswijze van den beer A. Verschoor, burgemeester alhier, die zijne ingezete- neu heeft uitgenoodigd deze vermomde bedelaars geen aalmoezen meer uit te reiken. Dat de uit- noodiging bjjval moge vinden. WERKENDAM, 26 Febr. De drijfvisscherij op de Merwede is in vollen gang, zoowel bij dag als bij nacht. Er wordt veel zalm gevangen. De zegenvisscberij kan slechts in den vloed werken, wegens den sterken stroom en dan nog met weinig succes, daar de vangst veel minder is dan met drijfnetten. De prikvisscherij levert thans zeer bevredigende uitkomsten op. 26 Febr. Onder deze gemeenten zijn met den vloed aangedreven en verder in bewaring genomen, twee roeibooten, waarvan een schoot en een vlieger. Beide booten zijn bjj de Rijks politie alhier terug te bekomen. KAATSHEUVEL, 25 Febr. Toen de land bouwer V, alhier, bezig was zijn paard te ros kammen, gaf het dier hem onverwachts een zoo hevigen slag met de achterpooten, dat hij be wusteloos neerstortte. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen; zijn toestand biedt wei nig hoop op herstel. De heer C. van Dillen, gemeente-geneesheer alhier, heeft, vooral ten behoeve der minder ge- fortuneerden dezer plaats, eene ziekenbus opge richt, waartoe zij tegen eene matige wekelijltsche bijdrage kunnen toetreden. Voor volwassenen bedraagt de contributie 6, voor kinderen beneden 15 jaar 3 cent. De leden dezer ziekenbus ont vangen gratis geneeskundige hulp. J5 iiu i e n 1 «i ri <1 Omtrent den toestand des Konings verneemt de »N. R. Ct.,« dat de chronische kwaal, waar aan Z. M. reeds sedert zoolang lijdende is, in de laatste dagen weder is verergerd. De pijnen zijn nu en dan hevig, hetgeen den Hoogen Lijder onrustig maakt. Ook de algemeene toe stand gaat langzaam achteruit, voornamelijk ten gevolge van ontoereikende voeding, waardoor de krachten afnemen. De slaap moet met kunst middelen worden verwekt. H. M. de Koningin is bijna onafgebroken aan het ziekbed, daar de Koning door niemand anders wil geholpen worden. De ziekenverple ger, uit Den Haag naar »Het Loo« ontboden, wordt niet in de ziekekamer toegelaten, omdat Z. M. dit niet verlangt. Uit Apeldoorn werd daarentegen Donderdag aan het »N. v. d. D.« gemeld: >Z. M. de Koning was kalm en sliep den af- geloopen nacht verscheidene uren. Er is nog in het minst geene verandering in den toestand waar te nemen.* Het is of Zijne Majesteit de Koning voelt, dat het verleenen van de orde van den Eiken kroon weldra niet meer in de macht zal staan van het Hoofd van den Nederlandschen Staat. Immers de Eikenkroon is een Luxemburgsche orde, en daar de kroon van dat Groot-Hertog dom met den dood van onzen Koning zal ge scheiden worden van de Nederlandsche en zal overgaan op den Hertog van Nassau en niet op onze Kroonprinses, zal deze laatste over die orde niet meer kunnen beschikken. Zij zal dan slechts meer bij uitzondering aan Nederlanders ten deel vallen. Hetzelfde geldt van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau; ook deze is een Luxemburgsche, die de Koning alleen in Zijn waardigheid van Groothertog uitreikt. Na 's Ko nings dood zal derhalve de Nederlandsche Leeuw de eenige orde zijn tot belooning van burger lijke verdiensten. Daarvan zal het gevolg zijn, dat öf veel minder onderscheidingen zullen worden toegekend dan tot dusver, of de Nederlandsche Leeuw, door zijn algemeenheid, veel van de te genwoordige waarde zal verliezen. Het eerstge- stelde geval is misschien wel het meest gewenschte, maar daar de verleiding voor een Vorst of Zijn Regeering vaak groot is om den een of ander met een lintje te sieren, zou het misschien raad zaam zijn, teneinde het »Virtus nobilitat« op prijs te houden, een nieuw ordeteeken in te stellen voor de gevallen, waarin nu de Eiken kroon of de Gouden Leeuw van Nassau worden gebruikt. De onderwijswet is van den Raad van State bij de Regeering teruggekeerd. Door den minister van oorlog is bepaald, dat het werk aan den Nieuwen Maasmond is ge rangschikt in de le klasse van vestingwerken, onder den naam van >Fort aan den Hoek van Holland*, ter voorkoming van verwarring met werken aan de Nieuwe Maasmonding bij Geer truiden berg. De Staatscourant No. 33* bevat de vast stelling van het programma voor het examen, dat de lotelingen voor hunne inlijving bij de militie hebben af te leggen, om aanspraak te kunnen maken op de gunstige bepalingen van art. 6 van het Kon. besluit, houdende bepalin gen op vermindering van diensttijd, de keuze van garnizoen en wapen, enz. Die eischen lui den: lo. het schrijven van eene goed leesbare hand; 2o. de kennis van de gronden der spel ling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel3o. de- vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met ge heele getallen4o. de kennis van het Neder landsche stelsel van maten en gewichten5o. eenige bekendheid met de vaderlandscbe geschie denis; 6o. voeldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen wordt gehouden in elk garnizoen, waar de staf van een bataljon infanterie aan wezig is, ten overstaan eener commissie van drie officieren, te benoemen door den comman- deerend-officier van de korpsen, of het korps, uitmakende het infanterie-garnizoenbovendien te Amersfoort, Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Harderwijk, Roermond, Schoonhoven, Venloo, Zutfen en Zwolle, eveneens ten overstaan eener commissie van drie officieren, te benoemen door den coamiandeerend officier van het korps of van de korpsgedeelten in die plaatsen in garni zoen. De lotelingen, die aan dit examen wenschen deel te nemen, behooren zich daartoe vóór 20 Maart 1889, schriftelijk te wenden tot be doelden commandeerenden officier, ter plaatse, waar zij verlangen tot het examen te worden toegelaten. Door de Vereeniging ter behartiging van de Nederlandsche belangen ter tentoonstelling te Parijs in 1889 is een verzoek gericht aan de Nederlandsche spoorwegondernemingen om, even als de buitenlandsche spoorwegbesturen reeds hebben toegestaan, ook eene reductie van 50 pet. der vracht te verleenen, zoo voor de heen- als voor de terugreis, der voor die tentoonstelling bestemde goederen. De Exploitatie-Maatschappij heeft reeds gunstig daarop beschikt. De sociëteit >Amicitia« te 's-Hertogenbosch zal in de maand Mei feestelijk haar 100-jarig bestaan vieren. Tengevolge van een verzuim van den burge meester van Schaijk, omtrent het inschrijven van een loteling van de Nationale Militie zal voor die gemeente een naloting moeten gehou den worden. Men verneemt, dat het Zuider-Zendigsfeest dit jaar zal gehouden worden in het fraaie, bij Breda gelegen Liesbosch, daartoe door den Mi nister van Financiën afgestaan. Terneuzen heeft zijn beide geneesheeren ver loren. Vóór enkele dagen overleed op 64-jarigen leeftijd dr. Pienbroek en thans is dr. P. D. Buyze, in den ouderdom van bijna 89 jaren, overleden. Als een bewijs, dat de haringvisscherij ook in ons land een voorname tak van bestaan is, ontleenen wij aan de »N. R. Ct.« het volgende: De haringvisscherij is in het afgeloopen jaar uitgeoefend door 456 schepen die te zamen heb ben aangebracht 317,024 tonnen haring; hier van waren 79 schepen van Vlaardingcn met 86,708, 70 van Maassluis met 68,535, 2 van Schiedam met 1687, 1 van Den Haag met 1001, 213 van Scheveningen met 114,274, 65 van Katwijk aan Zee met 29,984, 17 van Noord- wijk aan Zee met 6124, 9 van Amsterdam met 7988 per stoomboot bejaagd van diverse schepen 723; door een Franschen logger werden nog hier aangebracht 196 ton haring. Sedert Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 Februari zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 41 winterzalmen van 16 tot 48 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,93 tot 1,09. Van 23 tot 26 Februari werden ter markt te Kralingen aangevoerd: 716 winterzalruen, prij» per 5 ons f 1,00 a f 1,20. Het vischwater der gemeente Herwaarden op de rivier de Waal heeft bij openbare verpach ting, voor den tijd van 6 jaren, aan jaarlijksche pachsom f 900 minder opgebracht dan de laatste maal, d. i. eene vermindering van ongeveer een derde. De Raad van Hellevoetsluis besloot f1000 toe te staan voor een onderzoek naar de moge lijkheid, om op Voorne en Putten een stoom tram aan te leggen. Onder Rijswijk is een witte mol gevangen. Te Oosterwolde is een varken verkocht voor f 122,50. 't Kan schikken Zondag had de predikant eener Zuid-Beve- landsche gemeente de onaangename ervaring, bij het gaan van de consistoriekamer naar zijn woning, op een dracht steenen te worden ont haald in het gezicht van een politiebeambte, die zich aanstelde alsof hij van het voorval niets bemerkte. Iemand uit Oost-Stellingwerf schreef onlangs op eene advertentie, waarbij tegen 3è pCt. gel den op hypotheek werden aangeboden. De man kreeg ten antwoord, dat men hem gaarne wilde helpen, mits... hij terstond f 15 overzond ter dekkiug van eenige kosten. Dit is natuurlijk niet geschied. Strekke dit anderen ter waar schuwing Op het kerkhof te Huisduinen zijn op plechtige wijze ter aarde besteld de lijken der zes omge komen zeelieden, gevonden in het te Nieuwediep binnengebrachte wrak van de Scheveningsche bomschuit De vier gebroeders*. Bij de groeve, waar zich honderden belangstellenden hadden ver zameld, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer Dekker, godsdienstonderwijzer te Scheveningen, en door ds. Klercq, predikant te Helder. Met het zingen van de psalmen 103 7 en 33 4 werd de droevige plechtigheid, die door vele familieleden van de omgekomenen werd bij gewoond, geopend en gesloten. Men begint zich te Pernis ongerust te maken over het lot van 4 visschers uit die gemeente, welke op eene Antwerpsche sloep varen. Vóór den storm van 9 Februari was die sloep reeds

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2